پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

 • 1397-10-24
 • 739
عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش از آن را درگیر کرده است، تفاوت دارد. عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم این بیماری‌ها در این بخش به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ
مراجعه به دکتر برای عفونت مجاری ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

قرص های عفونت مجاری ادراری

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرنبری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرنبری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد.  اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

اگر با توجه به علائمی که دارید، فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم را بررسی کرده و بیمار را معاینه می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار زیادی گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. این کار می‌تواند وجود عفونت در ادرار را تشخیص دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر این بیماری به‌صورت مکرر در فردی ظاهر شد، پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی  (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افرا مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

تست عفونت مجاری ادراری

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که ممکن است به‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هرکسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرنبری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به‌طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

739 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من فقط بوی بد ادرار رو دارم اون هم همیشه من یه نوجوانم میخواستم بدونم خطری هست؟

  • سلام
   جهت اطمینان خاطر آزمایش ادرار و کشت آن انجام بدهید

   • سلام،خسته نباشین من یک مدت هست که گاهی اوقات در حین ادرار و بعد آن سوزش دارم آیا عفونت ادراری هست؟اگه هست با چه دارویی قابل درمان هست

    • سلام
     سلام دوست عزیز بله میتونه عفونت باشه و باید آزمایش بدین
     اگه امکان آزمایش ندارین
     قرص سفیکسیم ۴۰۰روزی یک عدد تا ۷ روز
     و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

  • با سلام خانم دکتر
   من دچار سوزش و خارش میشوم زمانی که دستشویی رفته برجستگی احساس می کنم با اینکه از کرم واژینال استفاده کردم خارش خوب شده ولی ان ورم که دارم باعث دردم می شود در معاینه که دکتر زنان انجام دادن گفتن التهاب مجاری ادراری دارم سونو هم این التهاب رو نشون داده قبلا هم دچار این مشکل می شدم که خیلی زود خوب می شد ولی این بار بیش از یک ماه طول کشیده ۵۵ ساله می باشم لطفا راهنمایی کنید با تشکر

   • سلام از نظر قند خون بورسي شيد
    پماد كلوتريمازول و پماد استروژن استفاده كنيد
    تا ١٤ شب
    كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر ٣ روز يك عدد تا سه روز مصرف كنيد

 2. سلام خانم دکتر من الان ۶ماه ازدواج کردم هیچ قرصی مصرف نکردم برای بارداری بعد سه ماه اقدام کردیم برا بارداری ولی الان ۴ماه شده که عفونت شدید گرفتم کشت ادرار هم دادم نشون داد عفونت م زیاد هست دخترهای روز هم بستری شدم کلی دارو و پماد و تزریق های دیگه انجام دادم حالم خوب نشد

  • سلام ، تست آنتي بيوگرام هم بدهيد تا مشخص شه به چه انتي بيوتيكي حساس هستيد

 3. سلام خانم دکتر
  من ۲۳ ساله و متاهلم نزدیک یک هفتست که درد تو کلیه وکمرم دارم
  تکرر ادرار و درد هنگام ادرار دارم
  چیکار باید بکنم؟

  • سلام
   دوست عزیز اگه امکان آزمایش ندارین
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 4. سلام خانم دکتر دو هفته هست درد پهلو دارم و سوزش ادرار و سونو انجام دادم گفت کلیه سلام هست و مایع آراد داخل لگن و آزمایش کشت دادم مقداری عفونت در ادرار هست قرص سیپروفلوکاسیین همراه با مترونیدازول 250 الان دو روز استفاده میکنم ولی ادرار و هنوز.روشن نیست و سوزش دارم

  • سلام
   مصرف دارو تا یک هفته باید ادامه یابد اگر بهتر نشدید باید آزمایش ادرار و کشت آن و آنتی بیوگرام بدهید

 5. سلام….مثانه ام خیلی درد میکنه و انگار یه فشاری روش است ازمایش ادرار و کشت دادم عفونتی نداشتم ولی با این وجود 10 تا قرص سفیسکیم 400 رو 24 ساعتی یه بار خوردم ولی تاثیر انچنانی نداشت و درد هنوز هست آیا باید سونوگرافی بدم ایا مشکل خاصی ممکنه در رحم و تخمدان ها باشه؟ چه علایم دیگر باید باشه که برم دکتر

  • سلام
   جهت معاینه شکم به متخصص داخلی مراجعه کنید
   با مشورت با پزشک خود جهت سونوگرافی از کلیه و مجاری ادرار و رحم و تخمدان اقدام کنید

 6. سلام باعرض سلام‌ خدمت دکتر‌ عزیز جهت‌ اطلاع مدت سه‌ ما هست‌ که‌ بعلت‌ تقرب جنسی‌ از قرص‌ اس‌ دی‌ اف‌ برای‌ یک‌ بار‌ استفاده کردم‌ که باعث‌ شد‌ تاخیر‌ تخلیه‌ ‌ شود‌ بعداز اون حس‌ درد‌ وسوزش دارم‌ الان‌ مستانه‌ درد‌ دارم و‌ ادرارم‌ مقطع‌ میشود‌ وانتهای‌ ادرار‌ احساس‌ سنگینی‌ در‌ مجرای‌ خروجی‌ به‌ سنگینی‌ ادرار‌ که‌ حالت‌ عفونت‌ خارج‌ میشود‌ لطفا‌ درخواست‌ درمانشو‌ دارم

  • سلام قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٥ روز بخوريد اگر بهتر نشدين بايد آزمايش ادرار بدين و توسط متخصص اورولوژي معاينه شويد

  • سلام خانم دکتر من ۴ روزیه دچار عفونت اداری زرد رنگ شدم و بوی بدی هم میده میخواستم راهنمایی کنید چه دارویی بخورم خوب بشم؟ .بخاطر شرایط کرونا میترسم برم ازمایش بدم

   • سلام
    دوست عزیز
    قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یکی تا ۷ روز
    و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

 7. سلام خانم دکتر. من35سالمه و مدت سه روزه که شدیدا خارش ودرد و سوزش ادرار گرفتم.قفسه سینه هم جدیدا درد میکنه. میترسم مشکل خاصی داشتم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام عفونت ادراري داريد، همراه با قارچ واژينال
   لطفا قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٥ روز استفاده كنيد همراه با كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز يك عدد تا سه روز و پماد كلوتريمازول هر شب يك اپليكاتور تا ٧ شب استفاده كنيد.

 8. سلام خانم دکتر. مردی سی ساله هستم بعد از رابطه مقعدی بدون کاندوم دچار تکرر ادرار و سختی در ادرار و سوزش و خارش در ناحیه الت شدم. لکه های زیادی هم در شرت میدیدم. الان حدود یک هفتست قرص سفکسیم ۴۰۰روزی یک بار مصرف میکنم بهتر شدم لکه هامم کمتر شده ولی کامل خوب نشدم. برای کامل خوب شدن چه کنم؟

  • سلام شما بتيد توسط متخصص اورولوژيست معاينه شويد و از نظر بيمازي هاي مقاربتي بررسي شويد
   ميتونيد تا اون موقع همراه با سفكسيم ، قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم ٢ تازهر ١٢ ساعت بخوريد ( فقط يك بار يعني يك روز ٤ تا آزيترو ٥٠٠ بخوريد)

 9. سلام خانم دکترمن تکرر ادراردارم وقتی بهwcمیرم ادرارم کامل خارج نمیشه،سوزش یادردهم ندارم،علتش چیه؟؟

  • سلام
   لازم است که آزمایش ادرار و کشت آن انجام شود و اگر عفونت وجود داشت داروی مناسب تجویر شود
   اگر امکان آزمایش ندارید میتوانید
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد تا یک هفته
   و قرص فنازوپریدین (ممکن است ادرار را قهوه ای یا نارنجی کند ) هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف کنید
   اگر بهبود نیافتید به متخصص داخلی مراجعه کنید

 10. باعرض سلام دکتربرای عفونت ادراری خفیف سفیکسیم۲۰۰ و کوتریموکسازول تجویزکرده بنظرشما چندروز بایداستفاده کنم؟دکترگفت دوهفته. دوزقرصها هم هم۱۲ساعت گفتن.

 11. خیلی عالی بودمن که بشخصه خیلی بکارم آمد.باسلام خانم دکترمن۶۵سال سن دارم الان چندوقتی تکرراداردارم حالت تحوع دارم دردمقعدم دارم بدلیل شرایطی که دارم نمیتونم کشت ادراربدم خواهش میکنم راهنمایم کنیدخیلی خیلی اذیت میشم ممنون.

  • سلام فعلا قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد تا ٥ روز
   اما واسه درد مقعدتون بايد بررسي شويد
   قرص ديسيكلومين هر ١٢ ساعت مصرف كنيد

 12. سلام خانم دکتر
  حدودا از قبل پریودم علائمی همچون سرگیجه تهوع دل درد دور ناف سوزش سر معده درد کتف سمت راست و ادرار غلیظ پررنگ داشتم که گمان میکردم باردارم ولی بعد از شروع پریودم دوروزه که دل درد،سرگیجه، درد پهلو سمت چپ و درد کمر دارم جوری که تا توی پاهام میکشه و بدنم گاها عرق میکنه گر میگیرم و گاهی لرزم میگیره البته کم ولی دمای بدنم نرمال قبلا سابقه عفونت ادرار یکبار داشتم چند ماه پیش سونو هم دادم وضعیت کلیه هام اوکی بود به خاطر شرایط کرونا میترسم که به ازمایشگاه برم به نظرتون عفونت ادراره و خطرناکه؟خیلی ممنون بابت پاسخگویی

  • سلام بهتره يك آزمايش ادرار دهيد تا نشخص شم عفونت داريد يا نه
   تا در صورت داشتن عفونت آنتي بيوتيك بگيريد
   خير خطرناك نيست

 13. سلام خسته نباشید من بک هفته سوزش دارم وموقع ادرار سوزش هم دارم قرص هم استفاده کردم چرک خشکن کمتر شده ولی موقع ادرار سوزش دارم نازنین فاطمه

  • سلام
   اقدام درست این است که آزمایش ادرار و کشت آن انجام شود و اگر عفونت وجود داشت داروی مناسب تجویر شود
   اگر امکان آزمایش ندارید میتوانید
   قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد تا یک هفته
   و قرص فنازوپریدین (ممکن است ادرار را قهوه ای یا نارنجی کند ) هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف کنید

 14. سلام .مرد ۴۰ ساله هستم مدتهاست در ناحیه مجرای ادراری از مقعد تا پشت بیضه ها احساس درد و تیر کشیدن دارم و در موقع ادرار انتهای ادرار کمی سوزش دارم . با نشستن مدت طولانی بر روی صندلی خشک و موتور احساس درد در تمام قسمت نشیمنگاه پخش میشه ! لطفا راهنمایی فرمایید ممنونم

  • سلام، شما بايد از لحاط سنگ كليه و مجاري ادراري بررسي شويد آزمايش از نظر عفونت ادراري بزنيد و از نظر بزرگي پروستات هم بررسي شويد
   لطفا اين آزمليشات را بدهيد:
   Cbc.diff
   U/A
   U/C
   Esr
   Psa free and total

  • سلام، شما بايد از لحاط سنگ كليه و مجاري ادراري بررسي شويد آزمايش از نظر عفونت ادراري بزنيد و از نظر بزرگي پروستات هم بررسي شويد
   لطفا اين آزمايشات را بدهيد:
   Cbc.diff
   U/A
   U/C
   Esr
   Psa free and total

 15. سلام وقتتون بخیر.
  من ۳۴ سالمه از دیروز تکرر ادرار و‌ موقع ادرار سوزش دارم. امکان مراجعه به پزشک و دادن آزمایش ندارم. لطف می کنید راهنماییم کنید چه قرصی بخورم؟
  ممنونم

  • سلام
   در حالت عادی باید آزمایش ادرار و کشت آن انجام شود
   اگر عفونت داشت داروی مناسب تجویر شود اگر امکان آزمایش ندارید میتوانید قرص سفیکسیم ۲۰۰ و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت
   تا یک هفته مصرف کنید

 16. باسلام و روز بخیر
  دو روز پیش صبح با درد زیر شکم و احساس تکرر ادارار مواجه شدم که به سرعت رنگ ادرارم تغییر کرد و تیره شد. دکتر رفتم و کپسول سیپروفلوکساسین و آمپول آمیکاسین و فنازوپریدین تجویز کرد.
  دچار خارش شدید در ناحیه تناسلی شدم.و دارو رو قطع کروم خواهش می کنم داروی جایگزین معرفی کنید.

  • سلام داروهاتونو ادامه بدين، و همراهزباهاش كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم مصرف كنيد هر سه روز بك بار تا سه روز و پماد واژينال كلوتريمازول تا ١٠ روز

 17. سلام من ۲۰ سالمه ، ۲ روزه که دچار تکرر ادرار شدم و با اینکه مدام دستشویی میرم اما باز هم احساس ادرار دارم و اینکه موقع ادرار احساس سوزشی ندارم. قبلا هم چند بار این اتفاق برام افتاده بود ولی بر خلاف اینبار نهایتا یک روز طول میکشید. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   با توجه به تکرر باید آزمایش ادرار و کشت آن انجام شود اگر عفونت در ادرار وجود داشت داروی مناسب تجویر شود
   اگر امکان آزمایش ندارید میتوانید قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا یک هفته مصرف کنید

 18. با سلام و خسته نیاشید خدمت شما
  با عرض پوزش
  من دیروز یک مرتبه موقع ادرار دچار سوزش و بعد خون ریزی شدم حالا هم دچار سردرد شدم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   اگر تب و لرز و سردرد دارین که حتما باید معاینه حضوری توسط متخصص داخلی انجام شود
   اگر فقط سوزش ادرار و خون در ادرار است باید آزمایش ادرار و کشت آن انجام شود تا اگر عفونت داشت داروی مناسب تجویر شود
   اگر امکان آزمایش ندارید میتوانید قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا یک هفته مصرف کنید

 19. سلام ۲۴ساله هستم دوهفته هست که ادرارم تیره درد از بیزه تا پهلوی سمت چپ و پا هستش که شب ها اذیت هستم یکم گرم میگرم بهتر میشه ولی درد هست سوزش ادرار ندارم.ممنون

  • سلام
   ادرار تیره میتواند نشان دهنده وجود خون در ادرار باشد
   با توجه به درد تیرکشنده و تیرگی ادرار احتمال سنگ کلیه مطرح است
   شما باید سونوگرافی از کلیه و مجاری ادراری و همچنین آزمایش ادرار انجام بدهید

 20. ممنون عالی بود مطالب

 21. سلام خانم دکتر
  من حدودا دو هفته ای هست که سوزش ادرار خفیف دارم و بعد از ادرار احساس میکنم مثانه کامل تخلیه نشده و برخی اوقات مکرر حس تخلیه دارم ویک مقدار جزیی درد در پهلوها, ادرارم هم رنگ زرد روشن داره میشه لطفا راهنمایی کنید چه کنم ..

 22. سلام من ۳۰ سالمه پریودم ولی شدیدا تکرر ادرار و سوزش دارم امکانش هست راهنماییم کنید

  • سلام
   قرص فنازوپریدین هر ۸ساعت یکی تا دو روز میل کنید
   در صورت عدم بهبود جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 23. سلام خسته نباشید من آزمایش ادرار دادم مشخص شد عفونت ادراری دارم خانم دکتر هم قرص نیتروفورائین ۱۰۰رو واسم تجویز کرد با مشکل ناراحتی معده ک دارم هر وقت میخورم حالم بد میشه بالا میارم میخواستم بدونم میشه ی داروی دیگه تجویز کرد که به صورت کپسول باشه گچی نباشه تا بتونم درمان رو ادامه بدم ممنون.

 24. سلام خسته نباشید.من احساس درد در مثانه همراه با نفخ شدیدو تعریق مکرر هستم.نیاز به ادرار دارم ولی ادرارم کامل تخلیه نمیشود واحساس تخلیه ادرار دارم.مثانه ام شدیدا انقباض پیدا میکند.لطفا بگید چیکار کنم🙏

  • سلام
   علایم از کی شروع شده؟تب و لرز و درد پهلو دارید یا خیر؟

   • 🙏علایم دو روز هست.تب ولرز ندارم.فقط تعریق مکرر دارم و درد شدیدمثانه.یک دفعه هم اینطور میشم؛نفخ.تعریق.درد شدید مثانه

    • سلام
     اگر امکان آزمایش ادرار ندارید
     قرص سفیکسیم ۲۰۰
     و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
     مصرف شود

   • سلام خانم دکتر سوزش دارم عفونت ادرار پیدا چکار بکنم

    • سلام
     اقدام درست این است که آزمایش ادرار و کشت آن انجام شود و اگر عفونت وجود داشت داروی مناسب تجویر شود
     اگر امکان آزمایش ندارید میتوانید
     قرص سفیکسیم ۴۰۰ روزی یک عدد تا یک هفته
     و قرص فنازوپریدین (ممکن است ادرار را قهوه ای یا نارنجی کند ) هر ۱۲ ساعت تا ۳ روز مصرف کنید

 25. سلام خانم دکتر.من ۲۳سالمه و متاهلم.من حدود یه ماهی هست که تکرر ادرار پیداکردم که همراه بادرد و سوزش زیاد همراهه‌.حتی دکترم رفتم با معاینه ای که انجام داد گفت عفونت قارچی هست.وبرام پماد کلوتیرمازول ۱درصد و قرص فلونازول۱۵۰نوشت و گفت اینا رو مصرف کنم.ومن استفاده کردم و به پریودی خوردم.وبعد از اتمام پریودی بعداز چندروزی دوباره شروع به تکرر ادرار و سوزش و درد شدید همراه شدم.طوری که دیگ کلافم کرده.حتی برای اروم شدنش تو آب نمک و آب سرکه هم نشستم ولی باز تاثیر چندانی نداشته.حالا به نظرتون من چیکارکنم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • سلام
   دوست عزیز اگر امکان آزمایش ادرار نداریر
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

  • سلام من هر یه ماه یه بار بعضی وقتا زودتر عفونت اداری میگیرم تند تند هم ادار میکنم ماهی یه بار هم دکتر میرم چیکار کنم

   • سلام
    اگر عفونت ادرار مکرر دارین باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید تا عکس رنگی جهت بررسی ریفلاکس ادرار و یا سایر اختلالات انجام شود

 26. عالی بسیار کارگشا خدا خیرتون بده

  خانم دکتر عزیزم ۵۰ ساله هستم تقریبا هر سال بعد از ماه رمضان عفونت شدید ادراری میگیرم و دکتر و سونو و کشت ادرار میدم ودکتر بهم گفتن چیز مهمی نیست معمولا خانم ها در سال ۴ بار عفونت ادراری میگیرن که خیلی اهمیت نداره منم طبق فرمایش ایشون زیاد اهمیت ندادم و
  امسال هم از خود ماه رمضان احساس درد و عفونت داشتم تا الان ولی امشب دیگه خیلی خیلی شدید شد استفراغ و ادرارم هم خون شده
  خیلی درد دارم
  و از کرونا هم میترسم برم دکتر به نظر شما چه اقدامی انجام بدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید و اینکه نظر پزشکی رفتم خدمتشون درست هست یا نه ؟؟؟؟؟

  • سلام
   دوست عزیز اگر سالی یک الی ۲ بار است مشکلی ندارد
   اگر امکان آزمایش ندارید
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

   • باعرص سلام وخسته نباشید
    چندروزی بود احساس خارش وسوزش ادارداشتم دکتر رفتم بهم سفلکسیو ازیترومایسین دادن مصرف کردم بهترنشدم سوزشم به حدی بود که بعد از ادرار کردن خون میدیدم درد زیر شکم وپهلو هم دارم بنظرتو چی استفاده کنم بهتره

    • سلام
     با توجه به اینکه با داروها بهتر نشدین باید آزمایش ادرار و کشت آن و آنتی بیوگرام انجام بشه تا نوع عفونت و حساسیت باکتری به آنتی بیوتیک بررسی شود

 27. سلام من حدود 3 ماهه ادرارم کدر و بدبو شده الانم جدیدا درد و سوزش دارم هنگام ادرار ومثانه هم درد دارم بی‌زحمت راهنمایی کنین چ دارویی بخورم

  • سلام
   دوست گرامی شما باید آزمایش ادرار بدهید اگر امکان آزمایش ندارید
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   مصرف شود

 28. سلام‌خانم‌دکتر‌من‌سوزش‌ادرار‌دارم‌حتی‌وقتی‌دسشویی‌هم‌نمیرم‌فکر‌میکنم‌مثانم‌میسوزه.تورو‌خدالطفا‌یه‌دارو‌معرفی‌کنین‌ممنون.

  • سلام
   قرص فنازوپریدین هر ۸ ساعت یکی تا دو روز میل کنید
   در صورت عدم بهبود جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 29. سلام 35 ساله و مجرد هستم چند روزیه درد در ناحیه زیر شکم یخورده پایین تر از ناف و دو پهلو در قسمت جلو و پشت دارم .تکرر ادرار بدون سوزش و بارنگ طبیعی نوبت دکتر برا هفته دیگه دارم میشه راهنمایی کنید تا اون موقع چیکار کنم دردم کمتر و عوارضم شدیدتر نشه

  • سلام
   دوست عزیز اگر امکان آزمایش ادرار ندارید
   قرص سفیکسیم ۲۰۰
   و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
   و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود

   • سلام
    خانمی ۳۱سالم هستم و دوماهی میشه ادرار بیرنگ هست وحالت قطره ای و بدون فشار بیرون میاد.خارش وبعضی روزا سوزش دارم .تکرر ادرار ومرتب احساس تشنگی دارم.ممنون میشم راهنمایی کنین .امکان آزمایش ندارم

    • سلام
     با توجه به اینکه احساس تشنگی دارید و تکرر
     باید حتما آزمایش قند و عفونت ادراری بررسی شود
     Cbc,diff, bun,cr, Fbs, 2hpp, U/A , U/c انجام شود
     جهت رد عفونت میتوان داروی سفیکسیم ۴۰۰ روزی یکی و قرص فنازوپریدین هر ۱۲ ساعت تا یک هفته مصرف کرد
     اما با توجه به تشنگی ازمایش قند ضروری است

  • با سلام
   من تقریبا از اسفندماه دچار سوزش شدید ادرار و تغییر رنگ و بوی ادرار و درد و سوزش حتی در حالت عادی شدم.. کشت ادرار هم انجام دادم چیزی مشخص نشد.. پزشک برام سیپروفلوکساسین نوشت که موثر نبود.. بعدش ۱۵ تا کپسول تاوانکس پونصد میلی نوشت که علایم از بین رفت.. ولی الان بعد از گذشت سه ماه دوباره همون علایم برگشتن..دوباره سوزش شدید و درد و تکرر ادرار دارم
   رنگ ادرار هم کدر
   بو هم میده
   بوی ادرار عادی نداره

   • سلام
    باید مجددا آزمایش ادرار و کشت آن و آنتی بیوگرام انجام شود

    • سلام من متاهلم ۳۵ساله چند روز ی میرم دستشویی وقتی ادرادم تمام میشه یکمی احساس درد میکنم و امروز دچار شکم درد شدم وقتی هم پریود میشم اولین روز انقدر درد دارم، وزیر پاهام تب میکنه لطفا بگید چکار کنم؟ میترسم برم دکتر برای این کرونا ممنونم

     • سلام
      دوست عزیز اگه امکان آزمایش ندارید
      قرص سفیکسیم ۲۰۰
      و قرص کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت تا ۷ روز
      و قرص فنازوپریدین(ادرار را ممکن است قهوه ای کند ) هر ۱۲ ساعت یک عدد تا ۲ روز مصرف شود
      جهت درد پریودی هم از شیاف دیکلوفناک ۵۰ میلی هر ۱۲ ساعت یکی استفاده کنید

 30. سلام خانم دکتر من نزدیک به دو هفته ای هست که سوزش ادرار شدید دارم چون تو دوره‌ی پریود بودم نشد که دکتر برم همش بعد از ادرار احساس میکنم مثانه ام کامل تخلیه نشده امروز هم ادرارم رنگ تیره ای داشت میشه بگید چه کنم ..

  • سلام
   ازمایش و کشت ادرار بدهید

  • سلام من شش ماه عروسی کردم همش عفونت شدیدمیگیرم ادرارتیره بدبو دردتوکلیه چپ دارم سونورفتم گفتن سنگ نداری رفتم عطاری گفتن مشکل شن ریزه ولی خوددکترگفتن بخاطرنزدیکی من خیلی سوزش دارم چیکارکنم خب بشم.

   • سلام لطفا توسط متخصص زنان ويزيت شويد و سونوگرافي كليه و مجاري ادراري و مثانه دهيد.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر