اسهال مزمن + روش تشخیص و درمان آن

 • 1398-04-04
 • ۴۴۴۰۴ بازدید
 • 156

همه ما در طول زندگی حداقل یک بار دچار اسهال شده‌ایم. در این مطلب از مجله اینترنتی دکتردکتر به معرفی کامل اسهال مزمن، علت اسهال مزمن، درمان و پیشگیری از آن پرداخته‌ایم.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا ؛ علائم، تشخیص، درمان، پیشگیری و توصیه‌های مهم

در نوشته اسهال مزمن می‌خوانید:


اسهال پایدار

اسهال پایدار (persistent diarrhea) به حالتی گفته می‌شود که اسهال ۲ تا ۴ هفته طول بکشد.

 علل عفونی اسهال پایدار عبارت است از:

 • ژیاردیا
 • کلستریدیوم دیفیسیل
 • کمپیلوباکتر
 • کریپتوسپوریدیوم
 • آنتاموبا هیستولیتیکا

برای تشخیص اسهال پایدار گاهی بررسی مدفوع به تنهایی کافی نیست و نیاز به بررسی‌هایی مانند سیگموئیدوسکوپی و بیوپسی (نمونه‌برداری)، آندوسکوپی فوقانی همراه با نمونه‌برداری از دوازدهه، کولونوسکوپی و سی‌تی‌اسکن شکم است.

اسهال مزمن

اگر اسهال بیشتر از ۴ هفته طول  بکشد، شما دچار اسهال مزمن شده‌اید. در این حالت مهم است که علت این نوع اسهال را کشف کنید و آن را درمان کنید، زیرا در صورت عدم درمان منجر به ایجاد مشکلات برای شما می‌شود. بر خلاف اسهال حاد در بیشتر موارد علت اسهال مزمن غیر عفونی است.

علت اسهال مزمن چیست؟

 • اسهال ترشحی (secretory diarrhea)
 • اسهال اسموتیک (diarrhea osmotic)
 • استئاتوره (steatorrheal)
 • اسهال التهابی  (diarrhea inflammatory)
 • اسهال ناشی از اختلال حرکت (diarrhea dysmotile)
 • اسهال ساختگی (factitious)

علائم اسهال مزمن چیست؟

علامت اصلی اسهال مزمن مدفوع شل و آبکی است که بیشتر از ۴ هفته طول کشیده است. ممکن است فرد همراه با اسهال احساس اورژانسی برای دفع مدفوع داشته باشد. همچنین ممکن است فرد علائم دیگری مثل: تهوع، نفخ و درد شکم نیز داشته باشد.

اسهال ترشحی چیست؟

اسهال ترشحی آبکی، حجیم و بدون درد است و در حالت ناشتا نیز ادامه پیدا می‌کند.

برخی علت‌های اسهال ترشحی عبارتند از:

 • استفاده از برخی ملین‌ها مانند Tsenna بیزاکودیل و روغن کرچک
 • مصرف همزمان الکل به دلیل آسیب رساندن به سلول‌های روده
 • مسمومیت مزمن با آرسنیک
 • بیماری مخاطی
 • برداشتن یک قسمت از روده (رزکسیون روده)
 • فیستول enrtocolic

اسهال اسموتیک چیست؟

اسهال اسموتیک ناشی از وجود مواد اسمولار در مدفوع است که جذب نمی‌شوند.

از علت‌های اسهال اسموتیک می‌توان به سوء جذب کربوهیدرات‌ها مانند: سوربیتول، لاکتولوز و پلی اتیلن گلیکول اشاره کرد.

کسانی که کمبود آنزیم لاکتاز را دارند هنگام خوردن شیر و فرآورده‌های آن دچار نفخ و اسهال اسموتیک می‌شوند.

این افراد به دلیل نداشتن آنزیم لاکتاز قادر به جذب قند شیر نیستند و باید از فرآورده‌‌های لبنی کم لاکتوز یا بدون لاکتوز استفاده کنند و یا این که همراه با فراورده‌های شیر از مکمل آنزیمی لاکتاز استفاده  کنند. مصرف هیدروکسید منیزیم نیز می‌تواند باعث اسهال اسموتیک شود.

استئاتوره چیست؟

وجود بیش از ۷ گرم چربی در مدفوع روزانه را استئاتوره می‌‌نامند. عدم جذب چربی در بدن  باعث می‌شود که چربی از طریق مدفوع  دفع شده و مدفوع چرب و بد بو شود.

علت‌های استئاتوره به چند گروه تقسیم می‌شوند:

۱. سوء هضم

شایع‌ترین علت سوء‌هضم نارسایی اگزوکرین پانکراس است و از علل نارسایی اگزوکرین پانکراس، پانکراتیت مزمن ناشی از مصرف زیاد الکل، سیستیک فیبروزیس، انسداد مجرای  پانکراسی، سیروز یا انسداد صفراوی نیز می‌توانند  سبب استئاتوره شوند.

۲. سوء جذب مخاطی

بیماری‌هایی نظیر سیلیاک، ویپل و آبتالیپوپروتئینمی و اسپروی تروپیکال می‌توانند از طریق سوء جذب مخاطی سبب استئاتوره شوند.

۳. انسداد لنفاتیک

لنفاژکتازی روده‌ای مادرزادی به دلیل انسداد مادرزادی مجاری لنفاتیک روده موجب سوء جذب چربی می‌شود .

اسهال التهابی چیست؟

وجود گلبول قرمز و سفید در آزمایش مدفوع نشان دهنده اسهال التهابی است. برخی از علت‌های اسهال التهابی، بیماری‌های التهابی روده مثل کرون و کولیت اولسراتیو است. از دیگر علت‌ها می‌توان به تومورهای کولورکتال اشاره کرد. اگر فرد مسنی دچار اسهال التهابی شد نیاز است که از نظر تومورهای کولورکتال بررسی شود.

اسهال ناشی از اختلال حرکت چیست؟

علت اسهال ناشی از اختلال حرکت، عبور سریع مواد داخل روده است. مثل سندروم روده تحریک‌پذیر که در آن دفعات دفع مدفوع افزایش می‌یابد و این افزایش در طی خواب برطرف می‌شود. ضمن اینکه درد شکم با دفع برطرف می‌شود و فرد به طور دوره‌‌ای دچار یبوست نیز می‌شود. در سندروم روده تحریک‌پذیر فرد دچار کاهش وزن نمی‌شود. در پرکاری تیروئید و در دیابتی‌ها نیز ممکن است اسهال ناشی از اختلال حرکت به دلیل عبور سریع مواد داخل روده ایجاد شود.

اسهال ساختگی چیست؟

اسهال ساختگی به حالتی گفته می‌شود که فرد از عمد، با استفاده زیاد از ملین‌ها کاری می‌کند تا دچار اسهال شود. این نوع از اسهال معمولاً در افرادی ایجاد می‌شود که سابقه‌ای از خود آزاری و زمینه‌ای از بیماری‌های روانی را دارند.

درمان اسهال مزمن

در تمام موارد اسهال، جایگزینی آب و الکترولیت قسمت مهمی از درمان است. درمان اسهال مزمن بستگی به علت اصلی دارد. پزشک شما با انجام شرح‌حال‌گیری کامل از شما و معاینه فیزیکی و در صورت نیاز انجام یک سری آزمایشات تکمیلی علت اسهال شما را یافته و سپس بنا بر تشخیص، توصیه‌های لازم را ذکر کرده و درمان مورد نیاز را برای شما انجام می‌دهد.

پزشک برای درمان علامتی می‌تواند برای اسهال خفیف تا متوسط از لوپرامید یا دیفنوکسیلات استفاده کند و در موارد شدیدتر کدئین یا تنتور تریاک تجویز کند. اما استفاده طولانی مدت را توصیه نمی‌کند، چون سبب وابستگی فرد می‌شود.

در موارد شدید بیماری‌های التهابی روده نباید از داروهای کاهنده‌ی حرکتی روده مانند لوپرامید و دیفنوکسیلات استفاده شود، زیرا این داروها احتمال بروز مگاکولون توکسیک را افزایش می‌دهند. بنابراین هنگام دچار شدن به اسهال مزمن مراجعه به پزشک ضروری است.

نقش رژیم غذایی و سبک زندگی در اسهال مزمن

برای اینکه ببینید آیا رژیم غذایی خاصی در ایجاد اسهال مزمن شما نقش دارد یا خیر؟ لازم است لیستی از غذاها و مواد مصرفی خود را در کاغذ یادداشت کنید و توجه داشته باشید که با خوردن چه غذاهایی علائم شما بدتر می‌شود. بعد از چند هفته احتمالاً می‌توانید دریابید آیا رژیم غذایی شما در ایجاد اسهال شما نقش داشته است یا خیر. پس از آن این غذاها را از لیست غذای روزانه خود حذف کنید و سپس توجه کنید که آیا علائم شما بهبود یافته است یا خیر.

به عنوان مثال در کسانی که علت اسهال آنها سیلیاک است با حذف مصرف گلوتن به طور قابل توجهی علائمشان بهبود می‌یابد یا ممکن است فردی به علت نداشتن آنزیم لاکتاز، با خوردن لبنیات دچار اسهال شده است. در این حالت حذف محصولات لبنی به وی کمک زیادی می‌کند.

در برخی دیگر از افراد، حذف برخی از سبزیجات، میوه‌ها، لوبیا، شیرین‌کننده‌های مصنوعی و … می‌تواند علائم آنها را بهبود ببخشد. علاوه بر آن اجتناب از کافئین و نوشیدنی‌های الکلی، خوردن غذاهای کم فیبر و حذف غذاهای چرب و سرخ شده نیز می‌توانند کمک‌کننده باشند.

پیشگیری از اسهال مزمن

اسهال مزمن همیشه قابل پیشگیری نیست، زیرا برخلاف اسهال حاد، علت اسهال مزمن را عوامل عفونی تشکیل نمی‌دهند. با این حال رعایت نکات بهداشتی، تمیز و سالم بودن آب و مواد غذایی می‌تواند تا حدودی بروز اسهال مزمن را کاهش دهد.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «اسهال مزمن + روش تشخیص و درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

156 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید ۲۷سالمه.الان ۲ساله اسهالم شدیدازحال میفتم به دکترمراجعه کردم آزمایش مدفوع دادم وعلت ونفهمیدن وبازچندروزی پشت سرهم دوباره آزمایش دادم ولی ج درستی ندادن.دندون دردشدیدی داشتم چون دسترسی به دکترنداشتم فقط قرص آموکسی سیلین ۵۰۰ وژلوفن مصرف کردم بیشترعلت اسهالم ازمصرف بیش ازحدقرص میدونم .حتی ناشتاهم اسهال دارم.شاید۲.۳روزکمی خوب بشم ولی بازم همون حالت قبل ..
  قرص معمولی اسهال روزی ۱ مصرف میکنم .وقتی گوشت قرمز یابرنج میخورم بیشتر اینجوری میشم .ممنون میشم ازتون .زودج بدین چون ازرفتن به دکترخسته شدم ودسترسی به دکترخیلی سخته راه طولانی ….

  • سلام
   احتمالا دچار سندروم روده تحریک پذیر هستید
   قرص مبورین هر ۱۲ ساعت ۱ عدد مصرف نمایید

 2. سلام من 40 سالمه حدود 4 ماهه که اسهال دارم و وقتی هم می‌گیره باید اورژانسی خودم را برسانم به دستشویی بعضی وقتها هم اسهال ابکی و شبیح به عفونت ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام لازمه كه كلونوسكوپي شويد و از نظر كوليت روده بررسي شويد

 3. سلام وقت بخیر من سه ماه اسهال دارم هردارویی که فکر کنید خوردم از مترونیدازول و کلوفاک وانواع قرص های پربیوتیک و روزی سه تا کلینیدیوم سی خوب نشدم رفتم دکتر میگه سندروم روده تحریک پذیره بازبهم امون داروها را داد واقعا بی تاثیره گاهی اصلا نمیشه خودمو کنترل کنم فوری باید برم سرویس

  • سلام
   قرص کلوفاک هر ١٢ ساعت یک عدد و قرص نورتریپتیلین ٢۵ هر شب یک عدد مصرف نمایید

 4. سلام، من 55ساله حدود 20 سال کم کاری تیروئید دارم روزی یک قرص لووتیروکسین مصرف می کنم
  اما مدتی است که اسهال دارم اوایل کم بود ولی حالا زیاد روزی پنج الی شش بار و همراه دل پیچه کم ، وصدای رودها
  آروغ هم دارم ،کاهش وزن داشتم فکر کردم از تیروئید است
  اما آزمایش ت،اس،اچ،دادم ،1.7بود لطفاً راهنمایی بفرمائید
  ممنون از پزشکان عزیز ، درود به مدیریت این مقاله

  • سلام
   دوست گرامی لطفاً جهت آزمایش مدفوع اقدام فرمایید در مواردی که اسهال بیشتر از ۴ هفته طول کشیده است آزمایش مدفوع باید انجام شود

 5. سلام من سه ساله اسهال دارم گاهی وقتهاخیلی شدیده وگاهی خفیفه ولی هیچ وقت با هیچ دارو وقرصی خوب نمیشم حتی کولونوسکوبی هم گرفتم چیزی نشون نداده واحساس میکنم رودهامم مسدود شده چون بعضی وقتها که اسهال خفیفه نمیتونم کار دسشویی را انجام بدم لطفآ بهم بگید چیکاد کنن

  • سلام
   اگر دچار اسهال و یبوست متناوب هستید ممکن است دچار سندروم روده تحریک پذیر باشید برای انجام شرح حال کامل و معاینه و در صورت نیاز انجام آزمایشات تکمیلی به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

 6. سلام دکتر،دوازده روزه اسهال دارم همراه با باده معده یا شایدم روده،البته روزهای اول یه شب دمنوش پونه و خاکشیر خشک و لوپرامید مصرف کردم تا دو روزی دفع نداشتم، به امید خوب شدن ادامه ندادم ولی بعدش باز شروع شد،روزی یکی یا دوتا دیونکسیلات میخورم بهتر نشدم،میوه هم میخورم و نمیدونم چی خوبه چی بده برام،رهنمایی کنید تشکر بانو

  • سلام قرص مترونیدازول هر هشت ساعت یک عدد تا یک هفته مصرف کنید در صورت عدم بهبود جهت آزمایش مدفوع اقدام فرمایید

 7. سلام در فروردین ماه دچار کرونا شدم که همراه با اسهال استفراغ شدید بود که دست کم ۲ماه طول کشید،اما از اون تاریخ به بعد همچنان اسهالم حداقل روزی ۳بار،هرچی میخورم دفع میشه،بهم سفکسیم و کلدینیوم سی هم تجویز کردن همراه با یک قرص پروبیوتیک اما هیچ اثری نداشته،چیکار کنم دیگه خسته شدم فقط یه مقدار روی تیروئیدم اثر گذاشته بود که پرکار شده بود ولی ماه بعدش ازمایش تیروئید تکرار کردم و نرمال شده بود،ولی همچنان مشکل تکرر دفع به طور اسهال دارم

  • سلام ماست پروبيوتيك بخوريد و قرص لوپراميد روزي يكي تا يك هفته و بعد ديگه نخوريد
   ميوه و سبزيجات هم كمتر مصرف كنيد

 8. سلام ببخشید ازمایشات برای اسهال مزمن و چرب چه نوع ازمایشهای هست و مشکل بیشتر کدوم قسمت مربوط میشه چون من 3سالی به نظرم اسهال مزمن و چرب دارم و همیشه نگران و ترس دارم فقط دکتر داخلی رفتم و چیزی تشخيص نداده ممنون میشم کمکم کنید

  • سلام آزمايش الاستاز مدفوع هست و انتي بادي هاي بيماري سلياك
   بايد از نظر سلياك( بيماري روده كوچك) و پانكراس و همچنين رشد ميكروب داخل رودهBOS بررسي شيد
   لطفا به متخصص داخلي مراجعه كنيد

 9. سلام همسر بنده مدت طولانی هست که اسهال دارند که گاهی اوقات با درد شکم و دلپیچه همرا هست اسهال مزمن دارند به نظرتون چیکار باید انجام داد؟؟؟

  • سلام جهت معاینه و انجام آزمایش به متخصص داخلی مراجعه نمایند

 10. با سلام من 10 روزی هست اسهال دارم و رودهام صدا میدن شکمم باد داره لطفا راهنمای کنید

  • سلام ، قرص مترونيدازول ٢٥٠ ميلي گرم هر ٨ ساعت يكي بخوريد همراه با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٧ روز
   لبنيات بدون لاكتوز مصرف كنيد ميوه هم نخوريد

 11. با سلام و خسته نباشی.
  من برج ۲ کرونا گرفته بودم که همراه با اسهال بود و با پایان یافتن دوره درمان کرونا همچنان مشکل اسهال دارم که هر روز این مشکلو دارم
  بعضی مواقع میشه گفت اسهال دارم که واقعا آبکیه ولی این چند ماه بجز چند مورد متاسفانه مدفوع سفت نداشته ام و اکثرا شل و آبکی می باشد و روزی حداقل ۲ بار دارم.
  لطفا راهنمایی نمایید.
  با تشکر فراوان

  • سلام قرص زينك پلاس هر شب بخوريد همراه با قرص كلوفك هر ١٢ ساعت يك عدد
   آزمايش مدفوع بديد اگه التهابي نبود لوپراميد روزي يكي بخوريد اما تا قبلش نميتونيد بخوريد

 12. سلام . من چند روز پیش اسهال شدید داشتم . به دکتر مراجعه کردم بعدآزمایش مدفوع و خون و شرح حال عفونت تشخیص داده شد و متناسب باهاش داروهای مختلف ازجمله ضد اسهال هم داد. از سه روز قبل دیگه من دفع مدفوع ندارم کلا. خواستم بپرسم کی میتونم قرص ضد اسهال رو قطع کنم؟ لطفا راهنمایی کنید بی نهایت ممنون

  • سلام اگه دفع نداريد قطع كنيد اما بهتره يواش يواش قطعش كنيد مثلا اگه سه بار در روز ميخورديذ بكنيدش يكبار در روز و بعد قطع كنيد

 13. سلام من حدود۳سال هرروزاسهال شدیددارم حتی به صورت ناشتاهمراه بادل درد

 14. سلام.من حدود سه ماه مدفوع اسهالی دارم با خوردن غذاهای نفاخ هم شکمم درد میگیره و چرخشی کل شکم و پهلو هامم میره .با خوردن غذاهای ملین بیشتره ولی اگه نخورم روزی یبار دفع اونم شله ..خواهش میکنم کمکم کنید

 15. سلام.من حدود سه ماه مدفوع اسهالی دارم با خوردن غذاهای نفاخ هم شکمم درد میگیره و چرخشی کل شکم و پهلو هامم میره .با خوردن غذاهای ملین بیشتره ولی اگه نخورم روزی یبار دفع اونم شله ..خواهش میکنم کمکم کنید

 16. سلام من 25 سالمه ، حدود ۳ ماه پیش بود که ی تیکه نون ببری خوردم راه میرفتم که سمته چپه پهلوم فکنم معدم میشه درده شدیدی گرفت بعدازاون من هرچی میخوردم سیر نمیشدم اسهال داشتمودسشوییمم کامل نبود خیلی کم رفتم دکتر گوارش دکترم بدونه ازمایش ازمن برداشت قرصو شربتی نوشت که همشون عوراضه اسهالو داشتن بعدع خوردنه اونا من دم بدیقه گشنم نمیشه ولی اسهال پیدا کردم الان میرم سرویس یروز اسهاله یروزم خیرولی من هنوز درست نشدم بهتر از اولم هستم ولی فرشاد قبل نیستم چیکار کنم ممنون میشم

  • سلام
   بنظر بنده
   باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E ، S/C , calprotectinانجام شود

 17. سلام حدودا 5 ماه هست که دو سه روز درمیون اسهال میگیرم یک روز خوب میشم دوباره اسهال میگیرم همینطوری همش تکرار البته وقتیم که میگم خوب میشم یه درجه بالاتر از اسهال هست
  چیکار باید بکنم

  • سلام بعضي وقتا هيپر دفيكيشن يعني تعداد زياد مدفوع در طي روز با اسهال اشتباه ميشه
   اما ميبيند كه حجمش از اسهال كمتره
   اسهال بايد حجم مدفوع بيشتر از ٢٠٠ گرم باشه
   در هر حال بهتره متخصص گوارش ويزيتتون كنه تا اگه اسهال واقعي هست آزمايشات كاملو براتون درخواست كنند.

 18. سلام.حدود ۱۰ ماه است که اسهال هستم که با خوردن قرص لوپرامید آن هم ۲تا خوب می شوم اما دوباره بر می گردد.لطفا راهنمایی کنید. باتشکر

  • سلام
   اسهال مزمن مطرحه و قدم اول آن انجام آزمایشات زیر است
   cbc,diff, Esr, crp, S/E ، S/C, calprotectin

 19. سلام
  من دو سال هست به بعضی خوراکی ها حساسیت پیدا کرده ام، و هنگام استفاده، به شدت دل درد میشم همراه با اسهالی مزمن. مثل خوردن قارچ. حتی آنقدر حاد که دچار هموروئید هم شدم و چند بار هم از شدت درد، فشارم افتاد.
  با وجود خوردن قرص های ضد اسهالی و ترک برخی عادات غذایی اما هنوز هم مشکلم مرتفع نشده است.

 20. سلام من۹سال پیش صفرامو بخاطرسنگ داشت برداشتم الان۳ساله که اسهال زرد رنگ میشم اندسکوپی کردم گفتن رفلاکس داری هردکتری میرم قرص میده خوب میشم ولی باز برگشت میکنه باید چیکار کنم

  • سلام
   آزمایش چربی مدفوع باید انجام شه و اگر چربی بالاست قرص کلستیرامین روزی یکی خورده بشود

 21. سلام حدود دوساله یبوست دارم و گاهی وقتام اسهال شدید…در دو حالت مقطعی تخلیه میکنم و خیلی باید برم دستشویی یعنی هر ۵ دقیقه یا ۱۰دقیقه

  • سلام
   سن شما؟تهوع و استفراغ؟آیا استرس و اضطراب زیادی دارید؟
   آیا به صورت متناوب دچار اسهال و یبوست می شوید؟؟نفخ زیاد می کنید؟
   سابقه مصرف دارو یا بیماری خاصی دارید؟؟

 22. سلام.من سه ماه پیش کرونا گرفتم واز اون موقع اسهال دارم .ازمایش های مختلف دادم مشکلی ندارم .ازمایش استول اگزموکالچر هم منفی بود.حتی با دیفنوکسیلات هم اسهال دارم و آبکیه .چند کیلو وزن کم کردند.به نظرتون باید کلونسکوپی بدم؟

  • سلام بله اسهال مزمن نيازمند بررسي هست
   البته اول آزمايش مدفوع بديد تا از نظر انگل و چربي مدفوع و خون مخفي بررسي شيد

 23. با سلام 33 ساله هستم. 15 ساله ibs دارم
  ب دلیل مصرف طولانی مدت لوپرامید وابستگی شدید پیدا کردم روزی 3 تا 4 عدد
  چند بار تلاش کردم برای اینکه ترکش کنم موفق نبودم. حدود 20 روزی نخوردم ولی اسهال شدید میشم و تا 6 کیلو وزن کم میکنم و دوباره مجبور میشم شروع ب خوردنش کنم.
  لطفا کمکم کنید.
  ممنون

  • سلام بايد يواش يواش قطعش كنيد
   يك هفته از روزي يه تا به روزي دوتا تغييرش بديد
   هفته بعد روزي يكي
   هفته بعد روزي نصف
   هفته بعد يك روز درميان نصف
   و قطع كنيد

 24. سلام مادر 62 ساله من مبتلا به دیابت مُزمن (انسولینR و NPH + قرص خوراکی گلوریپا) با سابقه سکته قلبی و مغزی و تشنج و نفروپاتی مزمن کلیوی ناشی از دیابت.
  دو هفته پیش بعد مصرف 3 عدد قرص گیاهی سیلاکس برای رفع شُدن یبوست، دچار اسهال و فشار در روده‌ها و دل پیچه و درد رکتوم شده است که طی این 14 روز این درد کم نشده ولی اسهال اولیه از فُرم آبکی و مایع به حالت شُل تبدیل شده.
  لطفاً یک راهنمایی مختصر کنید.

  • سلام
   دوست گرامی وجود درد شکم و اسهال به مدت دو هفته بعید است که تنها به علت مصرف سی لاکس باشد
   بهتر است جهت آزمایش مدفوع و معاینه شکم به متخصص داخلی مراجعه کنید

 25. سلام
  خسته نباشید
  مقاله بسیار عالیست
  من حدود سه هفته میشه اسهال دارم
  اسهالم بصورت مکرر نیست
  بهضی روزا دو بار در روز بعضی روزا هم سه الی چهار بار در روز
  درد شکمم خیلی کم

  • سلام چون اسهال بیش از ۲ هفته طول کشیده باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/Eانجام بشود

 26. سلام من ۲۴ سالمه و چند هفته ای میشه که اولا با فوریت باید حتما دفع کنم و هر زمان از روز ک دسشویی میرم مایع خیلی رقیق یا مخاط دفع میکنم. توی شکمم هم حس سنگینی دارم و گاها و خیلی کم دل درد..لطفا راهنمایی کنید ممنون.

  • سلام عزیزم
   باید آزمایش cbc,diff, Esr, crp, S/E ، calprotectinانجام بشود

 27. سلام.
  دوست من تریاک رو بصورت خوراکی مصرف می‌کرده و بعد از ترک بمدت ده روزه دچار اسهال آبکی و بیشتر از بیست بار در روز شده از قرص لوپرامید هر دوازده ساعت دو عدد استفاده کرده ولی جواب نمیده لطفا راهنمایی بفرمایید.
  سپاسگزارم

  • سلام بايد در كلينيك ترم تريامو كنار بذارن وگرنه دچار سندرم محروميت ميشن
   فعلا علاوه بر لوپراميد قرص ديسيكلومين هر ٨ ساعت بخورن

 28. سلام بچه 21 ماهه دارم 3 ماهه اسهال دارد زمانی که پروبیوتیک مصرف میکند خوب میشه بعد از قطع دارو چند روز بعد دوباره اسهال میشه

  • سلام بايد از نظر سلياك بررسي شه به فوق گوارش اطفال مراجعه كنيد تا آزمايش چربي مدفوع و اسمولاليته مدفوع و كم خوني را اندازه بگيرند

 29. با سلام من مدت سه ساله که اسهال شده ام و آزمایش هم داده ام مشکلی نداشته .حالا باید چیکار کرد شیر و لبنیات که میخورم بیشتر میشود

 30. سلام ووقت بخیر.من حدود۱ساله که اسهال دارم گاهی بهترمیشه ودوباره به همون حالت اول هست موقع دفع مدفوع اغلب دلپیچه دارم واحساس دفع اظطراری دارم یعنی اگه نرم توالت نمیتونم کنترلشج کنم ممنون ازوقتی که میذارین واقعابه کمکتون نیازدارم خیلی نگرانم

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام بدين و توسط متخصص گوارش ويزيت شين بايد مشخص شه علت اسهال مزمنتون چيه
   Cbc.diff
   Esr crp
   Calprotectin
   Stool exam

   • سلام وقت بخیر .از اسفند ۹۸ متوجه شدم غده لنفاوی در کشاله ران در اومد بعد یه ماه متوجه شدم گردنم دو طرف غده لنفاوی در اومد یه ماه بعد بازم متوجه شدم گلومم داره بعد کلی ازمایش نمونه برداری انجام دادم اما متاسفانه از کشاله رانم نمونه گرفتن که کوچیک ترین غده بود ولی گردنم حدود دوسانت که جواب نمونه ام اومد گفتن خوش خیم .جواب درست حسابی بهم ندادن منم دیگه دنبالش و نگرفتم از پارسال تا حالا که این غده ها توی بدنم در اومده دل درد و اسهال شدید دارم ممنونم میشم راهنمای کنید این دل درد واسهال به غده لنفاوی ربط داره یا نه چیکار میتونم بکنم .

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر