مجله پزشکی دکتر دکتر

پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

24 دی 1397

1192

دانستنی‌‌های سلامت و پزشکی
پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

عفونت مجاری ادراری یا UTI، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. در این مقاله به پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری می‌پردازیم.

عفونت مجاری ادراری (UTI)، عفونتی است که به دلیل ورود میکروب به بدن ایجاد می‌شود. بسیاری از عفونت‌های مجاری ادراری منشا باکتریایی دارند، اما برخی نیز توسط قارچ‌ها و در بعضی موارد نادر، توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند. این عفونت می‌تواند در هر نقطه از مجاری ادرار رخ دهد. مجاری ادراری شما شامل کلیه، حالب، مثانه و مجرای ادرار می‌شود. در بسیاری از این موارد فقط مجرای ادرار و مثانه را درگیر می‌کند. با این حال عفونت می‌تواند در حالب و کلیه‌ها نیز ایجاد شود.

علائم عفونت ادراری

علائم عفونت مجاری ادراری بسته به اینکه کدام بخش را درگیر کرده است، تفاوت دارد.

عفونت دستگاه ادراری تحتانی، طحال و مثانه را درگیر می‌کند. علائم بیماری در این بخش‌ها به شرح زیر است:

 • سوزش هنگام ادرار کردن
 • افزایش تکرر دفع ادرار بدون دفع مقدار زیادی از آن
 • افزایش دفع ادرار فوری
 • ادرار خونی
 • ادرار تیره
 • ادراری که رنگ آن شبیه به چای یا کولا باشد
 • ادراری که بوی شدیدی داشته باشد
 • درد لگن در خانم‌ها
 • درد مقعد در مردان

عفونت دستگاه ادراری فوقانی کلیه‌ها را درگیر می‌کند که اگر باکتری‌ها از کلیه‌های عفونی به خون انتقال پیدا کند، می‌تواند کشنده باشد. به این بیماری «یوروسپسیس» می‌گویند که بسیار خطرناک است و می‌تواند باعث افت فشار خون، شوک و مرگ شود.

علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی به شرح زیر است:

 • درد و حساسیت در پشت قفسه سینه و پهلوها
 • لرز
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ

علائم عفونت مجاری ادراری در زنان

خانم‌هایی که به عفونت دستگاه ادراری تحتانی مبتلا هستند، ممکن است درد لگن را تجربه کنند؛ به علاوه به علائم عفونت ادراری در زنان، باید علائم مشترک را نیز اضافه کرد. علائم عفونت دستگاه ادراری فوقانی در بین زنان و مردان مشابه است.

علائم عفونت مجاری ادراری در مردان

علائم عفونت ادراری فوقانی در مردان، شبیه علائم همین بیماری در زنان است. عفونت دستگاه ادراری تحتانی در مردان گاهی شامل درد در مقعد و علائم مشترک زنان و مردان می‌شود.

درمان عفونت مجاری ادراری

درمان عفونت مجاری ادراری به دلایل ایجاد آن بستگی دارد. پزشک می‌تواند از نتیجه آزمایش تشخیص دهد که چه عاملی (باکتری، ویروس و …) باعث ایجاد عفونت شده است.

در بسیاری از موارد، علت عفونت باکتریایی است. عفونت مجاری ادراری که منشا باکتریایی داشته باشد، با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.

در برخی موارد ویروس‌ها و قارچ‌ها عامل ایجاد عفونت هستند. عفونت مجاری ادراری ویروسی با مصرف داروهای ضد ویروسی درمان می‌شود؛ معمولا  داروی ضد ویروسی «سیدوفوویر» انتخاب پزشکان برای درمان این نوع عفونت است. داروهای ضد قارچ (یا قارچ‌کش) نیز درمان عفونتی است که منشا ایجاد آن قارچ‌ باشد.

آنتی‌بیوتیک‌های مناسب برای درمان عفونت مجاری ادراری

نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان این عفونت استفاده می‌شود، بسته به قسمتی دارد که دچار عفونت شده است. معمولا برای درمان عفونت دستگاه ادراری تحتانی از قرص‌های آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. عفونت دستگاه ادراری فوقانی هم اغلب با آمپول‌های آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود. این آنتی‌بیوتیک‌ها مستقیما در رگ تزریق می‌شوند.

گاهی اوقات باکتری‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت نشان می‌دهند. نتیجه آزمایش کشت ادرار می‌تواند با توجه به مشخص شدن نوع باکتری در ادرار، به پزشک برای انتخاب بهترین نوع آنتی‌بیوتیک به منظور درمان عفونت کمک کند.

درمان‌های خانگی برای درمان عفونت ادراری

هیچ درمان خانگی برای درمان عفونت مجاری ادراری وجود ندارد، اما کارهایی است که می‌توانید در کنار داروهای پزشک، برای کمک به روند درمان انجام دهید.

این درمان‌های خانگی می‌تواند به از بین رفتن سریع‌تر عفونت کمک کند. آب کرن‌بری یا خود این میوه به محض شروع مصرف، عفونت مجاری ادراری را درمان نمی‌کند. با این حال مواد موجود در کرن‌بری ممکن است به جلوگیری از رشد نوع خاصی از باکتری که باعث عفونت مثانه می‌شود، کمک کند. مصرف این میوه می‌تواند در پیشگیری از ابتلای مجدد به عفونت مجاری ادراری در آینده کمک کند.

عفونت مجاری ادراری درمان نشده

درمان عفونت مجاری ادراری اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر این عفونت درمان نشود، رفته رفته شدیدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان این بیماری در مراحل اولیه آسان‌تر است. عفونت اگر به دستگاه ادراری فوقانی برسد، درمان بسیار سخت می‌شود و احتمال سرایت عفونت به داخل خون و ابتلا به «سپسیس» نیز افزایش می‌یابد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، بیمار ممکن است جان خود را از دست دهد.

اگر شک کردید که دچار عفونت مجاری ادراری شده‌اید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش ساده و تست ادرار یا خون می‌تواند از بروز بسیاری از مشکلات طولانی‌مدت جلوگیری کند.

تشخیص عفونت مجاری ادراری

با توجه به علائمی که دارید، اگر فکر می‌کنید مجاری ادراری‌تان دچار عفونت شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و معاینه‌تان می‌کند. برای تایید تشخیص عفونت مجاری ادراری، پزشک به نتیجه آزمایش ادرار برای تشخیص نوع میکروب نیاز دارد.

برای گرفتن نمونه ادرار، بیمار ابتدا باید کمی ادرار کرده و سپس به جمع کردن آن در ظرف مخصوص اقدام کند. این کار باعث می‌شود باکتری یا مخمر پوست در نمونه ادرار دیده نشود؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، جواب آزمایش ممکن است دقیق و درست نباشد.

هنگام آزمایش نمونه ادرار، پزشک می‌تواند مقدار گلبول سفید را در ادرار بررسی کند. با این کار وجود عفونت در ادرار را تشخیص می‌دهد. پزشک همچنین می‌تواند آزمایش کشت ادرار انجام دهد تا از وجود باکتری یا قارچ در آن مطلع شود. کشت ادرار می‌تواند به شناسایی علت عفونت کمک کند. این کار همچنین به پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی کمک می‌کند.

اگر علت ابتلا به این بیماری وجود ویروس باشد، احتمالا باید آزمایش‌ خاصی انجام شود. ویروس‌ها معمولا به ندرت عامل ایجاد عفونت در مجاری ادراری هستند. البته در افرادی که پیوند اعضا داشته‌اند یا بیماری دیگری دارند که باعث تضعیف سیستم ایمنی آن‌ها شده است، شاید ویروس در ادرار دیده شود.

عفونت دستگاه ادراری فوقانی

اگر پزشک احتمال داد که شما به عفونت دستگاه ادراری فوقانی مبتلا هستید، ممکن است علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش کامل خون (CBC) و کشت خون را نیز انجام دهد. کشت خون می‌تواند به شما اطمینان ‌دهد که عفونت به خون نیز سرایت کرده است یا خیر.

عفونت مجاری ادراری مکرر (عود مجدد بیماری)

اگر بیماری به ‌صورت مکرر درگیر عفونت مجاری ادراری شود؛ پزشک ممکن است وجود امر غیرطبیعی یا انسداد را آزمایش کند. برخی از این آزمایش‌ها عبارتند از:

سونوگرافی: دستگاه مبدلی است که با حرکت روی شکم، تصویر اندام مورد نظر را روی مانیتور نشان می‌دهد.

پیلوگرام داخل وریدی (IVP): نوعی روش تصویربرداری است که در آن ماده حاجب (ماده‌ای که در عکس‌هایی که با اشعه X برداشته می‌شود، قابل مشاهده است) در ورید بیمار تزریق می‌شود تا از طریق دستگاه ادراری حرکت کرده و عکس اشعه ایکس از شکم گرفته شود. ماده حاجب تصویر دستگاه ادراری را در عکس ایکس ری، پررنگ‌تر نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: به آندوسکوپی داخل مثانه گفته می‌شود. در طول سیستوسکوپی پزشک ممکن است قسمت بسیار کوچکی از بافت مثانه را برداشته و آن را آزمایش کند تا مشخص شود عفونت مکرر به دلیل التهاب مثانه یا سرطان است یا خیر.

توموگرافی کامپیوتری (CT): اسکنی است که برای گرفتن تصاویری دقیق‌تر از دستگاه ادراری گرفته می‌شود.

علل و عوامل خطر عفونت مجاری ادراری

هر موردی که باعث کاهش تخلیه مثانه و تحریک دستگاه ادراری شود، می‌تواند به عفونت مجاری ادراری منجر شود. عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دهد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سن؛ افراد مسن بیشتر احتمال دارد به این بیماری مبتلا شوند
 • کم شدن تحرک بعد از جراحی یا طولانی شدن زمان استراحت در بستر
 • سنگ کلیه
 • سابقه ابتلا به عفونت مجاری ادراری
 • انسداد مجاری ادراری در اثر عواملی چون بزرگ شدن پروستات، سنگ کلیه و انواع خاصی از سرطان
 • استفاده طولانی‌مدت از سوند که باعث می‌شود باکتری‌ها بتوانند به راحتی به مثانه وارد شوند
 • دیابت؛ به‌خصوص اگر بیماری به خوبی کنترل نشود و احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری افزایش یابد
 • بارداری
 • ساختارهای غیرطبیعی ادراری از زمان تولد
 • سیستم ایمنی ضعیف

اکثر عوامل خطر عفونت مجاری ادراری در مردان، شبیه عوامل این بیماری در زنان است. با این حال پروستات بزرگ‌شده یکی از عوامل خطری است که منحصر به مردان است.

در زنان خطرهای دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. به مرور زمان مشخص شد برخی از فاکتور‌هایی که پیش‌تر عاملی برای بروز UTI قلمداد می‌شدند، تاثیر چندانی در این اتفاق ندارند؛ مواردی مثل عدم رعایت بهداشت در دستشویی. برای مثال برخلاف تصورات پیشین، تحقیقات اخیر نتوانسته‌اند ثابت کنند که استفاده از دستمال کاغذی در جهت عقب به جلو پس از استفاده از دستشویی می‌تواند یکی از عوامل بروز UTI در خانم‌ها باشد.

در برخی موارد، تغییر در سبک زندگی می‌تواند به کاهش خطر بعضی ازاین عوامل کمک کند.

مجرای ادراری کوتاه‌تر

طول و محل قرارگیری مجرا در زنان، احتمال ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش می‌دهد. مجرای ادراری در خانم‌ها بسیار نزدیک به واژن و مقعد است. باکتری‌هایی که به ‌طور طبیعی در اطراف واژن و مقعد وجود دارند، می‌توانند باعث بروز عفونت در مجرا و سایر بخش‌های دستگاه ادراری شوند. همچنین مجرای ادراری خانم‌ها کوتاه‌تر از مردان است و باکتری‌ها فاصله کمی برای ورود به مثانه دارند.

مقاربت جنسی

در طول مقاربت جنسی، فشار بر دستگاه ادراری می‌تواند باعث انتقال باکتری‌ها از اطراف واژن به مجاری ادراری شود. اغلب خانم‌ها بعد از رابطه جنسی در ادرار خود باکتری دارند. با این حال بدن می‌تواند معمولا در عرض ۲۴ ساعت از شر این باکتری‌ها خلاص شود. باکتری‌های روده ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشند که به آن‌ها اجازه دهد به مثانه بچسبند.

اسپرم‌کش‌ها

اسپرم‌کش‌ها ممکن است خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری را افزایش دهند. آن‌ها می‌توانند باعث تحریک پوست در برخی زنان شوند. این عامل می‌تواند خطر انتقال باکتری‌ها به داخل مثانه را افزایش دهد.

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

کاندوم‌های لاتکس روان‌ساز نشده می‌تواند سبب افزایش اصطکاک و تحریک پوست زنان در طول رابطه جنسی شود. این عامل نیز می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری شود. با این حال استفاده از کاندوم برای کاهش عفونت‌های منتقل‌شده از راه جنسی مهم است. برای جلوگیری از ایجاد اصطکاک و تحریک پوست ناشی از کاندوم، از روان‌سازهای بر پایه آب استفاده کنید.

دیافراگم

دیافراگم می‌تواند باعث ایجاد فشار بر مجاری ادراری زنان شود و در نتیجه تخلیه مثانه را کمتر ‌کند.

کاهش سطح استروژن

پس از یائسگی، کاهش سطح استروژن، باکتری‌های طبیعی در واژن را تغییر می‌دهد؛ این امر نیز می‌تواند دلیلی برای ابتلای زنان به عفونت‌های مجاری ادراری باشد.

پیشگیری از عفونت‌های مجاری ادراری

هر کسی می‌تواند با عمل به اقدامات زیر، از ابتلا به عفونت مجاری ادراری پیشگیری کند:

 • روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید
 • ادرار را به مدت طولانی در مثانه نگه ندارید
 • در مورد بی‌اختیاری ادرار یا مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه، با پزشک خود صحبت کنید

با این حال عفونت مجاری ادراری در زنان بیشتر از مردان اتفاق می‌افتد؛ این نسبت ۸ به یک است. یعنی به ازای ۸ زنی که به این بیماری مبتلا شده‌اند، فقط یک مرد دچار این عفونت می‌شود.

برخی اقدامات می‌تواند به پیشگیری از این بیماری در زنان کمک کند. برای زنان یائسه استفاده از استروژن موضعی که توسط پزشک تجویز می‌شود، می‌تواند در پیشگیری از این بیماری موثر باشد. اگر پزشک تشخیص دهد که مقاربت جنسی عامل ایجاد عفونت‌های مکرر در مجاری ادراری است، ممکن است  آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیری‌کننده یا طولانی‌مدت برای بعد از مقاربت جنسی تجویز کند. برخی مطالعات نشان داده است که استفاده طولانی‌مدت از آنتی‌بیوتیک‌های پیشگیرانه در افراد مسن می‌تواند باعث کاهش خطر ابتلا به عفونت‌های مجاری ادراری شود.

استفاده از مکمل‌های کرن‌بری یا پروبیوتیک‌های واژینال مثل لاکتوباسیلوس هم می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر باشد. برخی مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از شیاف‌های پروبیوتیک واژینال از عود مجدد عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند. برای اطمینان، حتما در این زمینه از پزشک خود سوال بپرسید.

عفونت مجاری ادراری مزمن

در اکثر موارد، عفونت مجاری ادراری پس از درمان کاملا از بین می‌رود. اما در نوع مزمن این مورد، حتی بعد از درمان  هم به طور کامل رفع نمی‌شود و حتی ممکن است دوباره عود کند. عود مجدد عفونت در میان زنان رایج‌تر است. بسیاری از موارد عودکننده، ناشی از عفونت مجدد همان نوع باکتری است. با این حال در برخی موارد نیز ممکن است عامل برگشت بیماری، همان عامل قبلی نباشد. همچنین وضعیت غیرعادی در ساختار دستگاه ادراری می‌تواند احتمال ابتلا به این عفونت را افزایش دهد.

عفونت مجاری ادراری در دوران بارداری

زنان بارداری که علائم عفونت مجاری ادراری را دارند، باید فورا به پزشک مراجعه کنند. عفونت دستگاه ادراری در دوران بارداری می‌تواند باعث افزایش فشار خون و زایمان زودرس شود. در این دوران، عفونت احتمالا به کلیه‌ها هم سرایت می‌کند.

منبع:

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری»

1,192 پاسخ به “پیشگیری، درمان و علائم عفونت ادراری”

 1. محمد گفت:

  سلام محمد هستم ۳۲ ساله. ۲ شب پیش تب وسوزش ادرار و درد پهلو داشتم. از همون شب سيپروفلوكساسين۵۰۰ هر ۱۲ ساعت و فنازوپیریدین ۱۰۰ هر ۸ ساعت و استامینوفن ۵۰۰ هر ۸ ساعت مصرف کردم.شرایط رفتن معاینه ندارم .امکانش هست راهنمایی کنیید؟ داروها با توجه به نوشته های این سایت و پیشنهاد داروخانه بود.ممنون میشم کمک کنید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه علایمتون رو به بهبود داروها رو تا یک هفته مصرف کنید
   اگر بهبود نیافت آزمایش و کشت ادرار باید انجام شود

 2. مهدیه گفت:

  سلام من بعضی وقت ها پهلو سمت چپم درد میگیره عفونت هم دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد درمان انتي بيوتيك بگيريد و معاينه شويد

 3. مهدیه گفت:

  سلام من گاهی اوقاد پهلو سمت چپم درد میگیره عفونت هم دارم لطف کنید راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد توسط متخصص زنان ويزيت شويد

 4. محدثه گفت:

  سلام خسته نباشین من ۱۸ سال سن دارم مدتیه که درد شدید زیر شیکم و پهلو دارم ازمایش دادم تشخیص عفونت ادراری بود اما دارویی برام تجویز نکردن و الان دو روزه خیلی تکرر ادرار دارم و دردم شدیدتر شده…امکانش هست دارویی معرفی کنین رفع بشه

 5. میترا گفت:

  سلام خسته نباشید
  خانم دکتر خانمی ۵۳ ساله دیابتی هستم دچار لرز و تعریق هستم عفونت مجاری همراه با سوزش و دردپهلوها رو دارم سیپیرو فلوکساسین (ورم پا میاره) و سیفیکسیم استفاده کردم چون مکرر دچار میشم و عود میکنه لطفا بفرمایید چه دارویی مصرف کنم متشکرم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي بدين و آزمايش كشت و انتي بيوگران
   تا درصورت نياز پروفيلاكسي انتي بيوتيك بخوريد

 6. حسین پور گفت:

  من خانمی 40 ساله هستم، چند روزه که وقتی ادرار میکنم درد دارم و حس میکنم لباس زیرم قطره قطره خیس و رنگش زرد رنگه میشه، نمیدونم علتش چیه، لطف میکنم راهنمایی ام بکنید.

 7. نرگس نورایی گفت:

  سلام خسته نباشید من چند روز ک پهلو سمت چپم و پایین شکمم فقط سمت چپ درد داره ی حالی بعد ادرار بو دار و خارش ———پهلو شکمم ی حالی ی صدایی یا یچی مث هی میگیره و ول میکنه

  • ادریس گفت:

   سلام خانم دکتر پدرم 68سال سن دارد ادرارش سوزش داره و مثانه اش میگه درد می‌کنه آزمایش گرفتیم عفونت داره چه داروی استفاده کنه

  • hamid گفت:

   سلام خانم دکتر روزی 10بار دستشوی میرم پهلوم هم درد میکنه لطفا راهنمای کنید

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام لطفا آزمايش ادرار بديد

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام لطفا آزمايش ادرار بديد عفونت ادراري داريد

 8. ناشناس گفت:

  سلام من چند روزیه یکدفعه طوری که نمیتونم تحمل کنم ادرارم میگیره و باید سریع بدم دستشویی که همراه با سوزش هست و گاهی هم ادرارم فوق العده بدبوست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 9. زهرا کیایی گفت:

  با سلام وخسته نباشید.
  من 45 روزه متاهل شدم حدود 10 روزه موقع نزدیکی درد مثانه دارم.الان 3 روزه احساس میکنم زیر دلم نبض میزنه.و گاهی اوقات تکرر ادرار دارم.
  لطفا راهنمایی بفرمائید

 10. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشید،مردی 50 ساله ام،شب عا تخلیه ادرار زیاد دارم.هر دوساعت دو بار باید برم،همون دوبار ادرارم با فشار وزور وکم کم میاد.روز ها ک تحرک دارم هیچ مشکلی ندارم،فقط شبها این مشکل رو دارم،لطف کنید یه راهنمایی کنید ،ممنون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   شما باید آزمایش از نظر قند خون و پروستات و همچنین آزمایش ادرار و کشت اون انجام بدید
   در مرحله بعدی سونوگرافی جهت بررسی پروستات توصیه میشود

 11. نوشین گفت:

  سلام خانم دکتر من زن36ساله هستم حدود پنج ماه میشه تقریبا ماهی یک بار عفونت ادراری من شروع میشه ودرد یواش یواش از مجرای ادراری به بالا میاد وکلیه هم درد می گیره وبعد دوسه روز رحمم هم عفونتش شروع میشه وخارش سوزش احساس می کنم الان هم درد دارم و رحمم هم دردش شروع شده پریود هم شدم می ترسم برم دکتر بخاطر کرونا

 12. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من خانم ۶۵ ساله هستم در جواب ازمایشم کمی خون ، باکتری و گلبول سفید و قرمز به اندازه ۱۰-۱۵ دیده شده هفته قبل ، اما مشکلی نداشتم، تا این که دیروز درد در ناحیه زیر شکم داشتم و رنگ درارم مایل به قرمز بود، البته اینو هم بگم که دارو برای فشار خون مصرف میکنم.ممنون میشم بگین جای نگرانی هست یا نه .

 13. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید.
  دکتر بنده ۳۲ سالمه از دیروز کمی احساس درد هنگام ادرار دارم.از امروز بعد از ظهر احساس خستگی و سردرد شروع شد و اخر شب تب و کمی هم لرز.احساس کوفتگی و ضعف در ناحیه پهلو دارم و کمی درد در لگن و ناحیه تناسلی.شرایط معاینه ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   با توجه به علایمی همچون خستگی و سردرد و لرز باید بررسی بیشتر و معاینه جهت رد کرونا انجام بشود

 14. طاهره گفت:

  سلام.من ۳۴ ساله هستم موقع ادرار ترشح سفید رنگ دارم.بعضی وقتها هم لباس زیرم خیس میشه.درد در ناحیه زیر شکم هم دارم.میشه بگید چه قرص هایی استفاده کنم.ممنون میشم

 15. هنگامه گفت:

  با سلام تقريبا سه روزه كه ادرار دارم و احساس پر بودن مثانه دارم ولي نميتونم ادرار كنم قرص هم هرهشت ساعت كوتريماكسازول سيپروفلوكساسين و فنازوپريدين مصرف كردم ادرارم با اين قرص ها مياد ولي بازم تخليه كامل نميشه ميشه منو راهنمايي كنيد الان تقريبا سه چهارروز هست كه اين مشكل رو دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام اينارو بايد تموم كنيد ، اگر بازم علامت داشتيد بايد سونوگرافي از لحاظ سنگ كليه و مجاري ادراري بدين

   • هنگامه گفت:

    خانم دكتر هر چند ساعت بخورم چقدر ادامه بدم الان دو نيمه شب هست من از درد و حس پري مثانه خوابم نميبره

 16. آرمینا گفت:

  باسلام وخسته نباشید. ببخشید من نزدیک به ۱هفته هست احساس میکنم مثانم خیلی پر میشه ووقتی که ادرار میکنم ادرار بسیار کمی خارج میشه و بوی بدی هم داره و گاهی هم نه,و گاهی هم که با دستمال خودمو پاک میکنم دستمالم حاالتی از خون آبه میگیره ..هیچ علائمی دیگری ندارم آبم خیلی کم میخورم لطفا راهنمایی کنید واقعا نمیتونم به دکتر مراجعه کنم با این اوضاع…ممنونم از حضور سبزتون

  • شاهوردی گفت:

   سلام من پروستاپ دا منخواه نوار مثانه بگیرم عفونت ادار دارم داروهم مصرف کردم چندبارهم آزامایشش دادم هنوز عفونت دارم حالا خواستم پرس

   بپرسم چکار کنم من را محبت کنید راهنمای کنید تشکر میکنم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام كشت انتي بيوگرام بدين تا علت عفونتون مشخص شه

  • علی گفت:

   سلام ببخشین هنگام نزدیکی وقتی منی وارد واژن ام میشه احساس سوزش میکنم همسرم چند روزیه بیضه هاش درد می‌کنه من فک میکنم ازیه طرف داخل رفتگی هم داره امکان عفونت اداری هستش این عفونت رو بارداری هم اثر میزاره

 17. میلانا گفت:

  سلام و سپاس فراوان
  دکترمن با باد کولر چند روزی کلیه هام وپهلوهام درد میکرد حتی زیر شکمم هم درد میکردو دچار تکرر ادرار شدم که با خوردن اب باید نیم ساعت تا یک ساعت بعد میرفتم تخلیه ادرارو کلافه شدم و به جای اینکه احساس فشار روی مثانه حس کنم برای ادرار فشار روی کلیه هام حس میکردم البته با گرم کردن کلیه هام بهتر شدم
  ازمایش ادرار دادم .
  WBc. 0_1
  R.B.c. 0_1
  Epitheli cell. 2_3
  Bacteria. See culture
  بقیه موارد negبود.دکتر منظور از see culture چیه ؟ایا عفونت دارم ؟بسیار سپاسگزارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نتيجه كشت دو سه روز ديگه آماده ميشه گفته منتظر جواب كشت باشيد
   جواب آزمايش ادرارتون منفي هست

 18. ندا گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز، خسته نباشید، ببخشید من تازه امروز پریودم تموم شد، و روز اول و دوم دچار اسپاسم شدید اول قسمت چپ زیر دلم بعد حرکت کرد اومد سمت مقعد و مثانه و آلت تناسلیم، دردش خیلی شبیه یبوست بود،نمیتونستم اصلا بشینم که با مسکن و کیسه آب گرم کم کم خوب شد، ولی ازون روز تا الان من شکمم انگار نفخ شدید کرده، داره میترکه و فشار میدم خیلی سفته با اینکه اصلا چیز خاصی نخوردم، احساس سنگینی و سختی دارم، عرق نعنا و گلاب خوردم خوب نشدم،خیلی احساس انفجار دارم تو شکم و پهلوم، شکمم اومده جلو، ممنون میشم راهنماییم کنید😯😟😟😦😦😢

 19. الهه گفت:

  سلام خسته نباشید من باردار هستم آزمایش ادرار دادم گفتن عفونت ادراری دارم ولی هیچ علائمی ندارم من نه سوزش نه تکرر ادرار هیچی پس چیه این

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز عفونت ادراری بدون علامت در بارداری میتواند رخ دهد و باید درمان شود

 20. سیدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من خانمی ۳۷ ساله ام ۳۰ روز پیش به تشخیص اورولوژ سیپروفلوکساسین مصرف کردم ۲۰ عدد
  دیروز دوباره دچار درد شدید و تکرر ادرار با حجم زیاد و با زور شدم و سر گیجه بی خوابی تهوع و امروز سونو از مثانه و کلیه کردم که نشان از عفونت ادرار داشت
  با توجه به عود چندباره ی این عفونت نیاز به نمونه برداری از مثانه و بررسی بیشتر هست؟

 21. حسن زاده گفت:

  سلام خسته نباشید پدر من ۸۱ سالشه هر وقت میره دست شویی سوزش و بوی بد داره عفونت داره. چه دا وی مصرف کنه

 22. فاطمه گفت:

  سلام فاطمه ام ۲۳ساله ازصبح که بیدار شدم سوزش وتکرر ادرار دارم سابقه عفونت ادراری هم داشتم اگه میشه راهنمایی کنید که چه دارویی مصرف کنم ممنون

 23. سبا گفت:

  سلام خدا قوت
  من یه خانم متاهل ۳۶ ساله هستم دو روزه تکرر ادرار و سوزش خفیف داشتم ک خیلی هم اب و ماایعات مصرف کردم
  اما امروز به دلایلی در محل عمومی بودم ک مجبور شدم مدت طولانی دستشویی نرم
  الان کمر درد دارم و در حین و کمی بعد از ادرار درد و سوزش شدید
  درمانش چیه؟
  پیشاپیش تشکراز راهنماییتون

 24. سلیمه اسمعیل زاده گفت:

  سلام من باردار هستم ویک دچار عفونت ادرار شدم با خوردن قرص رفع شد ولی بعد یک ماه وقتی ادرار میکنم در آخر احساس کمی درد میکنم امکان داره دوباره عفونت داشته باشم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله ممکن است و باید حتما آزمایش بدهید

 25. ناشناس گفت:

  سلام امیدوارم سلامت باشید پزشکان عزیز
  من خانم 36ساله هستم دوروزه احساس عفونت ادراری دارم کمی درد زیر شکم واحساس سوزش در انتهای دفع ادرار ویک بار هم ادرارم رنگ خون داشت البته انتهاش آب زیاد میخورم کمی بهترم ولی یک مقدار درد دارم در محل دفع ادرارم چون وضعیت شهرم قرمزه از کرونا ترجیح دادم در خانه بمانم لطفا راهنمایی کنید

 26. مریم گفت:

  سلام،من خانومی ۳۲ ساله،دیروز جواب آزمایشمو گرفتم، عفونت نشون داده،فقط مشکل زخم معده دارم،چه قرصی استفاده کنم.معدم نسبت به آزیتروماسین حساسیت داره.ممنون

 27. ناشناس گفت:

  سلام. خانم دكتر براي خانمي با اين عوارض چه تجويزي مي فرماييد. ٤٠ ساله. متاهل. تكرر ادرار. ادرار كم. سوزش ادرار. درد ناحيه لگن. خارش شديد در دهانه واژن ولي فاقد ترشحات خاص در ناحيه واژن. شكم درد.

 28. عباس گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر من آقا ۳۱ساله هستم چند روزه احساس میکنم ادرارم کامل تخلیه نمیشه و ادرار تکه تکه میاد .و دو روز هم هست درد ناحیه تناسلی دارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 29. ناشناس گفت:

  سلام من دو روزه موقع ادرار سوزش شدیدی دارم ولگنم هم درد میکنه امشب سردرد شدم و تب دارم باید چکار کنم

  • مریم گفت:

   سلام خوبی خانم دکتر من خانم 41ساله هستم الان 16روز است که خون ریزی دارم خواستم ببینم چه دارویی مصرف کنم

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام شما بايد سونوگرافي واژينال شويد

 30. فرگل گفت:

  سلام ۲۶سالمه موقع ک ادرارم رو ب تموم شدن درد میگیره مثانه مثل موقعی ک مثانه پره دردش همیطور.بخاطرکرونا میترسم برم درمانگاه میشه راهنمایی کنید لطفا.باتشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...