علت ابتلا به سرطان پروستات چیست و چه علائمی دارد؟

 • 1398-12-10
 • 6
علت سرطان پروستات چیست؟

علت سرطان پروستات چیست و علایم و نشانه‌های آن چیست؟ سرطان پروستات یکی از بیماری‌های شایع مردانه است. در این مقاله درباره‌ی علل و علایم این بیماری صحبت خواهیم کرد .

در این مقاله می‌خوانیم:

سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات  (Prostate cancer) سرطانی است که در غده‌ی پروستات (غده کوچکِ گردو شکلی) به وجود می‌آید. این غده وظیفه تولید مایع منی را برعهده دارد که اسپرم را تغذیه و منتقل می‌کند. سرطان پروستات یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در میان مردان است.

 سرطان پروستات عموما به آرامی رشد می‌کند و در مراحل اولیه تنها به غده‌ی پروستات محدود می‌شود، جایی که ممکن است آسیب جدی به بدن وارد نکند.

 با اینکه برخی از انواع سرطان پروستات به آهستگی رشد کرده و ممکن است به درمان‌های حداقلی یا حتی به درمانی نیاز نداشته باشند، انواع تهاجمی آن به سرعت سرایت می‌کنند. در صورتی که سرطان پروستات در همان مراحل اولیه (یعنی هنگامی که هنوز به خود غده‌ی پروستات محدود است) به موقع تشخیص داده شود، احتمالا موفقیت در درمان بیماری بسیار بالا است.

سرطان پروستات چیست؟

علایم سرطان پروستات چیست؟

سرطان پروستات سرطانی است که در غده‌ای به نام پروستات در دستگاه تناسلی مردان (درست زیر مثانه) پدید می‌آید. در اکثر موارد، سرطان پروستات در مراحل اولیه علامت و مشخصه‌ی بارزی ندارد.

سرطان پروستات عموما از طریق «آزمایش آنتي ژن اختصاصي پروستات (PSA)»قابل تشخیص است. اگر هر کدام از این آزمایش‌ها سرطان پروستات را تشخیص دادند، نیاز است که فرد تحت‌نظر پزشک قرار گرفته و آزمایش‌های بیشتری روی او انجام گیرد.

علایم سرطان پروستات در مراحل پیشرفته بروز پیدا می‌کند. این علایم و مشخصات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تکرر ادرار
 • کاهش فشار جریان ادرار یا دشواری در تخلیه مثانه
 • نیاز به ادرار مکرر در طول شب
 • مشاهده خون در ادرار
 • مشاهده خون در مایع منی
 • اختلال در نعوظ (یا ناتوانی جنسی)
 • درد یا سوزش در هنگام ادرار که بسیار کمتر از موارد دیگر شایع است.
 • ناراحتی یا درد هنگام نشستن که از بزرگ شدن غده‌ی پروستات ناشی می‌شود.

برخی از مردان مبتلا به سرطان پروستات هیچ کدام از این تغییرات را مشاهده نمی‌کنند. عارضه‌های غیرسرطانی پروستات مانند «هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH)» یا بزرگ‌شدگی غده پروستات نیز می‌تواند باعث بروز علایم فوق شده باشد.

علایم سرطان پروستات چیست؟

همین‌طور ممکن است که علت بروز این علایم عارضه یا بیماری دیگری غیر از سرطان پروستات باشد. علایم و مشخصات مجاری ادراری همچنین می‌تواند بر اثر عفونت مثانه یا بیماری دیگر بروز پیدا کنند. 

در صورتی که سرطان پروستات به بافت‌ها و اندام‌های دیگر سرایت کند، بیمار ممکن است موارد زیر را تجربه کند که عبارتند از:

 • درد در نواحی کمر، باسن، ران، شانه یا سایر استخوان‌ها
 • وَرم یا تجمع مایعات در پاها 
 • کاهش وزن بدون دلیل خاص
 • ضعف و خستگی
 • تغییر در عادات اجابت مزاج

در صورتی که هر کدام از علایم و مشخصات بالا را تجربه کردید، بهتر است به پزشک مراجعه کند. پزشک علاوه بر سوال در مورد این علایم از دفعات و مدت بروز هرکدام از علایم بالا سوال می‌پرسد. این سوالات به پزشک معالج کمک می‌کند علت اصلی بروز این علایم را تشخیص دهد.

در صورتی که بیماری سرطان پروستات تشخیص داده شود، تسکین یا تخفیف علایم بیماری بخش مهمی از پروسه‌ی درمان و مراقب است که به آن مدیریت علایم، مراقبت‌ حمایتی یا درمان تسکینی نیز گفته می‌شود.

علت بروز سرطان پروستات چیست؟

هنوز به درستی مشخص نیست که چه عواملی موجب بروز سرطان پروستات می‌شود. پزشکان می‌دانند که سرطان پروستات هنگامی شروع می‌شود که برخی سلول‌های پروستات به صورت غیرطبیعی رشد پیدا می‌کنند.

جهش سلولی باعث می‌شود که این سلول‌ها از سلول‌های عادی رشد و تکثیر سریع‌تری داشته باشند. این سلول‌ها علاوه بر اینکه غیرطبیعی رشد و تکثیر پیدا می‌کنند، دارای عمر غیرطبیعی و بالاتری نسبت به سایر سلول‌ها هستند.

علت بروز سرطان پروستات چیست؟

این سلول‌های غیرطبیعی تجمع یافته و توموری را به وجود می‌آورند که به بافت‌ها و اندام‌های اطراف نیز سرایت می‌کند. همچنین برخی از سلول‌های غیرطبیعی می‌توانند به بافت‌های دیگر رفته و در آنجا تکثیر پیدا کنند که به آن «متاستاز (Metastasis)»گفته می‌شود.

چه عواملی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهند؟

عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند عبارتند از:

 • سن: بالا رفتن سن خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. 
 • نژاد: به دلایلی که هنوز مشخص نیست، مردان سیاه‌پوست نسبت به سایر نژادها خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتری دارند. در همین حال، احتمال اینکه در مردان سیاه‌پوست، سرطان پروستات تهاجمی و پیشرفته نیز باشد بالاتر از مردان سایر نژادها است.
 • سابقه خانوادگی: اگر در خانواده‌ای سابقه ابتلا به سرطان پروستات وجود داشته باشد، خطر ابتلا به این نوع سرطان بالا است. همین‌طور اگر سابقه‌ی خانوادگی جهش‌هاي ژني BRCA1 و BRCA2 (که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند) وجود داشته باشد، خطر ابتلا به سرطان پروستات نیز بالا است. 
 • چاقی: مردان چاقی که سرطان پروستات در آنان تشخیص داده می‌شود، احتمال بیشتری دارد که بیماریشان به مراحل پیشرفته و تهاجمی برسد که متعاقبا درمان آن نیز دشوارتر است.
چه عواملی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهند؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که هرکدام از علایم و مشخصات فوق را تجربه کردید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک آزمایش‌های مختلفی را برای تشخیص علت بروز این علایم انجام می‌دهد. همین‌طور امکان دارد که سرطان پروستات علت اصلی بروز این علایم نباشد و بیماری و سایر عارضه‌ها مانند «هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH)» یا بزرگ‌شدگی غده پروستات یا عفونت مثانه موجب بروز این علایم شده باشند.  

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر درباره‌ی موضوع این مقاله سوالی دارید، می‌توانید پرسش خود را در قسمت نظردهی که در انتهای مقاله است بنویسید تا پزشکان دکتر دکتر در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ دهند.

منابع:

cancer.net
mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت ابتلا به سرطان پروستات چیست و چه علائمی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

6 دیدگاه در حال حاضر

 1. درود
  آیا DHT بالا باعث سرطان پروستات میشود؟

  • سلام
   به طور قطعی نمیتوان گفت که ارتباطی دارند
   در مواردی دیده شده که سبب افزایش ممکن است بشود

 2. سلام آیا ختنه نکردن کودک پسر ، میتواند در بزرگسالی ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش دهد ؟

 3. سلام خسته ن باشین…من یه جوون هجده سالم..خواستم بدونم..علت اینکه بعد ادرار کردن یه چند قطره ای کامل تخلیه نمیشه چیه!؟حتی اعمالی که باید بعد دفع ادرار انجام بدم رو هم انجام میدم اما خیلی عذاب آور شده برام این مشکل.دکتر داخلی هم رفتم. دارو عفونت ادراری و اینا دادن. اما تاثیری نداشت. ممنون میشم شما راهنمایی کنین?..

  • با سلام
   مدت زمان بروز این مشکل را ذکر نکرده اید
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

آخرین آموزش‌های ویروس کرونا

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر