اختلالات گفتاری و زبانی؛ چه موقع به گفتاردرمانی نیاز داریم؟

چه موقع به گفتاردرمانی نیاز داریم؟

بسیاری از والدین در برابر مشکلات جسمی فرزندان خود مانند تب، بی اشتهایی، کم وزنی و… بسیار حساس هستند و به صورت مستمر با مراجعه به پزشکان مختلف این مسائل را پیگیری و درمان می نمایند. اما برخی از اختلالات مانند اختلالات گفتاری توسط آنها نادیده گرفته می شود و با تفکرات نادرستی از این دست که “بزرگ بشه خوب میشه” بر این مشکلات سرپوش گذاشته و به دنبال درمان آن نیستند.

آیا فرزند شما نیز در گفتن حرف “ر” مشکل دارد؟

آیا فرزند شما زبان جدیدی غیر از زبان مادری برای خود اختراع نموده؟

آیا فرزند شما بیشتر با ایما و اشاره با شما سخن می گوید و کمتر از کلمات استفاده می کند؟

آیا فرزند شما دچار تاخیر کلامی و گفتاری است؟

آیا به دلیل بیماری پارکینسون دچار اختلالات گفتاری شده اید؟

آیا در اطراف خود کسی را سراغ دارید که به دلیل سکته دچار کندی در صحبت کردن شده باشد؟

اما این اختلال ها مانند سدی در برابر دریافت و درک کودکان از محیط قرار می گیرند و باعث دریافت ناقص و نامفهوم از محیط، پردازش اشتباه از اطلاعات و در نهایت کندی عکس العمل در برابر محیط می شوند.

این اختلالات خود به خود درمان نمی شوند و می توانند آسیب های جبران ناپذیری بر شخصیت، اعتماد به نفس و سلامت روان کودک بر جای گذارند.

با دکتردکتر در این مقاله همراه باشید تا به بررسی اختلالات زبانی و گفتاری در کودکان و بزرگسالان و اهمیت مراجعه به متخصص گفتاردرمانی بپردازیم.

اختلال کلامی و گفتاری چیست؟

اختلالات برقراری ارتباط به دو دسته اختلال زبان و اختلال گفتار تقسیم می شوند.

اختلال گفتار و لکنت زبان

لکنت زبان به معنای بریده بریده صحبت کردن و یا گیر کردن روی برخی از کلمات در جمله، رایج ترین اختلال گفتاری در کودکان و بزرگسالان است. این عارضه در کودکان به دلیل ترس، شوک ناگهانی، عوامل ژنتیکی و حتی دو زبانه بودن محیط زندگی و یا دوستی و مراوده با کسانی که لکنت زبان دارند، ایجاد می شود.

اما بزرگسالان ممکن است به دلایلی از جمله تصادفات رانندگی و ضربه های شدید روحی دچار این عارضه شوند.

در کنار لکنت زبان به طور کلی کسانی که دچار اختلالات گفتاری هستند در تلفط آواها، حروف و کلمات دچار مشکل هستند و آنها ر ا اشتباه یا جابجا تلفظ می کنند. در بسیاری از موارد، این کودکان نمی توانند به درستی از عضلات فک و صورت برای ادای حروف و کلمات استفاده کنند و معمولا حروفی مثل س، ش، ز، ر، ل و… را به درستی تلفظ نمی کنند.

اختلال زبان

افرادی که دچار اختلال زبان هستند در استفاده از قواعد زبانی مشکل دارند به این معنا که فرد نمی تواند به درستی از طریق کلمات و جملات منظور خود را بیان کند.

ساختن یک جمله یا عبارت کامل، لحن مناسب برای جمله، درک منظور دیگران یا حتی مشکل در استفاده از زبان بدن از مشکلات مربوط به اختلال زبانی است.

دیس آرتری (تکلم نامفهوم)

دیزآرتری وضعیتی است که در آن بخشی از مغز که لب ها، زبان، تارهای صوتی و دیافراگم را کنترل می کند به خوبی کار نمی کند و به دنبال آن حرکت این عضلات برای فرد سخت و دشوار می شود به طوری که صحبت کردن و بلع و جویدن ناممکن به نظر می رسد.

بیشتر افراد مبتلا به دیس آرتری فقط مشکلات گفتاری جزئی دارند اما برخی دیگر آنقدر در بیان کلمات خود مشکل دارند که ممکن است دیگران قادر به درک صحبت های آنان نباشند.

در ادامه به بررسی دقیق تر مشکلاتی که به دنبال اختلال گفتاری و اختلال کلامی در افراد به وجود می آید، می پردازیم.

  • عدم توانایی در پیدا کردن کلمات صحیح
  • عدم توانایی در برقراری ارتباط اجتماعی
  • عدم توانایی در انتقال افکار و نظرات به دیگران
  • عدم توانایی ساختن جمله صحیح با دستور زبان درست
  • اختلال در خواندن و نوشتن
  • اشکال در تلفظ اصوات گفتاری
  • تأخیر در شروع گفتار در کودکان
  •  اشکال در درک کلام
  • مشکلات صوتی از قبیل ایجاد صداهای بسیار نازک یا گوش خراش که باعث تضعیف ارتباط اجتماعی افراد می شود.

کم شنوایی یکی از علل اختلال زبان

چه زمانی به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنیم؟

گفتار درمانی، یک روش مداخله زبان است که بر بهبود توانایی گفتار، توانایی در تشخیص گفتار و غلبه بر مشکلات مانند بیان ضعیف، اختلال (تکرار صدا، کلمه یا عبارت) و اختلالات واجی و صدا، تمرکز دارد.

کودکانی که دچار اختلالات گفتاری و زبانی هستند معمولا با مشکلات عدیده ای در اجتماع و میان همسالان خود مواجه می شوند. آنها اعتماد به نفس درستی ندارند و از بیان نظرات و صحبت کردن و یا حل مشکلات خود با دیگر همسالان خود عاجزند و یا دست کم خجالت می کشند.

آنها از حجم صدای خود به خوبی استفاده نمی‌کنند و برای منتقل کردن پیام با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. این کودکان حتی پس از مدتی از بازی کردن در جمع هم گریزان می شوند و ترجیح می دهند به تنهایی و یا همراه با والدین خود بازی کنند و این مسائل به صورت فزاینده باعث جدی تر شدن مشکلات گفتاری و اجتماعی او می شوند. به همین دلیل باید هر چه سریع تر به گفتاردرمانگر مراجعه نمایند.

البته دلایل دیگر مانند اوتیسم، فلج مغزی، اختلال یادگیری و اختلال عدم تمرکز و اختلالات شنوایی، نیز می توانند باعث بروز اختلالات گفتاری و نیاز به مراجعه به گفتار درمانگر شوند.

گاهی اوقات، برخی از کودکان در حرف زدن، تلفظ کلمات و خواندن متون، خوب عمل می کنند؛ اما به دلیل اختلالات زبانی، مهارت های گفتاری ضعیفی دارند و در برقراری ارتباط با دیگران دچار ضعف هستند، این دسته از افراد نیز نیاز به گفتار درمانگر دارند.

در کنار کودکانی که دچار این اختلالات هستند، بزرگسالان نیز می توانند دچار عوارض گفتاری شوند از جمله بیماران پارکینسون و کسانی که دچار سوانح می شوند نیاز به گفتار درمانگر پیدا می کنند.

در یک کلام می توان گفت هرگاه نحوه صحبت کردن گوینده بیش از محتوای سخن او، توجه شنونده را به خود جلب کند، وی مشکوک به اختلال گفتاری است و نیاز به مراجعه به گفتار درمانگر دارد.

برای دریافت نوبت از متخصص گفتار درمانی کلیک کنید.

گفتاردرمانی شامل چه مواردی می شود؟

اکثر درمان های حیطه گفتار درمانی شامل تمرینات آموزشی هستند و دارودرمانی به ندرت در آنها دیده می شود.

تمرینات آموزشی با تکیه بر توانمندی های بیمار، سعی در حل و فصل ناتوانی های وی دارند. این تمرینات علاوه بر آسیب شناسی می توانند شامل بازی های گفتاردرمانی، ورزش های مخصوص فک و صورت و زبان، تمرکز بر روی حرکات لب ها و… باشند.

بهترین زمان برای مراجعه به گفتار درمان‌گر چه زمانی است؟

سن مراجعه کننده و زمان مراجعه بیمار مهم ترین و اصلی ترین عامل موفقیت فرآیند گفتاردرمانی است اما متاسفانه هنوز افراد زیادی اعتقاد به مراجعه به گفتار درمان ندارند و نه تنها برای کودکان، این نوع از درمان ها پیگیری نمی شود بلکه بسیاری از بزرگسالان نیز از اختلالات گفتاری و زبانی رنج می برند اما به گفتاردرمانگر مراجعه نمی کنند.

در صورتی که کودک در سن کم و شروع اختلالات گفتاری از خدمات گفتار درمانی استفاده کند، نه تنها روند درمان تسریع شده بلکه از ایجاد مشکلات بعدی همچون کمبود اعتماد به نفس نیز جلوگیری می شود.

بیشتر اختلالات گفتاری و زبانی در سنین یک و دوسالگی قابل تشخیص هستند و اگر پدر و مادر هوشیار باشند می توانند به سرعت این اختلالات را متوجه شوند و برای درمان آن به گفتار درمانگر مراجعه نمایند.

اما باز هم جای نگرانی نیست و حتی اگر تا ۷ سالگی هم در مراجعه به مراکز گفتاردرمانی تاخیر داشته اید باز هم می توانید به درمان فرزند خود بسیار امیدوار باشید.

سخن آخر:

در دنیای امروز که بسیاری از والدین درگیر تجملات فراوان درمورد کودکان خود هستند و بسیاری از آنها با انواع و اقسام کلاس های آموزشی و ورزشی وقت کودک خود را به طور کامل پر می کنند، کمتر کسی به توانایی های اجتماعی و مهارت های برقراری ارتباط در فرزند خود توجه دارد.

اما باید بدانیم که عدم توانایی فرزندمان در برقراری ارتباط با دیگران می تواند تمام استعدادها و توانایی های او را تحت الشعاع قرار دهد پس لازم است که تقویت مهارت های گفتاری در کودکان را جدی بگیریم و مراجعه به گفتار درمانگر را مورد توجه قرار دهیم.

برای دریافت نوبت از مراکز گفتار درمانی کلیک کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...