نوروپاتی شنوایی و وقتی دچار کمبود شنوایی شده‌ایم! از نقطه صفر تا صد

 • 1397-03-03
 • 0

نوروپاتی شنوایی نوعی از کمبود شنوایی است که ناشی از اختلال در انتقال امواج عصبی از گوش داخلی به مغز است. هر دو گوش معمولا تحت تاثیر قرار می گیرند و افت شنوایی از خفیف تا شدید است. در برخی موارد، فرد مبتلا می تواند بشنود، اما درک کلمات گفته شده دشوار است، به ویژه در محیط های پر سر و صدا. شنیدن و درک گفتار ممکن است با استفاده از سمعک یا کاشت حلزون بهبود یابد.

در این مقاله موارد زیر را مرور و بررسی می کنیم:

 • علائم چگونه صداها را حس می کنیم
 • علت ناشناخته است
 • عوامل خطر
 • روش تشخیص
 • گزینه های درمان
 • مهارت های ارتباطی
 • از کجا کمک بگیریم

علائم گاهی اوقات می تواند نوسان یابند برای مثال، فرد ممکن است هر دو حالت بهبود و وخیم شدن شنوایی را تجربه کند. چشم انداز تغییر در شنوایی در  بلند مدت نیز می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، روند شنوایی یک فرد مبتلا به نوروپاتی شنوایی ممکن است بهبود یابد، بدتر شود یا بدون تغییر باقی بماند، و هیچ راهی برای پیش بینی نتایج وجود نداشته باشد.

به دنبال نا شناخته بودن علت نوروپاتی شنوایی خوب به طبع درمان مشخص و کارسازی هم در حال حاضر وجود ندارد. نوروپاتی شنوایی گاهی اوقات به عنوان یک شکل ناشنوایی عصبی یا مشکلی از عصب مغزی شناخته می شود. این یک نوع نادر از ضعف شنوایی است و بسیاری از علائم نیز ممکن است ناشی از شایع ترین انواع کم شنوایی باشد.

علائم نوروپاتی شنوایی

نشانه های نوروپاتی شنوایی از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کم شنوایی خفیف و شدید
 • به نظر می رسد صدا در حال نزدیک شدن یا دور شدن است.
 • درک گفتار (ادراک گفتاری) ممکن است دشوار باشد
 • شنیدن ممکن است تا حدی طبیعی باشد، اما با ادراک ضعیف گفتارادراک گفتار ممکن است در محیط های پر سر و صدا بدتر شود
 • علائم ممکن است نوسان داشته باشد، گاهی با شدت کمتر وگاهی با افزایش شدت 

چگونه شنیدن صداها را تجربه می کنیم

بخش های های مختلفی که در شنوایی حضور دارند عبارتند از:

گوش بیرونی – بخشی که می بینید و مرتبط می شود به گوش  میانی.

گوش میانی – از گوش  بیرونی به وسیله پرده صماخ جدا می شود.پرده گوش در پاسخ به امواج صوتی حرکت می کند. جنبش پرده منتقل می شود به استخوان های کوچک در گوش میانی که باعث تقویت صدا می شوند.

گوش داخلی- امواج توسط یک عضو مارپیچی شکل به نام حلزون تقویت می شود.موهای نازک درون حلزون صدای لرزش را حس می کنند و پیام را به شیوه های الکتریکی تفسیر می کنند و به عصب مربوطه در داخل گوش می فرستند.

مغز – عصب: مربوطه  صدا را به هشتمین عصب جمجمه می فرستد و در نهایت به مسیرهای شنوایی مغز ارسال می گردد. ساقه مغز در پایه جمجمه قرار دارد و “پل” بین مغز و نخاع در نظر گرفته شده است. امواج الکتریکی توسط مغز تفسیر می شوند و صدای شنیده می شود.

در نوروپاتی شنوایی، برخی از ساختارهای داخل گوش ممکن است به طور کامل کار کنند، اما اطلاعات گوش ممکن است در راه خود به مغز دچار اشکالات یا نقص هایی شود. دلیل نوروپاتی شنوایی شناخته شده نیست، اما محققان معتقدند که تعدادی از عوامل ممکن است تا حدودی  دخیل باشند،از جمله:

سلول های موی آسیب دیده در گوش داخلی

آسیب به ارتباط بین سلول های مو و عصب

آسیب به عصب

آسیب به هشتمین عصب جمجمه (ترکیبی از اعصاب کوهلر و ویستیبولار)

آسیب به مسیرهای شنوایی در ساقه مغز.

 عوامل خطر

افراد هر سن و جنسیتی که باشند می توانند تحت تأثیر قرار بگیرند، اما عوامل خطر شناخته شده برای کودکان عبارتند از:

مشکلات بهداشتی در رحم – مانند کاهش اکسیژن به جنین

داروهای خاص – داروهای خاصی که برای درمان عوارض زایمان استفاده می شوند بر روی سلول های موی گوش داخلی در نوزادان حساس تاثیر می گذارد.

مشکلات سلامتی در هنگام تولد – مانند تولد زودرس، زردی یا وزن کم در هنگام تولد.

اختلالات دیگر – در موارد نادر، نوروپاتی شنوایی با سایر اختلالات عصبی مانند اختلال شاركوت ماری توت و آتاكسی فریدریش همراه است. 

دیگر اعضای خانواده آسیب دیده – بعضی از کودکان مبتلا به نوروپاتی شنوایی به طور مشابه بر اعضای خانواده تاثیر می گذارند. این یک مولفه ژنتیکی است.

روش تشخیص کمبود شنوایی

نوروپاتی شنوایی با استفاده از تعدادی آزمایشات تشخیص داده می شود.

پاسخ شنوایی مغزی (ABR) : الکترود در گوش و سر الگوهای موج مغزی زمانی که فرد در معرض مجموعه ای از صداهای مشخص شده باشد، تشخیص می دهد. به طور معمول، فرد مبتلا به نوروپاتی شنوایی پاسخ کم یا بدون پاسخ است.

انتشار:یک میکروفون کوچک در داخل کانال گوش قرار می گیرد تا بررسی کند که سلول های مو در حال فعالیت هستند یا نه. اگر چنین است، میکروفون صداهای ضعیف را که توسط موها انجام می شود را انتخاب می کند تا به نویز پاسخ دهند. به طور معمول، فرد مبتلا به نوروپاتی شنوایی دارای مقداری سلول های موی مناسب است.

سایر آزمون های شنوایی : مانند تشخیص گفتار، به طور کلی، فرد مبتلا به نوروپاتی شنوایی ضعیف هنگامی که آزمون با سر و صدای پس زمینه انجام می شود.

سایر آزمایش ها :برای رد کردن شرایط گفته شده که ممکن است علائم مشابهی نظیر مولتیپل اسکلروزیس را نشان دهد.

راه های درمان کمبود شنوایی

هیچ درمانی برای نوروپاتی شنوایی وجود ندارد.متأسفانه، هیچ تستی برای پیش بینی اینکه درمان خاصی کار برد خواهد داشت  یا نه، وجود ندارد. بیمار ممکن است مجبور به  انجام آزمایش جهت پیدا کردن مشکل شود. گزینه ها عبارتند از:

 کمک شنوایی: برای تقویت تمام صداها، به طور کلی بزرگسالانی که مبتلا به نوروپاتی شنوایی هستند، وسایل شنوایی را به ویژه مفید و کار ساز هم باشند باز هم تشخیص نمی دهند.

سیستم های مدولاسیون فرکانس (FM) : یک گیرنده قابل حمل و هدست است که صداهای بدون نیاز به سیم کشی را تقویت می کنند.

ایمپلنت: یک دستگاه جراحی است که باعث تحریک اعصاب گوش داخلی می شود. نشان داده شده است که این ایمپلنت ها برای کمک به بسیاری از افراد با این شرایط موثر بوده است و توانایی آنها در درک گفتار را بهبود داده است.

مهارت های ارتباطی

زمینه پزشکی نیز بر روی نحوه تعلیم دادن کودکان مبتلا به نوروپاتی شنوایی برای برقراری ارتباط تنظیم و تقسیم شده است. در  مدرسه ای  که زبان کودک را آموزش می دهند؛ نشان داده شده است  که کودک باید با وسایل (مانند سمعک ها) مجهز شود و حمایت شود تا یاد بگیرند باید گوش کنند و سپس صحبت کنند. بعضی از متخصصان پزشکی معتقدند که ترکیبی از دو رویکرد بهترین روش است، زیرا هیچ راهی برای دانستن اینکه شنوایی کودک بهبود می یابد یا نه هنوز به اثبات نرسیده است.

قرار گرفتن در معرض زبان گفتاری در صورتی که شنوایی کودک بهبود یابد مهم است. برای بزرگسالانی که قبلا با مهارتهای زبان اشنایی داشته اند،استفاده از نشانه های مکمل مانند خواندن لب ممکن است کمک کند.

از کجا کمک بگیریم

 • متخصص گوش، بینی و گلو ( در صورت نیاز دکتر شما می تواند شما را به دیگر متخصص ارجاع دهد)
 • متخصص شنوائی
 • متخصص گوش و حلق و بینی (متخصص گوش، بینی و گلو) 

در صورت نیاز به آشنایی و دریافت نوبت از پزشکان گوش و حلق و بینی کشور اینجا را کلیک کنید

 

 

برگرفته از سایت:

مشکلات شنوایی

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نوروپاتی شنوایی و وقتی دچار کمبود شنوایی شده‌ایم! از نقطه صفر تا صد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر