گواتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان بیماری گواتر

 • 1397-07-22
 • ۷۲۸۷۶ بازدید
 • 47
بیماری گواتر

گواتر چیست؟ از کجا بدانیم گواتر داریم؟ در مورد بیماری گواتر و انواع آن سوال‌های بسیاری از این قبیل مطرح می‌شود. در این مقاله به بررسی کامل بیماری گواتر، از تشخیص تا درمان پرداختیم. در ادامه با ما همراه باشید.

گواتر یک بیماری مربوط به غده تیروئید است. شیوع این بیماری در گذشته بسیار زیاد بوده ولی امروزه کاهش پیدا کرده است.

به صورت بسیار ساده، به بزرگ شدن غیر طبیعی غده تیروئید گواتر می‌گویند. تیروئید یک غده پروانه‌ای شکل است که در جلوی گردن قرار گرفته است.

اگرچه گواتر معمولاً دردی به همراه ندارد، (همین موضوع سبب می‌شود که ما به موقع به متخصص غدد مراجعه نکنیم) اما زمانی که غده تیروئید خیلی بزرگ شود، می‌تواند باعث سرفه شده و مشکلاتی را در بلع و تنفس برای مبتلایان ایجاد کند.

چه عواملی باعث گواتر می‌شود؟

شایع‌ترین علت گواتر در سراسر جهان کمبود ید موجود در رژیم غذایی است. اما در کشورهای پیشرفته همچون ایالات متحده که مردم از نمک ید دار استفاده می‌کنند و از این نظر مشکلی ندارند؛ گواتر بیشتر به دلیل عواملی که سبب ترشح زیاد یا کم هورمون‌های تیروئیدی می‌شوند و یا ندول‌های ایجاد شده در خود غده تیروئید، بروز پیدا می‌کند.

کمبود ید، عامل اصلی بیماری گواتر

از کجا بفهمیم که گواتر داریم؟

همه انواع گواتر همراه با علامت و نشانه‌ خاص نیستند؛ ولی اگر قرار باشد نشانه‌ای همراه آن باشد این علائم شامل موارد زیر هستند:

 • تورمی قابل مشاهده و محسوس در قسمت پایین گردن یعنی به طور دقیق در محل غده تیروئید. این بزرگ شدن غده تیروئید در آقایان زمانی که اصلاح می‌کنند بیشتر نمایان می‌شود.
 • احساس تنگی نفس و خفگی در گلو
 • گرفتگی صدا
 • اختلال در بلع
 • اختلال در تنفس
 • سرفه

کارکرد غده تیروئید در بیماری گواتر چگونه است؟

غده تیروئید به طور طبیعی دو هورمون اصلی تیروکسین یا T4  و تری یدو تیرونین یا  T3 ترشح می‌کند و تمام فعالیت‌های خود را به وسیله همین هورمون انجام می‌دهد.
این هورمون‌ها از تیروئيد به داخل جریان خون ترشح می‌شوند و در بدن گردش پیدا می‌کنند. هدف آنها تنظیم سوخت‌و‌ساز بدن ما است.

از جمله فواید هورمون‌های غده تیروئید (تیروکسین و تری یدو تیرونین) برای سایر اعضای بدن:

 • حفظ تعادل متابولیسم بدن برای سوخت‌و‌ساز چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها
 • کمک به کنترل دمای بدن
 • تنظیم ضربان قلب
 • کنترل تولید پروتئین‌ها

همچنین غده‌ تیروئید در کنار دو هورمون T3 و T4 هورمونی به نام کلسی‌تونین نیز تولید می‌کند که مسئولیت تنظیم مقدار کلسیم خون بر عهده آن است.

دو غده هیپوفیز و هیپوتالاموس سرعت تولید این هورمون‌ها از غده تیروئید را کنترل می‌کنند.

منظور ما از کنترل این است که هیپوتالاموس، غده‌ای واقع در مغز، به غده هیپوفیز، واقع در قاعده مغز، دستور می‌دهد که هورمونی به نام محرک تیروئید (TSH) را ترشح کند. غده‌ی تیروئید با توجه به میزان TSH دریافتی، میزان تولید هورمون‌هایش را تعدیل می‌کند.

گواتر به معنی عدم کارکرد درست غده‌ی تیروئید نیست بلکه گاهی اوقات با اینکه تیروئید به درستی کار می‌کند؛ اندازه آن بزرگ می‌شود.

عوامل بسیار زیادی در به وجود آمدن گواتر می‌توانند موثر باشند؛ در ادامه به بررسی مهم‌ترین این عوامل و ارتباط آن‌ها با بیماری گواتر و همچنین غده تیروئید می‌پردازیم.

کمبود ید در تیروئید چه اثری دارد؟

غده‌ تیروئید برای تولید هورمون‌هایش به ید نیاز دارد. ید در درجه اول در آب دریا و خاک مناطق ساحلی یافت می‌شود. در کشورهای پیشرفته مردم به علت استفاده از نمک‌های ید دار معمولا گرفتار کمبود ید نمی‌شوند؛ ولی در کشورهای در حال توسعه، برخی از افراد بومی یا کسانی که ساکن ارتفاعات هستند اغلب ید کافی به بدنشان نرسیده و کمبود ید دارند.

در شرایطی که ید کافی به بدن نمی‌رسد؛ غده‌ تیروئید برای بدست آوردن ید مورد نیاز برای تولید هورمون‌ها، تلاش مضاعفی می‌کند و در نهایت گواتر ایجاد می‌شود و پیشرفت می‌کند. در شرایطی که فرد مبتلا به کمبود ید، از یک رژیم غذایی که دارای مواد غذایی مهارکننده هورمون هم هستند، استفاده کند اوضاع وخیم‌تر خواهد شد. در بسیاری از کشورها از جمله ایران، برای کاهش بروز گواتر به نمک خوراکی، ید اضافه می‌شود در برخی کشورها که کمبود ید شایع‌تر است؛ علاوه بر نمک، به آرد مورد استفاده مردم نیز ید اضافه می‌شود.

نقش بیماری گریوز در ایجاد گواتر

هنگامی که غده تیروئید بیش از حد هورمون تولید کند (هیپرتیروئیدیسم)، ممکن است تیروئید بزرگ شود و ما به گواتر مبتلا شویم.

گریوز یک بیماری خودایمنی است یعنی در این بیماری، آنتی بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن بر اثر اشتباه سلول‌های غده تیروئید را مورد حمله قرار می‌دهند و باعث تولید تیروکسین بیشتری می‌شوند. این تحریک بیش از حد، غده‌ی تیروئید را متورم می‌کند و باعث ایجاد گواتر می‌شود.

هاشیموتو چگونه باعث گواتر می‌شود؟

همان‌طور که می‌دانید گواتر ممکن است در نتیجه‌ی کم‌کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم) و یا پرکاری تیروئيد (هیپرتیروئیدیسم) ایجاد شود.

هاشیموتو مانند بیماری گریوز، یک بیماری خود ایمنی است که آنتی بادی علیه سلول‌های طبیعی تیروئید می‌سازد. ولی این بار به جای اینکه تیروئید را به تولید هورمون بیشتر تحریک کند، باعث کم شدن بیش از حد تولید هورمون‌های تیروئیدی می‌شود.
غده‌ هیپوفیز که پیش‌تر گفتیم مسئول تنظیم سطح هورمون‌های تیروئیدی است با حس کردن سطح پایین هورمون، TSH بیشتری تولید می‌کند و به این ترتیب غده تیروئید را تحریک می‌کند و موجب بزرگ شدن آن می‌شود.

گواتر مولتی ندولار

یکی دیگر از علل بزرگ شدن غده تیروئید و بروز گواتر، ایجاد و رشد چندین توده جامد یا پر از مایع به نام ندول در هر دو طرف تیروئید است. در نتیجه وجود ندول‌ها غده‌ تیروئید بزرگ و متورم می‌شود.

ندول‌های منفرد تیروئید

ندول‌های منفرد تیروئید به تنهایی در بخشی از غده‌ی تیروئید رشد می‌کند. در مورد غده‌ی تیروئید بیشتر این گره‌ها غیر سرطانی (خوش‌خیم) هستند و اغلب منجر به سرطان نمی‌شوند.

تاثیر سرطان تیروئید در گواتر

احتمال بروز سرطان تیروئید به مراتب کمتر از ندول‌های خوش‌خیم تیروئیدی است ولی یک گزینه مطرح برای وجود گواتر است. اگر بزرگ شدن تنها یک طرف غده تیروئید رخ دهد باید از نظر ندول و سرطان بررسی شود.

ارتباط بارداری و گواتر

در دوران بارداری تولید هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG)، افزایش پیدا می‌کند و این هورمون ممکن است کمی باعث بزرگ شدن غده‌ی تیروئید شود.

گواتر در بارداری

التهاب تیروئید چگونه باعث گواتر می‌شود؟

التهاب تیروئید که به اصطلاح پزشکی تیروئیدیت نامیده می‌شود؛ شرایطی التهابی است که می‌تواند سبب بروز درد و تورم در غده‌ تیروئید شود. همچنین ممکن است تولید تیروکسین را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تولید بیش از حد نرمال و یا کمتر از آن شود.

چه عواملی احتمال بروز گواتر را افزایش می‌دهد؟

احتمال بروز این بیماری را می‌توان از نقطه نظرات متفاوتی بررسی کرد. ولی ما در اینجا به چند مورد از اصلی‌ترین عوامل موثر در بروز گواتر می‌پردازیم.

سن: گواتر در هر سنی ممکن است بروز پیدا کند ولی معمولا این مشکل در افراد بالای ۴۰ سال مشاهده شده است.

جنسیت: گواتر در زنان بیش از مردان رخ می‌دهد؛ به طور کلی زنان بیش از مردان در معرض مشکلات تیروئیدی هستند.

کمبود ید: امروزه کمبود ید کمتر در افراد مشاهده می‌شود ولی همچنان این موضوع وجود دارد و یکی از علل اصلی گواتر هم، همین کمبود ید است.

وراثت یا سابقه‌ خانوادگی: گواتر در افرادی که خودشان یا یکی از اعضای خانواده‌شان سابقه‌ بیماری‌های خودایمنی را  دارند، بیش از سایرین دیده شده است.

داروهای سرکوب‌کننده ایمنی: اگر به صورت مداوم و طولانی مدت مصرف شوند احتمال ابتلا به گواتر را در فرد بالا می‌برند.

دوران بارداری و دوران یائسگی: در زندگی اکثر خانم‌ها دو دوره‌ی مهم و حساس وجود دارد یکی دوران بارداری و دیگری دوران یائسگی. در این دو دوران، به دلیلی که هنوز بر پزشکان و متخصصان پوشیده است؛ بیماری‌های تیروئیدی بیشتر دیده می‌شوند یا عود پیدا می‌کنند.

استفاده از پاراکلینیک برای تشخیص بیماری‌ها: بعضی از روش‌های پاراکلینیکی ما را در معرض پرتوهای رادیواکتیو قرار می‌دهند و همین موضوع سبب می‌شود که خطر گواتر و به طور کلی بیماری‌های تیروئیدی افزایش پیدا کند.

عوارض گواتر

اگر گواتر کوچک باشد و از بعد مسائل زیبایی برای مبتلایان دردسرساز نباشد؛ مشکل چندان خاصی ایجاد نمی‌کند. هرچند در این صورت هم باید در صدد درمان برآیند و مسئله را جدی بگیرند. ولی اگر گواتر بزرگ باشد در بلع و تنفس بیماران مشکل ایجاد می‌کند.

گواتر همچنین موجب گرفتگی صدا و سرفه می‌شود. این موارد در صورتی است که گواتر به تنهایی به وجود آمده باشد.

اگر گواتر در نتیجه پرکاری یا کم‌کاری تیروئید ایجاد شده باشد طیف علائم، بسیار گسترده‌تر خواهد بود و شرایط بسیار سیستمیکی را در فرد ایجاد می‌کند.

روش‌های تشخیص گواتر

 • معاینه بالینی توسط پزشک: اولین قدم در تشخیص گواتر معاینه بالینی پزشک است که در اکثر مواقع تیروئید بزرگ شده به راحتی توسط پزشک لمس می‌شود و مشکلی ایجاد نخواهد شد.
 • انجام آزمایش‌های تیروئید و پاراکلینیک: در برخی موارد که پزشک به هر دلیلی با معاینه بالینی به تشخیص قطعی نمی‌رسد، آزمایش و پاراکلینیک وارد عمل می‌شود؛ این موارد شامل: آزمایش خون، تست آنتی بادی، اسکن تیروئید، سونوگرافی و نمونه‌برداری یا بیوپسی است.

درمان گواتر

درمان گواتر به عوامل مختلفی همچون اندازه، علائم و نشانه‌های گواتر بستگی دارد. تشخیص روش درمان قطعی توسط پزشک متخصص تایید می‌شود.

در برخی موارد که اندازه گواتر چندان بزرگ نبوده و اوضاع بیمار چندان وخیم نیست؛ ممکن است پزشک هیچ اقدامی انجام ندهد و از بیمار بخواهد که مدتی صبر کند.

در مواردی که گواتر نیاز به درمان دارد یکی از روش‌های زیر بنا به صلاح‌دید پزشک انتخاب می‌شود.

 • درمان دارویی: اغلب با هورمون‌تراپی و مصرف لووتیروکسین انجام می‌شود.
 • تیروئیدکتومی: تیروئید بیمار باید به طور کامل خارج شود.
 • ید رادیواکتیو: به طور خاص در درمان تیروئید پرکار استفاده می‌شود.
 • تغییر سبک غذایی: در صورتی که پزشک تشخیص دهد که علت گواتر کمبود ید، به خاطر رژیم غذایی فاقد ید است؛ بیمار باید اصلاحاتی را طبق نظر پزشک در رژیم غذایی روزانه خود انجام دهد.

برای تامین ید مورد نیاز بدن، چه غذاهایی مصرف کنیم؟

برای تامین ید مورد نیاز بدن، می‌توانید از نمک ید دار یا غذا و جلبک‌های دریایی مثل سوشی، حداقل دو بار در هفته استفاده کنید.

رژیم غذایی بیماری گواتر

همچنین لازم به ذکر است که میگو و دیگر سخت‌پوستان نیز منبع سرشاری از ید هستند. اگر در شهرهای ساحلی زندگی می‌کنید، میوه‌ها و سبزیجاتی که در آن محل رشد کرده‌اند به دلیل غنی بودن خاک محل از ید، سرشار از ید هستند.

همین‌طور شیر گاو و ماست آن ناحیه به دلیل آن که دام‌ها از سبزیجات غنی از ید استفاده می‌کنند، به احتمال بسیار قوی حاوی ید هستند.

همه‌ این توصیه‌ها در صورتی بود که فرد به تشخیص پزشک دچار کمبو ید باشد. در اغلب موارد گواتر به دلیل کمبود ید ایجاد می‌شود ولی در موارد بسیار نادری مصرف بیش از حد ید نیز سبب بروز گواتر می‌شود. در این صورت فرد باید مصرف ید را در رژیم غذایی خود محدود کند.

راهنمای انواع بیماری‌های غده تیروئید

تمام سوالات خود در مورد انواع بیماری گواتر را در بخش نظرهای همین مقاله از ما بپرسید. پزشکان و کارشناسان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

 

 

منابع:

mayoclinic

endocrineweb

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص غدد و متابولیسم داخلی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «گواتر؛ علت، علائم، تشخیص و درمان بیماری گواتر»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

47 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من ۱۷ سالمه و تا حالا هیچ مشکلی در رابطه با تیروئید نداشتم ولی الان یه چند وقتی هست که احساس میکنم ته گلوم چیزی مونده رو تنفس و غذا خوردنم تاثیری نزاشته و اصلا اذیت نمیشم فقط کلافم میکنه انگار یه چیزی گیر کرده و اینکه ورم هم نداره گردنم . مشکل از چیه که اینطوری شدم و باید چیکار کنم؟؟

  • سلام
   ببینین علل گوناگونی داره، از جمله ریفلاکس، سینوزیت، آلرژی،و با شیوع کمتر تیرویید …
   باید معاینه بشین و شرح حال و معاینه کامل انجام شه
   بنظر میاد بیشتر ترشح پشت حلق مطرحه که ناشی از یه سینوزیت، ادامه سرماخوردگی، یا ریفلاکس هست

 2. سلام وقت بخیر من الان ۱سال هست که در گلوم احساس گرفتگی اینکه فکر میکنم همش دارم خفه میشممیشه راهنمایی کنید

  • سلام احتمالا رفلاكس معده به مري باشه
   ممكنم هست ترشحات پشت حلق باشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 3. سلام ۳۴ سالمه از بچه گی تقریبا زیر گردنم بزرگ بود الان تقریبا یه ماه بزرگتر شده وکمی دود دارم سونو انجام دادم گفتن سمت چپ ورم کرده ویه گره شده گردنم سفت شده واذیتم میشه راهنمایم کنید

 4. سلام من مبتلا به کرونا شدم و یک چیزی به اندازه ی نخد زیر گلوم باد کرد اولش جابه جا میشد اما الان ثابت مونده ایا گواتر دارم؟

  • سلام نه اون غده لنفاويتون هست بدليل كرونا متورم شده
   كم كم برطرف ميشه
   اگه بعد از ٣ ماه بازم بود بريد سونوگرافي بديد

 5. سلام من 13 سالمه و جدیدا متوجه شدم که تیروئید کم کار دارم . اغلب در پایین گلو احساس درد خفیف دارم . ب نظرتون به گواتر مربوط میشه

  • سلام اگر احساس درد دارید جهت اطمینان خاطر سونوگرافی تیروئید و بافت نرم گردن بدهید

 6. باسلام وخسته نباشیدخدمت شما من گواتر داشتم دوسال پیش رفتم دکترگفتن نیازبه داردنیس الان یه چندوقته باز احساس خفگی دارم رفتم ازمایش دادم اما جوابشوبخاطر کروناجایی نبردم نشون بدم نیشه بفرستم شما بگیددرچه وضعیتم

 7. سلام خسته نباشید من مدتی احساس بدی در گلو دارم و حس میکنم یه چیزی مثل باد میفته در گلوم و تنفسم غیر عادی میشه اون لحظه باید سرفه کنم تا درست شه ، آزمایش دادم و تیروئید نداشتم علت چیست ؟

 8. سلام وقتتون بخیر لطفا جواب منو بدید من چکاپ دادم دکترگفت تیروئیدت نه پر کاره نه کم کار ولی سایزش بزرگتر از حد معموله. گلوی من یکم بزرگه و خیلی ناراحتم میخواستم بپرسم چه قرصی بخورم که کوچک کنه تیروییدم رو و زیبایی گلوم از دست نره.

  • سلام بايد از لحاظ رژيم غذايي رعايت كنيد
   كلم نخوريد و نمك يد دار مصرف كنيد
   ميتونيد از مولتي ويتامين هاي حاري يد استفاده كنيد

 9. سلام خانم دکتر خاهر من8سالشه چاق هست ی ازمایش تیرویید داد ازمایشگاه گفت ک لب مرز هست باید یکی دیگ بده داد زیاد طول نکشید جوابشو گرفتیم پیشه دکتر ک بردیم گفت گواتر داره چون بچه هست نمیتونم دارو بدم باید بره پیشه متخصص خوب الان نمیدونیم چیکار کنیم میشه ک واقعن داشته باشه؟

  • سلام
   به متخصص اطفال یا فوق تخصص غدد اطفال مراجعه کنین

 10. سلام زخم زبان دارم و برفک روی زبانم و دانه کوچک ته زبان و نفس تنگی مخصوصا شبها .از تیرویید میشه یا ن ؟چیکار کنم ؟؟

  • سلام بايد توسط متخصص گوش و حلق و بيني معاينه شويد
   آزمايش cbc.diff esr بديد تا از نظر سيستم ايمني بررسي شويد

 11. آیا لاغری زیاد هم می تواند نشانه بیماری گواتر باشد ؟

 12. سلام خسته نباشید من دیشب یک دفعه متوجه ی گردی زیر گلوم شدم نمیدونم چیه و خیلی نگرانم از اینکه گواتر باشه زیر گلوم هم باد کرده و هم داغ کرده و کلا از گردنم به بالا داغه

  • سلام بهتره سونوگرافی بدید ممکنه غدد لنفاوی باشه خاطر عفونت دهان و دندان

   • سلام ببخشید تازه چند هفته هست فهمیدم قسمت راست گردنم گواتر دارم سونو و نمونه برداری کردن دکتر گفت گواتره خوش خیم هست آزمایش خون ندادم نمیدونم مشکل تیروئید دارم یا نه پنج ماه پیش پزشک لیزر مو رفته بودم آزمایش خون گرفت واسه هورمونها گفت مشکلی نداری پزشک غدد گفت دارویی نداره چارش فقط عمل هست که من از عمل میترسم روش rfرو هم گفت که بعده یه مدت بر میگرده به نظرتان با دارو یا طب سنتی از بین میره یا باید عمل شم؟ و این که واسه باروری اشغال نمی کنه؟ کمکم کنید ۲۶ سالمه یه دختر دو ساله دارم

    • سلام آزمايش tsh مربوط به تيروييد هست
     اگه پزشكتون توصيه كردن جراحي كنيد بهتره كه جراحي كنيد
     طب سنتي در مورد مسائل تيروييد خيلي دقيق نيست بهتره روش علمي ترو انتخاب كنيد

 13. سلام خسته نباشید راستش یه 7 ماه ای میشه مشکل دارم ترش میکنم زیاد صدام گرفته اس و مشکل حرف زدنم دارم چن تا دکترم رفتم گفتن رفلاکس معده وحنجرس پنتو پرازول و فاموتدین و… همیچین چیزایی دادن و بنا به دلایلی گفتم من تو خونه خیلی حرص میخورم و اعصابم خورد میشه اینارودادن ولی درمان نشد هیچ ب مرور بدتر شد همیشه درد دارم خستم کرده بیشترم تو گلو مشکل دارم شما چی تشخیص میدید مرسی.

 14. سلام کودک 3ساله سندرم دان با کم کاری تیروئید روزی یک چهارم قرص تیروکسین مصرف میکند .شب قبل با تب 38درجه که با استامینوفن پایین امده و امروز صبح میبینم که سمت راست گلویش کمی ورم کرده.گاز معده زیاد دارد .همیشه نفخ میکند و زیاد آروغ میزند . شما میخواهم که راهنمایی کنید

 15. سلام.۳۶ سال دارم آزمایش تیرویدم مشکلی نداره ولی سونوگرافی که دادم سطح غده تیرویدم خشن هست .غده تیرویدم بزرگ هم شده.علتش چی میتونه باشه؟

 16. سلام من حدود چهار ماه بعضی وقتا دو طرف در دوطرف گردنم التهاب بوجود میاد آزمایش تیروئید هم دادم سونوگرافی هم گرفتم اما همه چیز طبیعیه گفتن پس دلیل چی میتونه باشه ممونم

  • سلام ميتونه بخاطر عفونت دستگاه تنفسيتون باشه عفونت ويروسي خفيف
   اين آزمايش را لطفا انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp

 17. باسلام آزمایشهای تیرویید من نرمال بود ولی به دلیل گواتر دکتر شش ماه لووتیروکسین تجویز کردند ولی الان که پنج ماه ونیم گذشته همچنان درد واحساس سنگینی در گردن رادارم آیا مدت بیشتری برای درمان نیاز هست؟ واقعا باقرص امی تریبتلین وتگراتول تداخلی ندارند که بعداز مصرف کیست دوباره بزرگ شود؟ممنون

  • سلام
   باید سونوگرافی مجدد از تیرویید و عقده های لنفاوی گردن انجام شه تا ببینیم هنوز تیرویید بزرگه یا خیر

 18. سلام من دو هفته ای هست احساس میکنم در گلویم چیزی هست آروغ هم زیاد میزنم و موقع خواب به سختی نفس می کشم اما هیچ برآمدگی در گلو ندارم ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

 19. سلام من سمت راست گردنم یکم برامدگی داره تیروئیدم پر کار بوده ولی من تو وضع کرونا دنبتل درمان نرفتم ایا ممکنه سرطان باشه من خیلی استرس دارم توروخدا بهم بگید سرطانه یا نه

  • سلام
   دوست عزیز
   این برآمدگی علل زیادی ممکن است داشته باشد
   نگران نباشید اما جهت تشخیص اقدام کنید و به متخصص داخلی مراجعه کنید

 20. سلام میخواستم بدونم فرد مبتلا به بیماری گواتر حالا با این روش ها واقعا درمان میشه؟
  خدایی نکرده تو عمل جراحی به بیمار آسیبی که نمیرسه

  • سلام
   ابتدا باید توسط فوق تخصص غدد معاینه شوید و شدت گواتر بررسی شود
   درمان در مراحل اولیه ممکن است دارویی باشد
   اگر نیاز به جراحی هم باشد جای نگرانی نیست و قابل درمان است

   • خیلی ممنون،دارو هاش گرونه؟

    • خواهش میکنم
     خیر

    • سلام خسته نباشیدمن تروییدپرکاردارم تقریبا۹ساله وفقط ازمایش میکنم وقرص متی مازول میخورم تشخیص دکتردردرجه اول عمل بودک من ترسیدموانجام ندارم بعدگفتندقطره یدکه بخاطرکرونانتونستم برم دکترالان دوشبه احساس خفکیدارم احساس میکنم یه گازازگلوم میادبالاحالم خوش نیس چکارکنم

 21. سلام خسته نباشین
  مادره من دو روزیه که گلو درد داره یعنی روز اول گردنش و گلوش خارش داشت و قرمز شده بود و بعد کم کم علائم سرفه و مشکل در بلع غذا و درد گلو رو پیدا کرد و الان سمت راست گلوش باد کرده رست روی قده تیروئید. من نمیتونن تشخیص بدم گواتره یا…
  چند روز پیش گف که گلوش با تکه نانی که تیز بوده بریده و بعدش غذای به شدت تند خورد ازونموقه این علائمو داره. تو این شرایط که دکتر رفتنتم واقعا سخته و خطرناک ممنون میشم شما راهنماییمون کنین

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر