علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

مشاوره تلفنی با پزشک

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. برای رفع مشکلاتی از قبیل نفخ شکم، می‌توانید با استفاده از امکان ویزیت تلفنی به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوارش و کبد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع ۱۵ تا ۲۰ مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوارش و کبد روی دکمه زیر کلیک کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2,646 دیدگاه در “علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

 • سلام
  آیا نفخ روده باعث غلظت خون میشود

  پاسخ
  • سلام
   خیر

   پاسخ
 • سلام .من دچار نفخ هستم بصورتی که در یک ساعت چندین مرتبه باد معده دفع میکنم.داخل روده هام قول قل می‌کنه بد از چند دقیقه باد معده دارم.اگه امکانش است راهنمایی کنید.ضمنا فشار خون دارم که لوزارتان اچ ۵۰ مصرف میکنم.

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام.چندین ماهه سروصدای زیاد شکم دارم و گاهی اوقات نفخ و ترش کردن اونم نه زیاد. چند باری هم مقطعی زیر دنده چپم احساس درد شدیدی پیدا کردم. از دایمتیکون و فاموتیدین و مترونیدازول و چند جوره دیگه مصرف کردم کمی خوب میشه دوباره همون مسائل. رگفلور و ریفاکسیمین هم اخرین بار طبق نظر متخصص مصرف کردم کمی خوب بود ولی نه. چندین آزمایش دادم روده و کبد و معده مشکلی نداشتن

  پاسخ
  • سلام
   اول ریفلاکس را با پنتوپرازول صبح ناشتا طبق نظر پزشک و فاموتیدین بعد غذا تا ۳ هعته درمان کنین
   اگه خوب نشدین بررسی عفونت اچ پیلوری

   پاسخ
 • سلام من چند روز میشه ورم شگم دارم وبزرگ شدن شگمم واتیش گرفتن معده دارم دلیلش چیه

  پاسخ
  • سلام
   احتمالا ریفلاکس

   پاسخ
 • سلام چطور میشه از بی اختیار خارج شدن باد شکم جلوگیری کرد ؟ ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من یکسال و نیم پیش به خاطر ناراحتی و درد معده آندوسکوپی دادم و میکروب معده تشخیص داده شد و یکسال دارو مصرف کردم و آزمایش دادم گفتن دیگه معده میکروب نداره ولی از همون اول گاهی یبوست داشتم گاهی اسهال ولی دکتر الان بیشتر موقع یبوست دارم همراه با دل درد و نفخ شدید که باعث درد توی پهلوهام و کمرم هم شده وقتی آنتی‌بیوتیک مصرف میکنم خوب میشم ولی وقتی قطعش میکنم بعد از یک مدت دوباره همینجوری میشم الان دیگه خیلی اذیتم می‌کنه و موقع دستشویی رفتن فشار و درد زیادی به ناحیه مقعدم وارد میشه

  پاسخ
  • سلام
   با نظر پزشک ازمایش مدفوع و کشت مدفوع بدین، همچنین ممکن سندرم روده تحریک‌پذیر باشه

   پاسخ
 • سلام معده بعد از خوردن غذا نفع میکند. معده باد میکنند.

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • راستی ممکنه یبوست بر اثر شروع یائسگی بیشتر بشه ؟ در اینصورت راه حل چیه ؟

  پاسخ
  • سلام
   ممکنه
   مایعات و سبزیجات و برگه آلو و انجیر بخورین،ورزش کنید
   اگه خوب نشد شربت مسهل

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من همیشه یبوست دارم اینطور که یادم میاد از بچگی این مشکل بوده گاهی تا ده روز و حتی تا زمانیکه یک داروی ملین نخورم همینطور هست داروی ملین هم به مقدار زیاد مثلا” دو تا سه تا قرص سی لاکس رو با هم میخورم یکبار دفع دارم و طبیعتا” نفخ هم زیاد دارم صبح ها تا دو لیوان آب گرم هم ناشتا میخورم ولی فایده ای نداره لطفا” راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به شرح حالتون بررسی بیشتر لازمه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من چند ساله که معده ام نفخ میکنه و حالت تهوع دارم دردم میکنه میشه راهنمای کنی

  پاسخ
  • سلام
   با توجه به مزمن شدن علایم باید معاینه دقیق انجام شه و بررسی از نظر اچ پیلوری
   حتما بررسی لازمه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من فیسبوک عمل کردم از بعداز عمل نفخ شدید دارم آیا میتونه به خاطر عمل باشه ؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه منظورتون فیستول مقعد هست خیر ربطی ندارد

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  من رفلکس شدید دارم ۲ ساله دارو مصرف میکنم خوب میشم ولی بازم بدتر میشم این مدت شکمم باد کرده دردش به کلیه ها و زیر بغل و جناق و دنده ها و پشت و گردن و گلوم میزنه و رنگ مدفوع هم زرد شده و ادرار تیره

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش بیلی روبین و انزیم کبدی بدین حتما
   و سونوگراعی از کبد وومجاری صفراوی

   پاسخ
 • بنده همیشه با شکم دارم بخصوص
  شبها شکمم پشت سرهم با تولد
  میکند

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ نخورید
   از داروهای ضد نفخ مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام
  چند روزه به شدت نفخ دارم و غیرطبیعی زیاد شده
  به طوری که ممکنه هر پنج دقیقه باد معده داشته باشم
  سیگار کم می‌کشیدم که دو هفته ای هست که کلا نمیکشم
  داروی جدید یا غذا و هیچ چیز جدیدی مصرف نمیکنم
  همچنین بوی باد معدم خیلی بد شده.

  پاسخ
  • سلام
   میتواند عفونت گوارشی باشد، داروی خوراکی لازمه
   برای تجویز دارو اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشی من چندسال دکتری روم آندوسکوپی کلونسکپی کرده دکترگفته التهاب روده داری هیچ داروی نداده ولی خیلی نفخ پدر پیچه دارم چکارکنم دکترچه داروبخورم

  پاسخ
  • سلام
   التهاب دارو لازم داره برای تجویز داروی خوراکی
   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوارش استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.
  من مادرم بیماری روماتولوژی(اسکلرودرمی) دارند مدتی هست که نفخ شکم همراه با شکم درد زیاد دارند دلیلش چی میتونه باشه؟
  آیا ربطی به بیماری خودشون داره؟
  این نکتم اضافه کنم حالت تهوع هم داردند و وقتی که دراز می‌کشن از شدت درد کاسته میشه.
  ممنون میشم کمک کنید.

  پاسخ
  • سلام
   بله میتونه ارتباط داشته باشه
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ،راستش یک سال حالا کمتر و بیشترش دقیق خاطرم نیست که باد معده زیاد دارم،جدیدا هم که صبح از خواب بیدار میشدم احساس پری میکردم و احساس میکردم ازدهانم غذا میخواد بزنه بیرون،الانم چند روزی هستش که احساس درد در شکم دارم طوری که نمیتونم بخوابم و احساس میکنم شکمم پر از غذاست ،تاچند وقت پیش صبحها با باد معده رفع میشد وای الان دل درد دارم و احساس باد معده

  پاسخ
  • سلام
   اولین قدم دارو برای ریفلاکس و سندرم روده تحریک پذیر است و اگه خوب نشدین بررسی از نظر اچ پیلوری و آندوسکوپی
   برای تجویز دارو اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام بیشتر اوقات نفخ ۲ ال ۳ بار بیرون روی با مدفوع انفجاری وشل که اذیت میکنه

  پاسخ
  • سلام
   باید از نظر سندرم روده تحریک پذیر بررسی شین
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • باسلام خدمت شما وقتی غذا مخورم بعداز۴۰دقیقه دیگه احساس سنگینی معده میکنم فکر می کنم غذا تومعدم حل نشده ممنون میشم راهنمایم کنید

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ سرخکردنی و ترشیجات و چرب نخورید
   از داروهای ضد نفخ و ضد ریفلاکس مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام الان یک ماهه صبحا پنتو پرازول مصرف میکنم آزمایش میکروب معده چندماه پیش دادم مثبت بود ولی یک ماه قبل منفی شد دلم همیشه درد هست یا نفخ داره یا دلم یجورایی حالت عجیبی ناخوشه صبحا هم نفخ زیاد دارم سحرا که بیدار میشم با اینکه خوابم میاد نمیتونم بخوابم دلم یجور خاصی درد داره و قلقل میکنه درمانش چیه

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ سرخکردنی و ترشیجات و چرب نخورید
   از داروهای ضد نفخ و ضد ریفلاکس مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر نفخ شدید معده دارم جدیدا هرغذایی میخورم کمی دل درد موقتی میگیرم وداخل مدفوعم گاهی خلط وچند باریم خون مشاهده کردم؛ لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام
   باید ازمایش مدفوع و کشت مدفوع و ازمایش مدفوع از نظر خون مخفی بدین

   پاسخ
 • سلام من نفخ همراه با درد بالای شکم و ورم شکم اروغ و سکسه دارم چه جوری درمانش کنم

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ سرخکردنی و ترشیجات و چرب نخورید
   از داروهای ضد نفخ و ضد ریفلاکس مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من پارسال باردار بودم که تو بارداریم هم نفخ داشتم هم باد گلو که گفتن بخاطر بارداریه و خوب میشه بعدش ولی الان دیگه یک سال گذشته و من اصلا خوب نشدم حتی وقتیم چیزی نخوردم باد گلو دارم میشه بگید چیکار کنم خوب بشم

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ سرخکردنی و ترشیجات و چرب نخورید
   از داروهای ضد نفخ و ضد ریفلاکس مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • من همیشه باد معده دارم وزیاد اذیت میشم چه راه حلی برایم پیشنهاد می کنید ممنون

  پاسخ
  • سلام
   غذاهای نفاخ سرخکردنی و ترشیجات و چرب نخورید
   از داروهای ضد نفخ و ضد ریفلاکس مثل دمپریدون و فاموتیدین میشه کمک گرفت
   زیر نظرپزشک مصرف کنید.
   اگه تا ۲ هفته خوب نشدین با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • باسلام خدمت شما من حتی ناشتا هم باشم نفخ دارم غذا هم میخورم نفخ بیشتر میشه همش آروق میزنم

  پاسخ
  • سلام
   باید ازمایش خون و مدفوع بدین برای بررسی اچ پیلوری و باکتری روده

   پاسخ
 • سلام خسته
  نباشی نفخ شکم ویبوست دارم لطفاجوابم بدید

  پاسخ
  • سلام
   شرح حال بیشتر لازمه تا بررسی از نظر سندرم روده تحریک پذیر انجام شه

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر من وقتی میخوابم باد معده دارم مخصوصا شب ها ،هیچ مشکل دیگه ای ندارم باید چیکار کنم؟؟ توروخدا راهنمایی کنید ،دارم افسردگی میگیرم

  پاسخ
  • سلام
   گاهی یه دوره انتی بیوتیک مناسب کمک کننده هست مثل مترونیدازول با تجویز پزشک
   داروهای ضد نفخ روده مثل دایمتیکون و دمپریدون با نظر و تجویز پزشک

   پاسخ
 • سلام‌وقت‌بخیر‌من‌۱۵ساله‌که‌نفخ
  دارم‌اوایل‌زیادترش‌میکردم‌وخون
  تومدفوعم‌میدیدم‌ولی‌الان‌خیلی
  خوب‌شدم‌‌ولی‌هنونفخ‌دارم‌‌شکمم
  زیادقاروقورمیکنه‌صداشم‌بلنده
  گاهی‌اوقات‌یبوست‌دارم‌وگاهی
  اوقات‌اسهال‌میشم‌البته‌باخوردن
  برخی‌خوراکی‌ها‌وداروهاکنترلشون
  میکنم‌امانفخ‌وقاروقورهنوزدارم‌
  دکترمیرم‌قرص‌میده‌تادوهفته‌ ‌ همون‌دوهفته‌خوب‌میشم‌امابعداز‌مدتی‌بازنفخ‌دارم‌‌

  پاسخ
  • سلام
   از نظر سندرم روده تحریک پذیر بررسی باید بشین
   همچنین اگه خون و اسهال مزمن دارین باید از نظر کولیت هم بررسی شین

   پاسخ
 • سلام من روده تحریک پذیر دارم ، بعد از تخلیه روده دل درد و نفخ شدید میگیرم مخصوصا زیر دنده چپ و ساعتها طول میکشد لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام
   دارو براش مصرف نمیکنین؟

   پاسخ
 • س خانم دکتروالانمیدونم بادمعده است یابادشکم خیلی منواذیت کرده دقیقه به دقیقه میادخیلی اذیت هستم نمیتونم توجمع بخوابم تومجلس دوستان شرکت کنم این بادخیلی اذیتم کردم خانم دکترراهنماییم کن ممنون

  پاسخ
  • سلام
   گاهی یه دوره انتی بیوتیک مناسب کمک کننده هست مثل مترونیدازول با تجویز پزشک
   داروهای ضد نفخ روده مثل دایمتیکون و دمپریدون با نظر و تجویز پزشک

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...