5 دلیل ایست قلبی

 • 1397-04-26
 • ۵۹۶۷۱ بازدید
 • 19
پیوند قلب

ایست قلبی ناگهانی، از دست دادن غیر منتظره عملکرد قلب، تنفس و آگاهی است. دلیل ایست قلبی ناگهانی معمولا اختلال الکتریکی در قلب است که باعث مختل شدن عمل پمپاژ خون و توقف جریان خون به سایر قسمت های بدن می شود.

ایست قلبی ناگهانی

ایست قلب ناگهانی با حمله قلبی متفاوت است، حمله قلبی در صورتی رخ می دهد که جریان خون به بخشی از قلب مسدود شود. با این حال، حمله قلبی گاهی اوقات می تواند اختلال الکتریکی یجاد کند که آغزگر ایست قلبی ناگهانی است. ایست قلبی یک اورژانس پزشکی است. اگر بلافاصله درمان نشود، باعث مرگ ناگهانی می شود. با مراقبت های پزشکی مناسب و سریع، امکان زنده ماندن وجود دارد. احیاء قلب و عروق (CPR)، درمان با defibrillator – و یا حتی فشار آوردن به قفسه سینه – می تواند شانس زنده ماندن را تا زمان رسیدن اورژانس افزایش دهد.

علائم

علائم ایست قلبی ناگهانی و شدید هستند، شایع ترین علائم ایست قلبی عبارتند از:

 • سقوط ناگهانی
 • توقف ضربان قلب
 • توقف تنفس
 • از دست دادن هوشیاری

گاهی اوقات علائم و نشانه های دیگر نیز در ایست قلبی رخ می دهد؛ که ممکن است شامل خستگی، غش، سرگیجه، درد قفسه سینه، تنگی نفس، ضعف، تب و تپش یا استفراغ باشد؛ اما ایست قلبی ناگهانی اغلب بدون هشدار رخ می دهد

چه وقت باید به پرشک مراجعه کنم؟

اگر شما اپیزودهای مکرر از درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی، تپش قلب، ضربان قلب سریع یا نامنظم، خس خس سینه غیر قابل توضیح یا تنگی نفس، غش، احساس سبکی سر یا سرگیجه دارید به سرعت به دکتر مراجعه کنید. وقتی که قلب متوقف می شود، عدم خون اکسیژن می تواند باعث آسیب مغز در تنها چند دقیقه شود. مرگ یا آسیب مغزی دائمی می توانید در عرض چهار تا شش دقیقه رخ می دهد. زمان بسیار مهم است اقدام فوری انجام دهید

دلیل ایست قلبی

مهم ترین دلیل ایست قلبی، داشتن بیماری های قلبی مزمن است. دلیل ایست قلبی ناگهانی معمولا یک اختلال در ریتم قلب (آریتمی) است که نتیجه یک مشکل در سیستم الکتریکی قلب شما است.

از مهم ترین بیماری های قلبی که منجر به ایست قلبی می شوند می توان به:

بیماری عروق کرونر اغلب دلیل ایست قلب در افراد به علت بیماری عروق کرونر رخ می دهد. در بیماری عروق کرونر، شریان های شما با کلسترول و سایر رسوب ها مسدود می شوند و جریان خون را به قلب شما کاهش می دهد. این می تواند برای قلب شما سخت تر برای انجام امواج الکتریکی سخت تر شود.

حمله قلبی اگر حمله قلبی رخ دهد، اغلب به علت بیماری شدید عروق کرونر، می تواند فیبریلاسیون بطنی و ناگهانی قلبی را ایجاد کند. علاوه بر این، یک حمله قلبی می تواند در مناطق باقی مانده از بافت اسکار قرار بگیرد. مدار کوتاه برق در اطراف بافت اسکار ممکن است منجر به اختلالات در ریتم قلب شما شود.

قلب بزرگ (كارديوميوپاتي). این اتفاق زمانی که دیواره عضلات قلب شما کشش و بزرگ شدن و یا ضخیم شده اتفاق می افتد. در هر دو مورد عضله قلب شما غير طبيعي است که اغلب منجر به آسيب بافت قلبي و آروماتيک بالقوه مي شود.

بیماری قلبی دریچه های قلب. نشت یا محدود شدن دریچه های قلب شما می تواند به کشیدگی یا ضخیم شدن عضله قلب یا هر دو آن منجر شود. هنگامی که قلب به علت استرس ناشی از اختلال دریچه یا فشار ناگهانی بزرگ و یا تضعیف می شود، خطر افزایش آریتمی قلبی افزایش می یابد.

بیماری قلبی مادرزادی. هنگامی که ایست قلبی ناگهانی در کودکان یا نوجوانان رخ می دهد، ممکن است به علت بیماری قلبی مادرزادی باشد.

عوامل خطر

از آنجایی که ایست قلبی ناگهانی با بیماری قلبی عروقی مرتبط است، عوامل مشابه ی که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری را در شما بالا می برد، ممکن است باعث ایست قلبی ناگهانی نیز شود. این عوامل شامل:

عوامل دیگری نیز ممکن است دلیل ایست قلبی باشند و خطر آنرا افزایش دهند از جمله:

 • حمله قلبی قبلی
 • سابقه شخصی یا خانوادگی انواع دیگر بیماری های قلبی، مانند اختلالات ریتم قلب، نقایص مادرزادی قلب، نارسایی قلبی و قلب و عروق
 • سن – میزان بروز اختلال قلبی ناگهانی با سن افزایش می یابد
 • مرد بودن – احتمال وقوع ایست قلبی در مردان دو تا سه برابر زنان است
 • استفاده از مواد مخدر غیر قانونی مانند کوکائین یا آمفتامین
 • عدم تعادل تغذیه ای، مانند سطح پتاسیم یا منیزیم کم

دلیل ایست قلبی

تشخیص ایست قلبی

اگر یک ایست قلبی ناگهانی را بدون هشدار داشتید و زنده مانده اید، پزشک شما می خواهد دلیل ایست قلبی را تشخیص دهد تا از وقایع آیینده پیشگیری کند.

آزمایشاتی که پزشک شما ممکن است برای تشخیص دلیل ایست قلبی توصیه کند عبارتند از:

الکتروکاردیوگرام

در طول الکتروکاردیوگرام (ECG)، سنسورها (الکترود ها) که می توانند فعالیت الکتریکی قلب شما را تشخیص دهند، آنها به قفسه سینه و گاهی به اندام شما متصل می شوند. یک ECG می تواند اختلالات در ریتم قلب و یا تشخیص الگوهای الکتریکی غیر طبیعی، مانند یک فاصله QT طولانی مدت که خطر ابتلا به مرگ ناگهانی را افزایش می دهد را تشخیص دهند.

آزمایش خون

یک نمونه از خون شما ممکن است برای بررسی سطوح پتاسیم، منیزیم، هورمون ها و سایر مواد شیمیایی مورد آزمایش قرار گیرد که توانایی قلب شما را نشان می دهند. سایر آزمایش های خون می تواند آسیب های قلبی اخیر و حملات قلبی را تشخیص دهند.

آزمایشات تصویربرداری

اشعه ایکس قفسه سینه یک تصویر اشعه ایکس از سینه شما اجازه می دهد تا پزشک اندازه و شکل قلب و عروق خونی شما را بررسی کنید. همچنین ممکن است نشان دهد که آیا نارسایی قلبی دارید یا خیر.

اکوکاردیوگرام این آزمایش با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصویری از قلب شما انجام می شود. یک اکوکاردیوگرام می تواند نشان دهد که آیا یک منطقه از قلب شما توسط حمله قلبی آسیب دیده است یا نه و یا آیا پمپاژ به طور طبیعی صورت می گیرد یا آیا اختلالات دریچه وجود دارد. یا نه

اسکن هسته ای این آزمایش، معمولا همراه با یک آزمایش استرس کمک می کند تا مشکلات جریان خون را به قلب شما تشخیص دهد. مقدار کمی از مواد رادیواکتیو، مانند تالیوم، به جریان خون شما تزریق می شود. دوربین های ویژه می توانند مواد رادیو اکتیو را از طریق قلب و ریه ها، تشخیص دهند.

درمان

ایست قلبی ناگهانی نیاز به اقدام فوری برای بقا دارد. دلیل ایست قلبی هر چه باشد باید در هنگام وقوع آن ابتدا بیمار را نجات داد و بعد به دنبال دلیل ایست قلبی رفت. مهم ترین اقدام فوری در مواجه با ایست قلبی، احیا قلب و عروق فوری یا CPR است.

CPR

احیاء قلب و عروق فوری (CPR) برای درمان اختلال قلبی ناگهانی ضروری است. با نگه داشتن جریان خون غنی از اکسیژن به اندام های حیاتی بدن، CPR می تواند یک پیوند حیاتی را فراهم کند تا مراقبت اضطراری پیشرفته تر در دسترس باشد.

CPR شامل اقداماتی است که برای بازگرداندن اعمال حیاتی دو عضو مهم قلب و مغز در فردی که هوشیاری خود را از دست داده، انجام می‌شود و تلاش می‌شود تا گردش خون و تنفس به‌طور مصنوعی تا زمان برگشت جریان خون خودبخودی بیمار برقرار شود. اگر فرد دارای ضربان بوده ولی دچار قطع تنفس شده باشد، باید با تنفس مصنوعی دهان به دهان ادامه داد.

دفیبریلات

مراقبت های پیشرفته برای فیبریلاسیون بطنی، نوعی آریتمی که می تواند ناشی از ایست قلب ناگهانی باشد، به طور کلی شامل تحویل شوک الکتریکی از طریق دیواره سینه به قلب است. این روش، defibrillation نامیده می شود… این اغلب باعث می شود ریتم طبیعی قلب از سر بگیرد. شوک ممکن است توسط پرسنل اورژانسی و یا یک شهروند در صورت استفاده از defibrillator عمومی استفاده شود.

عوارض جانبی

هنگامی که ناگهانی ایست قلبی اتفاق می افتد، مغز شما اولین قسمت از بدن شما است که آسیب می بیند، زیرا بر خلاف ارگان های دیگر، ذخایر خون غنی از اکسیژن ندارد؛ و نیاز به عرضه بی وقفه خون دارد. کاهش جریان خون به مغز شما سبب بی نظمی می شود. اگر ریتم قلب شما به سرعت به ریتم طبیعی خود بازنگردد، آسیب مغزی اتفاق می افتد و نتیجه مرگ است. اگر ایست قلبی ناگهانی بیش از 8 دقیقه طول بکشد، بقاء نادر است. بازماندگان ایست قلبی ممکن است علائم آسیب مغزی را نشان دهند.

جلوگیری از ایست قلبی

راه مطمئن برای شناخت خطر ابتلا به ایست قلبی ناگهانی وجود ندارد، بنابراین کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی بهترین استراتژی است. این مراحل شامل بررسی های منظم، غربالگری برای بیماری های قلبی و زندگی شیوه زندگی سالم قلب با روش های زیر است:

 • اجتناب از سیگار و الکل
 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
 • از لحاظ جسمانی فعال باش
 • اگر با کسی که در معرض ایست قلب ناگهانی قرار دارد، زندگی می کنید، مهم است که در CPR آموزش ببینید.

بر گرفته از:

ایست قلبی ناگهانی به چه علت رخ می دهد؟

راهکار های درمانی در حین ایست قلبی

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «5 دلیل ایست قلبی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

19 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشین ببخشید پدر من ۴۹ سالشه سرحال و فعاله و تناسب اندام داره لاغر یا چاق نیس شبا خوابیدنی یهو میگه انگاری قلبم کار نمیکنه ضربانش خیلی خیلی پایین میاد و وقتی بلند میشه تپش و ضربان خیلی بالایی میگیره . خیلی میترسم به نظر شما چیه مشکلش . سیگاری الکی اصلا نیس چای خیلی زیاد مصرف میکنه

  • سلام بايد نوار قلب بدن اكو قلب و تست ورزش هم بدهند
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

 2. سلام خدمت شما
  شب گذشته حدود ساعت ۶ صبح در خواب احساس درد شدید در سمت چپ و بالا احساس کردم و فقط تونستم برای لحظاتی چشمام رو باز کنم و دستم رو روی قلبم گرفتم. متوجه نشدم که این درد چه مدتی طول کشید تا آروم بشه. این روزها علاوه بر احساس خستگی، کمی حس دل‌خفه دارم. ۲۸ سالمه به لحاظ جسمی مشکل خاصی ندارم فقط وزنم پایینه و استرس دارم. به نظر شما نیاز هست تا به پزشک مراجعه کنم یا خیر؟
  لطفا پاسختون رو به ایمیلم ارسال کنید مهمه برام

 3. سلام چکار کنیم سکته مغزی کنیم
  سکته قلبی سخته فقط فشار خون بالاشو دارم و همینطور درد قفسه سینه اونم بغصی وقتا

  • سلام شما باید مرتب زیر نظر متخصص قلب باشیم تا فشار خونتان کنترل شود
   همچنین با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید تا دارو جهت پیشگیری تجویز شود

 4. سلام
  میخواستم بدونم که چه بیماری های قلبی باعث ایست قلب میشود؟

  • سلام یکی از شایع‌ترین علل گرفتگی عروق و همینطور فشارخون درمان نشده است

 5. سلام بنده قلبم۴۰دوصده بعضی اوقات احساس مکث قلب تقریبا دوتا سه ثانیه دارم دکتر رفتم اکوو هولتر!۲۴ ساعته انجام دادم میگه اعصابه امکان ایست قلبی برام زیاده؟

  • سلام اگه اريتمي داريد و از بين ببريدش احتمالش نيست
   اگرم ضربانتون پايينه بايد از ضربان ساز استفاده كنيد
   اگه تحت درمان باشيد احتمال ايست قلبي نيست

 6. سلام دوهفته ی هست که تنگی نفس وسمت چپ بدنم تیر میکشه

 7. سلامـ دیشب از خواب پریدم ـو احساس خفگی کردم و انگار گلوم قفل شده بود و نفس از بینی و دهان نداشتم و. از پنجره سرمو بیرون کندم و سرفه شدید کردم و. بعد دو تا سه دقیقه وحشتناک نفس کشیدم.. ایست قلبی بوده به چه پزشکی مراجعه کنم. البته یکماهه ریه ام بخاطر پنومونی و… عفونت کرده و الان بهتر شدم با سی تی از ریه. کرونا نبود.. چیکارکنم

 8. با سلام، شب در خواب پا شدم و احساس کردم که حالت بیهوشی به من دست داد، عضلات ماهیچه‌ی پاهایم، داشتند به خواب می‌رفتند در حالی که ایستاده بودم! بعد کمی آب خوردم و عضلات ماهیچه پاهایم، کمی درد کردند بعد از این اتفاق.

  با تشکر، شاید در حد چندین ماه یک‌بار، این اتفاق که احساس بیهوشی به من دست دهد، برایم رخ دهد.

  سپاس از شما

 9. سلام و خسته نباشید و ممنون از سایت و مقاله های فوق العادتون
  در اثر ایست قلبی که نجات داده میشود ممکن است چه معلولیت هایی به وجود اید ؟

  • سلام
   ممکن است مغز در اثر کاهش اکسیژن آسیب ببیند
   و اثرات آن با توجه به منطقه مغزی آسیب دیده متفاوت است

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر