علت فشار خون بالا و نبض پایین؛ ارتباط با هم و نگرانی ها

چرا فشار خون بالا دارم، اما نبضم پایین است؟
اشتراک گذاری 5 نظر

فشار خون و نبض دو نوع اندازه گیری هستند که پزشک برای نظارت بر سلامت قلب و سلامت کلی بدن استفاده کند. در حالی که آنها به هم شبیه هستند، اما هر کدام می توانند چیزهای بسیار متفاوتی در مورد آنچه در بدن اتفاق می افتد بیان کنند. نبض که ضربان قلب نیز نامیده می شود، به تعداد دفعاتی که قلب در یک دقیقه می زند، اشاره دارد. نبض معمولی بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است.

فشار خون تخمینی از نیرویی است که خون به رگ های خونی وارد می کند. مقدار معمول برای فشار خون 120/80 است. پزشکان فشار خون را زمانی بالا فرض می کنند که سیستولیک (عدد بالا) بین 130 تا  139 و دیاستولیک (عدد پایین) از 80 تا 89 باشد. اگر فشار خون بالا با نبض پایین دارید، به این معنی است که خون فشار بیشتری بر رگ های خونی شما وارد می کند، اما ضربان قلب کمتر از 60 بار در دقیقه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه این ترکیب چه معنایی برای سلامتی دارد، ادامه مطلب را بخوانید.

چه رابطه ای بین فشار خون بالا و نبض پایین وجود دارد؟

برای در نظر گرفتن اینکه چگونه نبض و فشار خون می توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند، نبض خود را به عنوان یک سیستم الکتریکی و فشار خون را به عنوان لوله کشی در نظر بگیرید. نبض بیشتر توسط تکانه های الکتریکی کنترل می شود. این تکانه‌ها در قلب حرکت می‌کنند و به بطن ها می‌گویند که در زمان همسان ضربان داشته باشند. ورزش، استرس، ترس و عوامل دیگر می توانند نبض را تسریع کنند و بی تحرکی می تواند سرعت آن را کاهش دهد.

این سیستم الکتریکی حرکت پمپاژ را تحریک می کند و سیستم لوله کشی قلب را به حرکت در می آورد. وقتی «لوله‌ها» یا رگ‌های خونی مسدود نباشند، خون به راحتی در آنها جریان می‌یابد.

اگر رگ‌های خونی شما باریک است یا دارای نوعی انسداد است، قلب برای پمپاژ خون باید یا بیشتر فشار بیاورد یا تندتر بزند. این امرمنجر به فشار خون بالا می شود. وقتی فشار خون و نبض از تعادل خارج می شود، قلب را تحت فشار قرار می دهد. همچنین ممکن است شما طیف وسیعی از علائم از جمله موارد زیر را تجربه کنید:

در موارد بسیار شدید، ضربان قلب پایین و فشار خون بالا می تواند منجر به ایست قلبی شود.

علت فشار خون بالا و نبض پایین چیست؟

عوامل متعددی می تواند باعث ترکیبی از فشار خون بالا و نبض پایین شود.

ضخیم شدن بافت قلب

فشار خون بالا می تواند به طور بالقوه و در دراز مدت منجر به کاهش نبض شود. فشار خون بالا می تواند باعث بازسازی بافت های قلب شود. به عنوان مثال، ممکن است بافت در تلاش برای ضربان بیشتر ضخیم تر شود. انتقال تکانه های الکتریکی برای این بافت ضخیم سخت تر است. در این حالت انتقال تکانه های الکتریکی بیشتر طول می کشد، در نتیجه، نبض کند می شود.

داروهای فشار خون

برخی از داروهای مورد استفاده برای فشار خون بالا، به ویژه مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های کانال کلسیم نیز می توانند باعث کاهش نبض شوند. به منظور کاهش فشار خون، این داروها نبض را کاهش می دهند و بار کاری را که بر روی قلب گذاشته می شود کاهش می دهند.

صدمات تروماتیک یا خونریزی داخلی

آسیب مغزی تروماتیک یا خونریزی در اطراف مغز نیز می تواند ترکیبی از فشار خون بالا و نبض پایین را ایجاد کند. هم صدمات و هم خونریزی باعث افزایش فشار بر روی مغز شده که منجر به رفلکس کوشینگ می شود.

علائم رفلکس کوشینگ عبارتند از:

 • ضربان قلب آهسته
 • فشار خون بالا
 • تنفس نامنظم یا بسیار آهسته

اگر اخیراً دچار هر نوع آسیبی به سر شده اید و متوجه این علائم شدید، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

آیا باید نگران فشار خون بالا و نبض پایین باشم؟

اگر از داروهای فشار خون استفاده می کنید و کمی فشار خون بالا و نبض پایین دارید، این موضوع جای نگرانی ندارد. اما اگر هیچ دارویی مصرف نمی کنید، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. این امر به ویژه در صورت داشتن علائم نبض پایین مانند سرگیجه یا تنگی نفس مهم است. محدوده معمولی 60 تا 100 ضربه در دقیقه هم میانگین اندازه‌گیری نبض و هم ضربان قلب بیشتر افراد برای پمپاژ خون کافی در بدنشان است. برخی افراد ممکن است نبض کمتری داشته باشند.

از این افراد می توان به ورزشکاران یا ورزشکارانی که فرم بدنی بسیار خوبی دارند اشاره کرد. آنها ماهیچه قلب خود را قوی تر کرده اند. در نتیجه، قلب به طور موثرتری پمپاژ می کند و به این معنی است که نیازی به ضربان بیشتر ندارد. ورزش همچنین می تواند به طور موقت فشار خون را افزایش دهد. بنابراین، اگر به طور منظم ورزش می کنید، ممکن است به طور طبیعی نبض پایین و فشار خون بالاتری را بلافاصله پس از تمرین تجربه کنید.

چشم انداز چیست؟

فشار خون بالا و نبض پایین زمانی اتفاق می‌افتد که شما داروی فشار خون بالا مصرف می‌کنید. اما این امر همچنین می تواند نشانه یک آسیب جدی یا فشار خون بالای درمان نشده باشد. پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا با توجه به سابقه پزشکی و علائمی که دارید، به نگرانی خود در این مورد بپردازید و درمان شوید.

منبع : healthline

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

5 دیدگاه در “علت فشار خون بالا و نبض پایین؛ ارتباط با هم و نگرانی ها

 • Avatar

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان بنده ۵۵ سال دارم و تا بحال دارویی مصرف نکرده ام و مشگلی نداشتم چند روزی است به محض احساس سرماخوردگی و یا خستگی ، مخصوصا در محیطهای گرم فشارخونم بالا میرود و پزشگ هم بعد از تست داروئی را برای کنترل فشار پائینم تجویز کرده ولی داروی فوق تأثیری نداشته گاه گاهی فشارخونم بالا می رود

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   متخصص قلب تجویز کردن؟ اکو و تست ورزش انجام شده؟

   پاسخ
 • Avatar

  علت فشار خون بالا و ضربان بالا چیست ؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   علل زیادی مطرحه
   نیاز به ازمایش خون و چکاپ قلبی هست

   پاسخ
 • Avatar

  بسیارعالی۰۰۰

  پاسخ

نوبت اینترنتی متخصص قلب و عروق