بعد از برداشتن ضایعات پوستی باید چه کارهایی انجام دهیم؟

  • 1398-07-28
  • 0
بعد از برداشت ضایعات پوستی باید چه کارهایی انجام دهیم؟

بعد از برداشتن ضایعه‌ی پوستی فرد می‌تواند بلافاصله به خانه برود. قبل از ترک مرکز پزشکی، کادر درمانی در مورد چگونگی مراقبت از زخم به فرد راهنمایی‌های لازم را می‌دهند. احتمالاً چند روز بعد برای بررسی زخم و کشیدن بخیه‌های احتمالی فرد باید دوباره به پزشک مراجعه کند. 

در مقاله «بعد از برداشت ضایعات پوستی باید چه کارهایی انجام دهیم؟» می‌خوانیم:


اگر برای برداشتن ضایعه‌ی پوستی از بی حسی استفاده شده، احتمالاً یک یا دو ساعت برای بازگشت حس زمان لازم است. اگر اطراف دهان بی حسی استفاده شده باشد، فرد باید از نوشیدن مایعات گرم خودداری کند. بعد از بین رفتن بی حسی احتمالاً فرد احساس سوزش خواهد کرد. 

دوره‌ی ریکاوری بعد از برداشتن ضایعات پوستی

زمان بهبود

اگر از روش بیوپسی یا کورتاژ استفاده شده باشد، سه هفته زمان لازم است تا زخم به طور کامل بهبود پیدا کند. برای کشیدن بخیه‌ها هم پزشک به فرد توصیه می‌کند که بعد از 14 روز دوباره به مطب مراجعه کند. 

اگر به کمک حرارت یا کریوتراپی ضایعه‌ی پوستی برداشته شود، پوست به چند هفته زمان نیاز دارد تا به حالت طبیعی خود بازگردد. افرادی که پوست تیره‌تری دارند، متوجه‌ی تغییر رنگ پوست خود می‌شوند ولی این تغییر رنگ بعد از چند هفته به حالت عادی باز خواهد گشت.

بعد از لایت تراپی هفته‌ها برای التیام جای ضایعه زمان باید صرف کرد. اگر بعد از برداشتن ضایعه‌ی پوستی فرد احساس درد داشته باشد، می‌تواند از مسکن‌هایی همچون ایبوپروفن (ibuprofen) استفاده کند.

مراقبت از زخم

برخی اقداماتی که پزشک یا پرستار احتمالا به شما توصیه خواهند کرد، عبارتند از:

  • از خاراندن ناحیه‌ای که ضایعه‌ی پوستی از آن برداشته شده خصوصا اگر دارای بخیه است، خودداری کنید‌. 
  • زخم را برای ۴۸ ساعت خشک نگه دارید و بعد از آن روزانه و به صورت مرتب آن را تمیز کنید.
  • اگر ناحیه‌ای که ضایعه‌ی پوستی از آن برداشته شده، ملتهب و یا قرمز رنگ شود و یا اینکه فرد در اطراف آن احساس درد داشته باشد، احتمال بروز عفونت وجود دارد و احتمالاً نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارد.

عوارض برداشتن ضایعات پوستی

در طول و یا بعد از فرایند برداشتن ضایعات پوستی ممکن است عوارضی هم رخ دهد. این عوارض عبارتند از:

عفونت

بعد از بسیاری از روش‌های برداشت ضایعات پوستی مانند بیوپسی و کورتاژ امکان ایجاد عفونت وجود دارد. نشانه‌های بروز عفونت دردناک شدن ناحیه‌‌ای است که ضایعه‌ی پوستی از آن برداشته شده است، از طرفی قرمزی و سوزش هم در این نواحی دیده می‌شود.

گاهی بر اثر عفونت، ترشحات پوستی هم دیده می‌شود. در صورت مشاهده‌ی عفونت به پزشک مراجعه کرده و در صورت صلاح‌ دید پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید.

تغییر حس پوست

گاهی بر اثر برداشت ضایعات پوستی، پوست بی حس شده و یا احساس سوزش خواهد داشت. این حالت زمانی اتفاق می افتد که نورون‌های سطح پوست آسیب ببینید، ولی با این همه این مشکل موقتی است.


تیره‌تر شدن ( hyperpigmentation) یا روشن‌تر (hypopigmentation) شدن پوست

این مشکل بعد از فرایند کرایوتراپی و یا دیگر جراحی‌ها اتفاق می‌افتد. این نواحی بیش‌تر از سایر سطح پوست دچار آفتاب سوختگی می‌شوند و بنابراین برای محافظت از آن باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد. این مشکل تغییر رنگ پوست بعد از درمان با نور هم ایجاد می‌شود.

ایجاد زخم‌های غیر طبیعی قرمز رنگ یا برآمده (keloids)

این زخم‌ها معمولاً دارای شکل ظاهری ناخوشایند بوده و به سختی درمان می‌شوند.

خونریزی غیر عادی

خونریزی بعد از انجام بیوپسی ناشی از برداشتن ضایعات پوستی طبیعی است، ولی اگر این خونریزی مداوم و وخیم باشد فرد باید به پزشک مراجعه کند. پزشک در مطب با استفاده از داروهای خاص و اقدامات تخصصی جلوی خونریزی را می‌گیرد.

اثرات جانبی برداشتن ضایعات پوستی

اثرات جانبی ناخواسته بوده و معمولا موقتی هستند.‌ نوع اثرات جانبی به نوع درمان ضایعات پوستی بستگی دارد و به شکل درد، التهاب و تورم خود را نشان می‌دهد.

بعد از انجام تمام عمل‌های برداشت التهاب پوستی که شامل بیوپسی و کورتاژ هم می‌شود، جای زخم بر روی پوست باقی می‌ماند.

میزان بزرگی و قابل توجه بودن این زخم به نوع عمل برداشت ضایعه بستگی دارد. زخم در ابتدا قرمز و برآمده است ولی به مرور زمان کوچک‌تر و محوتر خواهد شد.

برخی از ژل‌ها و کرم‌هایی که فرد بعد از برداشت ضایعه مصرف می‌کند، سوزش و خارش، قرمزی و درد ایجاد می‌کنند. این‌ها نشان دهنده‌ی این است که پوست به این درمان پاسخ داده است. التهاب زمانی که درمان را متوقف کنید، بهبود خواهد یافت.

منبع:

bupa.co.uk

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «بعد از برداشتن ضایعات پوستی باید چه کارهایی انجام دهیم؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر