مجله پزشکی دکتر دکتر

پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی

22 خرداد 1397

129

پیشگیری، مراقبت و درمان گوش، حلق و بینی
پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

پولیپ بینی چیست؟ پولیپ بینی چرا به وجود می‌آید؟ در این مطلب به بررسی کامل پولیپ بینی و درمان‌های پزشکی و خانگی پولیپ بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

پولیپ بینی یکی از بیماری‌های شایع مربوط به بینی است. اگر شما در داخل بینی خود احساس ضربه‌های وارد شده به دیواره بینی را دارید احتمالا می‌توان گفت شما پولیپ بینی دارید.

پولیپ بینی چیست

پولیپ بینی به نظر می‌رسد به اندازه یک دانه انگور یا یک قطره اشک هستند. آن‌ها رشد می کنند، بزرگ می‌شوند و خطوط بینی و سینوس‌ها را در بر می‌گیرند. برخی از انواع پولیپ‌های بینی وجود داشته که ممکن هستند بینی را مسدود کنند و تنفس را مشکل کنند. پولیپ بینی نرم، بدون درد و غیر سرطانی هستند.

خوشبختانه بسیاری از داروهای خانگی برای پولیپ بینی و بسیاری از درمان ها برای جلوگیری از بازگشت پولیپ  وجود دارد.

علائم و نشانه‌های پولیپ بینی

پولیپ بینی معمولا به عنوان پولیپ آنترواوآنال یا پولیپ اتیومئید شناخته می‌شود. پولیپ‌های آنترویی شانه‌ای در سینوس‌های نوع ماگزیلاری ایجاد می‌شود که البته خیلی شایع نیستند.

پولیپ های اتیوموئیدال معمولا از سینوس های اتموئیدی ایجاد می شوند.وقتی پولیپ بینی دارید، ممکن است در قسمت ناحیه سر خود  احساس سرما کنید. اما خود پولیپ ها هیچ احساسی را ایجاد نمی کنند.، بنابراین شما حتی نمی توانید متوجه شوید که آنها را دارید یا نه؟

علائم و نشانه‌های پولیپ بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مسدود شدن بینی
 • عطسه کردن
 • ابریزش بینی
 • درد صورت
 • مشکل در بویایی
 • از دست دادن حس طعم و مزه
 • خارش در اطراف چشم
 • عفونت‌ها
 • درد در دندان‌های بالایی شما
 • تغییرات آوایی
 • احساس فشار روی پیشانی و صورت
 • خرناس

عوارض پولیپ بینی

پولیپ بینی ممکن است باعث ایجاد عوارض شود زیرا می‌تواند جریان هوا و تخلیه مایع را متوقف کند. آنها نیز در نهایت موجب یک التهاب مزمن می‌شوند. همچنین عوارض احتمالی عبارتند از:

 • آپنه انسدادی خواب: این بیماری باعث ایجاد عوارض جدی می باشد که معمولا از تنفس شما شروع می کند.
 • عفونت‌های سینوسی: پولیپ بینی ممکن است باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌های سینوس شود. آنها با التهاب پوشش‌های بینی و سینوس‌ها که بیش از 12 هفته هم طول می‌کشند. (رینویوزیت مزمن، همچنین به عنوان سینوزیت مزمن شناخته می شود)

دلایل پولیپ بینی

دانشمندان واقعا نمی دانند که پولیپ بینی چه چیزی می باشد.. با این حال، شواهدی وجود دارد که افراد مبتلا به پولیپ بینی دارای پاسخ های متفاوت سیستم ایمنی هستند نسبت به کسانی که پولیپ بینی ندارند. پولیپ بینی به رینیت آلرژیک، آسم، آلرژی به آسپیرین، عفونت‌های سینوسی، عفونت‌های حاد و مزمن و فیبروز کیستی مرتبط هستند.آنها می توانند در هر سنی اتفاق بیفتند، اما در بزرگسالان جوان و سالم شایع تر هستند.همچنین مردان بالای 40 سال بیشتر به پولیپ بینی مبتلا می شوند.

تشخیص پولیپ بینی

در صورت مراجعه به دکتر احتمالا از آندوسکوپ بینی استفاده می‌کند تا داخل بینی و سینوس‌ها را به وضوح ببیند. پزشک شما ممکن است مطالعات تصویربرداری را برای تعیین اندازه و موقعیت پولیپ های عمیق تر در سینوس های شما توصیه کند. این تست ها نیز برای جلوگیری از مشکلات دیگر، از قبیل مشکلات ساختاری یا رشد دیگر پولیپ ها انجام می شود.

پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش‌های آلرژی را برای تشخیص اینکه آیا آلرژی باعث التهاب می شود، یا نه؟ توصیه کند. اگر کودک شما با پولیپ‌های بینی تشخیص داده شود، پزشک ممکن است، فیبروز کیستیک آزمایشی را تجویز کند، زیرا این نوع علائم در این سن اغلب باعث ایجاد علت پولیپ بینی در کودکان می شود. آزمون فیبروز کیستیک یک آزمون استاندارد است.

درمان پولیپ بینی

شما احتمالا با وجود داشتن علائم پولیپ بینی  به درمان پولیپ بینی می پردازید، اما درمان متعارف معمولا با اسپری کورتیکواستروئید بینی اغاز می شود. همچنین ممکن است یک نسخه از دارو برای پریزینون به صورت داخل دهان به مدت یک هفته تجویز شود.استروئیدهای بینی  هم وجود دارد، که ممکن است برای درمان پولیپ بینی استفاده شوند.

داروهای دیگر، مانند آنتی‌هیستامین‌ها و ضد انعقادها، برای زمانی که واقعا پولیپ بینی هم ندارید، مناسب می باشند. با این وجود، اگر شما عفونت داشته باشید، ممکن است قبل از شروع به تزریق استروئید، آنتی هیستامین ها را برای کنترل آلرژی یا آنتی بیوتیک ها را برای شروع توصیه کنند.

اگر پولیپ‌های بینی زیاد باشند و اسپری‌های بینی کمک چندانی را در بر نداشته باشند، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. گزینه‌های جراحی عبارتند از: پلیپکتومی یا جراحی سینوس آندوسکوپی، جایی که جراح از آندوسکوپ برای دیدن سینوس‌ها استفاده می‌کند البته اگر پولیپ‌ها زیاد و دشوار باشند.

در روش عمل جراحی بیهوشی عمومی برای جراحی پولیپ بینی انجام می شود. جراحی می تواند کمک کند، اما عوارض جراحی می تواند شامل خونریزی، عفونت و همچنین ممک است پولیپ ها پس از درمان، هم چنان باشند.

درمان‌های خانگی برای پولیپ بینی

خوشبختانه درمان‌های طب طبیعی و درمان‌های خانگی برای درمان و تسکین پولیپ بینی انجام می‌شود. این درمان‌ها شامل تغذیه سالم و استفاده از اسانس ها و مکمل های غذایی است.

روغن درخت چای:

روغن درخت چای به دلیل خاصیت ضد میکروبی که دارد، در مواقعی که در بینی استفاده می‌شود موثر است.

 بروملین:

شما ممکن است تعجب کنید، که خوردن هسته سیب می تواند شما را به آنزیم تقویت کننده سیستم ایمنی و ضد التهابی مجهز کند. به دلیل اینکه بروملی موجود در هسته سیب  توانایی کاهش تورم را دارد، همچنین بروملین به کاهش علائم عفونت های سینوسی کمک می کند،از آلرژی و آسم هم محافظت می کند.

 منیزیم:

منیزیم مشابه با بروملین دارای خواص ضد التهابی است و همچنین بسیاری از بافت های بدن را از انقباض رها می کند و تاثیر شایانی در باز کردن سینوس ها و گرفتگی بینی دارد. داشتن یک رژیم غذایی غنی از غذاهای منیزیم دار، مانند سبزیجات، آجیل، دانه های گیاهی  و حبوبات می تواند بسیار کارساز باشد.

گلدنسال:

نوشیدن یک فنجان چای ساخته شده از این گیاه هر روز می تواند پولیپ بینی را تسکین دهد. گلدنسال دارای خواص ضد باکتری و ضد میکروبی است. استفاده مداوم از  گلدنسال نباید بیش از سه هفته مورد استفاده قرار گیرد و نباید توسط زنان باردار یا شیرده مصرف شود.

روی:

ماهی قزل آلا، کاکائو و نخود جز عناصری هستند که دارای منابع عالی روی می باشند. برای عملکرد خوب بدنی به عنوان یک عنصر مهم، مقدار کمی از روی را هر روز مصرف کنید.روی اغلب به صورت غیرمستقیم (OTC) برای مبارزه با سرماخوردگی مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است در درمان سینوزیت مزمن و در جلوگیری ازاز پولیپ بینی نیز مفید باشد.

سخن آخر

در ارتباط با پولیپ بینی اگر یکی از علائم و نشانه‌های بالا را دارید قبل از شروع به هر گونه درمان توصیه می‌شود ابتدا با پزشک متخصص صحبت کنید تا گونه حاد و غیر حاد را پزشک متخصص تشخیص دهد و به طبع آن راه درمان را پیشنهاد کند.

منابع:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی»

129 پاسخ به “پولیپ بینی و یک روش درمان طبیعی”

 1. لیلا گفت:

  سلام من 48 سالمه هرچند گاهی سرگیجه دارم واحساس بادگرفتگی تو هردوتا گوشهام ممکنه راهنمایم کنید

 2. محمد گفت:

  سلام ، میخواستم بدونم که دارویی هست ک جایگزین تلفست بشه ، چون من نمیتونم تهیه بکنم ، هیچ داروخانه ای نداره

 3. مریم گفت:

  سلام من پلیپمو دوبار عمل کردم و برگشته بعداز عمل چه مراقبتی لازمه که برنگرده دیگه

 4. خدیجه گفت:

  خیلی عالی بود ممنون

 5. مهدی گفت:

  باسلام من پولیپ بینی دارم شبهابه سختی نفس میکشم دهانم کاملا خشک میشه تنفسم خیلی سخته لطفا راهنماییم کنید

 6. عطیه گفت:

  سلام شب وقتی میخوام بخوابم ابریزش بینی عطسه با یکی بینیم کیپ میشه وقتی یه طرف صورت رو میکشم میتونم نفس بکشم پاییز خیلی سختمه چکار کنم یه روز های هم بینیم خشک میشه

 7. حسین گفت:

  سلام من مدام بینیم کیپ هستش همیشه همه ی علائم پلیپ هم دارم اصلا نمیتونم از بینی نفس بکشم یه راه حل نشونم بدین ممنون ایا با عمل خوب میشم .؟

 8. ناشناس گفت:

  سلام من پلیپ بینی دارم چهار سال قبل عمل کردم ولی دوباره عود کرده تو رو خدا میترسم از عمل یه راهکاری هس بدون عمل باشه

 9. لیلا گفت:

  سلام وخسته نباشید
  من 47 سالمه سالهاست پولیپ بینی وآلرژی دارم مشکل من اینکه اصلا حس بویایی ندارم وگاهی اوقات گرفتگی بینی دارم لطفا راهنماییم کنید ممنون

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از اسپری بینی بکلومتازون هر ۱۲ ساعت دو پاف داخل بینی استفاده نمایید

 10. خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

  سلام بايد توسط جراح گوش و حلق و بيني معاينه شه و جراحي براش انجام بدن

 11. افشبن گفت:

  سلام . من چند سال پیش عمل کردن 2 بار برا پلیپ ولی باز متاسفانه بایم پلیپ دارم. اصلا شبا نمیتونم بخوابم نفس کشیدن سخته برام.تو دماغیم حرف میزنم.حتی غدا خوردنم برام سخته میشه لطفا راهنمای کنید ک چه چیزی داروی استفاده کنم ک ضررم نداشته باشه.ممنون میشم راهنمایم کنین

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از اسپری بینی بکلومتازون هر ۱۲ ساعت دو پاف داخل بینی استفاده نمایید .در صورتی که بهبودی حاصل نشد به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید

 12. ناصر گفت:

  سلام
  بنده دو سال پیش عمل پولیپ داشتم ولی دوباره پولیپ برگشته و همان عطسه های صبحگاهی و روزانه وکیپ شدن بینی و مشکل تنفس با بینی برگشته ممکنه راهنمایی بفرمایید چیکار کنم برای بهبودی
  تشکر

 13. زینب ملائي گفت:

  سلام من گرفتگی بینی دارم و فکر کنم همان پولیپ باشه شبها نمیتونم بخوابم از راه دهان نفس میکشم باعت شده اختلال خواب داشته باشم. همچنین آبریزش بینی دارم بعضی وقتها صورتم درد میکنه لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم.

 14. شهرزاد گفت:

  سلام وخسته نباشید
  من سال 82 عمل زیبایی بینی انجام دادم مشکل تنفسی ندارم ولی شبها خیلی خروپف میکنم واین منو خیلی اذیت میکنه ممنون میشم راهنمایم کنید

 15. ناشناس گفت:

  باسلام چندروزه حس میکنم توبینی چیز ی مثل جوش اذیتم میکنه بایدچکارکنم
  با تشکر
  رضا۴۶ساله ازابادان

 16. وحید گفت:

  سلام من اسم آلرژی دارم بینی ام پلیم داشت چندسال پیش عمل کردمش حالا دوباره دراومدن خیلی اذیتم شب ها نمیتونم بخوابم ازدهن نفس میکشم بینی ام کاملا بسته چه دارویی مصرف کنم

 17. ناشناس گفت:

  سلام.من پولیپ بینی دارم دیگه خسته شدم.دوسال پیش عمل کردم دوباره برگشته.یکسره آبریزش وعطسه دارم.صدام تودماغی است.12ساله اینجوریه.لطفابگین چه کارکنم.ممنون.

  • ناشناس گفت:

   سلام من پولیپ بینی داشتم چند ماه قبل عمل کردم ولی الان بازم داره در میاد لطفا راهنمایی کنید

 18. محمد گفت:

  سلام‌من‌یک‌بار‌پولیپ‌عمل‌کردم‌ولی‌خوب‌نشدم‌‌شبها‌بادهان‌نفس‌میکشم‌‌خلت‌‌به‌رنگ‌نارنجی‌از‌بینم‌درمیاد‌م

 19. حدیثه گفت:

  سلام پلیپ داشتم عمل کردم ولی دوباره علایمشودارم مثل تب آبریزش بینی موقع خواب نمی تونم از بینی نفس بکشم ترو خدا یه راهی برای درمان برام بگین خیلی اذیت میشم

 20. مهشید گفت:

  سلام پدر من چن ساله مشکل خلط داره در سی تی مشخث شد ک پولیپ ی سمتس بزرگ شده واحتمال خلطشم برای همینه ایا راه درمانی هست؟؟؟قرص و اسپری و ایناهم تاثیری نداشته خیلی خلط داره

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   باید طولانی مدت از اسپری استفاده کنند
   در غیر این صورت باید با مراجعه به متخصص گوش و حلق و بینی جهت جراحی اقدام کنند

 21. زهرا گفت:

  باسلام، من مسکل درد در پشت چسم چپم و گرفتگی بینی دارم این درد از کنا تیغه بینی شروع میشه و تا پشت سرم تیر میکشه ودر سمت چشم چپم هست بطوری کهدگاهی مجبور ب مصرف مسکن قوی این درد در ماه حداقل یکبار اتفاق می افتد و هر بار یک روز کامل طول میکشو و گاهی دو یا سه روز، این اواخر مشکل تنفس در بینی چپ هم دارم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید علت درد های شدیدم بابت چی هست

 22. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید من سی و یک سالمه و تقریباشانزده ساله آلرژی دارم و پولیپ بینیم انقدر بزرگه که راحت داخل آینه میتونم ببینم جراحی نکردم چون یکی از متخصصین می گفتن با وجود آلرژی هفتاد درصد امکان مجدد پولیپ هست تو منطقه با هوای خشک زندگی میکنم واقعا اذیتم میکنه و شبا از خواب بلندم میکنه و نمیتونم از بینی نفس بکشم و انتهای بینیم احساس خشکی و سوزش شدید دارم بنظرتون من چیکار کنم که حداقل کمی بهبود پیدا کنه انواع قرصا رو هم خوردم ولی اثرشون در حد چند ساعته و نمیشه همیشه قرص خورد و دچار عوارض دیگه ای شد ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   اسپری بینی بکلومتازون هر شب دو پاف داخل بینی استفاده کنید

   • مهسا گفت:

    سلام من سه ساله پولیپ بینی دارم. آلرژی و سینوزیت هم دارم دارو خیلی مصرف کردم هر وقت دارو رو قطع کردم عود کرده. الان هم ماه اول بارداری هستم خیلی شرایط سختی رو دارم رفتم دکتر گفت فقط میتونم اسپری دکوسالین استفاده کنم. تو رو خدا اگه راهی هست به بچه صدمه ای نرسه بگید

    • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

     سلام
     دوست گرامی به فوق تخصص آلرژی مراجعه کنید
     تحت نظارت پزشک و در صورتی که نیاز باشد می توانید در شرایط خاص از اسپری بینی بکلومتازون استفاده کنید

 23. بهار گفت:

  سلام وخسته نباشید
  من آلرژی شدیدی به بخارحمام دارم یعنی وقتی ازحموم میام گوش سمت راستم خیلی درد میگیره چون سینوزیت وانحراف بینی دارم دارهای زیادی مصرف کردم ولی اثری نداشت میخوام نظرشمارابدونم دکترچکارکنم ممنون

 24. سعيد گفت:

  با سلام من بينيم گرفتگي شديد داره جوري اذيتم ميكنه كه دوست دارم دماغمو بشكونم و اصلا هم از دهنم نميتونم نفس بكشم قرص ستيريزين هم استفاده كردم قبلا شستشو هم دادم با سرم و اسپري سديم كلرايد هم استفاده كردم تورو خدا ي روشي بگين بتونيم شب بخوابيم حداقل كلافم كرده واقعا خوابو از من گرفته من چندين ساله اين حالتو دارم يهو اود ميكنه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   با معاینه باید علت گرفتگی مشخص شود
   پولیپ،انحراف بینی ،سینوزیت و … از علل می باشد
   از اسپری بکلومتازون بینی هر شب دو پاف استفاده کنید
   پس از دو هفته در صورت عدم بهبود به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

 25. ناشناس گفت:

  چه، داروی بخورم تا گرفتگی بینیم خوب شود اصلا نمی توانم با بینی نفس بکشم

 26. علی صادقی گفت:

  سلام وعرض ادب چندسالیست که فصل تابستان ومواقعی که شدت گرمابالاست دردی درحفره سمت چپ بینیم شروع میشودوبه سرعت چشم وپبشانی وسمت چپ صورتم رادرگیرمیکندوچنان دردشدیدی داردکه کل سیستم بدنم مختل شده ودچارتپش قلب وسرگیجه وریزش شدیداب ازچشم چپم میشودوهیچ مسکن وارامبخشی دردم راتسکین نمیدهدغیرازامپول دگزاکه هردوسه روریکباراستفاده میکنم لطفاراهنمایی کنیدتااراین عذاب ودردشدیدخلاصی یابم..تشکرفراوان ازرحمات شما…

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   دوست گرامی شما نمی توانید مرتب از آمپول دگزا استفاده کنید
   علت مشکل شما باید مشخص شود
   آزمایش CBC_diff,ESR بدهید
   نتیجه را گزارش دهید

 27. سارینا گفت:

  سلام من 13سال دارم و پلیپ بینی دارم و وقتی که سرما میخورم دائم دماغم کیپ هستش از چه دارویی باید استفاده کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   اسپری بینی بکلومتازون هر شب دو پاف داخل بینی استفاده شود

 28. مریم مسعودی گفت:

  سلام 38 سالمه آبریزش _عطسه_خارش چشم_گرفتگی بینی یک روز بهتر ویک روز علی الخصوص روز تعطیلی که دیر از رختخواب باند میشم بدترم و در فصل تابستان و پائیز هست قرص لورتادین و آنتی هیستامین و… جواب نمیده لطفا راهنمایی فرمائید

 29. مهدی گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه وفکر میکنم که در هر دوطرفه بینیم پولیپ دارم چون وقتی یک طرف بینیم بیسته میشه به سمتی دیگه میخوابم اون طرف باز میشه وطرفه دیگه بسته میشه راهی هست که باطب سنتی برطرفش کنم.

  • حمید رضا گفت:

   سلام خسته نباشید من یک بار عمل پلیب کردم ولی باز اوت کرده زیاد هم از پشت حلقم خلط میاد باد هم میخوره اذیت میکنه لبنیات هم میخورم تشدید میشه

 30. مهدی گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه وفکر میکنم که در هر دوطرفه بینیم پولیپ دارم چون وقتی یک طرف بینیم بیسته میشه به سمتی دیگه میخوابم اون طرف باز میشه وطرفه دیگه بسته میشه راهی هست که باطب سنتی برطرفش کنم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   علامت ذکر شده مطرح کننده پولیپ نیست
   جهت تشخیص قطعی به پزشک مراجعه کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...