پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

درمان عفونت ادرار

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1,210 دیدگاه در “پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

 • سلام من ادرارم هر دقیقه میریزه زره زره نه خیلی حتا دسشویی میرم ادرارم تموم میشه بازم زودی ادرار می گیرم ولی میریزه ازم

  پاسخ
  • سلام بايد سونوگرافي كليه و مجاري ادراري بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید . میگم من ۱۴ سالمه بعد اینکه ادرار میکنم بوی بد میده با رنگش هم کدره ایا عفونت ادراری دارم .بعد اینکه خواهرم هم مدام میره دستشویی ادرار میکنه ایا عفونت ادراری هست . ممنون راهنمایی کنین . چی مصرق کنم تا بر طرف شه . سپاس

  پاسخ
  • سلام
   علایمتون اختصاصی نیست
   باید ازمایش ادرار و کشت ادرار بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر من مجرد هستم و ۳۱ سالمه. از حدود ده روز پیش احساس سوزش داشتم به خصوص قبل از رفتن ب دستشویی و همینطور بعد از دفع ادرار باز هم احساس ادرار وجود داره و برای همین مجبورم دوباره برم دستشویی و یکم ادرار دوباره دفع میشه گاهی هم بعد از ادرار زمانی ک میشینم احساس میکنم چند قطره ادرار خارج میشه،رنگ ادرارم هم یکم تیره شده نسبت به قبل، حدود پنج روز قرص کوتریموکسازول استفاده کردم احساس سوزش تقریبا بر طرف شد و مقدار مصرف آبم بیشتر کردم رنگ ادرارم طبیعی شد، اما بازم احساس ادرار دارم و ادرارم کامل تخلیه نمیشه انگار و بیشتر از قبل باید برم دستشویی. ترشحات واژینال هم بیشتر هست نسبت به قبل ک بی رنگ یا سفید رنگ هست و همینطور متوجه ی جوش سفید رنگ کوچیک روی ناحیه کلیتوریس شدم. میتونید راهنمایی کنید چیکار باید بکنم مشکلم عفونت ادرار هست یا چیزه دیگه؟ ممنونم

  پاسخ
  • سلام عفونت قارچي هست بايد داروي خوراكي مصرف كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من دو هفته بیش تماس جنسی داشتم الان دو روزه که رگ زیر آلتم میسوزه…ولی موقع ادرار سوزش ندارم باید چه آزمایشی بدم.لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام بايد اول معاينه شين
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام دکتر وقتتون بخیر آیا خوردن عسل باعث خون ریزی ادرار میشه؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام نه همچين چيزي وجود نداره
   آزمايش ادرار بدين و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام دکتر وقتتون بخیر سه روزه تو پهلوم دردمیکنه با کمرم خیلی ناجور اصلا نمیتونم نفس بکشم تازه پریودیم تموم شده چکارکنم

  پاسخ
  • سلام از مسکن استفاده کنید درصورتی ادامه درد جهت معاینه به پزشک مراجعه فرمایید

   پاسخ
 • سلام ببخشید آزمایش کشت ادرار دادم دکتر عمومی برام کوتریموکسازول تجویز کرد هر ۱۲ساعت ۲تا استفاذه میکنم برای پیگیری درمانم باید چه متخصصی مراجعه کنم

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش ادرار و کشت ادرار رو ۱۰ روز بعد از اتمام داروها تکرار کنید

   پاسخ
  • سلام
   طبق دستور پزشک عمل نمایید مایعات فراوان مصرف کنید دو هفته دیگر جهت آزمایش مجدد ادرار اقدام کنید

   پاسخ
 • سلام من عفونت واژنی دارم قرص مترونیدازول بخورم خوبه

  پاسخ
  • سلام بايد معاينه شيد و بر اساس نوع عفونتتون دارو مصرف كنيد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ممنون بابت مقالتون
  من از بچگی مشکل عفونت ادراری و در یک سن خاصی شب ادراری داشتم, و الان هم که ۲۰ سالمه هنوز با این مشکل مواجهم, تا به حال چندین بار دکتر رفتم و آزمایش کشت ادرار هم انجام دادم. اغلب در ادرارم خون دیده شده یا عفونت داشته, متاسفانه بعد از دوره درمان عفونت دوباره برمیگرده. سالی ۳-۴ بار درگیر این موضوعم و روی رابطه جنسیم هم تاثیر بدی داشته.
  لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم

  پاسخ
  • سلام
   شما باید درمان پیشگیرانه برای عفونت ادرار انجام دهید

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام.
  من چندوقتی هست که رنگ ادرارم زرد پررنگ شده و بدبو هست..زیر دلمم درد میکنه تکرار ادرار دارم بعضی وقتا پهلوها وپشت کمرمم درد میکنه..به نظرتون عفونت ادراره

  پاسخ
  • سلام
   بله عفونته

   پاسخ
 • سلام من وقتی که پریوک میشم تموم میشه موقع ادرار سوزش میگیرم میشه بگید چکار کنم

  پاسخ
  • سلام
   آزمایش ادرار و کشت ادرار باید بدین

   پاسخ
 • من تنگی مجرا ادرار دارم وچسبنگی دارد چکار کنم

  پاسخ
  • سلام
   اگه چسبندگی داربن

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام. وقتتون بخیر
  من چند روزی بود که بعد از ادرار هنگام بیدار شدن در صبح احساس تغییر و تندی بوی ادرار شده بودم. و الان دو روزیه که کمی درد در ناحیه زیر دل و سوزش به هنگام ادرار دارم. ممکنه بفرمایید که اینها علائم عفونت ادراری میتونه باشه و چیکار باید بکنم؟

  پاسخ
  • سلام
   بله عفونت ادراریه، بهتره که ازمایش ادرار و کشت بدین
   اما اگه امکان ازمایش و ویزیت ندارین برای تجویز دارو(امکان تجویز در کامنت نیست)

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام من هفده سالمه و دو هفته است که علائم عفونت ادراری دارم مثل سوزش ادرار و تکرر و البته درد پشت دنده ها و کمر؛دکتر که رفتم آزمایش ادرار نوشت دادم اما قبل از آمدن جواب،دکتر برام سیپروفلوکساسین نوشت همراه با قرص شل کننده عضلات.اما امروز جواب آزمایش منفی بود و من از شنبه تاحالا دارم آنتی بیوتیک میخورم میخواستم ببینم طوریم نمیشه و اینکه پس درد کمر و سوزش ادرارم از چی بوده؟

  پاسخ
  • سلام
   به دلیل استفاده از انتی بیوتیک جواب ازمایش اعتبار کافی ندارد
   اگر علایم برطرف شده احتمالا علت همان عفونت ادرار بوده است

   پاسخ
 • لام دکتر ببخشید بد موقه مزاحم میشم من حدوده ۵۰روزه سوزش الت دارم نمیدونم چرا اینطور شدم عذر میخوام یا برا سکس بوده یا حساسیت به اسپره تعخیری یا کلیه نمیدونم دلیلشو و اینکه دو ماه پیشه دکتر رفتم بار اول دکتر یک قرصی داد و امپولی که قرصش ادرارمو نارنجی شدید کرد و بار دکتر رفتم دکتر کلیه مجرایه ادراری تهران دو تا قرص داد یک داکسی کلین و لووفلوکساسین گفت تا یک ماه بخور من یک دو هفته خوردم یک مقداری خوب شدم من قرصو ادامه ندادم گفتم برا کلیم ضرر داره (پیشه خودم گفتم حدوده یک ماهیی هست با دکتر قبلی که رفتم قرص میخورم من که فکر کنم خوب شدم دیگه قرص نخورم) و دیگه نخوردم بعد سه روز دوباره سوزش شروع شد و من یک هفته بعدش رفتم قرصا دوباره خریدم و اینکه سه هفتست دارم میخورم خوب که نشدم هیچ بدترم شدم سوزش همیشگی هست انگار شامپو رفته باشه داخله التم یا مثلا یک بار ارضا شدم باید ببخشید بعده۵دقیقه بعد تا یک رب سوزش خیلی سختی داشتم و اینکه صبح ها رنگ ادرارم زرد بوده الان زرد مایل به قهوه ای شده صبح ها بعد اظهر ها زرد میشه غروب بعضی وقتا سفید میشه و زرد پر رنگ من متادن ۵هم مصرف دارم خواستم نذر خواهی بگیرم ازتون که ایا ازمایش اولش بگیرم اگه بخواد بگیرم ناشدا باید باشم و اینکه من قرصه داکسی کلین امروز خوردم باید دو سه روز بگذره بعد برم ازمایشگاه برگه بگیرم مزاحمتون بشم چی صلاح میدونی خدا خیرتون بده همیشه سلامت باشید

  پاسخ
  • سلام بدليل مصرف غلط آنتي بيوتيك و عدم تكميل درمان، احتمالا دچار مقاومت آنتي بيوتيكي شديد
   بايد توسط متخصص اورولوژي معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام ۱۷ سالمه و ترشح زرد رنگ و ترشح با بودی گندیدگی دارم و تکرار ادرار و خارش و اینکه لباس زیرم همیشه خیسه جوری ک مجبورم نوار مصرف کنم همیشه چن سالی هست ک ترشح دارم اونم زرد رنگ ولی زیاد توجه نکردم و اینکه زیر دلم گاهی خفیف و گاهی شدید درد میکنه ب کمرم و پهلوم هام لگنم میزنه قبل ۱۶ سالگی ی رابطه بدون دخول داشتم تو گوگل خوندم ک علایمم علایم سرطان رحمه ک اینکه سن سرطام رحم مال کساییه ک ازدواج کردن یا رابطه دارن رابطه ای ک داشتن و اینکه اسپرم روی بدنم ریخته شدع ممکنه سرطان رحم داشته باشم با این وجود ؟؟؟
  خانوادم بخاطر کرونا پیش بزشک نمیبرنم میشه راهنمایی کنید ک سرطان دارم؟؟؟ترو خدا ع نگرانی درم بیارین

  پاسخ
  • سلام
   دوست گرامی به احتمال خیلی زیاد شما دچار عفونت واژینال هستید
   نگران نباشید

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص زنان، زایمان و نازایی استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام من در زمان ادرار کردن سوزش دارم و احساس تکرار ادرارم دارم اما ترشح و رنگ بد ادرار ندارم

  پاسخ
  • سلام
   ازمایش و کشت ادرار بدهید

   پاسخ
 • سلام من عفونت ادراری دارم انتی بیاتیک میخورم۱۲ساعته شبها دردشدیدپاین شکم دارم دوروزه علت چیست

  پاسخ
  • سلام بدليل عفونت ادراريتونه
   لطفا كشت ادرار بديد تا بر اساس نتايج انتي بيوگرام مشخص شه به چه نوع انتي بيوتيكي حساس هستيد

   پاسخ
 • سلام ببخشید من چند سالی میشه که بعضی وقت ها سوزش دارم نه فقط در هنگام ادرار الان چند وقتی میشه گه این سوطش هروز و طولانی است من چند بار دکتر رفتم گفتم عفونت ادراری دارید دو بسته قرص به من دادن دوباره آزمایش دادم و گفتن که برطرف شده ولی من الان هم سوزش و هم درد در محل ادرارم دارم ولی ادرار ندارم باید چکار کنم

  پاسخ
  • سلام بايد دوباره آزمايش ادرار و كشت ادرار بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من آزمایش کشت ادرار دادم و جواب آزمایشمfew باکتری نشون داد باید آنتی بیوتیک استفاده کنم یا لازم نیست؟

  پاسخ
  • سلام اگه علائم سوزش ادرار تكرر ادرار نداريد خير لزومي ندارد

   پاسخ
 • سلام دکتر وقتتون بخیر
  یه سوال داشتم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنید
  من بعد از رابطه با نامزدم که فقط مالش اطراف واژن و کلیتوریس بود ، همش احساس ادرار دارم، حتی وقتی مثانم خالی میشه باز هم یه حس مبهمی دارم..
  از نظرتون مشکلی برام پیش اومده یا بعد از رابطه طبیعیه؟

  پاسخ
  • سلام
   احتمالا دچار التهاب مثانه یا عفونت ادرار شده اید

   برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص داخلی استفاده کنید.

   پاسخ
 • آیا عفونت مستانه یا همان ادرار واگیر میباشد،یا بواسطه هم خونه بودن شخص مبتلا به ما هم سراید کند؟

  پاسخ
  • سلام خير عفونت ادراري واگبر دار نيست

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر احمد هستم از افغانستان دروقت ادرارسوزش دارم وبعضی اوقات گرده چپ من هم درد دارد میشه رهنمای کنید جناب داکتر صحب گرامی

  پاسخ
  • سلام لطفا آزمايش ادرار بديد و از نظر عفونت ادراري بررسي شيد

   پاسخ
 • سلام خسته نباشبن من ۲هفته پیش عفونت ادراری گرفتم رفتم دکتر درست شدم الان بازم همون طور شدم عسل هم مصرف کردم اما فایده نداره لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • سلام لطفا كشت ادرار بديد و آنتي بيوگرام انحام بديد تا مشخص شه به چه آنتي بيوتيكي مقاوم هستيد
   عسل اصلا نبايد مصرف كنيد

   پاسخ
 • سلام من ۱۶ سالمه و زیر دلم درد میکنه و گاهی ب پهلو هام و کمرمم میزنه و اینکه ترشح بد بو و خارش دارم ازمابش دادم پارسال گفتن عفونت ناشی از سنگه ولی سونو ک دادم سنگی وجود نداش و اینکه تکرار ادرار هم دارم میشه بدونم مشکلم چیه؟؟؟

  پاسخ
  • سلام بيشتر بدليل عفونت واژينال هست
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکترمن قسد بارداری دارم چه بایدکنم

  پاسخ
  • سلام
   ازمایشات پیش از بارداری انجام شود که باید زیر نظر ماما و پزشک مرکز سلامت محل سکونت خود یا متخصص زنان انجام شود

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر .من نزدیک سه الی ۴ بار دکتر برای سوزشم رفتم انتی بیوتیک هم خوردم الانم سولیفناسین میخورم اروم میشم ادرارمم بوی بد میده حتی ازمایش خون و کشت ادرار هم دادم اما هنوز خوب نشدم خسته شدم از سوزش تروخدا کمکم کنید

  پاسخ
  • سلام
   کشت ادرار و آنتی بیوگرام جهت بررسی حساسیت به نوع آنتی بیوتیک انجام شود

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.ببخشید من برای جلوگیری از بارداری قرص روکین میخوردم و چون این قرص دیگه در داروخانه ها موجود نبود من قرص کنتراسمین به مدت چهار ماه هست که میخورم و دراین چهارماه وزنم پایین اومده و هر ماه لاغرتر میشم. لطفا یک قرص جایگزین به من معرفی کنید

  پاسخ
  • سلام بايد بهرمتخصص زنانتون مراجعه كنيد تا بر اساس شرايط جسميتون داروتونو عوض كنن

   پاسخ
 • ممنون ازراهنمایی هاتون وازتمامی عوامل این برنامه

  پاسخ
 • با سلام عرض و ادب ؟ ببخشید میشه الان ۴ ماهه بعد ادرار عفونت میادنشانه چیست

  پاسخ
  • سلام آزمايش ادرار بديد همراه با كشت ادرار و بر اساس نتيجه آزمايش بايد درمان شيد
   اگرم يبوست داريد بايد درمانش كنيد

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...