پولیپ بینی چیست و چه علائمی دارد

  • 1397-06-18
  • 0

پولیپ بینی یک بیماری نسبتا شایع است که در صورت عدم درمان به موقع ممکن است عوارضی خطرناک را به دنبال داشته باشد.

پولیپ بینی یک بیماری نسبتا شایع تنفسی است که اغلب بیماران تا مدت زیادی از وجود آن بی‌اطلاع هستند و تنها از علائم آن رنج می‌برند.

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی به توده‌هایی به رنگ قهوه‌ای مایل به زرد یا صورتی اطلاق می‌گردد که شبیه قطرات اشک یا خوشه انگور آویزان بوده و در اثر التهاب مزمن ناشی از عفونت‌ها (سینوزیت‌های مزمن که عفونت‌های قارچی یا باکتریایی عامل آن‌ها هستند.) و یا آلرژی (حساسیت) ایجاد می‌شوند. این توده‌ها نرم، غیرقابل لمس، بدون درد و غیر سرطانی هستند. توده‌های ایجاد شده باعث انسداد نسبی یا کامل حفرات بینی و سینوس‌ها می‌شوند که در این حالت تنفس از بینی برای بیمار سخت یا غیر ممکن می‌شود و در نتیجه بیمار به اجبار از دهان خود برای تنفس استفاده می‌کند که همین موضوع خود عاملی برای ورود میکروب‌ها به دستگاه تنفسی است.

پولیپ بینی معمولا در هر دو سوراخ بینی ایجاد می‌شود ولی گاهی ممکن است فقط یک سوراخ را درگیر کرده و به صورت دسته‌ای رشد کنند.

علائم شایع پولیپ بینی چیست؟

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم این افراد در مجاری بینی و سینوس‌ها، دچار التهاب مزمن می‌گردند و اگر این التهاب گسترده باشد یا پولیپ‌های دسته‌ای به صورت گسترده در مسیر رشد کرده باشند، مجاری بینی بیمار و سینوس‌ها مسدود شده و علائمی مانند ابریزش بینی، کاهش حس بویایی و خرناس کشیدن حین خواب برای بیمار ایجاد می‌گردد البته لازم به ذکر است که پولیپ های کوچک در بینی معمولا تا مدت ها هیچ نشانه و علائمی از خود نشان نمی‌دهند.

برخی از شایع ترین علائم پولیپ بینی عبارت اند از:

آبریزش بینی، احساس درد در دندان های بالایی، عفونت‌های مکرر، خرناس کشیدن حین خواب، گرفتگی مکرر و مداوم بینی، کاهش و یا از دست دادن کامل حس بویایی، درد صورت و سردرد، خارش اطراف چشم‌ها، از دست دادن حس چشایی، ابریزش از قسمت عقب بینی به داخل حلق

چه عواملی سبب ایجاد پولیپ بینی می‌شوند؟

محققان هنوز علت دقیق و مشخصی به عنوان عامل ایجاد کننده پولیپ بینی یافت نکرده‌اند و صرفا می‌دانند که به وجود آمدن التهاب در غشا‌ی مخاطی بینی و سینوس‌ها سبب ایجاد پولیپ می‌گردد البته برخی شواهد نشان داده که افرادی که مبتلا به پولیپ بینی هستند پاسخ‌های ایمنی متفاوت و مواد شیمیایی مختلفی در غشا‌ی مخاطی بینی نسبت به افراد بدون پولیپ بینی دارند.

شایع‌ترین محل ایجاد پولیپ بینی

پولیپ‌های بینی ممکن است هر کدام از سینوس‌ها و هر جایی از سینوس‌ها و یا هر یک از راه‌های هوایی را درگیر کنند اما اغلب آن‌ها را در اطراف چشم‌ها، بینی و استخوان‌های چانه می‌توان یافت کرد.

پولیپ بینی

 

چگونه از ایجاد پولیپ بینی جلوگیری کنیم؟

آلرژی و آسم خود را کنترل کنیم: از هر چیزی که آسم شما را تحریک می‌کند و یا سبب عود آلرژی در شما می‌شود باید خودداری کنید این مواد شامل گرد و غبار، دود سیگار، مواد شیمیایی و… هستند.

بهداشت فردی را رعایت نمایید: به این ترتیب از التهاب جلوگیری کنید.

از شوینده‌های بینی استفاده کنید: به این ترتیب از سوار شدن عفونت در دستگاه تنفسی و تشدید وضعیت پولیپ جلوگیری کنید.

از دستگاه بخور استفاده کنید: به این ترتیب راه های تنفسی شما مرطوب شده و جریان مخاط در سینوس ها به خوبی برقرار می‌شود و از بروز التهاب و در نهایت ایجاد شدن پولیپ جلوگیری می‌شود.

از اسپری های ضد عفونی کننده استفاده کنید: به این منظور می‌توانید از اسپری سالین(محلول اب و نمک)استفاده کرده و آن را داخل مجاری تنفسی خود اسپری کنید. با این کار جریان مخاط تسهیل گردیده و محلول آب نمک می‌تواند آلرژن ها (مواد تحریک‌کننده آلرژی) و سایر مواد زاید را از راه‌های تنفسی خارج کند.

چه عواملی در بیماران دارای پولیپ بینی خطر‌ناک می‌باشد؟

آسم به خودی خود سبب التهاب راه‌های هوایی می‌شود و انقباض موقتی که در راه‌های هوایی ایجاد می‌شود؛ شرایط پولیپ را تشدید می‌کند.

فیبروز کیستیک که نوعی اختلال ژنتیکی است و در اثر آن سفتی مخاط در بیمار ایجاد می‌شود و این یکی از نشانه‌های این بیماری است که با پولیپ بینی مرتبط است. در اثر این بیماری مخاط فرد ضخیم و چسبنده شده و وضعیت پولیپ را حادتر می‌نماید.

آلرژی به برخی داروها مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و … و یا نسبت به گرده‌ها و قارچ‌های موجود در هوا به دلیل انسداد بیشتر راه‌های هوایی و بعضا سوار شدن عفونت، وضعیت پولیپ را حادتر می‌گرداند.

سندروم چرگ اشتراوس باعث التهاب عروق خونی می‌شود. درواقع این بیماری یک بیماری خودایمنی است که عروق کوچک و متوسط را درگیر می‌کند که در مراحل ابتدایی، بیماری خود را با علایمی مشابه آسم و رینیت آلرژیک نشان می‌دهد در نتیجه اگر فرد مبتلا به پولیپ باشد و یا زمینه آن را داشته باشد در صورت بروز این بیماری وضعیت تشدید می‌گردد.

پولیپ بینی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

معمولا پزشک با استفاده از یک چراغ قوه و یک رینوسکوپ می‌تواند از طریق سوراخ بینی در اغلب مواقع پولیپ‌ها را تشخیص دهد اما گاهی پولیپ‌ها در عمق سینوس‌ها قرار گرفته‌اند به همین دلیل پزشک برای دیدن آن‌ها به ناچار از اندوسکوپی استفاده می‌کند. اندوسکوپی ممکن است اندکی برای بیمار آزاردهنده باشد. در این روش پزشک یک لوله‌ی نازک و انعطاف‌پذیر را از طریق سوراخ‌های بینی وارد مجاری تنفسی می‌کند. سر این دوربین مجهز به دوربین و یک چراغ است بنابراین پزشک آن را به راحتی در مسیر موردنظر هدایت می‌نماید.

ممکن است در موارد شدیدتر پزشک از MRI و CT scan استفاده کند تا بتواند سایز و محل دقیق پولیپ را مشخص کند. با این روش پزشک می‌تواند سایر ناهنجاری‌های احتمالی موجود در دستگاه تنفسی را نیز شناسایی کند.

درمان پولیپ بینی چگونه است؟

درمان‌های دارویی مرحله اول درمان پولیپ هستند. در این روش‌های درمانی پزشک سعی می‌کند که در درجه اول اندازه پولیپ را کوچک کند و در صورت وجود انسداد، گرفتگی، التهاب و عفونت آن‌ها را برطرف نماید سپس به حذف کامل پولیپ اقدام کند.

درمان‌های دارویی شامل انواع اسپری‌های بینی (کورتیکواستروئیدها)، کورتیکواستروئیدهای خوراکی و تزریقی و داروهای دیگر نظیر انواع آنتی‌هیستامین‌ها برای کنترل آلرژی و آنتی‌بیوتیک‌ها برای کنترل عفونت و برخی داروهای دیگر می‌شوند.

اگر داروها در درمان پولیپ موثر واقع نشوند و نتوانند پولیپ‌ها را کوچک کنند یا از بین ببرند؛ ممکن راه دیگری به جز جراحی برای پزشک باقی نماند. این جراحی به وسیله اندوسکوپی اغلب انجام می‌شود و با استفاده از یک جسم کوچک پولیپ‌ها تراشیده می شوند. البته این جراحی چندان دشوار نیست و اغلب به عنوان یک جراحی سرپایی از آن یاد می‌شود. بعد از انجام عمل، معمولا پزشک برایتان انواع کورتیکواستروئیدها را تجویز می‌کند و از شما می‌خواهد که از محلول آب نمک برای شست و شوی محل استفاده کنید؛ همه‌ی این اقدامات به این دلیل است که از بازگشت پولیپ‌ها جلوگیری شود.

پولیپ بینی اغلب در چه افرادی مشاهده می‌شود؟

به طور کلی خانم‌ها بیشتر از آقایان به پولیپ بینی دچار می‌شوند. همچنین پولیپ بینی از نظر سنی بیشتر در افراد میانسال که بیش از ۴۰ سال سن دارند؛ دیده می‌شود. این بیماری در کودکانی که مبتلا به بیماری‌هایی نظیر آسم، فیبروز کیستیک، زکام، و سینوزیت مزمن هستند بیش از سایرین مشاهده می‌شود.

منابع:

mayoclinic

healthline

wikipedia

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پولیپ بینی چیست و چه علائمی دارد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر