گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال

روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف توسعه اکوسیستم سلامت دیجیتال ایران، شبکه‌سازی و اشتراک تجربه با حضور سرمایه‌گذاران ، رسانه‌ها و فعالان این حوزه برگزار شد.

در پنل تجربه سرمایه‌گذاری در سلامت که با حضور تیم لطیف (بنیان‌گذار هلدینگ مکس)، ژوبین علاقبند (مدیرعامل لیان کپیتال)، بهزاد سیفی (بنیان‌گذار هلثیو)، احمد طاهرخانی (مدیرعامل هومکا) و همچنین شهرام شریف (مدیرپنل و بنیان‌گذار آی‌تی‌ایران) برگزار شد در خصوص چالش‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت دیجیتال صحبت شد.

سهم ویزیت آنلاین از بازار سلامت ایران زیر یک درصد است!

در این پنل ژوبین علاقبند مدیرعامل لیان به تجربه خود در دکتردکتر اشاره کرد و گفت: «آمارهای مختلف نشان می‌دهد هر ایرانی در طول سال تقریباً ۸ ویزیت پزشک انجام می‌دهد که این میزان در طول سال تقریباً به ۶۵۰ میلیون ویزیت می‌رسد. از این میزان ۴.۵ ویزیت از سوی پزشک صورت می‌گیرد و ۲.۵ ویزیت سهم آزمایشگاه است و بقیه در سایر بخش‌ها متمرکز شده‌اند. به گفته او، در ایران تقریباً روزانه یک میلیون ویزیت صورت می‌گیرد که سهم ویزیت آنلاین حدوداً زیر یک درصد است.

او به بررسی بازارهای جهانی پرداخت و گفت: بررسی بازارهای جهانی نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ سهم بازار سلامت الکترونیکی از ۱۵۷ میلیارد دلار به ۷۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید و رشدی معادل ۲۵ درصد را تجربه می‌کند.

به عقیده او هرچند سهم بازار فعلی ایران از سلامت الکترونیکی بسیار اندک است اما باید توجه داشت مسیر ایران نیز جدا از جهان نخواهد بود و هرچند کمی از جهان عقب‌تر هستیم اما همان مسیر را طی خواهیم کرد. به اعتقاد او، خیلی زود این کندی به سرعت خواهد رسید و ایران نیز در این زمینه رشد خواهد داشت. پس از ویزیت آنلاین به مواردی مثل نسخه آنلاین و دلیوری دارو می‌رسیم و در آینده میتوان به اپلیکیشن های تخصصی و رشد آنها در ایران ایمان داشت. نهایت سلامت دیجیتال موضوع پرونده الکترونیکی است که باید به وجود بیاید و در ایران کلی جای کار دارد تا به این موضوع برسیم چرا که سر مالکیت این دیتاها، نهادهای مختلف باهمدیگر مشکل دارند.

از سویی تاکید کرد که فقط روی تیم‌ها و شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که مدل برهم‌زنندگی وضع موجود را اجرا کنند.

از نظر علاقبند برهم‌زنندگی در استارتاپی مانند دکتردکتر می‌تواند این باشد که بیمار وقتی از طریق نرم افزار برای ساعت ۴عصر نوبت می‌گیرد در مطب دکتر ساعت ۸ شب ویزیت نشود! او اشاره کرد در دکتردکتر درصدد ایجاد سازوکاری هستند که مثل همه جای دنیا بیمار سروقت ویزیت شود زیرا متاسفانه در ایران این برداشت غلط وجود دارد که پزشکی دقیق و کاردرست است که مطبش شلوغ باشد و همواره بیماران در صف انتظار باشند. در حالیکه می‌شود از طریق کامنت‌ها و تجربه بیماران این موضوع را تشخیص داد.

تکلیف رگولاتور در بازار سلامت روشن نیست

در ادامه این پنل همچنین در خصوص رگولاتوری حوزه سلامت و مشکلات زیرساختی آن بحث شد. تیم لطیف (بنیان‌گذار هلدینگ مکس) بر این باور است که رگولاتور در بازار سلامت هنوز تکلیفش به طور دقیق مشخص نیست و این باعث شده که ریسک زیادی در این بازار وجود داشته باشد.

لطیف در ادامه توضیحات خود در اینباره گفت: «اما با وجود این ریسک‌ها، بازار هنوز خوب است و استارتاپ‌های حوزه سلامت رشد خوبی را داشتند. ما معتقد هستیم که تیمی مثل هومکا آنقدر جای رشد دارد که میتوان با کمک آن یک مگالب (MEGA Lab) ایجاد کرد. این موضوع می‌تواند هزینه های آزمایش را در کشور بسیار کم کرد، هزینه ای که در ایران نسبت به درآمد مردم بسیار زیاد است.»

دریافت نوبت آنلاین از پزشک متخصص

او با تاکید بر تفاوت روند آزمایش در ایران گفت: «ما برخلاف همه جای دنیا، بیمارانمان به سمت آزمایشگاه میروند در صورتی که این نمونه گیری باید در خانه یا مطب دکتر انجام شود. من ادعا دارم بالای ۵۰ درصد آزمایش‌ها در کشور به درستی انجام نمیشود و دقیق نیست.»

احمد طاهرخانی مدیرعامل هومکا نیز در این میزگرد با اشاره به مشکلاتی که برای کسب‌وکارهای فعال در این حوزه ایجاد شده است گفت: مشکل ما رگولاتوری است، رگولاتور با این حوزه آشنا نیست، در کسب‌وکار وقتی به مدل بهینه کسب‌وکاری میرسی و کار را جلو می‌بری ناگهای مقرره‌ای مقابلت قرار می‌گیرد که با کل بیزینس‌پلن کسب‌وکار نوآور متفاوت است.
به عقیده او هنوز دیدگاه سرمایه‌گذار در این حوزه سنتی است.

در پایان بهزاد سیفی، بنیان‌گذار هلثیو، نیز در این میزگرد گفت: سرمایه‌گذاران در حوزه سلامت الکترونیکی باید صبور باشند، باید توجه کنیم که بازگشت سرمایه‌ در این حوزه به کندی صورت می‌گیرد اما به عقیده من باید روی هر استارت‌آپی که در مورد سلامت افراد دیتا جمع می‌کند سرمایه‌گذاری کنیم چراکه در آینده آنها بازار زیادی را در دست خواهند گرفت.

اهداف مشترک مکس و لیان

علاقبند با توضیح درباره اینکه چرا سرمایه‌گذاری بر روی مکس را انتخاب کرده‌اند، گفت: « اینکه چرا مکس را انتخاب کردیم باید بگویم که شخص تیم لطیف را دوست دارم و اعضایی که تیم در مکس پیش خود دارد خیلی حرفه ای هستند. من احساس کردم گروه خونی ما به هم می‌خورد و اهداف مشترکی داریم. لیان با تیم و مجموعه مکس احساس خوبی داریم.»

تیم لطیف با اشاره به محاسن و مزیت‌های سرمایه گذاری مشترک، گفت: «این کار چندین حسن دارد و بجز این ارتباطات شخصی خوب باید بگویم تیم لیان نگاه درستی به حوزه سرمایه‌گذاری دارد. نگاهی که خیلی صبر می‌خواهد و خیلی حرفه ای است. تجربه ژوبین در اسنپ خیلی کمک کرده تا بتواند این دیدگاه خوب را داشته باشد.»

تیم لطیف با تاکید بر اینکه این روند سرمایه گذاری منجر به تکمیل هردو رویکرد شده گف: « باید بگویم که ما داریم همدیگر را تکمیل میکنیم و مکس و لیان در خیلی موارد مکمل هم هستند. این سرمایه گذاری های مشترک برای ما خیلی خوشحال کننده است.»

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
دلیل بزرگ شدن پروستات چیست؟
بزرگ شدن پروستات یک بیماری شایع است که با افزایش سن در...
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
رژیم غذایی برای درمان بزرگی پروستات
درمان بزرگی پروستات می‌تواند از ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی و...