هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

 • 1397-02-27
 • ۱۰۷۰۳۳ بازدید
 • 296
هلیکو باکتر عامل عفونت معده

تعدادی از میکروارگانیسم های بیماری زا می توانند معده را تحت تاثیر قرار دهند. عفونت معمولا علاوه بر معده به بافت های مجاور، یعنی مری و دوازدهه گسترش می یابند. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان می باشد.

عفونت H. pylori چیست؟

تقریبا نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. H. pylori هلیکو باکتر پیلوری  یک نوع باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد.  عفونت معده، زمانی اتفاق می افتد که روده شما تحت تاثیر عفونت باکتری قرار می گیرد. این عفونت باعث التهاب روده و معده می شود.  از علائم آن می توان به استفراغ، اسهال و گرفتگی های شدید شکم را نام برد. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به عفونت معده در اثر هلیکوباکتر پیلوری همچنین دارای خطر افزایش سرطان معده هستند.

هلیکو باکتر پیلوری یک باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد. تقریبا 50 درصد از جمعیت بالغ جهان آلوده به باکتری هلیکو باکتری هستند. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی ضرر هستند اما مسئول اکثر زخم معده و روده کوچک هستند.

هلیکو باکتر پیلوری اغلب در دوران کودکی شما را آلوده می کند. در حالی که عفونت با این باکتری باکتری به طور معمول نشانه ها را ایجاد نمی کند، ممکن است در بعضی از افراد زخم های گوارشی و یک بیماری التهابی در داخل معده به معنی ورم معده یا گاستریت منجر شود.

پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده  حمله می‌کند،غشای معده  از شما  در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. H. pylori برای زندگی در محیط اسیدی معده سازگار است. این باکتری می تواند با کاهش اسیدی محیط اطراف زنده بماند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

علت عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنوز معلوم نیست دقیقا چگونه عفونت های H. pylori گسترش می یابد. باکتری ها هزاران سال با انسان زندگی می کنند. تصور می شود که این عفونت ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همجنین رعایت نکردن بهداشت فردی امکان گسترش عفونت را دارد. H. pylori همچنین می تواند از طریق تماس با آب آلوده یا غذا گسترش یابد.

اعتقاد بر این باکتری باعث ایجاد مشکلات معده می شود. وقتی باکتری هلیکو باکتر به داخل تخریب مخاطی معده نفوذ می کنند و مواد شیمیایی را ایجاد می کنند که اسید معده را خنثی می کنند. این باعث می شود که سلول های معده  در مقابل اسید های گوارشی محافظت نشوند. اسید معده و هلیکو باکتر پیلوری با تخریب معده باعث ایجاد زخم معده یا دوازدهه می شود که اولین قسمت آن روده کوچک شما است.

علائم عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنگامی که عفونت باکتری هلیکو باکتر منجر به زخم شود، علائم ممکن است شامل درد شکمی باشد، به ویژه در شب یا در هنگام گرسنگی. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

تعدادی از علائم دیگر ممکن است با عفونت H. pylori همراه باشد، از جمله:

 • آروغ زدن بیش از حد
 • احساس باد در معده و شکم
 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • معده درد
 • سوزش سر دل
 • تب
 • کمبود اشتها و یا بی اشتهایی
 • کاهش وزن نامعلوم

با این حال، این علائم می تواند با سایر بیماری ها نیز ایجاد شود. برخی از علائم عفونت معده نیز توسط افراد سالم تجربه می شود. اگر هر کدام از این نشانه ها همچنان ادامه داشته باشد یا در مورد آنها نگران هستید، همیشه بهتر است که با دکتر خود مشورت کنید اگر خون یا رنگ سیاه را در مدفوع یا استفراغ مشاهده کردید، باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

چه کسی در معرض خطر عفونت هلیکو باکتر پیلوری است؟

کودکان به علت عدم بهداشت مناسب، احتمال بیشتری دارند که به  H. pylori  مبتلا شوند.  خطر ابتلا به عفونت تا حدودی بستگی به محیط زیست و شرایط زندگی شما دارد.

علل عفونت معده

چگونه عفونت هلیکو باکتر پیلوری تشخیص داده می شود؟

پزشک شما درباره سابقه بیماری و سابقه خانوادگی بیماری خود سوال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله هر ویتامین یا مکمل، به پزشک خود توضیح دهید. اگر علائم زخم معده را تجربه کرده اید، پزشک شما به طور خاص درباره استفاده شما از مسکن ها سوال خواهد کرد. برای تشخیص دقیق تر پزشک می تواند برخی از آزمایش ها و روش های دیگر را برای تأیید تشخیص خود انجام دهد:

معاینه بدنی

در طی یک معاینه فیزیکی، پزشک شما معده خود را برای بررسی علائم نفخ، حساسیت یا درد، بررسی می کند.

آزمایش خون

شما ممکن است نیاز به نمونه های خون داشته باشید که برای بررسی آنتی بادی علیه H. pylori مورد استفاده قرار می گیرد. برای آزمایش خون، یک مقدار کوچک از خون را از دست یا دست خود بکشید. سپس خون برای آزمایش به یک آزمایشگاه فرستاده شود.

ازمایش مدفوع

برای بررسی علائم H. pylori در مدفوع شما ممکن است یک نمونه مدفوع مورد نیاز باشد.

اندوسکوپی

پزشک یک ابزار طولانی و نازک به نام اندوسکوپ را به داخل دهان و به معده و دوازدهه خود وارد می کند. یک دوربین متصل به تصاویر خود را روی یک مانیتور ارسال می کند تا پزشک شما بتواند آن را مشاهده کند. هر ناحیه غیر طبیعی بررسی خواهد شد. در صورت لزوم، ابزارهای ویژه ای که با اندوسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند، اجازه می دهند که دکتر شما نمونه هایی از این مناطق را بگیرد.

عوارض عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

عفونت معده بر اثر میکروب هلیکوباکتر پیلوری می تواند به زخم های گوارشی منجر شود، اما عفونت و یا زخم خود به تنهایی می تواند منجر به عوارض جدی تر شود که شامل:

خونریزی داخلی، زمانی رخ می دهد که زخم معده رگ های خونی را شکافته و در اغلب موارد با فقر آهن و کم خونی همراه است.

انسداد، که زمانی رخ می دهد که مواد غذایی مانند یک توده در معده شما گیر کند.

سوراخ  شدن معده، که زمانی رخ می دهد که زخم معده دیواره معده شما را سوراخ کند.

التهاب صفاق، که یک عفونت صفاق (پوشش حفره شکمی) است و باعث دردهای شدید شکمی می شود.

در حالی که میکروب هلیکوباکتر پیلوری عامل اصلی سرطان معده است، اکثر افراد مبتلا به عفونت معده هرگز به سرطان معده دچار نمی شوند.

راه درمان عفونت معده

اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. پزشک احتمالاً چند نوع دارو را برای شما تجویز می‌کند. اگر شما عفونت معده دارید به تنهایی هیچ مشکلی برای شما ایچاد نمی کند و در معرض سرطان معده نیستید. و درمان آن هیچ سودی به شما نمی رساند.

سرطان معده، اثنی عشر و زخم معده با عفونت هلیکوباکتر پیلوری همراه است. اگر در بستگان شما سابقه سرطان معده یا زخم معده و اثنی عشر وجود داشته باشد دکتر حتما برای اطمینان بیشتر آزمایش های لازم را بر روی شما انجام خواهد داد. درمان زخم معده خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش خواهد داد.

هیچ شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به میکروب معده نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم معده را بدتر کرده و از درمان آن جلوگیری کند.

شیوه زندگی و رژیم غذایی

شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به H. pylori نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم گوارشی را بدتر کرده و از آن به درستی درمان شوند. در مورد درمان طبیعی برای عفونت H. pylori اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه پیشگیری کنیم؟

شما می‌توانید از ابتلا به عفونت  میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

 • پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
 • از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
 • از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
 • از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.
 • اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند.  در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

بر گرفته از:

علل عفونت معده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

296 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من بخاطر سرفه مزمن رفتم آزمایش دادم دکتر میگه عفونت معده داری که باعث سرفه و تنگی نفس خس خس میشه و غذاهای سردهم که میخورم بدتر میشه این سوال برام پیش اومده عفونت معده چه ربطی به ریه داره وراه درمانش چیه

  • سلان بله ربط داره گاهي اسيد معده باعث تحريك ريه ميشه
   شايع نيست از علائم غير شايع هست
   براي درمانش بايد انتي بيوتيم بخوريد كه بايد توسط متخصص گوارش تجويز شه

 2. سلام.من هرغذایی ک میخورم معده ام نفخ میکنه.بعضی اوقات صبحها ک از خواب پا میشم احساس درد معده دارم.ممنون میشم اگ راهنمایی بفرمایید.تشکر

 3. با سلام..بنده یکماه پیش h پیلوری مثبت شدم و داروهارو مصرف کردم بعد از یکی دو هفته الان علایم خیلی شدیدتری دارم..همین حالت گاز توی معده و سوزش و درد شدیدتر که قبلا کمتر بود..به خصوص اگر غذای چربی باشه ک بدتر میشه..ممکنه ریشه کن نشده باشه؟

  • سلام باید تا ۴ هفته قرص پنتوپرازول چهل صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا بخورید
   اگر خوب نشدین بعد از دو هفته از قطع داروها آزمایش جهت ریشه کنی اچ پیلوری بدهید

 4. سلام من به علت مشکل بوی دهان به مدت یه هفته هر دوازده ساعت کلاریترومایسین آموکسی و امپرازول استفاده کردم.حالا بعد از یه روز که قطع کردم معده درد شدید گرفتم درصورتیکه قبلا نداشتم و فقط مشکل بوی دهان بود.خواهشا راهنماییم کنید😭😭😭😭😭

 5. سلام وقتتون بخیر
  من یک ماهی هست که صبح ها وشب ها و بعضی وقتا بعد خوردن غذا احساس معده درد و سوزش معده دارم..دکتر نرفتم میخواستم بدونم با چه قرصی معده دردم خوب میشه؟و این ممکنه بخاطر هلیکوباکتر باشه؟

  • سلام می تواند به علت رفلاکس باشد
   قرص فاموتیدین همراه غذا
   قرص پنتوپرازول ۴۰ صبح ناشتا و نیم ساعت قبل شام
   قرص دایمتیکون جویدنی بعد غذا مصرف کنین
   تا ۲ هفته
   اگه خوب نشدین جهت بررسی اچ پیلوری به متخصص داخلی مراجعه کنید

 6. سلام. من مدتیه توی دیواره ی دماغم بوی خیلی بدی حس می کنم. هر غذای هم می خورم این بوی بد همراهش هست. یه بوی متعفن خیلی بد.
  واقعا آزار دهنده هستش.
  کرونا هم سه ماه پیش خیلی خفیف گرفتم و خوب شدم.
  بویایی چشایی هم دارم.
  ممنون می شم راهنمایی کنید

  • سلام این حالت نیز به دنبال کرونا و از عوارض آن است
   شستشوی بینی با سرم شست و شو هر ۸ ساعت و پماد ویتامین آ د داخل بینی چرب شود و قرص سیتریزین شبی یک عدد
   درمان قطعی خاصی ندارد

 7. سلام مادر بزرگ من ۵۵ سالشه و دیابت داره. حدود دو هفته س که سرما خورده بود. ولی الان شدیدا کم اشتهاس و حالت تهوع داره. جز اینا هیچ علائم دیگه ای نداره. ما چیکار میتونیم براش بکنیم؟ هیچی نمیتونه بخوره و ضعیف شده.

  • سلام قندشون چك شه از نظر كرونا بررسي شن
   آنزيم هاي قلبي چك شه نوار قلب بدن
   قرص دمپريدون هر ١٢ ساعت يكي بخورن

 8. سلام ببیخشد من مدتی هست که دهنم بو گرفته از نظر دندان سالمه تمامی دندونام.. یک مدت دهنم بومیگیره یک مدت قطع میشه بعضی مواقع هم احساس گرفتگی معده دارم که این هم به ندرت پیش میاد ممنون میشم راهنمایی کنید سنم هم 21 سال هست.سپاس

  • سلام بدليل رفلاكس معدتونه
   قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم صبح ها يكي بخوريد همراه با قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم شبها يكي بخوريد تا يك ماه

 9. سلام من۳۱ سالمه دیشب آندوسکوپی کردم دکتر گفت معدم عفونت داره باید چی کار کنم و داروی گیاهی برای عفونتم هست؟ودلیل عفونت معده چی هست؟

  • سلام برای عفونت معده آنتی بیوتیک توسط پزشکتان تجویز می شود
   خیر داروی گیاهی ندارد عفونت معده یک باکتری است که ممکن است از طریق غذا و آب منتقل شده باشد

 10. سلام من ی چن روزی هس ک اشتهام کم شده وبعدازهرغذایی ک میخورم حالت تهوع دارم،سردردودل دردهم دارم اینامیتونن علائم عفونت معده باشن وضروری هس ک ب دکترمراجعه کنم یان

 11. سلام من یه خانوم سی وچهارسالم نزدیک دوهفتس مشکل معده برام پیش اومده دوروز حالت تهو ورفلاکس داشتم الان دارومصرف میکنم ولی تاثیری نداشته بلافاصله بعدازغذا سردردشدیدوعلایمی بدحالی مثل سرماخوردگی دارم لطفادراین مورد راهنمایی کنید

 12. سلام خانم دکتر من ۳۱،سال دارم مریضی عفونت معده دارم من این دو هفته هست که موقع غذا خوردن میگم غذارو بیارم بالا دکتر هم رفتم برام ازمایش نوشته بهم قرص داده ولی هیچ فایده ای ندار چه کار کنم

 13. من 21 سالمه عفونت معده و روده دارم تمام داروهاشم مصرف کردم اما بدتر شدم چند روز سرگیجه و اسیدی بودن معده دارم اوق میزنم اما بالا نمیارم

 14. سلام من21 سالنه چند ماهی میشه که عفونت معده و روده دارم تمام داروهاشم مصرف کردم اما حس میکنم بدتر شدم داروهاشم خیلی واسم سنگین بوده
  چند روزیه همش احساس سرگیجه و اسیدی بودن معده دا م

  • سلام قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از شام تا دو هفته مصرف شود

 15. سلام خانم دکتر پدر من76سالشه تقریبا از یک سال پیش بعضی وقتا نصف شب استفراغ می‌کنه ولی به صورت کف ،زیاد هم آروغ می زنه،زیاد هم سکسکه میکنه دکتر هم بردیم آندوسکوپی و سونوگرافی بردیم ولی هیچی تشخیص ندادن ممکنه هلیکو باکتری باشه؟خواهش میکنم راهنماییم کنین.ایا دارویی وجود داره؟

  • سلام عزیزم
   چه داروهایی برای پدرتون تجویز کردن؟بامصرف داروها بهتر نشدن؟

   • سلام خانم دکتر، غریبی هستم پرسیده بودین چه دارویی برای پدرم تجویز شده.قرص کلدینیوم،امپرازول،قطره دایمتیکون وشربت مینوماگ که اصلا اثر نکرد،باز هم همون علائم رو داره.

    • سلام اگر عفونت معده و اچ پیلوری داشتند در آندوسکوپی مشخص میشد
     همه داروهایشان را طبق دستور مصرف کنند اما قرص امپرازول را قطع کنند و به جای آن
     قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی صبح ناشتا و نیم ساعت قبل از قرص فاموتیدین همراه غذا مصرف شود

 16. سلام. پدر من ۷۵ سالش هست الان چندین روزه که استفراغ مکرر داره آروغ هم میزنه ظاهرا غذاهایی که در طول روز میخوره خوب هضم نمیشه ولی درد یا اسهال نداره بعضی روزا خوب هست کلا زیاد اشتها نداره و کم غذا میخوره و دائم ضعف داره و خستس چند بار هم بیمارستان بردم سرم زدن دارو هم فاموتیدین لانزوپرازول ۴۰ دکتر براش نوشت ولی بازم غذاش خیلی کم شده و همش استفراغ میکنه

  • سلام ايشون بايد از سه نظز بررسي شن
   ١- از نظر قلبي چون بسياري از علائم قلبي خودشو با تهوع و استفراغ نشون ميده( انزيم هاي قلبي چك شه نوار قلب هم گرفته شه)
   ٢- از نظر خونريزي معده
   ٣-از نظر فشار خون و مغز( فشارشون چك شه و سي تي تسكن مغز بگيرن)
   بهتره به بيمارستان مراجعه كنند تا اين اقداماتو انجام بدن

   • فشار خونش ۱۳ رو ۵.۵ یا ۶ هست بیمارستان بردم نوار قلب گرفتن گفتن کمی بلاک داره، سیتی اسکن قفسه سینه شد دکترش گفت ریه چپش ذراتی خیلی جزئی مشکوک به کرونا هست ولی احتیاجی به تست نیست و با استراحت خوب میشن الان مشکلش ادامه داره سیگار هم میکشه

    • الان سيگار مثل سم هست براشون
     شربت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخورن و سيگار نكشن

     • خیلی ممون خانم دکتر بخاطر پاسخ دهیتون. منم دائم سر سیگار بهش تذکر میدم ولی سنش بالاعه بد قلقی میکنه برای مشکل استفراغش کجا ببرم که خوبش کنن بیمارستان رفتیم دارو ها خوبش نکرد روز به روز داره ضعیف تر میشه

     • خواهش ميكنم
      فشار خونشون چك شه اول
      قرص اندانسترون هر ١٢ ساعت يكي بخورن
      اگر كنترل نشد از نظر قلبي بايد آزمايشcpk-mb troponin بدهند

 17. سلام وقت بخیر
  من هر ازگاهی رفلاکس دارم هنگام گرسنگی معده درد میگیرم بوی بد دهان هم دارم مخصوصا وفتی معده ام خالیه بیشتر میشه…رفلاکس هم گاهی اوقات خیلیه گاهی اقات نیس اصلا و اینکه حالت گرسنگی دارم تقریبا
  و ی نکته دیگه یکسالی هس موقع خوردن عسل بعد از نیم ساعت دل درد شدید میشم خواستم منو راهنمایی کنید
  بوی دهانم خیلی اذیتم میکنه

  • سلم قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم صبح ها يك عددبخوريد
   قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم شبها مصوف كنيد تا يكماه
   اگر بهتر نشديد بايد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 18. سلام
  من از دیروز درد دارم در قسمت معده پایین قفسه سینه , تقریبا حالت سنگینی و درد های گرفتگی شدید
  میخواستم بدونم این علایم عفونت معده است یا …
  و فعلا تا زمانی که بتونم به دکتر مراجعه کنم چی بخورم برای کاهش درد

  • سلام ممكنه، قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد بخوريد

 19. سلام من ۲۵ سالمه و از بچگی بی اشتها بودم و الانم جثه ی ریز و وزن کمی دارم ؛ همیشه یه مدت اشتها دارم و یه مدت ندارم و زمانیکه اشتهاندارم بی حالی و ضعف معده اذیتم میکنه و یه کم معده درد خفیف ؛یه کم غذا میخورم زود سیر میشم داروهای اشتهاآور فقط بعضی وقتا روی من تاثیر داره هیچ دکتری دلیل بی اشتهایی منو نفهمیده. مرتب چاق میشم دوباره بعدش لاغر میشم به نظر شما میتونه اینهمه سال طولانی بخاطر عفونت معده باشه؟ ممنون میشم جواب بدین من خسته شدم

 20. سلام وقت بخیر
  سلام من حدود دوهفته عفونت معده دارم .حتی خلط و عفونت در دهان هم هست ،وغذا که میخورم بعد چند دیقه گشنم میشه .احساس میکنم کرونا باشه هرچی قرص مصرف میکنم درست نمیشه ممنونم راهنماییم کنی

  • سلام نه كرونا نيست احتمالا عفونت هليكوباكتر هست يا بدليل افزايش ترشح اسيد معدتونه
   بايد توسط متخصص گوارش ويريت شويد

 21. سلام خسته نباشید
  من نزدیک دو هفته است که آزمايش دادم و عفونت معدم 30بود دکتر گفت تا یک ماه باید دارو مصرف کنم داروهایی که مصرف کردم دیگه معدم درد نمی‌کرد و متاسفانه چند روزی که دوباره معدم شروع به دل درد کرده!

  • سلام دارتونو ادامه بديد قرص پنتوپرازول را هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد اگه بهتر نشد مجددا توسط پدشكتون ويزيت شويد

 22. سلام.من یک ماه نیم است که این علایم دارم.ازمایش دادم.گفتن عفونت معده داری همون هیلکو باکتری…

 23. سلام خسته نباشید
  23 سالمه آزمایش مدفوع هیلوباکتریم مثبت شده
  علائمم آروغ زدن زیاد و بدون درد هستش و اشتها هم خوبه
  یک ماه هستش که آروغ میزنم
  دکتر برام آموکسی سیلین
  فورازولیدون وبیسموت و لانزو تجویز کردن(همشون 60تا) که 10 روزه مصرف میکنم و آروق زدنم خوب نشده

  • سلام بايد درمان هليكوباكترتون كامل انجام شه تا علائمتون برطرف شه
   قرص كلوفك هم هر ١٢ ساعت بكي بخوريد

 24. سلام خسته نباشيد من تقريبا يه ٥يا٦ماه هست كه بعضى شبا احساس استرس و دلشوره از سمته معدم احساس ميكنم مثل اشوب بودن چند وقتى هم هست زود گشنم ميشه با اينكه مثلا٢ساعت قبلش غذا خوردم اما باز احساس گشنگى ميكنم و حس ميكنم رو تنفسم يكم تاثير ميزاره دراز كه ميكشم خوب ميشه تنفسم.دهنمم بو گرفته وقتايي كه اينجورم بيشتر شبها اينجورم ممنون ميشم كمكم كنيد

 25. سلام حدود ۶ماهی میشه شکمم صدای قاروغور میده و اسپاسم داره غذا هم کامل هضم نمیشه نفخ دارم و روزی دو سه بار دستشویی میرم اسهال دارم که همین باعث خارش میشه چیکارکنم

 26. سلام خسته نباشد ببخشید من چند وقته که درد معده و سوزش سر دل و ریفلاکس دارم البته همیشه نه وقتایی که سبزی و خیار میخورم …چه قرصی باید بخورم خوب بشه درد معده م؟ مرسی

  • سلام
   قرص پنتومید۴۰ صبح ناشتا و قرص فاموتیدین همراه غذا بخورین تا ۲ هفته

 27. سلام و خسته نباشید .من هرچی میخورم مثلا پنیر با کره .هندوانه .گوجه .سبزیجات. غذای ابکی .عسل .هرچی بخورم انگار اسید خوردم سوزش معدم به قدری زیاده که تحملش برام سخته ممنونم اگه راهنماییم کنید

  • سلام كره كه نخوريد
   قرص پنتوپرازول ٤٠ ميلي گرم هر روز صبح يك عدد بخوريد قرص فاموتيدين ٤٠ ميلي گرم شبها
   اگه بعد از يكماه بهتر نشديد توسط متخصص گوارش ويزيت شويد

 28. سلام من روی معدم درد میکنه همش بیحالم وقتی هم ک پریود میشم این درد وضعف وناتوانی بیشتر میشه باید چیکارکنم؟

 29. سلام. چند ماهه احساس میکنم ی توده توو گلومه امپرازول زیاد مصرف کردم اما بازم فایده نداشت احتمالش هست به علت میکروب معده باشه؟

  • سلام دوست گرامی اگه ۲ هفته مرتب امپرازول خوردین ولی خوب نشدین باید هم از نظر تیرویید و اضطراب بررسی شین و هم آندوسکوپی بشین

 30. سلام ببخشید من همیشه گشنم میشه و دهنم بو میده رفتم دکتر گفت شما میکروب هیلوباکتری داری
  الان چیکار کنم ?

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر