مجله پزشکی دکتر دکتر

کهیر مزمن در کودکان را بشناسیم

27 مرداد 1400

0

بیماری‌های پوست، مو و زیبایی- بیماری‌های کودکان- پوست، مو و زیبایی
کهیر مزمن در کودکان را بشناسیم

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

کهیر مزمن به شکل یک سری اشکال و ضایعات پوستی دیده می‌شود که به آن ها در پزشکی کهیر یا آنژیوادم گفته می‌شود (AE) که به طور معمول بیش از ۶ هفته ادامه‌دار است. کهیر در ناحیه متورم با اندازه و شکل و با الگوریتم متفاوت، اغلب با خارش‌های زیاد تشکیل می‌شود. کهیر در کودکان از موضوعات بسیار مهم برای تمامی مادران می باشد. که در این مقاله به بررسی پاسخ این سوال که کهیر کودکان از چیست می پردازیم.

 برخی از این کهیرها معمولاً در ۲۴ ساعت از بین می‌روند اما برخی از کهیرها نیز مانند واسکولیت و کهیر فشاری ضایعات بیشتر طول می‌کشد.

AE یک تورم زیر مخاطی یا زیرجلدی است که مناطقی مانند لب ها، پلک‌ها، پشت‌دست‌ها و پاها، کیسه بیضه را درگیر می‌کند.

AE  طی ۱ تا ۳ روز برطرف می‌شود و باعث درد، سوزن‌سوزن شدن، احساس سوزش در بدن بیمار می‌شود، اما خارش ایجاد نمی‌کند.

بااین‌حال، بیماری‌هایی نیز همراه با آن می‌تواند رخ دهد به‌طورکلی، این بیماری علت اصلی ناشناخته‌ای دارد و علت مشورت مکرر با متخصصان و تحقیقات تشخیصی صحیح و مناسب بیماری در افراد به‌خصوص در کودکان است که باهدف شناسایی عامل اصلی بیماری دنبال می‌شود.

دستورالعمل‌های درمانی کهیر مزمن در کودکان

دستورالعمل‌های درمانی کهیر مزمن در کودکان

دستورالعمل‌های زیادی در مورد حل این بیماری در دسترس است. هیچ یک از آنها مختص به کودکان نیست و برخی تفاوت‌های زیادی در دستورالعملشان وجود دارد.

 بسیاری از درمان به طور خاص به کهیر مزمن نمی‌پردازند که علت آن تفاوت این بیماری با کهیر حاد و راه‌های درمان آن است، درحالی‌که بسیاری دیگر فقط کهیر خودبه‌خودی مزمن را موردبحث قرار می‌دهند برخی به دنبال درمان‌های مشترک میان این دو نوع کهیر هستند.

 بنابراین، هدف از دستورالعمل‌های درمانی حاضر ارائه یک رویکرد مبتنی بر شواهد برای مدیریت کهیر در افراد و به‌خصوص در کودکان برای استفاده در عمل بالینی است.

بررسی مشکل توسط متخصصین

در سال ۲۰۱۶ ، انجمن ایتالیایی اطفال (SIP) ، انجمن ایتالیایی آلرژی و ایمونولوژی (SIAIP) ، انجمن ایتالیایی پوست کودکان (SIDerP) یک پنل چندرشته‌ای تشکیل دادند که شامل مراقبت‌های اولیه اطفال، درمان عمومی اطفال، استفاده از متخصصان اطفال، آلرژی کودکان، ایمونولوژیست کودکان، متخصص پوست کودکان، روانشناس کودکان و متدولوژیست کودکان بود که در بررسی و راهنمای سیستماتیک در هر بخش با استانداردهای گسترده و با معیار ماهر و توانمند بودن افراد برگزیده می‌شدند.

تحقیقات گسترده

اعضای تیم مرتبط‌ترین سؤالات مربوط به کهیر مزمن را در دوران کودکی تعریف کردند، سپس در مورد تحقیقات سیستماتیک ارزیابی استراتژی‌های انتخاب شده به توافق رسیدند.

 استراتژی بر پایه جستجو باهدف جمع‌آوری مطالعات بود. این مقاله در تاریخ ۱ ژوئن ۲۰۰۹ منتشر شد که به ترتیب تا سال ۲۰۱۸ هرساله این مقاله به‌روزرسانی و تکمیل شد تا آخرین سالی که به‌روزرسانی را دید که ماهیت این بیماری تا آن زمان علل آن را از دریچه‌های مختلف از جمله: علت‌شناسی، تشخیص، درمان، پیشگیری و مسائل روانی کهیر مزمن در کودکان بررسی کرد این تحقیق و مطالعات منتشر شده تنها به زبان‌های انگلیسی و ایتالیایی منتشر شدند.

درمان کهیر در کودکان

دقت در انتخاب پاسخ صحیح

به‌منظور انتخاب پاسخ صحیح مطالعاتی که قرار است در تجزیه‌وتحلیل نهایی گنجانده شوند، یک انتخاب سلسله‌مراتبی از منابع ادبیات، از منابع ثانویه (دستورالعمل‌های مبتنی بر شواهد و بررسی‌های سیستماتیک) و ادامه مطالعات اولیه داراست که این مطالعه نیز از این قاعده مستثنا نبوده است.

سایر مطالعات، بدون محدودیت نوع، از طریق پایگاه‌داده‌های الکترونیکی یافت می‌شدند، اما در این مطالعه از مراجع مطالعات انتخاب شده، جستجوهای دستی یا مقالات پیشنهاد شده توسط متخصصان نیز استفاده شد.

دو نویسنده به طور مستقل مطالعات مربوط به هر سؤال بالینی که از تحقیقات سیستماتیک انتخاب کرده شده بود پاسخ دادند.

طبقه‌بندی کهیر مزمن در کودکان و کهیر کودکان از چیست

در ابتدا باید بپرسیم نقش عفونت‌ها/آلودگی‌ها در کودکان چیست؟

پاسخ این سؤال این است که شواهد مربوط به نقش ویروس‌ها، باکتری‌ها یا انگل‌ها در القای کهیر پراکنده و گسترده است و محدود به موارد یا سری‌های موردی نمی‌باشد. تعداد کمی از کودکان مبتلا به کهیر مزمن و آلودگی‌های انگلی که پس از ریشه‌کنی کامل بیماری بهبودیافته‌اند شرح داده‌اند که دلایل این بیماری برایشان تا حد زیادی ناآشکار است.

گزارش شده است که عفونت‌های ویروسی و باکتریایی در کودکان با فراوانی ۰ تا ۳۵ درصد به گستردگی بیماری در آنان منجر شده و به‌مرور باعث ابتلا بیماران به کهیر حاد و یا کهیر مزمن می‌شود، درحالی‌که آلودگی‌های انگلی از ۰ تا ۳۸ درصد فراوانی نقش علتی عفونت‌ها در بیماران مبتلا به کهیر مزمن ممکن است هیچ ربطی به آینده بیمار و بروز کهیرها مزمن در بدن آن نداشته باشد، علاوه بر این نیز ممکن است مستلزم بروز بالای عفونت در بیماران مبتلا و بهبود علائم پس از درمان شود. بااین‌حال، شیوع عفونت‌های مزمن در کودکان مبتلا به کهیر مزمن با جمعیت عمومی و افراد عادی متفاوت نیست.

 علاوه بر این، کودکان مبتلا به کهیر مزمن، در آینده نیز ممکن است مبتلا به عفونت‌های مزمن یا بیماری‌های انگلی که هنوز بعد از درمان و ریشه‌کن شدن علائمی دارا باشند امکان‌پذیر می‌باشد و این موضوع، معمولاً گزارش شده است. این یافته‌ها نشان می‌دهد که ارتباط بین عفونت و کهیر مزمن بیشتر تصادفی است و در بسیاری از موارد کهیر مزمن به دلیل سیر طبیعی بیماری بهبود می‌یابد و نه به دلیل درمان عفونت.

تشخیص کهیر مزمن در کودکان

تشخیص افتراقی کهیر مزمن

سؤال دیگر این که شرح‌حال و معاینه فیزیکی در شناسایی علت‌شناسی کهیر مزمن در کودکان چیست؟

در پاسخ به این سؤال توصیه پزشکان بررسی شرح‌حال و معاینه فیزیکی و راهنمایی گرفتن از مریض برای شناسایی علت اصلی احتمالی کهیر مزمن و تصمیم‌گیری در موردنیاز به سایر آزمایش‌ها تشخیصی است

تاریخچه اولین قدم در فرایند تشخیص کهیر مزمن مهم است، علاوه بر این سابقه بالینی برای تمایز کهیر حاد از کهیر مزمن مفید است. پزشکان باید موارد دیگری نیز بررسی کنند که این موارد شامل:

 • فراوانی و مدت‌زمان ضایعات پوستی، کهیرهایی که بیش از ۲۴ ساعت طول می‌کشند منجر به تأخیر در مدت درمان می‌شوند. برعکس، کهیر که کمتر از یک ساعت طول می‌کشد به کهیرهای مشهورند و مدت‌زمان کوتاهی طول می‌کشد تا از بین بروند.
 • شکل، ابعاد، توزیع کهیر.
 • وجود آنژیوادم جدا شده یا همراه با آن.
 • سابقه خانوادگی آتوپی، کهیر، اختلالات سیستمیک.
 • سن در زمان شروع علائم
 • عوامل تحریک‌کننده و تشدیدکننده، به‌ویژه عادات غذایی، داروها، تمرینات بدنی یا عوامل جسمانی
 • شرایط و مکان‌ها در هنگام بروز علائم (شب/روز، داخل/خارج، وقت آزاد)
 • علائم و نشانه‌های سیستمیک که نشان‌دهنده بیماری‌های اندام یا سیستمیک است، مانند بیماری سلیاک، کهیر واسکولیت یا شرایط التهابی خودکار مانند سندرم‌های دوره‌ای مرتبط با کرایوپیرین
 • علائم ذهنی، مانند درد، سوزش، خارش.
 • کیفیت زندگی.
 • آزمایش‌ها قبلی اجرا شده روی فرد.
 • اثربخشی درمان فعلی یا گذشته.

درمان کهیر کودکان

اثربخشی آنتی‌هیستامین‌های H1 موجود در دوزهای استاندارد در یک بررسی سیستماتیک اخیر ارزیابی شده است که نتیجه بسیار مثبت بوده است. علاوه بر این از داروهای موجود در بازار نئوتادین نیز بسیار توانسته در میان افراد درگیر با این مشکل محبوب و مثمر ثمر ظاهر شود، علاوه بر این داروی دزلوراتادین در القای بهبودی کامل در دوره‌های میان‌مدت (۵ میلی‌گرم در روز/۲ هفته -۳ ماه) و کوتاه‌مدت (۲۰ میلی‌گرم در روز/۲ هفته) کارایی بالایی نشان داده است.

کهیر کودکان از چیست

چندین درمان برای استفاده به‌عنوان درمان خط دوم و سوم در بیماران و کودکان مقاوم به آنتی‌هیستامین پیشنهاد شده است. در کودکان، آزمایش‌ها بالینی در مورد این درمان‌ها به جز omalizumab فاقد کیفیت بودند و یا کیفیت پایینی داشتند.

 بنابراین، میزان توصیه آن ها به دیگران بسیار پایین است، به جز omalizumab به دلیل شواهد کمی در مورد اثربخشی، هزینه‌های بالا و تحمل ضعیف مکرر. هنگامی که این درمان‌ها شروع می‌شوند، آنتی‌هیستامین‌ها و سایر داروهای مفید برای بیمار باید ادامه یابد.

همانگونه که در بالا نیز اشاره شد میزان مصرف داروی نئوتادین در میان مردم به‌خصوص در کشور خودمان بازده بسیار بالایی در راستای حل مشکل کهیر مزمن در میان مردم به‌خصوص کودکان داشته است.

منابع:
biomedcentral

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «کهیر مزمن در کودکان را بشناسیم»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادو...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام.نام داروهاتون رو ذکر کنید...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه داروها رو مرتب ۳ هفته خوردین و تاثیری نداشته باید اندوسکوپی شی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادو...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام بله میتونه از استرس باشه اما اگه زردی چشم دارین ازمایش ast, alt, alkp , billt...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ریفلاکس هست و باعث این علایم میشه رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، اد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چای زیاد ، قهوه، غذای ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام دارو رو طبق دستور پزشکتون ادامه بدین🌹...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام شیاف و پماد آنتی فیشر...