آکنه و جوش روی بینی؛ علت، نوع آکنه و بهترین درمان

آکنه و جوش روی بینی

آکنه یکی از شایع ترین بیماری های پوستی است که افراد دچار آن می شوند. آکنه می تواند تقریباً در هر نقطه از بدن ظاهر شود، اما بینی یکی از مستعد ترین نقاط بدن است. فرد می تواند با یافتن علت و نوع آکنه از جوش های آینده روی بینی خود جلوگیری نماید.

آکنه ولگاریس با جوش های سر سیاه یا سر سفید مشخص می شود. این حالت یک بیماری مزمن پوستی است که زمانی اتفاق می‌افتد که فولیکول‌های مو و غدد مرتبط با آن‌ها با چربی متورم یا مسدود شوند.

آکنه روزاسه هم یک بیماری شایع پوستی است که صورت را درگیر می کند. افراد مبتلا به روزاسه قرمزی پوست را تجربه می کنند که می تواند ماندگار باشد یا به سرعت از بین برود. روزاسه اغلب با جوش‌ها یا جوش‌های کوچک با مرکز زرد یا سفید یا پاپول‌هایی همراه است که جوش‌های کوچک و جامد یا تورم‌هایی بدون چرک هستند.

همان طور که گفتیم بینی شما یکی از شایع ترین محل های آکنه است. منافذ این ناحیه از نظر اندازه بزرگتر هستند، بنابراین می توانند راحت تر مسدود شوند. این امر می تواند منجر به جوش ها و برجستگی های قرمز رنگی شود که شبیه کیست هستند.

با این حال، همه آکنه های بینی یکسان ایجاد نمی شوند. قبل از اینکه بخواهید آکنه بینی را درمان کنید، باید منبع اصلی آن را تعیین نمایید.

 

نوع آکنه ولگاریس است یا روزاسه؟

تشخیص تفاوت بین آکنه ولگاریس و آکنه روزاسه ممکن است دشوار باشد زیرا علائم مشابهی دارند. آن‌ها همچنین می توانند هر دو روی بینی ایجاد شوند. با این حال، این دو شرایط بسیار متفاوت هستند.

آکنه ولگاریس مربوط به جوش ها، جوش های سرسیاه، کیست ها و سایر اشکال آکنه است. حتی این امکان وجود دارد که فرد همزمان آکنه ولگاریس و آکنه روزاسه را داشته باشد. فرد مبتلا با ارزیابی پوست خود می تواند این دو حالت را از هم تشخیص دهد. آکنه ولگاریس تمایل دارد منافذ مسدود شده را درگیر کند که می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

  • برجستگی های پر از چرک
  • جوش های سر سیاه
  • سرسفید

 

منافذ عمیق مسدود شده می تواند باعث ایجاد کیست یا پوسچول شود. این برجستگی‌ها عمیق‌تر و گاهی بزرگ‌تر هستند که در صورت لمس دردناک خواهند بود. اگر آکنه بینی دارید، ممکن است در قسمت های دیگر صورتتان مانند چانه و پیشانی نیز آکنه داشته باشید. آکنه می تواند در سایر قسمت های بدن نیز ایجاد شود.

آکنه روزاسه در درجه اول با قرمزی بیش از حد و تورم گسترده مشخص می شود. این علائم می تواند از بینی شروع شده و به نواحی نزدیک صورت شما مانند گونه ها گسترش یابد. بینی شما ممکن است به دلیل التهاب بزرگ شده به نظر برسد و جوش ها در نهایت روی پوست برافروخته ظاهر شوند.

 

علت آکنه ولگاریس چیست؟

آکنه ولگاریس به دلیل مسدود شدن منافذ ایجاد می شود. منافذ سالم با غدد چربی که سبوم تولید می کنند تا پوست شما را سالم و هیدراته نگه دارد، پشتیبانی می شود. با این حال، گاهی اوقات منافذ شما سبوم بیش از حد تولید می کنند.

هنگامی که سبوم با پوست مرده، کثیفی یا باکتری ترکیب شود، آکنه پدید می آید. بینی هم از نقاط به شدت آسیب پذیر است زیرا منافذ شما معمولاً در این ناحیه بزرگتر می باشد.

محل آکنه روی بینی شما می تواند نشان دهنده وضعیت سلامتی باشد. به عنوان مثال، آکنه در نوک جلویی بینی می تواند نشان دهنده مشکلات گوارشی باشد. آکنه کنار بینی ممکن است با نوسانات هورمونی مرتبط باشد.

چه چیزی باعث بروز روزاسه می شود؟

روزاسه در اثر بزرگ شدن عروق خونی ایجاد می شود که ممکن است قابل مشاهده باشند.

نام “آکنه روزاسه” می تواند کمی گمراه کننده باشد زیرا  به ما القا می کند که آکنه باعث بروز روزاسه می شود. آکنه روزاسه در واقع یک اصطلاح غیر معمول برای زیرگونه ای از روزاسه به نام روزاسه پاپولوپوستولار است.

آکنه و جوش روی بینی؛ علت، نوع آکنه و بهترین درمان

نحوه درمان آکنه ولگاریس

اگر آکنه ولگاریس را تجربه می کنید، گزینه های درمانی به نوع آکنه و التهابی و غیر التهابی بودن آن بستگی دارد.

 

آکنه غیر التهابی

آکنه غیر التهابی به جوش های جزئی، جوش های سرسیاه و سر سفید اشاره دارد. اکثر موارد به راحتی با داروهای بدون نسخه (OTC) درمان می شوند. تونرها، کرم‌ها و درمان‌های دارویی می‌توانند به شکستن باکتری‌ها، حذف چربی اضافی و خلاص شدن از شر سلول‌های خشک پوست کمک کنند.

اگرچه محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید می توانند مفید باشند، اسید سالیسیلیک برای این نوع آکنه موثرتر است. اسید سالیسیلیک با از بین بردن سلول‌های مرده اضافی پوست اطراف فولیکول‌های مو عمل نموده و در نتیجه از ایجاد آکنه جلوگیری می‌کند. این به عنوان رایج ترین نوع لایه بردار بتا هیدروکسی اسید (BHA) در نظر گرفته می شود.

لایه بردارهای آلفا هیدروکسی اسید (AHAs)، مانند اسید گلیکولیک، می توانند منافذ را باز کنند و در عین حال لکه های پیری را نیز کاهش دهند. رتینوئیدها هم ممکن است با باز کردن منافذ مسدود شده به این شرایط کمک کنند.

بهترین و راحت ترین انتخاب برای شما خرید محصولاتی است که حاوی اسید سالیسیلیک هستند.

لیست بهترین پزشکان متخصص پوست

آکنه التهابی

آکنه التهابی شدیدترین شکل آکنه است. معمولاً به صورت کیست یا گره ظاهر می شود. یکی از راه‌های تشخیص این نوع آکنه این است که بررسی نمایید آیا تورم زیادی در اطراف آکنه روی بینی شما وجود دارد یا خیر.

اگر آکنه التهابی شما نادر باشد، درمان‌های خانگی و محصولات OTC ممکن است مفید واقع شوند. به عنوان مثال، استفاده از یخ می تواند التهاب را کاهش دهد و یک پارچه شستشوی گرم می تواند به بیرون کشیدن چربی و چرک از عمق زیر پوست کمک کند.

برای آکنه التهابی شدید و عود کننده بینی، ممکن است لازم باشد به یک متخصص پوست مراجعه کنید. آنتی بیوتیک ها ممکن است به طور موقت جوش ها و کیست های شدید را تسکین داده و التهاب را کاهش دهند. رتینوئیدهای تجویزی، مانند ایزوترتینوئین (آکوتان)، به دلیل توانایی در کوچک کردن غدد چربی، حداکثر تسکین را ارائه می دهند. با این حال، ایزوترتینوئین می‌تواند عوارض جانبی جدی داشته باشد، بنابراین باید مزایا و معایب آن را به طور کامل با پزشک خود در میان بگذارید و از مصرف خودسرانه داروها خودداری نمایید.

 

نحوه درمان آکنه روزاسه

روزاسه یک بیماری پوستی حساس است که نیاز به درمان پزشکی دارد. داروهای خانگی و محصولات OTC برای درمان روزاسه پیشنهاد نمی شود، بنابراین یک قرار ملاقات با متخصص پوست خود ترتیب دهید. آنها می توانند به ایجاد یک برنامه درمانی مناسب کمک کنند.

 

داروها

پزشک ممکن است بریمونیدین (Alphagan P) را برای کاهش قرمزی و التهاب توصیه کند. این دارو با انقباض عروق خونی شما عمل می کند. با گذشت زمان، ممکن است به بهبود هر گونه جوشی که ایجاد شده است نیز کمک کند.

پزشک همچنین ممکن است داروهایی را تجویز کند که باعث تسکین فوری جوش های ناشی از آکنه روزاسه می شوند. آنتی بیوتیک ها معمولا برای آکنه التهابی استفاده می شوند و اثرات موقتی دارند. موارد دیگر مانند مترونیدازول و آزلائیک اسید برای استفاده طولانی مدت توصیه می شود. اگر هیچ یک از این داروها مؤثر نبود، پزشک ممکن است ایزوترتینوئین را به عنوان آخرین راه حل تجویز کند.

 

درمان های جایگزین

درمان های زیر ممکن است در بهبود و کنترل روزاسه مفید باشند:

  • درم ابریژن و میکرودرم ابریژن می‌توانند سلول‌های اضافی پوست را که منجر به آکنه می‌شوند، از بین ببرد.
  • تکنیک های کاهش استرس، مانند مدیتیشن و ماساژ، می تواند به کاهش التهاب زمینه ای کمک کند.
  • لیزر درمانی ممکن است قرمزی را کاهش دهد، اما نه لزوماً آکنه ای که ایجاد می کند.

 

چگونه از بروز جوش جلوگیری کنیم؟

ایجاد و حفظ یک روال منظم مراقبت از پوست،  بهتری روش برای حفظ تمیزی پوست و از بین بردن چربی های اضافی است. در عین حال، باید اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از ایجاد آکنه روی بینی انجام دهید.

 

اقداماتی از قبیل موارد زیر:

صورت خود را دو بار در روز با یک شوینده ملایم مبتنی بر ژل بشویید.

  • برای از بین بردن کثیفی و روغن اضافی از تونر استفاده کنید. تونرهای دارویی مزیت بیشتری برای درمان آکنه موجود دارند.
  • یک مرطوب کننده که برای نوع پوست شما طراحی شده است را انتخاب و تهیه کنید. این کار تضمین می کند که پوست شما به درستی هیدراته شده است تا غدد چربی شما بیش از حد تحت فشار قرار نگیرند و روغن آکنه زا بیشتری تولید نکنند.
  • یک یا دو بار در هفته از ماسک خاک رس استفاده کنید. این کار به خلاص شدن از شر منافذ مسدود شده روی بینی کمک می کند و در نهایت ممکن است منافذ شما را کوچکتر نشان دهد.
  • هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نه تنها خطر ابتلا به سرطان و چین و چروک پوست را افزایش می دهد، بلکه می تواند پوست شما را خشک کرده و تولید چربی در منافذ شما را افزایش دهد.

آکنه روزاسه با درمان روزاسه زمینه ای بهبود می یابد. داروهای تجویز شده، زمانی که طبق دستور مصرف شوند، می توانند به جلوگیری ایجاد جوش در بینی کمک کنند. درمان‌های سنتی آکنه می‌توانند روزاسه را بدتر کنند، بنابراین بدون مشورت با پزشک این درمان ها را امتحان نکنید.

اگر علاوه بر آکنه روزاسه، آکنه ولگاریس را نیز تجربه می کنید، باید به متخصص پوست خود مراجعه کنید. آنها می توانند به شما در تعیین بهترین برنامه درمانی برای خلاص شدن از شر جوش ها بدون تشدید روزاسه کمک کنند.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر