فواید جینسینگ برای بدن

جینسینگ به 11 گونه مختلف از یک گیاه کوتاه و کند رشد با ریشه های گوشتی اشاره دارد. این گیاه دارای ریشه ای به رنگ روشن و چنگالی شکل، ساقه ای نسبتا بلند و برگ های سبز رنگ بیضی شکل است.

هم جینسنگ آمریکایی (Panax quinquefolius، L.) و هم جینسنگ آسیایی (P. Ginseng) ممکن است انرژی را افزایش دهد، سطح قند خون و کلسترول و استرس را کاهش داده، آرامش را تقویت نموده، دیابت را درمان کند و اختلال عملکرد جنسی در مردان را مدیریت نماید.

فواید جینسینگ برای بدن

مردم به طور سنتی از جینسینگ برای کمک به طیف وسیعی از شرایط پزشکی استفاده می کنند. محققان بر این باورند که جین سنوزیدها، اجزای شیمیایی موجود در جینسینگ، مسئول هر گونه اثرات بالینی این گیاه هستند.

محصولات جینسینگ می توانند از نظر کیفیت و خواص دارویی بالقوه متفاوت باشند. یک فرد باید قبل از خرید مواد تشکیل دهنده هر محصول جینسینگ را بررسی کند، زیرا برخی از محصولات ممکن است حاوی مقدار کم یا ناچیز جینسنگ باشند و برخی ممکن است حاوی مواد دیگری باشند.

 

محققان معتقدند که جینسینگ ممکن است دارای مزایای سلامتی زیر باشد:

 

افزایش انرژی:

جینسینگ ممکن است به تحریک فعالیت فیزیکی و ذهنی در افرادی که احساس ضعف و خستگی می کنند کمک کند. یک مطالعه روی 21 مرد و 69 زن نشان داد که جینسینگ نتایج خوبی در کمک به افراد مبتلا به خستگی مزمن نشان داد.

مطالعه‌ای در سال 2014 بر روی افرادی که درمان سرطان را دریافت کردند، نشان داد که جینسینگ به کاهش خستگی مرتبط با سرطان کمک می‌کند.

عملکرد شناختی واضح تر:

جینسینگ ممکن است فرآیندهای تفکر و شناخت را بهبود بخشد. بر اساس مطالعات انسانی و آمینال، اجزای جینسینگ پتانسیل درمان برخی از نقایص شناختی را دارند. این مطالعات نشان داد که جینسینگ می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد، که می تواند منجر به افزایش عملکرد شناختی شود.

یک مطالعه در سال 2016 در مورد اثرات جینسینگ قرمز کره ای بر عملکرد شناختی در بیماران مبتلا به آلزایمر نیز امیدوار کننده بود. این مطالعه شامل 14 نفر، سه مرد و 11 زن، با میانگین سنی 74.93 سال بود. بیماران به مدت 12 هفته 4.5 گرم جینسینگ قرمز کره ای دریافت کردند. این مطالعه به این نتیجه رسید که جینسینگ قرمز کره ای به بهبود عملکرد لوب پیشانی مغز کمک می کند.

 

اثرات ضد التهابی:

جینسینگ ممکن است التهاب را کاهش دهد. طبق یک مطالعه در سال 2020، جین سنوزیدها، اجزای فعال جینسینگ، ممکن است مسیرهایی را در سیستم ایمنی بدن هدف قرار دهند که می توانند التهاب را کاهش دهند.

 

درمان اختلال نعوظ:

مردان ممکن است برای درمان اختلال نعوظ از جینسینگ استفاده کنند. یک مطالعه در سال 2012 بر روی 119 مرد با اختلال نعوظ خفیف تا متوسط ​​نشان داد که عصاره جینسینگ عملکرد کلی جنسی را بهبود می بخشد.

 

پیشگیری از آنفولانزا:

تحقیقات در مورد اثرات جینسینگ بر روی موش ها نشان می دهد که بین جینسینگ و درمان و پیشگیری از آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) ارتباط وجود دارد.

یافته‌های یک مطالعه دیگر نشان می‌دهد که عصاره جینسینگ قرمز می‌تواند بقای سلول‌های اپیتلیال ریه انسان آلوده به ویروس آنفولانزا را بهبود بخشد.

 

کاهش قند خون:

یک مطالعه در سال 2014 نشان می دهد که جینسینگ ممکن است به کاهش قند خون و درمان دیابت کمک کند. جین سنوزیدها ممکن است بر تولید انسولین در لوزالمعده تأثیر بگذارند و با استفاده از مکانیسم های دیگر مقاومت به انسولین را بهبود بخشند.

 

اثرات جانبی

اگرچه مصرف جینسینگ به طور کلی بی خطر است، مردم عوارض جانبی زیر را گزارش کرده اند:

زنان همچنین ممکن است سینه‌های متورم و خونریزی واژینال را تجربه کنند.

 

افراد ممکن است هنگام استفاده از جینسینگ با دسته ای از داروهای ضد افسردگی به نام مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs) یک تعامل متوسط ​​را تجربه کنند. جینسینگ می تواند اثرات فشار خون، دیابت و داروهای قلبی از جمله مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین را تغییر دهد. هرگز بدون مشورت با پزشک، جینسینگ و داروهای قلب را همزمان مصرف نکنید.

این گیاه همچنین می تواند خطر خونریزی را در صورت مصرف با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین افزایش دهد.

 

منبع : medicalnewstoday

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر