ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

 • 1397-08-06
 • ۲۶۷۸۷۸ بازدید
 • 808
ورم لوزه سمت چپ

ورم لوزه مشکلی که تقریبا همه ما با آن روبه‌رو شده‌ایم. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی دلایل ورم لوزه، ارتباط ورم لوزه با آلرژی و روش‌های درمان آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ورم لوزه بیماری مرتبط با غدد لنفاوی دهان است که به‌ صورت دو بافت صورتی رنگ در کنار زبان کوچک قرار دارند.

لوزه چیست؟

شاید وجود دو بافت صورتی رنگ در انتهای حفره دهانی کنجکاوی همه ما را در سنین کودکی بر انگیخته باشد. این بافت‌ها که آن‌ها را به نام لوزه‌ها می‌شناسیم، دو گره لنفی در دو طرف انتهایی گلوی ما هستند و در ایجاد مکانیسم دفاعی ما نقش دارند.

ورم لوزه چیست؟

در صورت التهاب لوزه‌ها، بیماری به نام ورم لوزه یا tonsillitis ایجاد می‌شود. ورم لوزه ممکن است در هر سنی به سراغ انسان بیاید؛ اما وقوع آن در سنین پایین محتمل‌تر است. در اکثر موارد کودکان در سنین پیش دبستانی به این عارضه مبتلا می‌شوند. نشانه‌های این عارضه گلو درد، تب و ورم لوزه‌ها است.

ورم لوزه می‌تواند توسط طیف وسیعی از باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد شود و مسری است. باید توجه داشت که وضعیت ورم لوزه‌ای که توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شود، در صورت عدم توجه می‌تواند خطرساز شود. تشخیص این وضعیت بسیار راحت است و علائم این بیماری معمولاً پس از حدود 7 الی 10 روز ناپدید می‌شوند.

علت ورم لوزه

لوزه‌ها اولین خط دفاعی بدن ما را در برابر عوامل عفونی دهانی تشکیل می‌دهند. آن‌ها در تولید گلبول‌های سفید و تجهیز سایر سلول‌های ایمنی بدن نقش دارند. لوزه‌‌ها هنگام ورود عوامل عفونی ویروسی یا باکتریایی به دهان، به مبارزه و سرکوب آن‌ها می‌پردازند؛ اما همین لوزه‌ها از صدمه در مقابل برخی مهاجمان مصون نیستند.

هم ویروس‌ها و هم باکتری‌ها می‌توانند در ایجاد ورم لوزه مؤثر و خطرناک واقع شوند. بر اساس گزارش آکادمی پزشکان خانواده ایالات متحده امریکا، از کل تعداد موارد ورم لوزه مراجعه‌کننده به مراکز درمانی حدود 30 درصد آن‌ها در اثر آلودگی‌های باکتریایی به وجود آمده‌اند.

در واقع ویروس‌ها شایع‌ترین عامل ایجاد تورم لوزوی هستند. ویروس اپشتین بار که معمولاً برای ایجاد بیماری مونونوکلئوز شناخته می‌شود، از جمله ویروس‌هایی است که می‌تواند در ورم لوزه‌ها مؤثر عمل کند.

التهاب لوزه ویروسی

ویروس‌ها شایع‌ترین علت التهاب لوزه‌ها هستند. ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند اغلب منبع التهاب لوزه هستند؛ اما ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. این موارد شامل:

 • ویروس رینو
 • ویروس اپشتین بار
 • هپاتیت A
 • ویروس ایدز

از آنجا که ویروس اپشتین بار می‌تواند باعث ایجاد مونونوکلئوز و التهاب لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به عنوان یک عفونت ثانویه دچار التهاب لوزه می‌شوند.

اگر به التهاب لوزه ویروسی مبتلا هستید، علائم شما ممکن است شامل سرفه یا گرفتگی بینی باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در مورد ویروس‌ها موثر نیستند. اما شما می‌توانید با هیدراته ماندن، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و استراحت، علائم استاندارد را برای بهبودی بدن خود درمان کنید.

التهاب لوزه باکتریایی

حدود 15 تا 30 درصد موارد لوزه‌ها ناشی از باکتری است. غالباً این باکتری‌های استرپتوکوکی است که باعث ایجاد گلودرد می‌شود، اما سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند.

التهاب لوزه باکتریایی بیشتر در کودکان بین 5 تا 15 سال دیده می‌شود.

پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای درمان التهاب لوزه باکتری تجویز کند؛ اگرچه ممکن است لازم نباشد. علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها، درمان در اکثر موارد التهاب لوزه‌های ویروسی و باکتریایی یکسان است.

علائم ورم لوزه

انواع مختلفی از ورم لوزه وجود دارد که در زیر به برخی از نشانه‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دردناک بودن گلو
 • بلع دردناک یا اشکال در انجام آن
 • وجود صدای نا به هنجار در گلو
 • تنفس بد بو
 • تب و لرز
 • درد گوش
 • تورم و سفتی گردن
 • سر درد و درد شکم
 • حساسیت به درد ناحیه فک و گردن به علت غدد لنفاوی متورم
 • قرمزی گلو
 • کم بودن اشتها و خستگی غیرعادی در کودکان با تحرک بیشتر در سنین پایین

انواع ورم لوزه

التهاب لوزه انواع گوناگونی دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

التهاب لوزه حاد

التهاب لوزه در کودکان بسیار شایع است. در حقیقت، تقریباً هر کودک حداقل یک بار دچار التهاب لوزه می‌شود.

اگر علائم حدود 10 روز یا کمتر طول بکشد، این التهاب لوزه حاد محسوب می‌شود. اگر علائم بیشتر طول بکشد، یا اگر لوزه در طول سال چندین بار برگردد ، ممکن است التهاب لوزه مزمن یا مکرر باشد.

التهاب لوزه حاد به احتمال زیاد با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد؛ اما در برخی موارد ممکن است به درمان‌های دیگر مانند آنتی بیوتیک‌ها نیاز داشته باشد.

التهاب لوزه مزمن

علائم ورم لوزه مزمن بیش‌تر از حاد ادامه دارد. علائم زیر را ممکن است طولانی مدت تجربه کنید:

 • گلو درد
 • بوی بد دهان (هالیتوز)
 • گره‌های لنفاوی حساس در گردن

لوزه‌های مزمن هم‎چنین ممکن است باعث ایجاد سنگ‌های لوزه شوند؛ جایی که موادی مانند سلول‌های مرده، بزاق و غذا در شکاف لوزه‌های شما جمع می‌شوند. در نهایت، این رسوبات می‌تواند به سنگ‌های کوچک تبدیل شود. این‌ها ممکن است خود به خود رها شوند، یا ممکن است لازم باشد توسط پزشک برطرف شوند.

اگر مبتلا به التهاب لوزه مزمن باشید، ممکن است پزشک شما عمل جراحی لوزه را برای برداشتن لوزه‌های شما توصیه کند.

التهاب لوزه مکرر

همانند التهاب لوزه‌های مزمن، درمانی استاندارد برای لوزه‌های مکرر، عمل لوزه است. التهاب لوزه مکرر اغلب به این صورت تعریف می‌شود:

 • گلودرد یا التهاب لوزه حداقل 5 تا 7 بار در طی 1 سال
 • حداقل 5 بار در هر 2 سال گذشته رخ داده است
 • در هر 3 سال گذشته حداقل 3 بار اتفاق می‌افتد

تحقیقات 2018 نشان می‌دهد که لوزه‌های مزمن و مکرر ممکن است به دلیل بیوفیلم‌های موجود در چین لوزه‌ها ایجاد شود. بیوفیلم‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که مقاومت آنتی بیوتیکی آن‌ها افزایش داده و باعث عفونت‌های مکرر می‌شوند.

ژنتیک نیز ممکن است دلیلی برای التهاب لوزه‌های مکرر باشد.

مطالعه‌ای در سال 2019 لوزه‌های کودکانی را که لوزه‌های مکرر داشتند بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ژنتیک ممکن است منجر به پاسخ ایمنی ضعیف به باکتری‌های استرپتوکوک گروه A شود، که باعث ایجاد گلودرد و التهاب لوزه می‌شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (39.5 درجه سانتیگراد)
 • ضعف عضلانی
 • سفتی گردن
 • گلودرد که بعد از 2 روز برطرف نشود

در موارد نادر، التهاب لوزه ممکن است تورم گلو را به حدی ایجاد کند که باعث مشکل تنفس شود. اگر این اتفاق افتاد، به سرعت به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

در حالی که برخی از قسمت‌های التهاب لوزه به خودی خود از بین می‌روند، برخی ممکن است به درمان‌های دیگر نیز نیاز داشته باشند.

آیا التهاب لوزه مسری است؟

اگر به التهاب لوزه مبتلا باشید، ممکن است 24 تا 48 ساعت قبل از بروز علائم مسری باشد. تا زمانی که دیگر بیمار نشوید، ممکن است بتوانید بیماری را گسترش دهید.

اگر آنتی بیوتیک برای التهاب لوزه باکتریایی استفاده می‌کنید ، باید بعد از 24 ساعت دیگر مسری نشوید.

اگر فرد مبتلا به عفونت در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کند و به صورت قطره‌ای نفس بکشد، می‌توانید دچار التهاب لوزه شوید. اگر یک شی آلوده مانند دستگیره را لمس کنید و سپس بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است به التهاب لوزه مبتلا شوید.

تماس با بسیاری از افراد خطر قرار گرفتن در معرض التهاب لوزه را افزایش می‌دهد. به همین دلیل کودکان در سنین مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگر علائمی دارید، بهتر است در خانه بمانید تا از انتشار التهاب لوزه جلوگیری کنید.

به طور معمول 2 تا 4 روز طول می‌کشد تا علائم پس از قرار گرفتن در معرض کسی که دچار التهاب لوزه می‌شود، بروز کند. دریابید که چگونه خطر ابتلا به بیماری لوزه یا شیوع آن را کاهش دهید.

تشخیص ورم لوزه

تشخیص ورم لوزه پس از معاینه فیزیکی گلو توسط متخصص صورت می‌گیرد. تهیه یک نمونه سواپ از میکروارگانیسم‌های سطح لوزه‌ها برای کشت در محیط آزمایشگاه نیز به تشخیص عامل عفونی ورم لوزه منجر می‌شود.

درمان ورم لوزه

در موارد جزئی و خفیف همچون سرماخوردگی، درمان ورم لوزه‌ها به راهکار خاص و ویژه‌ای نیازمند نیست. در موارد شدیدتر پزشکان ابتدا به درمان موارد باکتریایی با آنتی‌بیوتیک روی آورده و در صورت عدم بهبود، اقدام به جراحی خارج کردن لوزه یا tonsillectomies می‌کنند. در درمان دارویی باید توجه داشت که حتی در صورت بهبود کلی بیماری، لازم است طول درمان دارویی به‌ طور کامل سپری شود.

درمان ورم لوزه کودکان

جراحی برداشتن لوزه‌ها معمولاً برای بیمارانی که از ورم لوزه مزمن یا عود‌کننده رنج می‌برند تجویز می‌شود. همچنین پزشکان تلاش می‌کنند تنها بیمارانی را مورد جراحی قرار دهند که تورم آن‌ها با درمان‌های دیگر قابل بهبود نیست و عوارض جانبی این بیماری زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده باشد.

گاهی مشاهده می‌شود برخی از بیماران مبتلا به ورم لوزه، به دلیل درد ناشی از نوشیدن مایعات، حجم قابل توجهی از آب بدن خود را از دست می‌دهند. در این موارد تزریق وریدی مایعات بدن و همچنین استفاده از مسکن‌ها و ضد دردها می‌تواند گره‌گشا باشد.

جراحی لوزه

به جراحی برای برداشتن لوزه‌ها عمل لوزه گفته می‌شود. به طور کلی فقط برای افرادی که لوزه‌های مزمن یا مکرر را تجربه می‌کنند ، یا در مواردی که التهاب لوزه باعث ایجاد عوارض یا بهبودی علائم نمی‌شود، توصیه می‌شود.

اگر در سال گذشته حداقل 5 تا 7 بار به التهاب لوزه یا استرپتوکوک مبتلا شده باشید، عمل لوزه می‌تواند به شما کمک کند. این جراحی هم‌چنین می‌تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که می‌تواند ناشی از التهاب لوزه باشد برطرف کند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد، عمل جراحی لوزه ممکن است تعداد عفونت‌های گلو در کودکان را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که بزرگسالانی که در زمان کودکی لوزه‌هایشان را برداشته‌اند، خطر طولانی مدت بیماری‌های تنفسی و عفونی را افزایش می‌دهند.

اگرچه بعد از برداشتن لوزه‌ها هنوز می‌توانید دچار استرپتوکوک گلو و سایر عفونت‌های گلو شوید، اما انجام عمل لوزه ممکن است خطر کلی شما در ایجاد گلودرد را کاهش دهد. هم‌چنین ممکن است لوزه‌های شما پس از جراحی دوباره رشد کنند، اما این غیر معمول است.

شما باید بتوانید همان روز جراحی به خانه بروید اما بهبودی کامل 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. یاد بگیرید که قبل و بعد از عمل جراحی لوزه چه کاری انجام دهید.

آنتی بیوتیک‌های لوزه‌ها

اگر عفونت باکتریایی باعث التهاب لوزه شما شود، پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز کند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است کمک کنند علائم شما کمی سریعتر برطرف شوند. با این حال، آن‌ها خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می‌دهند و ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی معده داشته باشند. آنتی بیوتیک‌ها برای افرادی که در معرض خطر عوارض ناشی از التهاب لوزه هستند بیشتر ضروری است.

اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند، احتمالاً پنی‌سیلین برای التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک گروه A است. در صورت حساسیت به پنی‌سیلین، آنتی بیوتیک‌های دیگر نیز در دسترس هستند.

مهم است که شما دوره کامل آنتی بیوتیک‌ها را کامل کنید. اگر تمام داروهای تجویز شده را مصرف نکنید، حتی اگر علائم شما کاملاً از بین بروند، ممکن است عفونت بدتر شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای اطمینان از موثر بودن دارو، یک ویزیت دیگر نیز داشته باشید.

درمان خانگی ورم لوزه‌ها

 • نوشیدن مایعات به میزان زیاد
 • استراحت کافی
 • قرقره و گلوشویی با آب مقطر گرم و نمک یا سرم شست‌و‌شو
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های محیط و دستگاه‌های بخور
 • اجتناب از دود
 • استفاده از داروهای ضد درد

التهاب لوزه در بزرگسالان

التهاب لوزه در كودكان شایع است؛ زیرا آن‌ها هر روز در مدرسه و بازی نزدیک با دیگران تماس دارند و این مسئله آن‌ها را در معرض انواع ویروس‌ها و باكتری‌ها قرار می‌دهد. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند به التهاب لوزه مبتلا شوند.

تماس مکرر با افراد، خطر مواجهه با کسی را که به این عفونت مبتلا است افزایش می‌دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا انجام فعالیت‌های دیگر در کنار بسیاری از افراد ممکن است احتمال ابتلا به التهاب لوزه را افزایش دهد.

علائم التهاب لوزه و روش‌های درمانی برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. اگر در بزرگسالی جراحی لوزه انجام دهید، احتمالاً بهبودی شما نسبت به کودک برای شما بیشتر طول می‌کشد. بیاموزید اگر در بزرگسالی به التهاب لوزه مبتلا شوید چه باید بکنید.

التهاب لوزه در مقابل گلودرد

التهاب لوزه و گلودرد استرپتوکوکی ممکن است در بعضی موارد توسط همان باکتری ایجاد شود، اما همان چیز نیست.

تعدادی از باکتری‌ها یا ویروس‌های مختلف می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند، از جمله باکتری‌های استرپتوکوک گروه A. همین باکتری‌ها تنها عامل استرپتوکوک گلو هستند.

هر دو شرایط مسری هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید یکی از این دو بیماری را دارید باید سعی کنید از افراد دیگر دور شوید.

علاوه بر علائم التهاب لوزه، افراد مبتلا به استرپتوکوک گلو ممکن است علائم زیر را نیز دارا باشند:

 • درد در سایر قسمت‌های بدن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • لکه‌های قرمز کوچک در پشت دهان
 • چرک سفید در اطراف لوزه‌ها
 • بثورات

پزشک شما می‌تواند از آزمایش‌های مشابه برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند. درمان‌های التهاب لوزه باکتریایی و گلودرد استرپتوکوک نیز مشابه است.

عوارض جانبی ورم لوزه

ورم لوزه می‌تواند سر آغازی برای ابتلا به آپنه انسدادی یا همان وقفه تنفسی در حین خواب باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ورم لوزه‌ها در خواب بتواند مسیرهای هوایی تنفس فرد بیمار را مسدود کند. همچنین عفونت‌های مزمن می‌تواند به قسمت‌های مختلف بدن فرد منتقل شود.

در یک مورد خاص که سلولیت لوزه شناخته می‌شود، ورم لوزه‌ها می‌تواند منجر به ایجاد یک بافت چرکین در پشت لوزه‌ها شود که در این رابطه معمولاً جراحی روش پیشنهادی پزشکان متخصص برای بهبود بیمار است.

در صورت عدم طی شدن طول درمان در افرادی که درمان دارویی را دنبال می‌کنند، وقوع عوارض جانبی از جمله تب روماتیسمی و گلومرونفریت ممکن است.

پیشگیری از ورم لوزه

از آنجا که عارضه ورم لوزه به ‌شدت مسری است، پیشگیری بهترین راه مقابله با آن است. سعی کنید از مواجهه با افراد بیمار خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود در نوبت‌های زود به زود، به شست‌و‌شوی دستان خود اقدام کنید.

سخن آخر

لوزه‌های متورم ممکن است باعث دشواری در تنفس شوند، که می‌تواند منجر به اختلال در خواب شود. التهاب لوزه در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به گسترش عفونت در ناحیه پشت لوزه‌ها یا بافت اطراف شود.

علائم التهاب لوزه ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً چند روز پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک بهبود می‌یابد. تا زمانی که برای مدت 24 ساعت آنتی بیوتیک مصرف نکرده‌اید، استرپرت گلو مسری محسوب می‌شود.

منابع:

healthline

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

808 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و خدا قوت
  ۱ماهی میشه ته لوزه هام برفک های سفید زدم
  آب نمک غرغره کردم و دمنوش استفاده کردم برطرف نشده هیچ دردی ندارم
  الان لوزه ی راستم متورم و قرمز شده چیکار باید انجام بدم

  • سلام قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي بخوريد همراه با شربت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي

 2. سلام من در انتهای لوزه سمت راستم درد میکرد رفتم دکتر گفت سنگ لوزست گلوم درد میکرد خوب شد اما گوشم درد میکنه بعضی موقع ها هم گردنم وفکم درد میکنه چکار کنم؟

  • سلام درد گوشتون ممكنه بدليل عفونت گوش مياني باشه بايد بصورت حضوري معاينه شويد

 3. سلام
  من 37 سالمه و به صورت دائم در فصل پاییز و زمستان (۳-۴ بار) لوزه ام‌ورم می کنه ، معمولا با چندتا پینی سیلین درمان می شد تا دروه بعد ، اسفند پارسال به متخصص مراجعه کردم پیشنهاد جراحی داد که کرونا اومد با چند پزشک مشورت کردم گفتن تا کرونا هست جراحی نکن چون سطح ایمنی بدن بعد جراحی میاد پایین ، الان دوباره ورم کرد ، درد گلو. ، بوی بد دهان و.. دارم ، چی مصرف کنم و پیشنهاد شما راجعبه جراحی با وجود کرونا چیه؟

  • سلام
   از قرص کو آموکسی کلاو ۶۲۵ هر هشت ساعت یک عدد تا یک هفته استفاده کنید به نظر بنده جراحی شما از نوع اورژانسی نمی باشد و بهتر است فعلا دست نگه دارید

 4. سلام
  من لوزه سمت راستم ورم کرده و زیر فک راستم هم کمی درد میکنه رفتم دکتر بهم اموکسیسیلین و سرما خوردگی داد میخواستم ببینم همینارو باید مصرف کنم یا چیز دیگه ای هم هست

  • سلام بله درمانتونو ادامه بديد
   قرص تلفست هم هر ١٢ ساعت بخوربد

 5. سلام من حدود سه سال میشه که لوزه هام باد کرده وبزرگ شده اما هیچ دردی یا هیچ مشکل تنفسی ندارم لوزه سمت چپم خیلی بزرگ شده باید چه کارکنم

  • سلام قرص مترونيدازول ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٦ روز
   همراه با پماد كليندامايسين هر شب يك اپليكاتور تا ٧ شب

 6. سلام
  من دو روزی هست که لوزه هام متورم شده طوری که نمیتونم دهنمو باز کنم، با توجه به اینکه علائم کرونا رو داشتم در قرنطینه هستم و امکان رفتن به دکتر برام فراهم نیست، علائم کرونا بطور کامل برطرف شده فقط مشکل گلو و لوزه وجود داره،ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام قرص كلداكس هر ٨ ساعت يك عدد همراه با قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز
   شربت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي بخوريد

 7. سلام من صبح از خواب بیدار شدم آب دهنم که قورت دادم دیدم گلوم درد گرفت سمت چپ گلوم قرمزه و از زیر گردن که دست میزنم درد داره آیا از لوزه ام هستش ؟

  • سلام
   فعلا از شربت‌دیفن‌هیدرامین هر ٨ ساعت یک قاشق غذاخوری استفاده کنید

 8. سلام وقت بخیر 30 سال سن دارم دو روز پیش توی گلو احساس میکردم چیزی گیر کرده از اینه نگاه کردم روی لوزه سمت راستم دونه کوچیک سفید بود که با مسواک زدن رفع شود البته یکم خونریزی کرد بعدش دیگه احساس گیر کردن چیزی تو گلو نداشتم اما لوزم انگار متورم شوده و میسوزه چیزی میخورم درد میگره هم ماعیات هم غذا ممنون میشم راهنمایی کنید بخاطر کورنا ترس دارم البته نه سرفه نه تب هیچی ندارم فقط گلو اونم سمت راست اینطوری شوده

  • سلام
   از شربت دیفن هیدرامین روزی سه بار جهت غرغره کردن استفاده کنید سعی کنید روی لوزه مسواک نکشید و از آب نمک جهت غرغره کردن استفاده کنید

 9. سلام . کودک 3 ساله ای دارم که دو روز تغیر در صدا داره و کمی تورم در سمت راست گلو . درد و تب نداره ولی اشتهاش کم شده . علایم سرماخوردگی هم نداره . ممنون میشم راهنمایی کنید .

 10. سلام من ۱۲ روز هست که گلوم درد میکنه و لوزه ام باد کرده و هروقت که آب میخورم بهتر میشه و وقتی که آب نمی خورم خشک میشه و درد وحشتناکی میگیره و گاهی اوقات من سرفه ی خلط دار میگیرم ۳ بار
  آزمایش کرونا هم دادمه دیروز بهم گفتنه منفی هستش

  الان چه دارویی برام خوبه؟
  پیشاپیش مچکرم

  • سلام
   باید معاینه حلق انجام شود
   لوزه ها از نظر التهاب و عفونت بررسی شوند
   گاهی ریفلاکس می تواند سبب درد گلو شود

 11. سلام دکتر
  چند روزیه دو طرف گلوم ورم کرده و درد دارم میدونم که لوزم ورم کرده و این ورم به سمت گوشم رفته و گوشامم درد داره ولی تو این شرایط نمیتونم به دکتر مراجعه کنم قرص کو_آموکسی کلاو ۶۲۵ استفاده میکنم که چرکش خشک بشه کار درستیه؟

  • سلام
   چند روز از دارو استفاده کنید در صورت بهبود تا یک هفته ادامه دهید
   در صورت عدم بهبود جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 12. سلام خانوم دکتر من گلوم ورم کرده شبا هم اول خاب احساس خفگی میکنم و نفسم بند میاد از خاب میپرم هی هرچی میخابم دباره میپرم بالا قرص نورتلیپتیلین هم تا میخورم خوبم تا نمیخورم دباره همون جور میشم ورم گلوم همیشه هست

  • سلام
   قرص فاموتیدین 40 هر شب یکی
   قرص کلیدینیوم سی هر شب یکی
   میل کنید
   قرص نورتریپتیلین خود را هر شب مصرف کنید

 13. سلام خانوم دکتر
  من ۲روزی میشه گلو درد و گردن درد شدید و تب وسستی عضلات دارم ممکنه لوزه باشه ؟

  • سلام ممكنه عفونت گلو باشه
   قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد
   شربت برونكلد هر ٨ ساعت ٥ سي سي مصرف كنيد
   اگر بعد از سه روز بهتر نشديد بهتره پزشك گلوتونو معاينه كنن و آزمايش از نظر كرونا بديد

 14. سلام.دخترم تقریبا ۵سالشه که از ۵ماه پیش متوجه شدم کیست لوزه داره.دکتر گوش بردم.گفت اگر در طول سال زیاد سرما بخوره باید دربیاریم.۱ماه پیش سرما خورد خوب شد ولی دائما میگه سرم گیج میره.یا که حالت تهوع داره.

  • سلام
   سرگیجه و تهوع ربطی به لوزه نداره
   باید برای معاینه به متخصص اطفال مراجعه کنید

 15. سلام خسته نباشید،مرسی از سایت خوبتون.
  من ۱ هفته میشه که سمت راست گردنم متورم شده اوایل خیلی گردنم میگرفت درد داشتم اما علائم دیگه ای جز سردرد و گوش درد نداشتم دکتر گفت تورم غدد لنفاوی ۴ تا آمپول سفازولین و قرص سفالکسین و مسکن دادن ولی فقط دردش خوب شد اما تورمش درست نشد وقتی به گردنم دست میزنم یه چیز سفت و بزرگ حس میکنم تقریبا زیر گوشم هستش خیلی نگرانم حس میکنم سمت چپ گردنم هم گره های کوچولو داره درمیاد یکم گردنم میگیره،منو ارجاع دادن به متخصص گوش حلق بینی برای نمونه برداری راستش خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید از چی هستش

  • سلام
   باید سونوگرافی از ناحیه نسج نرم گردن و غدد لنفاوی انجام بدید
   و در صورت نیاز نمونه برداری انجام شود
   طبق جواب سونو و نمونه برداری علت مشخص می شود

 16. سلام ، چن ماهی میشه احساس میکنم سمت راست گلوم ی چیزی هس امروز نگا کردم دیدم بالای لوزه راستم ی ورمی هس دندان عقل سمت راستم دارهدمپدرمیاد تب ولرز و ایناهم ندارم

 17. سلام من ۱روزه که گلوم چرک کرده ورم کرده اذیت میکنه و تب لرز هم دارم .بخاطر باکتری معده ام اینجوری شده.ورمش اذیت میکنه.چون ورم کرده باعث میشه آب دهنم بیاد .خیلی بی حالو خستم میکنه.

  • سلام
   آمپول پنی سیلین 1/200 در صورت عدم حساسیت باید تزریق شود

 18. سلام به خانم دکترهای عزیز بهار هستم
  ۳۰ سالمه
  حدود ۹ ماهه که عفونت لوزه دارم
  لوزه ی سوم هم دارم
  دچار آپنه در خواب . سینوزیت شدید و تنگی نفس میشم
  الان به خاطر کرونا شرایط عمل ندارم
  چه دارویی باید استفاده کنم که لوزه ی سوم کوچیک بشه
  خیلی اذیتم میکنه
  برای نفس کشیدن همش دهانم بازه
  مدام هم ته گلوم خارش داره و احساس گرفتگی همراه با آبریزش بینی دارم
  تنگی نفسم موقع خواب اگر به پشت بخوابم اذیتم میکنه

  • سلام يك دوره ٥ روزه قرص آزيترومايسين ٢٥٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يمي بخوريد
   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص تلفست بخوريد و هر ١٢ ساعت يكبار شربت برونكلد
   بايد از الرژن ها دوري كنيد
   تلفست و برونكلد تا آخر زمستان ادامه بديد
   در منزل از بخور سرد استفاده كنيد

   • سلام خانوم دکتر خسته نباشید قسمت چپ لوزه ام ورم کرده یه کوچولو درد دارم چیکار باید کنم بیست سالمه

    • سلام قرص آزيترومايسين ٢٥٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز بخوريد
     قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز
     و شربت برونكلد هر٨ ساعت ٥ سي سي تا ٧ روز

 19. سلام. برای ورم لوزه در دوران شیردهی ، چه دارویی باید مصرف کرد؟

  • سلام
   بستگی به علت ورم داره
   می توانید از شربت دیفن هیدرامین روزی سه چهار بار جهت غرغره استفاده کنید

 20. سلام خسته نباشید
  نادر من ۷،۸ سالی هست که لوزهشون رو عمل کردن و در اوردن
  متاسفانه به طور متوسط سالی ۲،۳ بار با علامتهای سرما خوردگی که شامل گلو درد و ورم گلو و حتی بعضی وقتها گرفتگی صدا مواجه می شن ،می خواستم ببینم این مشکلات بعد از در اوردن لوزه طبیعی است که در طول سال شاید ۲یا ۳ مرتبه این اتفاق براشون می افتد!؟ در ثانی احتیاج به مراجعه به پزشک الزامی دارد؟این را هم بگم که هر دفعه با استفاده از انتی بیوتیکی که پزشک بهشون تجویز کردن بعد از ۲ الی ۳ روز خوب می شن
  پیشاپیش ممنون از جوابدهیتون

  • سلام
   بیماری ربطی به جراحی یا عدم جراحی لوزه ایشون نداره و دو سه بار داشتن چنین علائمی ممکن است برای هر کسی پیش بیاد و جای نگرانی نیست
   هنگام بیماری مراجعه به پزشک ضروری است

 21. سلام وقت به خیر من ۴۴سالمه دوسالی میشه توی دهانم آفت میزنه هرجور دارو هم استفاده کردم فایده نداره سرچ کردم نوشته بود کمبود ویتامین Bدرسته؟ یک هفته ست لوزه سمت راست ورم کرده ودرد شدید داره چکارکنم؟ میتونه مربوط به آفت دهان باشه حالا هم روی زبانم آفت زیادی زده لطفا راهنمایی کنید

  • سلام براي آفت دهان بايد قند خونتونو چك كنيد
   براي درد لوزتون قرص آزيترومايسين ٢٥٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يكي تا ٥ روز بخوريد همراه با قرص تلفست هر ١٢ ساعت يكي و قرص استامينوفن ٥٠٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يكي
   آزمايشcbc.diff esr هم بديد

 22. سلام خسته نباشید من سه ماهی میشه ک درگیر گلوم هستم ماه اول سمت راست گلوم درد میکرد ک سه تا دکتر رفتم گفتن نگران نباش عفوتت کرده یکی از دکتر ها برام آزمایش خوت اورژانسی آزمایش تیروئید و آزمان کرونا نوشت ک هنه رو انجام دادم اما مشکلی نداشتم خداروشکر دارو ها و آپول های هر سه تا دکتر و انجام دادم ی یماهی هوب بودم ک یهو همون طرف راستم لوزم بزرگ شد رفتم دوتا دکتر(گوش و خلق و بینی) هردو گفتن آبسه زده دارو هارو مصرف کنی خوب میشه اما الان هنوزم لوزم همونقده و ته خلقم نقطه های قرمز و سفید هست ک خیلی کمن مشکلی در بلع غذا و نوشنیدن ندارم اما حس میکنم سمت راستم ی چیزی بزرگ شده آیا چیز خطرناکیه من نگرانم ممکنه ک مثلا این لوزه ای ک بزرگ شده تا اخر همینجوری بمونه من میترسم اگ عفونت داشته باشه به جاهای دیگ منتقل شه اما خب من خیلی آمپول و قرص مصرف کردم و فک کنم با وجود اینا عفونت باید خشک شه ممکنه ک هنوزم عفونتی باشه و ممکنه ک پخش شه؟ میشه راهنماییم کنین؟

  • سلام اگه درد نداريد مشكلي نداره بدليل واكنش التهابي بعد از عفونتونه كه بزرگ شده به مرور كوچك ميشود

   • نه درد ندارم ولی خب حلقم مثل قبل نیست طبیعتا یعنی آب دهنمو ک قورت میدم ی کوچولو سخته برام بابت التهاب لوزم خانم دکتر ببخشید خطرناک نیست؟ من همش میارسم عفونتش بریزه به جای دیگ ممکنش هست؟ من دکترم رفتم گف چیزه خاصی نیست میشه ی چیزی بگید من خیالم راحت شه

    • عزيدم ممكنه الرژي باشه يا بدليل برگشت اسيد معدتونه يخورده احساس ناخوشي داريد در حلقتون
     اصلا نگران نباشيد
     هر شب قرص سيتريزين ١٠ ميلي گرم و قرص كلينديوم سي مصرف كنيد

 23. سلام و خسته نباشید من الان یک سالی هست لوزه دارم ولی جدیدا خیلی خارش گلو دارم خیلی داره اذیتم می‌کنه زمستون پارسال که رفتم دکتر گفت باید جراحی کنی ی مدتی غذا میمون داخلش و دهانم بوی بد میداد ولی الان اون حفره ها بزرگتر شدن غذا گیر نمی کنه ولی یا گوش درد دارم یا سوزش گلو خیلی خلت داره و باعث خشکی گلوم میشه انکار بعضی وقتا گلو سوخت چی کار باید کنم بخاطر این کرونا میترسم برم دکتر

  • سللم فعلا هر شب يك عدد سيتريزين بخوريد
   قرقره اب نمك هم انجام بدين
   در صورت عفونت بايد انتي بيوتيك مصرف كنيد
   بهتره سر فرصت جراحي كنيد.

 24. سلام 19 سالمه و نزدیک به 2 ماه میشه ک سوزش گلو دارم لوزه هام متورم و حفره ای شده و دونه های سفید ته حلقم هست دو دوره آموکسیسیلین 500خوردم ولی تأثیری نداشته دوروز هم هست ک سرفه میکنم، باید چیکار کنم؟!

  • سلام عزیزم
   لوزه های شما حفره دارن و باعث تجمع غذا و سنگ لوزه میشه
   باید غذاهای گیر کرده رو با غرغره آب نمک خارج کنین و بعد غذا آب نمک غرغره کنین
   شب ها قبل خواب از دهانشویه استفاده کنین
   شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت غرغره شود
   اگه ریفلاکس معده و سوزش سر دل دارین درمان شود

 25. سلام شاید دو ماهی میشه که لوزه هام ورم کردن و هر چی آب نمک و اینا غرغره کردم درست نشدن
  همچنان هم ورم دارن و یه دونه های نارنجی هم ته گلوم هستن
  دردگلو و مشکلی در بلع هم ندارم

  • سلام
   اگر درد و سوزش و اختلال در بله وجود ندارد جای نگرانی نیست

 26. سلام خانوم دکتر خسته نباشید. من روی لوزه سمت چپم یه لکه سفید ایجاد شده که هیچ دردی نداره گوش سمت چممم احساس میکنم آب توشه ازش عفونت میاد وقتی گوش پاککن میذارم. لکه ی سفید هرکاری کردم از روی لوزم پاک نشد وقتی خواستم پاکش کنم دردم اومد یه درد شدید گوشم و انتهای لوزم

  • سلام
   ممکن است لکه سفید باقیمانده غذایی باشد که در حفره لوزه جمع شده است
   هر شب آب نمک غرغره کنید

 27. سلام یک هفته هست که گلوم درد می‌کنه چون عفونت لگن داشتم سه تا سفتریاکسون با سرم زدم عفونت لگن تقریبا خوب شده اما متوجه شدم که گلوم ورم داره دگزا زدم الان دوروزه که خودم نگاه کردم متوجه شدم لوزه هام ورم کرده عفونت سفید روش معلومه آبلیمو بانمک وآب غرغره کردم خیلی عفونت کنده میشه اما خوب نشدم تو این اوضاع کرونا نمیتونم برم دکتر لطفاً راهنماییم کنید
  *42 سالمه*

 28. سلام وقت بخیر حدود دو هفته ست که لوزه سمت چپم بدون هیچ دلیلی بزرگ شد،نه تب داشتم نه گلو درد هیچی، دکتر عمومی آزمایش تیروئید خون و قند نوشت همشون اوکی بودن بردم برای دکتر متخصص گوش و حلق و بینی اونم گفت لوزه ت بزرگ شده اما هیچ دلیلی براش نیاورد، گفت اگر تا دو ماه دیگه خوب نشدی عمل کن، میخواستم بدونم خب برای چی یهو بزرگ شده اونم بدون هیچ دلیلی. و اینکه اگر ورش ندارم خطرناکه؟لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  • سلام
   دوست عزیز تورم لوزه یک طرفه اگر بیش از ۴ هفته ادامه داشت باید جهت رد برخی علل حتما بررسی شود
   آزمایش cbc,diff,ESR,CrP, ldh بدین و شربت دیفن هیدرامین هر ۸ ساعت بخورین
   آب نمک غرغره کنین
   اگه خوب نشدین جهت اقدامات بیشتر به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 29. سلام من ۸ ماهی میشه که سنگ لوزه دارم هر ماه دونه های ریزی از لوزه ام خودشون خارج میشدند اما یه چند روزه که روی لوزه ام یکی شون ثابت مونده و مثل دانه نخود اذیت میکنه و وقتی که خودم فشارش دادم و بیرون اومد بلافاصله از همون سوراخ خونریزی کرد چیکار کنم و ۱۶ سالمه.

  • سلام
   با آب نمک غرغره کنین صبح و شب
   ادویه و سرخکردنی نخورین
   قرص آموکسی سیلین ۵۰۰ هر ۸ ساعت یکی بخورین تا ۵ روز

 30. سلام . حدود یک سال و نیمه که ته گلوم ورم داره و قرمزه . حتی دانه دانه هایی هم روی گلوم هستند که سمت راست گلوم یکی از آنها از بقیه بزرگتر است و اندازه‌ی یک نخود هست . طرف چپ گلوم هم تعداد زیادی دانه‌ی ریز به هم وصل شده هست . دوبار دکتر رفتم و یک بار آموکسی سیلین مصرف کردم و با دیگر آموکسی کلاو ۶۲۵ . اما تاثیر چندانی نداشت و هنوز ماندگاره و احساس میکنم داره بیشتر هم میشه . دلیلش چیه و باید چیکار کنم

  • سلام گاهي ترشحات پشت حلق يا اسيد معده باعث تغيير رنگ سفيد در مخاط حلقميشن كه اصلا چيز بدي هم نيست
   اما شما اگه ترشح پشت خلق داريد بايد درمان شبن

   • دکتر خیلی هم سفید نیست . حالا بهتره که توضیحات تکمیلی رو هم خدمتتون ارائه بدم : درد گلو ندارم و مشکلی هم در بلع ندارم . اما حساسیت فصلی نسبتا زیادی دارم که فکر کنم در طول 12 ماه حدودا 8 ماه این حساسیت منو اذیت میکنه . مدتیه که رفلاکس هم دارم منتهی نه شدید و الان خیلی کمتر شده .ولی این ورم داره کمی بیشتر میشه . حال من عکس رو براتون آپلود کردم و محبت بفرمایید ملاحظه کنید و تجویز قطعیتون رو اعلام کنید .
    http://uupload.ir/files/3deg_photo_2020-09-01_18-50-58.jpg

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر