مجله پزشکی دکتر دکتر

هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

27 اردیبهشت 1397

394

بیماری‌های گوارش
هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

تعدادی از میکروارگانیسم های بیماری زا می توانند معده را تحت تاثیر قرار دهند. عفونت معمولا علاوه بر معده به بافت های مجاور، یعنی مری و دوازدهه گسترش می یابند. هلیکوباکتر پیلوری یکی از شایع ترین عفونت ها در انسان می باشد.

عفونت H. pylori چیست؟

تقریبا نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. H. pylori هلیکو باکتر پیلوری  یک نوع باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد.  عفونت معده، زمانی اتفاق می افتد که روده شما تحت تاثیر عفونت باکتری قرار می گیرد. این عفونت باعث التهاب روده و معده می شود.  از علائم آن می توان به استفراغ، اسهال و گرفتگی های شدید شکم را نام برد. مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به عفونت معده در اثر هلیکوباکتر پیلوری همچنین دارای خطر افزایش سرطان معده هستند.

هلیکو باکتر پیلوری یک باکتری است که در دستگاه گوارش رشد می کند و تمایل به حمله به معده را دارد. تقریبا 50 درصد از جمعیت بالغ جهان آلوده به باکتری هلیکو باکتری هستند. عفونت های هلیکوباکتر پیلوری معمولا بی ضرر هستند اما مسئول اکثر زخم معده و روده کوچک هستند.

هلیکو باکتر پیلوری اغلب در دوران کودکی شما را آلوده می کند. در حالی که عفونت با این باکتری باکتری به طور معمول نشانه ها را ایجاد نمی کند، ممکن است در بعضی از افراد زخم های گوارشی و یک بیماری التهابی در داخل معده به معنی ورم معده یا گاستریت منجر شود.

پس از ورود هیلکوباکتری به بدن، به غشای معده  حمله می‌کند،غشای معده  از شما  در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می‌کند، محافظت می‌کند. H. pylori برای زندگی در محیط اسیدی معده سازگار است. این باکتری می تواند با کاهش اسیدی محیط اطراف زنده بماند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می‌تواند وارد غشا شود و باعث بوجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می‌شود.

علت عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنوز معلوم نیست دقیقا چگونه عفونت های H. pylori گسترش می یابد. باکتری ها هزاران سال با انسان زندگی می کنند. تصور می شود که این عفونت ها از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. همجنین رعایت نکردن بهداشت فردی امکان گسترش عفونت را دارد. H. pylori همچنین می تواند از طریق تماس با آب آلوده یا غذا گسترش یابد.

اعتقاد بر این باکتری باعث ایجاد مشکلات معده می شود. وقتی باکتری هلیکو باکتر به داخل تخریب مخاطی معده نفوذ می کنند و مواد شیمیایی را ایجاد می کنند که اسید معده را خنثی می کنند. این باعث می شود که سلول های معده  در مقابل اسید های گوارشی محافظت نشوند. اسید معده و هلیکو باکتر پیلوری با تخریب معده باعث ایجاد زخم معده یا دوازدهه می شود که اولین قسمت آن روده کوچک شما است.

علائم عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

هنگامی که عفونت باکتری هلیکو باکتر منجر به زخم شود، علائم ممکن است شامل درد شکمی باشد، به ویژه در شب یا در هنگام گرسنگی. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خالی است، مثلاً بین وعده‌های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می‌شود. این درد می‌تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

تعدادی از علائم دیگر ممکن است با عفونت H. pylori همراه باشد، از جمله:

 • آروغ زدن بیش از حد
 • احساس باد در معده و شکم
 • حالت تهوع
 • سوزش معده
 • معده درد
 • سوزش سر دل
 • تب
 • کمبود اشتها و یا بی اشتهایی
 • کاهش وزن نامعلوم

با این حال، این علائم می تواند با سایر بیماری ها نیز ایجاد شود. برخی از علائم عفونت معده نیز توسط افراد سالم تجربه می شود. اگر هر کدام از این نشانه ها همچنان ادامه داشته باشد یا در مورد آنها نگران هستید، همیشه بهتر است که با دکتر خود مشورت کنید اگر خون یا رنگ سیاه را در مدفوع یا استفراغ مشاهده کردید، باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

چه کسی در معرض خطر عفونت هلیکو باکتر پیلوری است؟

کودکان به علت عدم بهداشت مناسب، احتمال بیشتری دارند که به  H. pylori  مبتلا شوند.  خطر ابتلا به عفونت تا حدودی بستگی به محیط زیست و شرایط زندگی شما دارد.

علل عفونت معده

چگونه عفونت هلیکو باکتر پیلوری تشخیص داده می شود؟

پزشک شما درباره سابقه بیماری و سابقه خانوادگی بیماری خود سوال خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهایی که مصرف می کنید، از جمله هر ویتامین یا مکمل، به پزشک خود توضیح دهید. اگر علائم زخم معده را تجربه کرده اید، پزشک شما به طور خاص درباره استفاده شما از مسکن ها سوال خواهد کرد. برای تشخیص دقیق تر پزشک می تواند برخی از آزمایش ها و روش های دیگر را برای تأیید تشخیص خود انجام دهد:

معاینه بدنی

در طی یک معاینه فیزیکی، پزشک شما معده خود را برای بررسی علائم نفخ، حساسیت یا درد، بررسی می کند.

آزمایش خون

شما ممکن است نیاز به نمونه های خون داشته باشید که برای بررسی آنتی بادی علیه H. pylori مورد استفاده قرار می گیرد. برای آزمایش خون، یک مقدار کوچک از خون را از دست یا دست خود بکشید. سپس خون برای آزمایش به یک آزمایشگاه فرستاده شود.

ازمایش مدفوع

برای بررسی علائم H. pylori در مدفوع شما ممکن است یک نمونه مدفوع مورد نیاز باشد.

اندوسکوپی

پزشک یک ابزار طولانی و نازک به نام اندوسکوپ را به داخل دهان و به معده و دوازدهه خود وارد می کند. یک دوربین متصل به تصاویر خود را روی یک مانیتور ارسال می کند تا پزشک شما بتواند آن را مشاهده کند. هر ناحیه غیر طبیعی بررسی خواهد شد. در صورت لزوم، ابزارهای ویژه ای که با اندوسکوپ مورد استفاده قرار می گیرند، اجازه می دهند که دکتر شما نمونه هایی از این مناطق را بگیرد.

عوارض عفونت هلیکو باکتر پیلوری چیست؟

عفونت معده بر اثر میکروب هلیکوباکتر پیلوری می تواند به زخم های گوارشی منجر شود، اما عفونت و یا زخم خود به تنهایی می تواند منجر به عوارض جدی تر شود که شامل:

خونریزی داخلی، زمانی رخ می دهد که زخم معده رگ های خونی را شکافته و در اغلب موارد با فقر آهن و کم خونی همراه است.

انسداد، که زمانی رخ می دهد که مواد غذایی مانند یک توده در معده شما گیر کند.

سوراخ  شدن معده، که زمانی رخ می دهد که زخم معده دیواره معده شما را سوراخ کند.

التهاب صفاق، که یک عفونت صفاق (پوشش حفره شکمی) است و باعث دردهای شدید شکمی می شود.

در حالی که میکروب هلیکوباکتر پیلوری عامل اصلی سرطان معده است، اکثر افراد مبتلا به عفونت معده هرگز به سرطان معده دچار نمی شوند.

راه درمان عفونت معده

اگر به زخم معده مبتلا شده‌اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب‌ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم‌ها می‌شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می‌کشد. پزشک احتمالاً چند نوع دارو را برای شما تجویز می‌کند. اگر شما عفونت معده دارید به تنهایی هیچ مشکلی برای شما ایچاد نمی کند و در معرض سرطان معده نیستید. و درمان آن هیچ سودی به شما نمی رساند.

سرطان معده، اثنی عشر و زخم معده با عفونت هلیکوباکتر پیلوری همراه است. اگر در بستگان شما سابقه سرطان معده یا زخم معده و اثنی عشر وجود داشته باشد دکتر حتما برای اطمینان بیشتر آزمایش های لازم را بر روی شما انجام خواهد داد. درمان زخم معده خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش خواهد داد.

هیچ شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به میکروب معده نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم معده را بدتر کرده و از درمان آن جلوگیری کند.

شیوه زندگی و رژیم غذایی

شواهدی وجود ندارد که غذا و تغذیه در جلوگیری یا ایجاد بیماری زخم معده در افراد مبتلا به H. pylori نقش داشته باشد. با این حال، غذاهای تند، الکل و سیگار کشیدن ممکن است زخم گوارشی را بدتر کرده و از آن به درستی درمان شوند. در مورد درمان طبیعی برای عفونت H. pylori اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چگونه پیشگیری کنیم؟

شما می‌توانید از ابتلا به عفونت  میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش‌های پیشگیری از میکروب‌های دیگر است:

 • پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست‌های خود را بشوئید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
 • از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست،خودداری کنید.
 • از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
 • از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست‌های خود را نمی‌شویند، تهیه شده، خودداری کنید.
 • اگر چه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی‌شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم معده می‌شود. در مورد شیوه‌ها مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم‌های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می‌شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتر معده) هستید، از خوردن داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می‌کنند.  در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند. درمان میکروب معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده و یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

بر گرفته از:

علل عفونت معده

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند»

394 پاسخ به “هلیکو باکتر پیلوری را می‌شناسید؟ آن‌ها عامل اصلی عفونت معده هستند”

 1. میثم گفت:

  سلام دکتر وقت به خیر من آزمایش خون عفونت معده دادم هلیکو باکتری ۴۱.۸بوده آیا خطرناک هست یانه بعد من احساس میکنم چیزی در مری یا معدم گیر کرده مال این هست یا نه ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد اندوسكوپي معده بديد

 2. ناشناس گفت:

  با سلام
  آیا تغییر در رنگ‌مدفوع ،عدم بوی باد شکم،پادرد هم از علایم عفونت معده است

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه عزيزم
   بهتره آزمايش مدفوع از نظر هليكوباكتر معده بديد

 3. نگار گفت:

  سلام پدر من ۴۵ سالشه و زیر دنده سمت راستش قسمت نرمی شکم درد میکنه ، علتش چیه؟!
  ایا ممکنه از حرص و استرس شدید باشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي كبد و كيسه صفرا انجام بدهند و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شوند

 4. فاطمه گفت:

  سلام پدرم حدودا ۳ هفته پیش در بیمارستان بخاطر خونریزی معده بستری شدند آندوسکوپی کردند زخم کاملا پاک شده و حدودا دوهفته در خانه دارو های عفونت معده مصرف می کنند حتی پزشکشون بخاطر هموگلبین پایین و افت فشار سرم دادند ما هم هفته ی یه بار سرم می زنیم به همراه آمپول تقویتی ب ۱۲ ولی از وقتی سرم هفته ای زدند اسهال می شوند میخوام بدونم دلیلش چی هست؟ آیا از سرم هست یا عوارض قرص؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه بدليل سرم نيست
   ممكنه بدليل انتي بيوتيك باشه

 5. nasim گفت:

  سلام من هیلوباکتر lgg138 بود و هیلوباکترlga۵۲ ولی یک دکتر دیگه آزمایش مدفوع این باکتری رو دادم منفی بود و دکتر فعلیم طبق ازمایش خون دارو داد می خواستم بپرسم الان من میکروب معده دارم؟داروهارو استفاده کنم یا نکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه قبلا داشته باشيد اما بهتره اندوسكوپي بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 6. بیات حیدری گفت:

  سلام یکسال است ک معده درد دارم ک اندوسکوبی کردم دکترگفتن میکروب داری دارو دادن تا ۱۴ روز مصرف کردم بعدش دوباره رفتم دارو دادن تا ۴۰ روز مصرف کردم ک هیچگونه تاثیری نداشتن داروها متاسفانه یکسال دارو میخورم تاثیر نداره لطفا راهنمایی کنین

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   تست تنفسی اوره بدهید تا مشخص شود بیماری ریشه کن شده است یا خیر

 7. حسین گفت:

  وقت بخیر من پسری ۳۲ ساله هستم ۳ساله درگیر این بیماری هستم از لحاظ بدنی بسیار ظعیف و لاقر شدم میکروب معده و زخم اثنی عشر داشتمه تمام این راه های درمان از جمله اندسکوپی و انتیبیوتیک ها رو هم امتحان کردم خوب نشدم طوری ظعیف و لاقر شدم که یک ساله به نفس تنگی و استرس افتادم و تحمل خوردن دوبار اون همه انتی بیوتیک رو هم ندارم قلب وبدنم دیگه یاری نمیکنه از درمانم دیگه نا امید شدم قدم ۱۶۷ و وزنم ۴۵کیلو گرم شده و تا به حال تقیری هم نکرده ممنونم میشم راهنمایی کنید که چکار کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   اگه طی زمان کوتاه مقدار زیادی وزن کم کرده اید باید با مراجعه به متخصص داخلی از نظر سایر بیماری ها بررسی شوید
   نیاز به چکاپ کامل می باشد

 8. ایمان گفت:

  سلام من پسری ۱۷ساله هستم رفتم آزمایش مدفوع دادم گفتن هلیکوباکتری داری هلیکوباکتری هم ۳۵.۱بود آیا با دارو چندروز طول میکشه تا خوب بشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد دو هفته آنتي بيوتيك بخوريد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 9. ادهم گفت:

  وقت بخیر ، من آندوسکوپی انجام دادم و اینکه دکتر گفتن میکروب معده دارم ..بهم درمان چهار داروئی دادن، خواستم بدون این داروها رو باید همزمان بخورم؟! اینهمه آنتی بیوتیک اذیت نمیکنه؟!

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله لازمه داروهاتونو مصرف كنيد

 10. مصطفی گفت:

  سلام
  من قبلا مقدار هلیکو باکتر پیلوری روی ۱۲۰ بود و الان از زمانی که مدت زیادی چیزی نمیخورم و حتی ۸ یا ۹ ساعت میخوابم معدم سبب درد شدید در ناحیه پشتم میشه و زمانی که روزه میگیرم بدنم سست و خسته و پشتم درد میگیره و با اینکه چیزی نمیخورم آروغ میزنم
  چند بار به پزشک مراجعه کردم قرصهای عفونت زیادی خوردم ولی همچنان آروغ میزنم ولی به پزشک مراجعه کردم گفت این آروغ زدن قابل درمان نیست و باید باهاش کنار بیام
  الان خواستم بپرسم ایا روزه سبب آسیب به بدنم میشه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی دوره درمان را باید کامل کنید و مجددا به پزشک خود مراجعه فرمایید
   در مورد آروغ زدن داروهای ضد نفخ وجود دارند که می توانند به بهبود شما کمک کنند

 11. آرمین گفت:

  سلام.من پسری18ساله هستم.چند روزیه که حالت تهوع دارم با خوردن غذا ولی خیلی کم دلم میکشه و معدم باد می‌کنه یهو استرس میگیرم و احساس خفگی میکنم اولا قلبم تپش شدید داشت نوار قلب و فشار دادم میزون بود واقعا دیگه نمیدونم چیکار کنم?

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   براتون دارو تجویز نکردن؟

 12. الهام گفت:

  سلام
  مادرم ۵۷ سال سن دارد به علت درد معده و اروغ اندوسکوپی شد جوابش گاستریت فرسایشی بود و جواب بیوپسی هم هلیکوپتر باکتری و متاپلاستیک گاستریت آتروفی
  دکتر اموکسی و بیسموت و فورازولیدون داد که دارن هر ۱۲ ساعت ۲ تا میخورن ولی امروز تب ‌لرز و سردرد ‌و تهوع گرفتن از عوارض داروهست؟ و اینکه متاپلازی حتما سرطان می شود؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه اگه هليكوباكتر درمان شه تبديل به سرطان نميشه
   بله اينها عوارض دارو هست اما درمان نبايد قطع شه

 13. وحید گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۵ سالمه و از ۱۷ سالگی مشگل ورم روده و معده ونفخ شدید وانیلی روده ویبوست دارم و هر دکتری که میرم قرص امپرازول مترونیدازول اموکسیل بیسموت ساب و از این چیزا تجویز میکنن ولی فرقی نمیکنه چیکار کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ازمایش برای بررسی عفونت hpylori بدهید

 14. احمد گفت:

  با سلام من چند ماهی هست که درد معده دارم رانیتیدین و امپراطور ۲۰ مصرف میکنم ولی هیچ اثری نداره خوابمم زیاد شده ورم معده و سوزش معده دارم لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه یه ماه دارو مصرف کردین و خوب نشدین باید بررسی اچ پیلوری و آندوسکوپی بدین

 15. ramin گفت:

  با سلام ..من دو ماه پیش ازمایش عفونت معده دادم بعد از مصرف دارو خوب شدم ….الان یه چند روزی هست که همون حالت ها بیشتر تنگی نفس بهم دست میده میخواستم علتش رو بب

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر عود هليكوباكتر معده بررسي شين

 16. شهباز شریف گفت:

  سلام داکتر ص
  H_ PYLORI یکی از مریض داشتم چک کردم مثبت بود سن ایشان است ۱۶ ساله تقریبا الان چه کاری رو انجام بدم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آنتي بيوتيك دريافت شه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 17. مجتبی گفت:

  سلام وقت بخیر،من هلیکو باکتری iggام ۱۲۶ و ۴+ است،می خواستم بدونم روزه برام مضره یا نه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام igg نشاندهنده ابتلا گذشته به تين باماري هست
   بايد آزمايش آنتي ژن هليكوباكتر معده در مدفوع بديد در صورت منفي شدن ميتونين روزه بگيريد

 18. علی گفت:

  سلام من چند ماهه که از همه غذاها احساس بو و طعم خیلی بدی میکنم و عملا به خاطر این غذایی نمیتونم بخورم،یه هفته پیش آزمایش هلیکوباکتریم مثبت شد ممکنه این احساس بوی گند و طعم بد غذاها از علائم همین بیماری باشه و اینکه چقدر طول میکشه خوب بشم؟؟
  سه نوع آنتی بیوتیکم مصرف میکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد دو هفته آنتي بيوتيك بخوريد و ٨ هفته هم دارو براي اسيد معدتون بخوريد

 19. ناشناس گفت:

  آقای 42 ساله هستم سلام من تستH.Pylori IgG دادم که عدد آن 84 است بقیه موارد آزمایشاتم نرمال بود.
  چند روزی قرص پنتو پرازول مصرف میکنم چون مشکل رفلاکس دارم
  آیا این جواب آزمایش خطر ناک است
  لطفا راهنمایی فرمایید.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام igG يعني قبلا مبتلا بوديد
   بهتره آزمايش مدفوع از نظر آنتي ژن هليكوباكتر كعده بديد

 20. مهسا گفت:

  سلام ببخشید من ازمایش دادم h.pylor igg منفی بود و igm مثبت. ایا نفخ، بزرگی شکم، حالت تهوع، نفس تنگی، درد قفسه سینه علایمش هست؟ و اینکه چرا یکیش مثبت شد اون یکی منفی. کدوم تست مهم تر هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام igm مثبت يعني مبتلا هستين
   بايد

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 21. شایسته گفت:

  سلام دخترم ۲۳ سالمه. مدتیه سمت راست شکمم درد خفیفی هست که دردش پخشه و به سمت سینه یا ناف سرایت میکنه و پشتم سمت راست هم میسوزه گاهی. دکتر رفتم اصلا تشخیص نمیدن و فقط میگن استرس داری هرچی میگم ندارم قبول نمیکنن. تا یکم غذا میخورم هم شکمم باد میکنه. کاهش وزن و ایناهم نداشتم تاالان. دکتر لانزو ۳۰ بهم داد ناشتا که کمی باعث شد ترش معدم بهتر بشه اما اون حس ورم و درد خفیف رو اصلا خوب نکرده. دیگه خسته شدم نمیدونم جکار کنم ممنون میشم اگه شما راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد

 22. مسعود گفت:

  سلام
  برای درمان میکروب معده میشه در کنار داروهای درمان میکروب از شربت آلومینیوم ام جی هم استفاده کرد

 23. کیانوش گفت:

  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  من خانمی ۶۰ ساله هستم که آنزیم های کبدی بالای حد نرمال بود وهمینطور آندوسکوپی هم انجام دادم که میکروب هلی کوباکتر هم داشتم ‌پس یک دوره درمان همه چی خوب شد تست تنفسی هم منفی شد ولی دوباره آزمایش خون دادم متاسفانه دوباره برگشته البته مشگل خاصی ندارم ولی نفخ زیادی دارم ولی اصلا دوست ندارم دارو مصرف کنم چون خیلی اذیت شدم و خیلی زمان مصرف دارو وزن کم کردم میشه لطف بفرمایید راهنمایی بفرمایید متشکرم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سونوگرافی از کبد و مجاری صفراوی بدین ببینیم کبد چرب گزارش شده یا نه.
   چیزی که برای ما مهم آنزیم کبدی بالا هست که باید علتش مشخص شه

 24. فاطمه اطاعتی گفت:

  سلام خسته نباشید من ازمایش دادم عفونت معده نشون دوره ی دوهفته ای داروهام تموم شد معده دردم خوب شد بعد سه چهارروز حالت رفلاکس شروع شد ومدام سرمعدم میسوزه وپشت کمرم دردمیگیره میخواستم ببینم این علائم یعنی عفونت معدم خوب نشده باید چه دارویی مصرف کنم الان

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام کپسول امپرازول ۲۰ میلی صبح ناشتا یک عدد را همچنان ادامه دهید

 25. آرمان گفت:

  سلام خسته نباشید لطفا لطفا جواب منو بدین خواهش میکنم
  من یه پسر بچه ۱۵ ساله قبل از اینکه برم پیش دکتر هیچ غذایی جز برنج نمیتونم بخورم چون حالم بهم میخوره طعم دهنم عوض شده.
  نتیجه ازمایش ها این شد که معده من عفونت کرده و یه سری دارو به بنده دادن ولی هیچ اثری نکرد و کاهش وزن بسیار شدیدی داشتم .
  لطفا پاسخگو باشید‌.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   با مراجعه به پزشک خود و مشورت با ایشون جهت آندوسکوپی اقدام کنید

 26. رضا گفت:

  سلام.به علت تست مدفوعی مثبت اچ پیلوری مترونیدازول و آموکسی سیلین و بیسموت و اس امپرازول را به مدت ۱۴ روز مصرف کردم.۳روز اول حدود ۱۰درصد بهتر شدم ولی دوباره مثل قبل شدم و الان هم که دارو ها تموم شده دوباره مثل قبل هستم.خواستم بدونم به نظرتون رژیم دارویی کلاریترو و ببسموت و اموکسی سیلین و ppiرو شروع کنم یا خیر؟علائمم شامل احساس سیری زیاد و پری،آروق زدن و رفلاکس.ممنون میشم پاسخ بدین

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام با مراجعه به پزشک خود تست تنفسی اوره دهید تا از ریشه کن شدن هلیکوباکتر پیلوری اطمینان حاصل کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام روزانه ورزش منظم (حتی الامکان باشگاه) داشته باشید، در طول روز اصلا ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام روزانه ورزش منظم (حتی الامکان باشگاه) داشته باشید، در طول روز اصلا ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام استرابیسم ممکن باشه معاینه لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر اس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید معاینه میشدین! و عکس رادیولوژی میگرفتن اگه شکستگی نداشت هم آت...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین فقط زیر نظر فوق تخصص گوارش ویزیت دوره ای بشین و هر چند ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ۳ ساعت قبل حمام رفتن کف سر رو با لوسیون یا قطره کلوبتازول چرب کن و د...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اثر واکسن نیست اما اگر درد دارین از نظر قلبی ویزیت شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه دانه و تاول نزده زونا نیست در زونا اول درد داریم بعد بروز قرمزی ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ادویه و سرخکردنی نخورین مایعات زیاد بخورین...