مجله پزشکی دکتر دکتر

از شمشیر دولبه فشار خون بالا و دیابت بگریزید!

14 مهر 1400

0

خون
از شمشیر دولبه فشار خون بالا و دیابت بگریزید!

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

بیماری فشار خون بالا امروزه به یکی از معضلات جامعه پزشکی تبدیل شده است که تعداد مبتلایان به آن در سراسر دنیا با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. اما یکی از چالش های اصلی در جریان این بیماری، دیابت است. می توان گفت که چالش فشارخون بالا-دیابت یک شمشیر دولبه است و از دو سو باید مورد بررسی و توجه قرار بگیرد.

اولا اینکه خود بیماری دیابت می تواند عوارضی از جمله فشار خون بالا داشته باشد و از سوی دیگر فشار خون بالا می تواند سایر عوارض دیابت را تشدید کند و مشکلات جدی‌ای را برای افراد مبتلا به دیابت به وجود آورد. این مشکلات می توانند شامل بیماری چشم دیابتی و بیماری های کلیوی شوند یا منجر به وخیم تر شدن آنها گردند اکثر افراد مبتلا به دیابت همراه با فشار خون بالا در نهایت درگیر مشکلات قلبی عروقی می شوند.

تاثیر متقابل دیابت و فشارخون چگونه است؟

آترواسکلروز یا تصلب شرایین به گرفتگی عروق گفته می شود که باعث می شود خونرسانی به قلب و پمپاژ خون از قلب با مشکلات عدیده ای روبرو شود. اترواسکلروز سبب می شود که سرخرگ هایی که به قسمت های مختلف بدن خونرسانی می کنند، به تدریج سخت و تنگ گردند و توانایی آنها برای انتقال اکسیژن و مواد غذایی به سلول های بدن کاهش یابد.

تصلب شرایین به دلایل گوناگونی رخ می دهد ولی از جمله عواملی که می توانند منجر به آترواسکلروز شود فشار خون بالا و دیابت می باشند.

با توجه به اینکه افراد دیابتی بیش از دیگران در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی هستند باید بیش از دیگران مراقب بالا رفتن فشار خون خود باشند. علاوه بر بیماری های قلبی که در اثر ابتلا به گرفتگی عروق در بیماران دیابتی رخ می دهد ‌فشار خون بالا در بیماران دیابتی آسیب های کلیوی را نیز محتمل تر می سازد.

مطالعات نشان می دهند که افراد دیابتی که مبتلا به فشارخون بالا نیز هستند در مقایسه با سایر دیابتی ها بیشتر در معرض آسیب های زیر می باشند.

 • بیماری عروق کرونر یا بیماری قلبی
 • سکته مغزی
 • سخت شدن شریان های پا
 • نارسایی قلبی

نکته قابل توجه این است که حتی بالاترین سطح فشار خون نرمال یعنی فشار خون (120/80 تا 129/80) نیز  بر سلامت افراد دیابتی تأثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد که این افراد در یک بازه زمانی ده ساله دو تا سه برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند.

بنابراین در هنگام ابتلا به دیابت؛ پیشگیری از فشار خون بالا به اندازه کنترل خوب سطح قند خون حائز اهمیت است.

چگونه فشار خون دیابتی را کنترل کنیم؟

خبر خوب برای افراد دیابتی این است که کنترل فشار خون کار سختی نیست و اگر همان اقدامات مربوط به کنترل قند خون را به درستی و دقیق انجام دهند؛ معمولا فشار خون نیز مشکل حادی برای آنها به وجود نمی آورد. پس این افراد باید به طور مرتب کارهای زیر را انجام دهند:

 • کنترل دقیق قند خون
 • پرهیز از دخانیات و الکل
 • اصلاح سبک زندگی و عادات غذایی
 • ورزش روزانه
 • حفظ وزن نرمال
 • محدود کردن مقدار نمک مصرفی
 • چکاپ پزشکی روتین

درمان فشار خون بالا در افراد دیابتی

اما گاهی با انجام اقدامات بالا فشار خون دیابتی کنترل نمی شود و در این صورت پزشکان و متخصصان غدد ( برای تماس با بهترین متخصصین غدد اینجا کلیک کنید)، درمان های دارویی را برای این افراد شروع می کنند.

آنزیم آنژیوتانسین؛ آنزیمی است که به سطح بیرونی غشاء سلول های ریه، رگ‌های خونی، قلب، کلیه‌ها و روده متصل می‌شود و موجب کاهش فشار خون می گردد.

از این رو در بیماران دیابتی با فشار خون بالا، اکثر پزشکان ابتدا از مهار کننده های ACE (مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین) و مهار کننده های ARB ( مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین )استفاده می کنند. اگرچه سایر داروها فشار خون بالا را درمان می کنند ، اما این داروها علاوه بر کنترل فشار خون از بیماری کلیوی در افراد مبتلا به دیابت نیز جلوگیری کرده یا حداقل روند ابتلا به آن را کند می کنند.

اصلاح عادت‌های غذایی، مهم‌ترین نجات‌دهنده بیماران دیابتی

رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا رژیم غذایی مناسب هم می تواند قند خون ، فشار خون و سطح کلسترول را ثابت نگه دارد و هم در حفظ وزن نرمال بسیار کمک کننده است کما اینکه اضافه وزن یکی از عوامل خطر برای دیابتی هاست.

به یاد داشته باشید که در یک رژیم غذایی دیابتی مناسب و انعطاف پذیر هیچ چیز کاملاً ممنوع نیست. حتی مواردی که ممکن است به عنوان بدترین انتخاب برای یک فرد مبتلا به قند خون به نظر برسند، می توانند گاهی اوقات با مقدار اندک در رژیم غذایی گنجانده شوند.

اما باز هم لازم به ذکر است که نبود برخی مواد غذایی مانند قندهای مصنوعی، به کنترل قند خون بیماران، کمک شایانی می نماید. با دکتردکتر همراه باشید تا برخی اصلاحات غذایی را باهم مرور کنیم.

کربوهیدرات ها

بدن انسان همیشه به کربوهیدرات ها نیاز دارد. اما افراد دیابتی باید بسیار محتاطانه تر از بقیه به مصرف کربوهیدرات ها بپردازند. یکی از کربوهیدرات های ضروری نشاسته است، بهترین انتخاب ها برای منابع نشاسته در رژیم غذایی افراد دیابتی مبتلا به فشار خون موارد زیر هستند:

غلات کامل مانند برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر، سیب زمینی شیرین پخته شده.

بدترین انتخاب ها برای مصرف نشاسته نیز می توانند موارد زیر باشند:

غلات فرآوری شده مانند برنج سفید یا آرد سفید و نان سفید، سیب زمینی سرخ کرده

سبزیجات و میوه ها

بدن افراد دیابتی مانند سایر افراد به مقدار زیادی فیبر نیاز دارد اما نکته مهم در گنجاندن فیبر در سبد غذایی این است که همراه با آن، مقدار چربی و نمک کنترل گردد. سبزیجات و میوه ها دارای مقادیر زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند و بیشتر آنها به طور طبیعی چربی و سدیم کمی دارند اما میوه ها کربوهیدرات بیشتری نسبت به سبزیجات دارند.

هم چنین باید به یاد داشته باشیم که سیب زمینی و ذرت، کربوهیدرات محسوب می شوند.

بهترین انتخاب ها برای افزودن فیبر به سبد غذایی افراد دیابتی با فشار خون بالا موارد زیر هستند:

سبزیجات تازه ، به صورت خام یا کمی بخارپز، سبزیجات منجمد ساده یا کمی بخارپز شده، سبزیجاتی مانند کلم پیچ و اسفناج، میوه تازه، میوه یخ زده ساده یا میوه کنسرو شده بدون شکر اضافه شده، مربا یا کنسروهای بدون قند یا کم قند

نکته قابل توجه در مصرف سبزیجات این است که باید به دنبال رنگ های مختلف باشید: سبز تیره ، قرمز یا نارنجی (به هویج یا فلفل قرمز فکر کنید) ، سفید (پیاز) و حتی بنفش (بادمجان)

بدترین انتخاب ها هم برای مصرف سبزیجات شامل موارد زیر هستند:

سبزیجات کنسرو شده با مقدار زیادی سدیم اضافه شده، سبزیجات با مقدار زیادی کره ، پنیر یا سس ،ترشی های شور، کنسرو میوه با شربت قند سنگین، ژله، نوشیدنی های میوه ای مصنوعی، آبمیوه های همراه با مواد افزودنی

پروتئین

اهمیت وجود پروتئین در سبد غذایی بر هیچکس پوشیده نیست و افراد مبتلا به قند خون و فشار خون نیز از این مقوله مستثنی نیستند. بهترین انتخاب های جذب پروتئین بنا بر توصیه های انجمن دیابت آمریکا برای این افراد عبارتند از:

پروتئین های گیاهی مانند لوبیا ، آجیل ، دانه های روغنی، ماهی و غذای دریایی، مرغ و سایر طیور (در صورت امکان گوشت سینه)، تخم مرغ و لبنیات کم چرب و حبوبات

بدترین انتخاب های جذب پروتئین نیز شامل موارد زیر هستند:

گوشت های سرخ شده، برش های گوشتی با چربی بالا مانند دنده ها، پنیرهای معمولی، مرغ با پوست، ماهی سرخ شده

لبنیات

لبنیات در رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت می تواند بسیار گول زننده باشد زیرا برخی از افراد با خیال اینکه مصرف مقدار کمتر با درصد چربی بالاتر می تواند بی خطر باشد، این مواد غذایی را مصرف می نمایند اما باید اشاره کنیم که لبنیات پرچرب حتی با مقدار کم هم می توانند در بالا رفتن فشار خون و قند خون بسیار موثر باشند.

بهترین انتخاب ها برای مصرف لبنیات عبارتند از:

شیر بدون چربی، ماست کم چرب، پنیر خامه ای کم چرب

بدترین انتخاب ها هم شامل موارد زیر هستند:

شیر کامل، ماست معمولی، پنیر معمولی، خامه و سرشیر، بستنی معمولی

چربی ها، روغن ها و شیرینی ها

این دسته از مواد غذایی، خطرناکترین ها هستند زیرا مقاومت در برابر آنها سخت است اما چاق شدن و افزایش وزن بسیار آسان است و این اضافه وزن، کنترل دیابت و فشار خون را بسیار دشوار می سازد.

بهترین انتخاب ها برای گنجاندن چربی و شیرینی در سبد غذایی می توانند موارد زیر باشند:

منابع طبیعی چربی های گیاهی مانند آجیل ، دانه ها یا آووکادو، غذاهایی که به شما اسیدهای چرب امگا 3 می دهند ، مانند ماهی آزاد و ماهی تن، روغن های گیاهی مانند کلزا ، دانه انگور یا روغن زیتون

بدترین انتخاب ها:

هر چیزی که حاوی چربی ترانس باشد. برای قلب مضر است، چربی های اشباع و روغن های پالم دار

سخن آخر:

دیابت و فشار خون در قرن 21 به دو بیماری نام آشنا برای اکثر افراد جهان تبدیل شده اند و کنترل آنها نقش بسیار عمده ای در بالا بردن سطح سلامتی و بهداشت جهانی ایفا می نماید. اصلاح سبک زندگی کلید کنترل و پیشگیری از این دو بیماری است. آن را جدی بگیریم.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «از شمشیر دولبه فشار خون بالا و دیابت بگریزید!»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام فشار خونتون چك كنيد تعداد پلامتتونم بابد مشخص باشه آزمايش ادرار ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سطح فريتين خونتونو چك كنيد لطفا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اصلا آزمايشاتتون به سرطن نميخوره عزيزم نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بزليل اينه كه حواستون پرت هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اگه درد ندارن فقط از نظر تغذيه اي رعايت كنن و غذاهاي چرب و حجيم نخور...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد بايد يكماه درمان شيد تا برطرف شه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه حواستون پرته عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سونوگرافي تخمدانها بديد و از نظر ذخاير تخمدانها بايد بررسي شيد لطف...