کولیت روده یا کولیت اولسراتیو را بهتر بشناسیم

علت کولیت

کولیت روده یا کولیت اولسراتیو یک بیماری التهابی روده (IBD) است که باعث التهاب و زخم های طولانی مدت در دستگاه گوارش می شود.

کولیت اولسراتیو متعلق به گروهی از بیماری‌ها بنام بیماری التهابی روده (IBD) است. IBD یا التهاب روده شامل یک گروه از بیماری‌ها است که بر دستگاه گوارش اثر می گذارد. التهاب از راست روده آغاز و کم کم روده بزرگ را دربر می‌گیرد. منطقه سالمی در بین بخش های درگیر وجود ندارد. بیماری کولیت اولسراتیو زمانی رخ می‌دهد که پوشش روده بزرگ رکتوم یا هر دو دچار التهاب می شود، معمولا کولیت داخلی ترین لایه را درگیر می‌کند و باعث التهاب آن می‌شود. این التهاب زخم‌های کوچکی روی روده بزرگ ایجاد می‌کند.
التهاب روده باعث می شود محتویات روده سریع تر دفع شود و روده به طور مکرر خالی می شود. همانطور که سلول‌ها روی سطح پوشش روده می‌میرند، زخم ها تشکیل می‌شوند. زخم‌ها ممکن است سبب خونریزی و ترشح مخاط شوند.

کولیت یک بیماری مزمن است که با درمان قابل کنترل است، اما درمان قطعی ندارد. این بدان معنی است که بیماری دوره طولانی دارد ولی کشنده نیست. درمان می تواند علائم و نشانه های بیماری را کاهش دهد و حتی باعث بهبودی طولانی مدت شود. اغلب مبتلایان به کولیت اولسراتیو زندگی طبیعی و مفیدی دارند. افراد در سنین مختلف می توانند مبتلا به این بیماری شوند، اکثر افراد مبتلا به این بیماری بین ۱۵ تا ۳۵ سال دارند.

علائم و نشانه های کولیت

علائم کولیت اولسراتیو بستگی به شدت التهاب و محل التهاب دارد. نشانه ها و علائم شاخص کولیت عبارتند از:

 • اسهال، اغلب با خون
 • درد شکم و گرفتگی روده
 • درد رکتوم
 • خونریزی رکتال – انتقال مقدار کمی خون به مدفوع
 • احساس فوری برای دفع مدفوع
 • کاهش وزن
 • خستگی
 • تب
 • عدم رشد در کودکان

اکثر افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو علائم خفیف تا متوسط دارند. دوره کولیت ممکن است متفاوت باشد، برخی افراد دارای دوره های طولانی مدتی هستند.علت کولیت

انواع کولیت اولسراتیو

پزشکان اغلب کولیت اولسراتیو را با توجه به محل رخ دادن آن طبقه بندی می کنند. انواع کولیت اولسراتیو عبارتند از:

 • پروکتیت اولسراتیو به التهاب محدود به ناحیه رکتوم اشاره دارد در این نوع خونریزی متناوب رکتوم اتفاق می‌افتد. این فرم کولیت شدت خفیف تری دارد.
 • پروکتوسیمگومیتیت التهاب شامل التهاب رکتوم و کولون سیگموئید (قسمت کوتاهی از محل به هم پیوستگی روده بزرگ به مقعد) است. علائم و نشانه ها عبارتند از اسهال خونریزی، گرفتگی شکمی و درد شکمی و عدم توانایی حرکت روده ها به رغم تمایل به انجام این کار (تانسموس).
 • کولیت چپ که شامل التهاب از رکتوم تا سیگموئید و قسمت نزولی روده بزرگ ادامه می یابد. علائم و نشانه ها عبارتند از اسهال خونریزی، گرفتگی شکمی و درد شکمی در سمت چپ و کاهش وزن ناخواسته.
 • پانکولیت یا کولیت سرتاسری اشاره به تورم و التهاب کل روده بزرگ (کولون راست، سمت چپ روده بزرگ، کولون عرضی و مقعد) دارد. پانکولیت اغلب باعث بروز اسهال خونریزی می شود که ممکن است شدید باشد. از علائم دیگر آن گرفتگی شکمی و درد شکمی، خستگی و کاهش وزن قابل توجه است.
 • کولیت برق‌آسا یا بدخیم یک شکل نادر ولی شدید پانکولیت است. این شکل نادر کولیت بر کل روده بزرگ تاثیر می گذارد و باعث درد شدید، اسهال فراوان، خونریزی، تب و ناتوانی در خوردن می شود.

چه وقت به دکتر مراجعه کنم؟

اگر در معرض تغییر مداوم عادت های روده خود هستید یا اگر علائم و نشانه هایی از قبیل:
درد شکم
خون در مدفوع
اسهال خونی
اسهال بدون درمان
یک تب ناشناخته که بیش از یک یا دو روز طول می کشد را دارید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنیدو علت کولیت را بررسی کنید. اگر چه کولیت اولسراتیو معمولا کشنده نیست، اما این یک بیماری جدی است که در بعضی موارد ممکن است عواقب تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

برای یافتن علت کولیت و درمان آن به چه پزشکی مراجعه کنم؟

متخصصین گوارش پزشکانی هستند که بیماری های دستگاه گوارش مانند کولیت را درمان می کنند. در برخی موارد ممکن است کولیت توسط متخصصان مراقبت های اولیه یا متخصصان داخلی درمان شود. بسته به نوع کولیت، متخصصان دیگر ممکن است در درمان دخالت داشته باشند، از جمله متخصصان بیماری های عفونی یا جراحان. متخصص اطفال و متخصص گوارش در مراقبت از نوزادان، کودکان و نوجوانان مبتلا به کولیت نقش دارند. شما می توانید با استفاده از لیست بهترین و مجرب ترین متخصص های گوارش و کبد که ما در سایت دکتر دکتر برای شما تهیه کرده ایم، متخصص و پزشک معالج خود یا عزیزانتان را انتخاب کنید و روند درمان کولیت را آغاز کرده و علت کولیت را ریشه یابی کنید.

علت کولیت
عوامل و علت کولیت اولسراتیو

علت کولیت و التهاب روده بزرگ می تواند ناشی از انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها باشد. برخی از شایع‌ترین علل و عوامل احتمالی کولیت عبارتند از:

کولیت عفونی

ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌توانند عفونت‌های کولون را ایجاد کنند و علت کولیت اولسراتیو باشند. اکثر آنها باعث بیماری های خوراکی یا مسمومیت غذایی می شوند. متداول ترین باکتری‌هایی که باعث عفونت می شوند عبارتند از: شيگلا، اكولي، سالمونلا و كمپيلو باكتر. این عفونت ها ممکن است باعث اسهال خون نیز شوند.

کولیت ایسکمیک

یک علت کولیت، کاهش خونرسانی به روده بزرگ است. شریان هایی که خون را به روده می رسانند مثل هر شریان دیگر در بدن هستند. شر یان ها ممکن است به علت آترواسکلروز دچار محدودیت شوند (درست مثل رگهای خونی در قلب که می تواند باعث ایجاد آنژین قلبی می شود، یا عروق تنگ شده در مغز که باعث ایجاد سکته مغزی شود). هنگامی که این شريان تنگ شوند، ممکن است خونرسانی به روده بزرگ دچار اختلال شود و روده بزرگ ملتهب شود.
روده بزرگ همچنین می تواند خون را از نظر مکانیکی از دست بدهد. از جمله بهم پیچ خوردگی مکانیکی که در آن روده به دور خود پیچیده می شود یا یک فتق انسدادی است، جایی که بخشی از روده بزرگ در ناحیه دیواره شکم به دام افتاده است که مانع جریان خون به قسمت آسیب دیده می شود. ایسکمی یا فقدان خونرسانی صحیح موجب درد، تب و حرکات روده خونین می شود.

بیماری روده ای التهابی (IBD) و کولیت

دو نوع بیماری التهابی روده وجود دارد: کولیت اولسراتیو و بیماری کرون.
تصور می شود که علت کولیت یک بیماری خود ایمنی باشد که در آن سیستم ایمنی بدن به روده بزرگ حمله می کند و باعث التهاب می شود. کولیت لولسراتیو در راست روده شروع می شود و ممکن است به تدریج در سراسر کولون گسترش یابد. علائم و نشانه ها عبارتند از درد شکم و حرکات روده خونین.
بیماری کرون ممکن است در هر بخش از دستگاه گوارش از دهان، مری و معده ایجاد التهاب کند. کرون اغلب دارای ضایعات پرشده است، یعنی مناطق آسیب دیده با مناطق بافت سالم همخوانی دارند.

کولیت میکروسکوپی

در این نوع کولیت دو نوع التهاب کولیت کلاژن و کولیت لنفوسیتی کولون رخ می دهد، علت کولیت در این موارد به ایجاد التهاب توسط کلاژن و لنفوسیت ها بر می گردد. اسهال آبدار، شایع ترین علامت این نوع کولیت است. این بیماری غیر معمول است که بیشتر در زنان مسن دیده می شود. علت کولیت میکروسکوپی هنوز ناشناخته است، اما پتانسیل خودایمنی ممکن است وجود داشته باشد.

کولیت مولکولی

علت کولیت مولکولی، تزریق مواد خارجی به روده بزرگ است. اگر مواد شیمیایی به روده بزرگ تزریق شود، التهاب و آسیب می تواند رخ دهد. یکی از عوارض آن التهاب مخاطی ناشی از مواد شیمیایی بیرونی است.

کولیت مرتبط با دارو

علت کولیت می تواند به علت برخی از داروهای ضد بارداری و تجویزی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID)، مایکوفنولات، ایپالیمیبوب و اسید رتینوئیک باشد.

افراد در خطر

کولیت اولسراتیو می تواند زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد. ریسک فاکتور های این بیماری عبارتند از:

 • سن. کولیت معمولا قبل از سن ۳۰ سالگی شروع می شود؛ اما در هر سن ممکن است رخ دهد و بعضی افراد ممکن است تا سن ۶۰ سالگی بیماری را نداشته باشند.
 • نژاد یا قومیت اگرچه سفیدپوستان بیشترین خطر ابتلا به بیماری را دارند، اما در هر نژادی ممکن است کولیت رخ دهد. یهودیان بیشتر خطر برای ابتلا به کولیت را دارند.
 • سابقه خانوادگی. اگر شما دارای یک فرد نزدیک، مانند یک والد، خواهر یا برادر، با این بیماری هستید، در معرض خطر بیشتری هستید.

عوارض کولیت اولسراتیو

کولیت اولسراتیو خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. با توجه به این افزایش خطر، پزشک شما کولونوسکوپی را انجام می دهد و هنگامی که تشخیص بیماری کولیت را می دهید، سرطان را باید بررسی کنید. غربالگری منظم به کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون کمک می کند. با پیگیری می تواند سلول های پیش سرطانی را در اوایل تشخیص دهد. عوارض دیگر کولیت زخمی عبارتند از:

ضخامت دیواره روده
سپسیس، یا عفونت خونی
کمبود آب شدید بدن
بیماری کبدی (نادر)
خونریزی روده
سنگ کلیه
التهاب پوست، مفاصل و چشم
پارگی کولون
اسپوندیلیت ankylosing یا التهاب مفاصل بین استخوان های ستون فقرات

منابع:

عوامل و علت کولیت اولسراتیو چیست؟

علل و عوامل کولیت را بهتر بشناسیم

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

231 دیدگاه در “کولیت روده یا کولیت اولسراتیو را بهتر بشناسیم

 • سلام وقت بخیر ۱۹ سالمه پسر هستم. تازگی متوجه بیماری کولیت الستراتیو شدم مقدارش خفيف هست دکترم گفت یک روز در میان شیاف مزالاین استفاده کنم. سوالم اینه استفاده طولانی مدت از این دارو چه عوارضی داره؟ تا بتونم با اصلاح تغذیه از عوا ص طولانی مدت دارو و بیماری جلو گیری کنم

  پاسخ
  • سلام
   نگران عوارضش نباشید
   فقط ورزش و حفظ روحیه
   مصرف مکمل با نظر پزشکتون

   پاسخ
 • سلام
  دخترم ۶ ماهه هست و مدت دوماهه که به خاطر اسهال شدید و مزمن در بیمارستان بستری هست ، جواب نمونه برداری و آندوسکوپی و کلونسکوپی ، کولیت مزمن هست

  آیا این بیماری درمان داره
  و راهی هست که اسهالس بند بیاد

  تورو خدا راهنماییم کنید
  پزشک های بیمارستان اصلا رسیدگی نمیکنن😭

  پاسخ
  • سلام
   درمان داره البته درمان قطعی نیست و کنترل کننده بیماری هست
   کورتون و داروهای سرکوب کننده ایمنی تجویز میشه
   نمیدونم کدوم شهر هستین اما برای مشاوره از تماس تلفنی با فوق تخصص گوارش کودکان استفاده کنید

   پاسخ
 • سلام من با خوردن انتی بیوتیک و خوردن یه سری از مواد مانند سیر و زعفران در مدفوعم مقدار کمی خون روشن میبینم به نظر تون علتش چی هست و اولین بار با خوردن انتی بیوتیک اینجوری شدم

  پاسخ
  • سلام
   اگر تکرار شد باید بررسی شین
   گاهی ممکن خونریزی گوارشی بدن داروها

   پاسخ
 • سلام من دکتر احتمال دادکه بواسیر دارم و هرچند گاهی با خوردن موادی مثل سیر یا زعفران و انتی بیوتیک ها دچار خونریزی خیلی خفیف میشم به نظرتون علتش همین بواسیر هست یا چیز دیگه

  پاسخ
  • سلام
   اگه خون جدا از مدفوع هست و مخلوط نیست و اسهال گونه نیست و همراه با سوزش مقعد یا درد مقعد و یبوسته بله مربوط به بواسیر

   پاسخ
 • سلام با کونولسکوپی و نمونه برداری از زخم رودم تازگی فهمیدم کولیک اولسراتیو دارم خونریزی ندارم فقط شکم درد و قار و قور شکم بیشتر نظرات رو میخونم اغلب خونریزی دارند و قرص رو به خاطر خونریزی استفاده میکنن آیا من که خونریزی ندارم باید قرص مزالازین رو ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌استفاده کنم ؟ پزشک رو زی ۳ تا بعد از غذا گفتن بخورم

  پاسخ
  • سلام
   بله عزیز شما درجه خفیف رو دارین

   پاسخ
 • سلام،من مرد چهل ساله هستم کمی عصبی و مضطربم بیشتر اوقات، مدت ده ساله داروهای ضد افسردگی مصرف میکنم و همچنین ده ساله که به سندرم روده تحریک پذیر دچار هستم به همین خاطر همیشه یبوست دارم و ملین مصرف میکنم اما دو ساله که برای دفع مدفوع مشکل پیدا کردم مجبورم با آب تنقیه کنم ولی مدفوعم تکه تکه یا خیلی باریک دفع می‌شود و روده ام کامل تخلیه نمیشود و روزی سه بار باید برم توالت تا کامل روده تخلیه شود حتی گاز روده ام خارج نمی‌شود باید خیلی فشار بیارم یا تنقیه کنم تا خارج شود تازگیا متوجه شدم ده سانت انتهای روده بزرگم ورم کرده و باعث باریک شدن روده شده هر روز ورم بیشتر میشه الان کلا انتهای روده بزرگم مسدود شده مجبورم ملین بیشتر مصرف کنم بیشتر زور بزنم ،کلا مدفوعم باریک شده، چه بیماری دارم؟ ممنون.

  پاسخ
  • سلام! نیاز به کولونوسکوپی و آزمایش هست عزیز، سر خود ملین مصرف نکنید
   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید من از سال ۹۴ درگیر بیماری کولیت هستم و علایمم هم شدی بود و غیر از داروی پنتاسا هیچ دارویی هم تاثیر نمی گذاشت ولی الان یه مدته کلا روغن رو از رژیم غذاییم حذف کردم و فقط به مقدار کم توی غذا روغن زرد یا کره استفاده میکنم بخدا معجزه کرده هر چی میکشیم از این روغن هاست که معلوم نیست از چی درست شده دوستان توی تغذیه برگردید به روش قدیمی ها ببینید چه نتیجه ای عایدتون میشه

  پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  آیا بعد ۴سال مصرف مزالازین روده همان زخم و التهاب های اول را دارد یا زخم و التهاب ها از بین میرود

  پاسخ
  • سلام
   تا حدود زیادی کنترل میشود

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید ۴ساله کولیت السروز دارم و هر روز ۶عدد قرص مزالازین میخورم آیا روده من بعد ۴سال به حالت عادیش برگشته ،زخم ها از بین رفته اند اگه دوباره کولونوسکوپی بگیرم آیا همان زخم ها دوباره وجود دارن یا روده م مانند یه فرد عادی
  ممنون دستتون درد نکنه

  پاسخ
  • سلام
   با درمان تا حدود زیادی کنترل و طبیعی تر نیشه

   پاسخ
   • سلام الان نامزد من تازه فهمیدم کولیت داره و سن ۱۵ سالشه در ادامه سال های زندگی آیا ممکن است خطر های همانند حامله نشدن یا خطر جدی مرگ را داشته باشد

   • سلام
    اکر زیر نظر پزشک باشن خیلی نامحتمله

 • سلام کولیت focal همون کولیت اولسراتیو هست ؟

  پاسخ
  • سلام
   فوکال یعنی موضعی

   پاسخ
 • بعداز تشخیص کولیت اولسراتیو معمولا از هرچند وقت میتوانیم دوباره به کولونوسکپی مراجعه شود تا ازابتلای آن به سرطان روده جلوگیری شود

  پاسخ
  • سلام
   بستگی به مدت ابتلا دارد اصولا از شروع علایم ۸ الی ۱۰ سال بعد غربالگری سرطان شروع میشه

   پاسخ
 • سلام من ۵ سال ibd دارم و قرص مزالازین و ازا رام مصرف می کنم ولی جدیدا بی اختیاری مدفوع پیدا کردم می شه لطفا کمک م کنید ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   باید توسط پزشکتون ویزیت شین تا درگیری مقعد بررسی شه

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر مرشدی، چقدر پیامتون بهم آرامش داد از شما بی نهایت سپاس گذارم🥰🙏🙏🙏⚘⚘

  پاسخ
  • خواهش میکنم

   پاسخ
 • سلام دکتران عزیز و مهربان این سایت، خداقوت، موارد مشابه من زیاد بود و پاسخ های شما عزیزان رو دیدم.
  سپاس از محبت و دقت شما عزیزان، من هم یک سوال دارم، آیا بیماری کولیت اولسراتیو روده عمل جراحی ندارد؟
  من دوساله با این تحت نظارت مستقیم پزشکان خوب شهرم در این زمینه هستم ، همچنان خون ریزی دارم، دلم میخواد گریه کنم…
  الآنم شکمم باد کرده پول داروهای تقنیه ایم رو نداشتم، شکمم باد کرده یه چند سانت بالاتر از معقدمم درد میکنه، ساعت یک و نیم شبه دلم میخواد بخوابم نمیشه.
  شما برام دعا کنید، فکر کنم دعای دکتر از همه بهتر مستجاب بشه چون کمک خدا داره برای ما یک کاری میکنه، من دکترمو خیلی دوست دارم ولی خوب نشدم هنوز😭😭😭

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز،خیر جراحی نداره
   بغیر از داروها باید خیلی آرامش داشته باشین چون استرس و نگرانی سبب تشدید علایم میشه، نکات تغذیه ای هم زیر نظر پزشکتون انجام بدین
   نگران نباشین کنترل میشه و واقعا سالهای سال بدون نگرانی میتونین کنترل کنین

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید به مدت دو سه هفته قرص داکسی ساکلین استفاده کردم وبعد در مدفوع مقدار خون روشن بود و بعد از قطع قرص خوب شدم به نظرتون چکار کنم وبعد از چند هفته باز شروع به خوردن همان قرص کردم وباز اینجوری شدم

  پاسخ
  • سلام
   اگر ففط هنگان خوردن داروهاست مصرف نشود، هرچند بهتر است ازمایش مدفوع و ازمایش خون مخفی مدفوع بدین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.حدود۵ساله کولیت اولسراتیودارم قسمت راست رودم زخم بادارومزالازین و آساکول خوب میشم بعدازیکی یکی دوسال دوباره عودمیکنه و شکمم معمولا سروصدامیده،دکترگفت تاآخرعمربایدازین دارواستفاده کنی،سوالم اینه این بیماری ممکنه تا آخرعمرادامه دارباشه؟

  پاسخ
  • سلام
   بله ممکن نیاز به کنترل و چکاپ همیشگی داشته باشه

   پاسخ
   • سلام خانم دکتر آیا کولیت روده واگیر دار است

   • سلام
    خیر عزیز

گفتگو
جدیدترین‌ها
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
پریشانی عاطفی چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد
توصیف بسیاری از تجربیات و احساساتی که در طول زندگی با آن‌ها...
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
معرفی بهترین داروها برای درمان یبوست شدید در بزرگسالان
یبوست از بیماری‌های شایع است که گاهی برای بسیاری از افراد مشکل...
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
عوارض آندوسکوپی ریه و روش جایگزین آن
آندوسکوپی ریه، آزمایشی است که به پزشکان امکان بررسی ریه‌ها و مجاری...
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
علائم کیست تخمدان چپ چیست؟
تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم...
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
آیا بیماری پسوریازیس واگیردار است؟
پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است، که باعث ایجاد التهاب در نواحی...