پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

 • 1397-10-24
 • ۴۸۷۹۱۶ بازدید
 • 1,098
درمان عفونت ادرار

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,098 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام یه چند وقتی هست رنگ ادرارم تیره تر شده و دچار درد پهلویه چپ شده ام.لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   باید سونوگرافی جهت بررسی سنگ کلیه و آزمایش و کشت ادرار انجام شود

 2. سلام. رضا هستم ۳۹ سال سن چند روزی هست از الت تناسلیم مایع سفید رنگ میاد شبیه منی در حد چند قطره . ممنون اگر راهنمایی کنید یا دارو معرفی کنید.

 3. سلام خیلی کلیه درددارم باعفونت شدید

  • سلام
   باید سونوگرافی جهت بررسی سنگ کلیه و آزمایش و کشت ادرار انجام شود
   همچنین قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 4. سلام سوزش شدید درناحیه مثانه وموقع ادرار وادرار با انقطاع قطره ای میاد همراه باسوزش چه کنم چی مصرف کنم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 5. سلام خانم دکتر من ۱۹ روز هست زایمان کردم و زمانی که ادرار میکنم درد دارم و ۲ روز هست دچار لرز میشوم حتی زمانی که آب هم میخورم رنگ ادرارم تیره نیست ولی امروز یکم لای کشاله رانم درد حس میکنم امکانش هست لرزهام برای عفونت ادراری باشه و گاهی سردرد دارم ولی تب ندارم

  • سلام
   با توجه به زایمان اخیر و لرز باید بررسی بیشتر صورت گیرد
   به متخصص زنان مراجعه کنید یا از تماس تلفنی دکتر دکتر جهت تماس با متخصص زنان استفاده کنید

 6. با عرض سلام..آقایی هستم 37 ساله، چند هفته ای هست که مثانه ام دچار درد شده است، برخی مواقع نیز دچار خارش و سوزش می شود. آلتم نیز درد می گیرد. تکرر ادرار دارم. پهلوها و کشاله رانم نیز دچار درد می شوند. از چه داروهایی می توانم برای درمان استفاده کنم. اگر پاسخ دهید، ممنون میشم..

  • سلام
   بهتر است آزمایش ادرار انجام شود اگر امکانش را ندارید
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یکی
   و قرص فلوکونازول ۱۵۰ هر ۴۸ ساعت یکی
   تا یک هفته
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 7. خانم دکتر سلام من ۵۹سال دارم عفونت نوک الت دارم پروستات چپم ورم اندازه کدو چه دارو بخورم رشت هستم

 8. سلام، من خانمی ۲۹ ساله هستم، چند ماه پیش عفونت ادراری داشتم که با دارو برطرف شد، اما باز درد زیر شکم و کمر، تحوع، خستگی و تکرر ادرار دارم و صبح ها از درد كليه و شدت ادرار بيدار ميشم و همينطور هميشه ترشح دارم و سابقه کیست و عفونت هم دارم، ممنون میشم بفرمایید چه دارویی مصرف کنم

  • سلام
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یکی
   تا یک هفته
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 9. سلام و خسته نباشید.
  من در طول یکسال اخیر معمولا هر دو ماه یکبار در آخر ادرار چند قطره خون مشاهده می کنم. اما هفته پیش خون بیشتری بعد از ادرار دیدم. در مثانه هم احساس میکنم چیزی بهش فشار می آورد. مشکل ادرار و تکرر ندارم. ولی بعد از کمی ادرار کردن فشار میارم تا ادامه ادرار خارج شود.
  به گفته پزشک متخصص، عفونتی در ادرار وجود ندارد و در سونوگرافی هم همه چیز نرمال است.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   باید سونوگرافی و بررسی کارکرد کلیه انجام شود
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 10. باسلام مندیابت دارم وعفونت اداراری دارم وکمی لرز هم دارم سیپروفلوکساسین ۵۰۰ استفاده کردم ولی فرقی نکردم منو راهنمایی کنید 5۸ سالپه

  • سلام
   باید ازمایش ادرار و کشت آن و آنتی بیوگرام انجام شود

 11. سلام چن روز موقع ادرار کردن درد دارم و خیلی فشار میارم تا ادرار در بیاد زیر شکمم هم درد دارم الان درد میزنه به پاهام

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 12. سلام من خانمی 38ساله هستم دوروز سوزش ادار داشتم لگن وپاهامم درد میکرد ولی روزا جلوی شکمم درد می گرفت وپشتم حالم اون جوری بود که ادرارم رو نگه داشته باشم جلوی شکمم درد میگرفت ادارم که تخلیه میشد یکم خوب بودم دوباره همین جوری میشدم الان سوزشم کم شده زردی ادرارهم ندارم ولی همون حالت درحالت رو که گفتم دارم تند تند هم باید ادرارم تخلیه بشه

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 13. سلام.چند روزه محبوس ادرار شدم. هرچی زور میزنم نمیتونم ادرار کنم. وقتی مثانه ام پر میشه به زور میتونم ادرار کنم!!
  قبل از عید نوروز هم بیضه هام درد میکرد آزمایش ادرار دادم معلوم شد عفونت ادراری دارم.
  الان مشکل محبوس ادرار گرفتم.
  رفتم پیش دکتر عمومی چندتا سوزن و قرص سیپروفلوکساسین۵۰۰ و فنازومکس۱۰۰ بهم داد.
  دارم مصرف میکنم احساس میکنم فقط کمی بهتر شدم و هنوزباید زور بزنم تا ادرار کنم.
  زیر دوش آب گرم هم میرم بهتر میتونم ادرار کنم…
  با شرایط کرونا میترسم دوباره دکتر برم.
  خواهش میکنم قرص بهتری پیشنهاد کنید!!!

  • سلام قرص فنازوپريدين هر ٨ ساعت بخوريد
   ممكنه ادرارتونو قهوه اي كنه نگران نباشيد

 14. سلام من خانمی ۳۷ ساله هستم وسه هفته ای هست بعضی روزها تکرر ادرار دارم وگاهی اوقات پهلوهام در دو طرف و کمر و پاهایم درد میگیردبعضی اوقات هم زیر شکمم درد میگیره الان جدیدن سرم هم خیلی درد میگیرد امکانش هست که عفونت ادراری داشته باشم وچه ازمایشی رو باید انجام بدم ممنون میشم از پاسخ گوییتون

  • سلام قرص سيپروفلوكساسبن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ساعت يك عدد تا ٧ روز مصرف كنيد
   قرص فنادوپريدين هر ٨ ساعت يك عددتا ٧ روز اين قرص رنگ ادرارو قهوه اي ميكند

 15. سلام ببخشید دخترم ۱۸ سالشه بعداز ادرار سوزش ودرد داره ودر دستگاه تناسلی احساز سوزش میخواستم بدونم چه انتی بیوتکیبهش بخاطر کرونا میخواستم بیرون نبرمش ممنون

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 16. با عرض سلام و احترام. از اینکه مزاحم شدم ، عذرخواهی میکنم..پسری 36 ساله هستم . مدتی هست که دچار تکرر ادرار شدم، بعضی اوقات الان درد می گیره یا سوزن سوزن می شود ولی سوزش ادرار ندارم. بخش پایین شکمم، بالاخص بخش نزدیک به الان دچار درد و سوزن سوزن می شود. علاوه بر این، احساس بی حسی هم در بیضه و هم در التم دارم. ایا عفونت مثانه دارم یا ممکن است پروستاتم دچار مشکل شده باشد؟ با توجه به اینکه در یک شهرستان کوچک زندگی می کنم و دسترسی به پزشک حاذق ندارم، و از طرف دیگر شرایط کرونا اجازه نمی دهد که جهت مداوا به شهر های دیگه مراجعه کنم اگه امکان دارد، لطف کنید دارویی جهت مداوا، معرفی کنید.
  با تشکر

  • سلام
   با توجه به علایمی که ذکر کردید باید‌جهت بررسی بیشتر از تماس تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 17. من یک هفته ایی میشد بعد ادرارم سوزش داشتم سوزشه قابل تحمله. یه چند روز بود خوب شده بود
  الان روز دوم پریودمه دم دمای صبح دوباره این سوزش شروع شد رفتم دستشویی بار اول ادرار کردم بعد که اومدم بخوابم دوباره احساس ادرار داشتم وهی میسوخت ولی میرفتم دست شویی خیلی کم ادرار میومد اندازه ی یک دو قطره

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 18. سلام خسته نباشید ببخشید من دقیقا دوساله که علائمی مثل سوزش وتکرر ادرار ادار تیره کمردرد پهلو درد وحالت تهوع دارم تا زمانی که آنتی بیوتیک استفاده میکنم خوبم به محض اینکه دارو قطع میشه دوباره همون علائم رو دارم هیچ وقت اساسی درمان نشدم ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام
   باید ازمایش و کشت ادرار و آنتی بیوگرام انجام شود

 19. سلام خسته نباشید
  نزدیک یه هفته ست آخر ادرارم یکم سوزش دارم چند روزی بود خوب شده بود دیشب دوباره شروع شد وهی احساس ادرار داشتم ولی میرفتم یک یا دوقطره میومد بعد میسوخت.
  اگه میشه کمکم کنید.
  تشکر از شما.

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 20. سلام خسته نباشید
  من الان چند وقتی سوزش ادرار دارم درد پهلو دارم چندتا دکتر رفتم 3 تا سونو دادم 3 تا آزمایش خون 4 تا آزمایش ادرار گفتن چیزی نیست تو سونو آخر گفتن عفونت مثانه…. تو این مدت 6 بسته قرص سپرو 500 خوردم نتیجه نداد بعدش پیش متخصص اورولزی رفتم ایشون قرص تاوانکس 500 داد 5 بسته تا 2-3 روز خوب بودم باز شروع شد پیش ی دکتر دیگ رفتم با ازمایش اینا گفتن چیزی نیست امپول جتمتنسین دادن 10 عدد روزی یکی با 5 تا آمپول سفلیسیک 2 میلی گرم.. اونارو زدم خوب شدم ولی ی مشکل پیش اومد این بود که انگشت های دستم جوش زیر پوستی زدن ک سریع جتمایسن ها قطع کردم ……
  خلاصه ک این مراحل انجام دادم باز سوز ادرار دارم درد مثانه دارم با خارش از پشت مقعدم…
  ببخشید که توضیح زیاد بود ولی خواستم بگم این کارارو انجام دادم قرص ها خوردم اگر میشه شما ی راهنمایی کنید چیکار کنم ممنون میشم

  • سلام قرص تاوانكس ٥٠٠ روزي يك عدد تار٧ روز بخوريد
   همراه تلفست هر شب يك عدد

 21. سلام و وقتتون بخیر
  سه روز پیش پیام فرستادم و منتظر جوابتون هستم 🙏
  بنده پرسش و پاسخها رو خوندم و متوجه شدم که احتمالا من هم باید سفیکسیم استفاده کنم ولی چون خارج از ایران هستم تنها داروهایی که همراهم هست سفالکسین، سیپروفلوکساسین،فنازوپریدین و شیاف واژینال هستن. میخواستم بدونم آیا میتونم بجای سفیکسیم از داروهای دیگه استفاده کنم .
  احساس سوزش، درد خفیف زیر شکم و مدام احساس پُریِ مثانه دارم. در ضمن بنده دیابت دارم و با انسولین قندم تحت کنترل و نرمال هست.
  ممنون میشم راهنماییم کنین 🙏

  • سلام
   بله میتونین از سیپروفلوکساسین استفاده کنید هر ۱۲ ساعت یکی تا ۵ روز

 22. سلام…من حدود ۶ روز دچار تکرر ادرار شدم..نه درد دارم نه سوزش..با مصرف قرص سیپروفلوکساسین بازم یه مقدار تکرر ادرار دارم ولی خیلی کم شده…علتش چیه؟چه مدت طول میکشه کامل درمان بشه؟

  • سلام
   تا یک هفته مصرف شود
   اگر بهبود نیافتید جهت بررسی مقاومت به آنتی بیوتبک آزمایش و کشت ادرار و آنتی بیوگرام بدهید

 23. سلام
  همسر من دچار عفونت ادراری شده و دردش الان توی پهلوهاش زیاده… علایم عفونت رو داره
  اویل دردش گاها میومد اونم کم ولی الان زیاده
  من میگم بسرم دکتر زنان و اون میگه کلیه
  به نظر شما کدوم دکتر متخصص؟؟
  و دارویی که دردشو کم کنه؟؟؟

  • سلام
   به هر دو پزشک میتواند مراجعه کند
   اگر امکان ویزیت ندارد
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 24. سلام وقت بخیر ۲۴ سالمه چند روزی هست مجرای ادراریم خارش گرفته باید چی کنم ممنون از راهنماییتون

  • سلام
   قرص سیپروفلوکساسین ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت
   اگر مجردید پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد
   تا ۷ روز مصرف شود

   • سلام
    من دختر ۲۴ ساله هستم چند روزیه یه مقدار سوزش ادرار دارم دیروز صبح پهلوهام درد گرفت شبم لرز شدید و تب داشتم رفتم بیمارستان سرم و قرص برام نوشت قرص نیوفن و دمیترون ارومم کرد صبح بیدار شدم خوب بودم تا یک ساعت پیش دوباره لرزم‌ گرفته قرصارو خوردم فعلا بد نیستم ولی فکر میکنم قرص مناسبی برای مشکل من نیست میتونید منو راهنمایی کنید🙏🌹

    • سلام
     ببینین با توجه به لرز بهتره ازمایش و کشت ادرار بدین.اگه اصلا امکان ازمایش ندارین
     قرص سفیکسیم ۲۰۰ و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا یک هفته بخورین

 25. سلام ببخشید من چند روزه وقتی ادرار می کنم سوزش ادراری دارم روز به روزم بیشتر میشه بعضی وقتا هم کلیم درد داره کنار التمم ورم کرده نوک التمم قرمز شده

  • سلام قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ شب
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ دوتا باهم يم روز فقط مصرف كنيد

 26. سلام من ۳۷ ساله هستم همسرم بعد رابطه جنسی احساس خارش در رحم وسوزش داره فکر میکنم از ترشحات منه باشه باید چیکار کنم

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۲ عدد شما و ۲ عدد همسرتان
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور خانم
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتورخانم
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد هر دو
   تا ۷ روز مصرف شود

 27. سلام خسته نباشید سوال اینه من دستگاه گذاشتم بعد هر نزدیکی مثانه شروع به خارش میکنه و هنگام ادرار سوزش دارم چه چیزی استفاده کنم تا نه خارش ونه سوزش داشته باشه

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۲ عدد شما و ۲ عدد همسرتان
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   قرص فلوکونازول هر ۴۸ ساعت یک عدد شما و همسرتان
   تا ۷ روز مصرف شود

 28. سلام خسته نباشی خانم دکترهادی۳۲ساله الان نزدیک چند ساله که روزی ۱۲ یا۱۳ بارتکرم ادرار دارم رفتم آزمایش دادم دکترگفت مثانت عصبیه وعفونت داره قرص بهم دادیه ماه مصرف کردم خوب بود بعدازیه ماه که نخوردم دوباره همون جوری شدم خواستم بببنم چه قرص خوبه که دوباره مصرف کنم باتشکر

  • سلام قرص سيپروفلوكستسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد تا ٧ روز

 29. سلام.مادر من همیشه عفونت ادراری داره وقتی ام دارویه انتی بیوتیکش تموم میشه بد یکماه باز عفونت ادراری میگیره.الانم کشت داده وعفونتش خیلی زیاد دکتر قرص نیتروفورانتوئین داده ک فشارشو خیلی بالا میبره بجاش الان چ قرصی میتونه مصرف کنه

 30. سلام من خانمی ۳۵ ساله هستم یکی دو روزی هست که تکرر ادرار دارم و احساس ادرار میکنم ولی وقتی میرم کمه و بعد از ادرار کمی سوزش دارم وکمی هم ادرارم بو داره ممنون میشم بگید چی استفاده کنم تا کلا خوب شم

  • سلام
   اگه امکان آزمایش ادرار ندارین
   قرص سفیکسیم ۴۰۰روزی یکی تا یک هفته
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه