پرکاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید

آیا پرکاری تیروئید قابل درمان است؟ آیا پرکاری تیروئید باعث لاغری می‌شود؟ پاسخ به این سوال‌ها و همه چیز درباره پرکاری تیروئید را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید.

تیروئید غده‌ای به شکل پروانه در جلوی گردن است که وظایف بسیار مهم و حیاتی را در بدن بر عهده دارد. پرکاری غده تیروئید در اصطلاح پزشکی با نام هایپرتیروئیدیسم شناخته می‌شود. پرکاری تیروئید زمانی رخ می‌دهد که غده تیروئید بیش از حد نرمال هورمون ترشح می‌کند.

غده تیروئید هورمون‌های تیروکسین و تری یدو تیروزین را می‌سازد. این هورمون‌ها تاثیرات بسیار گسترده‌ای در بدن دارند. بنابراین هر گونه اختلال در ساخت و ترشح هورمون‌های تیروئید تغییرات زیادی را در بدن ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: کم‌کاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان کم‌کاری تیروئید

علت پرکاری غده تیروئید چیست؟

 • پرکاری غده تیروئید ممکن است به علت‌های زیادی رخ داده باشد. بیماری گریوز، یکی از شایع‌ترین علل پرکاری غده تیروئید است.

گریوز نوعی بیماری خودایمنی است؛ به این معنی که در اثر این بیماری بدن علیه خودش آنتی‌بادی می‌سازد. این آنتی‌بادی‌ها سبب تحریک بیش از حد غده تیروئید و به دنبال آن ترشح بیش از حد هورمون می‌شوند.

به طور کلی وقوع بیماری‌های خودایمنی در زنان، بیش از مردان است که این قاعده شامل بیماری گریوز نیز می‌شود.

گریوز مهم‌ترین علت پرکاری غده تیروئید است؛ به همین دلیل زنان بیش از مردان دچار مشکل هیپرتیروئیدی می‌شوند. پرکاری غده تیروئید از جمله بیماری‌هایی است که سابقه بیماری در آن مهم است؛ بنابراین هنگام صحبت با پزشک خود اطلاعات دقیق از وضعیت خودتان در اختیار وی بگذارید.

اگر در این زمینه سوال دارید می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر سوال خود را ثبت کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوالتان را از پزشکان متخصص دیافت کنید.

گریوز، علت پرکاری تیروئید

اگر خود شما یا یکی از افراد نزدیک به شما مبتلا به بیماری پرکاری تیروئید هستید؛ تجربیات و سوالات خودتان را در مورد این بیماری با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

 • علاوه بر گریوز، مصرف بیش از حد ید نیز ممکن است زمینه را برای هایپرتیروئیدی فراهم کند.
 • همچنین بعضی افراد T3 را به صورت مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند و بدین ترتیب خود را در معرض پرکاری تیروئید قرار می‌دهند.
 • تیروئیدیت یا همان التهاب غده تیروئید نیز سبب تولید و ترشح بیش از حد T3 و T4 می‌شود.
 • برخی تومورهای بیضه و تخمدان، سلول‌هایی دارند که سبب تولید هورمون TSH می‌شوند. این هورمون، محرک تیروئید برای ساخت و ترشح هورمون‌های تیروئیدی است.

همچنین بعضی تومورهای غده هیپوفیز یا حتی بعضی تومورهای خود غده تیروئید نیز با مکانیسمی مشابه سبب افزایش تولید و ترشح هورمون‌های تیروئیدی می‌شوند و عوارضی برجای می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: گواتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان گواتر

مهم‌ترین علائم پرکاری تیروئید چیست؟

هورمون‌های تیروئیدی به نوعی هورمون‌هایی هستند که متابولیسم یا سوخت‌و‌ساز را در بدن افزایش می‌دهند. بنابراین در صورت تولید بیش از حد این هورمون‌ها، علائمی در بدن مشاهده می‌شوند. از جمله:

 • تپش تند قلب حتی بدون انجام فعالیت‌های زیاد
 • برجسته شدن چشم‌ها (اگزوفتالمی)
 • ریزش مو
 • کاهش وزن
 • ضعف عضلات به خصوص در ناحیه شانه، لگن و ران‌ها
 • افزایش خفیف جریان خون
 • تعریق و عدم تحمل گرما
 • جدا شدن ناخن از بستر
 • افزایش حرکات دستگاه گوارش (اسهال)
 • لرزش، تنش‌های غیر ارادی اصطلاحا ترمور (خصوصاً در دستان و انگشتان)
 • گواتر یا بزرگی تیروئید
 • بزرگ شدن سینه در آقایان (ژنیکوماستی)
 • کاهش حجم خونریزی یا کاهش تعداد دفعات قاعدگی
 • تحریک‌پذیری شدید
 • بیقراری

اکثر این علائم با درمان عامل زمینه‌ای یعنی پرکاری غده تیروئید، خود به خود درمان می‌شوند.

یکی از عوارض بسیار خطرناک پرکاری غده تیروئید، فیبریلاسیون دهلیزی است که سبب آریتمی‌های قلبی و در نتیجه سکته‌های مغزی و بیماری‌های احتقانی قلب می‌شود.

بیشتر بخوانید: پرکاری غده پاراتیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری پاراتیروئید

روش‌های تشخیص پرکاری غده تیروئید چیست؟

 • با اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌های غده تیروئید
 • از طریق تست ید رادیواکتیو (زیرا غده تیروئید برای ساخت هورمون‌هایش به ید نیاز دارد.)
 • اندازه‌گیری سطح هورمون TSH در خون

بهتر است که آزمایش‌های پرکاری تیروئید تقریبا هر ۳ ماه یک بار انجام شوند. اگر بیماری در فرد تشخیص داده شده است، باز هم تکرار آزمایش تیروئید هر ۳ ماه یک بار برای پایش بیماری توسط پزشک ضروری است.

پزشک متخصص برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، سونوگرافی هم انجام می‌دهد. پزشک با انجام سونوگرافی اندازه کل غده تیروئید و هر توده دیگری را بررسی می‌کند و تشخیص می‌دهد که توده جامد یا مایع است.

تشخیص پرکاری غده تیروئید

اگر در این زمینه سوال دارید می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر سوال خود را ثبت کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوالتان را از پزشکان متخصص دیافت کنید.

پرکاری غده تیروئید و گواتر

اکثر مردم باور دارند که کم‌کاری غده تیروئید موجب بزرگ شدن آن شده و گواتر نامیده می‌شود. این تصور چندان درست نیست؛ زیرا گواتر اصطلاحی علمی و تنها به معنی بزرگ شدن غده تیروئید است. ممکن است غده کم‌کار، پرکار یا حتی کاملا از نظر عملکردی طبیعی باشد. بنابراین همان طور که در عوارض پرکاری غده تیروئید نیز ذکر شد، گواتر می‌تواند یکی از عوارض احتمالی هایپرتیروئیدیسم باشد.

درمان پرکاری غده تیروئید

 • هدف اصلی در درمان هیپرتیروئیدی، طبیعی کردن سطح هورمون‌های تیروئیدی است. بیمارانی که به هر دلیلی تحت هورمون‌تراپی قرار دارند گاهی دچار پرکاری تیروئید می‌شوند. در واقع علت پرکاری غده تیروئید مصرف زیاد هورمون‌های تیروئیدی است؛ بنابراین در این موارد باید دوز دارو تنظیم شود.
 • در مواردی که علت هایپرتیروئیدیسم، التهاب تیروئید است؛ نیازی به درمان اضافه نیست.
 • در مواردی که علت پرکاری غده تیروئید، بیماری گریوز یا گواتر مولتی ندولر یا گواتر گره‌ای منفرد سمی باشد؛ مصرف داروهای ضد تیروئید خوراکی شامل متی مازول و پروپیل تیواوراسیل توصیه می‌شود. البته این داروها یک سری عوارض جانبی بسیار معروف نیز دارند. از جمله بثورات پوستی، خارش، تب، التهاب کبد و کاهش گلبول‌های سفید خون (لکوپنی).
 • ید رادیو اکتیو باعث از کار افتادن گواتر و همین طور کوچک شدن گره‌های سمی که تولیدکننده هورمون‌های تیروئیدی هستند، می‌شود. درمان با ید درادیواکتیو تقریبا بی‌خطر است و دربزرگسالانی که با مشکل پرکاری غده تیروئید مواجه هستند به صورت گسترده استفاده می‌شود.
 • آخرین راهکار درمانی برای پرکاری غده تیروئید، جراحی و برداشتن غده تیروئید است که به دلیل تاثیرات منفی ظاهری در ناحیه گردن و کلا حساس بودن عمل، کمتر انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی و طبیعی برای بیماری کم‌کاری تیروئید؛ آری یا خیر؟

رژیم غذایی افراد مبتلا به پرکاری غده تیروئید

به دلیل بالا رفتن سوخت و ساز بدن افراد مبتلا به پرکاری غده تیروئید، این افراد باید تا درمان کامل میزان کالری دریافتی روزانه خود را افزایش دهند. کاهش وزن بیش از حد از عوارض پرکاری تیروئید است.

تحقیقات نشان داده‌اند که ویتامین A اندکی سبب مهار غده تیروئید می‌شود بنابراین مبتلایان باید از این ویتامین بیشتر در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند.

بیماران باید از مصرف زیاد ید پرهیز کنند؛ یعنی نمک کمتری استفاده کنند، همچنین کمتر از غذاهای دریایی و مکمل‌های غذایی حاوی ید استفاده کنند.

مصرف تمام غذاها و نوشیدنی‌های تحریک‌کننده‌ی غده تیروئید مانند شکلات، نوشیدنی‌های کافئین‌دار (مانند چای، قهوه، کولا) و کشیدن سیگار در این بیماران، باید محدود شود.

رژیم غذایی پرکاری تیروئید

برخی موارد غذایی گواتروژن هستند؛ یعنی عملکرد غده تیروئيد را کاهش می‌دهند.

منابع گواتروژن شامل سبزیجات خانوادهٔ کلم (کلم پیچ، گل کلم، کلم قمری، کلم بروکلی و بروکسل)، اسفناج، شلغم، گلابی، هلو، بادام‌زمینی و سویا هستند.

راهنمای انواع بیماری‌های غده تیروئید

تمام سوالات خود در مورد بیماری پرکاری غده تیروئید و همچنین نظرات خود در مورد بهبود کیفیت این مقاله را در بخش نظرهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. صمیمانه پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

منابع:

healthline

mayoclinic

endocrineweb

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

127 دیدگاه در “پرکاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری تیروئید

 • سلام.من ۱۹ سال دارم.چند وقتی هست کف دست هم و همچنین زیر بغلم بسیار عرق میکند.و همچنین دمای بدنم اغلب بالای ۳۷ درجه است.ضربان قلبم هم معمولا بالای ۱۰۰ هست.ممکنه پرکاری تیروئید داشته باشم؟

  پاسخ
  • سلام انقد راحت نميشه تشخيص گذاشت
   بايد تست tsh بدين

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من ۲۵ سالمه ولی ۴۵ کیلو وزن دارم روزی ۴ وعده غذایی هم دارم ولی اصلا وزنم بالا نمیره خواستم بدونم ایا تیروعید من پر کار هست ؟
  T4 7.98
  T3 1.65
  TSH 2.61

  پاسخ
  • سلام خير نرمال هست
   گاهي آدما ژنتيكشون اينطوريه
   اگرم خيلي مواد چرب و قند دار بخوريد ممكنه كبد چرب بگيريد بزوما لاغري به معناي نداشتت كبد چرب نيست
   سعي كنيد مواد غذايي سالم بخوريد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید دخترم ۱۰ سالشه و دچار اضافه وزن هست آزمایش تیرویید داده tsh ۲.۳
  و free t4 18.8هست آیا ممکنه مشکل تیرویید داشته باشه روی پوست سرش هم مدام پوسته پوسته میزنه

  پاسخ
  • سلام نرمال هست تيروييدش، كم خوني فقر آنن ندارد؟

   پاسخ
 • با سلام
  من دختری ۲۵ ساله هستم که با علائم پرکاری تیروئید آزمایش دادم و tsh در ازمایش ۰.۰۱ بود که پرکاری را تایید میکرد ولی پزشک معالج قرص لووکسین را برای ۱۵ روز تجویز کردن که دوباره آزمایش بدهم بعد از آن که تیروئید خودش را بهتر نشان دهد با توجه به این که این دارو برای کم کاری تیروئید تجویز می شود آیا مشکلی نیست که من مصرف کنم ؟

  پاسخ
  • سلام راستش من تاحالا همچين چيزي نشنيدم
   بهتره دكترتونو عوض كنيد و پيش فوق غدد برويد

   پاسخ
 • سلام میخواستم بدونم وقتی پرکاری تیروئید درمان بشه آیا وزن اضافه میشه؟

  پاسخ
  • سلام بله علائم بر طرف ميشوذ

   پاسخ
 • سلام دکتر من تازه آزمایش دادم و متوجه شدم پرکاری تیروئید دارم.طی ده ماه گذشته با رژیم غذایی و ورزش ۲۱کیلو وزن کم کردم اما طی این مدت اشتهای زیاد و غذای زیاد نداشتم و هر وقت پرخوری کردم وزنم زیاد شده.الان دکتر برام متی مازول وپراپرانونول نوشته میخواستم بدونم با خوردن این قرصا وزنم دوباره بالا میره؟
  واینکه اگر ۲۰ روز دیرتر درمان رو شروع کنم مشکلی پیش میاد؟
  ممنون میشم ب دوتا سوالم جواب بدین

  پاسخ
  • سلام بله عزيزم ويژگي پر كاري تيروييده كه اشتها بالا ميره وزن پايين مياد
   خودتون اذيت ميشين درمان دير شروع كنين بهبودتون عقب ميوفته

   پاسخ
 • با سلام من ۲۸ سالمه وو این ۷ ماهه حالت تهوع صبح گاهی بعشصی مواقع دارم وو ضعف دارم با پاهام تعریق میکنن احساس گرگرفتگی دارم زیاد وو هی گرمم میشه الان ۴ ماهه پریودیم ناجوربهم‌ریخته اینطور که گهگداری دوماهی یبار پریود میشم وو وقتی هم پریود میشم دو روزه تمومه وو کم میاد ازم وو بعضی مواقع حس خفگی در گلو سمت راست وو گوش سمت راستمم کیپ میشه استرس دارم شدید با اولا خیلی غذا مبخوروم ولی خیلی لاغر بودم الان کلا ۵ ماهه اشتهام خیلی کم شده سر گیجه میگیرم با حالت تهوع با دستامم لرزش دارم کم با پوست دستام خیلی خشک شدن وو موهامم خیلی میریزن میشه راهنمایی کنید بگین اینا علائم چه هستند اگه نیازه برم آزمایش تیروئید بدم بنظرتون تیروئید پرکار دارم یا کم کار

  پاسخ
  • سلام بايد از تظر كم خوني هم بررسي شيد علائمتون به كم خوني فقر آهن ميخوره

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من ۲۳ سالم.. ببخشید من بعضا غذا زیاد میخورم شام نهار صبحانه و الان یه مدتیه که باشگاه هم نمیریم تو خونه بعضا ورزش میکنم .. ولی کلا بدنم تغییر خاصی نکرده و نمکینه بدنم پهن شده ولی هیچ چاق نشده یه ذره .. تو گلوم هم خیلی وقتا احساس بوی بد دهان میکنم هر کاری کردم رفع نمیشه و الان جدیدا چن ماهه ریزش موی بد پیدا کردم
  امکانش هس راهنمایی کنین ممنون میشم

  پاسخ
 • با سلام، میخواستم بدونم حدود شش ماه است که پنج کیلو وزن کم کردم بدون رژيم، خیلی بیقرار هستم چشمم قرمز بیناییم شديدا کم شده ممکن هست که تیروئید ام پر کار شده باشه. با تشکر فراوان

  پاسخ
  • سلام ميتونه بخاطر پركاري تيروييد باشه اما بايد اين آزمايشاتم بديد:cbc.diff
   Esr
   Crp

   پاسخ
 • سلام tsh6.7هست دکتر گفت تیروییدت پرکاره ۳نمونه قرص دادولی استفاده نکردم اخه مادرم هم تیرویید داشتن ففط یه قرص میخورد

  پاسخ
  • سلام، ساير آزمايشاتون چطوري بوده؟ t4 -t3

   پاسخ
 • مرد ۵۲ ساله هستم که به علت پرکاری تیروئید مدت ۲۰ روز است که متی مازول ۵ میلی مصرف میکنم در ده روز گذشته حال عمومی ام بسیار بهتر بود ولی گاهی عصر ها دوچار ضعف میشدم که یکی دو ساعته رفع میشد . عصر روز گذشته به ناگهان دوچار ضعف شدم به حدی که دچار اضطراب شدم و به سختی به منزل رسیدم و تا ۲۴ ساعت بعد این وضع ادامه داشت طوری که قدرت بیرون آمدن از بستر را نداشتم . آیا لازم است به پزشک معالجم مراجعه کنم یا صبر کنم تا در نوبت از پیش تعیین شده که یک ماه دیگر است مراجعه کنم ؟

  پاسخ
  • سلام
   مجددا به پزشک خود مراجعه کنید و ازمایش TSH ،T3,T4 را تکرار کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر
  من ۲۵ سالمه،از ۱۴ ال۱۵ سالگی لرزش دست دارم،دوسالی هم هست ریزش موهام شروع شده،وبه زحمت وزن اضافه میکنم و بعد یک هفته وزنم میاد همون جای اولی،رفتم پیش روانپزشک انقدر آزمایشات نوشت دیگه نرفتم دنبالش به نظر شما میتونه از تیروئید باشه؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر پركاري تيروييد بررسي شويد
   علائمتون به پرماري تيروييد ميخوره.

   پاسخ
  • سلام بايد از نظر پركاري تيروييد بررسي شويد
   علائمتون به پركاري تيروييد ميخوره.

   پاسخ
 • سلام دكتر عزيز
  من ٥٧ ساله هستم روزي يك عدد لووتيروكسين مصرف ميكنم چند روز پيش كه ازمايش دادم جواب ازمايشم ۰.۰۵> مي باشد ايا تيروئيدم پركار شده و تعداد قرص روزانه ام بايد كم شود . در ضمن من سالهاست كم كاري تيروئيد دارم .كيت ازمايشگاه ۵-۰۳ بوده . لطفا مرا راهنمايي بفرماييد . با سپاس

  پاسخ
  • سلام تيروييد كم كار هيچ وقت پر كار نميشه، الان دوز داروتون زياده براي شما
   براي تنظيمش بايد ٢٥٪؜ از دوز داروتونو كم كنيد كه بايد تحت مطر متخصص غدد صورت گيرد.

   پاسخ
 • سلام دکتر عزیز… مادرم ۵۹ سال دارند و آزمایش شون ۲۵.TSH 14 است
  تپش قلب شان ۱۶۰ در دقیقه است و فشار خون شان نیز بسیار بلند است و به گرما حساسیت نشان میدهند و همه علائم تیروئید پرکار را دارند
  اما دکتر گفت تیروئید شان کم کار است و مریضی قلبی ندارن
  با این علائم چطور تیروئید کم کار است ؟

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی لزوما هر کسی تیرویید کم کار دارد تمام علایم بالینی کم کاری تیرویید را نباید داشته باشد
   ممکن است علاوه بر کم کاری تیرویید مشکلات دیگری مثل مشکلات قلبی نیز داشته باشند که علایم ان بر علایم کم کاری تیرویید غلبه کرده باشد

   پاسخ
 • سلام من چند سال پیش ازمایش دادم و دکتر گفتن کم کاری تیروئید دارم اما هفته ی گذشته ازمایش نشون داد من پرکاری شدید دارم دوباره ازمایش رو تکرار کردم اما درست بود پرکاری شدید ایا این طبیعیه ؟

  پاسخ
  • سلام
   احتمالا دوز زیادی از لووتیروکسین مصرف کردین
   به متخصق داخلی جهت تنظیم دوز لووتیروکسین مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکترعزیز ازمایشtsh8.12 هست حدودا یک ماه و نیم قرص لووتیروکسین روزی نصفه مصرف میکنم .مشکل من کاهش وزنم دراین دوران و ریزش شدید موهام است . درضمن یکی از علایم کم کاری تیرویید چاقیست ولی من لاغرم و با مصرف این قرصا داره وزنم پایین میاد سن پنجاه سال ..ممنون از راهنماییتون

  پاسخ
  • سلام
   مجددا سطح TSH را برای تشخیص دوز مناسب دارو چک کنید
   علاوه بر ان اندازه گیری قند و چربی خون و ESRو CRP لازم است

   پاسخ
 • سلام حالت تهوع هم ممکنه از علائم تیروئید پر کار باشه؟

  پاسخ
  • سلام
   به تنهایی خیر

   پاسخ
  • سلام ببخشید من اشتها دارم اما هرچی میخورم چاق نمیشم. یعنی لاغرم به نظرتون پرکاری تیروئید دارم؟؟۱۵سالمه

   پاسخ
   • سلام بايد آزمايش tsh بدبن تا مشخص شود

 • سلام من چندوقته احساس آریتمی دارم و بی قراری واسترس آزمایش دادم tsh, 0/56بود و درحال حاضر بخاطر وضعیت کرونایی امکان مراجعه به پزشک نیست میشه راهنماییم کنین چ دارویی مصرف کنم

  پاسخ
  • سلام
   علاوه بر tsh ,ازمایش T3,T4 دهید تا از نظر پرکاری تیرویید بررسی شوید

   پاسخ
 • سلام من در گلو احساس ترشح کف و شنیده صدای ریزش کف دارم آیا ربطی به تیروئید دارد یا خیر ضمنا دچار بیماری عصبی و افسردگی نیز هستم

  پاسخ
  • سلام
   بعید است ارتباط داشته باشد.باید معاینه شوید

   پاسخ
   • سلام.وقت بخیر. ۲۵ سالمه.تقریبا ۹ماه قبل آزمایش کامل انجام دادم.بدلیل بی حالی و ضعف،گرفتگی خفیف عضلات شانه و گردن، ریزش مو بطور مداوم،احساس گرفتگی و تیر کشیدن قلب به ندرت،گاهاََ احساس لرزش عضلات دستها و بیشتر پاها در قسمت ران بهمراه فشار،همچنین کاهش و افزایش وزن دور‌ه‌ای(نامنظم بودن اشتها بصورت ناخواسته)… نتیجه آزمایش تیروئید T4_6.93 ، T3UP_30.78 ،FTI_2.1 ،T3_1.25 ،TSH12،۰۶ باتوجه به بالابودنTSH لطفاَ نظر خودتون رو بفرمایید.

   • سلام
    با توجه به بالابودن tsh کم کاری تیرویید تحت بالینی(ساب کلینیکال) مطرح میگردد یعنی هنوز به طور واضح تیرویید کم کار نشده اما چون علامت دار هستید باید لووتیروکسین را شروع کنید
    به متخصص داخلی جهت تنظیم دارو مراجعه کنید

 • سلام وقت بخیر،من ۲۴ ساله هستم مهرماه پارسال آزمایش دادم و دکتر گفتن که پرکاری تیروئید دارم و TSH:0.02 بود دارو مصرف کردم و حدود ۳ ماه بعد مجدد آزمایش دادم TSH:0.07 بود و دکتر به من گفتن که حدود ۴۰ روز دیگه دارو مصرف کن و بعد از یک ماه که از ترک دارو گذشت دوباره آزمایش بده ولی من به دلیل کرونا و قرنطینه آزمایش ندادم.به تازگی متوجه علائمی مثل ضربان قلب بالا حتی گاهی تیر کشیدن قلب،بی قراری وسرگیجه و گرم شدن بدنم شدم ولی کاهش وزن نداشتم بلکه افزایش وزن هم داشتم،آزمایش دادم و TSH: 6.13 بود،امکانش هست که آزمایش غلط بود باشه یا این افزایش طبیعیه؟این علائمی که من دارم خطرناک هست؟

  پاسخ
  • سلام
   عدد tsh کنونی شما به نفع کم کاری تیرویید است
   با توجه به سابقه قبلی پرکاری و علایم بهتر است جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • با سلام
  من به دکتر مراجعه کردم و تشخیص پر کاری تیروئید دادن. خواستم بپرسم احساس خفگی که در گلوم دارم ممکنه به خاطر پر کاری تیروئید باشه؟!

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن است

   پاسخ
 • سلام
  بنده پرکاری تیروئید دارم .علائمی مثل کم اوردن نفس زبانم زیاد خشک میشه و ی طعم بدی در گلویم احساس میکنم ودر زیر چانه ام گز گز میکند و گه گاهی ترشح وخارش گلو و سوختن سینه دارم ضعف هم دارم صدایم میخوابد وخلط زیادی در گلویم دارم تعریق زیاد دست وپا ایا میشه از پرکاری تیروئید باشه ممنون

  پاسخ
  • سلام
   علایم‌مطرحی میتواند ناشی از ریفلاکس معده یا التهاب معده باشد
   جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام،وقت بخیر ،مذکر هستم ۳۲ ساله، من کاهش وزن تا ۷ کیلو داشتم و همچنین اسهال هم هستم ، که بعد از چندین بار دکتر رفتن برام آزمایش تیروئید نوشتن که T4 بالا و TSH پایین داشتم،سی تی اسکن هم گرفتن که معلوم شد التهاب تیروئید دارم و این باعث پرکاری تیروئید شده،
  دکتر فقط برای کاهش التهاب بهم دارو دادن ، پردنیزلون ،

  ولی بعد از یک هفته هنوز نه وزن اضافه کردم و نه اسهالم خوب شده !
  نمیدونم باید دیگه چیکار کنم ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  ضمنا با شرایط کنونی ( کرونا ) مصرف دارو پردنیزلون کاره درستی هستش ؟ آخه پردنیزلون سرکوب سیستم دفاعی بدن انجام میده و گلبول های سفید بدن کم میکنه،
  با تشکر از شما

  پاسخ
  • سلام
   اضافه کردن وزن و بهبود علایم زمان بر است
   دوز کورتون را ذکر نکردید اگر دوز کم است با رعایت سختگیرانه تر مسایل بهداشتی و پیشگیری ،مشکلی پیش نخواهد آمد

   پاسخ
 • سلام. من ۲۷ سالمه ۵ سال پیش تیرویید پر کار داشتم. و تحت نظر دکترم دارو هام مصرف کردم و بعد از یکسال گفتن نیازی ب دارو نیست. ولی الان چند وقته به شدت دچار گر گرفتگی شدم. کلا مشکل پریود داشتم ۱۲ سال پریودهای نامنظم با فاصله ۲ ماه و ۳ ماه و ۳۴ روز و … هر بار هم خونریزی من کم بوده ….. با این حال ک ۵۰ درصد علایم تیرویید پر کار رو دارم ولی بشدت استرس گرفتم ک نکنه یاعسگی زود رس باشه… دکتر خودم ک بهترینه وقت دیر میده. خواهش میکنم دلیل این مشکل بگید؟؟؟

  پاسخ
  • سلام
   بعید است که دچار یائسگی زودرس شده باشید
   جهت اطمینان خاطرازمایش LH,FSH بدهید

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید بنده ۳۳ سال دارم و تقریبا چند ماهه از گلو درد رنج میبرم ازمایش دادم Tsh=0.2 & t3=1.2 & t4= 8.8 میشه لطف کنید بگین تیروییدم تو چه وضعیته دیگه نفس کشیدن برام مشکل شده بخدا

  پاسخ
  • سلام
   دوست عزیز
   این آزمایشات نمیتواند توجیه کننده درد چند ماهه گلو باشد
   باید معاینه تیرویید و درصورت نیاز سونوگرافی از تیرویید و بافت نرم گردن انجام شود

   پاسخ
 • سلام من چند روز که بدنم بیشتر پاهام (هردو تا پام) دچار لرزش شده البته تو کل بدنم این لرزش حس میکنم و به خاطر همین اضطرابم پیدا کردم میخواستم ببینم ممکنه از تیرویید باشه؟؟

  پاسخ
  • سلام
   ممکن است
   برای بررسی بیشتر به متخصص داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • با سلام. بنده به شدت دچار بی حالی و ضعف، تحریک پذیری(جنسی و اخلاقی)، ریزش مو و کم اشتها شده ام و همچنین ضربان قلبم بالاست و تعریق زیاد دارم. آزمایش دادم که آثاری از پرکاری نبود فقط کمبود کلسیم و ویتامین D رو نشون میده. ممنون بابت پاسخ دهی. انشا… همیشه سلامت باشین.

  پاسخ
  • سلام
   به روانپزشک مراجعه کرده تا از نظر افسردگی،اختلالات اضطرابی و … بررسی شوید

   پاسخ
 • سلام وخسته نباشید من آزمایش تیروئید دادمT⁴۵۸۳وT³۱۱۲وTSH6390 هست من تیروئید کم کاره یا پرکار.۳۵ سالمه و خانمم.خیلی هم لاغرم

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی اعداد نوشته شده توسط شما صحیح نمی باشد
   لطفا از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر جهت راهنمایی بهتر استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام من بیست ویک سالمه به شدت اشتهام روازدست دادم وموقع غذاخوردن حالم بهم میخوره گشنم میشه ولی دوسه قاشق بیشترنمیتونم بخورم پوست سرم بیش ازاندازه چربه وجوش دارا وبه شدت میریزه وصورتم وگردنم وروی بازوهام وپشتم جوش های چرکی میزنه یعنی همه ی جوش های بدنم سرسفیدوبعضی وقت هازردرنگ هستن ودورشون قرمزهستش ودردمیکنن وگاهاخارش هم دارن واین اواخربه شدت وزنم روازدست دادم تقریبابیش ازپنجاه تاموی سفیدهم جلوی سرم دارم موهای زائدهم روصورتم چندتادارم زیرگردنم وروی سینه هام هم دارم وروی شکمم دارم وعادت ماهیانم بعضی وقتهادیرمیشم وبعضی وقت هاهم ده روزطول میکشه وخون ریزی هم خیلی کمه ودرد خیلی زیادی هم دارم رفتم دکترآزمایش دادم فقط مولتی ویتامین وویتامین دی دادوقرص هایی هم دادبامعده ی خالی

  پاسخ
  • سلام
   سونوگرافی از رحم و تخمدان برای بررسی از نظر تخمدان پلی کیستیک انجام دهید

   پاسخ
 • سلام tsh در ازمایش پسرم کمه چکار باید کنیم ایا کامل درمان میشه میگن پر کاری تیرویده

  پاسخ
  • سلام
   پسر شما مبتلا به پرکاری تیرویید می باشد
   با مراجعه به پزشک متخصصداخلی یا فوق تخصص غدد تحت درمان دارویی قرار میگیرد

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...