ایا وزوز گوش را باید جدی بگیریم؟

  • 1397-02-23
  • ۳۱۷۲ بازدید
  • 1

وزوز گوش اگرچه ناخوشایند است،اما معمولا نشانه ای از چیزی جدی نیست. اگر چه ممکن است با شرایط سنی بدتر شود، اما برای بسیاری از افراد، وزوز گوش با درمان بهبود می یابد. درمان وزوز گوش اگر زمینه علت ان مشخص شده باشد گاهی اوقات به روند بهبود کمک می کند. سایر روش های درمان هم می توانند سر و صدا را کاهش دهند و باعث کاهش وزوز گوش شوند.

علائم وزوز گوش:

صدایی مثل، صدای زنگ هشدار که احساس آزار دهنده ای را هم در بر دارد، وقتی که واقعا صدای خارجی وجود ندارد. علائم وزوز گوش عبارتند از صداهای فانتوم(صدا هایی که واقعا وجود ندارند) در گوش شما:

زنگ زدن

سرخ کردن

کلیک کردن

صدای فانتوم ممکن است از صدای کم به صدای بلند متغیر باشد و ممکن است ان را در یک گوش یا در هر دو گوش بشنوید. در برخی از موارد صدا انقدر بلند است که می تواند ایجاد تداخل کند زمانی که صدای واقعی در بیرون شنیده می شود. وزوز گوش می تواند همیشه در معرض حضور باشد یعنی شما ان را حس کنید و می تواند هم نباشد.

انواع وزوز گوش شایع

وزوز گوش ذهنی

تنها صدایی است که شما می توانید بشنوید. این شایع ترین نوع وزوز گوش است. این نوع وزوز گوش می تواند به علت مشکلاتی در گوش بیرونی یا داخلی باشد. این مشکل همچنین می تواند ناشی از مشکلات شنوایی یا بخشی از مغز شما باشد که سیگنال های عصبی را به عنوان صدا (مسیرهای شنوایی) تفسیر می کند.

وزوز گوش عینی

وقتی پزشک گوش شما را معاینه می کند می تواند صدای مذکور را بشنود. این نوع از وزوز گوش نادر است و به علت مشکلاتی جون وضعیت استخوانی گوش،‌ رگ های خونی و غیره ایجاد می شود.

در صورتی که وزوز گوش بهبود نیابد و از بین نرود باید به پزشک مراجعه کنید. در برخی از شرایط باید خیلی زود تر از این به پزشک مراجعه کنید اگر تا قبل از مبتلا شدن به وزوز گوش،به عفونت های تنفسی  حاصل از برخی بیماری ها مثل سرماخوردگی مبتلا بوده اید و ان را پشت سر گذاشته اید و وزوز گوش به وجود امده و در عرض یک هفته بهبود نیافته است.

دلایل وزوز گوش

دلایل متعدد زیادی می تواند باشد اما در بسیاری از موارد این علت ناشناخته است و تا به الان به طور دقیق تشخیص داده نشده است. یک علت شایع وزوز ، اسیب گوش داخلی است. موهای کوچک و مرطوب در گوش داخلی در ارتباط با فشار امواج صوتی حرکت می کنند.

دلایل متعدد زیادی می تواند باشد اما در بسیاری از موارد این علت ناشناخته است و تا به الان به طور دقیق تشخیص داده نشده است. یک علت شایع وزوز ، اسیب گوش داخلی است. موهای کوچک و مرطوب در گوش داخلی در ارتباط با فشار امواج صوتی حرکت می کنند.دلایل رایج وزوز گوش در بسیاری از افراد می تواند یکی از شرایط زیر باشد:

 

افت شنوایی مرتبط با سن:

برای بسیاری از افراد، شنوایی با افزایش سن دچار اختلال  می شود، و این اتفاق  معمولا در سن 60 سالگی شروع می شود. از دست دادن شنوایی می تواند موجب وزوز گوش شود. واژه پزشکی برای این نوع از افت شنوایی،پرسبیکوز یا همان پیر گوشی است.

قرار گرفتن در معرض صداهای بلند:

کسانی  که با تجهیزات سنگین، اره های زنجیره ای و سلاح های گرم در ارتباط هستند، بیشتر در خطر افت شنوایی و به دنبال ان وزوز گوش هستند. همچنین استفاده از دستگاه ها و وسایل  جانبی قابل حمل  مانند پخش کننده های MP3 یا آی پاد(پخش کننده موسیقی دیجیتال)، وسایل جانبی گوشی های هوشمندمثل هنندزفری می توانند موجب از دست دادن شنوایی در طول دوره های بلند مدت شوند.

وزوز گوش می تواند ناشی از مواجه شدن کوتاه مدت در مکان های پر سر و صدا، مانند حضور در یک کنسرت با صدای بلند باشد، که معمولا از بین می رود؛ اما قرار گرفتن در معرض صدای بلند در طولانی مدت باعث آسیب دائمی گوش می شود.

موم گوش

موم گوش (ماده ی چسبنده داخل) گوش که از کانال های گوش محافظت می کند و مانع از رشد باکتری ها می شود یا رشد ان ها را به حداقل می رساند. وقتی این موم های گوش تجمع یابند و گوش تمیز و پاکسازی نشود باعث کاهش شنوایی یا سوزش پرده صماخ می شود و در نهایت وزوز گوش ایجاد می شود.

استخوانچه های گوش میانی:

گوش میانی شامل سه استخوانچه است  که گاهی به دلیل رشد واستحکام غیر طبیعی موجب وزوز گوش می شوند.

دیگر علل وزوز گوش:‌

برخی از دلایل وزوز گوش شایع هستند از جمله:

بیماری منیر: وزوز گوش می تواند یک شاخص اولیه از بیماری منیر باشد، که شامل اختلال در گوش داخلی است و ممکن است ناشی از فشار مایع در گوش داخلی باشد.

آسیب های وارده بر سر یا گردن:‌ تروما سر و گردن می تواند با عملکرد گوش داخلی، اعصاب گوش یا عملکرد مغز مرتبط باشد و بر  شنوایی تأثیر بگذارد. چنین اسیب هایی به طور کلی فقط در یک گوش آسیب وارد می کنند.

نوروم آکوستیک: این تومور (خوش خیم) بر روی عصب جمجمه است که از سمت مغز شما به گوش داخلی  وارد می شود. و مانع از تعادل و انجام شنوایی می شود. همچنین استیبولار شانوم هم نامیده می شود، این حالت عموما باعث ایجاد وزوز گوش ان هم فقط در یک گوش می شود.

اختلالات عروق خون

موارد نادر، وزوز گوش ناشی از اختلال رگ های خونی است. این نوع وزوز گوش تنگی قلبی نامیده می شود. دلایل ان عبارتند از در:

آترواسکلروز:

با افزایش سن و افزایش کلسترول و سایر رسوبات در رگ های خونی اصلی نزدیک گوش میانی  و داخلی  برخی از انعطاف پذیری های گوش از دست می رود. این مسئله موجب می شود که جریان خون بیشتر و شدید تر شود و گوش شما برای تشخیص ضربات کارش را به سختی انجام دهد که شما معمولا می توانید این نوع عملکرد را به صورت وزوز گوش در هر دو گوش بشنوید.

تومورهای سر و گردن:

تومور که بر روی رگ های خونی در سر یا گردن (نئوپلاسم عروقی) فشار می آورند، می تواند موجب بروز وزوز گوش و سایر علائم شوند. ضعیف شدن مویرگ ها که باعث ایجاد ارتباطات غیر طبیعی بین شریانها و رگها می شود و می توانند منجر به وزوز گوش شوند. این نوع وزوز گوش معمولا در یک گوش اتفاق می افتد.

داروهایی بروز دهنده وزوز گوش

تعدادی از داروها ممکن است موجب آسیب  به گوش شوند. به طور کلی، دوز بالای این داروها، وزوز گوش را بدتر می کنند. اغلب سر و صدای ناخواسته، هنگامی که شما مصرف این داروها را متوقف می کنید از بین می رود. داروهای شناخته شده برای ایجاد یا تشدید وزوز گوش عبارتند از:

آنتی بیوتیکها:

از جمله پلی مکسین، اریترومایسین، ونکومایسین و نومیدین 

داروهای مربوط به درمان سرطان شامل: مکلرتامین و وین کریستین 

قرص ها(دیورتیک ها) مانند پوماتانید، اسید اتاکریکنیک یا فوروزید آمید 

داروهای کوین برای مالاریا یا برای سایر شرایط بهداشتی استفاده می شود 

بعضی از داروهای ضد افسردگی ممکن است موجب آسیب مغزی شوند 

مصرف آسپرین در دوزهای غیر معمولی موجب اختلال در شنوایی می شوند.

جلوگیری از وزوز گوش

در بسیاری از موارد، وزوز گوش ناشی از چیزی است که نمی توان مانع آن شد. با این حال، برخی از اقدامات احتیاطی می تواند به جلوگیری از نوع خاصی از وزوز گوش کمک کند.

حفاظت از سیستم شنوایی در طول زمان، قرار نگرفتن در معرض سر و صدای بلند می تواند اعصاب گوش را از آسیب حفظ کند و  باعث کاهش آسیب شنوایی و وزوز گوش شود.

اگر یک موسیقیدان هستید، در صنعت موسیقی کار می کنید و با ماشین آلات با صدای بلند در ارتباط هستید یا اگر نظامی هستید و  از سلاح های گرم استفاده می کنید(به خصوص تپانچه یا تفنگ ساچمه ای)، همیشه از شنوایی خود محافظت کنید.

صدا را کم کنید و سپس گوش دهید. در معرض موسیقی طولانی مدت بدون حفاظت از گوش و گوش دادن به موسیقی با حجم بسیار بالا از طریق هدفون می تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود.

مراقبت از سلامت قلب و عروق خود، ورزش منظم، تغذیه درست و گام های دیگری در جهت  حفظ رگ های خونی شما می تواند به جلوگیری از وزوز گوش کمک کند.

برگرفته از سایت: diseases-conditions

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «ایا وزوز گوش را باید جدی بگیریم؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1 دیدگاه در حال حاضر

  1. سلام دوماه پیش گوشم ضربه خورد اوایل مشکلی نداشتم اما بعدش دچاروزوزشدم خیلی اذیتم میکنه دکترگفت پرده گوش سوراخ کوچیکی داره که یه پوست نازک اورده بنظرتون بخاطرپرده س?اوایل چرا وزوزنداشتم?چی استفاده کنم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر