مجله پزشکی دکتر دکتر

پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

24 دی 1397

1192

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

1,192 پاسخ به “پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری”

 1. نیکی گفت:

  سلام دکتر همسرم چند روزی هست که درد زیر شکم و تکرر ادرار دارن، اما ادرار تیره نیست و بی بو هست ،علت چی می‌تونه باشه؟ لطفاً اگر درمان و دارویی هست معرفی کنید،خدا قوت

 2. سودی گفت:

  سلام ، خدا قوت ب پزشکان عزیز
  من ۳۰ سالمه متاهل .ادرارم بوی بدی میده یک هفته ای هست ولی بعضی از روزهاهم بوی عادی میده اخر ادرار سوزش خفیفی حس میکنم و گاهی اوقاتم خوبم و بعد از بیرون امدن از سرویس بهداشتی حتما باید پاها و پهلوهامو گرم کنم و همزمان با رحم یا مثانه نمیدونم کدومشه کف پاهام هم میسوزه و کلافه میکنتم چی کار کنم امکانشو ندارم ب دکتر مراجعه کنم فعلا.
  تشکر از لطفتون

 3. سارا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  ممنون از اطلاعات مفیدتون.
  من چندروزه که درد بسیار شدید در کمر و پهلو ولگنم و تب و تهوع داشتم. دکتر برام قرص سیپروفلوکساسین تجویز کرد. سوالم اینه آیا سردرد هم جزو علایم هست؟ و اینکه آزمایش ندادم آیا لازمه آزمایش؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   سردرد جز علایم نیست
   اگر بهبود نیافتید آزمایش ادرار و کشت بدهید

 4. فاطمه باقری گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر من دچار عفونت ادراری شدید شدم ک دکتر یه قرص کانفرون بهم داد همراه ی قرص ک رنگ ادرامو عوض کرد و یک ورق قرص دیگم داد اما یادم نیست اسمش چی بود امروز بعد گذشت یک هفته از خوب شدنم دوباره پیش آب راهم سوزش داره و دچار تکرر ادرار شدم باید چکار کنم

 5. ناشناس. گفت:

  سلام من نه مشکل تیرگی و بدبویی ادرار دارم نه درد و…در طول روز مشکلی ندارم فقط سحرها که به دستشویی میرم بعدش سوزش میگیرم.فقط همین بعد طول روز اینطور نیست.مشکل چی هست؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ادرار بدين لطفا

 6. مرضیه گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشیدمن همسرم دچار سوزش ادرارو تکررادرار شده و شکم درد هم دارن لطفا راهنمایی کنید که چی مصرف کنیه

 7. محدثه گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  مادر من یه زن 40 ساله ست و ادرارش بوی بد و شدیدی داره و تکرر ادرار داره و ادرار خیلی کم هست و آب خیلی کم میخوره گاهی اوقات پهلوهاش (دقیقا جایی که کلیه ها قرار داره )درد میگیره
  لطفا بگید چیکار کنیم ؟!…
  در ضمن 3تا 4 تا کیستیک داره

 8. نسترن گفت:

  سلام من خانمی ۴۴ ساله هستم اولین روز که ادرارم بند اومده بود و اونقدر آب و مایعات خوردم که حالا دچار تکرر ادرار همراه با سوزش هستم. بدلیل ترس از کرونا نمی خوام دکتر برم می شه راهنمایی کنید که چه دارویی بخورم تا سوزش و تکرر ادرارم درمان بشه. ممنون از راهنمایی شما

 9. سارا گفت:

  با سلام خانمی متاهلم. نه بوی بد ادرار و نه ادرار تیره دارم نه درد و…فقط صبح های سحر گاهی که بعد بیدار شدن دستشویی میرم نه حین ادرار که فقط بعد برگشت به رختخواب سوزش دارم باقی روز هیچ مشکلی ندارم. بهداشت رو کاملا رعایت میکنم از لحاظ لباس زیر و…به نظر شما دلیل چیه و چکار کنم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   مایعات زیاد مصرف کنید
   از نگه داشتن ادرار در مثانه به مدت طولانی خودداری کنید

 10. ملیکا گفت:

  سلام من ۲۲ ساله هستم و امروز احساس درد در مجاری دفع ادرارم میکردم بعد به مجاری دفع ادرارم نگاه کردم دیدم مثل یک جوش با کمی فشار تکه سفید و سیاهی از آن خارج شد و درد مجاری ادرارم قطع شد قرص سفالکسیم مصرف کردم اما دیگر درد ندارم .چه کار باید بکنم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   احتمالا دچار سنگ کلیه بوده اید که از طریق مجرا دفع شده است
   مایعات زیاد مصرف کنید
   اقدام دیگری لازم نیست مگر اینکه مجددا درد در پهلوها شوید که باید سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار انجام دهید

 11. ناشناس گفت:

  سلام من دو روزه كه پهلو سمت راستم درد مي كنه و امروز هم كمي سوزش ادرار داشتم مي شه بگيد از چي هست ممنون ميشم

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   عفونت ادرار ،سنگ های کلیوی و .. می توانند سبب چنین علائمی شوند
   ازمایش ادرار و سونوگرافی از کلیه ها و مجاری ادرار لازم می باشد

 12. میترا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من تقریبا ۲روزه زیر دلم درد میکنه و الان درد ناحیه پهلوی چپ دارم میشه راهنمایی کنید ادار صبحم تیره بود

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام نمایید

 13. فاطمه میرابی گفت:

  باسلام من فاطمه هستم۷۰سال دارم چندوقتی تکرورادراردارم وبوی بدی گرفته تب ولرزم هرچندروزی میکنم شکم دردشدیدی گرفتم بخاطرکرونانرفتم کشت ادراربدم چون فشارخون دارم ویکبارم سکته مغزی کردم نمیتونم برم پیش پزشک توروخدابه من پیشنهادکنیدچه دارویی مصرف کنم ممنون

 14. کیانا گفت:

  سلام سوزش ادارار همراه با درد خفیف پهلو راست دارم
  مجردم 24 نمیخوام درمانگاه برم برای کرونا راهنماییم می کنید

 15. نسترن گفت:

  سلام با تشکر از مقاله بسیار عالی و مفیدتون. من خانمی ۴۴ ساله هستن. امروز دچار تکرر ادرار شدم که احساس ادرار شدید دارم ولی بسیار کم و با سوزش ادرار می کنم. بدلیل شیوع کرونا می ترسم دکتر مراجعه کنم. سرچ کردم و با این مجله اینترنتی برخوردم. می شه راهنمایی کنید. قبلا هم یکی دوبار چند سال پیش دچار این حالت شده بودم. می تونم از سفکسیم ۴۰۰ استفاده کنم . ممنون و سلامت باشید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از لووفلوکساسین ۲۰۰ هر ۱۲ ساعت یکی تا یک هفته استفاده کنید

 16. ناشناس گفت:

  سلام، برای عفونت ادراری که هم علایم باکتریایی و هم علایم قارچی را دارد، در دوران بارداری(ماه هفتم) استفاده از آنتی بیوتیک ضرری برای جنین ندارد؟
  باتشکر

 17. انی جعفری گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید.من چن وقته احساس خارش و سوزش داشتم که خودش خوب شد .ولی الان دوروزه درد زیر شکم لگن دارم.بنظرتون عفونت مثانس؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   علاوه بر سیستیت و عفونت های ادراری عفونت های واژینال هم می توانند سبب چنین علائمی شوند
   جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 18. talebi گفت:

  سلام خانم دکتر من عفونت اداری دارم موقع ادار سوزش دارم چه دارویی بخورم

 19. سايه گفت:

  سلام دكتر عصرتون به خير
  دو روزه زير نافم به شدت درد ميكنه و درد به مجاري ادرار كشيده ميشه . حس كردم ممكنه عفونت ادرار باشه . چند روز پيش سرويس بهداشتي خراب شد و من يك روز كامل دستشويي نرفتم . ممكنه به اين دليل باشه ؟
  با توجه به وضعيت كرونا امكان ازمايش دادن ندارم . ممنون ميشم راهنمايي كنيد .

 20. مهسا گفت:

  سلام دكتر جان وقت بخير من قبلا عفونت ادراري داشتم كه با دارو خوب شدم جديدا خيلي ادرار ميكنم همش ادرار دارم كه خيلي كم هست مقدازش خارج هم دارم احساس ميكنم دوباره دچار عفونت ازراري شدم چكار بايد بكنم

  • ناشناس گفت:

   باسلام مادر ۷۰ ساله ای دارم یک ماهه سوزش ادرار همراه با درد شدید دارن چندین بار دکتر هم بردیمش قرص آزیترو مایسین ۴۰۰ بهش داده بودن استفاده کرده ولی یه ذره از دردش کم شده همچنان همون علائم رو داره چه آنتی بیوتیکی باید مصرف کنه؟

   • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

    سلام
    در صورت امکان جهت ازمایش و کشت ادرار اقدام کنید

 21. صبا گفت:

  سلام خدمت شما دکتر عزیز
  من ۳۳ساله و متاهل هستم و فرزندی ندارم
  دو سه روز هست تکرر ادرار و در انتهای ادرار سوزش بدی احساس می کنم و البته الان که دقت میکنم میبینم تکه هایی ازم خارج میشه که شبیه روزهای اخر عادت ماهیان هست . نمیشه گفت خونی هست ولی زرد یا قهوه ای هست. و چون مرتبا باید برم دستشویی و نگران شلوغی اماکن عمومی و آزمایش گاهها هستم برای آزمایش کشت ادرار اقدام نکردم
  فقط از داروخانه کمک‌گرفتم‌که دو قرص سیپروفلوکساسین و‌فنازومکس رو به من داد که رنگ‌ادرارم تغییرکرده.
  اما این دو‌قرص رو‌سرچ کردم دیدم خیلی عوارض داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  از پاسخگویی بسیار خوبتون به سایر دوستان واقعا متشکرم

  • صبا گفت:

   بسیاار بسیار از پاسخگویی سریع و دقیقتون سپاسگزارم خانم دکتر نازنین…
   پس می فرمایید اون موردی که مشاهده کردم تکه های عفونت یا چیز خطرناکی نیست؟

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    خواهش میکنم،وجود خون در ادرار یا ادرار چرکی میتونه بخاطر عفونت ادراری باشه
    اگه بعد از ۴۸ ساعت از شروع داروها علایم رو به بهبودی نرفت جهت انجام‌آزمایش به پزشک مراجعه کنید

  • کمند گفت:

   سلام خانم دکتر من یکماهه که عفونت ادرار دارم آخر ادرارم درد دارم.رنگش هم تیره شده اشتباه کردم نرفتم دکتر همش دارم تحمل میکنم.کمی هم بوی الکل مانند میده اما ترشح ندارم.اکثر اوقات صبحها خوبم وتا شب شدیدتر میشه که دیگه نمیتونم راه برم لطفا راهنماییم کنین

 22. حانیه گفت:

  سلام. من چند روز برجستگی در مثانه احساس میکنم به دکتر که زنگ زدم گفت بواسیر و عفونت داری ..تکرر ادرار.خارش شدید دارم و سوزش و یک دفعه بعداز مدفوع دفع خون قرمز روشن شدید داشتم .خطرناکه؟

 23. نازلی گفت:

  سلام خسته نباشید من چند روزی هست که ادرارم از بدنم به صورت عفونی خارج میشه و بعد از ادرار احساس سوزش دارم.بابت همین ماجرا به دکتر مراجعه کردم و گفتند علت عفونته. سه روز از آنتی ببوتیک استفاده کردم اما بعد از قطع دارو همان مشکل را دارم.من یک نوجوان 14 ساله هستم.

 24. اکرم گفت:

  سلام خانم دکتر پدرم۶۰ساله هست چندین سال موقع ادرار کردن زورمیزنه حتی بعضی وقتها نیم ساعت میشینه تا ادرارکنه.هرچی میکم بریم دکتر نمیاد.بخاطره کرونا میترسه.چکارکنه وضعیتش بهتر بشه.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید آزمایش و سونوگرافی جهت بررسی پروستات انجام شود

 25. زری گفت:

  سلام من دوروزه که داری سوزش ادرار وبوی بد ادرار وتیره شدن رنگ ادرار دارم واحساس ادرار شدید وخالی نشدن مثانه و دسترسی به آزمایشگاه ندارم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

 26. نرگس نصیری گفت:

  سلام
  من خانم ۴۰ سالهای هستم که ۷سال پیش زایمان سزارین داشتم وبه مثانه سون زدندواز آن زمان تا به الان درمجرای ادراری دچار خارش ناراحت کننده ای هستم و علامت دیگری مثل سوزش ادرار ندارم چند بار هم دکتر رفتم درمان نشده لطفا راهنمایی کنید خیلی ممنونم

 27. سرگل گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه و مجردم
  ۳_۴روزه سوزش ،تکرر ادرار _به مقدار کم و احساس اینکه هنوز مثانه تخلیه نشده_ دارم
  اطراف خروجی میزراه ،ذرات زرد و سفید ریز هست که تا حالا نداشتم

  تب و لرز ندارم
  زیر شکمم هم درد ندارم،

  اخیرا با خاطر امتحانات زیاد یک جا نشستم و احساس میکنم تعریق علت این سوزش هست

  از طرف دیگه درمانگاه های اطراف به خاطر کورونا بیمار دیگه ای رو پذیرش نمیکنن،مگر مورد اورژانسی!
  پس امکان آزمایش ندارم…

  پیشنهاد شما برای تشخیص علت این سوزش چی هست؟
  ممنونم

 28. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید من چند وقته بوی بدواژن دارم وکمی سوزش بعضی اوقات هم موقع ادرار کردن درد دارم الان امکان دکتر رفتن وآزمایش هم ندارم ممنون میشم کمکم کنین موقع نزدیکی هم کمی سوزش

 29. نعیمی گفت:

  با سلام واحترام
  من 40سالمه چند وقتیه که بعداز رابطه جنسی با خانومم دچار سوزش ادرار میشم اوایل بعداز دو یا سه بار دستشویی رفتن درست میشد ولی الان 3روزه که یکسره احساس حرارت در بیضه ها و ادرار دارم .ممنون میشم راهنمایی کنید

 30. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشد خانم دکتر من چند روزیه حس میکنم مثانم درد میکنه ویه وقتایی که میرم دستشویی سوزش ادرار دارم واز اونجایی که یه نوزاد دارم نمیتونم برم دکتر میشه بگید چی مصرف کنم شیر خودمم به بچه میدم ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...