پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی

 • 1397-03-22
 • 72

پولیپ بینی یکی از بیماری های شایع مربوط به بینی می باشد. اگر شما در داخل بینی خود احساس ضربه های وارد شده به دیواره بینی را دارید احتمالا می توان گفت شما پولیپ بینی دارید.

درمان های متعارف معمولا شامل استروئیدها، آنتی هیستامین ها و جراحی می شوند. خوشبختانه بسیاری از داروهای خانگی برای پولیپ بینی و بسیاری از درمان ها برای جلوگیری از بازگشت پولیپ  وجود دارد.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی به نظر می رسد به اندازه یک دانه انگور یا یک قطره اشک هستند. ان ها رشد می کنند، بزرگ می شوند و خطوط بینی و سیوس ها را در بر می گیرند. برخی از انواع پولیپ های بینی وجود داشته که ممکن هستند بینی را مسدود کنند و تنفس را مشکل کنند. پولیپ بینی نرم، بدون درد و غیر سرطانی هستند.

علائم و نشانه ها

پولیپ بینی معمولا به عنوان پولیپ آنترواوآنال یا پولیپ اتیومئید شناخته می شود. پولیپ های آنترویی شانه ای در سینوس های نوع ماگزیلاری ایجاد می شود که البته خیلی  شایع نیستند.

پولیپ های اتیوموئیدال معمولا از سینوس های اتموئیدی ایجاد می شوند.وقتی پولیپ بینی دارید، ممکن است در قسمت ناحیه سر خود  احساس سرما کنید. اما خود پولیپ ها هیچ احساسی را ایجاد نمی کنند.، بنابراین شما حتی نمی توانید متوجه شوید که آنها را دارید یا نه؟

علائم و نشانه های پولیپ بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسدود شدن بینی
 • عطسه کردن
 • ابریزش بینی
 • درد صورت
 • مشکل در بویایی
 • از دست دادن حس طعم و مزه
 • خارش در اطراف چشم
 • عفونت ها
 • درد در دندانهای بالایی شما
 • تغییرات آوایی
 • احساس فشار روی پیشانی و صورت
 • خرناس 

پولیپ بینی ممکن است باعث ایجاد عوارض شود زیرا می تواند جریان هوا و تخلیه مایع را متوقف کند. آنها نیز در نهایت موجب یک التهاب مزمن می شوند. همچنین عوارض احتمالی عبارتند از:

آپنه انسدادی خواب: این بیماری باعث ایجاد عوارض جدی می باشد که معمولا از تنفس شما شروع می کند.

عفونت های سینوسی: پولیپ بینی ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت های سینوس شود. آنها با التهاب پوشش های بینی و سینوس ها که بیش از 12 هفته هم طول می کشند. (رینویوزیت مزمن، همچنین به عنوان سینوزیت مزمن شناخته می شود)

دلایل و علائم خطرناک

 پولیپ بینی چیست؟

دانشمندان واقعا نمی دانند که پولیپ بینی چه چیزی می باشد.. با این حال، شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به پولیپ بینی دارای پاسخ های متفاوت سیستم ایمنی هستند نسبت به کسانی که پولیپ بینی ندارند. پولیپ بینی به رینیت آلرژیک، آسم، آلرژی به آسپیرین، عفونت های سینوسی، عفونت های حاد و مزمن و فیبروز کیستی مرتبط هستند.آنها می توانند در هر سنی اتفاق بیفتند، اما در بزرگسالان جوان و سالم شایع تر هستند.همچنین مردان بالای 40 سال بیشتر به پولیپ بینی مبتلا می شوند. 

درمان متعارف

 در صورت مراجعه به دکتر

احتمالا از اندوسکوپ بینی استفاده می کند تا داخل بینی و سینوس ها را به وضوح ببیند. پزشک شما ممکن است مطالعات تصویربرداری را برای تعیین اندازه و موقعیت پولیپ های عمیق تر در سینوس های شما توصیه کند. این تست ها نیز برای جلوگیری از مشکلات دیگر، از قبیل مشکلات ساختاری یا رشد دیگر پولیپ ها انجام می شود.

پزشک شما :

همچنین ممکن است آزمایش های آلرژی را برای تشخیص اینکه آیا آلرژی باعث التهاب می شود، یا نه؟ توصیه کند. اگر کودک شما با پولیپ های بینی تشخیص داده شود، پزشک ممکن است، فیبروز کیستیک آزمایشی را تجویز کند، زیرا این نوع علائم در این سن اغلب باعث ایجاد علت پولیپ بینی در کودکان می شود. آزمون فیبروز کیستیک یک آزمون استاندارد است.

شما احتمالا با وجود داشتن علائم پولیپ بینی  به درمان پولیپ بینی می پردازید، اما درمان متعارف معمولا با اسپری کورتیکواستروئید بینی اغاز می شود. همچنین ممکن است یک نسخه از دارو برای پریزینون به صورت داخل دهان به مدت یک هفته تجویز شود.استروئیدهای بینی  هم وجود دارد، که ممکن است برای درمان پولیپ بینی استفاده شوند.

داروهای دیگر، مانند آنتی هیستامین ها و ضد انعقادها، برای زمانی که واقعا پولیپ بینی هم ندارید، مناسب می باشند. با این وجود، اگر شما عفونت داشته باشید، ممکن است قبل از شروع به تزریق استروئید، آنتی هیستامین ها را برای کنترل آلرژی یا آنتی بیوتیک ها را برای شروع توصیه کنند.

اگر پولیپ های بینی زیاد باشند و اسپری های بینی کمک چندانی را در بر نداشته باشند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. گزینه های جراحی عبارتند از: پلیپکتومی یا جراحی سینوس آندوسکوپی، جایی که جراح از آندوسکوپ برای دیدن سینوس ها استفاده می کند البته اگر پولیپ ها زیاد و دشوار باشند.

در روش عمل جراحی بیهوشی عمومی برای جراحی پولیپ بینی انجام می شود. جراحی می تواند کمک کند، اما عوارض جراحی می تواند شامل خونریزی، عفونت و همچنین ممک است پولیپ ها پس از درمان، هم چنان باشند.

خوشبختانه درمان های طب طبیعی و درمان های خانگی برای درمان و تسکین پولیپ بینی انجام می شود. این درمان ها شامل تغذیه سالم و استفاده از اسانس ها و مکمل های غذایی است.

اسانس و مکمل های غذایی:

روغن درخت چای :

روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد میکروبی که دارد، در مواقعی که در بینی استفاده می شود موثر است.

 بروملین:

شما ممکن است تعجب کنید، که خوردن هسته سیب می تواند شما را به آنزیم تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی مجهز کند. به دلیل اینکه بروملی موجود در هسته سیب  توانایی کاهش تورم را دارد، همچنین بروملین به کاهش علائم عفونت های سینوسی کمک می کند،از آلرژی و آسم هم محافظت می کند.

 منیزیم:

منیزیم مشابه با بروملین دارای خواص ضد التهابی است و همچنین بسیاری از بافت های بدن را از انقباض رها می کند و تاثیر شایانی در باز کردن سینوس ها و گرفتگی بینی دارد. داشتن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای منیزیم دار، مانند سبزیجات، آجیل، دانه های گیاهی  و حبوبات می تواند بسیار کارساز باشد.

گلدنسال:

نوشیدن یک فنجان چای ساخته شده از این گیاه هر روز می تواند پولیپ بینی را تسکین دهد. گلدنسال دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است. استفاده مداوم از  گلدنسال نباید بیش از سه هفته مورد استفاده قرار گیرد و نباید توسط زنان باردار یا شیرده مصرف شود.

روی:

ماهی قزل آلا، کاکائو و نخود جز عناصری هستند که دارای منابع عالی روی می باشند. برای عملکرد خوب بدنی به عنوان یک عنصر مهم، مقدار کمی از روی را هر روز مصرف کنید.روی اغلب به صورت غیرمستقیم (OTC) برای مبارزه با سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است در درمان سینوزیت مزمن و در جلوگیری ازاز پولیپ بینی نیز مفید باشد.

در ارتباط با پولیپ بینی اگر یکی از عوامل و نشاه های بالا را دارید قبل از شروع به هر گونه درمان توصیه می شود ابتدا با پزشک متخصص صحبت کنید تا گونه حاد و غیر حاد را پزشک متخصص تشخیص دهد و به طبع  ان راه درمان را پیشنهاد کند. 

برگرفته از سایت: nasal-polyps

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

72 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام من ۴۵ سال سن دارم و دارای اسم وپولیپ شدید بینی هستم و یک بار هم عمل کردم ولی جواب نداد من باید چه کار کنم با تشکر

 2. سلام .پسرم 9 سالشه . یکی از حفره های بینیش چسبیده به تیغه ی بینی حالت یک برآمدگی گوشتی هست .این پولیپه ؟و آیا این ممکنه به مرور باعث انحراف بینی بشه؟

 3. سلام ببخشید همسربنده 39سالشه
  پلیپ درسمت بینی چپش داره که بخاطرکرونانمیتونه بره دکترکه جراحی کنه الان چند وقتی هستش که ازهمون سمت چپ بینیش خون دماغ میشه چیکارکنیم که خون دماغش رفع بشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام ، سرشونو بالا بگيرن
   بايد تامپون آغشته به تترا سيكلين براش گذاشته شه
   بهتره به مطب متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنند

   • سلام من خانم ۲۸ ساله هستم سمت چپ بینی پولیپ بزرگی دارم که به سختی نفس میکشم باردارهم هستم چکار باید بکنم ممنون

    • سلام فعلا با سرم شستشو مرتب بينيتونو بشوريد
     لازم نيست انتي هيستامين مصرف كنيد بعد از بارداري انتي هيستامين بخوريد

 4. سلام من چهل شیش سالم هست آبریزش بینی و پولیپ هم داشتم عملکرد ولی شب که می خوابم تو خواب دهنم خوشک می شود وخلت بینی خیلی اذیت کن لطفا کمکم کنه

 5. سلام من 30سالمه سه سال پیش توی بارداری متوجه شدم که پلیپ دارم اون موقع داروبهم دادن بهترشدم تاپارسال که بازاوج کردالانم خیلی بینی ام گرفته ابریزش هم دارم نمیتونم نفس بکشم پلیپهااومده پایین توبینیم مزه وبوی غذارومتوجه نمیشم فک میکنم گوشام شنوایییش کمترشده چیکارکنم نمیتونم دکترهم برم به خاطرکرونا لطفاراهنماییم کنین

  • سلام فعلا فقط ميتونيد هر ١٢ ساعت قرص سيتريزين يا تلفست بخوريد

 6. سلام 29سالم هست ترشح خلط ازگلو دارم درد صورت وسردرد ..بیحصولگی وچشم درد دارم عکس رفتم گفتن سینوس اتموئیدال راست ومالگزیلاری دوطرف دیده میشود وتوربینت میانی حفره نازل راست وانحراف سپتوم میانی بینی چپ مشهود هست دو بارنسخه دارویی شامل اسپری بینی داروهای انتی بیوتیک ومحلول ضدعفونی داده که اصلا تاثیرنداشته باخوندن مطلب احساس کردم پولیپ بینی دارم چیکارکنم چندین سال هست کلافه شدم اجرتون باخدا راهنمایبم کنید

 7. سلام خانم دکتر
  خانمی چهل و هفت ساله هستم سه ماه پیش آنفولانزای شدید گرفتم.. ولی بعد از بهبودی دچار آلژی شدم. زیاد عطسه و ابریزش بینی و بینی و گوشم کیپ میشه معمولا گوش و چشم و سوراخ بینی قسمت راست خارش داره ممنونم از شما خدا خیر دنیا و اخرت بهتون بده

  • سلام عر ١٢ ساعت قرص تلفست بخوريد
   همراه با شستشو بينيتون با سرم نرمال سالين

 8. سلام من ۵۰ سالمه سالی یکی دوبار پلیپ بینی که مثل حبه انگور هست بزرگ میشه وشبها خیلی اذیت میشم عذر میخوام وقتی فین میکنم تا حدی به بیرون میاد لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام توسط متخصص گوش و حلق و بيني بايد ويزيت شويد

 9. سلام. من 22 سالمه دو روزه خارش بینی زیاد دارم الان احساس میکنم یکی از ورودیای بینیم یه چیزی ورم کرده و برخورد میکنه با دیواره بینیم که منجر به خارش و عطسه میشه. و موقتی هست و تقریبا هر دو سه ساعت یه بار این اتفاق میوفته. خارش گلو هم دارم همراه با اون. حساسیت فصلی زیاد دارم با توجه به گرد و خاک بودن هوا بدتر شده. آنتی هیستامین میخورم و دو ساعت خوب میشه و بازم همینطور میشم. با توجه به کرونا و اوضاع قرمز جنوب نمیشه بیرون رفت خواهش میکنم کمکم کنید. ممنوم

  • سلام
   قرص تلفست ۱۸۰ روزانه یک عدد میل کنید

 10. سلام خسته نباشید،من پسرم 4 سالشه این دوساله پولیپه بینی داره، وهی میبرمش دکتر یه مقدار داروبهش میدن میخورشون یه مدت خوبه بعدیه مدت دوباره دماغش بویه بدمیده وکیپ میشه نمیتونه نفس بکشه ،حالام بایدچیکارش کنم ،خیلی نگرانشم بخدا

  • سلام
   اگر بوی بد بینی هم رخ میدهد باید معاینه از نظر وجود عفونت و سینوزیت انجام شود
   با توجه به شدت پولیپ ها شاید نیاز به جراحی باشد
   جهت کیپی بینی اسپری بینی نازونکس هر ۱۲ ساعت یک‌پاف تا ۵ روز مصرف شود

   • آهاباشه اگه این اسپری رواستفاده کنم بویه دماغش خوب میشه؟بردمش دکتر تهران گفت وقتی سنش رفت بالا مثلا۱۸یا۱۹سالش شد بایدعمل کنه الان نمیشه عمل کرد ازراهایه دیگه ای نمیشه پیش بریم ,ممنون ازراهنماییتون خانوم مرشدی

    • ذکر شد اگر بو به تازگی بروز کرده معاینه از نظر سینوزیت و عفونت شود
     اما اگر همیشگی است شستشوی بینی هر شب و صبح ها با سرم شستشو و یا قطره بینی نرمال سالین
     در مواقع تشدید و کیپی شدید هم میتوانید از اسپری نازونکس در کنار شستشو استفاده شود

 11. سلام
  خسته نباشید
  ببخشید من ۲۷سالمه نزدیک به ۷-۸ماهی میشه که بینیم میگیره جوری که نفس کشیدن برام سخت میشه دکتر هم رفتم هم قرص بهم داده هم اسپری و قطره بینی.استفاده میکنم جواب درستی بهم نداده
  خواستم ببینم چیکار کنم که مشکل بینیم درست بشه
  ممنون

  • سلام
   باید علت گرفتگی بینی مشخص شود
   الرژی،پولیپ،انحراف بینی و .. می توانند از علل ان باشند
   بنابر علت درمان باید صورت گیرد

 12. سلام من سه سال پیش عمل پولیب انجام دادم اسم دارم و انحراف بینی هم دارم الان دوباره یکی از بینی هام پولیب دراومده میشه منو راهنمایی کنین ممنون میشم

 13. سلام حدود1ماه گرفتگی بینی خصوصادر خواب کلابینی کیپ میشه

 14. با عرض سلام :من 27 سالمه ک دو سال ب مدت 2 ماه بینی ام کیپ شده بود دکتر رفتم و خلاصه بهتر شدم الان دوباره همین موضوع برام ب مشکل خورده نزدیک ب 3 ماهی هست ک کیپ میشه و با اسپری باز میشع ،اسپری هم دکوفن25%دو بار دکتر عمومی رفتم و تا یک ماهی خوب بودم فقط فقط مشکلم شباس راحت نمیتونم بخوابم ولی روزا ک کلا ماسک استفاده میکنم اصلا مشاهده کیپ شدن ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص تلفست شبی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته مصرف شود.
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 15. سلام خسته نباشید بنده پولیپ بینی دارم جوری که از توی بینی می تونم باهاش تماس برقرار کنم آیا کندن پولیپ خطری داره؟

 16. سلام من دوساله که براثرسرماخوردگی بویایی وچشایی ندارم چندبارم دکتر رفتم بعضیا میگن به مروربرمیگرده ولی یکیشون گفت نه ،،حالا نسبت به اوایل بوهاروکم وبیش تشخیص میدم ولی بوی جدید دارن،،لطفابهم دارویی درمانی چیزی پیشنهادبدین،،ممنون میشم

  • سلام
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته
   قرص سودوافرین هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۴ روز

 17. سلام
  وقت بخیر
  من قبلا که آبریزش داشتم آمپول آلمانی میزدم و مشکلم حل میشد ولی الان چون نیست هر روز با مشکل آبریزش چشم و بینی مواجهم سمت چپ بینی م هم پولیپ دارم فقط چون علائم سینوزیت و آلرژی شبیه به هم هست نمیدونم چیکار کنم دکترم رفتم برام اسپری و سرم شستشو داد ولی فایده ای نداشت

 18. یک هفته میشه که بینی مسدود شده سرما هم نخوردم چیکار کنم

  • سلام
   قطره فنیل افرین هر ۸ ساعت یک قطره تا ۳ روز
   قرص آنتی هیستامین دکونژستان هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۴ روز
   مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 19. باسلام
  بینی بنده معمولا یک طرفه هستش. یعنی بعضی اوقات سمت راست باز و سمت چپ کمی گرفته وبعضی اوقات بالعکس یعنی سمت چپ کاملا باز و سمت راست کمی گرفته میشود.
  آیا این طبیعی است؟
  اگر غیر طبیعیه عدلتش چیه؟
  ممنون.

  • سلام
   گرفتگی بینی علت هایی نظیر سینوزیت،پولیپ،آلرژی و … دارد
   که با معاینه و اقدامات تشخیصی باید علت مشخص و درمان صورت گیرد

 20. باسلام خدمت شما وسایت خوب شما واقعا مطالب خوبی گذاشته بودین .بنده 22سالمه از خرد سالی تا حالا به گردوخاک وگرمی حساسیت داشتم فقط عطسه میزنم وچند سالی هست که متوجه شدم حتی فصل زمستان هم دماغ ام کیپ هس نمیتونم صحیح نفس بکشم بخدا کلافه شدم تابستون که بشه علاوه برکیپ بودن دماغ .صورشت ام طوری شده که به کوچک ترین چیز حساسه یعنی بالمس کردن دماغ وصورت هم عطسه میزنم یا اگه کوچکترین ضربه ای به دماغ ام برخورد کنه کلی صبر یا عطسه میزنم توروخداراهنماییم کنیدکلا از زندگیم ناامیدشدم .ازترس کرونا هم نمیتونم بیرون برم.باتشکر از سایت خوب شما

  • سلام
   فعلا قرص تلفست شبی یک عدد مصرف شود
   در فرصت مناسب به فوق تخصص آسم و آلرژی مراجعه کنید

 21. سلام و خسته نباشید
  من یک طرف گرفتگی بینی دارم اما وقتی سرم رو میزارم زمین به هر طرف ک بخوابم اون طرف بینیم گرفته میشه انگار ی مایع هست از اینور به اونور میره . میشه راهنماییم کنید که اصلا این چ بیماری هستش و درمانش چجوریه ؟ الانم با شروع فصل بهار بیشتر هم شده گرفتگی

  • سلام
   قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته مصرف شود.
   در صورت عدم بهبود به
   متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 22. سلام وقت بخير بنده ٤٠ سالمه دو مرتبه عمل پوليپ انجام دادم اولي ده سال قبل دومي چهار سال قبل حدود يك هفته هسته دوباره بينيم گرفتگي نفس كشيدن مشكل و از همان جراحي اولي حس بوياي كامل ازدست دادم الان دوباره چكاره بايد بكنم ممنون ميشم راهنماي بفرمايد

 23. عرض سلام
  پسر من بعد از سرماخوردگی و بهبود آن؛ تو دماغی صحبت میکنه و شبها چون با دهان فقط تنفس میکنه خرناس میکشه و تنفس بسیار بدی داره. به دلیل شیوع کرونا هم دکتر نمیره چه دارویی توصیه میفرمایید
  سپاس

  • سلام
   اگر تا قبل از سرماخوردگی مشکلی نداشتند از اسپری بکلومتازون هر شب یک پاف تا پنج روز استفاده کنند

 24. سلام پارسال پولیت داشتم آنفلانزا گرفته دیدم با دا و پولی از بین رفته راحت نفس می کشیدم ولی امسال دوباره آمده کمکم کنید به دلیل کرونا کرون می ترسم بیرون برم

  • سلام
   از اسپری بینی بکلومتازون هر ۱۲ساعت یک پاف داخل بینی استفاده کنید

 25. سلام ببخشید من یکسالی هست عمل پولیپ انجام دادم حالا دوباره تنگ نفسی و سوزش دماغ دارم ممنون اگه کمکم کنید

  • سلام
   از پماد ویتامین آ روزانه جهت چرب کردن دماغ استفاده کنید
   از اسپری بینی بکلومتازون تر شب یک پاف داخل دماغ استفاده کنید

  • سلام. دخترم ۵/5 سالش هست. حدود یک ماه پیش متوجه قرمزی در حفره بینی شدم تا اینکه الان که نگاه کردم یک براندگی داره که براحتی قابل دیدن هست و در حفره دیگر تازه شروع شده. در ضمن الرژی به بعضی مواد غذایی هم داشت که دور دهانش دانه های ریز قرمز رنگی دیده میشد.ایا پلیپ هست. با این کرونا چه باید کرد

   • سلام بله پوليپ هستش
    هر شب با سرم شستشو بينيشو بشوريد
    توسط متخصص گوش و حلق و بيني هم ويزيت شود

 26. سلام وقت بخیر من 29 سالمه
  الان به مدت دوماه هست که احساس گرفتگی در بینی دارم و بویاییم هم ضعیف شده پیش دکتر رفتم اسپری بکلام تجویز کرده ولی هنوز احساس گرفتگی رو دارم درصورت امکان راهنمایی کنید

  • سلام
   از قرص لوراتادین هر ۱۲ ساعت یک عدد استفاده کنید

 27. سلام
  من خانمی ۵۱ ساله هستم که حدود شش سال است به سینوزیت دچار شدم. اخیراً با حمام رفتن و یا عرق کردن سرم و پیشانی ام به شدت سرد می شود و هر دو بینی‌م کیپ می شود و بالای ابروهایم احساس سنگینی دارم و حس بویایی هم ندارم. سیتی اسکن هم رفتم و سینوزیت شدید و انحراف نوشته. لطفا کمکم کنید.

  • سلام
   ضمن شستشوی بینی و حلق با سرم شستشو
   کپسول آموکسی کلاو ۶۲۵ هر ۸ ساعت تا ۱۰ روز
   کپسول آزیترومایسین ۲۵۰ هر شب یک عدد تا ۱۰ روز
   شربت برم هگزین هر ۸ ساعت یک قاشق
   قرص مونته لوکاست روزی یک عدد
   اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف
   در صورت کیپ بودن بینی قرص سودو افدرین هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف شود
   درصورت عدم بهبود به متخصص گوش حلق بینی جهت بررسی سینوزیت مزمن و انجام جراحی آندوسکوپی مراجعه کنید

 28. سلام ببخشید من پولیپ بینی دارم 2 سال پیش عمل جراحی کردم الان بازم پولیپ هام رشد کردن آیا جراحی دوباره راه حل است؟

 29. سلام من دو دستم رو عمل کردم چون نوک انگشتانم گزگز و داشت بی حس میشد ولی متأسفانه بعد از دوسال عمل دست راستم انگشت دست راستم دیگه خم خم نمیشه و نمیتونم ببندم. چه ورزشی انجام بدم که گاهی تیر هم میکشه دست راستم ممنونم

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر