مجله پزشکی دکتر دکتر

ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

6 آبان 1397

668

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

ورم لوزه مشکلی که تقریبا همه ما با آن روبه‌رو شده‌ایم. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی دلایل ورم لوزه، ارتباط ورم لوزه با آلرژی و روش‌های درمان آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ورم لوزه بیماری مرتبط با غدد لنفاوی دهان است که به‌ صورت دو بافت صورتی رنگ در کنار زبان کوچک قرار دارند.

لوزه چیست؟

شاید وجود دو بافت صورتی رنگ در انتهای حفره دهانی کنجکاوی همه ما را در سنین کودکی بر انگیخته باشد. این بافت‌ها که آن‌ها را به نام لوزه‌ها می‌شناسیم، دو گره لنفی در دو طرف انتهایی گلوی ما هستند و در ایجاد مکانیسم دفاعی ما نقش دارند.

ورم لوزه چیست؟

در صورت التهاب لوزه‌ها، بیماری به نام ورم لوزه یا tonsillitis ایجاد می‌شود. ورم لوزه ممکن است در هر سنی به سراغ انسان بیاید؛ اما وقوع آن در سنین پایین محتمل‌تر است. در اکثر موارد کودکان در سنین پیش دبستانی به این عارضه مبتلا می‌شوند. نشانه‌های این عارضه گلو درد، تب و ورم لوزه‌ها است.

ورم لوزه می‌تواند توسط طیف وسیعی از باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد شود و مسری است. باید توجه داشت که وضعیت ورم لوزه‌ای که توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شود، در صورت عدم توجه می‌تواند خطرساز شود. تشخیص این وضعیت بسیار راحت است و علائم این بیماری معمولاً پس از حدود 7 الی 10 روز ناپدید می‌شوند.

علت ورم لوزه

لوزه‌ها اولین خط دفاعی بدن ما را در برابر عوامل عفونی دهانی تشکیل می‌دهند. آن‌ها در تولید گلبول‌های سفید و تجهیز سایر سلول‌های ایمنی بدن نقش دارند. لوزه‌‌ها هنگام ورود عوامل عفونی ویروسی یا باکتریایی به دهان، به مبارزه و سرکوب آن‌ها می‌پردازند؛ اما همین لوزه‌ها از صدمه در مقابل برخی مهاجمان مصون نیستند.

هم ویروس‌ها و هم باکتری‌ها می‌توانند در ایجاد ورم لوزه مؤثر و خطرناک واقع شوند. بر اساس گزارش آکادمی پزشکان خانواده ایالات متحده امریکا، از کل تعداد موارد ورم لوزه مراجعه‌کننده به مراکز درمانی حدود 30 درصد آن‌ها در اثر آلودگی‌های باکتریایی به وجود آمده‌اند.

در واقع ویروس‌ها شایع‌ترین عامل ایجاد تورم لوزوی هستند. ویروس اپشتین بار که معمولاً برای ایجاد بیماری مونونوکلئوز شناخته می‌شود، از جمله ویروس‌هایی است که می‌تواند در ورم لوزه‌ها مؤثر عمل کند.

التهاب لوزه ویروسی

ویروس‌ها شایع‌ترین علت التهاب لوزه‌ها هستند. ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند اغلب منبع التهاب لوزه هستند؛ اما ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. این موارد شامل:

 • ویروس رینو
 • ویروس اپشتین بار
 • هپاتیت A
 • ویروس ایدز

از آنجا که ویروس اپشتین بار می‌تواند باعث ایجاد مونونوکلئوز و التهاب لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به عنوان یک عفونت ثانویه دچار التهاب لوزه می‌شوند.

اگر به التهاب لوزه ویروسی مبتلا هستید، علائم شما ممکن است شامل سرفه یا گرفتگی بینی باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در مورد ویروس‌ها موثر نیستند. اما شما می‌توانید با هیدراته ماندن، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و استراحت، علائم استاندارد را برای بهبودی بدن خود درمان کنید.

التهاب لوزه باکتریایی

حدود 15 تا 30 درصد موارد لوزه‌ها ناشی از باکتری است. غالباً این باکتری‌های استرپتوکوکی است که باعث ایجاد گلودرد می‌شود، اما سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند.

التهاب لوزه باکتریایی بیشتر در کودکان بین 5 تا 15 سال دیده می‌شود.

پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای درمان التهاب لوزه باکتری تجویز کند؛ اگرچه ممکن است لازم نباشد. علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها، درمان در اکثر موارد التهاب لوزه‌های ویروسی و باکتریایی یکسان است.

علائم ورم لوزه

انواع مختلفی از ورم لوزه وجود دارد که در زیر به برخی از نشانه‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دردناک بودن گلو
 • بلع دردناک یا اشکال در انجام آن
 • وجود صدای نا به هنجار در گلو
 • تنفس بد بو
 • تب و لرز
 • درد گوش
 • تورم و سفتی گردن
 • سر درد و درد شکم
 • حساسیت به درد ناحیه فک و گردن به علت غدد لنفاوی متورم
 • قرمزی گلو
 • کم بودن اشتها و خستگی غیرعادی در کودکان با تحرک بیشتر در سنین پایین

انواع ورم لوزه

التهاب لوزه انواع گوناگونی دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

التهاب لوزه حاد

التهاب لوزه در کودکان بسیار شایع است. در حقیقت، تقریباً هر کودک حداقل یک بار دچار التهاب لوزه می‌شود.

اگر علائم حدود 10 روز یا کمتر طول بکشد، این التهاب لوزه حاد محسوب می‌شود. اگر علائم بیشتر طول بکشد، یا اگر لوزه در طول سال چندین بار برگردد ، ممکن است التهاب لوزه مزمن یا مکرر باشد.

التهاب لوزه حاد به احتمال زیاد با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد؛ اما در برخی موارد ممکن است به درمان‌های دیگر مانند آنتی بیوتیک‌ها نیاز داشته باشد.

التهاب لوزه مزمن

علائم ورم لوزه مزمن بیش‌تر از حاد ادامه دارد. علائم زیر را ممکن است طولانی مدت تجربه کنید:

 • گلو درد
 • بوی بد دهان (هالیتوز)
 • گره‌های لنفاوی حساس در گردن

لوزه‌های مزمن هم‎چنین ممکن است باعث ایجاد سنگ‌های لوزه شوند؛ جایی که موادی مانند سلول‌های مرده، بزاق و غذا در شکاف لوزه‌های شما جمع می‌شوند. در نهایت، این رسوبات می‌تواند به سنگ‌های کوچک تبدیل شود. این‌ها ممکن است خود به خود رها شوند، یا ممکن است لازم باشد توسط پزشک برطرف شوند.

اگر مبتلا به التهاب لوزه مزمن باشید، ممکن است پزشک شما عمل جراحی لوزه را برای برداشتن لوزه‌های شما توصیه کند.

التهاب لوزه مکرر

همانند التهاب لوزه‌های مزمن، درمانی استاندارد برای لوزه‌های مکرر، عمل لوزه است. التهاب لوزه مکرر اغلب به این صورت تعریف می‌شود:

 • گلودرد یا التهاب لوزه حداقل 5 تا 7 بار در طی 1 سال
 • حداقل 5 بار در هر 2 سال گذشته رخ داده است
 • در هر 3 سال گذشته حداقل 3 بار اتفاق می‌افتد

تحقیقات 2018 نشان می‌دهد که لوزه‌های مزمن و مکرر ممکن است به دلیل بیوفیلم‌های موجود در چین لوزه‌ها ایجاد شود. بیوفیلم‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که مقاومت آنتی بیوتیکی آن‌ها افزایش داده و باعث عفونت‌های مکرر می‌شوند.

ژنتیک نیز ممکن است دلیلی برای التهاب لوزه‌های مکرر باشد.

مطالعه‌ای در سال 2019 لوزه‌های کودکانی را که لوزه‌های مکرر داشتند بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ژنتیک ممکن است منجر به پاسخ ایمنی ضعیف به باکتری‌های استرپتوکوک گروه A شود، که باعث ایجاد گلودرد و التهاب لوزه می‌شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (39.5 درجه سانتیگراد)
 • ضعف عضلانی
 • سفتی گردن
 • گلودرد که بعد از 2 روز برطرف نشود

در موارد نادر، التهاب لوزه ممکن است تورم گلو را به حدی ایجاد کند که باعث مشکل تنفس شود. اگر این اتفاق افتاد، به سرعت به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

در حالی که برخی از قسمت‌های التهاب لوزه به خودی خود از بین می‌روند، برخی ممکن است به درمان‌های دیگر نیز نیاز داشته باشند.

آیا التهاب لوزه مسری است؟

اگر به التهاب لوزه مبتلا باشید، ممکن است 24 تا 48 ساعت قبل از بروز علائم مسری باشد. تا زمانی که دیگر بیمار نشوید، ممکن است بتوانید بیماری را گسترش دهید.

اگر آنتی بیوتیک برای التهاب لوزه باکتریایی استفاده می‌کنید ، باید بعد از 24 ساعت دیگر مسری نشوید.

اگر فرد مبتلا به عفونت در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کند و به صورت قطره‌ای نفس بکشد، می‌توانید دچار التهاب لوزه شوید. اگر یک شی آلوده مانند دستگیره را لمس کنید و سپس بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است به التهاب لوزه مبتلا شوید.

تماس با بسیاری از افراد خطر قرار گرفتن در معرض التهاب لوزه را افزایش می‌دهد. به همین دلیل کودکان در سنین مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگر علائمی دارید، بهتر است در خانه بمانید تا از انتشار التهاب لوزه جلوگیری کنید.

به طور معمول 2 تا 4 روز طول می‌کشد تا علائم پس از قرار گرفتن در معرض کسی که دچار التهاب لوزه می‌شود، بروز کند. دریابید که چگونه خطر ابتلا به بیماری لوزه یا شیوع آن را کاهش دهید.

تشخیص ورم لوزه

تشخیص ورم لوزه پس از معاینه فیزیکی گلو توسط متخصص صورت می‌گیرد. تهیه یک نمونه سواپ از میکروارگانیسم‌های سطح لوزه‌ها برای کشت در محیط آزمایشگاه نیز به تشخیص عامل عفونی ورم لوزه منجر می‌شود.

درمان ورم لوزه

در موارد جزئی و خفیف همچون سرماخوردگی، درمان ورم لوزه‌ها به راهکار خاص و ویژه‌ای نیازمند نیست. در موارد شدیدتر پزشکان ابتدا به درمان موارد باکتریایی با آنتی‌بیوتیک روی آورده و در صورت عدم بهبود، اقدام به جراحی خارج کردن لوزه یا tonsillectomies می‌کنند. در درمان دارویی باید توجه داشت که حتی در صورت بهبود کلی بیماری، لازم است طول درمان دارویی به‌ طور کامل سپری شود.

درمان ورم لوزه کودکان

جراحی برداشتن لوزه‌ها معمولاً برای بیمارانی که از ورم لوزه مزمن یا عود‌کننده رنج می‌برند تجویز می‌شود. همچنین پزشکان تلاش می‌کنند تنها بیمارانی را مورد جراحی قرار دهند که تورم آن‌ها با درمان‌های دیگر قابل بهبود نیست و عوارض جانبی این بیماری زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده باشد.

گاهی مشاهده می‌شود برخی از بیماران مبتلا به ورم لوزه، به دلیل درد ناشی از نوشیدن مایعات، حجم قابل توجهی از آب بدن خود را از دست می‌دهند. در این موارد تزریق وریدی مایعات بدن و همچنین استفاده از مسکن‌ها و ضد دردها می‌تواند گره‌گشا باشد.

جراحی لوزه

به جراحی برای برداشتن لوزه‌ها عمل لوزه گفته می‌شود. به طور کلی فقط برای افرادی که لوزه‌های مزمن یا مکرر را تجربه می‌کنند ، یا در مواردی که التهاب لوزه باعث ایجاد عوارض یا بهبودی علائم نمی‌شود، توصیه می‌شود.

اگر در سال گذشته حداقل 5 تا 7 بار به التهاب لوزه یا استرپتوکوک مبتلا شده باشید، عمل لوزه می‌تواند به شما کمک کند. این جراحی هم‌چنین می‌تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که می‌تواند ناشی از التهاب لوزه باشد برطرف کند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد، عمل جراحی لوزه ممکن است تعداد عفونت‌های گلو در کودکان را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که بزرگسالانی که در زمان کودکی لوزه‌هایشان را برداشته‌اند، خطر طولانی مدت بیماری‌های تنفسی و عفونی را افزایش می‌دهند.

اگرچه بعد از برداشتن لوزه‌ها هنوز می‌توانید دچار استرپتوکوک گلو و سایر عفونت‌های گلو شوید، اما انجام عمل لوزه ممکن است خطر کلی شما در ایجاد گلودرد را کاهش دهد. هم‌چنین ممکن است لوزه‌های شما پس از جراحی دوباره رشد کنند، اما این غیر معمول است.

شما باید بتوانید همان روز جراحی به خانه بروید اما بهبودی کامل 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. یاد بگیرید که قبل و بعد از عمل جراحی لوزه چه کاری انجام دهید.

آنتی بیوتیک‌های لوزه‌ها

اگر عفونت باکتریایی باعث التهاب لوزه شما شود، پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز کند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است کمک کنند علائم شما کمی سریعتر برطرف شوند. با این حال، آن‌ها خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می‌دهند و ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی معده داشته باشند. آنتی بیوتیک‌ها برای افرادی که در معرض خطر عوارض ناشی از التهاب لوزه هستند بیشتر ضروری است.

اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند، احتمالاً پنی‌سیلین برای التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک گروه A است. در صورت حساسیت به پنی‌سیلین، آنتی بیوتیک‌های دیگر نیز در دسترس هستند.

مهم است که شما دوره کامل آنتی بیوتیک‌ها را کامل کنید. اگر تمام داروهای تجویز شده را مصرف نکنید، حتی اگر علائم شما کاملاً از بین بروند، ممکن است عفونت بدتر شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای اطمینان از موثر بودن دارو، یک ویزیت دیگر نیز داشته باشید.

درمان خانگی ورم لوزه‌ها

 • نوشیدن مایعات به میزان زیاد
 • استراحت کافی
 • قرقره و گلوشویی با آب مقطر گرم و نمک یا سرم شست‌و‌شو
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های محیط و دستگاه‌های بخور
 • اجتناب از دود
 • استفاده از داروهای ضد درد

التهاب لوزه در بزرگسالان

التهاب لوزه در كودكان شایع است؛ زیرا آن‌ها هر روز در مدرسه و بازی نزدیک با دیگران تماس دارند و این مسئله آن‌ها را در معرض انواع ویروس‌ها و باكتری‌ها قرار می‌دهد. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند به التهاب لوزه مبتلا شوند.

تماس مکرر با افراد، خطر مواجهه با کسی را که به این عفونت مبتلا است افزایش می‌دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا انجام فعالیت‌های دیگر در کنار بسیاری از افراد ممکن است احتمال ابتلا به التهاب لوزه را افزایش دهد.

علائم التهاب لوزه و روش‌های درمانی برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. اگر در بزرگسالی جراحی لوزه انجام دهید، احتمالاً بهبودی شما نسبت به کودک برای شما بیشتر طول می‌کشد. بیاموزید اگر در بزرگسالی به التهاب لوزه مبتلا شوید چه باید بکنید.

التهاب لوزه در مقابل گلودرد

التهاب لوزه و گلودرد استرپتوکوکی ممکن است در بعضی موارد توسط همان باکتری ایجاد شود، اما همان چیز نیست.

تعدادی از باکتری‌ها یا ویروس‌های مختلف می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند، از جمله باکتری‌های استرپتوکوک گروه A. همین باکتری‌ها تنها عامل استرپتوکوک گلو هستند.

هر دو شرایط مسری هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید یکی از این دو بیماری را دارید باید سعی کنید از افراد دیگر دور شوید.

علاوه بر علائم التهاب لوزه، افراد مبتلا به استرپتوکوک گلو ممکن است علائم زیر را نیز دارا باشند:

 • درد در سایر قسمت‌های بدن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • لکه‌های قرمز کوچک در پشت دهان
 • چرک سفید در اطراف لوزه‌ها
 • بثورات

پزشک شما می‌تواند از آزمایش‌های مشابه برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند. درمان‌های التهاب لوزه باکتریایی و گلودرد استرپتوکوک نیز مشابه است.

عوارض جانبی ورم لوزه

ورم لوزه می‌تواند سر آغازی برای ابتلا به آپنه انسدادی یا همان وقفه تنفسی در حین خواب باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ورم لوزه‌ها در خواب بتواند مسیرهای هوایی تنفس فرد بیمار را مسدود کند. همچنین عفونت‌های مزمن می‌تواند به قسمت‌های مختلف بدن فرد منتقل شود.

در یک مورد خاص که سلولیت لوزه شناخته می‌شود، ورم لوزه‌ها می‌تواند منجر به ایجاد یک بافت چرکین در پشت لوزه‌ها شود که در این رابطه معمولاً جراحی روش پیشنهادی پزشکان متخصص برای بهبود بیمار است.

در صورت عدم طی شدن طول درمان در افرادی که درمان دارویی را دنبال می‌کنند، وقوع عوارض جانبی از جمله تب روماتیسمی و گلومرونفریت ممکن است.

پیشگیری از ورم لوزه

از آنجا که عارضه ورم لوزه به ‌شدت مسری است، پیشگیری بهترین راه مقابله با آن است. سعی کنید از مواجهه با افراد بیمار خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود در نوبت‌های زود به زود، به شست‌و‌شوی دستان خود اقدام کنید.

سخن آخر

لوزه‌های متورم ممکن است باعث دشواری در تنفس شوند، که می‌تواند منجر به اختلال در خواب شود. التهاب لوزه در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به گسترش عفونت در ناحیه پشت لوزه‌ها یا بافت اطراف شود.

علائم التهاب لوزه ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً چند روز پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک بهبود می‌یابد. تا زمانی که برای مدت 24 ساعت آنتی بیوتیک مصرف نکرده‌اید، استرپرت گلو مسری محسوب می‌شود.

منابع:

healthline

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن»

668 پاسخ به “ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن”

 1. افتحی گفت:

  سلام من الان به مدت ۳ ساله مشکل سنگ لوزه دارم.اوایل متورم میشدن لوزه هام اما الان حفره های عمیق روش ایجاد شده و وقتی فشار میدی همراه خون تکه های سفید هم خارج میشه.شدیدا درد دارم قسمت لوزه سمت راستم.چیکار باید کنم؟از عمل هم میترسم.دردش امونموبریده.درسته الان دیگه متورم نیستن ولی دردناکن

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شما بايد توسط متخصص گوش و حلق و بيتي معاينه شويد

 2. کیمیا گفت:

  سلام . من20سالمه لوزه هام ورم کردن و آنتی بیوتیک هم مصرف کردم اما با مصرفشون لوزه هام بیشتر ورم کردن و لکه های سفید هم روشون ایجاد شده . من کوآموکسی کلاو مصرف میکنم آیا میشه تغییرش بدم به لووفلوکساسین ؟؟خوب میشه ؟؟چیکار کنم؟

 3. منیر گفت:

  سلام وقتتون بخیر چند روزی هست که روی لوزه ام یک جوش سفید دارم و امروز متوجه شدم هر دو سمت هست و تنها مشکلم حس کردن این دونه هست،علت و درمانش رو لطفا توضیح بدید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   ممکن است سنگ لوزه داسته باشید
   جهت معاینه و اقدامات لازم به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 4. فاطمه گفت:

  سلام من لوزه هام ورم کردن شدیدا لکه های سفیدی هم روشون هست بیشتر روی لوزه ی سمت راستم ، گردنمم بعضی جاهاش نزدیک گوشم درد میکنه سرگیجه هم دارم اب نمک قرقره میکنم روزی ۳ بار اما بازم اثر نکرده قرص اموکسی سیلین ۵۰۰ هم استفاده میکنم اویشن و عسل هم میخورم چکار کنم زودتر خوب بشم واقعا خسته شدم گلوم خیلی درد میکنه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

   • مریم گفت:

    سلام خانم دکتر. من ی سوالی دارم که خیلی فکرم رو مشغول کرده. این سنگ های لوزه همیشه حالت نرم دارن؟ من حدود چهار ماهه که روی لوزه هام چیزایی مثل جوش سفید هست ولی سفته‌. خیلی نگرانم که چیه اینا.

 5. رضا گفت:

  سلام
  من لوزه هام ورم کرده الان دارم
  اکسپکتورانت روزی 3 بار
  دیفین هیدرامین روزی 3 بار قرقره
  قرص آموکسی سیلین روزی 3 بار
  به نظرتون خوبه و تا چند روز استفاده کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   بهتر این بود که ابتدا معاینه شوید و سپس در صورت لزوم انتی بیوتیک مصرف کنید
   در حال حاضر آموکسی سیلین را ده روز مصرف کنید

  • ليلا گفت:

   سلام ، وخسته نباشي ،، لوزه هاي من ورم كرده و عفونت روي سطح ان نشسته كه با چشم قابل مشاهده هست ، تب ٣٨.٥ ، گلو درد و ضعف وبيحالي ، علايم كرونا نيست ،، چگونه درمان كنم و پيش چه دكتري بروم ؟

   • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

    سلام
    به پزشک عمومی مراجعه کنید تا در صورت عفونت استرپتوکوکی پنی سیلین تجویز گردد

 6. مریم گفت:

  سلام
  از چند روز قبل احساس میکردم که ی چیزی به گلوم چسبیده. دو روز پیش توی آیینه دیدم که هم لوزه سمت راستم و هم لوزه سمت چپم ورم داره.
  ی مدتی هم میشه که گوش درد دارم و بعضی اوقات هم تب.
  امکان مراجعه به پزشک ندارم. از دیروز هر هشت ساعت ی قرص اموکسی سیلین ۵۰۰ میخورم. سرفه ندارم و همچنین تنگی نفس. اگه ممکنه راهنماییم کنید. خیلی ممنونم.

 7. امید گفت:

  سلام ببخشید مدت 4-5 هست یک ورم توده مانندی در قسمت تیروئید و زیر گلو ایجاد شده میخواستم ببینم خطرناک نیست و چی میتونه باشه ایا لنفاوی هست یا کیست. الانم چند روزه گلو درد دارم و ا بیرونم همون قسمت درد داره.و علایم دیگری بجز این ندارم…

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی قطعا بدپن معاینه نمیتوان تشخیص داد!
   شما باید با مراجعه به متخصص داخلی و در صورت صلاح دید سونوگرافی انجام دهید تا علت و به دنبال ان درمان صورت گیرد

 8. مهتاب گفت:

  سلام…امروز صبح که از خواب بیدار شدم سمت راست گلوم دچار ورم و التهاب و درد شده حتی وقتی آب دهنَ م رو قورت میدم گوشِ راستَ م درد می گیره اما تب ندارم…و هم چنین من رفلاکس معده هم دارم….خواستم بدونم علائم کرونا هست یا خیر؟

 9. ژاله عظیمی گفت:

  سلام انتهای گلوم سمت چپ درد میکنه وقتی آب دهنمو قورت میدم درد دارم توی آینه که نگاه میکنم قرمز شده

 10. عاطی گفت:

  سلام من به مدت پنج‌ماهست که متوجه شدم لوزه سمت راستم یکم ورم کرده و غدد لنفاوی همون طرف هم یه مقدار کمی بزرگ شده هیچ علامتی ندارم فقط گاهی اوغات لوزه سمت راستم تیر خفیف میکشه آزمایش خون دادم همه چی نرمال بود البته من همیشه آلرژی دارم به آب و هوا ممنون میشم به من جواب بدین

 11. فرزین گفت:

  سلام وقت به خیر
  چند ماه هست که لوزه های شکل نا متقارن و البته خیلی بد ریخت متورم و قرمز شده و زبان کوچیک بلند و داخل گلو افتاده صرف نظر از مشکلات خواب لوزه ی راست که خیلی بزرگتر شده در قسمت بالایی و کام نرم یک توده سفت و غضروفی و دردناک زیر دست حس میشه و متورم شده و در سمت چپ هیچ اسری از این توده نیست.
  چند دکتر گوش و حلق و بینی رفتم ولی اون موقع این توده دردناک نبود و من توجهی نکردم و همگی قرص و شربت دادنت.
  من نگران سرطان لنف هستم

 12. امیر گفت:

  با سلام حدود یه هفته هست احساس میکنم یه چیزی تو گلوم گیر کرده مثل یه گلوله گرد بعد دهانم باز کردم یه جوش تو لوزه ی سمت راست دیدم قرمزی گلو هم دارم سرفه خشک کم دارم ولی خارش گلو دارم گوشم هم درد نمیکنه تب ندارم قبل کرونا یه بار اینطور شدم چند بار رفتم دکتر تا خوب شدم ولی الان دارم فقط کو اموکسی کولا ۶۲۵ هر ۱۲ ساعت میخورم لطفا راهنماییم کنید ایا امپول خواستی هست که بزنم زود خوب بشم

 13. شریف نارویی گفت:

  سلام خسته نباشید،چن وقته نزدیک سه ماه زبان کوچیک ته حلقم سفید شده و ته زبان بزرگ دونه های ریز در اومده،چنتا دکتر رفتم کلی دارو دادن هر مدل خشک کن بود استفاده کردم تاثیری نداشت کلی آب نمک قرقره کردم کاری نکرد،از دیروز متوجه شدم چن نفر دیگه هم از اعضای خانوادم همینجوری شدن،آیا امکانش هست کرونا باشه؟حتی دکتر ریه هم رفتم از ریه عکس گرفتم گفتن ریه هات سالم هستن،موندم چیکار کنم دکتر عفونی تو شهرمون هست ولی بیمارستان قسمت کرونایی ها هستن میگن نرو اگه کرونا نداشته باشی اونجا میگیری،دارم دیوونه میشم موندم چیکار کنم لطفاً راهنمایی کنین که این چه مریضی می‌تونه باشه آیا مریضی دیگه ایه یا کروناست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمال کرونا بعید است
   باید معاینه شوید
   اگر درد و تورم و سوزش ندارید ممکن است حالت طبیعی دهان باشد
   جهت معاینه دقیق به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 14. سانی گفت:

  سلام من سه ساا پیش کنسر تهمدان داشتم و عمل کردم و شیمی شدم و هر چند وقت یکبار چکاپ کامل هون و سی تی میدهم اینماه ک سی تی دادم گفتن در گردن چند لنف نود بزرگترینش ۷ میلی سابمندیبولار دیده شده خیییلی میترسم نگران کرده امروزم یهو تو بلع مشکل پیدا کردم و لوزه سمت راستم مثه جوش شده و گلو درد گرفتم و سرفه، آیا ممکنه خطرناک باشه؟؟؟؟

 15. شیرین گفت:

  سلام ببخشید من دیروز بیرون رفته بودم باغ بودزم شب که برگشتم خومه گلوم اینقدر درد میکرد که نمیتونستم آب دهنم رو قورت بدم چه دارویی مصرف کنم تب ندارم فقط درد گلو و سختی بلع و بیحالی

 16. پژمان گفت:

  سلام
  دو روزه لوزه سمت راستم و گوش سمت راستم به شدت درد داره یعنی در حدی که نمیتونم صحبت کنم یا اب قورت بدم بعضی وقت ها سردرد هم دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون از شما

 17. امیر عباس الهیاری گفت:

  سلام من چند روزه احساس میکنم یه مانعی در گلوم هست که اشتهام کم شده و حالت تهوع ایجاد میشه به طوری که احساس میکنم روغن در گلوم هست

 18. مونا گفت:

  سلام خانم هستم ٢٩ساله حدود يك ماه پيش دچار سوزش گلو شدم كه ازيترومايسين خوردم و بعد تبديل شد به سوزش گلو يك طرفه و درد خفيف گوش رفتم دكتر بعد از سه هفته گفت عفونت داره گلوت برام سه تا امپول سه فازولين تجويز كرد بعد از تزريق الان فقط گاهي اوقات احساس زخم در سمت راست گلوم ميكنم و اينكه حتي قرص الرژي هم خوردم بهتر نشد حالا چيكار كنم

 19. فرشته گفت:

  سلام و ضمن تشکر از پزشکان محترم این سایت.من یه مدت سمت راست گلوم درد میکرد با هیچ دارویی دردش برطرف نشد آزمایش دادم دکترگفت التهاب تیروییدگرفتی.قرص پردنیزولون رو یه ماه مصرف کردم خوب شدم حالا بعد از یه ماه.این بار همون علایم اومده سراغ سمت چپ گلوم.ممکنه بازم همون تیروییدباشه؟ من اینهمه دارومصرف کردم چرا سمت چپ گلوم باز اونجوری شد.ممنون میشم راهنمایی کنید.با تشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید مجددا معاینه و درصورت نیاز آزمایش انجام شود
   به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

  • ناشناس گفت:

   سلام خانم دکتر من لوزم خیلی درد دارن پیش دکترم چند بار رفتم میگن سنت با لاست نمشه عمل کرد خیلی تنگ نفسم هی غرغر نکنم چکار کنم

 20. حسن-اک گفت:

  سلام
  من حدود16روزاست لوزه سمت چپ من ورم کرده دردش به گوش هم میزند به چند دکترمراجعه کردم قرص آزیتومایسین وضدآلرژی تجویز کرد مصرف کردم پزشک دیگرپنتاپرازول وفایمتادین داد درحال مصرف می باشم وپزشک دیگر 2عددپنسیلین دادزدم مشکل من حل نشد خوآهشمندم راهنمایی بفرمایید

 21. طاهری گفت:

  سلام حدوداً یک ماه هست که سمت راست گلوم درد میکنه و به سختی آب دهانم رو قورت میدم خلط چرکی هم دارم

 22. حبیب گفت:

  سلام و وقت بخیر من تقریبا یک ماهی هست حس سنگینی دارم تو قفسه سینه و معده ام هم مشکل داشت رفتم متخصص جراحی گوارش داروهایی دادن دارم مصرف میکنم و یکم بهتر شدم ولی همون موقع هم سمت چپ گلوم و سوزش گلو و درد گوش داشتم که معاینه کردن گفتن چیزی نمیبینن و الان دو روزه بد تر شده و تو فکم هم حس درد دارم میخواستم ببینم باید چیکار کنم؟به چه متخصصی مراجعه کنم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   مشکلات مربوط به دندان ها هم می توانند سبب چنین علائمی شوند
   جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید

 23. الهه گفت:

  سلام
  دخترم دوازده سالشه چند هفته ای میشه دهنش بوی بسیار بدی میداد که چند روز پیش نگاه کردم دیدم هر دو لوزه اش کامل گرد ومتورم شده درد هم نداره فقط بوی بد میده دهنش چه باید کرد

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   هر شب اب نمک غرغره کند
   در صورت عدم بهبود جهت معاینه و بررسی عفونت به پزشک مراجعه کنید

   • حمید گفت:

    سلام من تقریبا پنج روزه که. یه چیز سفت ته گلوم و گرفته وقتی تو اینه نگاه کردم دیدم روزه هام و گلوم به شدت ورم دارن و گردن و. زیر گوشام سفت شدن. سرفه موقع دم و بازدم که خارش احساس میشه دارم. موقع خواب هم احساس خفگی دارم و خیلی اذیتم میشه. بگید ایا علائم کرونا هست یا نه اگر نیست چه کار کنم من پیوندی هم هستم ممنونم ازتون

    • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

     سلام
     نیاز به معاینه توسط متخصص گوش و حلق و بینی می باشد

 24. فهیمه صاحب دوست گفت:

  سلام خانم هستم ۴۴ ساله ،هر چند وقت یکبار دچار ورم لوزه و احساس خفگی میشوم و با استفاده از انار و ویتامین ث کمی بهتر میشه و تا هفت هشت روز مشکلی ندارم و بعدش دوباره میاد سراغم لطفا راهنمایی بفرمایید .متشکرم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   هنگامی که احساس می کنید دچار ورم لوزه شده اید باید به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه مشخص شود که ایا واقعا دچار التهاب لوزه شده اید یا فقط دچار چنین احساسی می شوید

 25. آقا گفت:

  سلام وقت بخیر
  سه روزه که قسمت نرم کام و کناره ی چپ و راست زبان کوچکم ،قرمز و ورم کرده،کمی هم درد داره،حدود هر ۵ ماه هم یک هو از خواب پا میشم،شاید به علت تنگی نفس،الان برای رفع این عفونت چی کار کنم؟

 26. میلاد گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید. ببخشید من از حدود دو هفته پیش غدد لفناویم کمی ورم داشتن و روی غده سمت راست یه جوش سفید در اومده بود. به دستور دکتر 5 روز آموکسی کلاو و 5 روز سفالکسین مصرف کردم دیدم اون جوش خشک شده و با گوش پاک کن تمیز از اون ناحیه جداش کردم. با گذشت 3-4 روز از جدا شدن اون جوش هنوز هم غدد لنفاویم ورم دارن. به نظر شما چکار کنم و از چه دارویی استفاده کنم؟

  *تب، سرفه، عطسه و مشکل پوستی یا گوارشی هم ندارم
  * ورم لوزه با کمی درد همراه است

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   مصرف داروها تا یک هفته دیگر ادامه یابد
   اگر بهبودی حاصل نشد جهت معاینه و انجام آزمایش به متخصص داخلی مراجعه کنید

 27. رضا گفت:

  سلام ببخشید من یه دو روزی میشه ک گلو سمت راستم تورم داره وقتی آب دهنن رو قورت میدم یه درد خفیفی احساس میکنم….میخواستم بدونم میتونم خودم تو خونه خوبش کنم یا باید آنتی بیوتیک مصرف کنم درضمن هیچ علائم دیگری مثل بوی بد دهان،تب،و بدن درد ندارم

  • Ali گفت:

   سلام.
   الان چند ساعته متوجه شدم از لوزه سمت راست خون میاد.حالا بعد از متوقف شدن خون ریزی. سوزش داره و سفید ( شبیه عفونت) شده.خواهشمندم راهنمایی کنید.

 28. ابوذر گفت:

  سلام خسته نباشین من چن ماه هس بعضی وقتا نفسم میگیره شبا موقع خاب بیشتر نفسم میگیره بعضی مواقع بزور نفس میکشم لطفا راهنماییم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز تنگی نفس نیاز به معاینه حضوری و بررسی ریه ها و بینی و درصورت نیاز انجام عکس ریه دارد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 29. Somaye گفت:

  سلام من لوزه سمت چپ گلوم ورم کرده به گلوم دست میزنم مشخصه ولی درد نداره، و لوزه هام سنگ ساز شده چه کار کنم آیا ورم لوزه م خوب میشه چون فقط ورمه بدون هیچ چیز دیگه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت معاینه به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 30. Meysam گفت:

  با عرض سلام
  الان دو روز هستش سمت چپ گلوم خیلی درد داره چه آب دهان چه غذا یا آب هرچی میخورم دردش بیشتر میشه و گوش سمت چپم هم خارش و مقداری درد داره لطفا راهنمایی کنین ممنون میشم

  • سهیلا گفت:

   سلام خانم دکتر پنج روز هست لوزه هام یکم متورم شده و دانه های ریز عفونی هم روش زده شده بیشتر لوزه سمت راستم ،گلو درد هم ندارم فقط اب رو یکم با سخت فورو میدم و به خاطری که لوزهام متورم شده ی حس خفگی کم داخل گلو دارم ،اب نمک غرغره میکنم کپسول اموکسی سلین هم میخورم ولی تاثیر نداشته بعضی مواقع ی تکه های خیلی ریز عفونت بد بو در روز شاید یبار در حد ی سر سوزن از گلوم میاد باید چکار کنم که خوب بشم ممنون میشم راهنمایی کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام قطره اشك مصنوعي هر ٨ ساعت دو قطره بريزيد همراه با قطره سولفاستاميد ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم بايد hpylori igm and igg خون درخواست بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره يك نوبت شامپو پريمارين استفاده كنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد آنتي بيوتيك مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله طبيعي هست تا سه سال شما قد ميكشيد عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ مثانه و سنگ كليه بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام hba1cرا چك كنيد اگر بالاي ٦/٥ باشه بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره سونوگرافي بديد در صورتي كه نرمال بود ممكن هم هست ibs باشه كه به...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام شما بايد سبك زندگيتونو عوض كنيد و مرتب ورزش كنيد مواد غذايي با كالر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره توسط متخصص داخلي ويريت شويد تا ايشون نظر بدهند لطفا برای معا...