هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

 • 1397-02-27
 • 104
هلیکو باکتر عامل عفونت معده

تعدادی از میکروارگانیسم های بیماری زا می توانند معده را تحت تاثیر قرار دهند. عفونت معمولا علاوه بر معده به بافت های مجاور، یعنی مری و دوازدهه گسترش می یابند. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان می باشد.

عفونت H. pylori چیست؟

تقریبا نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. H. pylori هلیکو باکتر پیلوری  یک نوع باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد.  عفونت معده، زمانی اتفاق می افتد که روده شما تحت تاثیر عفونت باکتری قرار می گیرد. این عفونت باعث التهاب روده و معده می شود.  از علائم آن می توان به استفراغ، اسهال و گرفتگی های شدید شکم را نام برد. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به عفونت معده در اثر هلیکوباکتر پیلوری همچنین دارای خطر افزایش سرطان معده هستند.

هلیکو باکتر پیلوری یک باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد. تقریبا 50 درصد از جمعیت بالغ جهان آلوده به باکتری هلیکو باکتری هستند. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی ضرر هستند اما مسئول اکثر زخم معده و روده کوچک هستند.

هلیکو باکتر پیلوری اغلب در دوران کودکی شما را آلوده می کند. در حالی که عفونت با این باکتری باکتری به طور معمول نشانه ها را ایجاد نمی کند، ممکن است در بعضی از افراد زخم های گوارشی و یک بیماری التهابی در داخل معده به معنی ورم معده یا گاستریت منجر شود.

پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده  حمله می‌کند،غشای معده  از شما  در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. H. pylori برای زندگی در محیط اسیدی معده سازگار است. این باکتری می تواند با کاهش اسیدی محیط اطراف زنده بماند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

علت عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنوز معلوم نیست دقیقا چگونه عفونت های H. pylori گسترش می یابد. باکتری ها هزاران سال با انسان زندگی می کنند. تصور می شود که این عفونت ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همجنین رعایت نکردن بهداشت فردی امکان گسترش عفونت را دارد. H. pylori همچنین می تواند از طریق تماس با آب آلوده یا غذا گسترش یابد.

اعتقاد بر این باکتری باعث ایجاد مشکلات معده می شود. وقتی باکتری هلیکو باکتر به داخل تخریب مخاطی معده نفوذ می کنند و مواد شیمیایی را ایجاد می کنند که اسید معده را خنثی می کنند. این باعث می شود که سلول های معده  در مقابل اسید های گوارشی محافظت نشوند. اسید معده و هلیکو باکتر پیلوری با تخریب معده باعث ایجاد زخم معده یا دوازدهه می شود که اولین قسمت آن روده کوچک شما است.

علائم عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنگامی که عفونت باکتری هلیکو باکتر منجر به زخم شود، علائم ممکن است شامل درد شکمی باشد، به ویژه در شب یا در هنگام گرسنگی. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

تعدادی از علائم دیگر ممکن است با عفونت H. pylori همراه باشد، از جمله:

 • آروغ زدن بیش از حد
 • احساس باد در معده و شکم
 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • معده درد
 • سوزش سر دل
 • تب
 • کمبود اشتها و یا بی اشتهایی
 • کاهش وزن نامعلوم

با این حال، این علائم می تواند با سایر بیماری ها نیز ایجاد شود. برخی از علائم عفونت معده نیز توسط افراد سالم تجربه می شود. اگر هر کدام از این نشانه ها همچنان ادامه داشته باشد یا در مورد آنها نگران هستید، همیشه بهتر است که با دکتر خود مشورت کنید اگر خون یا رنگ سیاه را در مدفوع یا استفراغ مشاهده کردید، باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

چه کسی در معرض خطر عفونت هلیکو باکتر پیلوری است؟

کودکان به علت عدم بهداشت مناسب، احتمال بیشتری دارند که به  H. pylori  مبتلا شوند.  خطر ابتلا به عفونت تا حدودی بستگی به محیط زیست و شرایط زندگی شما دارد.

علل عفونت معده

چگونه عفونت هلیکو باکتر پیلوری تشخیص داده می شود؟

پزشک شما درباره سابقه بیماری و سابقه خانوادگی بیماری خود سوال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله هر ویتامین یا مکمل، به پزشک خود توضیح دهید. اگر علائم زخم معده را تجربه کرده اید، پزشک شما به طور خاص درباره استفاده شما از مسکن ها سوال خواهد کرد. برای تشخیص دقیق تر پزشک می تواند برخی از آزمایش ها و روش های دیگر را برای تأیید تشخیص خود انجام دهد:

معاینه بدنی

در طی یک معاینه فیزیکی، پزشک شما معده خود را برای بررسی علائم نفخ، حساسیت یا درد، بررسی می کند.

آزمایش خون

شما ممکن است نیاز به نمونه های خون داشته باشید که برای بررسی آنتی بادی علیه H. pylori مورد استفاده قرار می گیرد. برای آزمایش خون، یک مقدار کوچک از خون را از دست یا دست خود بکشید. سپس خون برای آزمایش به یک آزمایشگاه فرستاده شود.

ازمایش مدفوع

برای بررسی علائم H. pylori در مدفوع شما ممکن است یک نمونه مدفوع مورد نیاز باشد.

اندوسکوپی

پزشک یک ابزار طولانی و نازک به نام اندوسکوپ را به داخل دهان و به معده و دوازدهه خود وارد می کند. یک دوربین متصل به تصاویر خود را روی یک مانیتور ارسال می کند تا پزشک شما بتواند آن را مشاهده کند. هر ناحیه غیر طبیعی بررسی خواهد شد. در صورت لزوم، ابزارهای ویژه ای که با اندوسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند، اجازه می دهند که دکتر شما نمونه هایی از این مناطق را بگیرد.

عوارض عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

عفونت معده بر اثر میکروب هلیکوباکتر پیلوری می تواند به زخم های گوارشی منجر شود، اما عفونت و یا زخم خود به تنهایی می تواند منجر به عوارض جدی تر شود که شامل:

خونریزی داخلی، زمانی رخ می دهد که زخم معده رگ های خونی را شکافته و در اغلب موارد با فقر آهن و کم خونی همراه است.

انسداد، که زمانی رخ می دهد که مواد غذایی مانند یک توده در معده شما گیر کند.

سوراخ  شدن معده، که زمانی رخ می دهد که زخم معده دیواره معده شما را سوراخ کند.

التهاب صفاق، که یک عفونت صفاق (پوشش حفره شکمی) است و باعث دردهای شدید شکمی می شود.

در حالی که میکروب هلیکوباکتر پیلوری عامل اصلی سرطان معده است، اکثر افراد مبتلا به عفونت معده هرگز به سرطان معده دچار نمی شوند.

راه درمان عفونت معده

اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. پزشک احتمالاً چند نوع دارو را برای شما تجویز می‌کند. اگر شما عفونت معده دارید به تنهایی هیچ مشکلی برای شما ایچاد نمی کند و در معرض سرطان معده نیستید. و درمان آن هیچ سودی به شما نمی رساند.

سرطان معده، اثنی عشر و زخم معده با عفونت هلیکوباکتر پیلوری همراه است. اگر در بستگان شما سابقه سرطان معده یا زخم معده و اثنی عشر وجود داشته باشد دکتر حتما برای اطمینان بیشتر آزمایش های لازم را بر روی شما انجام خواهد داد. درمان زخم معده خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش خواهد داد.

هیچ شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به میکروب معده نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم معده را بدتر کرده و از درمان آن جلوگیری کند.

شیوه زندگی و رژیم غذایی

شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به H. pylori نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم گوارشی را بدتر کرده و از آن به درستی درمان شوند. در مورد درمان طبیعی برای عفونت H. pylori اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه پیشگیری کنیم؟

شما می‌توانید از ابتلا به عفونت  میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

 • پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
 • از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
 • از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
 • از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.
 • اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند.  در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

بر گرفته از:

علل عفونت معده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

104 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من سه ماه پیش تنگی نفس داشتم بعد بعلت قرنطینه . انلاین ویزیت شدم وکلیدنیوم سی و نولپازا ۴۰ خوردم که افاقه نکرد . صبح ناشتا وشب عرق نعنا وگلاب وبارهنگ خوردم نزدیک به دوماه . بهتر شدم وتنگی نفسم برطرف شد اما دوباره چند روز پیش تنگی نفس شروع شد و درد معده . رفتم دکتر ازامایش دادم . هلیکوباکتری۱۰۰ بود
  الان بیسموت هر ۱۲ ساعت دوتا
  مترو نیدازول هر ۸ ساعت یک عدد
  دمپریدون قبل ناهار وقبل شام یکی
  پنتو۴۰ قبل صبحانه پنتو ۲۰ قبل شام
  کلیدنیوم سی قبل شام
  دیروز که اولین مترونیدازول رو خوردم شب حس کردم صورتم پف کرده .وصبح که ازخواب بلند شدم هم حالت منگی داشتم هم احساس میکردم نمیتونم حرف بزنم یا بسختی زبونم برا حرف زدن همراهی میکنه ‌
  ومن همون یه دونه رو خورده م فعلا قطع کردم .
  اما بقیه داروهارو خوردم دیروز وامروز.
  اما تنگی نفس هست .میره ومیاد وشبا شدید تر میشه .
  ممنون میشم راهنمایی کنید بجای مترو نیدازول ۲۵۰ چی مصرف کنم ؟ البته دیروز که مترو خوردم تنگی نفسم بهتر شده بود .

  ضمنا من روده تحریک پذیر هم دارم .
  قبلاهم یه دکترمتخصص روده این داروهارو بهم داده بود (بدون ازمایش هلیکو باکتری وصرفا باعلائم ). برای روده . وقبلا حساسیتی نسبت به مترونیدازول نداشتم واون حالت منگی و ..نداشتم .

  • سلام، ميتونيد سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد.
   در صورت خساسيت آنتي هيستامين ساده بخوريد

 2. با سلام و خسته نباشید. به پزشکان برنامه .آقای ۴۵ساله هستم.حدودا دو ماه پیش زیر شکنم سمت چپ زیاد درد داشت ولی سمت راست خیلی کم .رفتم دکتر آزمایش خون و مدفوع دادم گفت عفونت معده داری.آزمایشم .Hpilory..lgG88.و Hpilory.lgm65میباشد .قرص آموکسی سیلین هر ۱۲ساعت ۲ عدد .بیسموت هر۱۲ساعت ۲عدد.وفورازولیدون هر۱۲ساعت ۲عدد .وپنتوس کلیدینیوم سی قبل از غذا داده .ده روزه مصرف میکنم .چهار روز اول بهتر شدم .ولی الان رقصان هنوز تمام نشده بازم درد شکم دارم .خیلی نگرانم .لطفا راهنمایی کنی ممنون میشم

  • سلام، شكا بايد مجددا توسط متخصص گوارش ويزيت شويد و در صىرت لزوم اندوسكوپي انجام دهيد.

 3. عرض ادب
  من آقا 31 ساله هستم دو هفته ای هست که در دهان طعمی شبیه بوی پیاز حس میکنم این مخصوصا در زمان گرسنگی ملموس است و چن روز هم هست دقیقا همین بو از باد شکم نیز حس میشود . هیچ درد یا سوزشی هم احساس نمیکنم
  بخاطر کرونا به مراکز درمانی هم نیتونم برم ممنون میشم نظرتون رو اعلام بفرمایید که اگه لاازم هست به چه متخصصی مراجعه داشته باشم ممنون

  • سلام
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل ناهار و شام
   تا ۳ هفته مصرف شود
   در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 4. سلام،من خانم ۵۳ساله هستم نزدیک ۲۰روز سرگیجه بسیار شدید دارم طوری که نمیتونم سرم رابلند کنم رفتم آزمایش دادم گفتن که معدم عفونت داره و ورم هم داره ،گفتن که اندسکوپی بدم برای تجویز قرص میشه راهنماییم کنید که آیا عفونت یاهمون باکتری خطری دارد؟

  • سلام
   سرگیجه شدید ارتباطی به هلیکوباکتر ندارد
   شما باید از نظر عفونت و التهاب گوش بررسی و معاینه تعادل انجام شود.به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید
   خیر عفونت معده نگران کننده نیست درمان صورت گیرد

 5. سلام. من آقای 33 ساله ای هستم که حدود 2 ماه پیش علایم عفونت معده رو داشتم و با آندوسکوپی هلیکوباکترم تشخیص داده شد و آموکسی 500 روزی دو مرتبه و هر مرتبه 2 قرص و بیسموت ساب سیترات روزی 2 قرص و تاوانکس روزی یکی و گاباپنتین شبی یکی و موتیدون روزی 2 قرص و ازونیوم روزی 2 قرص برام تجویز شد. اواخر مصرف بهتر شدم ولی مجدد بعد از یکی دو هفته درد معده و نفخ و ترش کردن شروع شد و مجددا دارو ها رو تهیه و مصرف کردم. الان دوره مجدد تموم شده ولی حس میکنم هنوز عفونت از بین نرفته. پیشنهاد شما چیه پزشکان عزیز؟ ممنون و تشکر.

  • سلام
   جهت تشخیص ریشه کن شدن هلیکوباکتر تست تنفسی اوره بدهید

 6. سلام تشکر از مطالب مفید تون و یه تشکری خاص از خانم دکتر آمنه مرشدی بخاطر صرف وقت گران بهای شان برای جواب دادن به سوالات.
  بنده در اواخر ماه رمضان یه چند وقتی از یبوست تقریبا شدید رنج میبردم که دلیل اش هم فکر کنم عدم مصرف کافی آب بود و با گذشت ماه رمضان چند روزی مشکلم برطرف شد ولی الان چند روز یه که دوباره همین مشکل رو دارم هر جور غذای سبک هم که مصرف کنم بازهم احساس سنگینی در قسمت معده همراه با نفخ شکم برام رخ میده لازم به ذکره که قبل از این موضوع یه چند وقتی اسید معدم زیاد شده بود و با مصرف کپسول 40 Esomeprazole به مدت یک هفته مشکلم برطرف شد و دقیقا چند وقتی بعد از این مسئله مشکل دفع مدفوع برام رخ داد فعلا هم که بخاطر مصئون موندن از کرونا به پزشک مراجعه کرده نمی تونم لطفا اگه رهنمایم کنید چه داروهای رو میتونم استفاده کنم خیلی ممنون میشم.

  • سلام
   تشکر
   مصرف مایعات حداقل ۸ لیوان روزانه و روغن زیتون و آلو سیاه و انجیر خشک انجام شود
   در صورت عدم رفع یبوست قرص سی لاکس روزی یک عدد و شربت لاکتولوز روزی ۵ سی سی مصرف شود
   جهت رفع درد و نفخ معده
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دایجستیو همراه غذا و دایمتیکون جویدنی بعد غذا تا ۲ هفته مصرف شود

 7. سلام من ۴۳ سالمه مدتیه احساس دفع ناقص دارم و بعضا مدفوع کاملا آبکی و بسیار بدبو و گاها مدفوع چسبناک؛باد گلو زیاد میزنم اخیرا و اینکه احساس ضعف و بیحالی گاها در حد اغما؛ بعضی شبها هم با استفراغ زرد آب تلخ و بدبو از خواب میپرم شکمم بزرگ شده اضافه وزن پیدا کردم با اینکه اشتهای زیادی ندارم و تقریبا فقط ناهار اونم مختصر میخورم ممنون میشم راهنماییم کنید

 8. سلام ممنون از مطالب مفیدی که گذاشتید یه مدت هست بعد از خوردن غذا باید برم دستشویی بنده رفته ام اندوسکوپی گفتن معده ام عفونت داره قرص کلارتریمایسون واموکسی سلین ۵۰۰ ومترونیدازول ۲۵۰ وپنتوپرازول ۴۰ بهم داده و یک هفته هست دارم استفاده میکنم ولی تغییری نکردم ،آیا این اقلام دارویی معده رو بدتر نمیکنه ؟

  • سلام
   خیر بدتر نمیشود
   داروها تا ۲ هفته ادامه یابد
   پنتوپرازول تا ۶ هفته مصرف شود

 9. سلام بعد از دوره درمان دو هفته ای ایا داشتن حالت تهوع طبیعی است

  • سلام
   امپرازول یا پنتوپرازول به مدت ۴ هفته دیگر ادامه یابد

 10. سلام من مدتی به تشخیص دکتر فوق تخصص گوارشی میکروب معده داشتم وغذام حضم نمیشد معده ام ترش می کرد وعصبی بود ونبض شدید است ودل درد داشتم ازبوی غذاحالت تهوع می گرفتم واز غذاخوردن افتاده بودن حالا که وضع معده ام بهتر شده فقط گه گاه معده ام تلخی وترش می کنه اما بدنم به علت اینکه من۳ماه درگیر بیماری بودم وغذانمی خوردم بدنم خیلی ضعیف شده وخیلی پادرد گرفتم چه قرص ویتامینی استفاده کنم که برای وضع معده ام بد نباشه درعین حال بدنمو تقویت کنه

  • سلام
   می توانید از قرص مولتی دیلی آلفا روزانه یک عدد استفاده کنید

  • سلام
   حدود ۳ ماهه ک روده و معدم درد میکنه و احساس سنگینی در معده دارم
   قبلا دکترا فک میکردن مشکلم کولیت عصبی هستش
   اما بعد مراجعه به پزشک دیگه تشخیص عفونت معده دادن
   برام (لانساپرازول_مترانیدازول_بیسموت ساب سیتراب_کلیندینیوم سی و شربت الومینیوم ام جی )تجویز کرده
   الان روز ۱۱ هستش ک دارو هارو مصرف میکنم
   ۱۰ روز قبلی کلا درد و علایم خیلی خفیف و کمی داشتم
   اما امروز بازم درد شدیدتر شده
   میتونه عفونت عود کرده باشه
   باید قرصامو عوص کنم یا چی
   ایا درد و سنگینی با وجود مصرف قرص طبیعیه
   لطفا راهنمایی کنید

   • سلام
    غیر از مترونیدازول و بیسموت بقیه داروها را تا یک ماه ادامه دهید
    در صورت بهبودی درمان را تا سه ماه ادامه دهید
    در صورت عدم بهبودی جهت اندوسکوپی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 11. سلام .وقت بخیر .من باعلایم نفخ و ریفلاکس و درد معده دکتر مراجعه کروم ازمایش دادم انتی ژن اچ پیلوری ۱۰۴بود الان ۱۲ روزه دارم مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ساعت
  اموکسی۵۰۰هر ۸ساعت
  بیسموت هر ۶ساعت
  پنتوپرازولصبح ناشتا مصرف میکنم اما هنوز نفخ دارم و گاهی درد ففط دوسه روز خوب بودم تو این ۱۲ روزی ک قزص مصرف میکنم لطفا راهنمایی کنین

  • سلام
   باید جهت اطمینان از ریشه کن شدن هلیکوباکتر تست تنفسی اوره بدهید
   به همین دلیل به پزشک متخصص داخلی مراجعه کنید
   گاهی هلیکوباکتر مقاوم به درمان می باشد و نیاز به تعویض داروها می باشد

 12. سلام . من مشکل درد و گرفتگی بین دو کتف بعد از خوردن هر چیزی دارم که در شرایط استرس و تمرکز تشدید میشه . مشکل معده من چیه و راه حلش چیه؟

  • سلام
   میتواند ریفلاکس و دردعصبی معده باشد
   به مدت ۳ هفته
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 13. سلام علیکم… بنده مدتی هست اینگار از سر معده ام احساس تنگی نفس میکنم بخصوص اگر استرس یا عصبی بشم و گاهی اگر غذاهای تند بخورم. لطف میکنید که بنده را در درمان این حالت راهنمایی بکنید. سپاسگزارم

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص کلیدینیوم سی نیم ساعت قبل از غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   مصرف شود
   در صورت عدم بهبود جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 14. سلام من حدود یک ماهه دچار درد های موقت معده و سفت سنگین شدن معده تپش قلب بی حالی گاز های بد بوی معده میشم و سینه هام گاهی تیر میکشه سفت میشه نفس تنگی میگیرم چی میتونه باشه ب چه دکتری اقدام کنم ممنون میشم پاسخ بدین

  • سلام
   به متخصص داخلی مراجعه‌کنید
   تا مراجعه به پزشک میتوانید
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید

   • سلام من مدتی هست احساس تنگی نفس میکنم وطعم دهانم بد شده ایا ممکن است عفونت معده یا ورم معده باشد

    • سلام
     اگر تنگی نفس با غذاخوردن خصوصا غذای سنگین بروز میکند بله
     قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
     و قرص فاموتیدین همراه غذا
     و قرص دمپریدون نیم ساعت قبل ناهار و شام
     تا ۳ هفته مصرف شود
     در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام من یک ماهه باکتری اچ پیلوی معده دارم به دکتر مراجعه کردم برام مترونیدازول ۵۰۰دوبار در روز و بیسموت ۴قرص دوبار در روز و دومپردون دو قرص دوبار در روز و پنتوپرازول ۴۰ یکبار صبح ناشتا داده ولی ۸روزه مصرف می کنم هیچ تاثیر نکرده الان من چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید

    • سلام
     پنتوپرازول را نیم ساعت قبل از شام هم مصرف کنید
     بقیه داروها طبق دستور تا ۲ هفته مصرف شود
     اگر همچنان بهبود نیافتید اگر آندوسکوپی نکرده اید باید آندوسکوپی انجام
     و اگر انجام شده باید مقاومت باکتری به درمان بررسی شود

 15. سلام خسته نباشید من چند وقت که یه چیزی مثل قیر سیاه در مدفوعم پیدا شده آزمايش دادم گفتن میکروب معده داری کلی هم قرص و دارو خوردم روش های درمانی سه دارو و چهار دارو هم گزروندم یکم بهتر شدم الان مشکل باد شکمی زیاد چجوری که صدای حرکت روده هامو میشنوم و مدفوع چسبنده دارم باید چکار کنم لطفاً راهنماییم کنید با تشکر فراوان

 16. سلام من چند وقته معدم شديدا بود ميده و اين اذيتم مى كنه ، چند وقت پيش كه دستشويى رفتم همين بو از مدفوعم حس كردن (تو آزمايشگاه يه باكترى نشونمون دادن كه همين بو رو مى داد وگفتن باكترى معدست ) مطمئنم كه معدم باكترى دارن ، نفخ زياد دارم و بى اشتهام شديدا ، دائما كم خونى دارم و زياد سكسكه ميزنم و افت فشار شديد اما بيشتر از اينا بوى دهانم اذيتم مى كنه چون مامانم اصلا باهم حرف نمى زنه و مى گه دهنت بو مى ده و قراره پسرى كه دوست دارم بياد خواستگاريم و بخاطر اين مشكل مدتيه باهاش قطع ارتباط كردم ، امكان دكتر رفتن هم واسم نيست ، ميشه همينجا راهنماييم كنيدكه چه دارويى استفاده كنم ، اين بوى دهن خيلى اذيتم مى كنه و حتى نمى تونم با مامانم صحبت كنم 😞هر دارويى لازمه كه سريع خوبم كنه خصوصا بوى دهانم رو ممنون نيشم راهنمايى كنيد ( اين بو مطمئنم كه از معدست چون بوى باكترى معده رو ميشناسم) هر دارويى لازمه اينجا بگيد لطفا ممنون ميشم ، با آرزوى موفقيت،وقتتون بخير.

  • سلام
   دوست عزیز
   مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
   آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت
   قرص بیسموت روزی یک عدد
   به مدت ۲ هفته مصرف شود
   و قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام تا ۶ هفته مصرف شود

 17. سلام‌ جناب دکتر وقتتون بخیر چند ماهی هست اسهال دارم یعنی موقعی که صبحونه ،نهار یا شام میخورم احساس نفخ شدید و بعد چند ساعت اسهال میگیرم رفتم ازمایش مدفوع دادم نتایج به این صورت بود IgG=3.6 calproctionAg=200 و CRP=Negو RF= neg و esr=4 و TSH=6 و ANA= 1.6 و Anti Thyroid proxide>10 بودکه دکتر داخلی قرص های پنتاپرازول۴۰ قبل صبحونه و بیسامین و کلاریسین بعد صبحونه و بعد شام برام تجویز کرد ولی الان بعد دوعفته که قرص ها رو قطع کردم دوباره اسهال شروع شده ، به نظرتون باید درمان رو عوض کنم‌

 18. سلام وقت بخير. من بيشتر از يك سال كه دچار سر و صداي بيش از حد شكم و گاز بيش از حد روده شدم. به پزشك مراجعه كردم و آزمايش استول اگزم دادم كه مشكلي نداشت و يك سري دارو مثل دايمتيكون، قطره كارمينت دادن كه بي فايده بود. خودم انواع و اقسام داروهاي گياهي استفاده كردم كه بي فايده بود. واقعا از لحاظ اجتماعي دچار مشكل شدم و افسردگي گرفتم. لطفا راهنمايي كنيد.

  • سلام
   قرص دومپریدون نیم ساعت قبل از ناهار و شام استفاده کنید

 19. سللم مردی ۵۵ساله هستم مدتی است احساس پری شکم باد گلو اروق زذن و نفغ دارم لطفا راهنمایی فرماید ایا میکروب پیلوری باعث رفلاکس و اروق میشود

  • سلام
   از قرص دومپریدون ظهر و شب نیم ساعت قبل از غذا
   قرص دایجستیو ظهر و شب پس از غذا استفاده کنید

 20. سلام ،من چند روزه تهوع دارم با درد و سنگینی سر دل ،رفتم دکتر دکتر سونوگرافی فرستاد پانکراس و صفرام نرمال بود ،اما سنگینی سر دل نمیزاره نفسم بالا بیاد سنگینی درد مداوم شده ،کم خون هم شدم ,باد شکمم هم زیاد شده،سرگیجه هم دارم ،باید چیکار کنم ؟؟

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

  • باسلام،من خیلی کم غذا شده م یکی دو لقمه بیشتر نمتونم غذا بخورم و عق میزنم میخام استفراغ کنم ب خصوص صبحا،دکترم زیاد رفتم جواب نداده….راهنمایی کنید

   • سلام
    علایمی همچون دل درد و سوزش سر دل؟تب و بی حالی؟استرس دارید یاخیر؟
    دوست عزیز اگر آندوسکوپی نکرده اید شما باید آندوسکوپی شوید و آزمایش خون انجام دهید
    اگر استرس و اضطراب دارید و همچنین شب ها دیر میخابید نیز باید درمان استرس صورت گیرد
    به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

   • سلام چند وقتی است که از آروغ با بوی تخم مرغ گندیده رنج می برم . گاهی اوقات این آروغ به قدری زیاد است که موجب استفراغ هم شده ، جدیدا زدن این آروغ ها بیشتر شده خیلی ممنون می شم راهنمایی کنین

    • سلام
     قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا
     قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
     و قرص فاموتیدین همراه غذا
     تا ۳ هفته مصرف شود
     در صورت عدم بهبود به متخصص داخلی یا فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 21. سلام من تازه فهمیدم میکروب معده دارم دکتر یکسری قرص داده خوب میشه این بیماری ریشه کن میشه؟؟

 22. سلام خانمم حدود ۶ سال مشکل معده داره چند بار که به دکتر مراجعه کردیم فقط انتی بتیک های مختلفی نوشتن که برای یک مدت کوتاه خوب میشود ولی دوباره همان وضعیت قبلی را داره که مشکلاتی از قبیل ورم شدید شکم که منجر به بی اختیاری ادرار در طول شبانه روزی کم اشتحایی درد های مکرر معده ویبو ست شدید که در دو سال پیش منجر پیتسول شده وعمل انجام کرد ظمنا وظع مالی ظعیفی دارم اگ امکانش باشه یک دستور عملی لطف کنید

 23. سلام من دوکتور رفتم خونم را معاینه کرد گفت h pylori مثبت هست بعد داروی 3 گانه برم داد اونا تمام کردم حالا گلون من باد میکنه اذیت میشم میشه لطف کنید چی کار کنم و همچنان درمدت یک هفته که دارو خوردم اسهال بودم

  • سلام
   به مدت ۳ هفته
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 24. سلام .
  بنده چهار ماه قبل یه سرما خوردگی شدید شبیه کرونا داشتم . که معده من نیز درد داشت با دادن چکاب کلی بعد چند ماه فقط هلگو باکتری داشتم که دکتر گوارش درمان دوهفته ای ترکیبی دادن الان سه روزه اومکس سلین و امپرازول ۲۰ شروع شده که دوشب از درد معده نتونستم بخوابم . آیا این درد طبیعیه ؟
  و معده دچار ژخم. نمیشه چون من چند ساله معدم مشکل نداشته . آیا داروی دیگه برای کم کردن درد در شبها هست که تداخل با این دو نداشته باشه ؟

  • سلام
   امپرازول قطع شود و داروهای زیر مصرف شود
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت آلمینیوم ام جی شب قبل از خواب مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 25. سلام
  بعدآنفولانزا دچاربی اشتهایی شدیدوتهوع ونفخ وحالت ریفلکس شدم..هیچ دردی درناحیه معده وشکم ندارم ولی نمیتونم غذا بخورم دهنم بدجوری تلخ میشه

  • سلام
   به مدت ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یا هنگام افطار یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و شربت منیزیوم هیدروکساید بعد غذا مصرف شود
   از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

 26. سلام من مشکل نفخ و مدفوع شل و اروغ و سرگیجه وتاری دید داشتم رفتم دکتر ازمایش خون و مدفوعم گفت میکروب داری بعد واسم دارو نوشت بیسموت لانزو تاوانکس اموکسی نتیدازول ک بعد از چهارده روز مصرف منطم طبق دستور پزشک علایم زیاد برطرف نشد دوباره رفتم واسم امپرازول و فایلوشات نوشته علایم گوارشیم قابل تحمله …مشکلم تاری دید و حالت گیجیه ایا از این باکتریه خیلی اذیت میشم ضمنا دوسه روزه توی مدفوم عفونت میبینم ….باتشکر

  • سلام
   خیر؛تاری دید و سرگیجه از علایم هلیکوباکتر نیست
   بهتر است به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود

 27. سلام
  من تقریبا دوسه سالی هست که درد معده دارم و سوزش سردل دارم
  یبوست شدید هم دارم
  ومتاسفانه بوی بد دهان هم دارم چند سالی هست
  همیشه دهانم تلخ میشه
  همیشه دهانم خشکه
  واقعا نمیدونم چرا تاالان درد معدمو پیگیری نکردم
  بوی دهانم میتونه از درد معدم باشه؟
  ولی ازمایشی ندادم
  فقط سوالم اینه من بااین علائمی که گفتم امکان خوب شدنم هست؟؟
  امیدمو ازدست دادم

  • سلام
   بله دوست عزیز ممکن است بوی دهان مربوط به مشکلات معده باشد
   قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی هر صبح ناشتا یک عدد
   شربت الومینیوم ام جی اس ظهرو شب یک قاشق پس از غذا
   قرص فاموتیدین هر شب یک عدد
   تا یک ماه مصرف کنید

   • با عرض سلام وخستته نباشید
    من دوماه پیش به علت مشکلات معده به دکتر مراجعه کردم گفت باید آزمایش بدی در آزمایش خون مشخص شد هیلوباکتری است
    برای درمان آنتی بیوتیک داد بعد مصرف دارو
    بعد دوماه آزمایش تنفسی هیلوباکتری داد اما متاسفانه هیلوباکتری است
    به نظر شما چه کار کنم‌

    • سلام
     لیست داروهای مصرفی که برای درمان هلیکوباکتر پیلوری مصرف کردید را بنویسید

   • سلام تورو خدا کمک کنید من مدت زیادی هستش که دهانم همیشه تلخ و خشک است و بوی بد گرفته با اینکه نظافته و شستشو رو همیشه رعایت میکنم و تمامه راه ها و داروهای عفونت لثه دهان و دندان و امتحان کردم خوب نشد مشکل از معدم هستش و عرق هم زیاد میکنم و بوی بد گرفته میشه راهنماییم کنید دارم دیوونه میشم.ممنون😭

    • سلام
     از قرص پنتوپرازول ۴۰ هر صبح ناشتا یک عدد
     استفاده کنید
     هرشب اب نمک غرغره کنید
     از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید

 28. سلام. یک هفته هست که علایم رفلاکس و هلیکو باکتری نظیر سوزش سردل و آروغ. احساس باد در معده و شکم،وگاهی اوقات خارش گلو، درد گوش، احساس غبار یا گاز در گلو، گرفتگی بینی دارم. نظرتون چیست؟ خیلی ممنون

  • سلام
   اگر امکان معاینه ندارید
   تا ۲ هفته
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد
   و قرص فاموتیدین همراه غذا
   و قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف شود
   از غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید

  • سلام من حدود یکسال هست مشکل معده پیدا کردم انوسکوپی و کولونسکپی انجام دادم چیزی نشون ندادجز یه خراش بالای معده بعد ازمایش مدفوع دادم میکروب معده بود دارو خوردم خوب شد اما بعد از یکماه دوباره مشکلات معده ام شروع شد الان مدت ۸ ماه هست میرم پیش دکتر داروهام رو داره عوض میکنه و فقط میگن باید رعایت کنی که من هم سخت دارم رعایت میکنم اما هیچ تغییری نکرده داروهایی که خوردم امپرازول۲۰،پنتوپرازول۴۰،اموزول۴۰ دیگه واقعا کلافه شدم نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

   • سلام
    دوست عزیز
    مترونیدازول ۲۵۰ هر ۸ ساعت
    آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت
    قرص بیسموت روزی یک عدد
    به مدت ۲ هفته مصرف شود
    و قرص نولپازا ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام تا ۶ هفته مصرف شود

 29. سلام
  من آزمایش کلی دادم
  باکتری معده مثبت بود
  رفتم متخصص بهم کپسول امپرازول داد چه مدت طول میکشد من خوب بشم.

 30. باسلام،من مدتی درگیر این هلیکو باکتر بودم بعد دوماه مصرف دارو جواب ازمایشم منفی شد.ولی بعد دو سه ماه درد معده دارم؟؟خاستم بپرسم دلیلش میتونه از اون یا مصرف داروهای زیاد هلیکو باکتری باشه. یا دلیلش چیه؟
  و اینکه بعد اینکه جواب ازمایش منفی شد احتمال برگشت هلیکو باکتری و خطرناک بودن ان در اینده وجود دارد؟

  • سلام
   امکان برگشت آن وجود دارد اما خطرناک نیست و درمواردی همچون زخم معده و سابقه سرطان معده و یا درد باید درمان شود
   قرص پنتوپرازول صبح ناشتا یک عدد و قرص رانیتیدین همراه غذا تا ۲ هفته مصرف شود اگر بهبود نیافتید مجدد ویزیت سوید

   • مصرف قرص رانیتیدین بدلید عوارض بد ممنوع شده لطفامصرف نکنید

    • سلام
     از روزی که از طرف سازمان جهانی دارو اعلام شده
     قرص فاموتیدین جایگزین شده است

     • سلام من دور نافم دردشدید داشتم و معده دردهم داشتم و کیست هم دارم.دکتر تشخیص دادن معدم عفونت داره h.pylori ایم 7 بود اما بااینکه پنتو پرازول وساب بیسموت و امپرازول و دایجستیو استفاده میکنم تا آب میخورم شکمم صدای خیلی بلندی میده بنظرتون آزمایش خون کافی بوده.آیا فتق شکمی یا آسیت نمیتونه باشه؟

     • سلام
      دوست عزیز
      فتق شکمی درد متمرکز در یک ناحیه شکم است که در حرکت و فعالیت بدتر میشود
      آسیت نیز تجمع آب داخل شکم به علت بیماری های خاص همچون سیروز و بیماری های کبدی و قلبی و….است که در سونوگرافی معلوم میشود
      علایم شما به نفع این دو نیست اما جهت اطمینان میتوانید به متخصص داخلی مراجعه کنید تا معاینه صورت گیرد

     • دکتر این بنظرتون رفلاکس با دگ بیماری هستش چون گلوم همیشه باد داره زیاد اروغ میزنم ولی دک باد میادتو گلوم لطفا دارویی چیزی هس راهنمایی کنی منمنون میشم اک عفونت معده هس یا دک چیزی ما اهل سیستانو بلوچستانیم شهر ایرانشهر اینجا اندوسکوپی نیس دکتراشم تعریفی نیستن اصن دکتر معده زیاد نیس اینجا ممنون میشم کمکمون کنید و طرز دارویی ک میگید و تا چ زمانی بخورمو بکید در پناه حق

     • سلام
      میتواند ریفلاکس مطرح باشد
      جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید
      اگر امکان معاینه ندارید فعلا
      قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا
      و قرص فاموتیدین همراه غذا
      مصرف شود
      از مصرف غذاهای چرب و سنگین و قهوه و ادویه و چای زیاد خودداری کنید.بعد از غذا خوردن دراز نکشید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر