مجله پزشکی دکتر دکتر

ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

6 آبان 1397

664

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

ورم لوزه مشکلی که تقریبا همه ما با آن روبه‌رو شده‌ایم. در این مقاله از مجله دکتردکتر به بررسی دلایل ورم لوزه، ارتباط ورم لوزه با آلرژی و روش‌های درمان آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

ورم لوزه بیماری مرتبط با غدد لنفاوی دهان است که به‌ صورت دو بافت صورتی رنگ در کنار زبان کوچک قرار دارند.

لوزه چیست؟

شاید وجود دو بافت صورتی رنگ در انتهای حفره دهانی کنجکاوی همه ما را در سنین کودکی بر انگیخته باشد. این بافت‌ها که آن‌ها را به نام لوزه‌ها می‌شناسیم، دو گره لنفی در دو طرف انتهایی گلوی ما هستند و در ایجاد مکانیسم دفاعی ما نقش دارند.

ورم لوزه چیست؟

در صورت التهاب لوزه‌ها، بیماری به نام ورم لوزه یا tonsillitis ایجاد می‌شود. ورم لوزه ممکن است در هر سنی به سراغ انسان بیاید؛ اما وقوع آن در سنین پایین محتمل‌تر است. در اکثر موارد کودکان در سنین پیش دبستانی به این عارضه مبتلا می‌شوند. نشانه‌های این عارضه گلو درد، تب و ورم لوزه‌ها است.

ورم لوزه می‌تواند توسط طیف وسیعی از باکتری‌ها و ویروس‌ها ایجاد شود و مسری است. باید توجه داشت که وضعیت ورم لوزه‌ای که توسط باکتری استرپتوکوک ایجاد می‌شود، در صورت عدم توجه می‌تواند خطرساز شود. تشخیص این وضعیت بسیار راحت است و علائم این بیماری معمولاً پس از حدود 7 الی 10 روز ناپدید می‌شوند.

علت ورم لوزه

لوزه‌ها اولین خط دفاعی بدن ما را در برابر عوامل عفونی دهانی تشکیل می‌دهند. آن‌ها در تولید گلبول‌های سفید و تجهیز سایر سلول‌های ایمنی بدن نقش دارند. لوزه‌‌ها هنگام ورود عوامل عفونی ویروسی یا باکتریایی به دهان، به مبارزه و سرکوب آن‌ها می‌پردازند؛ اما همین لوزه‌ها از صدمه در مقابل برخی مهاجمان مصون نیستند.

هم ویروس‌ها و هم باکتری‌ها می‌توانند در ایجاد ورم لوزه مؤثر و خطرناک واقع شوند. بر اساس گزارش آکادمی پزشکان خانواده ایالات متحده امریکا، از کل تعداد موارد ورم لوزه مراجعه‌کننده به مراکز درمانی حدود 30 درصد آن‌ها در اثر آلودگی‌های باکتریایی به وجود آمده‌اند.

در واقع ویروس‌ها شایع‌ترین عامل ایجاد تورم لوزوی هستند. ویروس اپشتین بار که معمولاً برای ایجاد بیماری مونونوکلئوز شناخته می‌شود، از جمله ویروس‌هایی است که می‌تواند در ورم لوزه‌ها مؤثر عمل کند.

التهاب لوزه ویروسی

ویروس‌ها شایع‌ترین علت التهاب لوزه‌ها هستند. ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند اغلب منبع التهاب لوزه هستند؛ اما ویروس‌های دیگر نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. این موارد شامل:

 • ویروس رینو
 • ویروس اپشتین بار
 • هپاتیت A
 • ویروس ایدز

از آنجا که ویروس اپشتین بار می‌تواند باعث ایجاد مونونوکلئوز و التهاب لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به عنوان یک عفونت ثانویه دچار التهاب لوزه می‌شوند.

اگر به التهاب لوزه ویروسی مبتلا هستید، علائم شما ممکن است شامل سرفه یا گرفتگی بینی باشد. آنتی‌بیوتیک‌ها در مورد ویروس‌ها موثر نیستند. اما شما می‌توانید با هیدراته ماندن، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و استراحت، علائم استاندارد را برای بهبودی بدن خود درمان کنید.

التهاب لوزه باکتریایی

حدود 15 تا 30 درصد موارد لوزه‌ها ناشی از باکتری است. غالباً این باکتری‌های استرپتوکوکی است که باعث ایجاد گلودرد می‌شود، اما سایر باکتری‌ها نیز می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند.

التهاب لوزه باکتریایی بیشتر در کودکان بین 5 تا 15 سال دیده می‌شود.

پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای درمان التهاب لوزه باکتری تجویز کند؛ اگرچه ممکن است لازم نباشد. علاوه بر آنتی بیوتیک‌ها، درمان در اکثر موارد التهاب لوزه‌های ویروسی و باکتریایی یکسان است.

علائم ورم لوزه

انواع مختلفی از ورم لوزه وجود دارد که در زیر به برخی از نشانه‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دردناک بودن گلو
 • بلع دردناک یا اشکال در انجام آن
 • وجود صدای نا به هنجار در گلو
 • تنفس بد بو
 • تب و لرز
 • درد گوش
 • تورم و سفتی گردن
 • سر درد و درد شکم
 • حساسیت به درد ناحیه فک و گردن به علت غدد لنفاوی متورم
 • قرمزی گلو
 • کم بودن اشتها و خستگی غیرعادی در کودکان با تحرک بیشتر در سنین پایین

انواع ورم لوزه

التهاب لوزه انواع گوناگونی دارد که در ادامه به شرح آن می‌پردازیم:

التهاب لوزه حاد

التهاب لوزه در کودکان بسیار شایع است. در حقیقت، تقریباً هر کودک حداقل یک بار دچار التهاب لوزه می‌شود.

اگر علائم حدود 10 روز یا کمتر طول بکشد، این التهاب لوزه حاد محسوب می‌شود. اگر علائم بیشتر طول بکشد، یا اگر لوزه در طول سال چندین بار برگردد ، ممکن است التهاب لوزه مزمن یا مکرر باشد.

التهاب لوزه حاد به احتمال زیاد با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد؛ اما در برخی موارد ممکن است به درمان‌های دیگر مانند آنتی بیوتیک‌ها نیاز داشته باشد.

التهاب لوزه مزمن

علائم ورم لوزه مزمن بیش‌تر از حاد ادامه دارد. علائم زیر را ممکن است طولانی مدت تجربه کنید:

 • گلو درد
 • بوی بد دهان (هالیتوز)
 • گره‌های لنفاوی حساس در گردن

لوزه‌های مزمن هم‎چنین ممکن است باعث ایجاد سنگ‌های لوزه شوند؛ جایی که موادی مانند سلول‌های مرده، بزاق و غذا در شکاف لوزه‌های شما جمع می‌شوند. در نهایت، این رسوبات می‌تواند به سنگ‌های کوچک تبدیل شود. این‌ها ممکن است خود به خود رها شوند، یا ممکن است لازم باشد توسط پزشک برطرف شوند.

اگر مبتلا به التهاب لوزه مزمن باشید، ممکن است پزشک شما عمل جراحی لوزه را برای برداشتن لوزه‌های شما توصیه کند.

التهاب لوزه مکرر

همانند التهاب لوزه‌های مزمن، درمانی استاندارد برای لوزه‌های مکرر، عمل لوزه است. التهاب لوزه مکرر اغلب به این صورت تعریف می‌شود:

 • گلودرد یا التهاب لوزه حداقل 5 تا 7 بار در طی 1 سال
 • حداقل 5 بار در هر 2 سال گذشته رخ داده است
 • در هر 3 سال گذشته حداقل 3 بار اتفاق می‌افتد

تحقیقات 2018 نشان می‌دهد که لوزه‌های مزمن و مکرر ممکن است به دلیل بیوفیلم‌های موجود در چین لوزه‌ها ایجاد شود. بیوفیلم‌ها میکروارگانیسم‌هایی هستند که مقاومت آنتی بیوتیکی آن‌ها افزایش داده و باعث عفونت‌های مکرر می‌شوند.

ژنتیک نیز ممکن است دلیلی برای التهاب لوزه‌های مکرر باشد.

مطالعه‌ای در سال 2019 لوزه‌های کودکانی را که لوزه‌های مکرر داشتند بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که ژنتیک ممکن است منجر به پاسخ ایمنی ضعیف به باکتری‌های استرپتوکوک گروه A شود، که باعث ایجاد گلودرد و التهاب لوزه می‌شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت بروز علائم زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت (39.5 درجه سانتیگراد)
 • ضعف عضلانی
 • سفتی گردن
 • گلودرد که بعد از 2 روز برطرف نشود

در موارد نادر، التهاب لوزه ممکن است تورم گلو را به حدی ایجاد کند که باعث مشکل تنفس شود. اگر این اتفاق افتاد، به سرعت به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

در حالی که برخی از قسمت‌های التهاب لوزه به خودی خود از بین می‌روند، برخی ممکن است به درمان‌های دیگر نیز نیاز داشته باشند.

آیا التهاب لوزه مسری است؟

اگر به التهاب لوزه مبتلا باشید، ممکن است 24 تا 48 ساعت قبل از بروز علائم مسری باشد. تا زمانی که دیگر بیمار نشوید، ممکن است بتوانید بیماری را گسترش دهید.

اگر آنتی بیوتیک برای التهاب لوزه باکتریایی استفاده می‌کنید ، باید بعد از 24 ساعت دیگر مسری نشوید.

اگر فرد مبتلا به عفونت در نزدیکی شما سرفه یا عطسه کند و به صورت قطره‌ای نفس بکشد، می‌توانید دچار التهاب لوزه شوید. اگر یک شی آلوده مانند دستگیره را لمس کنید و سپس بینی یا دهان خود را لمس کنید، ممکن است به التهاب لوزه مبتلا شوید.

تماس با بسیاری از افراد خطر قرار گرفتن در معرض التهاب لوزه را افزایش می‌دهد. به همین دلیل کودکان در سنین مدرسه اغلب به این بیماری مبتلا می‌شوند. اگر علائمی دارید، بهتر است در خانه بمانید تا از انتشار التهاب لوزه جلوگیری کنید.

به طور معمول 2 تا 4 روز طول می‌کشد تا علائم پس از قرار گرفتن در معرض کسی که دچار التهاب لوزه می‌شود، بروز کند. دریابید که چگونه خطر ابتلا به بیماری لوزه یا شیوع آن را کاهش دهید.

تشخیص ورم لوزه

تشخیص ورم لوزه پس از معاینه فیزیکی گلو توسط متخصص صورت می‌گیرد. تهیه یک نمونه سواپ از میکروارگانیسم‌های سطح لوزه‌ها برای کشت در محیط آزمایشگاه نیز به تشخیص عامل عفونی ورم لوزه منجر می‌شود.

درمان ورم لوزه

در موارد جزئی و خفیف همچون سرماخوردگی، درمان ورم لوزه‌ها به راهکار خاص و ویژه‌ای نیازمند نیست. در موارد شدیدتر پزشکان ابتدا به درمان موارد باکتریایی با آنتی‌بیوتیک روی آورده و در صورت عدم بهبود، اقدام به جراحی خارج کردن لوزه یا tonsillectomies می‌کنند. در درمان دارویی باید توجه داشت که حتی در صورت بهبود کلی بیماری، لازم است طول درمان دارویی به‌ طور کامل سپری شود.

درمان ورم لوزه کودکان

جراحی برداشتن لوزه‌ها معمولاً برای بیمارانی که از ورم لوزه مزمن یا عود‌کننده رنج می‌برند تجویز می‌شود. همچنین پزشکان تلاش می‌کنند تنها بیمارانی را مورد جراحی قرار دهند که تورم آن‌ها با درمان‌های دیگر قابل بهبود نیست و عوارض جانبی این بیماری زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده باشد.

گاهی مشاهده می‌شود برخی از بیماران مبتلا به ورم لوزه، به دلیل درد ناشی از نوشیدن مایعات، حجم قابل توجهی از آب بدن خود را از دست می‌دهند. در این موارد تزریق وریدی مایعات بدن و همچنین استفاده از مسکن‌ها و ضد دردها می‌تواند گره‌گشا باشد.

جراحی لوزه

به جراحی برای برداشتن لوزه‌ها عمل لوزه گفته می‌شود. به طور کلی فقط برای افرادی که لوزه‌های مزمن یا مکرر را تجربه می‌کنند ، یا در مواردی که التهاب لوزه باعث ایجاد عوارض یا بهبودی علائم نمی‌شود، توصیه می‌شود.

اگر در سال گذشته حداقل 5 تا 7 بار به التهاب لوزه یا استرپتوکوک مبتلا شده باشید، عمل لوزه می‌تواند به شما کمک کند. این جراحی هم‌چنین می‌تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که می‌تواند ناشی از التهاب لوزه باشد برطرف کند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2017 انجام شد، عمل جراحی لوزه ممکن است تعداد عفونت‌های گلو در کودکان را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که بزرگسالانی که در زمان کودکی لوزه‌هایشان را برداشته‌اند، خطر طولانی مدت بیماری‌های تنفسی و عفونی را افزایش می‌دهند.

اگرچه بعد از برداشتن لوزه‌ها هنوز می‌توانید دچار استرپتوکوک گلو و سایر عفونت‌های گلو شوید، اما انجام عمل لوزه ممکن است خطر کلی شما در ایجاد گلودرد را کاهش دهد. هم‌چنین ممکن است لوزه‌های شما پس از جراحی دوباره رشد کنند، اما این غیر معمول است.

شما باید بتوانید همان روز جراحی به خانه بروید اما بهبودی کامل 1 تا 2 هفته طول می‌کشد. یاد بگیرید که قبل و بعد از عمل جراحی لوزه چه کاری انجام دهید.

آنتی بیوتیک‌های لوزه‌ها

اگر عفونت باکتریایی باعث التهاب لوزه شما شود، پزشک می‌تواند آنتی بیوتیک برای مقابله با عفونت تجویز کند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است کمک کنند علائم شما کمی سریعتر برطرف شوند. با این حال، آن‌ها خطر مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می‌دهند و ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند ناراحتی معده داشته باشند. آنتی بیوتیک‌ها برای افرادی که در معرض خطر عوارض ناشی از التهاب لوزه هستند بیشتر ضروری است.

اگر پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند، احتمالاً پنی‌سیلین برای التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک گروه A است. در صورت حساسیت به پنی‌سیلین، آنتی بیوتیک‌های دیگر نیز در دسترس هستند.

مهم است که شما دوره کامل آنتی بیوتیک‌ها را کامل کنید. اگر تمام داروهای تجویز شده را مصرف نکنید، حتی اگر علائم شما کاملاً از بین بروند، ممکن است عفونت بدتر شود. ممکن است پزشک از شما بخواهد که برای اطمینان از موثر بودن دارو، یک ویزیت دیگر نیز داشته باشید.

درمان خانگی ورم لوزه‌ها

 • نوشیدن مایعات به میزان زیاد
 • استراحت کافی
 • قرقره و گلوشویی با آب مقطر گرم و نمک یا سرم شست‌و‌شو
 • استفاده از مرطوب‌کننده‌های محیط و دستگاه‌های بخور
 • اجتناب از دود
 • استفاده از داروهای ضد درد

التهاب لوزه در بزرگسالان

التهاب لوزه در كودكان شایع است؛ زیرا آن‌ها هر روز در مدرسه و بازی نزدیک با دیگران تماس دارند و این مسئله آن‌ها را در معرض انواع ویروس‌ها و باكتری‌ها قرار می‌دهد. با این حال، بزرگسالان نیز می‌توانند به التهاب لوزه مبتلا شوند.

تماس مکرر با افراد، خطر مواجهه با کسی را که به این عفونت مبتلا است افزایش می‌دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا انجام فعالیت‌های دیگر در کنار بسیاری از افراد ممکن است احتمال ابتلا به التهاب لوزه را افزایش دهد.

علائم التهاب لوزه و روش‌های درمانی برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. اگر در بزرگسالی جراحی لوزه انجام دهید، احتمالاً بهبودی شما نسبت به کودک برای شما بیشتر طول می‌کشد. بیاموزید اگر در بزرگسالی به التهاب لوزه مبتلا شوید چه باید بکنید.

التهاب لوزه در مقابل گلودرد

التهاب لوزه و گلودرد استرپتوکوکی ممکن است در بعضی موارد توسط همان باکتری ایجاد شود، اما همان چیز نیست.

تعدادی از باکتری‌ها یا ویروس‌های مختلف می‌توانند باعث التهاب لوزه شوند، از جمله باکتری‌های استرپتوکوک گروه A. همین باکتری‌ها تنها عامل استرپتوکوک گلو هستند.

هر دو شرایط مسری هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید یکی از این دو بیماری را دارید باید سعی کنید از افراد دیگر دور شوید.

علاوه بر علائم التهاب لوزه، افراد مبتلا به استرپتوکوک گلو ممکن است علائم زیر را نیز دارا باشند:

 • درد در سایر قسمت‌های بدن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • لکه‌های قرمز کوچک در پشت دهان
 • چرک سفید در اطراف لوزه‌ها
 • بثورات

پزشک شما می‌تواند از آزمایش‌های مشابه برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند. درمان‌های التهاب لوزه باکتریایی و گلودرد استرپتوکوک نیز مشابه است.

عوارض جانبی ورم لوزه

ورم لوزه می‌تواند سر آغازی برای ابتلا به آپنه انسدادی یا همان وقفه تنفسی در حین خواب باشد. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ورم لوزه‌ها در خواب بتواند مسیرهای هوایی تنفس فرد بیمار را مسدود کند. همچنین عفونت‌های مزمن می‌تواند به قسمت‌های مختلف بدن فرد منتقل شود.

در یک مورد خاص که سلولیت لوزه شناخته می‌شود، ورم لوزه‌ها می‌تواند منجر به ایجاد یک بافت چرکین در پشت لوزه‌ها شود که در این رابطه معمولاً جراحی روش پیشنهادی پزشکان متخصص برای بهبود بیمار است.

در صورت عدم طی شدن طول درمان در افرادی که درمان دارویی را دنبال می‌کنند، وقوع عوارض جانبی از جمله تب روماتیسمی و گلومرونفریت ممکن است.

پیشگیری از ورم لوزه

از آنجا که عارضه ورم لوزه به ‌شدت مسری است، پیشگیری بهترین راه مقابله با آن است. سعی کنید از مواجهه با افراد بیمار خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود در نوبت‌های زود به زود، به شست‌و‌شوی دستان خود اقدام کنید.

سخن آخر

لوزه‌های متورم ممکن است باعث دشواری در تنفس شوند، که می‌تواند منجر به اختلال در خواب شود. التهاب لوزه در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به گسترش عفونت در ناحیه پشت لوزه‌ها یا بافت اطراف شود.

علائم التهاب لوزه ناشی از عفونت باکتریایی معمولاً چند روز پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک بهبود می‌یابد. تا زمانی که برای مدت 24 ساعت آنتی بیوتیک مصرف نکرده‌اید، استرپرت گلو مسری محسوب می‌شود.

منابع:

healthline

mayoclinic

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن»

664 پاسخ به “ورم لوزه؛‌ علت، علائم و راه‌های درمان آن”

 1. نگین گفت:

  سلام من دو روزه لوزه سمت چپم درد میکنه و متورم شده بی حالم شدم دکتر رفتم امپول پنی سیلین زدم ولی تاثیری نداشته میشه راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از مظر مرونا بررسي شويد و اين آزمايشات را انحام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covid igm and igg

 2. فهیمه گفت:

  سلام خانم دکتر من هرچندوقت ته گلوم وداخل لوزه یک چیزسفیدظاهرمیشه و خیلی دهنم بوی بد میده وبعضی وقتا بافشار دادن در میارم ولی اب دهنم رو قورت میدم درد میگیره و استرس زیاد دارم به خاطر کرونا میشه راهنمایی کنید هرماه چندروز این علایم ظاهرمیشه.دخترام هم دهنشون بعضی وقتا بو میده و۳ساله هستن نمیتونن اب نمک قرقره کنن دستور چیه لطفا

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با توجه به علایمی که ذکر کردین احتمالا لوزه حفره دار دارین که سبب تجمع غذا و ایجاد سنگ لوزه میشود .جز تخلیه روزانه توسط خودتان و غرغره آب نمک و دهانشویه اقدام موثری نمیتوان انجام داد
   در موارد شدید جراحی و برداشتن لوزه ها انجام میشود

 3. ناشناس گفت:

  سلام..
  من کمی گلو درد داشتم و روی لوزه هام دونه های سفید زده
  ۳۰ تا فرص سفالکسین مصرف کردم اما تغیری ایجاد نکرده خیلی نگرانم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه درد نداريد موردي نداره بخاطر تغيير بافت لوزتونه بخاطر تحريم توسط ترشحات پست حلق يا اسيد معده
   در هر خال چيز نگران كننده اي نيست

 4. فاضل گفت:

  سلام خانم دکتر
  من چند ساله با کوچکترین سرما گلوم درد می‌کنه بعد از اون کلیه سمت راستم درد می‌کنه و ادرارم قهوه ای میشه و دچار سردرد و سرگیجه میشم . یعنی کلا تمام این مشکلات با گلودرد شروع میشه تا وقتی گلو دردم خوب نشه کلیه ام هم هم خوب نمیشه . آیا امکان داره این مشکل عفونت لوزه باشه ؟چون دو طرف گلوم بیشتر درد میکنه
  با تشکر فراوان از راهنماییتان

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه عفونت ريه همراه با قهوه اي شدن ادرار داريد بايد توسط متخصص مليه بررسي شويد و ازنظربيماري IgAنفروپاتي شما را بررسي كنند
   يك بيماري هست كه با عفونت گلو فرد دچار ادرار قهوه اي رنگ ميشه

 5. زهرا ۳۰ ساله گفت:

  سلام زهرا هستم سی ساله نزدیک یک ماه کنیم هست که حس میکردم در کلوم چیزی گیر کرده به شکلی که اب دهانم را قورت میدادم کمی درد داشت اما حالا دیدم روزه راستم کمی متورم شده وهرزگاهی احساس درد خفیف در پشت دارم حس میکنم گلویم افت زده باشد ک با چشم دیده نمیشود چکار کنم

 6. حدیث اسکندری گفت:

  سلام
  حدود سه هفته پیش یه سفیدی خیلی کوچیک روی لوزه م دیدم ک داشت رفع میشد تا حدود دو هفته پیش که مریض شدم تب و سرفه دکتر مراجعه کردم سی عدد اموکسس سیلین 500خوردم خوب شدم اما عفونت لوزه ام و اون توده ها ی ریز به شدت زیاد شده گلو درد شدیدی دارم و گوش چپم درد می‌کند چند روز پیش دوباره مراجعه کردم پنی سلین 1200تجویز کرد بازم خوب نشدم حتی علایم بهبود ندارم چیکار کنم؟

 7. مریم مطهری گفت:

  سلام من نزدیک یک ماه هست که ته گلوم قرمزه و لوزه هام ورم کرده یکم گلو درد دارم و مثل جوشای کوچیک روی زبان کوچیکم قرار داره تب ندارم سرفه هم خیلی کم به نظرتون چیکار باید کنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احتمالا بخاطر ريفلاكس معده هستش با ترشحات ته حلق بسته به اينكه چه علائمي داريد درمان فرق داره

 8. عماد گفت:

  سلام من دهانم خشک میشه و به سختی قورتدمیدم و یکمم نفسم بالا نمیاد و یه چیزی تو گلوم گیر کرده چیکار کنم خوب بشم

 9. alidenj گفت:

  باعرض سلام وخسته نباشید حدودیک ماه پیش متوجه شدم که زبانم سفیدی داره بعده چن روزدیگعمتوجه ورم لوزه شدم اندازه گوجه سبز وچاله چوله داره انگارخمپاره خرده وسفیدی هم داره شاید هم چرک هست رفتم دکترگفتش بایدعمل بکنی البته کمی هم قرص دادچون الان من شهرستانم 3 ماه میکشه برم شهر خودم ولی چون ازاینترنت خوندم که خطرناک است بسیارنگرانم ازی طرف دکترهم گفت نگران نباش بافت اضافی هست چی هست بالاخره بنظرتون چکارکنم واقعامیترسم

 10. مهگل گفت:

  سلام من تو گلومه احساس یک سیب کوچک دلرم اندوسکوپی هم کردم و قرص پنتومید میخورم اما امشب سمت چپ گلوم زیر لوزه هام را که فشار میدادم احساس وجود خار میکردم که با فشار و ماساژ میخواستم بالا بیارم علتش چیه

  • مهناز موسوی گفت:

   سلام من ی هفتس لوزه سمت چپم عفونت داره ازش خلط چرکی میاد البته سال های پیش هم اینجوری شدم الان بوی بدشو حس میکنم پشت لوزمم سفیده ازکرونا میترسم ازیترو مایسین گرفتم تازه شروع کردم میخورم همشم حس میکنم توگلوم ی چیزی هست پشت لوزمم حس میکنم سفیده چیکار کنم

 11. ^-^ گفت:

  سلام من امروز صبح بیدار شدم و دیدم که لوزه سمت راستم ورم کرده درد میکنه من نمیتونم چیزی بنوشم گوش درد و سر درد و گردن درد هم دارم به نظرتون چیکار کنم ؟! من قبلا هم این طوری شده بودم ولی دوتا پنیسیلین با تجویز دکتر زدم و خوب شدم راهی هست که بدون پزشک رفتن و درمان خانگی خوب بشم ؟!

 12. مجید احمدی گفت:

  سلام.چند وقتی است لوزه هام متورم میشود هر شب با آب نمک قرقره میکنم بهتر میشه برای رفع آن چکار باید کرد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، اگر گلو درد نداريدفقط سيتريزين بخوريد با قرقره اب نمك
   اما اگر گبو درد داريد بايد انتي بيوتيك بخوريد

 13. دینا گفت:

  برای اینکه لوزه بیشتر ورم نکنه چه چیزی هایی نبایدنخوریم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگر سابقه حساسيت داريد فلفل و فذاهاي تند نهوريد

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگر سابقه حساسيت داريد فلفل و فذاهاي تند نخوريد

 14. پیمانه گفت:

  سلام،خسته نباشید مادرم چند وقته سرفه داره خلط پشت حلق هم داره چون مشکل ورم معده و مری بخاطر ریفلاکس داره قرص پنتوپرازول صبح و شب مصرف میکنه.امروز رفتیم دکتر گوارش و تمدید شد داروهاش ولی یادش رفت درمورد خلط بپرسه.چه دارویی برای خلطش مناسبه و برای معدش مشکل ساز نمیشه و با پنتوپرازول تداخل نداره؟ ممنون میشم پاسخ بدین

 15. مهتاب گفت:

  من حدود ۴۰روز پیش رو لوزم سمت چپ هست دونه های سفید زد که با دارو رفع شد یه دونه کوچیک مونده،
  بعد از مصرف دارو که دهانمو باز کردم تا ببینم اوضاع چطوره ،با حالت سمت راست مواجه شدم ،انگار بافت اسفنجی لوزه م دونه دونه برامده شد،
  و حالت لغزنده داره و نیمه سفت به اندازه ای که انگار توش چرک باشه ولی وقتی به بزرگه دست زدم میشه میشد فشارش داد..و هیچ دردی هم نداره .

  به پزشک خانواده مراجعه کردم و دکتر خوبی هستن ایشون گفتن نوعی تگه ،واصلا چیز نگران کننده ای نیست.
  و متاسفانه من با جستجو در اینترنت با عبارت زگیل برخورد کردم و خیلی ترسیدم،
  به یه پرستار با عکس نشون دادم و‌گفتن شبیه بافت چربیه.
  متخصص حلق و بینی هم با تصویر دیدن گفتن چیز خاصی نیست .
  ایا هنوز جای نگرانی هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام خير عزيزم
   اين بخاطر تغيير مخاطه در اثر تماس با مواد غذايي مختلف
   يا برگشت اسيد معديا خلط
   اصلا نگران نباشيد

 16. سوین گفت:

  سلام.خسته نباشید.من ۲۱ سال دارم وچندین سال میش بخاطر کنسر پاپیلاری جراحی شدم.ولی مدتی هست تقریبا یک سال شایدم بیشتر همش لوزه های دهانیم دچار عفونت وسنگ میشه.تاحدی ک اب دهنمو نمیتونم قورت بدم و دردناک میشن.وهمش احساس خلط توگلو دارم.بعضی اوقاتم متوحه یه ندول های ریزی میشم توناحیه پایین گلوم.ولی خب به سختی میشع این ندول هارو پیدا کرد.به نظرتون اگر از پزشک بخوام برام جراحی مینویسه چون بشدت کلافه شدم.

 17. نادیا گفت:

  سلام من امروز ار صبح لوزه سمت راستم کمی ورم داره و روش لکه های سفید هست چیکار باید کنم ؟

  • Reza گفت:

   سلام لوزه زبانیم متورم و سفید شده دردی نداره، باید چیکار کنم؟ ممنونم

 18. میلاد گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر من چند روز پیش دندونم شکست لثم چرک کرد بعد چند روز انتی بیوتیک خوردن یک روز بیدار شدم دیدم لوزه هام یک طرفش ورم کرده تب و لرز کردم رفتم دکتر فرستادم ازمایش کرونارو دادم بعد بهم ازیترومایسین داد هم دردم رو خوب کرد هم ورم گلوم احساس میکنم کم شده
  به نظر شما احتمال داره دوباره بدتر بشم؟؟ اگر بدتر بشم چیکار باید بکنم؟؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه عفونت از بين رفته نگران نباشيد

 19. ناشناس گفت:

  سلام من چند روزه گلو درد دارم یعنی فقط یک طرف گلو سمت چپ درد می‌کنه

 20. مهدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  بنده حدود بیست روز میشه که گاو درد رو به صورت خفیف داشتم و همچنین احساس عفونت در گلو اما الان متوجه شدم لوزه سمت چپم تورم داره فقط چه دارویی استفاده کنم سینوزیت هم دارم که در صورت استفاده از کولر سردرد شدید میگیرم

 21. امین گفت:

  سلام وقت بخیر من 10 روزه گلوم درد میکنه نه خلط عفونی دارم نه سرفه و نه تب ، انگار گلوم ملتهبه و التهبا داره دقیقا از بعد دندونام یعنی انتهای دندونا انگار تورم شروع میشه تا گلو ادامه داره الان 5 روزه ازیترو 500 و داروهای مسکن ناپروکسن 500 و کلداکس میخورم اون حالتایی ه روز اول یعنی کمی درد در گلو بود تقریبا برطرف شدن اما التهاب هنوز هست و انگار زبونم برخورد کنه کمی ازار دهندس ، سابقه پولیپ درون بینی دارم که باعث دردای سینوسی میشده مواردی احتیاطی در مورد کرونارم در این ده روز به منظور قرنطینه رعایت کردم

 22. سحر گفت:

  سلام
  من يه هفته ايي ميشه لوزه سمت چپم به صورت توپ توپ ورم كرده يكم و ظاهريم مشخصه، يكمي درد دارم از سمت چپم هم گلوم هم گوشم
  رابطه اورال هم دارم ميخوام بدونم اين ربطي به hpv oral داره؟ يا چيز خاصي نيست؟ برم ويزيت شم بهتره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بهتره ويزيت شويد

 23. نرگس گفت:

  مسلام ، منم لوزه دارم دهانم هم زیاد بو میده( ازنظر شوهرم) و عفونت معده و سردرد و گوش درد هم دارم، ایا باید لوزه را بردارم؟ یا نه، (البته لوزه هام حفره دارن). با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر پوسيدگي دندان هم بررسي شيد و ريفلاكس معده

 24. شهرزاد گفت:

  سلام من ۴ ماهی هست لوزه ام حساس شده بخاطر مواد صد عفونی دو بار دکتر عمومی رفتم اولی آنتی بیوتیک داد بهتر د اما بوی عطر یا بوی مواد ارایشگری و هرچس ام مسخواره لوزه هام و گوشام یه جوری میشه و درد میگیره خیلس حش بدسه باز رفتم دکتر آزیترو مایسین داد اما بازم اونجوریم

 25. مرادي گفت:

  سلام وقتتون بخير،خانم دكتر من دانشجوپرستاريم حدود٤/٥ماه پيش بخاطر شيفت ابله مرغان گرفتم و خيلي بدمريض شدم هنوز اوايل شيوع كرونا بود وتستي نميگرفتن من يكي ازچشم هام ب شدت قرمز شد و لنفادنوپاتي شدم و تهوع وسردردو سرگيجه هاي شديدداشتم دكتر گفتن ك احتمال اينك مننژيت خفيف ردكنم هست ك تب نكردم و خدعروشكر خوب شدم ازون زمان من هر صب گلودرداي خفيف دارم و لوزه شمت چپم ب شدت بزرگ شده و گلوم چركيه عفونت داره قرص كواموكسي كلاو مصرف كردم هيچ تغييري نكرد توروخدا راهنماييم كنين چ انتي بيوتيكي مصرف كنم ك نتيجه بگيرم ديگ مزمن شده عفونت لوزم ميترسم ارم ب تانسيلكتومي بكشه ٢٠سالمه!متشكرم راهنماييم كنيد🙏🏻

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عزيزم، اين عوارض ابله مرغان در بزرگسالان هست
   آيا اسيكلوير خوردين وقتي بيمار شدين؟

  • نازنین گفت:

   سلام خسته نباشید من چند روز گلوم یخورده احساس درد دارم و امروز که دهانم باز کردم دیدم لوزه سمت راستم ورم کرده میشه راهنماییم کنید نیاز به پزشک مراجعه کنم

 26. ندا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ی چند وقتیه احساس میکنم ی چیزی تو گلوم گیر کرده و آب دهان سخت قورت میدم از طرفی تنگی نفس هم دارم و اینکه بعضی وقتها هم انتهای گلوم میشه سمت لوزه درد می‌کنه ،پس سرمم هم گاهی اوقات درد می‌کنه آب نمک قرقره کردم چندی از تا دو سه روز خوبه ولی باز شروع میشه هیچ‌علامت دیگ ای ندارم بخاطر کرونا دکتر هم نمی‌خوام برم میشه راهنمایی کنید ممنونم

 27. سیاوش گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من چند روزه که درگیر ورم لوزه شدم شرح حالم عرض میکنم اولش فقط لوزه سمت چپ ورم کرده بود بعد دوروز لوزه سمت راستم هم ورم کرد بعد دور روز دیگه خیلی ورم زیاد شد بطوری که بسختی لقمه قورت میدم نه تب نه سرفه نه سر گیجه ولی امروز حالم خیلی بد شده لقه ای که قورت میدم تا میرسه به معدم احساس میکنم ینی زبالای گلوم تا میرسه به معدم با فشار و یکم درد همراه هست ینی کل این مسیر تنگ شده ممنون میشم راهنمایی کنید

 28. elena گفت:

  سلام خسته نباشید من یک هفته قبل دندون عقلم شروع ب در اومدن کرد و مثل همیشه لپ و زبونمو زخم کرد ولی بعد چند روز رو و زیر زبونم و روی لوزه سمت راستم آفت زد و بعد گوش سمت راست و قسمتی از گردنم(همون سمت راست) درد گرفته و وقتی غذا میخورم گوش و گلو و لوزه ام درد میگیره آب نمک و رب انار و محلول دیفن هیدرامین با کپسول تتراسایکلین قرقره کردم صبح آفت ها خیلی بهتر شده اما درد گوشم بیشتر شده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید چه دارویی مصرف کنم؟

 29. موسوی گفت:

  سلام . من مدت 3 هفته میشه که لوزه هام هر دو طرف التهاب دارن و زبان کوچیکم هم التهاب داره و حس میکنه باد کردن . در حین خمیازه کشیدن درد میگیره و هنگام غذا خوردن اذیتت میشم . ازیترومایسین و اسپری clinc و شربت دیفن هیدرامین . و قرص فست اوور هم مصرف کردم بهتر نشدم . لطفا راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام،اين آزمايشات را انجام دهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg
   Pbs

 30. به ناز گفت:

  سلام من مشکل گلو درد دارم نمی تونم اب دهانموم قورت به یختی قورت میدم چکار کنم

  • جعفر بهرامی گفت:

   باسلام خدمت پزشک محترم مت 10 سالی است از گلو درد و با خوردن اب سر صبح از خواب بیدار میشم میبینم زبان کوچکم چند برابر شده و همیشه سرفه های خشک دارم که از شددت سرفه های زیاد فتقم از هردو جا پاره شده
   09126141563
   باسپاس

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...