پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

 • 1397-10-24
 • ۴۶۴۲۵۹ بازدید
 • 1,020
درمان عفونت ادرار

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

1,020 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام ۲۶ ساله و متاهل هستم الان یک هفته است که فقط شب ها قبل خواب تکرر ادرار میگیرم حین رابطه درد احساس میکنم و دو شب که هر یک ساعت احتیاج به دسشویی دارم اما مقدار ادرار کم و در انتها قطره قطره است یوبوست شدید دارم که مجبور به تنقیه ام هر روز دو ساعت مدفوعم طول میکشه و لانسوپرازول دمپریدون فمیلاکت و سیتالوپرام چند ماهه استفاده میکنم و همینطور پریودم عقب افتاده در صورت امکان راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   ازمایش و کشت ادرار ،CBC,tsh,prolactin,FSH نیاز می باشد

 2. سلام، من 30ساله و متاهل هستم، دیروز رفته بودم بغ و اونجا چندبار رفتم دستشویی و آبش خیلی تمیز نبود، نصف شب بایک درد و احساس پر بودن شدید مثانه از خواب بیدارشدم، با درد وحشتناکی ادرارم اومد ولی آخرش قطره قطره شد و رنگ چای و خون آب شد، دوسه بار دیگه ام همینطورشدم تاظهر اما کم کم بهترشد، ولی هنوز احساس سوزش و درد دارم، باتوجه به وضعیت قرمز شهرمون میشه لطفا بگین چه دارویی مصرف کنم که نخواد برم دکتر

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 3. باسلام من21سالمه دوسه روزی هست تکرر ادرار دارم بدون سوزش ودرد .فقط همش احساس فشار وپر بودن مثانه دارم سمت راست شکمم درد میگره کم, وسمت راست پایین کمرم ,لطفا راهنمایی میکنید

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 4. سلام وقت بخیر، مچکرم که وقت می‌گذارید.
  19 سالم هست و مجردم. تقریبا 2 سال هست که مشکل سوزش ادرار و تکرر ادرار دارم، احساس میکنم چیزی مسدود کرده. (لرز و در بعضی مواقع تب، رنگ قهوه ای ادرار یا یک روز در ماه خون در ادرارم هست ) قبلا به پزشک مراجعه کردم و سونوگرافی و آزمایش انجام دادم و گفتن هیچ مشکلی نداری.من بدون نسخه پزشک آنتی بیوتیک مصرف کردم چند دوره و بهتر شدم و الان چندين ماه مصرف نمیکنم.در ماه تقریبا 10 روز این حالت رو دارم، و در حمام و دوره اتمام پریودی و آخر شب ها این سوزش و تکرر و لرز بدن به مراتب بیشتره تشخيص شما چی هست؟!

  • سلام
   ازمایش ادرار خود را مجددا تکرار کنید؛کشت ادرار نیز بدهید
   در صورت وجود ترشح زیاد و بد بو از واژن به متخصص زنان مراجعه کنید

 5. باسلام من سی ویک سالمه سه ماهه پیش بعداز رابطه جنسی باهمسرم صبح همون روز بایه احساس خیلی بد و ادرار فوری ازخواب بیدارشودم وحس میکردم موادمذاب واسید توی مجاری ادرارم ریختن وسریع بایدتخلیه میکردم وقتی رفتم دستشویی دردناک‌ترین دفع ادرار وسوزش ادرار رو تجربه کردم وخیلی سوزش شدیددرحین دفع داشتم و ادرارم کامل تخلیه نشود تا یک ساعت توی دستشویی نشستم وقطره قطره ادرارم تخلیه می‌شود وکم کم خون رقیق شده میومد ازخستگی دیگه نمیتونستم دستشویی بمونم چون اصلاتموم نمی‌شود ادرارم وحتی سوزش و دردی که داشتم کمتر نمی‌شود کلی آب و هندوانه خوردم ولی بدترمیشودم چون هی بایدمیرفتم دستشویی و اون دردوسوزش خیلی شدیدروتحمل میکردم وفقط اول ادرارم بافشارمیومد وبعدش قطع می‌شود وبا زور زیادقطره قطره خارج می‌شود ویه لخته های ریز خونی از ادرارم میومد که وقتی دقت کردم بیشتر شبیه اسپرم بود که خون روش بود وهمین اسپرم‌ها جلوی ادرارم رومیگرفتن وبه زور ودرد دفع میشودن با ادرار! قرص فنازومکس وسیپروفلوکساسین 150 وپماد کلوتریمازول دکترعمومی برام تجویزکرد وتا وقتی مصرف میکردم خوب بودم وبا آب جو بدونه الکل وشکر وهندوانه وآب زیاد بالاخره خوب شودم دوباره دوهفته پیش بعداز رابطه جنسی بازم همین طوری شودم ولی اینبار این قرصها روم تاثیری نداره خانم دکترمن اصلا عفونت وسوزش نداشتم و خیلی به بهداشت اهمیت میدم وفقط یه بار کیست داشتم اونم قبل از بارداری یعنی شونزده ساله پیش وسریع درمان کردم وبعدم باردارشودم سوزش ادرار هم سالی دوسه بار میگرفتم اونم دراثر استفاده ازسرویس بهداشتی های بین راهی ودرحین مسافرت یا وقتی به شهرستان میرم چون آب وهوام عوض میشه یه سوزش ادرار خیلی معمولی میگرفتم وباخوردنه یکی دوتا قرص فنازومکس یا نایلیدیکسیک سریع خوب میشودم الانم نه دردی توی مثانه ام دارم نه کلیه هام و پهلوهام فقط سوزش و درد وحشتناک درانتهای مجاری ادرارم دارم هرچقدرم دستشویی میمونم تاتخلیه بشه مثانه ام ولی نمیشه بازم میام بیرون حس ادرار داشتن بهم دست میده من قبلاسوزش ادرارمعمولی میگرفتم ولی اصلا اینجوری وبه این شدت نبود تاحالا همچین سوزش ادراری روتجربه نکرده بودم واقعا خیلی سختمه وعذاب میکشم الانم دوهفته است رابطه جنسی نداشتم و درضمن ادرارم فوق العاده بوی عفونت میده ولی کمرنگه ودرانتها بوی ماهی خام میده خواهش میکنم راهنماییم کنید چه دارویی مصرف کنم که این دردوسوزش تموم بشه الان واقعا میترسم برم دکتر ممنون میشم جواب بدیدباتشکراز شما و وقتی که میذارید

  • سلام
   شما و همسرتان قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت ۲ عدد
   شما قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   تا یک هفته
   و درصورت عدم بهبود آزمایش و کشت ادرار بدهید

 6. سلام وقت بخیر
  من حدود دو روز هست بعد از ادرار کردن یه حس سوزش یا التهاب احساس میکنم سابقه عفونت ادراری هم از بچگی دارم
  چه آنتی بیوتیکی بخورم که زود جواب بده؟ بچه کوچیک دارم دکتر رفتن برام مشکله

  • سلام
   قرص سیپروفلوکساسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی تا یک هفته مصرف کنید
   اب و مایعات فراوان بنوشید

 7. سلام. من دو هفته میشه درگیر عفونت ادرار و مثانه هستم. رابطه جنسی اصلن نداشتم تاحالا و سایقه عفونت دارم. سی تی دادم. ازمایش و سونو دادم هیچ مشکلی جز عفونت نبوده که انتی بیوتیک سفکسیم میخورم. مشکل اینجاست دو روز خوبه بعد یهو بیشتر در شب درد و سوزش دوباره پیدا میکنم. ایا این مورد در طول درمان طبیعی؟ عفونت زیاد بوده و کهنه شده و التهاب مثانه ایجاد کرده. من نگرانم که چرا خوب نمیشم.

  • سلام
   قرص سیپروفلوکساسین ۲۵۰
   قرص کوتریموکسازول
   هر ۱۲ ساعت یک عدد
   تا یک هفته مصرف شود

   • سلام خانم دکتر من حامله هستم و تکرر ادرار گرفتم ازمایش دادم و عفونت بود .الان ۲ روزه اموکسیسلین ۱۰۰۰میلی استفاده میکنم ولی اصلا بهتر نشدم.باز هر ۲۰ دقیقه میرم توالت به نظر شما چی کار کنم.برم اورلوژ یا صبر کنم چند روز انتی بیوتیک اثر میکنه؟؟ ممنون

    • سلام
     میتوانید قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد تا یک هفته مصرف کنید و بعد از یک هفته از اتمام دارو آزمایش و کشت مجدد بدهید

 8. سوال: خانم 40ساله هستم مدت چند ماهی است که دچار عفونت ادراری شدم و طبق توصیه شما قرص سفکسیم۲۰۰ و کوتریموکسازول خوردم و خوب شدم و بعد از یک هفته دوباره سوزش مثانه و علایم قبل را دارم امکان ازمایش و رفتن به پزشک هم ندارم لطفا بفرمایید دوباره چه دارویی مصرف کنم و اگر مناسب میبینید بفرمایید که برای دوره نگهدارنده درمان چه دارویی مصرف کنم متشکرم

  • سلام
   قرص فنازوپریدین هر ۸ ساعت یکی تا دو روز میل کنید
   در صورت ادامه یافتن علایم جهت باید ازمایش و کشت ادرار و آنتی بیوگرام دهید
   تا بر اساس نوع عفونت انتی بیوتیک مناسب تجویز گردد

 9. سلام خانمی ۳۱ساله هستم در دوران حاملگی عفونت ادرار شدید میگرفتم و درد شدید داشتم بستری شدم و عفونت کلیه هام بهتر میشد ۲حاملگی که داشتم هر ۲همراه با عفونت ادرار شدید بوده و از اون موقع به بعد همیشه عفونت میکنم و به عفونت زنانه هم بعدش مبتلا میشم چندبار دکتر رفتم و دارو مصرف میکنم خوب میشم اما بعد از چندماه مجدد درد و سوزش و خارش و تکرر ادرار برمیگرده… رنگ ادرارم هم تیره هست.الان وضعیت کرونا اینجا قرمز هست و میترسم برم دکتر و آزمایش بده.لطفا راهنمایی بفرمایبد چه انتی بیوتیکی بخورم تا کاملا خوب بشم؟؟قبلا که شیردهی داشتم سفکسیم به من دادن ولی باعث سردردم میشد.حالا که الان شیردهی و بارداری ندارم میشه بگین چی بخورم؟؟

  • سلام
   قرص مترونیدازول ۲۵۰
   قرص کوتریموکسازول
   هر ۱۲ ساعت یک عدد تا یک هفته مصرف شود

 10. سلام من ۲۳سالم چهار پنج روز احساس سوزش خارش در مجاری ادراری دارم باید چه دارو مصرف کنم تا بیماری برطرف بشه لطفاً راهنمایی کنید

  • سلام
   ممکن است دچار عفونت ادراری باشید
   جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 11. با سلام مدت 4 ماه پیش رابطه مقعدی با همسرم داشتم و پس از انزال ادامه دادم فردای آن روز متوجه شدم تمایلی به ادرار ندارم و دچار سوزش شدم به یک دکتر عمومی مراجعه کردم و گفت دچارعفونت اداری هستید و 10 عدد سفکسیم 400 تجویز گردید بعد 10 روز متوجه شدم سوزش کم شده و پهلو ی راست درد میکنه و در هنگام خروج مایع بیرنگ منی ( در هنگام پیشنوازش) احساس سوزش تشدید میشود و با مراجعه به دکتر گفت التهاب پروستات هست به من سیپرو فلاکساسین 500 دادن و بعد 3 روز متوجه شدم درد ها بیشتر شد و نخوردم و با کشت منی و ازمایش ادار چیزی دیده نشد با مراجعه به دکتر عمومی دیگری به من قرص داکلی سیکلین 250 به مدت 40 روز در صبح و شب خوردم اما همچنان احساس سوزش داشتم ( عید 99 ) و پس از رابطه بیشتر میشد تا اینکه سوزش ها ماندگار تر شد با توجه به ویروس کرونا 10 عدد قرص سفکسیم خوردم و بهتر شدم تا اینکه بتونم به دکتر ارولوژی کنم . در اردیبهشت ماه به ارولوژی مراجعه کردم دکتر برام 6 عدد آمپول آمیکاسین هر 12 ساعت و قرص گیاهی کانفرون تجویز شد و پس از 15 روز مجدد مراجعه کردم و 4 عدد آمپول جیتاماسین و 10 عدد ناپروکسن و کاوانکس برای 15 روز تجویز شد و متاسفانه خوب نشدم و در مراجعه دیگر برای بار دیگر برای 40 عدد سفکسیم 200 هر 12 ساعت به همراه 10 عدد ایندومتاسین و 20 عدد تامسولوسین تجویز گردید اما همچنان درد پهلو و بوی بد ادارار و سوزش بعد ادرار اغلب صبح ها و اخر شب به گونه ای که ادار نکنم سوزش ندارم تمام ذهن درگیر این موضوع شده است. لطفا راهنمایی کنید سپاس

  • سلام
   باید مجددا آزمایش ادرار و منی و کشت آن و آنتی بیوگرام جهت بررسی مقاومت به آنتی بیوتیک انجام شود
   باید مجددد به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 12. سلام دو ماهی هست رنگ ادرارم پرنگ تر یعنی زرد پرنگ شده و هیچ نوع مشکل دیگری ندارم امکان داره عفونی شده باشه چون من قبل از این همیشه رنگ ادرارم کمرنگ‌تر از حالا بود ممنون میشم جوابم رو بدین

  • سلام
   جهت بررسی باید آزمایش ادرار و کشت انجام دهید
   بدون سوزش و تکرر احتمال عفونت کم است

 13. سلام من چند روزی هست تکرر ادرار دارم و ادرام بوی بد میده و داخل ادرام خون هستش ،رفتم داروخانه بهم قرص فنازومکس ومترونیدازول داده ولی بعد از مصرف هم حالم بد میشه هم ادرامم همچنان بوی بد داره و تکرر ادرار دارم،ممنون میشم راهنمایی کنین

  • سلام
   باید آزمایش ادرار و کشت انجام شود
   اگر امکان آزمایش ندارید قرص سفیکسیم ۲۰۰ و کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت یک عدد مصرف شود تا یک هفته

 14. سلام من ۱۹سالمه دو سه روزه فقط احساس سوزش دارم و تکرر ادرار دارم لطفا راهنماییم کنید

  • سلام
   از قرص فنازوپریدین هر ۸ ساعت یک قرص تا دو روز استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید
   ضمنا استفاده از فنازوپریدین ممکن است سبب قرمز یا نارنجی شدن رنگ ادرار شود که جای نگرانی نیست

 15. سلام ۴۵ساله هستم چندروز هست احساس سوزش ضعیف در نوک‌آلت دارم شاید کمی رنگ ادرار هم تغییر کرده مشکل دیگه ای ندارم راهنمایی بفرمایید

 16. سلام بنده مرد هستم ۳۰ ساله متاهل،چند وقت هست که بعد از تخلیه ادرار احساس سوزش در الت دارم،و تکرر ادرار هم دارم ینی بعد از ادرار باز هم احساس ادرار داشتم،به پزشک مراجعه و بعد از سونو در کلیه سمت راست یک سنگ ۲،۵ میلیمتری در کالیس میانی داشتم.سوزشم کمتر شده اما باز هم یه حس سوزش و سنگینی در کلیه راست دارم.کلیه راستم اگر ادرارم رو نگه دارم درد میگیره

  • سلام
   جهت بررسی عفونت ادراری باید آزمایش ادرار و کشت آن را انجام دهید

 17. سلام خسته نباشید
  ببخشید محبوس ادار شدم انگار ادارم زرد مقداری با بو
  الان نمتونم ادارکنم انگار عفونت ادرار دارم چه قرصی بخورم بتونم ادار راحت داشته باشه درد ندارم فقط ادار محبوس شده چه داروی بخرم تشکر مرسی

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

  • سلام خانم دکتر من مدتی هست که سوزش ادراردارم والان سمت چپ کلیه ام دردمیکنه اما خفیف ادرارم بوی بد میده وکمرم هم درد داره بازهم خفیف وپاهام وانگشتان دستم هم درد خفیفی داره

   • سلام
    با توجه به سوزش ادرار و درد کلیه باید آزمایش ادرار و کشت آن انجام شود
    اگر عفونت داشت داروی مناسب تجویر شود اگر امکان آزمایش ندارید میتوانید قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا یک هفته مصرف کنید
    اگر پس از مصرف دارو علایم بهبود نیافت و یا در آزمایش عفونت وجود نداشت سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری و آزمایش خون بدهید

 18. سلام خسته نباشید، بنده 38 سالمه و چند روزه که سوزش مجاری ادار دارم و ترشح زرد رنگ هم می بینم لطفا راهنمایی بفرمایید به خاطر ویروس کرونا نمیتونم برم بیمارستان. با تشکر

  • سلام
   دوست عزیز
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   مصرف شود

 19. با سلام من سابقه هیچ دردی در کمر ندارم فقط چن وقتی زانو درد دارم که تقریبا کنترل شده والان سه روز هست طرف راست پایین کمرم درد زیادی دارم و کمی احساس میکنم باسوزش همراه هست ادرارم و اینکه زمانی که شب میخوابم درد نیست و با فعالیت بیشتر میشود درد گاهی باسوزش زیر دل همراه است آیا عفونت کلیه یا سنگ کلیه هست دکتر عزیزیا میتواند دردهای سیاتیک یا ارترز باشد سپاسگذارم از راهنماییتون و اینکه چه قرصی لستفاده کنم

  • سلام
   اگر سوزش حین ادرار کردن دارید میتواند عفونت ادراری باشد که باید جهت تشخیص قطعی آزمایش و کشت ادرار بدهید

  • سلام وخسته نباشید حدود سه روز است که دردی درناحیه زیر شکمم دارم که واحساس می کنم که ادرارم کامل تخلیه نمیشودوموقع درد رنگ صورتم سفید میشود علت چیست ممنون از راهنمایی تون

 20. سلام. دختری 32 ساله هستم. عفونت ادرار گرفتم. بعد از ادرار هم سوزش شدید و درد دارم. دکتر رفتم انتی بیوتیک مصرف کردم کشت و ازمایش دادم. دیروز خوب بودم اما دوباره دردهام برگشته. از مصرف داروهام سه روز میگزره. علت اینکه دردم خوب نمیشه چیه؟! سابقه عفونت دارم اما اینبار علایم و دردم شدیده و رو به بهبودی نمی رم. سونو گرافی دادم سنگ نداشتم.

  • سلام
   ممکن است عفونت به آنتی بیوتیک مقاوم باشد
   باید آنتی بیوتیک متناسب با آزمایش تجویز شود

 21. سلام خسته نباشید
  سه روزی هست که احساس میکنم به تکرر ادرار مبتلا شدم یعنی هر سه ساعت یکبار تخلیه صورت میگیره.ولی هیچگونه سوزش و دردی ندارم و فقط با احساس پر بودن در مثانه واسه تخلیه اقدام میکنم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 22. سلام خسته نباشید من مجردم هستم..و چند روزه ک سوزش ادار دارم..وبرام خیلی سخته بروم سرویس..چه قرصی مصرف کنم تا خوب بشوم..؟؟ممنون میشم تا کمکم کنید

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز مصرف شود

 23. سلام بنده حدود ۱۰ روز پیش با علائم درد شدید که ناحیه تحتانی به پزشک مراجعه کردم که پس از آزمایش خون و ادرار و سونوگرافی به من گفتن که دچار عفونت اداری شدم و برام داروهای سیپروفلوکساسین ۵۰۰ و سلکوکسیب ۱۰۰ تجویز کردن ولی حالا بعد از گذشت ۱۰ روز اصلا احساس میکنم هر روز وضعیتم بدتر میشود . آیا ممکن است دارو تاثیر نداشته باشد؟

 24. سلام.۳۰سالمه خیلی وقت هست که کلاهک آلتم خارش میده موقع ادرارتکرارادراری دارم به راحتی ادرارم تخلیه نمیشه یه کم بافشار و زور تخلیه میشه کامل تخلیه نمیشه سوزش ادرار هم دارم .بعداز رابطه جنسی خانومم خارش میگیرت واژنش و تیکه های سفید رنگی ازش خارج میشه .ممنون از پاسخ

 25. سلام وقتتون بخیر باشه من سالی چند بار عفونت ائراری میگیرم تو آزمایشم عموما نیتریت دیده میشه چه آنتی بیوتیکی بخورم یکم این دردا کم بشه؟

  • سلام
   اگر امکان آزمایش ندارید قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد تا یک هفته مصرف شود

 26. سلام .من متاهلم و20 سالمه
  من تاحالا چندباردچارعفونت ادراری شدم که ازمایش دادم وقرص مصرف کردم.وخوب شدم ولی ایندفعه که همزمان باپریودیمم هست 10 روزه دچارکمردردوپادردشدیدهستم تکررادرار دارم وهمیشه احساس پربودن مثانه دارم وبعدازهردسشویی احساس سوزش دارم .وبخاطرقرمزبودن شرایط شهرمون نمیتونم به مراکزدرمانی مراجعه کنم لطفا راهنمایی بفرمایین

  • سلام
   با توجه به علایم نیاز به آزمایش ادرار و معاینه است
   اگر اصلا امکان ویزیت ندارید
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد تا ۷ روز مصرف شود

 27. با سلام. الان چند روزی هست که مجرای آلت تناسلی من دچار خارش شده. ضمنا من چند سال قبل یکبار مبتلا به سوزاک شدم که با مراجعه به دکتر درمان شدم. البته هنوز ترشحی مشاهده نکردم. یعنی این نشانه عفونت؟

 28. سلام .من دختر هستم ۲۰سالمه. تکرر ادرار دارم. الان نزدیکه ۸ یا ۹ماهه

  (معذرت میخوام سوزش یا خارش هم ندارم.هر نیم ساعت میرم دستشویی اولش عادی میاد بعد یهو قطع میشه و هی زور میزنم قطره قطره میاد و تا نیم ساعتم تو دستشویی بمونم باز کامل تخلیه نمیشه
  بعضی وقتا هم همون اول هم باید زور بزنم تا بیاد ولی باز کامل تخلیه نمیشه)

  مصرف مایعاتم پایینه.بهم گفتن مایعات زیاد بخور. مایعات هم زیاد خوردم ولی باز خوب نشد

  ازمایش خون . کشت ادرار . و سونوگرافی دادم. گفتن مشکلی ندارم فقط تو ادرارم خون هست .عفونت ادراری داشتم انتی بیوتیک مصرف کردم دوباره ازمایش کشت ادرار دادم و گفتن ک عفونت نداری ولی بازم تکرر ادرار دارم

  پیش دکتر اورولوژی رفتم این قرص رو (افلوکساسین۳۰۰) برام تجویز کرد

  پیش یه دکتر دیگه رفتم نالیدیکسیک اسید۵۰۰_ سیپروفلوکساسین۵۰۰
  لووفلوکساسین۵۰۰_

  پیش ماما رفتم کوتیمت سیدال داد اما تکررم خوب نشد
  یه قرصای دیگه تجویز کردن (اکسی بوتینین و zinc plus)

  علت تکررادرارم چیه؟ممکنه علتش التهاب مثانه یا تنگی مجاری ادراری باشه؟

  من کنکور دارم نمیتونم تمرکز کنم نمیتونم بخونم لطفا جوابمو بدین😔🙏🙏🙏🙏🙏🙏

 29. سلام من مشکل درد و سوزش بعد از دفع ادرار دارم همچنین بوی بد ادرار و اینکه شدت ادرارم خیلی کم شده. هر بار بعد از مقاربت جنسی اینطوری میشم.

  • سلام
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد
   قرص مترونیدازول ۲۵۰ هر ۱۲ ساعت
   پماد واژینال کلوتریمازول هر شب یک اپلیکاتور
   پماد واژینال تریپل سولفا هر شب یک اپلیکاتور
   تا ۷ روز مصرف شود
   در صورت عدم بهبودی به متخصص زنان مراجعه کنید

 30. سلام من چهل سالم حدود دو ماه هست که لرز خفیفی گاهی اوقات بهم دست میده رنگ ادرارم یکم تیره شده و احساس درد لگنی دارم گاهی هم خارش مقعد دوبار ازمایش دادم چیز خاصی نشون نداده رفتم سونوگرافی دکتر تشخیص داد یکم پروستاتم بزرگ شده رفتم دکتر 30 قرص پرتال opad.04داده 20تاش رو خوردم تغییری ندیدم به نظرتون چیکار کنم

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه