چه باید از درمان کهیر مزمن بدانیم

کهیر معمولاً با خارش شدید و گاهی اوقات نیز در قالب بافت زیرجلدی یا بینابینی ظاهر می‌شود. شیوع مادام‌العمر آن حدود ۲۰ درصد است. اگرچه اغلب خود محدود و خوش‌خیم است، اما می‌تواند ناراحتی قابل‌توجهی نیز ایجاد کند، علاوه بر این ماه‌ها و سال‌ها ادامه یابد و به طور غیرمعمول نشان‌دهنده یک بیماری جدی سیستمیک یا واکنش آلرژیک تهدیدکننده زندگی شود. درمان کهیر مزمن یکی از دقدقه های مبتلایان به کهیر می باشد.

 کهیر در اثر آزادسازی هیستامین و سایر واسطه‌های التهابی از ماست سل ها و بازوفیل‌ها باواسطه ایمونوگلوبولین E و غیر ایمونوگلوبولین E ایجاد می‌شود. تشخیص آن نیز به صورت بالینی انجام می‌شود. آنافیلاکسی باید رد شود کهیر مزمن در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد ایدیوپاتیک است.

ارزیابی کلی بیماری کهیر مزمن

تشخیص کهیر معمولاً به صورت بالینی است. اولین قدم در ارزیابی کهیر و آنژیوادم، شرح‌حال و معاینه فیزیکی برای مشخص‌شدن ضایعات و کمک به شناسایی علل است. عناصر سابقه‌ای که باید استخراج شوند عبارت‌اند از:   

 • شروع بیماری
 • زمان‌بندی (به‌عنوان‌مثال، با چرخه قاعدگی، در صورت مشکوک به ارتباط بودنشان)
 • محل و شدت علائم، علائم مرتبط که ممکن است نشان‌دهنده آنافیلاکسی باشد.
 • محرک‌های احتمالی محیطی سایر بخش‌های مهم تاریخچه شامل مصرف دارو و مکمل (به‌ویژه دوزهای جدید یا اخیراً تغییریافته)
 • آلرژی
 • عفونت‌های اخیر
 • سابقه سفر
 • سابقه خانوادگی کهیر و آنژیوادم و بررسی کامل سیستم‌ها برای شناسایی علل و علائم احتمالی بیماری‌های سیستمیک است
 • سابقه جنسی
 • سابقه استفاده از مواد مخدر غیرقانونی
 • و سابقه انتقال خون
 • اطلاعات مهمی در مورد خطر علل عفونی مانند هپاتیت ویروسی و ویروس نقص ایمنی انسانی ارائه دهد.

معاینه فیزیکی باید شامل علائم حیاتی، شناسایی و مشخصه ضایعات فعلی و میزان کامل آنها، آزمایش درماتوگرافی (یعنی کهیر که در الگوی فشار موضعی ایجاد می‌شود و توسط نوازش با انتهای صاف قلم یا تیغه زبان ایجاد می‌شود) باشد.

علاوه بر این معاینه قلبی ریوی برای کمک به رد آنافیلاکسی و علل عفونی. معاینه چشم، گوش، بینی، گلو، غدد لنفاوی، شکم و سیستم اسکلتی عضلانی ممکن است به شناسایی علل زمینه‌ای کمک کند.

اصول کلی درمان کهیر مزمن

روش‌های درمان کهیر در بزرگسالان و کودکان یکسان است. اصلی‌ترین راه درمان اجتناب از عوامل محرک است. همچنین توصیه می‌شود که بیماران از مصرف آسپرین، الکل و NSAIDها اجتناب کنند و همچنین از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنند، زیرا ممکن است علائم را بدتر کند.

 اجتناب از اتفاق نیفتادن این عارضه تقریباً غیرممکن است، هیچ عاملی به طور واضحی مشخص نمی‌شود، یا علی‌رغم اجتناب از عواملی که موجب این اتفاق می‌شوند نیاز به تسکین علائم نیز بسیار مهم است، آنتی‌هیستامین‌های H1 داروسازی خط اول هستند. نسل دوم آنتی‌هیستامین‌های H1 مانند لوراتادین (کلاریتین)، دسلوراتادین (کلارینکس)، فکسوفنادین (آلگرا)، ستیریزین (زیرتک) و لووستیریزین (زایزال) در دوزهای استاندارد نسبتاً غیر مسکن هستند و یک‌بار در روز مصرف می‌شوند.

نسل اول آنتی‌هیستامین‌های H1 ، مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)، هیدروکسی زین، کلرفنیرامین و سیپرو هپتادین، ​​سریع‌تر عمل می‌کنند و در برخی موارد، به اشکال تزریقی به بیمار کمک می‌کنند. بااین‌حال، آنها نیاز به دوزهای مکرر دارند و عوارض جانبی بیشتری از جمله آرام‌بخش، گیجی، سرگیجه، اختلال در تمرکز و کاهش عملکرد روانی حرکتی با خود به همراه دارند.

 به دلیل عوارض جانبی آنتی کولینرژیک، آنتی‌هیستامین‌های نسل اول H1 باید در بیماران مسن بااحتیاط استفاده شود.

 پاسخ‌های فردی به آنتی‌هیستامین معین متفاوت است و هیچ شواهد محکمی مبنی بر برتری آنتی‌هیستامین خاص وجود ندارد. عوارض جانبی احتمالی باید قبل از شروع درمان با بیماران مورد صحبت و بررسی قرار گیرد.

درمان آنژیوادما حاد

نسل دوم آنتی‌هیستامین‌های H1 داروهای خط اول برای درمان کهیر حاد هستند. در برخی موارد، برای کنترل علائم ممکن است دو یا چهار برابر دوز معمول تجویز می‌شوند. ۲ یا ۴ یا ۹ و یا دوزهای بالاتر که نسبت به آن احتمال عوارض جانبی آن نیز بیشتر است.

اگر علائم با آنتی هیستامین های نسل دوم H1 به اندازه کافی کنترل نشوند ، ممکن است آنتی هیستامین های H2 مانند سایمتیدین (تاگامت) ، فاموتیدین (پپسید) و رانیتیدین (زانتاک) اضافه شوند. در موارد شدید ، کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون یا پردنیزولون (۰.۵ تا ۱ میلی گرم در کیلوگرم در روز) ممکن است به مدت سه تا ۱۰ روز برای کنترل علائم به لیست دارو های مورد نیاز اضافه شود.

اگر علائم سیستمیک دیده شود این موارد به‌علاوه داروی نئوتادین به بیماران پیشنهاد می‌شود، به‌ویژه هنگامی که یک محرک مشخص با آنافیلاکسی (به‌عنوان‌مثال، حشرات موجود غذاهای خاص) همراه با بیماری است، ممکن است تجویز خود تزریق کننده های اپی نفرین به تعداد کافی تجویز شود تا بیمار یک مورد برای خانه ، یکی برای کار یا مدرسه ، و یکی برای ماشین ، در صورت لزوم. بیماران باید طی دو تا شش هفته پیگیری کنند تا موفقیت و تحمل درمان را ارزیابی کنند.

درمان آنژیوادم حاد تا حد زیادی مانند درمان کهیر است، اگرچه ممکن است کورتیکواستروئیدها بیشتر مورد توصیه قرار گیرند و مدیریت راه‌های هوایی به بیماران مبتلا به آنژیوادم که قبلاً تهدیدی برای راه‌های هوایی بودند باید تزریق‌کننده‌های خودکار اپی‌نفرین تجویز شود.

روش های درمان کهیر مزمن

چند راه مهم هنگامی که به مدت شش هفته یا بیشتر دچار کهیر مزمن شدید

 • برای ملاقات با متخصص پوست، متخصص آلرژی یا پزشک مراقبت‌های اولیه وقت بگیرید. یک معاینه کامل پزشکی می‌تواند به رد علل احتمالاتی مانند عفونت‌های احتمالی که می‌تواند باعث کهیر شما شود، کمک کند.

همچنین ممکن است بیماری‌ای مانند بیماری تیروئید، آرتریت روماتوئید یا دیابت باعث کهیر شود. اگر علائم نشان می‌دهد که ممکن است علت این موضوع آن باشد، آزمایش پزشکی می‌تواند این علل را پیدا یا رد کند. درحالی‌که داروها و شرایط پزشکی می‌توانند باعث کهیر شوند، دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارد، از جمله غذاها، نیش حشرات و فشار روی پوست.

گاهی اوقات، نمی‌توان علت را پیدا کرد. اگر این اتفاق بیفتد، متخصص پوست شما همچنان می‌تواند تغییر شیوه زندگی را توصیه کند و داروهایی را تجویز کند که می‌تواند به کاهش عود بیماری شما کمک کند.

 • میزان تغییرهای ظاهری خود را پیگیری کنید. درحالی‌که همیشه نمی‌توان علت را پیدا کرد، اما پیگیری بیماری‌های احتمالی ممکن است به شما کمک کند بفهمید چه چیزی باعث کهیر شما می‌شود. برخی از محرک‌هایی که می‌توانند باعث کهیر طولانی‌مدت شوند در طولانی‌مدت می‌تواند عوارض خطرناکی داشته باشند.
 • از کهیرهای پوست خود عکس بگیرید. وقتی به متخصص پوست خود مراجعه می‌کنید، ممکن است کهیر نداشته باشید. عکس گرفتن می‌تواند به متخصص پوست شما کمک کند تا مطمئن شوید کهیر دارید. سایر بیماری‌های پوستی می‌توانند شبیه کهیر باشند.
 • آرامش خود را حفظ کنید، استرس می‌تواند کهیر را تحریک کند. اگر غالباً استرس دارید، راه‌های سالم برای کاهش استرس شامل ورزش روزانه، مدیتیشن و تمرین ذهن مفید بخش در برطرف‌کردن این مشکل هستند.
 • بدانید که درمان زمانی نمی‌تواند مؤثر باشد که علت کهیر شما ناشناخته بماند. پی‌بردن به علت کهیر شما مفید است، اما گاهی اوقات علت آن پیدا نمی‌شود. حدود ۵۰ درصد از افرادی که کهیر مزمن دارند هرگز نمی‌دانند که چه چیزی باعث بروز آنها می‌شود.

حتی زمانی که نمی‌توانید علت آن را پیدا کنید، درمان می‌تواند به شما کمک کند پوست خود را پاک‌کرده و از بروز مجدد بیماری جلوگیری کنید.

 • درک کنید که آزمایش آلرژی گسترده به‌ندرت می‌تواند در حل این مشکل کمک کند. بسیاری از مردم بر این باورند که کهیر های آنها از بین می‌رود فقط اگر بتوانند بفهمند که چه چیزی باعث بروز این بیماری می‌شود. حتی زمانی که علت آن ناشناخته باقی بماند، درمان می‌تواند پوست شما را پاک‌کرده و آن را روشن نگه دارد.
 • برنامه درمانی خود را دنبال کنید، برای اینکه درمان مؤثر باشد، باید از برنامه درمانی که پزشک برای شما ایجاد کرده است پیروی کنید.
 • هنگامی که کمتر از حد تجویز دارو مصرف می‌کنید، درمان ممکن است بی‌نتیجه باشد. به‌عنوان‌مثال، اگر متخصص پوست شما یک آنتی‌هیستامین روزانه تجویز کند و شما آن را فقط در صورت بروز التهاب مصرف کنید، ممکن است همچنان زدن کهیر ادامه پیدا کند.

منابع:
aad
aafp

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...