مجله پزشکی دکتر دکتر

پرکاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری تیروئید

24 مهر 1397

115

بیماری‌های غدد
پرکاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری تیروئید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آیا پرکاری تیروئید قابل درمان است؟ آیا پرکاری تیروئید باعث لاغری می‌شود؟ پاسخ به این سوال‌ها و همه چیز درباره پرکاری تیروئید را در این مطلب از مجله دکتردکتر بخوانید.

تیروئید غده‌ای به شکل پروانه در جلوی گردن است که وظایف بسیار مهم و حیاتی را در بدن بر عهده دارد. پرکاری غده تیروئید در اصطلاح پزشکی با نام هایپرتیروئیدیسم شناخته می‌شود. پرکاری تیروئید زمانی رخ می‌دهد که غده تیروئید بیش از حد نرمال هورمون ترشح می‌کند.

غده تیروئید هورمون‌های تیروکسین و تری یدو تیروزین را می‌سازد. این هورمون‌ها تاثیرات بسیار گسترده‌ای در بدن دارند. بنابراین هر گونه اختلال در ساخت و ترشح هورمون‌های تیروئید تغییرات زیادی را در بدن ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: کم‌کاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان کم‌کاری تیروئید

علت پرکاری غده تیروئید چیست؟

 • پرکاری غده تیروئید ممکن است به علت‌های زیادی رخ داده باشد. بیماری گریوز، یکی از شایع‌ترین علل پرکاری غده تیروئید است.

گریوز نوعی بیماری خودایمنی است؛ به این معنی که در اثر این بیماری بدن علیه خودش آنتی‌بادی می‌سازد. این آنتی‌بادی‌ها سبب تحریک بیش از حد غده تیروئید و به دنبال آن ترشح بیش از حد هورمون می‌شوند.

به طور کلی وقوع بیماری‌های خودایمنی در زنان، بیش از مردان است که این قاعده شامل بیماری گریوز نیز می‌شود.

گریوز مهم‌ترین علت پرکاری غده تیروئید است؛ به همین دلیل زنان بیش از مردان دچار مشکل هیپرتیروئیدی می‌شوند. پرکاری غده تیروئید از جمله بیماری‌هایی است که سابقه بیماری در آن مهم است؛ بنابراین هنگام صحبت با پزشک خود اطلاعات دقیق از وضعیت خودتان در اختیار وی بگذارید.

اگر در این زمینه سوال دارید می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر سوال خود را ثبت کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوالتان را از پزشکان متخصص دیافت کنید.

گریوز، علت پرکاری تیروئید

اگر خود شما یا یکی از افراد نزدیک به شما مبتلا به بیماری پرکاری تیروئید هستید؛ تجربیات و سوالات خودتان را در مورد این بیماری با ما و سایر خوانندگان این مقاله در میان بگذارید.

 • علاوه بر گریوز، مصرف بیش از حد ید نیز ممکن است زمینه را برای هایپرتیروئیدی فراهم کند.
 • همچنین بعضی افراد T3 را به صورت مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند و بدین ترتیب خود را در معرض پرکاری تیروئید قرار می‌دهند.
 • تیروئیدیت یا همان التهاب غده تیروئید نیز سبب تولید و ترشح بیش از حد T3 و T4 می‌شود.
 • برخی تومورهای بیضه و تخمدان، سلول‌هایی دارند که سبب تولید هورمون TSH می‌شوند. این هورمون، محرک تیروئید برای ساخت و ترشح هورمون‌های تیروئیدی است.

همچنین بعضی تومورهای غده هیپوفیز یا حتی بعضی تومورهای خود غده تیروئید نیز با مکانیسمی مشابه سبب افزایش تولید و ترشح هورمون‌های تیروئیدی می‌شوند و عوارضی برجای می‌گذارند.

بیشتر بخوانید: گواتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان گواتر

مهم‌ترین علائم پرکاری تیروئید چیست؟

هورمون‌های تیروئیدی به نوعی هورمون‌هایی هستند که متابولیسم یا سوخت‌و‌ساز را در بدن افزایش می‌دهند. بنابراین در صورت تولید بیش از حد این هورمون‌ها، علائمی در بدن مشاهده می‌شوند. از جمله:

 • تپش تند قلب حتی بدون انجام فعالیت‌های زیاد
 • برجسته شدن چشم‌ها (اگزوفتالمی)
 • ریزش مو
 • کاهش وزن
 • ضعف عضلات به خصوص در ناحیه شانه، لگن و ران‌ها
 • افزایش خفیف جریان خون
 • تعریق و عدم تحمل گرما
 • جدا شدن ناخن از بستر
 • افزایش حرکات دستگاه گوارش (اسهال)
 • لرزش، تنش‌های غیر ارادی اصطلاحا ترمور (خصوصاً در دستان و انگشتان)
 • گواتر یا بزرگی تیروئید
 • بزرگ شدن سینه در آقایان (ژنیکوماستی)
 • کاهش حجم خونریزی یا کاهش تعداد دفعات قاعدگی
 • تحریک‌پذیری شدید
 • بیقراری

اکثر این علائم با درمان عامل زمینه‌ای یعنی پرکاری غده تیروئید، خود به خود درمان می‌شوند.

یکی از عوارض بسیار خطرناک پرکاری غده تیروئید، فیبریلاسیون دهلیزی است که سبب آریتمی‌های قلبی و در نتیجه سکته‌های مغزی و بیماری‌های احتقانی قلب می‌شود.

بیشتر بخوانید: پرکاری غده پاراتیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری پاراتیروئید

روش‌های تشخیص پرکاری غده تیروئید چیست؟

 • با اندازه‌گیری سطح خونی هورمون‌های غده تیروئید
 • از طریق تست ید رادیواکتیو (زیرا غده تیروئید برای ساخت هورمون‌هایش به ید نیاز دارد.)
 • اندازه‌گیری سطح هورمون TSH در خون

بهتر است که آزمایش‌های پرکاری تیروئید تقریبا هر ۳ ماه یک بار انجام شوند. اگر بیماری در فرد تشخیص داده شده است، باز هم تکرار آزمایش تیروئید هر ۳ ماه یک بار برای پایش بیماری توسط پزشک ضروری است.

پزشک متخصص برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید، سونوگرافی هم انجام می‌دهد. پزشک با انجام سونوگرافی اندازه کل غده تیروئید و هر توده دیگری را بررسی می‌کند و تشخیص می‌دهد که توده جامد یا مایع است.

تشخیص پرکاری غده تیروئید

اگر در این زمینه سوال دارید می‌توانید از طریق سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر سوال خود را ثبت کنید و در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ سوالتان را از پزشکان متخصص دیافت کنید.

پرکاری غده تیروئید و گواتر

اکثر مردم باور دارند که کم‌کاری غده تیروئید موجب بزرگ شدن آن شده و گواتر نامیده می‌شود. این تصور چندان درست نیست؛ زیرا گواتر اصطلاحی علمی و تنها به معنی بزرگ شدن غده تیروئید است. ممکن است غده کم‌کار، پرکار یا حتی کاملا از نظر عملکردی طبیعی باشد. بنابراین همان طور که در عوارض پرکاری غده تیروئید نیز ذکر شد، گواتر می‌تواند یکی از عوارض احتمالی هایپرتیروئیدیسم باشد.

درمان پرکاری غده تیروئید

 • هدف اصلی در درمان هیپرتیروئیدی، طبیعی کردن سطح هورمون‌های تیروئیدی است. بیمارانی که به هر دلیلی تحت هورمون‌تراپی قرار دارند گاهی دچار پرکاری تیروئید می‌شوند. در واقع علت پرکاری غده تیروئید مصرف زیاد هورمون‌های تیروئیدی است؛ بنابراین در این موارد باید دوز دارو تنظیم شود.
 • در مواردی که علت هایپرتیروئیدیسم، التهاب تیروئید است؛ نیازی به درمان اضافه نیست.
 • در مواردی که علت پرکاری غده تیروئید، بیماری گریوز یا گواتر مولتی ندولر یا گواتر گره‌ای منفرد سمی باشد؛ مصرف داروهای ضد تیروئید خوراکی شامل متی مازول و پروپیل تیواوراسیل توصیه می‌شود. البته این داروها یک سری عوارض جانبی بسیار معروف نیز دارند. از جمله بثورات پوستی، خارش، تب، التهاب کبد و کاهش گلبول‌های سفید خون (لکوپنی).
 • ید رادیو اکتیو باعث از کار افتادن گواتر و همین طور کوچک شدن گره‌های سمی که تولیدکننده هورمون‌های تیروئیدی هستند، می‌شود. درمان با ید درادیواکتیو تقریبا بی‌خطر است و دربزرگسالانی که با مشکل پرکاری غده تیروئید مواجه هستند به صورت گسترده استفاده می‌شود.
 • آخرین راهکار درمانی برای پرکاری غده تیروئید، جراحی و برداشتن غده تیروئید است که به دلیل تاثیرات منفی ظاهری در ناحیه گردن و کلا حساس بودن عمل، کمتر انجام می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی و طبیعی برای بیماری کم‌کاری تیروئید؛ آری یا خیر؟

رژیم غذایی افراد مبتلا به پرکاری غده تیروئید

به دلیل بالا رفتن سوخت و ساز بدن افراد مبتلا به پرکاری غده تیروئید، این افراد باید تا درمان کامل میزان کالری دریافتی روزانه خود را افزایش دهند. کاهش وزن بیش از حد از عوارض پرکاری تیروئید است.

تحقیقات نشان داده‌اند که ویتامین A اندکی سبب مهار غده تیروئید می‌شود بنابراین مبتلایان باید از این ویتامین بیشتر در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنند.

بیماران باید از مصرف زیاد ید پرهیز کنند؛ یعنی نمک کمتری استفاده کنند، همچنین کمتر از غذاهای دریایی و مکمل‌های غذایی حاوی ید استفاده کنند.

مصرف تمام غذاها و نوشیدنی‌های تحریک‌کننده‌ی غده تیروئید مانند شکلات، نوشیدنی‌های کافئین‌دار (مانند چای، قهوه، کولا) و کشیدن سیگار در این بیماران، باید محدود شود.

رژیم غذایی پرکاری تیروئید

برخی موارد غذایی گواتروژن هستند؛ یعنی عملکرد غده تیروئيد را کاهش می‌دهند.

منابع گواتروژن شامل سبزیجات خانوادهٔ کلم (کلم پیچ، گل کلم، کلم قمری، کلم بروکلی و بروکسل)، اسفناج، شلغم، گلابی، هلو، بادام‌زمینی و سویا هستند.

[display-posts tag=”Goiter, Hashimoto, Hypothyroidism, Thyroid-Cancer, Neural-Thyroid, effect-thyroid-hearing, Thyroid-herbal-treatment, hyperparathyroidism” excerpt_length=”25″ title=”راهنمای انواع بیماری‌های غده تیروئید” wrapper_class=”rd-dp-tags” posts_per_page=”1000″ order=”ASC”]

تمام سوالات خود در مورد بیماری پرکاری غده تیروئید و همچنین نظرات خود در مورد بهبود کیفیت این مقاله را در بخش نظرهای همین مطلب با ما در میان بگذارید. صمیمانه پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم.

منابع:

healthline

mayoclinic

endocrineweb

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «پرکاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری تیروئید»

115 پاسخ به “پرکاری تیروئید؛ علت، علائم، تشخیص و درمان پرکاری تیروئید”

 1. امید گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما، من امید هستم و ۳۸ سال دارم در استرالیا زندگی میکنم و هر شش ماه یک مرتبه آزمایش یا به قول خودمون چک آپ میدم و تا یک ماه پیش که من تا به امروز سه مرتبه آزمایش دادم بلاخره دکتر های به ظاهر دکتر تشخیص دادن که تیروئید پر کار دارم از نشانه های این بیماریم حدود چهار کیلو وزن کم کردم موهام ریزش داره و شبها فقط هنگام خواب خیلی عرق میکنم به حدی که باید لباس عوض کنم و واسم جالبه که در مدت ۱ ماه من به این بیماری مبتلا شدم میخواستم بدونم که این بیماری ناگهان سراغ انسان میاد یا در زمان ؟ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید در حال حاضر سه روز شروع به خوردن دارو کردم (کاربی مازل و پروپرالول هیدروکلراید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله ممکن بدین شکل بروز کنه
   البته باید سایر ازمایشاتم بررسی شه تا مشکل دیگه ای نباشه

 2. شمس گفت:

  سلام من۴۳ سالمه تابستان آزمایش تیرویید دادم کمکار بود ۶ماه تیروکسین مصرف کردم الان پرکارشده مثل اینکه.tsh از۸به۱۲./.رسیده.الان بایدچکارکنم. ممنون ازراهنماییتون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوز داروتون باید کمتر شه
   قرص رو ۴ روز در هفته نصف کنید و ۳ روز کامل بخورین
   و ۳ ماه دیگه ازمایش بدین
   میتونین برای مشاوره بیشتر

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

 3. نرگس گفت:

  سلام ؛
  ببخشید من تعریق شدید دست و پا دارم تا اونجابی که اطلاع دارم از زمینه های وراثتی یا پرکاری غده تیرویید هستش اما من چند بار ازمایش دادم اما تیرویید نداشتم زمینه ارثی هم نداریم
  علت این تعریق چیه؟…………

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه فقط کف دست و پا هست ربطی به تیرویید نداره اصلا و بهش میگن هایپرهیدروز دست و پا
   درمان هم پماد ساختنی یا تزریق عصب دست و پا هست

 4. فریباامای گفت:

  خانم دکترسلام من آزمایش تیروییدبرای دخترم دادم دخترم 4ساله هست tsh0. 24Lبوددکترگفتن پرکاره خانم دکترمیخواستم بدونم خیلی پرکاره وعلتش چی بوده که ایتطورشده

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزمايشو تكرار كنيد
   Freet4 هم براش چك كنيد و براي درمان به متخصص غدد اطفال مراجعه كنيد

 5. Mohommad گفت:

  سلام به همگی ، من خــــــــــــــــــــــیــــــــــــــــــــــلـــــــــــــی لاقرم . ایا این نشونه ی پر کاری تیروییده یا کم کاری ؟ لطفا جواب بدین . جدیدا وزنم شده ۲۵ کیلو . در حالی که تازه ۱۲ سالمه.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   تنها علت تیرویید نیست
   باید چکاپ کامل بدین

 6. فاطمه گفت:

  سلام .خسته نباشید
  من من حدود شش ماه است ازمایش تیرویید دادم و دکتر متخصص بهم گفت که تیرویید پرکار دارم ولی هیچ گونه کاهش وزنی نداشتم ایا ممکنه تیروییدم کم کار باشه ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اگه گفتن پر كاره خب پر كاره اما هنوز شديد نشده كه كاهش وزن بدع

 7. غریبه گفت:

  کف پاهام هنگام خواب داغ میشن آیا احتمال داره مشکل تیروئید داشته باشم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ممکن است
   اما سایر بررسی ها از جمله کم خونی، چربی خون و…باید بررسی شوند

 8. غلام فاروق نبی زاده گفت:

  آپاچی وقت پرکاری تروئیددرمان آن کامل میشود؟وبایدداروقطع گردد؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام درمان قطعيش يا جراحي هست يا يد درماني

 9. محدثه گفت:

  سلام من ۳۲ سالمه الان دارم بچه شیر میدم بچم ۶ ماهشه به شدت ریزش مو گرفتم ازمایش دادم جوابش 0.22 نشان داد ایا تروئدم پرکاره یا کم کار این که چطور میتونم ریزش مو رو قطع کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام tsh تون پايينه يعني به پر كاري ميخوره اما لازمه توسط متخصص غدد بررسي شيد تا freet4 هم براتون چك كنند و معاينتون كنن

 10. رامین غضنغری گفت:

  سلام من دوماه پس از ازمایش فهمیدم تروئید پر کار دارم بیشتر اوقات دستام بی حس میشه .عصبی میشم وبا کوچکترین ناراحتی دستام بیشتر پاهام میلرزه.تو دوماه ۱۰ کیلو وزن کم کردم .بی حسی دستام خیلی اذیت میکنه .رفتم دکتر فوق تخصص دو نوع قرص نوشتهتیرومت.ای اچ۵ وویتامین د۳ _۵۰۰۰۰.کمبود ویتامین د هم دارم…لطفا راهنمای بفرمایید …شرایطم خطرناکه..ممنون از لطف تون

 11. فرشته گفت:

  سلام درماه ششم بارداری هستم tsh 4.5هستش ایا خیلی خطرناکه یابرای جنین مشکل داره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله خطرناكه بايد به متخصص غدد مراجعه كنيد و لوتيروكسين براتون تجويز كنند

 12. سارا ناصری گفت:

  سلام خسته نباشید آزمایش دادم,
  TSH 4/91می خواَستم ببینم مشکلی دارم دکتر گفت تیروییدت لب مرزه یعنی چه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله يعني احتمال كم كاري تيروييدتون هست
   Anti tpo و freet4 هم بديد
   اگه نرمال بود و قصد بارداري فعلا نداريد فالوآپ ساليانه بايد انجام بديد فقط

 13. E گفت:

  سلام آزمایش تیروئید دختر ۱۶ ساله ام ۰/۳شده میتونیم متی مازول بدیم ؟
  اگر میتونیم بدیم روزی چند قرص؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام به هيچ وجه نميتونيد خودتون براش شروع كنيد
   بايد حتما متخصص غدد بررسي كنن
   F

 14. فاطمه گفت:

  باسلام من چندسالی هست تیروییددارم ولی هرچی رفتم دکترمیگن کم کاره بعضی وقتاtsh میره بالابعضی وقتامیادپایین و نمیدونم چیکار کنم ولی تمام علائم پرکاری و دارم وخیلی خیلی لاغرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام در درصد خيلي كمي از آدما كم كاري تيروييد ميتونه با كاهش وزن همراه باشه در هر حال بايد درمان كم كاريو بگيريد

 15. Abdullah گفت:

  سلام من یه خانم نوزده ساله ام بارداری دوم من هستش دکتر ازمایش نوشت گفت تیروئیدت بالاست برای جنین خطرناکه من خیلی نگرانم میشه بگید باید چی کار کنم چه ازمایشی انجام بدم ؟!

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد به متخصص غدد مراجعه كنيد تا براتون لووتيروكسين تحويز كنن
   اگه لوتيروكسين مصرف كنيد اثرات جنيني نداره.

 16. Shamim گفت:

  سلام خسته نباشید من چند سال پیش مشکل تیرویید پرکار پیدا کردم دارو مصرف کردم دکتر دارو قطع کرد فرستاد سونوگرافی انجام دادم گفتن گره دارم ولی بهم دیگه دارو ندادن یک ماه پیش آزمایش خون دادم الان چند وقته احساس میکنم چیزی داخل گلوم هستش صدام میگیره باید سرفه کنم تا صدام باز بشه بعضی وقت ها احساس تنگی نفس تپش قلب دارم مشکل حملات پانیک دارم استرسم خیلی زیاده بعضی وقت ها اسید معده ام آنقدر زیاده که گلوم و ریه میسوزه میشه راهنمایی کنید Tsh2.7 T3.0.85 T48.2

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نيازي به مصرف دارو نداريد اسكن تيروييد و نمونه برداري بايد انجام بدين

 17. امیر گفت:

  سلام من 17/18 ساله هستم . وزنم فقط 50 کیلو هست با اینکه خیلی اشتها دارم و مدام خوراکی میخورم اما لاغرم . تعریق شدید دارم به طوری که از زیر بغلم مثل اب سرازیر میشه پایین. تپش قلب ناگهانی شدید دارم . پرخاشگر و عصبی هستم . کف دستام همیشه عرق میکنه حتی نمیتونم یه پیچ رو ببندم و یکی از علاعمی که اخیرا باهاش مواجه شدم اینه که انگشتم قفل میکنه (یعنی تو حالت خمیدگی باقی میمونه و بالا نمیاد ) به اصطلاح همون انگشت ماشه ای. که یک جا خوندم افرادی که تیرویید پر کار دارند این مورد براشون شایع است . مدام احساس بی قراری و اظطراب دارم و اینکه خیلی (میشه گفت همیشه سرفه می کنم ) ایا اینها علاعم تیرویید پر کاره و اینکه ایا بعد از درمان میتونم وزنم رو بالا ببرم یا نه؟ ایا نیاز به اقدام هست

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   با توجه به علائم مطرح شده نیاز به انجام ازمایش خون ،قند و تیرویید دارید

 18. علی گفت:

  سلام من ۱۷سالمه و فک میکنم که تیروئیدم پرکاره چون خیلی لاغرم و گلوم یه برامدگی داره میخواستم ببینم ایا میتونه علتش به خاطر دوران بلوغ باشه و بعدش خوبه بشا یا نه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تشخيص بر اساس تست tsh هست لطفا tsh و freet4 تونو چك كنيد تا مشخص شه پركاري تيروييد داريد يا نه

 19. پیمان گفت:

  سلام من tsh پایین و t4 و t3 تقریبا در مرز قرار گرفته و بالا هست و همزمان مدتی است رویش ریش و سبیل کند و کم پشت شده لطفا پاسخ فرمایید این وضعیت بخاطر مشکل تیرویید پیش امده ؟

 20. مهدیار گفت:

  سلام خانم دکتر
  من 38سالمه آزمایش تیروئید دادم نتیجه آزمایش0.06 هست تیروئید من پرکار محسوب میشه؟
  6 ماهه لرز خفیف تمام عضلات بدنم گرفته
  با کوچکترین فعالیت بدنی کم میارم
  از اینکه وقت میزارید پاسخ مریض های مثل بنده رو میدین خیلی سپاسگزارم خداوند بهتون سلامتی بده.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   مقدار tsh شما کمتر از حد نرمال است و این یعنی احتمالا شما دچار پرکاری تیرویید می باشید
   البته برای تشخیص قطعی نیاز به انجام ازمایش freeT4,freeT3 می باشد

 21. فریناز گفت:

  سلام من ۴۰ سالمه تیروئید پرکار داشتم که با ریختن ید کم کار کردن با امسال ۱۹ ساله دارو میخوام که داد به آزمایش دادم گفتن دوباره پرکار شده و خانم دکتر دارو ی من که ناشتا دوتا میخوردم یکی کرده با مدت یکماه و الان بعد یکماه دوباره آزمایش دادم که گفتن دوماه نصف بخورم .ایا این کم کردن دارو باعث سر درد میشود چون سرد درد گرفتم .ممنون از شما

 22. امیری گفت:

  سلام و ارض ادب میخواستم بپرسم که من تروئید پرکار دارم و یگ سوال داشتم که آیا تروئید پرکار باعث کمبود اسید معده میشه یا کم کار؟ ممنون

 23. زهرا گفت:

  سلام من این یک ماهه گلو درد دارم وتهه گلوم سوز میزنم هرچی دکتر میرم آمپول میزنم بدتر میشه بهتر نمیشه ممکن تیروید داشته باشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد معاينه شويد، ممكنه مشكل سينوزيت داشته باشيد و يا ريفلاكس معده به مري
   بهتره توسط متخصص گوارش ويزيت شويد.

 24. شقایق گفت:

  سلام من ۳۷ساله هستم یک سال پیش تیروئیدپرکار داشتم چند ماه بعد آزمایش دادم تیروئیدم نرمال بود الان چند روزی است که بدنم عرق میکند و گاهی سردم میشود وچشم چپم ازیت میکند انگارچشمم از داخل سرم کشیده میشود قبلاداروی متی مازول۵استفاده میکردم اگه دوباره استفاده کنم مشکلی نداره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نبايد بدون تست tsh مصرف كنيد
   لطفا tsh و freet4 تونو چك كنيد

 25. مهدی شهابی گفت:

  سلام خانم دکتر، من زیاد عرق میکنم دستانم لرزش دارند و اندازه 2 نفر شیرینی جات، پروتئین و.. میخورم به حالگی اینکه وزنم بالا بیاد یه خورده هم کم میشه
  امکانش هستش از پر کاری باشه؟
  کلسترول کلم 102
  گلیسیرید 73
  LDL 48
  Hdl 41
  و اینکه توی 2 هفته از وزن 77 اومدم به 73
  و خیلی اسهال میرم و حالت تهوع هم دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ،ESR،cbc.diff و tsh تون رو چك كرديد؟

   • محمد گفت:

    سلام من آزمایش tshوpth دادم که توی آزمایش tshبالابوده و pthپایین که نشان دهنده ی تیرویید کم کار هست.اما من کاهش وزن زیادی دارم و بدنم زیاد عرق میکنه و احساس گرما میکنم .اشتهای زیادی دارم یعنی در روز چندین وعده غذا میخورم و طبق شرایط بدنی باید تیرویید پرکار داشته باشم اگر میشه راهنمایی کنید با تشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله احتمالش هست لطفا تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي رحم بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ح...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد اين آزمايشات را بديد Cbc.diff esr crp و برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام چون تحربك كننده پوست هست بهتره نخورند...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد و در صورت عدم بهبود برای معاینه کا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام شامپو پريمترين بزنين هفته بعد هم تكرارش كنيد...