پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

 • 1397-10-24
 • ۵۰۹۰۳۹ بازدید
 • 1,163
درمان عفونت ادرار

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,163 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  یکی دو روز میشه که موقع دفع ادرار کمی سوزش دارم و اینکه متوجه هستم که به عفونت ادراری مبتلا شده ام ولی بنا به شرایط فعلی که همان شیوع ویروس کرونا ست ترجیح میدم که به پزشک مراجعه نکنم. لطفا من را راهنمایی بفرمایید

 2. سلام من مدتی هست تکرر ادرار دارم بعضی مواقع هم بی اختیاری ،رنگ ادرارم تیره شده و گاهی هم خون درش دیدم پوست دستهام همه جوش زده .به خاطر کرونا نمیتونم برم بیمارستان اگه ممکنه بفرمایید چکار کنم ،ممنون از شما

 3. سلام خسته نباشید من18سالمه دو سال پیش سابقه عفونت مجاری ادراری داشتم و با ازمایش مشخص شد باکتریایی هم بود و اتتی بیوتیک تجویز شد نمیدونم بعدش مشکل حل شد یا نه ولی الان جدودا زمان خیلی زیادی تقریبا 8ماهه که علائم کم کم ظاهر شدند ابتدا سه چهار روز سوزش ادرار ومثانه و درد و بهدش خوب شد کم کم گذشت و من به خیال اینکه خوب شدم هی چند روز یکبار علائم داشتم نه سوزش و اینا احساس تخلیه نشدن ادرار به طور کامل و اینکه نمیتونستم خیلی ادرارمو نگه دارم و تا اینکه الان اصلا با حجم ادرار خیلی کم سریعا باید به دستشویی مراجعه کنم و یکدفعه و ناگهانی انقباضات مثانه دارم عحیبه برام و اینکه الانم دو سه روزه رنگ ادرارم رو به نارنجی قرمز میره و به دلیل کرونا هم میترسم برم ازمایشگاه و دکتر و اینا نمیدونم چه کار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 4. سلام خانم دکتر وقتتون بخیر،من دچار عفونت ادراری شدم دکتر رفتم برام سونو و آزمایش خونو ادرار نوشت که انجام دادم سونوم همه چیش طبیعی بود ولی آزمایش خونو ادرارو دکتر گفت که عفونت وارد خونمم شده برام قرص سفیکسیم ۴۰۰ تجویز کرد به مدت ۱۴ روز،علائمم ادار بد بو گاهی اوقات تکرر ادرار و کمر درد و بعضی وقتام درد لگن و پشت قفسه سینه هست بیشتر سمت چپم و حس سنگینی تو نفس کشیدن(من حدود دو هفته فعالیت زیاد و استرس شدیدی هم داشتم)میخواستم ببینم نیاز هست داروی دیگه ای استفاده کنم؟یا به پزشک دیگه ای مراجعه کنم؟
  دکتر گفت هیچ مشکل جدی نیست و آزمایشام خوبه ولی خودم میترسم و استرس دارم
  چشمام و پوست صورتمم قرمز میشه

  • سلام
   طبق دستور پزسک خودعمل کنید

  • سلام خسته نباشید
   ۲۱ ساله هستم ( متاهل ) و الان شدیدا دچار عفونت ادراری شدم
   و هیچ تمایلی به ارتباط جنسی ندارم

   • سلام،خسته نباشید،خ دکترعزیز،ممنون بابت راهنماییاتون،ببخشیدمن تازه پریودم خوب شده،دیروزباهمسرم رابطه داشتم،امروزحس تکررادراروکمی سوزش ودرددارم،حس عفونت ادراریه،چون ادرارمم زردتیره وکمی بومیدهد،میخاستم لطف بفرماییدراهنماییم کنید،چی استفاده کنم؟؟؟

 5. سلام من پسری هستم ۱۶ ساله سال پیش خیلی سوزش ادرار و تکرار مکرر داشتم بطوری که در بیضه چپم هم سوزش داشتم به پزشک مراجعه کردم گفت عفونته و دارو داد که یکی از دارو ها میترونیدازول بود ، مصرف کردم و بعد از چند وقتی خوب شدم اما در اواسط رمضان امسال دوباره همین اتفاق افتاد و سوزش دارم در هنگام ادرار امکان مراجعه به پزشک هم ندارم
  خواهش میکنم بگین چه دارویی مصرف کنم ؟؟

 6. سلام آزمایش خون داشتم تری گلسیرید خونم 360 بود قرص آتورواستاتین 20و عرقیاتی برای کاهش چربی خون مصرف کردم وآب هم زیاد خوردم .الان دچار حالت داشتن ادرار و کمی درد در پیشاب راه بهنگام همان داشتن حالت ادار هستم . دارو زا قطع ودیگر از عرقیات استفاده نکردم. بیماری بعد از قطع دارو بوجود آمده لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم.

 7. سلام وخسته نباشید خدمت خانم دکتر. حدود دو ماهی هست که روی زبانم سفید شده رفته بودم دکتر به من یه کپسول داد واسه قبل صبحانه یه قرص هم آخر شب. و سونوگرافی هم دادم همه چی نرمال و طبیعی بود جز التهاب مری و خالی نشدن کامل مثانه و الان حدود 45 روزی هست که ادرارم تیره شده اب هم بعضی روزها زیاد خوردم و تغییری نکرده است . ممنون میشم راهنمایی کنید یا معاینه بفرمایند چکار کنم ممنون میشم

 8. سلام خسته نباشید.شوهر من آزمایش داده بهش گفتن عفونت ادراری داری.خواستم ببینم چه قرصی باید استفاده کنه؟

 9. سلام
  ببخشيد من يه چند وقتى هست پهلوى سمت راستم دردر خفيفى دارد و اينكه بعد از ادرار گاهى اوغات سوزش كمى دارم لطفا ميشه راهنمايمون كنين

 10. سلام خسته نباشیدمن حدود ۱هفته هست درد در ناحیه زیر شکم و کمر دارم یه زمانهایی به پاهامم میزنه احساس پربودن مثانه دارم ولی خوب تخلیه نمیشه هر نیم ساعت یک بار میرم دستشویی ممنون میشم راهنماییم کنید

 11. سلام خسته نباشید من ۳۳ سالمه و سابقه بیماری ندارم الان حدود ۱۰ روز احساس پری مثانه دارم ودرد زیر دل وکمر حتی یه موقع هایی به پامم میزنه وقتی دستشویی میرم خیلی خوب تخلیه نمیشه بیشتر قطره قطره میاد میشه راهنماییم کنید چی مصرف کنم

 12. سلام تشکر از سایت خوبتون…من دختر مجردی هستم که متاسفانه بعضی افکار جنابت و این چیزا تو فکرم میاد نمیدونم تاثیر داره یا نه….ولی چند وقته ترشح زرد رنگ با بوی تند دارم و مقدار ترشح هم زیاد است البته تقریبا نزدیک به روزهای قاعدگی هستم و یک بار هم این ترشح یه تیکه کوچک شده بود و بعد از ادرار کردن هم خود واژن محل خروج ادرار کمی سوزش داره که بعد مدتی از بین می ره… و چند وقت قبل هم خیلی مثانه و واژن ام درد میکرد که با آب زیاد خوردن تقریبا برطرف شد….حالا به نظر شما عفونت دارم و چیز جدی ای هستش چون منطقه ای که من هستم وضعیت کرونا خیلی بده و میترسم فرم دکتر….

 13. سلام وقتتون بخیر. خیلی درد شدید زیر دلم دارم همراه با کمر درد شدید . تکرر ادرار دارم . و کمی درد ناحیه مثانه . باید چیکار کنم خیلی نگرانم اگه لطف کنید راهنماییم کنید ؟

 14. سلام من خانم 38 ساله هستم که مدت دو سال هست که تحت شیمی‌درمانی هستم این بار بعد از تزریق شیمی‌درمانی مایعات کافی نخوردم و بعد از چند روز دچار تکرر و سوزش ادرار شدم. کمی هم ترشح بی رنگ دارم. لطفاً راهنمایی بفرمایید رفتن به دکتر برام سخته با توجه به شرایط. قبلاً هم سابقه ی عفونت نداشتم.

 15. سلام من داخل لنگنم خیلی درد میکنه و پهلوم و همزمان کف پامم درد میگیره علتش چیه تکرر ادرار هم دارم

  • با سلام وقت بخیر .شوهر بنده مدتی هست که سوزش و درد هنگام ادرار دارن و قرص فنازوپریدین و مترونیدازول استفاده کردن ولی هنوز کمی سوزش دارن .میشه بفرمایید چیکار کنن .و اینکه حدودا چند ماهی هست که با دوچرخه به محل کار میرن

   • سلام الان یک ماه است بعد از ادار آخرش کمی سوزش دارم وادرا یک دفعه دفع میشه تپش قلب دارم بخاطر بیماری کرونا دکتر نمی رم الان چه داروی بخورم ممنون میشم

 16. سلام وعرض ادب ، بنده مدت 2-3 روز است که دچار تکرر ادرار مخصوصا 2-3 مرتبه هنگام خواب هستم ، سن من 35 سال است ، در ضمن احساس درد خیلی خفیف در ناحیه پایین و چپ شکم بین شکم تا کلیه سمت چپ دارم (در اصطلاح تیر میکشد – خفیف ) . داروهایی که اخیرا استفاده کردم آسپرین و دیکلوفناک بوده است که البته 3 روز اخیر مصرف نکردم ، لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید .

 17. سلام ممنون بابات پاسخ گویی شما ب سوالات در شرایطی که دسترسی به دکتر کمتر شده .
  من چند وقتیه در نواحی سمت چپ و راست مثانه دچارد درد شدم و غلظت ادرارم بیشتر شده و بوی تندی داره .
  ممنون میشم پیشنهاد درمانیتونو بدونم ؟

 18. سلام
  تکرر ادار در شب و سوزش بعد از ادرار دارم ..
  آزمایشم mucus : few
  Bacteria: rare
  عفونت زنانه هم دارم و در حال درمان هستم

 19. سلام وقت بخير
  من حدودا يك هفته پيش رابطه جنسي مقعدي برقرار كردم و بعد از دورروز سوزش ادرار و ترشح زرد رنگ داشتم به پزشك مراجعه كردم كه داروي سفترياكسون ٢ روز هر روز ١ ميلي گرم در سرم داده بود كه تزريق كردم و قرص كلاريسين هم دادن سوزش ادرارم قطع شده و كاملا خوب شده اما از ديشب خارش مجاري اداري و و نوك الت و درد در قسمت پشت قفسه سينه دارم از چي ميتونه باشه؟ ممنونم اگر راهنمايي كنيد

 20. سلام خسته نباشید ببحشید من قبلا دو سه بار عفونت ادراری گرفتم و دکتر رفتم و الان دوباره چند روزه سوزش ادرار دارم که کلافه ام کرده و پریود هم هستم

 21. سلام من چند وقته که ب طور مداوم از آلتم مایع سفید رنگی بیرون میاد اوایل همراه خارش بود ولی الان نه دردی احساس میکنم ن سوزش ادراری دارم میشه راهنمایی کنین

  • سلام
   جهت آزمایش و معاینه به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

   • سلام خسته نباشید من عفونت ادراری شدیدوسنگ کلیه دارم تحت درمان قرار گرفتم وامپول های انتی بیوتیک مصرف کردم سوزش ادرارم کم شده ولی همچنان دردلگن وتخمدان دارم امپول هاتموم شده فقط یه بسته قرص دارم.بعداز اتمام قرص من مجددباید داروبخورم؟یادکتربرم؟؟

    • سلام
     یک هفته بعد از اتمام داروها باید آزمایش و کشت ادرار بدهید

 22. من ۲۰سالمه. تکرر ادرار دارم.(معذرت میخوام سوزش یا خارش هم ندارم)
  ازمایش خون کشت ادرار و سونوگرافی دادم .گفتن مشکلی ندارم عفونت ادراری کمی دارم انواع انتی بیوتیک مصرف کردم ولی خوب نشدم
  پیش دکتر اورولوژی رفتم این قرص رو (افلوکساسین۳۰۰) برام تجویز کرد اما اثری نداشت
  پیش یه دکتر دیگه رفتم به ترتیب این قرصارو هردفعه تجویز کرد اما باز اثری نداشت نالیدیکسیک اسید۵۰۰_ سیپروفلوکساسین۵۰۰
  لووفلوکساسین۵۰۰_ کوتیمت سیدال

  پیش ماما رفتم این قرصارو بهم داد (اکسی بوتینین و zinc plus) تا ۱۰ روز باید مصرف کنم
  ۳روز دیگه مونده ازش تا تموم بشه
  تا دیروز داشتم بهتر میشدم مثلا معذرت میخوام تو یک ساعت خیلی زیاد میرفتم سرویس بهداشتی ولی ازون موقع که این قرصارو مصرف کردم کم کم هر ساعت تقریبا یه بار میرفتم
  اما امروز از صبح که پاشدم دوباره بد شدم نمیدونم چرا . تو ۱ساعت ۳.۴ بار سرویس میرم چرا یهو اینجوری شدم امروز ؟با این که هنوز از قرصا مونده و تا دیروز داشتم بهتر میشدم .
  من کنکوریم هیچ نمیتونم بخونم😔چیکار باید کنم ممنونم میشم بهم بگین لطفا😔🙏🙏🙏

  • سلام .خسته نباشید .من زیر،دلم درد میکنه دوهفتس پارسالم بودم دکتر گفت عفونت مثانه داری دارو داد امسال دوباره اینجوری شدم ایا بخاطر کم آبی روزه هستش .گاهی کمر درد .درد رون پا پهلو دارم .تشخیص شما چیه؟ممنونx

   • سلام
    ممکن است دچار عفونت ادراری باشید
    جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 23. سلام و خسته نباشید ، من تقریبا‌ً سه روزه درانتهای ادرارم خون میاد و هنگام ادرار سوزش دارم به پزش مراجعه کردم برام سونو و کشت ادرار نوشت توو سونو همه چی نرمال بود اما جواب کشتم اماده نشده دوروزم طول میکشه تا حاضر شه و شبها هنگام خواب لرز دارم تا جواب حاضر شه چیکار کنم از سوزش و لرز فعلا نجات پیدا کنم؟

 24. سلام وقت بخیر
  من دو ماه هست کم و بیش درد پهلوها و پایین کمر داشتم و تکرر ادرار سونو شکم دادم مشکلی نبود الان یک هفته هست شدید شده آزمایش ادرار و خون دادم همه چیز نگاتیو هست ولی در یک قسمت نوشته few =bacteria و در آزمایش سی بی سی ESR 26 و بالا زده میشه راهنماییکنید این عفونت یا باید چه دارویی استفاده کنم و آیا سونو واژینال نیاز هست؟ ممنونم

 25. سلام خسته نباشید یه سوال داشتم ازدیشب کمی احساس سوزش در پایان ادرار دارم در ضمن به کودک یک ونیم ساله ام شیر میدهم وروزه هم میگیرم لطفا مراراهنمایی کنید

 26. سلام خسته نباشید من ماه قبل سونو کامل شکم و لگن و واژینال انجام دادم و مشکلی نداشتم الان کشاله رانم درد می کنه .البته من این ماه یه قرص اورژانسی خوردم می تونه مربوط به اون باشه ؟

  • سلام
   خیر ارتباطی ندارد
   اگر درد شدید نیست و بافعالیت بدتر میشود میتواند اسپاسم عضلانی مطرح باشد

   • سلام من توی ادرارم خون ب همراه سوزش هست تحقیق کردم عفونت مجرایی ادرایی بود تو این اوضاع کرونا هم نمیتونم برم بیمارستان ،ترو خدا راهنمایی کنید چی مصرف کنم خوب بشم
    ممنون

    • سلام .من عفونت ادراری دارم.سوزش ودرددرهنگام دفع ادرار.وتب ولرز.بخاطر شرایط موجود از درمانگاه رفتن می ترسم.چه دارویی مصرف کنم؟ وسوال دیگه اینکه این بیماری از سن ۱۶سالگی بامن بوده ودر سال حداقل یکبار مبتلا میشم.میشه یه دارو معرفی کنید برای مواقع اورژانسی که دسترسی به دکتر وبیمارستان نیست؟!این بیماری مزمن شده دیگه برام

   • سلام من هر چند ماه دچار عفونت مجاری ادراری میشم ،عفونت های زنانه همراه ترشح دارم ،این سری باعث تآخیر پریودیم هم شده ،آزمایش دادم باکتری شدید مشخص شده ،دکتر عمومی بهم گفت باید پیش متخصص زنان بری ،مبتلاهای کرونا بوشهر خیلی زیاد شده وجرآت ندارم از خونه بیرون برم ،لطفآ راهنماییم کنید

 27. سلام من سنگ کلیه داشتم مراجعه کردم دکتر حالا دکتر برام قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم تجویز کرده حالا وقتی قرص رو مصرف میکنم گردن درد سردرد و درد ساق پا دارم و احساس میکنم قلبم داره کند کار میکنه لطفا راهنمایی کنید

 28. سلام خسته نباشید من ادرار خونی دارم ازامیش و سونوگرافی انجام دادم وکتر گفت ک عفونته و بعد از استفاده قرص رفع شد و حالا بعد ی ماه دوباره عود کرده و ادرار خونی دارم چیکار باید بکنم

  • سلام من مدتی دورن ادرارم لخته خون میبینم و پریودم هم نامنظم شده احتمال میدم عفونت ادراری باشه امکان رفتن پیش پزشک رو هم ندارم میشه راهنمایی کنید چه دارویی مصزق کنم

   • سلام
    سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد تا یک هفته میل کنید
    در صورت عدم بهبودی جهت ازمایش ادرار اقدام کنید

 29. خیلی خوبه

 30. سلام من علی هستم 16 ساله،من یکساله در اطراف مقعدم آبسه مقعدی ایجاد میشه و تقریبا الان یکساله و در این یکسال یعنی بین سن 15,16 سه باره این جوش بوجود میاد و خیلیم درد داره با استفاده از پماد های آنتی بیوتیک و روش طب سنتی این جوش از بین رفته ولی الان برای بار سومه این جوش یا همون آبسه مقعدی بوجود میاد چیکار کنم تا دوباره این آبسه بوجود نیاد؟ معمولا برای کسایی ک این اتفاق پیش اومده فقط یک بار این تجربه رو داشتن ولی من بار سومم هست!

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر