ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

 • 1397-08-06
 • ۲۷۶۶۸۳ بازدید
 • 631
ورم لوزه سمت چپ

ورم لوزه مشکلی که تقریبا همه ما با آن روبه‌رو شده‌ایم. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی دلایل ورم لوزه، ارتباط ورم لوزه با آلرژی و روش‌های درمان آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ورم لوزه بیماری مرتبط با غدد لنفاوی دهان است که به‌ صورت دو بافت صورتی رنگ در کنار زبان کوچک قرار دارند.

لوزه چیست؟

شاید وجود دو بافت صورتی رنگ در انتهای حفره دهانی کنجکاوی همه ما را در سنین کودکی بر انگیخته باشد. این بافت‌ها که آن‌ها را به نام لوزه‌ها می‌شناسیم، دو گره لنفی در دو طرف انتهایی گلوی ما هستند و در ایجاد مکانیسم دفاعی ما نقش دارند.

ورم لوزه چیست؟

در صورت التهاب لوزه‌ها، بیماری به نام ورم لوزه یا tonsillitis ایجاد می‌شود. ورم لوزه ممکن است در هر سنی به سراغ انسان بیاید؛ اما وقوع آن در سنین پایین محتمل‌تر است. در اکثر موارد کودکان در سنین پیش دبستانی به این عارضه مبتلا می‌شوند. نشانه‌های این عارضه گلو درد، تب و ورم لوزه‌ها است.

ورم لوزه می‌تواند توسط طیف وسیعی از باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد شود و مسری است. باید توجه داشت که وضعیت ورم لوزه‌ای که توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شود، در صورت عدم توجه می‌تواند خطرساز شود. تشخیص این وضعیت بسیار راحت است و علائم این بیماری معمولاً پس از حدود 7 الی 10 روز ناپدید می‌شوند.

علت ورم لوزه

لوزه‌ها اولین خط دفاعی بدن ما را در برابر عوامل عفونی دهانی تشکیل می‌دهند. آن‌ها در تولید گلبول‌های سفید و تجهیز سایر سلول‌های ایمنی بدن نقش دارند. لوزه‌‌ها هنگام ورود عوامل عفونی ویروسی یا باکتریایی به دهان، به مبارزه و سرکوب آن‌ها می‌پردازند؛ اما همین لوزه‌ها از صدمه در مقابل برخی مهاجمان مصون نیستند.

هم ویروس‌ها و هم باکتری‌ها می‌توانند در ایجاد ورم لوزه مؤثر و خطرناک واقع شوند. بر اساس گزارش آکادمی پزشکان خانواده ایالات متحده امریکا، از کل تعداد موارد ورم لوزه مراجعه‌کننده به مراکز درمانی حدود 30 درصد آن‌ها در اثر آلودگی‌های باکتریایی به وجود آمده‌اند.

در واقع ویروس‌ها شایع‌ترین عامل ایجاد تورم لوزوی هستند. ویروس اپشتین بار که معمولاً برای ایجاد بیماری مونونوکلئوز شناخته می‌شود، از جمله ویروس‌هایی است که می‌تواند در ورم لوزه‌ها مؤثر عمل کند.

التهاب لوزه ویروسی

ویروس‌ها شایع‌ترین علت التهاب لوزه‌ها هستند. ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند اغلب منبع التهاب لوزه هستند؛ اما ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. این موارد شامل:

 • ویروس رینو
 • ویروس اپشتین بار
 • هپاتیت A
 • ویروس ایدز

از آنجا که ویروس اپشتین بار می‌تواند باعث ایجاد مونونوکلئوز و التهاب لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به عنوان یک عفونت ثانویه دچار التهاب لوزه می‌شوند.

اگر به التهاب لوزه ویروسی مبتلا هستید، علائم شما ممکن است شامل سرفه یا گرفتگی بینی باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در مورد ویروس‌ها موثر نیستند. اما شما می‌توانید با هیدراته ماندن، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و استراحت، علائم استاندارد را برای بهبودی بدن خود درمان کنید.

التهاب لوزه باکتریایی

حدود 15 تا 30 درصد موارد لوزه‌ها ناشی از باکتری است. غالباً این باکتری‌های استرپتوکوکی است که باعث ایجاد گلودرد می‌شود، اما سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند.

التهاب لوزه باکتریایی بیشتر در کودکان بین 5 تا 15 سال دیده می‌شود.

پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای درمان التهاب لوزه باکتری تجویز کند؛ اگرچه ممکن است لازم نباشد. علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها، درمان در اکثر موارد التهاب لوزه‌های ویروسی و باکتریایی یکسان است.

علائم ورم لوزه

انواع مختلفی از ورم لوزه وجود دارد که در زیر به برخی از نشانه‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دردناک بودن گلو
 • بلع دردناک یا اشکال در انجام آن
 • وجود صدای نا به هنجار در گلو
 • تنفس بد بو
 • تب و لرز
 • درد گوش
 • تورم و سفتی گردن
 • سر درد و درد شکم
 • حساسیت به درد ناحیه فک و گردن به علت غدد لنفاوی متورم
 • قرمزی گلو
 • کم بودن اشتها و خستگی غیرعادی در کودکان با تحرک بیشتر در سنین پایین

انواع ورم لوزه

التهاب لوزه انواع گوناگونی دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

التهاب لوزه حاد

التهاب لوزه در کودکان بسیار شایع است. در حقیقت، تقریباً هر کودک حداقل یک بار دچار التهاب لوزه می‌شود.

اگر علائم حدود 10 روز یا کمتر طول بکشد، این التهاب لوزه حاد محسوب می‌شود. اگر علائم بیشتر طول بکشد، یا اگر لوزه در طول سال چندین بار برگردد ، ممکن است التهاب لوزه مزمن یا مکرر باشد.

التهاب لوزه حاد به احتمال زیاد با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد؛ اما در برخی موارد ممکن است به درمان‌های دیگر مانند آنتی بیوتیک‌ها نیاز داشته باشد.

التهاب لوزه مزمن

علائم ورم لوزه مزمن بیش‌تر از حاد ادامه دارد. علائم زیر را ممکن است طولانی مدت تجربه کنید:

 • گلو درد
 • بوی بد دهان (هالیتوز)
 • گره‌های لنفاوی حساس در گردن

لوزه‌های مزمن هم‎چنین ممکن است باعث ایجاد سنگ‌های لوزه شوند؛ جایی که موادی مانند سلول‌های مرده، بزاق و غذا در شکاف لوزه‌های شما جمع می‌شوند. در نهایت، این رسوبات می‌تواند به سنگ‌های کوچک تبدیل شود. این‌ها ممکن است خود به خود رها شوند، یا ممکن است لازم باشد توسط پزشک برطرف شوند.

اگر مبتلا به التهاب لوزه مزمن باشید، ممکن است پزشک شما عمل جراحی لوزه را برای برداشتن لوزه‌های شما توصیه کند.

التهاب لوزه مکرر

همانند التهاب لوزه‌های مزمن، درمانی استاندارد برای لوزه‌های مکرر، عمل لوزه است. التهاب لوزه مکرر اغلب به این صورت تعریف می‌شود:

 • گلودرد یا التهاب لوزه حداقل 5 تا 7 بار در طی 1 سال
 • حداقل 5 بار در هر 2 سال گذشته رخ داده است
 • در هر 3 سال گذشته حداقل 3 بار اتفاق می‌افتد

تحقیقات 2018 نشان می‌دهد که لوزه‌های مزمن و مکرر ممکن است به دلیل بیوفیلم‌های موجود در چین لوزه‌ها ایجاد شود. بیوفیلم‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که مقاومت آنتی بیوتیکی آن‌ها افزایش داده و باعث عفونت‌های مکرر می‌شوند.

ژنتیک نیز ممکن است دلیلی برای التهاب لوزه‌های مکرر باشد.

مطالعه‌ای در سال 2019 لوزه‌های کودکانی را که لوزه‌های مکرر داشتند بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ژنتیک ممکن است منجر به پاسخ ایمنی ضعیف به باکتری‌های استرپتوکوک گروه A شود، که باعث ایجاد گلودرد و التهاب لوزه می‌شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (39.5 درجه سانتیگراد)
 • ضعف عضلانی
 • سفتی گردن
 • گلودرد که بعد از 2 روز برطرف نشود

در موارد نادر، التهاب لوزه ممکن است تورم گلو را به حدی ایجاد کند که باعث مشکل تنفس شود. اگر این اتفاق افتاد، به سرعت به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

در حالی که برخی از قسمت‌های التهاب لوزه به خودی خود از بین می‌روند، برخی ممکن است به درمان‌های دیگر نیز نیاز داشته باشند.

آیا التهاب لوزه مسری است؟

اگر به التهاب لوزه مبتلا باشید، ممکن است 24 تا 48 ساعت قبل از بروز علائم مسری باشد. تا زمانی که دیگر بیمار نشوید، ممکن است بتوانید بیماری را گسترش دهید.

اگر آنتی بیوتیک برای التهاب لوزه باکتریایی استفاده می‌کنید ، باید بعد از 24 ساعت دیگر مسری نشوید.

اگر فرد مبتلا به عفونت در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کند و به صورت قطره‌ای نفس بکشد، می‌توانید دچار التهاب لوزه شوید. اگر یک شی آلوده مانند دستگیره را لمس کنید و سپس بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است به التهاب لوزه مبتلا شوید.

تماس با بسیاری از افراد خطر قرار گرفتن در معرض التهاب لوزه را افزایش می‌دهد. به همین دلیل کودکان در سنین مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگر علائمی دارید، بهتر است در خانه بمانید تا از انتشار التهاب لوزه جلوگیری کنید.

به طور معمول 2 تا 4 روز طول می‌کشد تا علائم پس از قرار گرفتن در معرض کسی که دچار التهاب لوزه می‌شود، بروز کند. دریابید که چگونه خطر ابتلا به بیماری لوزه یا شیوع آن را کاهش دهید.

تشخیص ورم لوزه

تشخیص ورم لوزه پس از معاینه فیزیکی گلو توسط متخصص صورت می‌گیرد. تهیه یک نمونه سواپ از میکروارگانیسم‌های سطح لوزه‌ها برای کشت در محیط آزمایشگاه نیز به تشخیص عامل عفونی ورم لوزه منجر می‌شود.

درمان ورم لوزه

در موارد جزئی و خفیف همچون سرماخوردگی، درمان ورم لوزه‌ها به راهکار خاص و ویژه‌ای نیازمند نیست. در موارد شدیدتر پزشکان ابتدا به درمان موارد باکتریایی با آنتی‌بیوتیک روی آورده و در صورت عدم بهبود، اقدام به جراحی خارج کردن لوزه یا tonsillectomies می‌کنند. در درمان دارویی باید توجه داشت که حتی در صورت بهبود کلی بیماری، لازم است طول درمان دارویی به‌ طور کامل سپری شود.

درمان ورم لوزه کودکان

جراحی برداشتن لوزه‌ها معمولاً برای بیمارانی که از ورم لوزه مزمن یا عود‌کننده رنج می‌برند تجویز می‌شود. همچنین پزشکان تلاش می‌کنند تنها بیمارانی را مورد جراحی قرار دهند که تورم آن‌ها با درمان‌های دیگر قابل بهبود نیست و عوارض جانبی این بیماری زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده باشد.

گاهی مشاهده می‌شود برخی از بیماران مبتلا به ورم لوزه، به دلیل درد ناشی از نوشیدن مایعات، حجم قابل توجهی از آب بدن خود را از دست می‌دهند. در این موارد تزریق وریدی مایعات بدن و همچنین استفاده از مسکن‌ها و ضد دردها می‌تواند گره‌گشا باشد.

جراحی لوزه

به جراحی برای برداشتن لوزه‌ها عمل لوزه گفته می‌شود. به طور کلی فقط برای افرادی که لوزه‌های مزمن یا مکرر را تجربه می‌کنند ، یا در مواردی که التهاب لوزه باعث ایجاد عوارض یا بهبودی علائم نمی‌شود، توصیه می‌شود.

اگر در سال گذشته حداقل 5 تا 7 بار به التهاب لوزه یا استرپتوکوک مبتلا شده باشید، عمل لوزه می‌تواند به شما کمک کند. این جراحی هم‌چنین می‌تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که می‌تواند ناشی از التهاب لوزه باشد برطرف کند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد، عمل جراحی لوزه ممکن است تعداد عفونت‌های گلو در کودکان را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که بزرگسالانی که در زمان کودکی لوزه‌هایشان را برداشته‌اند، خطر طولانی مدت بیماری‌های تنفسی و عفونی را افزایش می‌دهند.

اگرچه بعد از برداشتن لوزه‌ها هنوز می‌توانید دچار استرپتوکوک گلو و سایر عفونت‌های گلو شوید، اما انجام عمل لوزه ممکن است خطر کلی شما در ایجاد گلودرد را کاهش دهد. هم‌چنین ممکن است لوزه‌های شما پس از جراحی دوباره رشد کنند، اما این غیر معمول است.

شما باید بتوانید همان روز جراحی به خانه بروید اما بهبودی کامل 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. یاد بگیرید که قبل و بعد از عمل جراحی لوزه چه کاری انجام دهید.

آنتی بیوتیک‌های لوزه‌ها

اگر عفونت باکتریایی باعث التهاب لوزه شما شود، پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز کند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است کمک کنند علائم شما کمی سریعتر برطرف شوند. با این حال، آن‌ها خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می‌دهند و ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی معده داشته باشند. آنتی بیوتیک‌ها برای افرادی که در معرض خطر عوارض ناشی از التهاب لوزه هستند بیشتر ضروری است.

اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند، احتمالاً پنی‌سیلین برای التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک گروه A است. در صورت حساسیت به پنی‌سیلین، آنتی بیوتیک‌های دیگر نیز در دسترس هستند.

مهم است که شما دوره کامل آنتی بیوتیک‌ها را کامل کنید. اگر تمام داروهای تجویز شده را مصرف نکنید، حتی اگر علائم شما کاملاً از بین بروند، ممکن است عفونت بدتر شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای اطمینان از موثر بودن دارو، یک ویزیت دیگر نیز داشته باشید.

درمان خانگی ورم لوزه‌ها

 • نوشیدن مایعات به میزان زیاد
 • استراحت کافی
 • قرقره و گلوشویی با آب مقطر گرم و نمک یا سرم شست‌و‌شو
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های محیط و دستگاه‌های بخور
 • اجتناب از دود
 • استفاده از داروهای ضد درد

التهاب لوزه در بزرگسالان

التهاب لوزه در كودكان شایع است؛ زیرا آن‌ها هر روز در مدرسه و بازی نزدیک با دیگران تماس دارند و این مسئله آن‌ها را در معرض انواع ویروس‌ها و باكتری‌ها قرار می‌دهد. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند به التهاب لوزه مبتلا شوند.

تماس مکرر با افراد، خطر مواجهه با کسی را که به این عفونت مبتلا است افزایش می‌دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا انجام فعالیت‌های دیگر در کنار بسیاری از افراد ممکن است احتمال ابتلا به التهاب لوزه را افزایش دهد.

علائم التهاب لوزه و روش‌های درمانی برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. اگر در بزرگسالی جراحی لوزه انجام دهید، احتمالاً بهبودی شما نسبت به کودک برای شما بیشتر طول می‌کشد. بیاموزید اگر در بزرگسالی به التهاب لوزه مبتلا شوید چه باید بکنید.

التهاب لوزه در مقابل گلودرد

التهاب لوزه و گلودرد استرپتوکوکی ممکن است در بعضی موارد توسط همان باکتری ایجاد شود، اما همان چیز نیست.

تعدادی از باکتری‌ها یا ویروس‌های مختلف می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند، از جمله باکتری‌های استرپتوکوک گروه A. همین باکتری‌ها تنها عامل استرپتوکوک گلو هستند.

هر دو شرایط مسری هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید یکی از این دو بیماری را دارید باید سعی کنید از افراد دیگر دور شوید.

علاوه بر علائم التهاب لوزه، افراد مبتلا به استرپتوکوک گلو ممکن است علائم زیر را نیز دارا باشند:

 • درد در سایر قسمت‌های بدن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • لکه‌های قرمز کوچک در پشت دهان
 • چرک سفید در اطراف لوزه‌ها
 • بثورات

پزشک شما می‌تواند از آزمایش‌های مشابه برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند. درمان‌های التهاب لوزه باکتریایی و گلودرد استرپتوکوک نیز مشابه است.

عوارض جانبی ورم لوزه

ورم لوزه می‌تواند سر آغازی برای ابتلا به آپنه انسدادی یا همان وقفه تنفسی در حین خواب باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ورم لوزه‌ها در خواب بتواند مسیرهای هوایی تنفس فرد بیمار را مسدود کند. همچنین عفونت‌های مزمن می‌تواند به قسمت‌های مختلف بدن فرد منتقل شود.

در یک مورد خاص که سلولیت لوزه شناخته می‌شود، ورم لوزه‌ها می‌تواند منجر به ایجاد یک بافت چرکین در پشت لوزه‌ها شود که در این رابطه معمولاً جراحی روش پیشنهادی پزشکان متخصص برای بهبود بیمار است.

در صورت عدم طی شدن طول درمان در افرادی که درمان دارویی را دنبال می‌کنند، وقوع عوارض جانبی از جمله تب روماتیسمی و گلومرونفریت ممکن است.

پیشگیری از ورم لوزه

از آنجا که عارضه ورم لوزه به ‌شدت مسری است، پیشگیری بهترین راه مقابله با آن است. سعی کنید از مواجهه با افراد بیمار خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود در نوبت‌های زود به زود، به شست‌و‌شوی دستان خود اقدام کنید.

سخن آخر

لوزه‌های متورم ممکن است باعث دشواری در تنفس شوند، که می‌تواند منجر به اختلال در خواب شود. التهاب لوزه در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به گسترش عفونت در ناحیه پشت لوزه‌ها یا بافت اطراف شود.

علائم التهاب لوزه ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً چند روز پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک بهبود می‌یابد. تا زمانی که برای مدت 24 ساعت آنتی بیوتیک مصرف نکرده‌اید، استرپرت گلو مسری محسوب می‌شود.

منابع:

healthline

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

631 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و وقت بخیر من چند روز هست گلو درد دارم و گاهی تب و گاهی از گلوم میزنه به سرم! وقتی خم میشم از کنار گوشم یه چیزی رگاش محکم میزنه و وقتی از خواب بیدار میشم نمیتونم اب دهنمو قورت بدم و سرمو که تکون بدم گردن و لوزه هام درد میگیره و و وقتی روی گردنم ماساژ میدم و به سمت گوشم میکشم یکم درد کمتر میشه! ایا این هم مربوط به لوزه هست و داروش چی هست؟ خانوم ۲۰ ساله هستم

 2. سلام من لوزه سمت جبم الات خراش داره وقتي با انكشتم فشار ميدم يه خورده بهتر ميشه بيشتر وقتا هم كوشم عفونت ميكنه هم درد

 3. باسلام خدمت پزشکان عزیز و زحمت کش .سوالی که خدمت شما داشتم اینه که .تقریبا ۲۲ روز پیش وقتی از خواب بیدارشدم حس کردم قسمت سمت راست گلو درد دارم بعد از ۴ روز به پزشک عمومی مراجعه کردم قرص آموکسی کلاو وسه تا آمپول پنی سیلین دادن بعد از چند روز وقتی به قسمت بالای گلو که فشار بدم احساس درد میکنم ودردش میزنه به گوش بازم به دکتر دیگه ای مراجعه کردم یک سری قرص ضد آلرژی سیتیزین دادن بعد از چند روز دیگه به دکتر متخصص حلق بینی مراجعه کردم بعداز معاینه گلو کامل گلو تشخیصشون این یک آلرژی قرص ضد آسم و یک آمپول ضد حساسیت خارجی وقرص ضد اسید معده تجویز کردن با گذشت ۱۰ روز یک خورده احساس بهبودی پیدا کردم ودرد طوری هست که یک نقطه از گلوی سمت راستم را که فشار بدم میزنه به گوشم در خودردن غذایا آب خوردن یک درد خفیفی حس میکنم ولی درد هنوز هستش در قورت دادن احساس درد ندارم وبعضی موقعه ها دارم ولی خفیف ..اگر لطف کنید یک راهنمایی بکنید من این درد کامل ازبین ببرم ..بشدت پرهیزغذایی دارم ادویه جات وچربی حتی اگر استفاده داشتم خیلی کم بوده وکماکان این درده هستش …آویشن .زنجفیل .پونه .چهرتخمه .سیاه دانه باعسل.بابونه .با آب نمک این ها رواستفاده کرده ولی باز بهبودی حاصل نشد

  • سلام
   داروهایی که جهت الرژی و ریفلاکس تجویز شده را ادامه دهید و صبور باشید
   اگر دندان خراب دارید جهت درست کردن ان اقدام کنید

 4. سلام
  ۳ روزه که سمت چپ گلوم درد میکنه و دو روزم هست که بدن درد و لرز و احساس کوفتگی میکنم ،یه ساعت هایی از روز هم این درد گلو کمتر میشه،لطفا راهنمایی کنید

 5. سلام خسته نباشید دکتر .. من حدود دو سال لوزه های ورم کرده دارم اصلا جدی نگرفتم . الان مطمعنم که ریه هام پر عفونت شدن خس خس سینه دارم . تنگی نفس شدید به مدت ۳ ۴ ماه .تشنگی بیش از حد دارم . در مرحله اول پیشنهاد میدید چه کاری انجام بدم ؟ لطفا کمکم کنید خیلی اذیت دارم میشم

  • سلام
   به متخصص داخلی مراجعه فرمایید تا تحت معاینه قرار بگیرید

 6. سلام. من 28 سالمه . یک هفته لوزه سمت راستم ورم کرده اندازه فندق . درد و تب نداشتم. رفتم دکتر فقط گفت سرم شستشو.. اما الان کمی درد دارم و اون یکی لوزه هم کمی بزرگ شده. و موقع آب خوردن یه کم حس سنگینی و تنگی دارم .باید چه کار کنم؟

 7. سلام وقت بخیر خسته نباشیید من 27 سالمه
  لوزه سمت راستم به شدت درد میکنه و لکه های سفید روشه، سمت چپ گردنم حالت گرفتگی پیدا کرده و گوشمم درد گرفته. به زور اب دهنمم قورت میدم وقتی اب دهنمو قورت میدن میمیرمو زنده میشم از درد. تقریبا 3 روزه چن ساعت یه بار با اب نمک شست و شوش میدم اما اصلا فرقی نکرده. دکتر هم بهم قرص ناپروکسن و ازیترومایسین داده ولی هیچ بهبودی احساس نکردم

  • سلام‌
   جهت معاینه مجدد به پزشک خود مراجعه کنید

   • سلام خسته نباشید،من حدود یکماه هست که سمت راست گلو احساس درد نبض دار و گرفتگی دارم درد ثابت هست اما گاهی کمتر گاهی بیشتر میشه ولی قطع نمیشه مشکل بلع ندارم موقع حرف زدن و آب دهان قورت دادن بیشتر احساس میشه، این درد به فک سمت راست گوش و پشت سر و پیشانی همگی سمت راست میزنه، سردرد و گوش درد آزار دهنده ای که مجبور به مصرف مسکن میشم تا آرام بشه، اگه یه سرفه کنم سرم و گلوم سریع دردش بیشتر میشه، بنظر شما مشکل من چی هستش واقعا خسته شدم از این درد همیشگی، ممنونم

    • سلام
     آیا درد شما همرا با تهوع و استفراغ می باشد؟
     به غذا خوردن ربطی دارد؟
     با خوابیدن و مسکن خوردن بهتر می شود؟

 8. سلام من فردی سیگاری هستم که بیش از6ماهه که گلودرد دارم حدود دوماه قبل لوزه هام کمی ورم کردن وشدت دردگلوم بیشترشدکه بامصرف عسل لیموترش ودارچین بهترشدم ولی اینباردرددندان هم اضافه شده باید چه کارکنم باسپاس

 9. سلام. همسرم 11 روزه که مریض شده و سرفه میزنه وگلودرد داشت که با مراجعه ب پزشک گلوشون خوب شد ولی سرفه خلطی میزنن. تب و هیچ علائم دیگه ای هم ندارن. مجددا امروز گلو درد شدن. چه دارویی مصرف کنن؟ امکان داره کرونا باشه؟ اکسیژن خونشون بالاست تنگی تفس و تب هم ندارن و11 روز گذشته

 10. سلام خسته نباشيد
  من چند وقتي است لوزه سمت راستم متورم شده بود ولي الآن متوجه شدم زرد رنگ شده و احساس خارش در گلو هم دارم لطفا راهنماييم كنيد.

 11. سلام من لوزه هام چند ماهه ک عفونت داره واطراف لوزه هام جوش های آبسه مانند زده از آزیترو مایسین هم استفاده کردم عفونتش از بین نرفت الان هم گوش راستم یه صدای بوق ضعبف و ممتدی داره چند روز پیش هم ناگهانی سرگیجه داشتم فکر میکنم علتش عفونت لوزه هام هست واینکه لوزه های من دردناک نیست وهمیشه عفونی بودن و خلط دارم لطفا کمکم کنید ک از چه دارویی تستفاده کنم ممنونم

  • سلام
   جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

  • سلام خسته نباشید.من از اواخر اسفندماه لوزه هام ورم کردن و وقتی میخوابیدم گلوم درد میگرفت و توی بلعم مشکل داشتم یه مدت شربت دیفن هیدرامین خوردم و خوب شد و تا وقتیکه از اب نمگ استفاده میکنم خوبه ولی باز دردش شروع میشه.

 12. سلام ،خسته نباشید من ۲۸سالمه و چند روزه که متوجه شدم لوزه سمت راست گلوم متورم شده وقتی که از بیرونم به سمت راست گردنم دست میزنم متوجه متورم شدنش میشم

  • سلام خسته نباشيد
   من چند وقتي است لوزه سمت راستم متورم شده بود ولي الآن متوجه شدم زرد رنگ شده و احساس خارش در گلو هم دارم لطفا راهنماييم كنيد. باتشكر

 13. سلام چند وقتیه لوزهام ملتهب شدن و سنگ ساز چند بار دکتر مراجه کردم گفت مشکلی نداری ولی باز لوزهام سنگ جدید اجاد کردن لطفن راهنماییم کنید

  • سلام
   با مشورت با متخصص گوش و حلق و بینی میتوانید جهت جراحی لوزه ها اقدام کنید

 14. سلام روزتون بخیر. من تقریبا دو روزه که لوزه سمت چپم ورم کرده و زخمای سفید داره و درد داره. البته درد یکم کمتر شده ولی هیچ علایم دیگه ای مثه تب یا بوی بد دهان ندارم. و اینکه تقریبا یک هفته پیش هم زبونم ریخت بیرون و هم افت زدم. دکتر که رفتم اصلا معاینه نکرد و فقط سریع تست کرونا نوشت ک هنوز نتیجش نیومده و به شدت استرس دارم. میشه لطفا راهنماییم کنید ممنون

 15. سلام . من ۴ روز پیش لوزه سمت چپم به شدت عفونت کرد و تب و لرز هم گرفتم رفتم دکتر ۲ تا پنیسیلین زدم بهتر نشد مجدد رفتم آمپول سفازولین زدم بازم خوب نشدم مجدد رفتم دکتر شربت دیفن هیدرامین بهم داد ولی اصلا تاثیری نداره حتی آب دهانمو نمیتونم قورت بدم سمت چپ گردنم گرفته گوش سمت چپم درد میکنه لوزه سمت چپ به شدت عفونت کرده لطفا راهنماییم کنید

 16. سلام بیشتر از دوماهه گلودرد دارم بعضی وقتا احساس درد خفیفی توی سینه م هم دارم درست وسط سینه م در ضمن دوسال پیش لوزه هام برداشتم الان خودم نگاه میکنم سمت چپ گلوم جای عمل لوزه م حالت زخم و ملتهب داره هیچ نمونه خلط و عفونت ندارم فقط درد دارم

 17. باسلام
  حدودا 4روز هست که لوزه سمت چپم ورم کرده و قرمز شده بدون هیچ لکه ایی من علایم سرماخوردگی ندارم اصلا حتی گلومم زمان بلع مشکلی ندارم اما گوش سمت راستم از درون و فک و دندونام درد میگیرن و سردرد هم دارم و همچنین گردن درد البته من کنکوری هستم و از هدفون هم خیلی استفاده میکنم به پزشک عمومی مراجعه کردم اما هیچی نگفت و دیفیدرامین و فاموتدین و استامینفون فقط نوشت اما هنوز تغییری نکردم بی نهایت نگرانم لطفا پاسخگو باشید با تشکر

 18. سلام وقت بخیر من پریشب دوتا دونه گوشت گوسفند کباب کردم وخوردم ده دقیقه بعد راه گلوم بسته شده بود وتنفس نداشتم رفتم دکتر عمومی گفته ورم گلو و لوزه داری یه مقدار قرص و سرم و امپول داده ولی خوب نشدم .دوبار به شدت در طول سال همچین اتفاقی افتاده واسم دود هرچی میخوره گلوم شروع درد کردن میکنه ..اگه میشه راهنمایی کنید یا حضوری بیام مطبتون …ممنون

 19. سلام چند وقته که سمت چپ گلوم درد می‌کنه و غذا به سختی میخورم و صدام وقتی داد میزنم میگیره مدتی بود که گرمی زیاد می‌خوردم ممنون میشم راهنمایی کنید برای درمان

 20. سلام شبتون بخير وتشكر ببخشيد من دوماه لوزه هام از اول كرونا كه واكتس الكل استفاده ميكردم يكم درد داشت خيلي كم و هميشه نبود الان دو هفته دردش بيشتر شده وچند روز گردنم هم درد ميكنه دو تا متخصص گوش حلق بيني رفتم گفتن تورم غدد لنفاوي يكي گفت از ويروس بعد يك دكتر بهم آيبوبروفين دادن بهم نيفتاد دكتر دومي بهم قرص ضد التهاب دادن هنوز خوب نشدم يك هفته هم درد دو طرف لوزه هام دقيقا جاي لوزه هم گردنم ميشع لطفا راهنمايي كنين ببخشيد طولاني شد ممنون

 21. با سلام من از اواخر اسفند سمت راست گلوم وقتی آب دهان قورت میدادم دچار آزار میشد در فروردین کمی التهاب دیدم دکتر بهم تجویز قرقره جوش شیرین و شربت ب کمپلکس کرد که انجام دادم و خیلی بهتر شد سمت چپم هم کمی التهاب داشت که با دو روز خوب شد حالا سمت راستم یه مقدار خیلی کم همون حالت آزار و موقع آب دهان قورت دادن دارم در ضمن چند تا دکتر هم گفتن ریفلاکس معده دارم و اینکه نمیدونم به مواد شوینده حساسیت پیدا کردم یا نه چون به محض استفاده اونها و استشمام این مورد دوباره اتفاق افتاد میشه راهنماییم کنین چیکار کنم ؟

 22. سلام دکتر خسته نباشید
  ایا ممکنه وقتی لوزه چرکی میشه دهان بد بو بشه؟
  من خیلی وقته از این مشکل رنج میبرم !
  چطور بفهمم ک بوی بد دهانم از لوزه چرکی هست؟

  • سلام
   دوست عزیز بوی بد دهان که دایمی است بیشتر ناشی از عللی همچون گیرکزدن غذا در گلو(سنگ لوزه) و ریفلاکس معده یا عفونت دندان و دهان است تا عاملی همچون عفونت لوزه
   جهت تشخیص علت باید معاینه شوید
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 23. سلام . ممنون از وقتي که مي زاريد تو اين ايام خاص. الان دو هفتست لوزه ي سمت راستم يک مقدار درد و سوزش داره چه موقع آب و غذا و چه موقع غذا نخوردن و گوش سمت راستمم بعضي وقتا حالت خارش و درد داره و الان دو سه روزه همون طرف بينيم کيپ شده و بوياييمو کم کرده . هيچ تب يا سرفه و آبريزش بيني ندارم . دکتر چرک خشک کن آزيترومايسين تجويز کرد ولي تاثيري نداشت . ممنونتون ميشم راهنمايي بفرماييد.

 24. سلام.وقت بخیر من چند وقتیه نسبت ب باد سرد حساسیت پیدا کردم .از دیشب اما لوزه سمت راستم ورم کرده و کمی دردناکه حتی ناحیه فک هم نسبت ب لمس دردناک شده دراون قسمت .همزمان لبم سمت راست افت زده.

 25. با سلام
  من حدود یک هفته است که بدن درد شدید دارم و سمت راست گلو و گوش سمت راستم درد میکند. در ضمن شبها قبل از خواب دچار لرز شدید میشوم.
  با تشکر از راهنمایی شما

 26. سلام . ممنون از وقتی که می زارید تو این ایام خاص. الان دو هفتست لوزه ی سمت راستم یک مقدار درد و سوزش داره چه موقع آب و غذا و چه موقع غذا نخوردن و گوش سمت راستمم بعضی وقتا حالت خارش و درد داره و الان دو سه روزه همون طرف بینیم کیپ شده و بویاییمو کم کرده . هیچ تب یا سرفه و آبریزش بینی ندارم . دکتر چرک خشک کن آزیترومایسین تجویز کرد ولی تاثیری نداشت . ممنونتون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام من بعضی وقتها درد خفیفی درلوزه هام دارم و الان لوزه سمت راستم درد میگیره و وقتی به زیر گردنم دست میزنم احساس ورم ودرد خفیفی در درون گوش هام دارم ولوزه سمت چپم هم انگار ترک خورده وبازشده .من الان باید چکار کنم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

 27. سلام یک هفته هست که گلو درد دارم در طرف راست
  سنوگرافی گرفتم گفت در ناحیه ساب مندیبولار راست یک لنف نود oval shape با مرکز هیپواکو به ابعاد 8×15 و ضخامت کورتکس 3/6mm افزایش یافته
  پیش دکتر حلق و بینی رفتم 4 عدد آمپول پیلیسیلین و لوپراکس 200 داد غده گلوم کمی کوچک تر شده ولی هنوزم گلوم بعد از پنج روز که میگذره به شدت درد و التهاب داره و حتی تا گوشمم دردش میرسه و هیچ علائمی جز همین درد و التهاب گلو ندارم
  میتونه خطر ناک باشه ؟
  تورو خدا راهنماییم کنید بگین پیشه کدام دکتر برم و چی بخورم تا خوب بشه
  با تشکر .

 28. سلام خسته نباشید من چند روزی هست که لوزه هام ورم کرده به طوری موقع صحبت کردن وخوردن مایعات درد دارم موقع غذا خوردن مشکلی ندارم در ضمن گوش و دندانهایم هم درد می‌کند وسردرد شدیدی هم به خصوص در پشت سرم دارم در ضمن رفلاکس هم دارم وقرص اس امبرازول مصرف میکنم خواهش میکنم دراین شرایط کرونا که امکان مراجعه حضوری به دکتر نیست راهنماییم کنید ممنونم

 29. سلام من بیشتر به این متورم لوزه مبتلا میشم اب سرد که میخورم یا یکم سردم بشه عمل کنم یا با دارو حل میشه و لکه سفید هم میوفته زیاد لطفا راهماییم کنید

  • سلام
   خیر نیاز به عمل نیست
   لکه های سفید هم احتمالا سنگ لوزه میباشد
   شب ها آب نمک غرغره کنید و از دهانشویه استفاده کنید

 30. سلام ‌ من نزدیک یک ساله تورم لوزه سمت راست دارم و انگار یک چیزی داخل گلوم گیر کرده و خیلی اذیتم میکنه و گاهی در خواب دچار خفگی گذرا میشم و الان حدود یک هفته است نفس تنگی میگیرم شب ها و خیلی اذیتم میکنه

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر