پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

 • 1397-10-24
 • ۵۰۸۶۷۷ بازدید
 • 1,159
درمان عفونت ادرار

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,159 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام خدمت شما
  من آقای متاهل ۲۵ ساله ای هستم مدتی هست ک کلا احساس ادرار دارم و ادرارم شدید بدبو شده و دل درد و کمر درد شدید گرفتم و همه ی علائم عفونت مثانه و ادراری رو دارم ولی با وجود شیوع بیماری کرونا نمیتونم ب مراکز درمانی مراجعه کنم لطفاً دارو بهم تجویز کنید .
  سپاسگزارم

 2. سلام خسته نباشيد من چندروز هست خيلي كم سوزش موقع ادرار داشتم از ديروز بيشتر شده چند وقت هم هست رنگ ادرارم تيره شده ممنون ميشم راهنماييم كنيد

 3. سلام خسته نباشید من آقاهستم ۴۱سالمه خیلی وقته احساس سوزش ادراردارم رفتم دکتر نوشت رفتم سونوگرافی گفت هیچ مشکلی نداری برام چندتا آمپول ودارونوشت به طورکامل داروهارااستفاده کردم ولی فرق نکرده بی زحمت منوراهنمایی کنید متشکرم.

  • سلام
   آزمایش ادرار و کشت ادرار و آنتی بیوگرام هم باید انجام شود

 4. سلام.سابقه سنگ کلیه داشتم وچند روز پیش دفع سنگ ریزه داشتم بعد از اون بی حالی و ضع دارم و ادرارم تیکه های عفونت داره در ضمن مشکوک به بارداری هستم اما تستم منفی بوده یعنی احتمالا هفته دوم بارداری هستم نمیتونم به پزشک مراجعه کنم چه دارویی مصرف کنم؟ قبلا دکتر برام مترونیدازول و سیپرو فلوکساسین مینوشت الان تو این شرایط نمیدونم چکارکنم

 5. سلام خسته نباشید!من دوروزه عفونت ادراری گرفتم!سوزشودردهنگام تخلیه ادراروبوی بوی بدادرار!میخواستم بپرسم من چه قرصی میتونم بخورم چون شیرمیدموبچه ام دوماهشه!ممنون میشم پاسخ بدین

 6. سلام خسته نباشید ،من دو ماهی هست درگیر درد کلیه شدم،واز ترس کرونا به دکتر مراجعه نکردم،همش گفتم کمتر شه تا برم دکتر،،،والان وضعیتم بدتر شده ودرد مثانه وتخمدانها اضافه شده اما علائم عفونت اداری ندارم مثل سوزش یا بدبویی فقط زود به زود دستشویی میرم واینکه من رفلاکس مثانه دارم وباورزش خوب نشدم وباید عمل کنم اما همسرم میگه فقط به دکتر خانم برای عمل مراجعه کن ومن هم کسی رو پیدا نکردم لطفا کمکم کنید چون بشدت درد میکشم

 7. با سلام.من ۲ شبه که علائم عفونت ادراری تحتانی رو دارم میخواستم بدونم راه درمانش چیه.

 8. سلام من چند وقته دچار تکرر ادرار شدم و چند روزه ادرارم بوی بدی داره زیر شکمم هم درد میکنه اما سوزش ادرار ندارم با آزمایش چکاپ کامل مشکلم مشخص میشه؟

  • سلام لازم نيست چكاپ كامل بديذ
   آزمايش ادرار ساده هم به تشخيص كمك ميكنه

 9. سلام
  آقای 26 ساله هستم متاهل
  2 روزی هست عفونت ترشح میشه و کمی درد هم دارم
  چه قرصی پیشنهاد میکنید؟

 10. سلام وقتتون بخیر
  من یه جوان ۳۰ ساله هستم که مشکل پروستات هم دارم و در حال حاضر قرص پروستا باریچ مصرف میکنم،حدود ۲،۳ روز هست که گاهی احساس میکنم موقع دفع ادارار مثانه ام کامل خالی نمیشه و از امروز نیز خارش و سوزش سر آلت گرفتم و احساس میکنم عفونت هم گرفتم ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار کنم با توجه به اینکه تو این وضعیت کرونا هم نمیشه به مراکز درمانی رفت و چه دارویی مصرف کنم البته من مشکل گوارشی(رفلاکس،ورم معده) هم دارم و نمیتونم هر دارویی رو مصرف کنم

 11. با سلام و وقت بخیر
  بنده تکرر ادار دارم خیلی شدید و به تازگی هم درد از ناحیه مثانه دارم وتو آزمایش میزان mucus 46 تا نشان داده
  واز آنجایکه دیابت دارم دکتر برای این مورد قرص خاصی ندادن
  آیا باید برم متخصص کلیه ؟؟؟یا اینکه متخصص غدد تشخیص شون درست بوده

 12. سلام ببخشید خانم دکتر من چندماه پیش عفونت ادراری داشتم استخوانای دست وپام خیلی درد داشتن دکتررفتم خوب شدم اما الان چندروزیه کمرم و پاهام درد دارن موقع ادرارم سوزش بین نقعدم و واژنم دارم

 13. سلام 2 ماه پیش سوزش شدید و خالی نشدن کامل ادرار داشتم که به متخصص اورولوژی مراجعه کردم آزمایش ادرار و سونوگرافی برام نوشتن که توی دوتاش هم گفتن مشکلی نیست و طبیعیه همه چی و عفونت ادرار هست یه آنتی باکتری برام نوشتن که اسمشو یادم نیست همراه با فنازومکس 100 بعد 1 هفته مشکل برطرف نشد و دوباره رفتم بهم سفیکسیم 400 داد ولی بازم درست نشده و هنوز این مشکلو دارم الانم حتی وقتی ادرار ندارم هم مقداری سوزش دارم رنگ آب منی‌م هم زرد رنگه. 17 سالمه

 14. سلام، من خانم 25 ساله هستم
  از دو روز پیش ادرارم همراه با سوزش در ناحیه تحتانی و گاهی خون و لخته هست. شب ها خصوصا تکرر ادرار دارم در حالی که ادرار کمی میاد ولی کنترلش سخته.
  اولین بار هست که به این مشکل خوردم.
  درد ندارم زیاد البته.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 15. با سلام خدمت پزشکان محترم. چند روزه که دچار سوزش ادرار و تکرر ادرار و درد درموقع دفع شدم و درانتها خون در ادرارم دیده میشه. .البته در طی یکسال چند دفعه این طوری شدم . ازمایش دادم گفتند مشکل خاصی نیست . وعفونت ادرار و مربوط به عفونت رحم است که به پزشک زنان مراجعه کردم و گفتند بله دچار عفونت رحم و ادرار باهم شدید و دارو دادند بهتر شدم . الان دوباره همون طور شدم . و به علت شرایط کرونا نمیتونم برم دکتر . ودو سه روزه فنازو پیریدین مصرف میکنم . لطفا راهنماییم کنید ممنونم از لطفتون .

 16. سلام. من حدود سه چهار ساعتی هست که تکرر ادرار گرفتم همراه با سوزش ادرار. فک میکنم شروع عفونت ادراری یا مثانه باشه چون پارسال هم دقیقا با همین علائم شروع شد و بعد از گذشت 24 ساعت درد شدید مثانه و کلیه پیدا کردم. میخواستم یه لطفی بکنید و راهنماییم کنید الان اکر نخوام دکتر برم چه دارویی میتونم استفاده کنم؟

 17. سلام خسته نباشید ۲روزه سوزش ادرار دارم میشه راهنماییم کنید نمیتونم بخاطر این ویروس دکتربرم

 18. سلام خانوم دکتر وقت بخیر ،چندسال پیش تکررادرارداشتم با کمی سوزش رفتم پیش متخصص با ازمایش منی گفتن عفونت داری وچندتا امپول تورگی وکپسول دادن که اسماشون یادم نیس ظرف چند روز خوب شدم ولی الان تکررادرار دارم وموقعیت رفتن پیش متخصص رو ندارم اگه بفرمایین چی امپولی بزتم یاچی قرصی مصرف کنم ممنون میشم

 19. سلام.بدون اختیار عفونت از مجاری ادارارم خارج میشه
  یکسالی تحت درمان بودم و دوماهی قرصها تموم شد وخوب بودم
  دو روزه چرکهای شدید وخیلی زیاد خارج میشه
  باسوزش مجاری
  ممنون اگ راهنماییم کنید۴۲سالمه

 20. سلام دردشدید درناحیه پهلوی راست وگاهی زیرشکم وپشت کمر سمت راست دارم که دردمداوم هست بعدازمراجعه به متخصص برام سونو ازمایش خون وادرار نوشتن ولی مشکلی درکلیه مثانه نداشتم درضمن درقست پهلوی راست که درددارم احساس بی حسی دارم که ام ار ای دادم گفتن دیسک کمر دارم ولی متخصص مغزواعصاب گفتن دردپهلو راتوجیح نمیکنن واقعا خسته شدم ازاین شرایط چون تمام کارام مختل شده وحتی نمیتونم چنددقیقه بنشیم ازفشاری که به پهلوم میاد مجبورم دراز بکشم

  • سلام
   با توجه به نرمال بودن سونو و ازمایش
   بنظر بنده به دیسک مربوطه خصوصا که با نشستن بدتر میشه

 21. سلام.
  ماه قبل آزمایش دادم درد مثانه و تکرر ادرار داشتم آزمایش دادم عفونت ادرار داشتم..الان هم مثل اون موقع شدم زیر دلم درد میکنه تکرر ادرار دارم ولی وقتی میرم مقدار کمی ادرار دارم
  میشه کمک کنید!!؟

 22. سلام من حدود چند ماهی هست که بدنم عرق زیاد میکنه و تکرر ادار درد پهلوها و سمت راست شکمم درد میکنه ..ایا عفونت دارم..چند روزی هست سفکسیم استفاده میکنم ..چیکار کنم

 23. سلام مادر من 80 سال داره پوشک میشه ولی دما دقیقه میخاد بره دستشویی رنگ ادرارشده تیره ومقدار کم ادرار میکنه وکم آب میخوره وراه هم نمیره چیکار کنم تو این اوضاع نمیتونم ببرمش دکتر

 24. سلام
  من سوزش و خارشت دارم عفونتم هم زیاده درد زیر شکم و کمر دارم

 25. سلام
  من نتيجه كشت ادرارم اشيريشياكلي هستش
  تو آزمايش سفازولين پيشنهاد كرده
  فقط الان كرونا هست ميترسم برم دكتر
  چه دارويي مصرف كنم كه خوراكي باشه و جواب بده
  نياز به تزريق و مراجعه به مركز درماني نباشه
  من فقط تكرر ادرار دارم با درد لگن و پاهام

 26. سلام
  چهارساله .زیاد دکتررفتم هنوز مشکلم رفع نشده.احساس تکرر ادرار دارم .ازمایش دادم .عفونت تشخیص دادم ولی دارو که دادن .فرقی نکردم

 27. با سلام وقت بخیر خانم دکتر من خیلی درد پهلو و شکم داشتم رفتم دکتر گفت آزمایش تست میکروب با عفونت ادراری بده جواب من عفونت ادراری بود یه سری دارو داد بدنم واکنش نشون داد تمام پاهام کهیر زد دارو منو عوض کرد قرص سفیسکیم ۴۰۰روزی؟یکبار بهم داد ولی هنوز درد پهلو رو دارم تورو خدا راهنمایی کنید امروز دردم بیشتره

 28. سلام من درد شدید زیر شکم دارم که میزنه به کمرم تکرر ادرار هم دارم دردام خیلی شدیده عفونت دارم باید چیکار کنم ۲۷ سالمه یه زایمانم داشتم

 29. سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه، چند روزه همش احساس ادرار دارم و از بین نمیره، درد و سوزش و غیره هم ندارم، ولی در تخلیه ادرار مشکل دارم و به راحتی تخلیه نمیشه، چه دارویی باید مصرف کنم؟ میشه راهنمایی کنید

 30. سلام خسته نباشید
  حدود یک هفته است در انتهای خروج ادرار درد احساس می کنم و مجرای ادرارم نیز احساس خارش دایمی دارد

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر