چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟

 • 1398-08-11
 • ۵۰۹۴۹ بازدید
 • 224
چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟

در این مقاله به 6 سوال مهم درباره‌ی مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بواسیر خواهیم پرداخت و به آنها جواب خواهیم داد. سوالات خود درباره‌ی این موضوع را از پزشکان ما بپرسید.


بواسیر یا هموروئید (Hemorrhoid)، رگ‌های متورم و آماس‌کرده‌ای مشابه رگ‌های واریسی هستند که در مقعد و پایین راست‌روده به‌وجود می‌آیند. بواسیر می‌تواند در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا در اطراف ناحیه مقعد (بواسیر خارجی) به وجود بیاید. از هر چهار فرد بالغ، ۳ نفر به بواسیر دچار می‌شود. با اینکه بواسیر علل متعددی دارد، اما علت اصلی آن هنوز ناشناخته است.

خوشبختانه درمان‌های مختلفی برای بواسیر وجود دارد. بسیاری از افراد مبتلا به بواسیر با درمان‌های خانگی و تغییر سبک زندگی، مشکلشان رفع می‌شوند. اما اگر هر کدام از روش‌های متداول دیگر موثر واقع نشوند، گزینه‌ی دیگر عمل جراحی است.

عمل جراحی که در آن رگ‌های آماس‌کرده یا هموروئید برداشته می‌شود، هموروئیدکتومی (Hemorrhoidectomy) نام دارد. در این عمل جراحی، پزشک با برش‌های کوچکی در ناحیه‌ مقعدی توده‌ی هموروئیدی را کاملا برمی‌دارد. در عمل جراحی هموروئیدکتومی دو بیهوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل بیهوشی موضعی (که تنها ناحیه‌ی محل جراحی بی‌حس می‌شود که به آن بی‌حسی موضعی نیز گفته می‌شود) و بیهوشی عمومی (که فرد کاملا بیهوش می‌شود.) 

بعد از مرخص شدن از بیمارستان چه کنیم؟

اگر عمل جراحی بواسیر در بخش عمل جراحی روزانه انجام گرفته باشد، احتمالا بیمار در همان روز از بیمارستان مرخص می‌شود. پس از مرخص شدن از بیمارستان، مهم است که بیمار باقی روز را به‌خوبی استراحت کند تا اثرات باقیمانده بیهوشی بهبود پیدا کنند. در همین حال، بیمار حداقل به مدت ۲۴ ساعت نیاز به مراقبت دارد. 

آیا خونریزی خواهید داشت؟

انتظار این است که فرد پس از عمل جراحی بواسیر دچار خونریزی شود که کاملا طبیعی است. اما مقادیر خونی که بیمار روزانه از دست می‌دهد باید کمتر از یک فنجان تخم‌مرغ باشد. طی روزهای بعد از عمل جراحی، به تدریج از خونریزی کاسته می‌شود.

فنجان تخم‌مرغ

با این حال، بیمار به مدت ۶ یا ۸ هفته خونریزی جزئی یا لکه خون خواهد داشت. در صورتی که خونریزی بیش از حد معمول باشد یا اینکه مدت خونریزی بیش از حد انتظار طول کشید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

آیا درد خواهید داشت؟

بیمار در چند روز اول بعد از عمل جراحی بواسیر، درد زیادی را تحمل خواهد کرد و قبل از اینکه درد کاملا بهبود پیدا کند، درد بیمار به اوج می‌رسد و سپس فروکش می‌کند. عموما پزشکان برای تسکین درد به بیماران انواع آنتی‌بیوتیک‌ها، ملین‌ها یا داروهای رفع یبوست و احتمالا برخی پمپادها را برای بیماران خود تجویز می‌کنند. 

آیا دچار دفع غیر ارادی خواهید شد؟

توصیه می‌شود که در این مدت بیمار تا حد امکان مدفوع خود را نرم نگه دارد تا ناحیه مقعد آسیب نبیند و همین‌طور درد کمتری را متحمل شود. به همین جهت پزشک عموما برای بیمار داروهای ضد یبوست تجویز می‌کند که معمولا پس از عمل بیمار باید روزانه دو بار دوزهای ۲۰ میلی‌گرمی آن را مصرف کند.

این داروها به شل شدن مدفوع و کاهش فشار و درد کمک می‌کنند. ناحیه‌ی محل جراحی پس از عمل با پانسمان‌های مخصوصی پوشانده می‌شود که بیمار پس از اولین دفع مدفوع متوجه آن می‌شود.

 چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟

در همین حال، احتمالا بیمار تا ۶ هفته شاهد ترشح مخاط (رقیقی) از مقعد باشد که کاملا طبیعی است و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست. احتمالا بهتر باشد که از بالشتک زخم‌بندی برای جلوگیری از کثیفی لباس‌ زیر استفاده شود.

آیا می‌توانیم به صورت عادی استحمام کنیم؟

بله، اما باید سعی شود که ناحیه‌ی محل جراحی تا جای ممکن تمیز نگه داشته شود. توصیه می‌شود که محل جراحی را با آب گرم شستشو دهید.

شستشو با آب گرم همین‌طور برای کاستن از درد نیز مفید است. تا زمانی که زخم کاملا بهبودنیافته از صابون استفاده نکنید. استفاده از دستمال مرطوب بدون الکل نیز بعد از هر دفع مدفوع به تمیزی و کاستن از درد در ناحیه عمل جراحی کمک خواهد کرد.

همچنین از مصرف هرگونه مشروبات الکلی در هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند مترونیدازول (Metronidazole) جدا خودداری کنید. این دست آنتی‌بیوتیک‌ها، مانع عفونت در ناحیه‌ مقعدی می‌شوند و به کاهش درد نیز کمک زیادی می‌کنند. اما وقتی در هنگام مصرف این داروها فرد مشروبات الکلی نیز مصرف کند، ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ و درد شدید شکم را به‌همراه داشته باشد.

چه زمانی می‌توانید به سرکار بازگردید؟

از سر گرفتن فعالیت‌های عادی بستگی به خود فرد دارد، اما عموما یک هفته تا ۱۰ روز استراحت توصیه می‌شود. در همین حال، بیشتر بیماران به مدت دو هفته مرخصی می‌گیرند تا درد کاملا بهبود پیدا کند.

در هفته اول پس از عمل جراحی بواسیر، از انجام فعالیت‌های سنگین مانند بلند کردن وسایل و اشیای سنگین، ورزش یا دویدن خودداری کنید. توصیه می‌شود که بیمار به تدریج فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد. در همین حال، تا زمانی که زخم کاملا بهبودنیافته از شنا پرهیز کنید، با این حال، اگر خود فرد مشکلی ندارد می‌تواند رابطه جنسی برقرار کند.

آیا بواسیر دوباره عود می‌کند؟

احتمال عود مجدد بواسیر وجود دارد، اما رعایت برخی اصول می‌تواند احتمال بازگشت بیماری را به حداقل برساند. 

 • بیمار باید سعی کند تا جای ممکن از سفتی مدفوع جلوگیری کند. در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم به‌همراه مواد غذایی پر فیبر می‌تواند به نرمی مدفوع کمک کند. بیشتر غلات از جمله موسلی (صبحانه آماده‌ای حاوی دانه‌های کامل سبوس‌دار، ویتامین‌های گروه ب، میوه‌های خشک و خشکبار)، برنج و نان قهوه‌ای و پاستا، آلو و سایر میوه‌ها و سبزیجات از مواد غذایی پرفیبر محسوب می‌شوند. سعی کنید روزانه ۵ پرس میوه و سبزیجات میل کنید. هر پرس حدود ۸۰ گرم است. 
 • توصیه می‌شود مایعات زیادی، حدودا ۳ لیتر (حدود ۸ فنجان) در روز مصرف کنید تا مدفوع نرم‌تر شود و دفع آن راحت‌تر باشد.
 • برای مدتی طولانی در توالت ننشینید و سعی کنید هنگام دفع مدفوع به خود فشار نیاورید. هر وقت احساس می‌کنید که نیاز به دفع دارید به توالت بروید و جدا از به تعویق انداختن دفع مدفوع خودداری کنید. 
 • در صورت بارداری، سعی شود که حتی‌الامکان از بروز یبوست جلوگیری شود.

منبع:

.guysandstthomas.nhs.uk

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «چه کارهایی باید پس از عمل جراحی بواسیر انجام دهید؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

224 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام برای درمان هموروئید پیش ماما رفتم گفتن باید بیرون زدگی مقعدت رو جراحی کنم آیا ماما میتونه این کارو انجام بده؟

 2. سلام
  چند روز است عمل همورویید با لیزر انجام دادم بیشتر مایعات گفتن مصرف کنم ولی روزی چندین بار دستشویی می رم و هنگام دفع مدفوع سوزش و درد دارم چگونه این مشکلو برطرف کنم..ممنون از راهماییتون

 3. سلام
  حدود یک ماه هست عمل بواسیر و فیستول انجام دادم، معمولا نفخ و گاز معده‌ی زیادی دارم مخصوصا شبها، مدفوع نرمی دارم و تا گاز معده‌ام‌خالی نشه نمی‌تونم دفع مدفوع انجام بدم.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 4. سلام
  سه روزه عمل لیزر شقاق هموروئید انجام دادم زمان دفع مدفوع بسیار درد وسوزش دارم و هنوز احساس بیرون زدگی دارم لطفأ راه درمانش چیه خیلی درد دارم

 5. سلام مامانم امروز جراحی هموروئید داشت از موقعی که از اتاق عمل اومده بیرون مشکل در دفع ادرار داره

  • سلام
   این‌ مشکل رو باید با جراح ایشون در میون بگذارید

 6. سلام من سمت راست رودم بیرون زدگی به اندازه یک نخود دارم وهنگام دفع سوزش زیاد داروهای زیادی مصرف کردم وبی فایده بوده میخاستم ببینم بعداز جراهی درد زیادیو باید تحمل کنم ویا جراهی بالیزر برایم بهتر است ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام نه جراحي معمولا با ليز هست و دردش زياد نيست نترسيد

 7. سلام یه ماهی میشه جراحی هموروئید انجام دادم یه هفته ای میشه که التهاب داره طوریه ک بیرونه و دیده میشه و میسوزه قبلش اصلا سوزش والتهاب نداشتم طبیعیه؟؟؟؟؟

 8. سلام من ۵ روز که عمل بواسیر کردم همش احساس میکنم مقعمدم تنگ شده و وقتی انگشت میزنم انگار چیزی جلوش هست خیلی هم ملین استفاده کردم فقط در روز چند تکه مدفوع میاد و کار نمیکنه دیگه چیکار کنم مشکل از کجاست؟

 9. سلام من دانشجوی دکتری هستم دانشگاه امیر کبیر اما ب علت اینکه تا 19سالگی در خارج از کشور زندگی کردم واونجا با هم جنس خودم رابطه داشتم من ب عنوان معفول مقعدم گشاد شده الان ک در ایران زندگی میکنم چند باری برای استخدامی میخوام برم میترستم چون براساس معاینات پزشکی میفهمن وابروم میره برای عمل باید چکار کنم ممنون میشم ک کمکم کنین…..

 10. سلام چن روزه عمل بواسیر با لیزر انجام دادم سوزش شدید دارم بعد از دسشویی چه کار کنم ؟

 11. ایقد دهانه ی مقعدم تنگ شده ک احساس میکنم هیچوقت نتوانم بصورت عادی مدفوع کنم شرایطم خیلی ترسناکه خیلی ب خودم فشار میارم ولی بازم مدفوع دفع نیشه لطفأ کمکم کنید

 12. سلام وقت بخیر من الان ۳روزه عمل هموروئید با لیزر انجام دادم پیش دکتر زنان از وقتی عمل کردم تا الان مدفوع نکردم بعضی مواقع ایقد شدید میشه ولی هرکاری میکنم دفع نمیشه..شربت ملین خوردم ولی هیچ تأثیری نداشت

  • سلام راه بريد مرتب شوبت لامتولوز هر ٨ ساعت بخوريد همرا با شوبت منيزيوم هيدركستيد هر ١٢ ساعت ٥ سي سي

 13. سلام.وقت بخیر.سه روزی هست عمل لیزر شقاق انجام دادم.متاسفانه یک مقدار بیشتر ملین استفاده کردم که باعث 3 باربیرون روی شد.واحساس سوزش دارم.به نظرتون باعث زخم دوباره مقعد میشه یا به مرور ترمیم ورفع میشه؟

  • سلام خير
   موپيروسين و تريامسينولون موضعي مصرف كنيد
   همراه با عدم مصرف ملين

 14. سلام خسته نباشین من۳روزه که عمل هموروئیدکردم ولی نمیدونم چه غذاهایی بخورم فقط سوپ ومایعات میخورم وشکمم چندروزه اصلا‌کارنمیکنه حدودا۴روزی میشه بنظرتون چیکارکنم یعنی مشکل ازتغذیمه؟

  • سلام شوبت لاكتولوز هر ٨ ساعت ٥ سي سي مصرف كنيد غذاتونو يكم از حالت آبكي غليظ تر كنيد

 15. سلام الا نزدیک ۳ ساله موقعه دسشویی کردن درد دارم و خونریزی شدید ک بعدس دور مقعدم دونه های بزرگ میزنه بیرون چکار کنم ایا بعد از عمل خوب میشم ؟

 16. سلام من هموروئید داشتم با لیز عمل کردم الان برنامه غذایی باید داشته باشم

  • سلام بايد مرتب مايعات بخوريد و فيبر و ميوه دياد مصرف كنبد

 17. سلام وقت بخیر من حدودا۱هفته اس که عمل هموروئید انجام دادم بجز یک بیرونزدگی که هنوزهست یک قسمت زیراین زائده بخیه نشده و بازهست

 18. سلام برای کاهش درد چه مسکنی پیشنهاد میکنید

  • سلام استامينوفن- اگر مشكل معده يا قلب نداريد ايبوبروفن هم خوبه

 19. سلام
  بعداز چهل روز از جراحی همورئید بی اختیاری درگازشکم دارم.آیا این مشکل رفع میشود یاغیرطبیعیه؟

 20. سلام.حدودچهل روز قبل عمل همورئید وسیع وسنگینی داشتم که بالیزر وچاقوی جراحی انجام شد.چون سه ماه از زایمانم گذشته بود زیاد دارو وملین نخوردم چون از طریق شیر بچه هم اذییت شد وشکمش روان میشد.خودم فیبر ومایعات فراوان میخورم وشکمم کاملا روان وخوب کارمیکنه (روزی یک یادوبار بدون زور زدن)چون تنگی مقعد نگیرم یک قسمت بالای مقعدم رودکترم عمل نکرد وگفت مثل یه گوشت آویزان باقی میمونه.حالا همون جا خیلی شدیدمیخاره وکمی هم متورم شده بقیه جاهاش هم حدودا80%خوب شده .میخواستم ببینم چقدطول میکشه خوب شم وبرای خارش چکارکنم.هم بخاطر کرونا هم چون بچه ی کوچیک دارم امکان رفتن به مطب ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام خسته نباشید من بواسیر و شقاق دارم که یکی از دکتر ها گفتن لیزر در مطب و دکتر بعدی گفته عمل در بیمارستان نمی دونم چیکار کنم و‌کدوم عمل بهتره؟من آدم ضعیفی هستم و سریعا غش میکنم هنگام دیدن خون،به نظر شما کدوم عمل واسم بهتره؟

 21. سلام من ۱۳ روزه جراحی بواسیر انجام دادم ولی بیرون زدگی شددیتر از قبل عمل دارم وخونریزی شدید باید چکار کنم پیش دکترم رفتم گفت دوماه صبر کن ولی نه میتونم راه برم ونه میتونم بشینم لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 22. برا ی عفونت بعد از عمل بواسیر باید چکار کنیم

  • سلام كپسول سفالكسين ٥٠٠ ميلي گرم هر ٦ ساعت بخوريد همراه با شستشو مرتب با نرمال سالين

 23. سلام. یک هفته هست عمل فیشر با لیزر انجام دادم. خونریزی و درد نداشتم اما دو روزه عجیب خارش دارم. رفتم دیروز دکترم گفت خوب میشی اما دارو نداد واسه خارش. واسه خارش چکار کنم؟

 24. سلام خسته نباشید. واسه درمان هموروئید پیش چه دکتر متخصصی باید رفت؟

 25. من برای عمل جراحی بواسیر از نوع ۴ که درد وحشتناکی دارد به هر دکتر خوب در مشهد معرفی کردند رفتم فقط پماد و کپسول دادند بسیار درد دارم واسه کم کردن درد چه کنم .سپاسگزارم

 26. آیا عمل جراحی فیشر (گروه۴)با لیزر انجام میگیرد و زمان یا طول درمان چقدر میباشد

 27. سلام من به هفته هست عمل کردم همورید سمت راست مقعد بیرون زده بودالان یه مایع زرد رنگ نیمه سفت ترشح دارم ایا پماد اخلی مقعد استفاده کنم انتی همورید اشکالی ندارد

  • سلام
   به پزشک برای بررسی از نظر عفونت زخم مراجعه کنید

 28. سلام ۲روزه عمل جراحی هموروید انجام دادم دیدم یکی از برآمدگی های کنار مقعد برداشته نشده وحتی بزرگتر شده والتهاب داره به نظر شما چرا پزشک جراح کامل کار انجام نداده ؟

  • سلام
   جراحی جوری انجام می شود که اختلال در کار اسفنگتر مقعد و بی اختیاری در مدفوع ایجاد نشود
   به پزشک خود اعتماد داشته باشید

 29. دوهفتس عمل بواسیرانجام دادم هنوز کمی خونریزی دارم وسوزش چیکارکنم سوزش کم بشه

 30. سلام وقت بخير
  جراحي بواسير رو انجام دادم با توجه به اينكه شربت ملين استفاده ميكنم و دفع رواني دارم ولي سوزش وحشتناكي دارم طوري ك از درد و سوزشش گريه ميكنم بايد چيكار كنم

  • سلام خسته نباشی من ۴ ماه پیش جراحی هموروئید داشتم دفع معمولی دارم اما با درد از سمت چپ همراهه.پماد آنتی هموروئید زدم فکر میکنم هموروئید داخل مقعدم عود کرده باز

   • وقتی خودم پماد زدم متوجه شدم ک چیزی هست لمس ک میشه درد دارم لطفاً راهنماییم کنید

    • سلام من هنوز پیش دکتر نرفتم موقتی بخوام رفع بشه باید چیکارکنم موقع توالت رفتن خیلی اذیت میشم چ داروهایی مصرف کنم؟ممنون

  • باسلام خیلی مفیدبود.اما من ۵ روز عمل همورویید انجام دادم بی اشتهایی وضعف شدیددارم.بعدازخوردن غذا حداکثر۱ساعت دیگر به دستشویی میروم وروزانه ۸تا۱۰بار برای دفع مدفوع میروم .ایا این طبیعی است

   • سلام
    اگر قوام مدفوع اسهالی است و تب یا درد بدن و بی حالی دارید باید معاینه شوید و آزمایش انجام شود
    در غیر اینصورت فعلا اقدامی نیاز نیست

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر