مجله پزشکی دکتر دکتر

پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی

22 خرداد 1397

129

پیشگیری، مراقبت و درمان گوش، حلق و بینی
پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

پولیپ بینی چیست؟ پولیپ بینی چرا به وجود می‌آید؟ در این مطلب به بررسی کامل پولیپ بینی و درمان‌های پزشکی و خانگی پولیپ بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

پولیپ بینی یکی از بیماری‌های شایع مربوط به بینی است. اگر شما در داخل بینی خود احساس ضربه‌های وارد شده به دیواره بینی را دارید احتمالا می‌توان گفت شما پولیپ بینی دارید.

پولیپ بینی چیست

پولیپ بینی به نظر می‌رسد به اندازه یک دانه انگور یا یک قطره اشک هستند. آن‌ها رشد می کنند، بزرگ می‌شوند و خطوط بینی و سینوس‌ها را در بر می‌گیرند. برخی از انواع پولیپ‌های بینی وجود داشته که ممکن هستند بینی را مسدود کنند و تنفس را مشکل کنند. پولیپ بینی نرم، بدون درد و غیر سرطانی هستند.

خوشبختانه بسیاری از داروهای خانگی برای پولیپ بینی و بسیاری از درمان ها برای جلوگیری از بازگشت پولیپ  وجود دارد.

علائم و نشانه‌های پولیپ بینی

پولیپ بینی معمولا به عنوان پولیپ آنترواوآنال یا پولیپ اتیومئید شناخته می‌شود. پولیپ‌های آنترویی شانه‌ای در سینوس‌های نوع ماگزیلاری ایجاد می‌شود که البته خیلی شایع نیستند.

پولیپ های اتیوموئیدال معمولا از سینوس های اتموئیدی ایجاد می شوند.وقتی پولیپ بینی دارید، ممکن است در قسمت ناحیه سر خود  احساس سرما کنید. اما خود پولیپ ها هیچ احساسی را ایجاد نمی کنند.، بنابراین شما حتی نمی توانید متوجه شوید که آنها را دارید یا نه؟

علائم و نشانه‌های پولیپ بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسدود شدن بینی
 • عطسه کردن
 • ابریزش بینی
 • درد صورت
 • مشکل در بویایی
 • از دست دادن حس طعم و مزه
 • خارش در اطراف چشم
 • عفونت‌ها
 • درد در دندان‌های بالایی شما
 • تغییرات آوایی
 • احساس فشار روی پیشانی و صورت
 • خرناس

عوارض پولیپ بینی

پولیپ بینی ممکن است باعث ایجاد عوارض شود زیرا می‌تواند جریان هوا و تخلیه مایع را متوقف کند. آنها نیز در نهایت موجب یک التهاب مزمن می‌شوند. همچنین عوارض احتمالی عبارتند از:

 • آپنه انسدادی خواب: این بیماری باعث ایجاد عوارض جدی می باشد که معمولا از تنفس شما شروع می کند.
 • عفونت‌های سینوسی: پولیپ بینی ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های سینوس شود. آنها با التهاب پوشش‌های بینی و سینوس‌ها که بیش از 12 هفته هم طول می‌کشند. (رینویوزیت مزمن، همچنین به عنوان سینوزیت مزمن شناخته می شود)

دلایل پولیپ بینی

دانشمندان واقعا نمی دانند که پولیپ بینی چه چیزی می باشد.. با این حال، شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به پولیپ بینی دارای پاسخ های متفاوت سیستم ایمنی هستند نسبت به کسانی که پولیپ بینی ندارند. پولیپ بینی به رینیت آلرژیک، آسم، آلرژی به آسپیرین، عفونت‌های سینوسی، عفونت‌های حاد و مزمن و فیبروز کیستی مرتبط هستند.آنها می توانند در هر سنی اتفاق بیفتند، اما در بزرگسالان جوان و سالم شایع تر هستند.همچنین مردان بالای 40 سال بیشتر به پولیپ بینی مبتلا می شوند.

تشخیص پولیپ بینی

در صورت مراجعه به دکتر احتمالا از آندوسکوپ بینی استفاده می‌کند تا داخل بینی و سینوس‌ها را به وضوح ببیند. پزشک شما ممکن است مطالعات تصویربرداری را برای تعیین اندازه و موقعیت پولیپ های عمیق تر در سینوس های شما توصیه کند. این تست ها نیز برای جلوگیری از مشکلات دیگر، از قبیل مشکلات ساختاری یا رشد دیگر پولیپ ها انجام می شود.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش‌های آلرژی را برای تشخیص اینکه آیا آلرژی باعث التهاب می شود، یا نه؟ توصیه کند. اگر کودک شما با پولیپ‌های بینی تشخیص داده شود، پزشک ممکن است، فیبروز کیستیک آزمایشی را تجویز کند، زیرا این نوع علائم در این سن اغلب باعث ایجاد علت پولیپ بینی در کودکان می شود. آزمون فیبروز کیستیک یک آزمون استاندارد است.

درمان پولیپ بینی

شما احتمالا با وجود داشتن علائم پولیپ بینی  به درمان پولیپ بینی می پردازید، اما درمان متعارف معمولا با اسپری کورتیکواستروئید بینی اغاز می شود. همچنین ممکن است یک نسخه از دارو برای پریزینون به صورت داخل دهان به مدت یک هفته تجویز شود.استروئیدهای بینی  هم وجود دارد، که ممکن است برای درمان پولیپ بینی استفاده شوند.

داروهای دیگر، مانند آنتی‌هیستامین‌ها و ضد انعقادها، برای زمانی که واقعا پولیپ بینی هم ندارید، مناسب می باشند. با این وجود، اگر شما عفونت داشته باشید، ممکن است قبل از شروع به تزریق استروئید، آنتی هیستامین ها را برای کنترل آلرژی یا آنتی بیوتیک ها را برای شروع توصیه کنند.

اگر پولیپ‌های بینی زیاد باشند و اسپری‌های بینی کمک چندانی را در بر نداشته باشند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. گزینه‌های جراحی عبارتند از: پلیپکتومی یا جراحی سینوس آندوسکوپی، جایی که جراح از آندوسکوپ برای دیدن سینوس‌ها استفاده می‌کند البته اگر پولیپ‌ها زیاد و دشوار باشند.

در روش عمل جراحی بیهوشی عمومی برای جراحی پولیپ بینی انجام می شود. جراحی می تواند کمک کند، اما عوارض جراحی می تواند شامل خونریزی، عفونت و همچنین ممک است پولیپ ها پس از درمان، هم چنان باشند.

درمان‌های خانگی برای پولیپ بینی

خوشبختانه درمان‌های طب طبیعی و درمان‌های خانگی برای درمان و تسکین پولیپ بینی انجام می‌شود. این درمان‌ها شامل تغذیه سالم و استفاده از اسانس ها و مکمل های غذایی است.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد میکروبی که دارد، در مواقعی که در بینی استفاده می‌شود موثر است.

 بروملین:

شما ممکن است تعجب کنید، که خوردن هسته سیب می تواند شما را به آنزیم تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی مجهز کند. به دلیل اینکه بروملی موجود در هسته سیب  توانایی کاهش تورم را دارد، همچنین بروملین به کاهش علائم عفونت های سینوسی کمک می کند،از آلرژی و آسم هم محافظت می کند.

 منیزیم:

منیزیم مشابه با بروملین دارای خواص ضد التهابی است و همچنین بسیاری از بافت های بدن را از انقباض رها می کند و تاثیر شایانی در باز کردن سینوس ها و گرفتگی بینی دارد. داشتن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای منیزیم دار، مانند سبزیجات، آجیل، دانه های گیاهی  و حبوبات می تواند بسیار کارساز باشد.

گلدنسال:

نوشیدن یک فنجان چای ساخته شده از این گیاه هر روز می تواند پولیپ بینی را تسکین دهد. گلدنسال دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است. استفاده مداوم از  گلدنسال نباید بیش از سه هفته مورد استفاده قرار گیرد و نباید توسط زنان باردار یا شیرده مصرف شود.

روی:

ماهی قزل آلا، کاکائو و نخود جز عناصری هستند که دارای منابع عالی روی می باشند. برای عملکرد خوب بدنی به عنوان یک عنصر مهم، مقدار کمی از روی را هر روز مصرف کنید.روی اغلب به صورت غیرمستقیم (OTC) برای مبارزه با سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است در درمان سینوزیت مزمن و در جلوگیری ازاز پولیپ بینی نیز مفید باشد.

سخن آخر

در ارتباط با پولیپ بینی اگر یکی از علائم و نشانه‌های بالا را دارید قبل از شروع به هر گونه درمان توصیه می‌شود ابتدا با پزشک متخصص صحبت کنید تا گونه حاد و غیر حاد را پزشک متخصص تشخیص دهد و به طبع آن راه درمان را پیشنهاد کند.

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی»

129 پاسخ به “پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی”

 1. سهیلا گفت:

  سلام من 47 سالمه سالهاست که مشکل بویایی وچشایی دارم و پولیپ وآلرژی
  الان مشکلی که خیلی ناراحتم میکنه اینکه وقتی ازحمام میام باوجود اینکه خیلی رعایت میکنم تو گوشم آب نره (گوشگیر میزارم ،روغن میمالم) احساس میکنم توگوشم فقط سمت راست آب رفته وخیلی احساس سنگینی دارم این حس ودارم که باید یه چیزی روازتو گوشم دربیارم بارها وبارها به دکترمراجعه کردم نوارگوش گرفتم همش نرمال بود سی تی اسکن انجام دادم سینوزیت پیشانی وپولیپ توسمت چپ بینیم بود که نظردکتربراین بود پولیپم بزرگ نیست واحتیاج به عمل نداره ولی الرزی حاد دارم آخرین بارداروی که مصرف کردم تلفست – قطره نفازولین-آمپول نروبیون- وکپسول دایکسی سایکلین بود ولی اصلا تاثیری نداشت وبهترنشدم البته سرم شستشوی بینی هم بود . گاهی تونفس کشیدن مشگل دارم ولی هیچ بویی احساس نمیکنم فقط گاهی اوقات حس بویایی دارم
  حالا ازشما خواهش میکنم راهنماییم کنید برای مشگل گوشم چکارکنم چون خیلی اذیت میشم

 2. فرشاد کریمی گفت:

  با سلام من ۴۵ سال سن دارم و دارای اسم وپولیپ شدید بینی هستم و یک بار هم عمل کردم ولی جواب نداد من باید چه کار کنم با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد مرتب تلفست بخوريد و اگه علائمتون برگشته محددا سي تي اسكن بدين

 3. صدرا گفت:

  سلام .پسرم 9 سالشه . یکی از حفره های بینیش چسبیده به تیغه ی بینی حالت یک برآمدگی گوشتی هست .این پولیپه ؟و آیا این ممکنه به مرور باعث انحراف بینی بشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه لزوما، بايد معاينه شود

  • محمد گفت:

   سلام من حس می کنم در یک طرف بینیم پلیپ دارم در طی روز یک طرف باز و یکی دیگه و بعضی موقع بر عکس است
   اما در خواب مشکلی ندارم میشه راهنمایی کنید

 4. ناشناس گفت:

  سلام ببخشید همسربنده 39سالشه
  پلیپ درسمت بینی چپش داره که بخاطرکرونانمیتونه بره دکترکه جراحی کنه الان چند وقتی هستش که ازهمون سمت چپ بینیش خون دماغ میشه چیکارکنیم که خون دماغش رفع بشه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ، سرشونو بالا بگيرن
   بايد تامپون آغشته به تترا سيكلين براش گذاشته شه
   بهتره به مطب متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنند

   • فائزه گفت:

    سلام من خانم ۲۸ ساله هستم سمت چپ بینی پولیپ بزرگی دارم که به سختی نفس میکشم باردارهم هستم چکار باید بکنم ممنون

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام فعلا با سرم شستشو مرتب بينيتونو بشوريد
     لازم نيست انتي هيستامين مصرف كنيد بعد از بارداري انتي هيستامين بخوريد

 5. علی قلی داودی گفت:

  سلام من چهل شیش سالم هست آبریزش بینی و پولیپ هم داشتم عملکرد ولی شب که می خوابم تو خواب دهنم خوشک می شود وخلت بینی خیلی اذیت کن لطفا کمکم کنه

 6. ناشناس گفت:

  سلام من 30سالمه سه سال پیش توی بارداری متوجه شدم که پلیپ دارم اون موقع داروبهم دادن بهترشدم تاپارسال که بازاوج کردالانم خیلی بینی ام گرفته ابریزش هم دارم نمیتونم نفس بکشم پلیپهااومده پایین توبینیم مزه وبوی غذارومتوجه نمیشم فک میکنم گوشام شنوایییش کمترشده چیکارکنم نمیتونم دکترهم برم به خاطرکرونا لطفاراهنماییم کنین

 7. محمد گفت:

  سلام 29سالم هست ترشح خلط ازگلو دارم درد صورت وسردرد ..بیحصولگی وچشم درد دارم عکس رفتم گفتن سینوس اتموئیدال راست ومالگزیلاری دوطرف دیده میشود وتوربینت میانی حفره نازل راست وانحراف سپتوم میانی بینی چپ مشهود هست دو بارنسخه دارویی شامل اسپری بینی داروهای انتی بیوتیک ومحلول ضدعفونی داده که اصلا تاثیرنداشته باخوندن مطلب احساس کردم پولیپ بینی دارم چیکارکنم چندین سال هست کلافه شدم اجرتون باخدا راهنمایبم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد با متخصص گوش و خلق و بيني مشورت كنيد

 8. منیره گفت:

  سلام خانم دکتر
  خانمی چهل و هفت ساله هستم سه ماه پیش آنفولانزای شدید گرفتم.. ولی بعد از بهبودی دچار آلژی شدم. زیاد عطسه و ابریزش بینی و بینی و گوشم کیپ میشه معمولا گوش و چشم و سوراخ بینی قسمت راست خارش داره ممنونم از شما خدا خیر دنیا و اخرت بهتون بده

 9. میری گفت:

  سلام من ۵۰ سالمه سالی یکی دوبار پلیپ بینی که مثل حبه انگور هست بزرگ میشه وشبها خیلی اذیت میشم عذر میخوام وقتی فین میکنم تا حدی به بیرون میاد لطفا راهنمایی بفرمایید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام توسط متخصص گوش و حلق و بيني بايد ويزيت شويد

 10. جواد گفت:

  سلام. من 22 سالمه دو روزه خارش بینی زیاد دارم الان احساس میکنم یکی از ورودیای بینیم یه چیزی ورم کرده و برخورد میکنه با دیواره بینیم که منجر به خارش و عطسه میشه. و موقتی هست و تقریبا هر دو سه ساعت یه بار این اتفاق میوفته. خارش گلو هم دارم همراه با اون. حساسیت فصلی زیاد دارم با توجه به گرد و خاک بودن هوا بدتر شده. آنتی هیستامین میخورم و دو ساعت خوب میشه و بازم همینطور میشم. با توجه به کرونا و اوضاع قرمز جنوب نمیشه بیرون رفت خواهش میکنم کمکم کنید. ممنوم

 11. حدیث نعمتی گفت:

  سلام خسته نباشید،من پسرم 4 سالشه این دوساله پولیپه بینی داره، وهی میبرمش دکتر یه مقدار داروبهش میدن میخورشون یه مدت خوبه بعدیه مدت دوباره دماغش بویه بدمیده وکیپ میشه نمیتونه نفس بکشه ،حالام بایدچیکارش کنم ،خیلی نگرانشم بخدا

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگر بوی بد بینی هم رخ میدهد باید معاینه از نظر وجود عفونت و سینوزیت انجام شود
   با توجه به شدت پولیپ ها شاید نیاز به جراحی باشد
   جهت کیپی بینی اسپری بینی نازونکس هر ۱۲ ساعت یک‌پاف تا ۵ روز مصرف شود

   • حدیث نعمتی گفت:

    آهاباشه اگه این اسپری رواستفاده کنم بویه دماغش خوب میشه؟بردمش دکتر تهران گفت وقتی سنش رفت بالا مثلا۱۸یا۱۹سالش شد بایدعمل کنه الان نمیشه عمل کرد ازراهایه دیگه ای نمیشه پیش بریم ,ممنون ازراهنماییتون خانوم مرشدی

    • حدیث نعمتی گفت:

     بویه بینیش همیشگیه ،باشه ممنونم ازلطفتون

 12. محمد گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید من ۲۷سالمه نزدیک به ۷-۸ماهی میشه که بینیم میگیره جوری که نفس کشیدن برام سخت میشه دکتر هم رفتم هم قرص بهم داده هم اسپری و قطره بینی.استفاده میکنم جواب درستی بهم نداده
  خواستم ببینم چیکار کنم که مشکل بینیم درست بشه
  ممنون

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   باید علت گرفتگی بینی مشخص شود
   الرژی،پولیپ،انحراف بینی و .. می توانند از علل ان باشند
   بنابر علت درمان باید صورت گیرد

 13. مددی گفت:

  سلام من سه سال پیش عمل پولیب انجام دادم اسم دارم و انحراف بینی هم دارم الان دوباره یکی از بینی هام پولیب دراومده میشه منو راهنمایی کنین ممنون میشم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از اسپری بینی بکلومتازون هرشب دو پاف استفاده کنید

   • ماهک منصور گفت:

    سلام خسته نباشید من ۱۵سالمه و بینیم خیلی میده واصلا از بینی نمی تونم نفس بکشم وحش بویاییمم کم شده و صدام تو دماغی شده میشه لطفاً راهنمایی 🙏

 14. علی ایزدخواه گفت:

  سلام حدود1ماه گرفتگی بینی خصوصادر خواب کلابینی کیپ میشه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایمی همچون خلط گلو؟ترشح پشت حلق؟درد پیشانی؟ و…را ذکر کنید

 15. Amir گفت:

  با عرض سلام :من 27 سالمه ک دو سال ب مدت 2 ماه بینی ام کیپ شده بود دکتر رفتم و خلاصه بهتر شدم الان دوباره همین موضوع برام ب مشکل خورده نزدیک ب 3 ماهی هست ک کیپ میشه و با اسپری باز میشع ،اسپری هم دکوفن25%دو بار دکتر عمومی رفتم و تا یک ماهی خوب بودم فقط فقط مشکلم شباس راحت نمیتونم بخوابم ولی روزا ک کلا ماسک استفاده میکنم اصلا مشاهده کیپ شدن ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید

 16. علی گفت:

  سلام خسته نباشید بنده پولیپ بینی دارم جوری که از توی بینی می تونم باهاش تماس برقرار کنم آیا کندن پولیپ خطری داره؟

 17. حدیث گفت:

  سلام من دوساله که براثرسرماخوردگی بویایی وچشایی ندارم چندبارم دکتر رفتم بعضیا میگن به مروربرمیگرده ولی یکیشون گفت نه ،،حالا نسبت به اوایل بوهاروکم وبیش تشخیص میدم ولی بوی جدید دارن،،لطفابهم دارویی درمانی چیزی پیشنهادبدین،،ممنون میشم

 18. هادی جلالی گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من قبلا که آبریزش داشتم آمپول آلمانی میزدم و مشکلم حل میشد ولی الان چون نیست هر روز با مشکل آبریزش چشم و بینی مواجهم سمت چپ بینی م هم پولیپ دارم فقط چون علائم سینوزیت و آلرژی شبیه به هم هست نمیدونم چیکار کنم دکترم رفتم برام اسپری و سرم شستشو داد ولی فایده ای نداشت

 19. یاسر گفت:

  یک هفته میشه که بینی مسدود شده سرما هم نخوردم چیکار کنم

 20. محمدپور گفت:

  باسلام
  بینی بنده معمولا یک طرفه هستش. یعنی بعضی اوقات سمت راست باز و سمت چپ کمی گرفته وبعضی اوقات بالعکس یعنی سمت چپ کاملا باز و سمت راست کمی گرفته میشود.
  آیا این طبیعی است؟
  اگر غیر طبیعیه عدلتش چیه؟
  ممنون.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   گرفتگی بینی علت هایی نظیر سینوزیت،پولیپ،آلرژی و … دارد
   که با معاینه و اقدامات تشخیصی باید علت مشخص و درمان صورت گیرد

 21. habibsalarzahi گفت:

  باسلام خدمت شما وسایت خوب شما واقعا مطالب خوبی گذاشته بودین .بنده 22سالمه از خرد سالی تا حالا به گردوخاک وگرمی حساسیت داشتم فقط عطسه میزنم وچند سالی هست که متوجه شدم حتی فصل زمستان هم دماغ ام کیپ هس نمیتونم صحیح نفس بکشم بخدا کلافه شدم تابستون که بشه علاوه برکیپ بودن دماغ .صورشت ام طوری شده که به کوچک ترین چیز حساسه یعنی بالمس کردن دماغ وصورت هم عطسه میزنم یا اگه کوچکترین ضربه ای به دماغ ام برخورد کنه کلی صبر یا عطسه میزنم توروخداراهنماییم کنیدکلا از زندگیم ناامیدشدم .ازترس کرونا هم نمیتونم بیرون برم.باتشکر از سایت خوب شما

 22. امین گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من یک طرف گرفتگی بینی دارم اما وقتی سرم رو میزارم زمین به هر طرف ک بخوابم اون طرف بینیم گرفته میشه انگار ی مایع هست از اینور به اونور میره . میشه راهنماییم کنید که اصلا این چ بیماری هستش و درمانش چجوریه ؟ الانم با شروع فصل بهار بیشتر هم شده گرفتگی

 23. عباس نخعي گفت:

  سلام وقت بخير بنده ٤٠ سالمه دو مرتبه عمل پوليپ انجام دادم اولي ده سال قبل دومي چهار سال قبل حدود يك هفته هسته دوباره بينيم گرفتگي نفس كشيدن مشكل و از همان جراحي اولي حس بوياي كامل ازدست دادم الان دوباره چكاره بايد بكنم ممنون ميشم راهنماي بفرمايد

 24. فاطمه گشاده رو گفت:

  عرض سلام
  پسر من بعد از سرماخوردگی و بهبود آن؛ تو دماغی صحبت میکنه و شبها چون با دهان فقط تنفس میکنه خرناس میکشه و تنفس بسیار بدی داره. به دلیل شیوع کرونا هم دکتر نمیره چه دارویی توصیه میفرمایید
  سپاس

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   اگر تا قبل از سرماخوردگی مشکلی نداشتند از اسپری بکلومتازون هر شب یک پاف تا پنج روز استفاده کنند

 25. احمد گفت:

  سلام پارسال پولیت داشتم آنفلانزا گرفته دیدم با دا و پولی از بین رفته راحت نفس می کشیدم ولی امسال دوباره آمده کمکم کنید به دلیل کرونا کرون می ترسم بیرون برم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از اسپری بینی بکلومتازون هر ۱۲ساعت یک پاف داخل بینی استفاده کنید

 26. زهره گفت:

  سلام ببخشید من یکسالی هست عمل پولیپ انجام دادم حالا دوباره تنگ نفسی و سوزش دماغ دارم ممنون اگه کمکم کنید

  • حسین گفت:

   سلام. دخترم ۵/5 سالش هست. حدود یک ماه پیش متوجه قرمزی در حفره بینی شدم تا اینکه الان که نگاه کردم یک براندگی داره که براحتی قابل دیدن هست و در حفره دیگر تازه شروع شده. در ضمن الرژی به بعضی مواد غذایی هم داشت که دور دهانش دانه های ریز قرمز رنگی دیده میشد.ایا پلیپ هست. با این کرونا چه باید کرد

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام بله پوليپ هستش
    هر شب با سرم شستشو بينيشو بشوريد
    توسط متخصص گوش و حلق و بيني هم ويزيت شود

 27. جوکار گفت:

  سلام وقت بخیر من 29 سالمه
  الان به مدت دوماه هست که احساس گرفتگی در بینی دارم و بویاییم هم ضعیف شده پیش دکتر رفتم اسپری بکلام تجویز کرده ولی هنوز احساس گرفتگی رو دارم درصورت امکان راهنمایی کنید

 28. رحیمی گفت:

  سلام
  من خانمی ۵۱ ساله هستم که حدود شش سال است به سینوزیت دچار شدم. اخیراً با حمام رفتن و یا عرق کردن سرم و پیشانی ام به شدت سرد می شود و هر دو بینی‌م کیپ می شود و بالای ابروهایم احساس سنگینی دارم و حس بویایی هم ندارم. سیتی اسکن هم رفتم و سینوزیت شدید و انحراف نوشته. لطفا کمکم کنید.

 29. عرفان گفت:

  سلام ببخشید من پولیپ بینی دارم 2 سال پیش عمل جراحی کردم الان بازم پولیپ هام رشد کردن آیا جراحی دوباره راه حل است؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید ویزیت شوید
   اگر شدید باشد بله

 30. افراسیابی گفت:

  سلام من دو دستم رو عمل کردم چون نوک انگشتانم گزگز و داشت بی حس میشد ولی متأسفانه بعد از دوسال عمل دست راستم انگشت دست راستم دیگه خم خم نمیشه و نمیتونم ببندم. چه ورزشی انجام بدم که گاهی تیر هم میکشه دست راستم ممنونم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نیاز به معاینه است .اگر انگشت ماشه ای مطرح باشد نیاز به معاینه مجدد است

   • آمنه صفرلو گفت:

    سلام پسر من ۶سالشه داخل بینش ی حالت گوشت اضافه هستش میخواستم بدونم چیکار کنم

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نیاز به معاینه است .اگر انگشت ماشه ای مطرح باشد نیاز به جراحی مجدد است

   • امید گفت:

    سلام من پولیپ بینی دارم بیشتر ا قات طرف راست بینی ام مسدوده باید چگار کنم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام
     شب ها به سمت طرفی که مسدود است بخوابید
     اسپری بینی نازونکس هر ۸ ساعت یک پاف تا یک هفته
     در موارد شدید نیاز به جراحی است

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...