مجله پزشکی دکتر دکتر

سلول‌های معجزه آسای بینی، آرتروز را درمان می‌کنند

12 مهر 1400

0

ارتوپدی
سلول‌های معجزه آسای بینی، آرتروز را درمان می‌کنند

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آرتروز یکی از بیماری هایی است که امروزه افراد بسیار زیادی را درگیر خود نموده که سبک زندگی شخصی و کاری در وقوع این بیماری بسیار موثر است. معمولا پزشکان ارتوپد درمان قطعی‌ای برای آرتروز ارائه نمی دهند و تنها راه حل برای این دست از بیماران، داروهای ضد التهاب، فیزیوتراپی و درمان های فیزیکی برای کنترل درد و توانبخشی بیماران می باشد و البته در مرحله آخر، عمل جراحی به این دست از بیماران توصیه می گردد. اما تحقیقات جدید نشان می دهند که سلولهای بینی می توانند در رشد دوباره غضروف‌های از دست رفته و بروز آرتروز ناشی از آن کمک کننده باشند. با دکتردکتر در این مقاله همراه باشید تا علاوه بر معرفی اجمالی آرتروز زانو به بررسی این راه حل جذاب و جدید پزشکی بپردازیم.

آرتروز یا استئوآرتریت چیست؟

غضروف ها بافت هایی فاقد هرگونه رگ خونی و عصب هستند که این مساله باعث شده تا در اثر فرسودگی یا سایش، قادر به بازیابی و ترمیم خود نباشند از این رو در اثر تحلیل غضروف ها در مفصل استخوان ها،  بافت‌های اطراف دچار التهاب می شوند و همچنین حرکت استخوان ها در کنار هم به سختی صورت می گیرد و در اصطلاح عامیانه استخوان ها در هنگام حرکت به هم گیر می کنند و این مساله موجب ایجاد درد و اختلالات حرکتی می شود.

به این بیماری، آرتروز گفته می شود که بالغ بر 300 میلیون نفر در سطح جهان و در سنین مختلف را درگیر خود نموده است. با توجه به اینکه غضروف ها فاقد رگ های عصبی هستند، سایش و فرسودگی آنها شامل هیچگونه درد و علامتی نمی شود و به همین دلیل اکثر افراد، زمانی متوجه از بین رفتن غضروف ها و درگیری مفاصل خود می شوند که زمان زیادی از شروع فرآیند تخریب غضروف ها گذشته است. بیماری آرتروز شامل انواع مختلفی است که در میان آنها آرتروز زانو، رایج‌ترین شکل آن است که غضروف انتهای استخوان زانو را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در افراد مبتلا به آرتروز و ساییدگی مفصل زانو، غضروف انتهای استخوان، دچار فرسایش می‌شود که این مساله منجر به رشد بیش از حد استخوان زیرین می‌گردد. به مرور زمان این غضروف سفت و خشک شده و نهایتاً تجزیه و تخریب می‌شود.

در آرتروز زانو داروهای ضد التهابی می توانند تا حدی تسکین دهنده باشند ، اما نمی توانند بیماری را درمان کرده یا غضروف از دست رفته را بازگردانند. تعویض مفصل نیز اگرچه می تواند تا مدتی اختلالات حرکتی را برطرف نماید اما به دلیل واکنش های التهابی بدن با پروتز مورد استفاده در مفصل، ایمپلنت ها باید تعویض شوند.

علائم آرتروز زانو

در آرتروز زانو، مفصل زانو ممکن است دردناک و ملتهب باشد. به طور کلی، بروز درد به تدریج در طول زمان رخ می‌دهد، هر چند ممکن است شروع ناگهانی نیز داشته باشد. علائم دیگر آن عبارتند از خشکی و تورم در مفصل زانو، سختی و اختلال در حرکات زانو، آب آوردن زانو، درد در هنگام نشستن و برخاستن و ناتوانی در فعالیت های روزانه.

تاثیر سلول‌های معجزه آسای بینی در درمان آرتروز

آرتروز با تخریب غضروف همراه است که می تواند باعث درد شدید و کاهش تحرک شود. تاکنون رویکرد درمانی، درمان تسکینی التهاب و درد بوده است و این روند تا زمان تخریب کامل غضروف و پس از آن عمل جراحی و گذاشتن ایمپلنت ادامه می یابد اما یکی از مشکلات عمل جراحی و استفاده از ایمپلنت، این است که پروتزهای مفصلی دارای دوام محدودی هستند، به مرور زمان واکنش های التهابی بروز می دهند و هم چنین بر اثر حرکت مفاصل دچار ساییدگی و فرسایش می شوند که این امر درمان را به ویژه در بیماران جوان مشکل ساز می‌کند.

طبق آخرین تحقیقات، یک جایگزین احتمالی برای ایمپلنت های مصنوعی، جایگزینی غضروف با استفاده از بافت غضروفی مهندسی شده از جداره های بینی می باشد به همین منظور، تیم تحقیقاتی دانشگاه بازل با همکاری جراحان ارتوپدی و پلاستیک، نمونه بافتی از تیغه بینی بیمار را گرفته، سلول های غضروفی جدا شده را پرورش داده و از آنها برای رشد یک لایه غضروفی استفاده می‌کنند که این لایه غضروفی با عمل جراحی در داخل مفصل کاشته می شود.

خبر خوب برای جراحان ارتوپد این است که این غضروف های کشت شده در برابر التهاب و فشارهای مکانیکی نیز مقاومت خوبی را از خود نشان می دهند و علاوه بر این، به طور اعجاب آوری، دارای ظرفیت بازسازی نیز می باشند.

محققان این روش را روی دو بیمار جوان که از آرتروز شدید رنج می بردند، آزمایش کردند. به دنبال کاشت غضروف کشت شده از سلول های غضروف بینی خود بیماران ، این دو نفر کاهش درد و افزایش کیفیت زندگی را گزارش کردند. در یکی از این دو بیمار ، محققان همچنین توانستند از طریق تصاویر MRI تعیین کنند که استخوان های مفصل زانو بیشتر از قبل از هم فاصله دارند و این نشان دهنده بهبود مفصل است.

سخن آخر

ارتروز و به ویژه آرتروز زانو امروزه به یکی از معضلات پزشکی تبدیل شده که بسیاری از مردم جهان را دچار مشکلاتی نموده است. مطالعات صورت گرفته بر روی کشت غضروف با استفاده از سلولهای جداره بینی بیش از 2 سال است که در حال پیگیری است و جامعه پزشکی بر این باور است که می تواند با اختلالات حرکتی ناشی از آرتروز مقابله نماید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سلول‌های معجزه آسای بینی، آرتروز را درمان می‌کنند»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام فشار خونتون چك كنيد تعداد پلامتتونم بابد مشخص باشه آزمايش ادرار ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سطح فريتين خونتونو چك كنيد لطفا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اصلا آزمايشاتتون به سرطن نميخوره عزيزم نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي بديد و از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بزليل اينه كه حواستون پرت هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اگه درد ندارن فقط از نظر تغذيه اي رعايت كنن و غذاهاي چرب و حجيم نخور...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر تغذيه اي هم رعايت كنيد بايد يكماه درمان شيد تا برطرف شه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه حواستون پرته عزيزم...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام سونوگرافي تخمدانها بديد و از نظر ذخاير تخمدانها بايد بررسي شيد لطف...