علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ

نفخ شکم، معده و روده

نفخ چیست؟ چه غذاهایی باعث نفخ شکم می‌شوند؟ آیا نفخ نیاز به درمان دارد؟ در این مطلب به تمام سوالات شما درباره نفخ معده و شکم پاسخ داده‌ایم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

نفخ چیست؟

نفخ یک فرآیند بیولوژیکی است. به طور کلی نفخ ناشی از تجمع گاز در دستگاه گوارش است. نفخ می‌تواند به ناراحتی شکمی منجر شود. بعضی افراد سایر علل بزرگی شکم، مانند چربی جدار شکم، تجمع مایع داخل شکم و تومورهای شکمی را به اشتباه نفخ توصیف می‌کنند.

چرا نفخ اتفاق می‌افتد؟

به طور طبیعی همراه با غذا و مایعات گاز وارد معده می‌شود. گاهی نیز داخل دستگاه گوارش در اثر هضم غذا گاز تولید می‌شود. در حالت عادی دفع 15 تا 20 مرتبه گاز در شبانه روز طبیعی است. ولی برخی بیماران احساس می‌کنند که دفع گاز در آن‌ها بیشتر از معمول است یا از بوی نامطبوع آن شکایت دارند؛ در چنین حالتی نفخ اتفاق افتاده است.

البته این خروج گاز به وضعیت فرد پس از غذا بستگی دارد. آن‌ها که بلافاصله بعد از صرف غذا می‌خوابند، مقدار بیشتری گاز وارد روده‌هایشان می‌شود.

گاز در سیستم گوارش ما به طور عمده از نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده است. اما هنگام هضم غذا، گاز به شکل هیدروژن، متان و دی‌اکسیدکربن آزاد می‌شود. عمده گاز بلع شده بعد از غذا خوردن به صورت آروغ زدن از معده خارج می‌شود؛ تنها بخش کمی از آن وارد روده می‌شود.

علت ایجاد نفخ شکم چیست

بلع هوا یا آئروفاژی در چه افرادی بیشتر اتفاق می‌افتد؟

 • افراد مضطرب
 • افراد سیگاری
 • کسانی که به جویدن آدامس عادت دارند
 • کسانی که سریع غذا می‌خورند
 • و کسانی که حین غذا خوردن صحبت می‌کنند

علائم و نشانه‌های نفخ

اکثر مردم تجربه نفخ دارند. نفخ با باد کردن و آماسیدن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذا خوردن و آروغ زدن مشخص می‌شود.

علت‌ نفخ زیاد چیست؟

نفخ شکم می‌تواند ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن باشد. گاهی هم ممکن است در اثر بیماری‌های درگیرکننده دستگاه گوارش نفخ ایجاد شود. برخی از علل نفخ عبارت‌اند از:

سندرم روده تحریک‌پذیر

شایع‌ترین علت نفخ سندرم روده تحریک‌پذیر یا کولیت‌های عصبی است. از آنجا که سیستم روده‌ای با اعصاب روده‌ای کنترل می‌شود کولیت‌های عصبی و روده تحریک‌پذیر با استرس روانی در ارتباط است.

در صورتی که سیستم اعصاب روده و معده عملکرد مناسب نداشته باشد. تحت تأثیر واکنش‌های محیطی، حرکات روده دچار مشکل می‌شود و دردهای شکمی همراه با اسپاسم‌های شدید بروز می‌کند. همچنین استرس‌های محیطی ممکن است سبب ایجاد اسهال و یبوست شوند که یکی از علائم آن معمولاً ایجاد نفخ است.

نفخ معده بر اثر سندروم روده تحریک ‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری‌ ها در معده یا روده کوچک

عفونت‌های روده‌ای یکی دیگر از علل نفخ است. رشد بیش از حد باکتری‌ها در داخل روده و یا معده مانند هلیکوباکترپیلوری و برخی بیماری‌های انگلی باعث ایجاد نفخ می‌شوند. گاهی اوقات غذا قبل ازینکه هضم و جذب شود؛ توسط باکتری‌ها مصرف می‌شود و تولید گاز افزایش پیدا می‌کند.

تند غذا خوردن

سرعت زندگی در عصر مدرن، افراد را مجبور می‌کند تمام کارهای خود را شتاب‌زده انجام دهند. هنگام غذا خوردن اغلب مقداری هوای تولیدکننده گاز معده نیز بلعیده می‌شود . همین امر موجب باد کردن معده می‌شود. هرچه سریع‌تر غذا بخورید هوای بیشتری می‌بلعید.

با این حال هوای محبوس شده در معده تنها دلیل بروز نفخ معده نیست. زمانی که سریع غذا می‌خوریم، خوردنی‌ها به خوبی جویده نمی‌شوند و این وضعیت موجب می‌شود قطعات بزرگتری از غذا به معده وارد شوند و هضم آنها مدت زمان بیشتری طول بکشد؛ این وضعیت نیز به نوبه خود به نفخ معده کمک می‌کند.

عادت به مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های صنعتی.

مصرف نوشابه موجب می‌شود معده ورم کند. چرا که حاوی شیرین‌کننده‌های مصنوعی است که قابل هضم نیستند. اگر نوشابه گازدار هم باشد این وضعیت تشدید می‌شود.

نوشابه یکی از عوامل نفخ معده

مصرف زیاد نمک (سدیم)، خوراکی‌های رژیمی و شیرین‌کننده‌های مصنوعی

به گفته کارشناسان حتی سالم‌ترین ساندویچ‌ها نیز حاوی سدیم هستند و مصرف نمک زیاد می‌تواند عامل نفخ‌زا در معده باشد. شیرین‌‌کننده‌های مصنوعی مدت زمان زیادی داخل معده می‌مانند؛ سیستم گوارشی قادر به هضم آن‌ها نیست و همین امر موجب تورم و نفخ معده می‌شود.

مصرف بیش از حد حبوبات

انواع حبوبات شامل نخود، لوبیا و عدس منبع غنی از پروتئین گیاهی به حساب می‌آیند. متأسفانه‌ کربوهیدرات‌های موجود در حبوبات غیر قابل هضم هستند. به همین دلیل نفاخ بودن از مشخصه‌های اصلی این گروه از مواد غذایی است.

مصرف حبوبات، علت نفخ شکم

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و مصرف سیگار

جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات سفت می‌تواند راه مناسبی برای کاهش وزن یا ترک سیگار باشد؛ اما استفاده از آن‌ها مقدار زیادی هوا وارد معده می‌کند.

نزدیک بودن زمان مصرف وعده غذایی شام با ساعت خواب

دراز کشیدن فرآیند هضم غذا را مختل می‌سازد. در صورتی که با معده سنگین به خواب روید دستگاه گوارش نمی‌تواند به سرعت مواد خوراکی را هضم کند و هنگام صبح با مشکل نفخ معده از خواب بلند می‌شوید.

 یبوست

اگر دچار یبوست هستید باید درمان شوید، اما مکمل‌های دارای فیبر مثل پسیلیوم (برای درمان یبوست) می‌توانند نفخ شما را بدتر کنند.

 مصرف برخی از داروها

مصرف برخی از داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها و مسهل‌ها باعث ایجاد نفخ می‌شوند.

روش ‌های درمان خانگی نفخ شکم، روده و معده

نفخ معمولا مشکلی جدی برای سلامتی نیست. در بیشتر موارد، تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی تمام چیزی است که برای حل آن مورد نیاز است.

بعضی از راه‌ها برای کاهش نفخ عبارت‌اند از:

 مصرف ماست و دوغ

از آنجایی که بعضی از افراد به لاکتوز حساسیت دارند؛ بهتر است به جای شـیر، از ماست استفاده کرد. ماست غذایی از پیش هضم شده است. یعنی پروسه‌ای که در روند تهیه ماست طی شده، باعث شده است که به محض ورود ماست به بدن جذب بافت‌ها شود.

ساختمان شکر موجود در شیر، زمانی که به ماست تبدیل می‌شود کاملاً می‌شکند. همین امر از بروز نفخ و گاز معده جلوگیری می‌کند. وجود باکتری‌های زنده اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس در ماست باعث کاهش شدید نفخ می‌شود.

پیشگیری از نفخ معده با مصرف ماست

استفاده از سبزی‌های معطر

ریختن سبزی‌های معطر روی غذا و پختن آن‌ها با غذا و یا استفاده آن‌ها در ماست مانند مقداری نعناع خشک، زنجبیل، گشنیز، گل سرخ، آویشن باعث رقیق شدن اسید معده شده و هضم غذا را راحت‌تر می‌کند.

همچنین سبزی‌های معطر به صورت جوشانده و یا استفاده از عرق آن‌ها مانند عرق نعناع، آویشن، گلپر، رزماری، زردچوبه، زیره و بسیاری دیگر از نفخ معده جلوگیری می‌کند. خوب است بدانید که سبزی‌های معطر، دارای اسانس‌های میکروب‌کش و ضدعفونی‌کننده هستند و قدیم که مواد ضدعفونی‌کننده و داروها موجود نبود، برای ضدعفونی دستگاه گوارش از این سبزی‌ها استفاده می‌کردند.

مصرف آب

تصور بسیاری افراد این است که هنگام نفخ معده نباید آب بنوشند؛ در صورتی که تصوری کاملاً اشتباه است. زمانی که آب نمی‌نوشید بدن احساس کمبود آب می‌کند؛ در نتیجه سعی می‌کند همان میزان آب موجود را حفظ کند. پس اگر زیاد نفخ می‌کنید، بهتر است به جای کم کردن میزان مایعات، مقدار آن‌ها را بیشتر کنید.

فعالیت روزانه و یا قدم زدن پس از صرف غذا

نحوه فعالیت روزانه شما می‌تواند در نفخ کردنتان تأثیرگذار باشد. سعی کنید هر روز به میزان کافی بخوابید و روزانه حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشید.

 ترک سیگار

سیگار کشیدن باعث می‌شود افراد هوای بیشتری بسوزانند و همچنین می‌توانند سیستم گوارش را تحریک کند.

زیاد کردن وعده های غذایی سبک و عدم پرخوری، به آرامی غذا خوردن، اجتناب از آدامس جویدن و مصرف نوشیدنی‌های گازدار، انتخاب محصولات لبنی کم لاکتوز و حذف مواد غذایی با الکل زیاد هم می‌تواند علائم نفخ را بهبود بخشد.

عوارض جانبی نفخ

درد و ناراحتی مداوم، خجالت اجتماعی و استرس از عوارض اصلی نفخ است. علائم اضافی نشان‌دهنده احتمال ابتلا به بیماری‌های گوارشی است.

نفخ علامت بروز چه بیماری ‌هایی است؟

درد شکم، مشاهده خون در مدفوع یا مدفوع سیاه و قیرمانند، اسهال، سوزش سردل که بدتر می‌شود، تهوع، کاهش وزن و کم خونی و نفخ شدید و مداوم می‌تواند نشانه‌ای از وضعیت زمینه‌ای مانند سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) باشد.

خوراکی ‌هایی که برای جلوگیری از نفخ نباید بخوریم

برخی از غذاهایی که به احتمال زیاد باعث ایجاد گاز می‌شوند عبارت‌اند از:

 • گوشت، مرغ و ماهی
 • تخم مرغ
 • سبزیجات مانند کاهو، گوجه فرنگی، کدو سبز و بامیه
 • میوه‌هایی از قبیل انگور، انواع توت‌ها، گیلاس، آووکادو و زیتون
 • کربوهیدرات‌هایی مانند نان بدون گلوتن، نان برنج و برنج
 • انواع حبوبات (عدس، نخود و لوبیا)

همان طور که همه ما به طور خاص به برخی غذاها واکنش نشان می‌دهیم؛ گاهی تغییر رژیم غذایی برای جلوگیری از نفخ شکم ضروری است.

انواع غذاهای نفاخ

چه زمانی برای نفخ به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی موارد، نفخ بیش از حد می‌تواند منجر به مسائل دیگر مانند ناراحتی اجتماعی و تغییرات در عادات غذایی شود. نفخ اگر بر شیوه زندگی شما تأثیر بگذارد، ممکن است بر خلق و خوی شما نیز اثرگذار باشد. مهم این است که رژیم غذایی سالم را حفظ کنید. اگر مشکل نفخ تأثیر منفی بر زندگی شما داشته باشد؛ به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن آخر

نفخ کردن یکی از اختلالات شایع گوارشی است. در اغلب موارد، تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی می‌تواند به کنترل بیش از حد گاز کمک کند. پزشک می تواند به کشف علت اصلی نفخ شکم کمک کند و راه‌هایی برای تسکین علائم ارائه دهد.

هرگونه سوالی در زمینه نفخ معده و روده دارید را در بخش پرسش و پاسخ همین مقاله با ما در میان بگذارید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت نفخ یا باد شکم ، معده و روده ؛ پیشگیری و راه‌ های درمان نفخ»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,265 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانوم دکتر ، من الان حدود ۷۰ روزه مشکل معده دارم
  روز های اول درد شدید معده داشتم با نفخ و برگشت اسید
  بلد از چند وقت با مصرف قرص هایی مثل پنتوپرازول و لانزو ۳۰ و دمپریدون و … همه عاائم از بین رفت و خوب خوب شدم .
  الان از دوباره حدود ۳ ۴ روزه که سرگیجه دارم (البته خفیف و تو راه رفتن و … اذیتم نمیکنه) با بازگشت اسید و بی اشتهایی . این بی اشتهایی و سرگیجه خفیف خیلی اذیتم میکنه .
  من تو این ۷۰ روز حدود ۷ ۸ کیلو وزن کم کردم و نگرانم
  پیش متخصص هم رفتم دو روز پیش و به من کلیدینیوم سی و فاموتیدین و شربت سان استول دادن گفتن مصرف کنم به مدت یک ماه

  شما میشه راهنماییم کنید . بی اشتهایی و کاهش وزن میتونه علائم ریفلاکس شدید باشه ؟
  بنظرتون اندوسکوپی انجام بدم ؟؟

  • سلام
   بی اشتهایی و کاهش وزن میتواند از علایم ریفلاکس باشد اما در صورت بروز این علایم باید حتما آندوسکوپی جهت رد علل دیگر انجام شود.به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • خانوم دکتر
    الان دو روزه از دارو ها استفاده میکنم اشتهام خوب شده و علائم برطرف شده فعلا . بنظرتون اندوسکوپی باید انجام بشع ؟

    • سلام
     اگر داروها را مصرف کردید و علایم کاملا بهبود یافت خیر

     • سلام خانوم دکتر .
      من ۲ هفته دارو هارو (فاموتیدین،کلیدینیوم سی،) مصرف کردم تو این ۲ هفته علائم ریفلاکس کاملا برطرف شد و هر غذایی میخوردم مشکل نداشتم . الان از دوباره از دیروز تا حالا علائم برگشته و نفخ و بازگشت محتویات معده و … دارم .
      دکتر به من قرص نورتریپتیلین هم داده بود که بخاطر اینکه وابستگی ایجاد میکنه و … مصرف نکرده بودم ولی از دیشب اونم دارم میخورم . اگر مشکلم معده عصبی باشه قرص نورتریپتیلین خوبه ؟؟ ممنون میشم یه توضیحی بدید که چیکار کنم

     • سلام
      نورتریپتلین مصرف نشود
      علاوه بر داروهای فاموتیدین(همراه غذا ) و کلیدینیوم سی (نیم ساعت قبل غذا)
      قرص پنتوپرازول ۲۰ صبح ناشتا و قبل از شام مصرف شود

 2. باسلام وخسته نباشید خدمت دکتر عزیز…من حدودا یک هفته ای هست که احساس دل پیچه دارم و سردرد و الان یک هفته هست که مدفوع نکردم وهر موقع توالت میرم فقط باد معده دارم واز اشتها هم افتادم ..قبلا مدفوعم هر روز یا دو روزی یکبار بود الان یک هفته هست هیچ مدفوعی ندارم و لاغر هم شدم بنظرتون مشکل من چیه وچه راه حلی پیشنهاد میکنین…ممنون از پاسخگوییتون

  • سلام
   دوست عزیز
   از شربت لاکتولوز روزی ۷ سی سی و قرص سی لاکس روزی یک عدد استفاده کنید
   اگر ظرف یک الی دو روز دفع نداشتید جهت بررسی و عکس از شکم به پزشک مراجعه کنید

 3. سلام،من 33سالمه ، مدت سه سال هست که بعد از غذا و بعد از خوردن آب به شدت نفخ میکنم ،به محض اینکه آب از گلوی من پایین میره همزمان شکمم بالا میاد ونفخ میکنم احساس میکنم شکمم در حال انفجار و با دستشویی رفتن هم مشکلم برطرف نمیشه بعد از چند ساعت خوب میشم،چند بار دکتر رفتم دارو مصرف کردم هیچ نتیجه ای نگرفتم، آندوسکوپی هم انجام دادم دکتر گفت میکروب توی معدته دارو خوردم هیچ نتیجه ای نداشت،یکی از دکترها گفت روده ت مشکل داره که تنها راهش رعایت کردن،تمام کارهایی که به من گفتن انجام نده تا خوب شی،من از قبل اصلا انجام نمیدادم،خواهش میکنم کمکم کنید من چیکار کنم ؟ ؟؟؟

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا استفاده کنید
   هنگام خوردن غذا و تا یک ساعت پس از ان اب و مایعات ننوشید

 4. سلام خدمت شما.من سه سال پر کاری تیرویید دارم روزی یه بار قرص متی مازول میخورم.الان سه ماهه بعد از غذا نفخ میکنم به طوری که باعث تنگی نفسم میشه و مدام باید عمیق نفس بکشم مثل اینکه بینیم گرفته واز دهنم نفس میکشم و مدام تلاش میکنم که آروق بزنم تا معده ام خالی بشه در ضمن به خاطر افسردگی و اضطراب کپسول فلوکسیتین 20 میلی میخورم و شبها قرص سی لاکس.لطفا کمکم کنید چون این نفخ و تنگی نفس بعد از غذا خیلی اذیتم میکنه.خیلی ممنون

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا استفاده کنید

 5. سلام .من 36 سالمه .10 سال پیش کیسه صفرامو جراحی کردم ودر آوردم وتا الان هیچ مشکلی نداشتم و وزنم هم توی این 10 سال هیچ تغییری نکرد ولی الان به مدت چند ماهه که 5 تا 6 کیلو وزنم بالا رفت ونفخ شدیدی دارم.حتی یه لیوان آب هم میخورم انگار شکمم داره میترکه وشکمم هم بزرگ شده.البته یبوست هم گاهی اوقات دارم.لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا استفاده کنید

 6. سلام خانم دکترمن 47 سال دارم . سنگ کلیه 8 میل سمت راست و سوزش ادرار دارم . شش ماه قبل سی تیبدون تزریق برای احتمال سنگ حالب انجام دادم که گفتند داخل حالب سنگی نیست ولی با توجه به تجربه چند بار دفه سنگ کلیه سمت چپ تقریبا مطمئن هستم داخل حالب هم سنگ دارم. دقیقا همون سمت زیر دنده راست بعضی اوقات احساس درد و نفخ شدید دارم به صورتی که واقعا بعضی مواقع نمیدونم درد کلیه هست یا دردنفخ . در خیلی زیاده که گاهی مجورم با مسکن ادویل ارومش کنک. ایا امکان داره که روده تحریک پذیر فقط یه نقطه سمت راست روده رو درگیر کنه؟
  تا حالا دوبار هم به همین خاطر کواونوسکوپی شدم که اخرین بار یکسال پیش بود و خدا روشکر مشکلی نبود که دکتر گفت 7 سال بعد مراجعه کن. تشخیص شما چیه و چطور میشه درد روده رو از کلیه و یا درد ارجاعی سنگ به روده افتراق داد؟ خیلی ممنون

  • سلام
   دوست عزیز
   خیر بعید است سندرم روده تحریک پذیر باشد
   با توجه به وجود سنگ کلیه درد مربوط به سنگ است.
   جهت اطمینان بیشتر اگر سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی انجام نشده انجام شود

 7. سلام حدود یک هفته درد معده همراه با نفخ زیاد ودرد شدید قفسه دارم طوری که نفس کشیدن سخت میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهرو شب یک قاشق پس از غذا
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
   میل کنید

 8. سلام ازمایش خون دادم برا هلیکوباکتری ۷۶ بود که ده روز دارو خوردم .بعدش ۴۵ روز گذشت ازمایش دادم شده بود ۶۸ حالا دوباره دارو بخورم ؟ چه دارویی بازم ممنون

  • سلام
   اگر همچنان علامت دارید
   داروی مترونیدازول ۲۵۰ و قرص آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت یک عدد تا ۱۴ روز
   قرص امپرازول صبح ناشتا یک عدد و فاموتیدین همراه غذا تا ۴ هفته مصرف شود

 9. سلام خانم دکتر خسته نباشید امکان داره هلیکوباکتری عود کنه ؟ اگه عودت کرد چه دارویی مصرف کنم.ممنون از زحمات شما

  • سلام
   بله ممکن است عود کند
   اما جهت بررسی عود باید آزمایش انجام شود
   درمان آنتی بیوتیکی بدون وجود عفونت سبب مقاومت هلیکوباکتر و بدن در برابر دارو میشود

 10. سلام همسرم 43 سالشه به شدت شکمش نفخ داره. با اینکه خیلی لاغره اکثر اوقات شکمش ورم کرده وشکمش به هیکلش نمیخوره وقتی روی شکمش میزنم صدای طبل میده واین حالات خیلی اذیتش میکنه وبا عرض معذرت اصلا در طی روز باد از معده اش خالی نمیشود فقط هنگام خواب تخلیه باد گاهی دارد چند بار هم دکتر رفته نتیجه ندیده سونوگرافی هم رفت اینقدر نفخش زیاده که سونو گرافی به سختی انجام میشد تمیدونم چیکار کنم لطفا ذاهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود

 11. سلام دكتر.
  من مدت طولانيه كه صداهاي روده اي زيادي دارم،اما خروج گاز خيلي نيست.
  اخيرن هم تحت فشار استرس شديدي بودم.كمي شكم و زير شكمم بزرگ شده و احساس فشار و پري دارم و شكمم نسبتن سفت شده.و يبوست و اسهال متناوب هم دارم.يه عده گفتن ممكنه IBS باشه.
  دليلش چي ميتونه باشه و درمانش چيه؟

  • سلام
   دوست عزیز بله میتواند باشد
   جهت درمان قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی مصرف شود

 12. سلام و خدا قوت خدمت دکتر عزیز؛
  من تقریباً از کودکی پس از صرف غذا احساس بزرگ شدن شکمم رو داشتم تا به حال.
  گاهاً نفخ دارم به حدی که فشار به قلبم وارد میکنه و حتی کل کمرم هم درد میگیره و نمیتونم تکون بخورم.
  یبوست هم دارم و از گاز معده هم اذیت میشم، کلاً سخته برام جایی مهمانی برم یا شب بمونم یا حتی خوب غذا بخورم.
  اسید معده و رفلکس هم دارم به حدی که مینای پشت دندان هام رو برده و باعث خارش شدید گوش هام میشه..
  جدیداً هم احساس بوی نامطبوع در دهان دارم.
  نمیدونم به معده مربوط میشه یا نه ولی مدام باید آب بخورم، گلوم خشک میشه..
  بیشتر مواقع هم حس میکنم شکمم خیلی سفت شده.
  ممنون از محبت بسیارتون بابت کمک های بی منت‌تون.

  • سلام
   دوست عزیز
   به مدت ۴ هفته
   قرص دمپریدون یک عدد نیم ساعت قبل از غذا و قرص دایمتیکون بعد از غذا مصرف شود
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 13. سلام یه سوالی داشتم من هی احساس خارج شدن بادگلو دارم ولی با سختی خارج میشه و خیلی دردناکه وقتی اینطوری شدم که ورزش خیلی سختی انجام دادم و به شکمم فشار اومد دلیلش چی میتونه باشه سوزش معده هم دارم ممکنه فتق هیاتال باشه یا ریفلاکس معده راهنمایی می کنین سپاس.

  • سلام
   دوست عزیز رفلاکس بیشتر مطرح است جهت درمان
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی و قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 14. سلام دکتر خسته نباشید بنده حدود پنج ساله که سردرد و گردن درد میگیرم اکثرا هم یک طرف سرم بیشتر تو ناحیه چشمهام احساس درد دارم همراه با اروغ و بدمزگی دهان بعضی مواقع هم بوده که بالا اوردم ممنون میشم کمک کنید دلیلش رو بفهمم و راه درمانش رو…

  • سلام
   دوست عزیز در مورد سردرد باید معاینه و شرح حال بیشتری بررسی شود تا عللی همچون میگرن بررسی شود
   اما در مورد بدمزگی دهان ریفلاکس مطرح است
   جهت درمان آن به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 15. سلام.من نفخ شدید دارم.بدون درد
  صبح ها از شدت نفخ ازخواب بیدار میشدم
  و بلافاصله بعد از خوردن غذا نفخ میکنم.
  در طول چندسال اخیر
  یبوستم داشتم الانم دارم گاهی.
  شیوه غذا خوردنم کاملا درست نیست ولی این حجم نفخ بلافاصله بعد غذا برام
  اسهال ندارم
  وعده های غذایی و خوابم بهم میریخت نفخ میکردم.
  بدون هیچ دردی
  فقط فشار هوا دارم باعث درد میشد گاهی
  هوا تو شکمم حبس نمیشه خیلی دفع هوا دارم.
  آیا بدون درد ممکنه ibsداشته باشم؟؟

  • سلام
   در ibs علامت غالب درد است
   اما در صورت وجود سایر علایم نیز و نرمال بودن آزمایشات میتوان سندرم روده تحریک پذیر را مطرح کرد

 16. سلام.من هروقت غذامیخورم شکمم بزرگ میشه وبادمیکنه.وقتی دفع انجام بشه به حالت طبیعیش بر میگرده.ولی دفعم ۳_۴روز یه بار انجام میشه.دیربه دیرشکمم کار میکنه.چیکارکنم ۳۰سالم هست

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا یک عدد
   و توصیه به رفع یبوست با مصرف مایعات زیاد و سبزیجات و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک است
   در یبوست شدید قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود

 17. سلام خسته نباشید
  من ۱۷ سالم است و ۶۸ کیلو هستم حدود سه هفته است که احساس میکنم بخش چپ قفسه سینم نسبت به راست کمی برآمده شده و بیشتر از قبل آروق دارم و گاهی اوقات پشت جناغ احساس فشار میکنم و احساس خفگی بهم دست میده و دست و پام سرد میشه و هنگام دراز کشیدن تنفسم کوتاه میشه وهیچ مشکل قلبی ندارم آیا مشکل از معده است؟

  • سلام
   بهتر است معاینه شوید
   اما اگر امکان معاینه ندارید جهت درمان رفلاکس احتمالی
   به مدت ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 18. سلام من از شهرستان ارومیه هستم نزدیک ۳سال هست شکمم سمت چپ درد میکنه یبوست دارم شکمم قارقار میکنه سمت چپ وقتی یکمی غذا بخورم دردش یکمی کمتر میشه رفتم دکتر ۵ آزمایش دادم چکاپ دادم قرص کلپرمین و قرص سوپر منیت باریچ داد واسه نفخ خوب نشد گفت باد جم میشه تو شکمت وقتی مدفوع میاد شکمم پا بین نافم درد میکنه وقتی میرم مدفوع میام خوب میشه روزی دو بار مدفوع میکنم یه بار راحت یه بار هم سخت بعضی موقع هم اسهال هم دارم ادرار هم زیاد میرم در روز ده تا دوازده بار هر چی میخورم چاق نمیشم انگل هم دارم خواهش میکنم راهنمایی کنید آقا دکتر سپاس گذارم

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص کلیدینیوم سی و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از ناهار و شام و صبحانه (درصورت روزه داری نیم ساعت قبل از افطار و سحر) مصرف شود
   همچنین
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود

 19. سلام ۵۲ سالمه.حدود ۱۰ ماهه معده درد دارم وشبها از خواب بیدارم میکنه .بعضی وقتی ها باعث درد شدید در جناق سینه میکنم از چند دقیقه تا یک ساعت درد جناق سینم طول میکشه .اندوسکوپی کردم گفتن التهاب داری.ازمایش خون دادم گفتن هلیکوباکتری دارم.داروی ده روزه برا هلیکو دادن سه ماه خوب بودم ولی دوباره درد معده وجناق سینم شروع شده جرات نمیکنم غذا بخورم.همیشه نفخ وباد روده دارم ونمیتونم کنترلش کنم ممنون کمکم کنید چکار کنم

  • سلام
   دوست عزیز
   به مدت ۴ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 20. سلام خانم دکتر..من 75 کیلو دارم وسالهاست که نفخ شدید دارم وشکمم هم بزرگه ..ولی این نفخ خیلی آزارم میده..هیچ کدوم ازعلایم تهوع.اسهال ویبوست و درد شکمی ندارم.فقط شبانه روز به شدت نفخ دارم چه باید بکنم؟؟اگر ممکنه راهنماییم کنید.

  • سلام
   قرص کلیدینیوم سی و دمپریدون نیم ساعت قبل از وعده غذایی
   قرص دایمتیکون جویدنی و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا
   مصرف شود

 21. سلام .من نزدیک 10ساله مشکل معده دارم ک غذاتوگلوم گیرمیکنه وهی آروغ میزنم بعضی مواقع دردمیزنه ب پشتم و ی طرف سرم ک خیلی عذاب آوره ؟هزینه آندوسکوپی روندارم بنظرتون زخم معدس ؟!

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهر و شب یک قاشق پس از غذا استفاده کنید

  • من پیشنهاد میکنم که هرچه سریعتر به دکتر مراجعه کنید .چون مادر من هم دچار همین بیماری بود .فقط تا دیر نشده اقدام کنید .

  • سلام خانم دکتر شرمنده من از بچگی دچار نفخ معده بود و الان خیلی شدت پیدا کرده و اصلا نمیتونم بخوا شبها همش خلط تو ی گلوم هست دکتر گفته اسید معده هست که بر میگرده سمت گلو از وقتی صفرا عمل کردم دردهای معده ام بیشتر شده

   • سلام
    دوست عزیز
    به مدت ۴ هفته
    قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
    قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از غذا
    و قرص فاموتیدین همراه غذا
    و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
    از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 22. سلام دکتر من پدرم سالیان هست که تجربه درد معده و دل درد دارن سیگار میکشن هر بار که دکتر میرفتن میگفتن که گاز گرفتگی روده دارن و با دارو درمانی خوب میشدن
  به اکثر مواد غذایی حساسیت نشون میدن الان چند روز هست که درد دارن دوباره.. و من اصلا نمیدونم چه ماده غذایی استفاده کنم گاهی دردشون بیشتر می‌شد.. با توجه به وضعیت اپیدمی و خطر ساز بودن آن میشه یک تعداد ماده غذایی بفرمایید که بتونم براشون استفاده کنم و لطفا اسم یک مسکن یا چیزی که برای یکی دو هفته دردشون کمتر شه تا بتونیم به یک پزشک خوب دسترسی پیدا کنیم.

  • سلام
   به مدت ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی و قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 23. سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من چندین ساله که دچار نفخ هستم بالای نافم زیر سینه به شدت باد داره و شکمم صدا هایی مثل قار و قور میده به طوری که خجالت می کشم تو جمع شرکت کنم . همیشه هم نفخ دارم حتی صبح ناشتا که چیزی نخوردم شکمم نفخ داره و احساس فشار می کنم .خیلی وقتا هم یبوست دارم و یه مدتی هم رفلکس معده داشتم اصلا یادم نمیاد روزیو که نفخ نداشته باشم لطفا کمکم کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   ضمن رعایت عدم مصرف حبوبات و سبزی و غذاهای نفاخ
   قرص دمپریدون و قرص کلیدینیوم سی از هر کدام یک عدد نیم ساعت قبل از غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد از غذا مصرف شود

 24. سلام چند روزی است روی زبان پرز می‌بندد مزه غذا کامل تشخیص نمیدهم دهان بد مزه شده است
  اشتها به طور کامل کم شده نمیتوانم غذا بخورم
  هرچیزی که میخورم شکم به طرز فجیعی متورم میشود جوری که تنفس سخت میشود غذا کاملا دیر هضم میشود حالت بی اشتهایی خستگی مفرط و بی حالی دارم لطفاً تشخیص اعلام کنید

  • سلام
   دوست عزیز
   اگر خستگی و بدن درد و دل درد و بی اشتهایی دارید جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید
   اما اگر بدن درد و بی حالی و خستگی ندارید
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 25. سلام من یه مدته که زیاد نفخ ندارما اما باد شکمم خیلی زیاد شده واین قضیه داره عذابم میده .انگار شده واسم عادت روزانه

  • سلام
   از قرص دایجستیو ظهر و شب یک عدد پس از غذا استفاده کنید

 26. مرد و۵۵ساله هستم بعداز خوردن هر غذایی بلافاصله شکمم باد میکند وغذا کم میخورم هضم غدا برایم سخته حتی یک لقمه نان و سبزی که میخورم شکمم باد میکنه احساس میکنم معده ام حساس شده ..؛ نمیدانم چه کنم

  • سلام
   دوست عزیزم لطفا از قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا استفاده کنید

 27. سلام خدمت شما خانم دكتر عزيز
  من چندين سال شبا به محض دراز كشيدن براي خواب، دلم شروع به سرو صدا كردن ميكنه و شديدا نفخ ميكنم تا صبح اذيت ميشم.از عرق نعناع استفاده ميكنم اكثرا و سعي ميكنم غذاي نفاخ رو شب نخورم و لاقل سه ساعت قبل خواب چيزي نخورم اما بازم اين مشكلو دارم و اعتماد بنفسمو خيلي پايين اورده و اضطراب شديدي دارم هميشه بابتش و تاصبح درست نميخوابم . ميشه راهكار بديد بهم

 28. سلام وقت بخیر ببخشید من نزدیک دو ماهه ورم شدید معده و روده دارم صبحها که از خواب بلند میشم به شدت نفخ دارم … و اینکه خیلی به سختی میتونم دفع داشته باشم مثل قبل دفع طبیعی ندارم رفتم دکتر با آزمایش تشخیص هلیکوباکتر دادند و قرص مترونیدازول .. امپرازول و بیسموت رو مصرف کردم ولی اصلا تاثیر نداشت ..الانم وقتی ورم دارم دردش میزنه به پشتم

  • سلام
   دوست گرامی جهت درمان هلیکوباکتر پیلوری از داروهای زیر هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت دو هفته استفاده کنید
   کپسول امپرازول ۲۰ میلی
   آموکسی سیلین ۵۰۰
   کلاریترومایسین ۵۰۰
   از قرص دایجستیو ظهر و شب یک عدد پس از غذا جهت کاهش نفخ استفاده کنید

 29. من یک سال پیش بخاطر ورم معده و نفخ پیش دکتر رفتم اون موقع با اندوسکوپی تشخیص زخم معده خفیف دادند. با مصرف دارو علائمش برطرف شد اما چند وقته که دوباره نفخ شدید دارم و بعد از خوردن وعده غذایی و حتی صبح ها که ناشتا هستم احساس درد خفیف و فشار در شکمم حس می کنم.

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی مراجعه کنید

   • خانم دکتر
    چند روزی هست که به همراه این علائمی که گفتم سردرد و بی حالی هم دارم. فکر می کردم بخاطر پریودمه ولی الان که دوره پریود هم تموم شده این خستگی رو بخصوص بعدظهر ها دارم

    • سلام
     اگر سردرد و بی حالی و خستگی هم دارید باید معاینه حضوری و آزمایش خون و بررسی تب انجام شود
     به پزشک مراجعه کنید

  • سلام حدود2تا3ماه که شکمم نفع میکنه وگاها دچار یبوست میشدم حالا تواین سه روز که روزه میگیرم امروز قبل از افطار ترش کردم وحس پری وسفتی سردلم داشتم وبه سختی افطار کردم و دیگه خیلی حالم بده ومدام بادگلو میزنم و درد دارم

   • سلام دوست عزیز
    به مدت ۲ هفته
    قرص پنتوپرازول و قرص دمپریدون هنگام افطار یک عدد
    و قرص فاموتیدین همراه غذا
    و شربت آلمینیوم ام جی و قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف شود
    غذاهای چرب و سنگین ادویه و چای زیاد در وعده افطار خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 30. سلام وقت شما بخیرچند روزی دچار درد معده وشکم که به پشت وپهلو هام میزنه ودلپیچه همراه بانفخ هستم دردشکمم مگیره ول میکنه خیلی اذیتم کرده ممکنه ازخوردن خیار یا ناراحتی باشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   دوست گرامی داروهای زیر را به مدت یک ماه مصرف کنید:
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   قرص دومپریدون ظهر و شب یک عدد یک ساعت قبل از غذا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر