مروری بر ۴ بیماری شایع زنان

  • 1398-05-14
  • ۶۹۰۵ بازدید
  • 0
بیماری های شایع زنان

سلامت زنان از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین‌ دلیل با داشتن اطلاعات کافی درمورد بیماری‌های شایع زنان می توان از ابتلا به آن‌ها جلوگیری کرد یا آمادگی مقابله با ‌آن‌ها را یافت. در ادامه با برخی از بیماری‌های شایع زنان، روش‌های پیشگیری و راه‌های درمان آن‌ها آشنا می‌شویم.

بیماری های شایع و راه‌های پیشگیری از آن‌ها

بیماری‎های دستگاه تناسلی

بیماری‌های دستگاه تناسلی از بیماری‌های شایع زنان است که شامل ترشحات قارچی، بیماری‎های التهابی لگن، زگیل تناسلی و عفونت‎های ادراری می‌شود. در این نوع بیماری‎ها رعایت بهداشت فردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. توصیه می‌شود در صورت بروز هرگونه علائم ناشی از بیماری دستگاه تناسلی به پزشک زنان مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان به عنوان پنجمین بیماری شایع در میان زنان با نام قاتل خاموش نیز شناخته می شود. از علائم معمول این بیماری می‌توان به نفخ شکم، درد در ناحیه شکم و زیر شکم، مشکل در بلع غذا، تکرر ادرار و احساس خستگی دائمی اشاره کرد.

علائم این بیماری شایع زمانی بروز می‌کند که سرطان تا مراحل پیشرفته جلورفته و در این صورت درمان دچار مشکل می‌شود. اما اگر زنان به طور سالانه به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنند و تحت معاینه قرار بگیرند از وضعیت سلامت خود آگاه می شوند. و در صورت مشاهده علائم بیماری می توانند به موقع آن را درمان کنند.

بیماری های شایع زنان
بیماری‌های شایع زنان

سرطان رحم

سرطان رحم حاصل یک جهش ژنتیکی است که در سلول‌های رحم رخ می‌دهد. این بیماری نیز یک بیماری شایع در میان زنان است. اما اگر زود تشخیص داده شود احتمال بهبود به ۹۵ درصد می‌رسد.

اگر علائمی مانند خونریزی یا ترشحات غیرعادی در ناحیه واژن ایجاد شود یا در ناحیه لگن درد شدید احساس شود حتما باید به پزشک زنان مراجعه کرد و تحت درمان قرار گرفت.

سرطان رحم نیز دیگر بیماری شایع در میان زنان است، این بیماری بیشتر در میان جوانان رایج است. تعداد مبتلایان به این سرطان روز به روز در حال افزایش است و این زنگ خطری است برای زنان تا بیشتر به سلامت خود بها دهند و از چکاپ های سالانه غافل نشوند.

سرطان سینه

امروزه سرطان سینه جزو رایج‌ترین بیماری‌ها میان زنان است. اگرچه این بیماری در میان مردان نیز وجود دارد اما نسبت آن پایین‌تر است و جزو بیماری‌های رایج میان مردان محسوب نمی‌شود. خوشبختانه اگر این بیماری شایع به موقع تشخیص داده شود، می‌توان از آن جلوگیری کرد و آن را بهبود بخشید.

از علائم سرطان سینه می‌توان به بروز توده در سینه، ترشح یا خونریزی از نوک سینه، تغییرات پوست سینه و بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل اشاره کرد.

درمان بیماری‌های شایع زنان

انتخاب یک متخصص زنان و زایمان نیاز به بررسی دقیق دارد. پرس‌وجو از آشنایان و استفاده از تجربه دیگران، اولین قدم برای انتخاب پزشک زنان است. برای اطمینان از توانایی یک پزشک، مدرک و سطح تحصیل او از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین تجربه بالای یک پزشک زنان، قوت قلبی برای بیمار است. در این صورت بیمار با خیالی راحت به پزشک مراجعه کرده و از تخصص او بهره می‌برد.

یک متخصص زنان و زایمان خوب تلاش می‌کند که با بهترین روش ممکن، مشکلات بیماران را تشخیص داده و درمان کند. تعامل با بیماران از ویژگی‌های مهم یک متخصص زنان خوب است.

معرفی دکتر زنان و زایمان

از عوامل تاثیرگذار در این حیطه‌ی پزشکی، نوع رفتار متخصصین زنان با مراجعه‌کنندگان است. به دلیل تابو بودن یک سری از مسائل، ممکن است افراد نتوانند با پزشک خود ارتباط برقرار و مشکل خود را صریح بیان کنند. از این رو انتخاب یک متخصص زنان و زایمان خوب می‌تواند به شما در این زمینه کمک بسیار کند.

ما در سامانه نوبت‌دهی دکتردکتر با همکاری جمعی از بهترین پزشکان زنان و زایمان، امکانی را فراهم کردیم که بتوانید با بررسی اطلاعات پزشکان، از بهترین متخصص زنان و زایمان نوبت اینترنتی خود را دریافت کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «مروری بر ۴ بیماری شایع زنان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر