تشخیص سرطان سینه در دوران بارداری شایع نیست. اصطلاح سرطان سینه در بارداری به سرطان سینه در هر زمان از بارداری یا در سال اول پس از زایمان، گفته می‌شود.

سرطان سینه در حاملگی در حدود 1 در 1000 تا 1 در 10000 بارداری ممکن است اتفاق بیفتد.

بارداری باعث ایجاد سرطان سینه نمی‌شود اما اگر شما قبلا برخی از سلول‌های سرطان پستان را داشته باشید تغییرات هورمونی حاملگی می‌توانند سبب رشد سلول‌های سرطانی شوند.

تشخیص و درمان سرطان سینه در بارداری

تشخیص و درمان سرطان پستان در دوران بارداری پیچیده است. هدف پزشکان این است که در صورت امکان سرطان را از بین ببرند؛ یا از گسترش و پخش شدن سرطان جلوگیری کنند. همچنین از سلامتی نوزاد شما مراقبت کنند. تیم مراقبت از سرطان و متخصص زنان و زایمان باید با هم هماهنگ باشند تا بهترین مراقبت برای شما و کودک شما را فراهم کنند.

هیچ مورد شناخته شده‌ای وجود ندارد که نشان دهد سرطان سینه می‌تواند به جنین گسترش پیدا کند؛ هرچند مواردی از گسترش سرطان به جفت مشاهده شده است. در یک مطالعه بچه‌هایی که بالای ۱۸ سال سن داشتند و مادرانشان در زمان بارداری آنها، در معرض شیمی درمانی بودند بررسی شدند و هیچ کدام از آنها سرطان یا سایر اختلالات جدی را نداشتند. برخی از درمان‌ها ممکن است تا زمان به دنیا آمدن نوزاد به تاخیر بیفتند و هدف پزشکان این است که مراقبت کودک را تا زمانی که دوران بارداری به طور کامل سپری شود به نحو احسن انجام دهند.

شواهد قابل اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد شانس بقای فرد درگیر با سرطان سینه با پایان دادن به بارداری افزایش پیدا کند و بعید است که چنین چیزی وجود داشته باشد. زنانی که سرطان سینه دارند و باردار هستند، در مقایسه با زنانی که نمونه مشابهی از همان سرطان را دارند ولی باردار نیستند، هر دو گروه سرنوشت مشابهی دارند.

گزینه‌های درمان سرطان پستان در دوران بارداری چیست؟

پزشک برای برگزیدن نوع درمان موارد زیر را در نظر می‌گیرد:

 • اندازه تومور
 • گرید تومور که نشان‌دهنده این است که سرطان چگونه و با چه سرعتی رشد و گسترش پیدا می‌کند.
 • وضعیت سلامتی عمومی شما
 • مدت زمانی که از حاملگی شما باقی مانده است و …

جراحی سینه

درمان اولیه برای سرطان پستان جراحی است، حتی اگر شما باردار باشید.

جراحی ممکن است به صورت ماستکتومی (حذف کامل پستان) با حذف گره لنفاوی یا لامپکتومی (جراحی با حفظ پستان) باشد. جراحی سینه در مراحل اولیه سرطان پستان در دوران بارداری ایمن است. اگرچه بیهوشی عمومی ممکن است برخی خطرات را برای نوزاد به وجود آورد.

شیمی درمانی

به طور کلی شیمی درمانی در طول سه ماهه اول بارداری، زمانی که ارگان‌های داخلی کودک رشد می‌کنند انجام نمی‌شود. مطالعات نشان می‌دهند استفاده از مواد شیمی درمانی در سه ماهه دوم و سوم ایمن‌تر است و البته در سه هفته پایانی بارداری نیز از شیمی‌درمانی استفاده نمی‌شود.

استفاده از شیمی درمانی به نوع سرطان پستان و میزان تهاجم آن بستگی دارد. از گزینه‌های درمانی دیگر این است که صبر کنید تا پس از وضع حمل شیمی درمانی را آغاز کنید.

رادیوتراپی (پرتو درمانی)

طبق منابع معتبر دوزهای بالای رادیوتراپی در هر زمان از بارداری می‌توانند باعث افزایش خطر بروز آسیب به نوزاد شود. این خطرات عبارتند از:

 • سقط جنین
 • رشد آهسته جنین
 • نقص‌های هنگام تولد
 • سرطان دوران کودکی

به همین دلیل پرتودرمانی معمولاً تا پس از تولد نوزاد به تاخیر می‌افتد.

هورمون درمانی و درمان‌های هدفمند

به نظر نمی‌رسد داروهای هورمونی و درمان‌های هدفمند در طول بارداری ایمن باشند. این درمان‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • مهارکننده‌های آروماتاز
 • Avastin
 • Herceptin
 • تاموکسیفن
 • tykerb
 • Ibrance

ماستکتومی

در دوران بارداری صرف نظر از این که شما حامله هستید درمان اصلی برای سرطان پستان جراحی است. لامپکتومی همراه با پرتودرمانی صورت می‌گیرد ولی برای پرتو درمانی باید تا زمانی که نوزاد متولد می‌شود صبر کرد. مثلا می‌توان از این روش هنگامی استفاده کرد که شما نزدیک به موعد زایمان هستید و رادیوتراپی خیلی به تاخیر نمی‌افتد، در غیر این صورت ماستکتومی گزینه بهتری است. هنگامی که شما قرار است ماستکتومی شوید؛ جراح گره‌های لنفاوی را بررسی می‌کند تا ببیند آیا سرطان گسترش پیدا کرده است و گره‌های لنفاوی را درگیر کرده یا خیر. گاهی اوقات برای بررسی گره‌های لنفاوی از رنگ و ردیاب‌های رادیواکتیو استفاده می‌شود که با توجه به اینکه شما در چه زمانی از بارداری قرار دارید ممکن است آن را به شما پیشنهاد دهد.

 بیهوشی عمومی ممکن است خطراتی را برای کودک به همراه داشته باشد. جراح، متخصص زنان و زایمان و متخصص بیهوشی با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا تصمیم بگیرند که بهترین زمان و روش برای انجام عمل جراحی چیست.

 تغذیه با شیر مادر و درمان سرطان پستان

پس از ماستکتومی، ممکن است بتوانید نوزاد خود را با شیر مادر تغذیه کنید، اما بافت اسکار ناشی از جراحی و کاهش حجم شیر می‌تواند مشکل‌ساز باشد. البته اگر پستان دیگر شما تحت تاثیر سرطان قرار نگرفته باشد می‌توانید برای شیردهی از آن استفاده کنید.

اگر ماستکتومی یک طرفه شده‌اید؛ می‌توانید از پستان دیگر نوزاد خود را تغذیه کنید.

شیمی درمانی، هورمون تراپی و دارو درمانی‌های هدفمند می‌توانند از طریق شیر به نوزاد شما منتقل شوند. اگر شما مایل به شیردهی به نوزاد خود هستید، باید با متخصص زنان و پزشک انکولوژیست خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که شیردهی خطری برای نوزاد شما در پی ندارد.

سرطان پستان هنگامی که شما باردار هستید می‌تواند برای شما و خانواده‌تان بسیار استرس‌زا باشد. می‌توانید از یک درمانگر کمک بگیرید.

برای شروع می‌توانید از مرکز انکولوژی و مرکز درمان خود برای ارجاع به درمانگران و گروه‌های حمایت سوال کنید.

همچنین می‌توانید سوالات خود در مورد شیردهی را با مشاور تغذیه در میان بگذارید.

در مورد برنامه‌های پشتیبانی و خدمات در منطقه خود، با انجمن سرطان سینه تماس بگیرید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «مدیریت و درمان سرطان سینه در بارداری»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر