مجله پزشکی دکتر دکتر

آیا واکسن کرونا ساخته شده است؟

12 اسفند 1398

35

پیشگیری، مراقبت و درمان عفونی و گرمسیری- ویروس کرونا
آیا واکسن کرونا ساخته شده است؟

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

آیا واکسن کرونا کشف شده است؟ چه زمانی واکسن کرونا به دست مردم می‌رسد؟ در ادامه این مطلب به بررسی جزئیات تولید واکسن کرونا می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

واکسن نوع بی‌خطری از ویروس‌ها، باکتری‌ها یا حتی بخش کوچکی از آن‌هاست. سیستم دفاعی بدن آن را به عنوان عامل خارجی تشخیص می‌دهد و سپس راه مبارزه با آن را یاد می‌گیرد. بعد از آن اگر بدن در معرض نمونه‌ واقعی ویروس یا باکتری قرار گیرد، راه مبارزه با آن را می‌داند. 

واکسن کرونا کی ساخته می‌شود؟

ساخت یک واکسن به طور معمول سال‌ها به طول می‌انجامد. اما در این مورد به خصوص دانشمندان امیدوارند بتوانند در بازه‎ای چند ماهه به نتیجه برسند.

اغلب کارشناسان معتقدند که واکسن کرونا تا اواسط سال ۲۰۲۱، حدودا ۱۲ الی ۱۸ ماه پس از انتشار ویروس جدید ساخته خواهد شد. این کار می‌تواند شاهکار بزرگ علمی باشد، اما تضمینی برای اثربخش بودن آن وجود ندارد.

در بهترین و واقع‌بینانه‌ترین حالت باید تا اواسط سال آینده منتظر ماند. اگر تست واکسن کرونا روی حیوانات موفق باشد، می‌توان آن را روی انسان امتحان کرد. اما حتی اگر چنین واکسنی تا پایان سال میلادی ساخته شود، تولید انبوه آن به آسانی ممکن نخواهد بود. 

همه‌ این اقدامات در یک بازه‌ زمانی بی‌سابقه و به کمک روش‌های جدید انجام می‌شود، بنابراین احتمال این وجود خواهد داشت که کار با مشکل مواجه شود. فراموش نکنید که در حال حاضر چهار نوع از ویروس کرونا می‌توانند به انسان سرایت کنند و ایجاد بیماری کنند. آنها باعث سرماخوردگی معمولی می‌شوند و در حال حاضر برای هیچ کدام آن‌ها واکسنی وجود ندارد. 

آیا واکسن کرونا از همه‌ مردم در گروه‌های سنی مختلف محافظت خواهد کرد؟

احتمال دارد که واکسن کرونا در افراد مسن‌تر کارایی کم‌تری داشته باشد. دلیل این امر تنها به نوع واکسن بستگی ندارد؛ بلکه با افزایش سن، سیستم ایمنی بدن به واکسیناسیون کم‌تر جواب می‌دهد. این واقعه را هر سال در مورد واکسن آنفولانزا می‌بینیم. 

آیا واکسن کرونا عوارض جانبی خاصی خواهد داشت؟

همه‌ داروها حتی پاراستامول یا قرص سرماخوردگی (Paracetamol) دارای عوارض جانبی هستند. اما بدون تست کردن یک واکسن آزمایشی نمی‌توان با اطمینان گفت که آن واکسن دارای عوارض جانبی هست یا خیر. 

آخرین اخبار ساخت واکسن کرونا از منبع BBC

تحقیقات در رابطه با واکسن ویروس کرونا با سرعت زیادی در حال انجام است. حدود ۸۰ گروه مختلف در سراسر دنیا در حال تحقیق بر روی واکسن‌ها هستند و برخی نیز وارد مرحله آزمایش‌های بالینی شدند.

 • اولین آزمایش واکسن کرونا بر روی انسان ماه گذشته در سیاتل توسط دانشمندان اعلام شد. به طرز عجیبی از انجام آزمایش‌ بر روی حیوانات به منظور تست امنیت و اثربخشی آن صرف نظر شد.
 • اولین آزمایش بر روی انسان در آکسفورد با بیش از ۸۰۰ داوطلب آغاز شد، که نیمی از آن‌ها واکسن کووید ۱۹ را دریافت می‌کنند و نیمی دیگر واکسن کنترل‌کننده‌ای که در برابر مننژیت از بدن محافظت می‌کند.
 • غول‌های داروسازی دنیا، سانوفی و GSK، برای تولید واکسن کرونا با هم متحد شده‌اند.
 • دانشمندان استرالیایی نیز شروع به تزریق دو واکسن بالقوه به نوعی موش کرده‌اند. این اولین آزمایش پیش بالینی گسترده بر روی حیوانات است و محققان امیدوارند بتوانند تا آخر ماه آوریل روی انسان آن را آزمایش کنند.

با این حال، هنوز کسی از میزان اثربخشی این واکسن‌ها آگاه نیست.

مراحل ساخت واکسن کرونا

ویروس کرونا هنوز تهدید قابل توجهی محسوب می‌شود، اما هیچ واکسنی برای محافظت از بدن در برابر بیماری ناشی از آن وجود ندارد.

با این وجود حدود 40 واکسن مختلف ویروس کرونا در آزمایشات بالینی وجود دارد؛ از جمله یکی از آن‌ها توسط دانشگاه آکسفورد ساخته شده است که هم اکنون در مرحله پیشرفته آزمایش است.

چرا واکسن ویروس کرونا مهم است؟

ویروس به راحتی گسترش می‌یابد و اکثر مردم جهان هنوز در معرض آن هستند. واکسن با آموزش سیستم ایمنی بدن برای مقابله با ویروس، از افراد در برابر بیماری محافظت می‌کند.

ساخت واکسن این امکان را فراهم می‌کند که قرنطینه‌ها با خیال راحت‌تری برداشته شوند و فاصله اجتماعی نیز کمتر شود.

تاکنون چه پیشرفتی در ساخت واکسن کرونا صورت گرفته است؟

تحقیقات درباره ساخت واکسن کرونا با سرعت بسیاری در حال انجام است. حدود 240 واکسن در مراحل اولیه تولید قرار دارند که 40 مورد در آزمایش‌های بالینی و 9 مورد دیگر در مرحله نهایی آزمایش روی هزاران نفر قرار دارند.

 • آزمایشات واکسن آکسفورد نشان می‌دهد که می‌تواند باعث ایجاد پاسخ ایمنی شود و توافق‌نامه‌ای برای تهیه 100 میلیون دوز از آن فقط در انگلیس با AstraZeneca امضا شده است.
 • اولین داده‌های آزمایش انسانی در ماه مِی نشان‌دهنده هشت بیمار اولی بود که در یک مطالعه ایالات متحده شرکت کردند؛ همه آنتی‌بادی‌هایی تولید کردند که می‌توانند ویروس را خنثی کنند.
 • گروهی نیز در چین ایمن بودن واکسن را نشان دادند و منجر به ساخت آنتی‌بادی‌های محافظتی شدند. این تحقیقات تنها در دسترس ارتش چین است.
 • رویکردهای جدید دیگری برای تولید واکسن کرونا و آزمایشات انسانی نیز شروع شده است.

با این حال، هیچ کس نمی‌داند که چقدر این واکسن‌ها موثر هستند.

چه کارهایی هنوز باید در خصوص ساخت واکسن کرونا انجام شود؟

چندین گروه تحقیقاتی واکسن‌هایی بالقوه را طراحی کرده‌اند. با این حال کارهای بیشتری برای انجام وجود دارد.

 • آزمایشات باید نشان ‌دهند که واکسن بی‌خطر است. اگر واکسن مشکلات بیشتری نسبت به بیماری ایجاد کند، مفید نخواهد بود
 • در آزمایشات بالینی نیز لازم است واکسن‌ها پاسخ ایمنی را ایجاد کنند؛ که این کار از افراد در برابر بیماری محافظت می‌کند
 • باید روشی برای تولید واکسن در مقیاسی عظیم برای میلیاردها دوز ایجاد شود
 • تنظیم‌کننده‌های دارو باید قبل از مصرف، آن را تأیید کنند
 • سرانجام، چالش بزرگ لجستیکی برای ایمن‌سازی اغلب جمعیت جهان وجود خواهد داشت

موفقیت قرنطینه‌ها روند کار را کندتر کرده است. برای اینکه بدانید واکسن موثر است یا خیر، باید افراد واقعاً به ویروس کرونا آلوده شوند.

ایده تزریق واکسن به افراد و سپس آلوده کردن آن‌ها به عمد (که به عنوان یک مطالعه چالشی شناخته می‌شود) پاسخ‌های سریع‌تر می‌دهد. نگرانی در این مورد آن است که این کار بیش از حد خطرناک است و انجام آن در این مرحله اخلاقی نیست؛ اگرچه برخی فکر می‌کنند این موضوع نیز می‌تواند مورد بحث باشد.

چه تعداد از افراد به واکسیناسیون کرونا نیاز دارند؟

بدون دانستن اینکه چقدر واکسن موثر است، دانستن آن دشوار است.

تصور می‌شود که 60-70٪ از افراد برای جلوگیری از گسترش ویروس (معروف به مصونیت اکثریت) نیاز به ایمنی در برابر ویروس دارند. اما این تعداد خود میلیاردها نفر در سراسر جهان هستند حتی اگر واکسن کاملاً موثر باشد.

چه کسانی در اولویت زدن واکسن کرونا قرار دارند؟

اگر واکسنی تولید شود، حداقل در ابتدا محدودیت عرضه وجود خواهد داشت؛ بنابراین اولویت‌بندی مهم خواهد بود.

کارکنان بهداشتی که با بیماران کووید 19 در تماس هستند در اولویت این لیست قرار دارند. این بیماری در افراد مسن بیشتر کشنده است؛ بنابراین اگر واکسن در این گروه سنی موثر باشد، آن‌ها در اولویت خواهند بود.

انگلیس اعلام کرده است كه سایر افراد در معرض خطر بیشتر (احتمالاً افرادی با برخی شرایط خاص یا از قومیت‌های خاص) می‌توانند در اولویت قرار بگیرند.

منبع:

bbc

medcitynews

livescience

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «آیا واکسن کرونا ساخته شده است؟»

35 پاسخ به “آیا واکسن کرونا ساخته شده است؟”

 1. جواد گفت:

  آیا اینکه میگن محقق ها به این نتیجه رسیدن طبق مشاهدات و تحقیقاتشون ویروس رفته رفته داره ضعیف میشه و امکان موج دومی وجود ندارد ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   در حد حدس و پیش بینی است

 2. sharare گفت:

  الان مشکل ساخت واکسن چیه وقتی این همه دانشمند پروفسور درجهان داریم چرا کاری انجام نمیدن مردم دارن میمیرن از تمامی مردم و تحصیل کرده ها نظراتشون درباره دارو یا ساخت واکسن پرسجو بشه مطمعنن به جایی میرسیم

 3. بازدید کننده گفت:

  سلام چرا وزارتخانه بهداشت و درمان ایران مجوز برای دادن داروی فاویپیراویر داروی تسریع درمان کرونا را نمی دهد؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چون هنوز این دارو جز داروهای مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا نیست اما امید است تمهیداتی جهت مصرف بیماران فراهم شود

 4. حمید خوش خلق گفت:

  سلام ایا ایران تاکنون توانسته حرکتی مفید برای ساخت واکسن یا دارو انجام دهد

 5. معصومه گفت:

  سلام
  18،12ماه یعنی چی ما همه میمیریم ک چقدر خونه بمونیم خسته شدیم چند هفتست خونه ایم این همه دانشمند

 6. بازدید کننده گفت:

  باسلام آیا دانشمندان هرروز تلاش می کنند راه حلی برای درمان ویروس کرونا کشف کنند؟آزماشیگاه تحقیقاتی میگال کشور اسرائیل واکسن کرونا را ساخته است چقدر طول می کشد تا از طرف دولت کشور اسرائیل مجوز پخش در بازار تایید شود و وارد بازار شود؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   درحال حاضر تمام دانشمندان در تلاشند اما هنوز هیچ نتیجه قطعی ایجاد نشده
   در اسراییل هم هنوز هیچ درمان قطعی وجود ندارد

 7. سجاد گفت:

  تا وقتی واکسن ساخته بشه همه مردم مردن
  می شود نوش دارو بعداز مرگ سهراب

 8. رضا گفت:

  با سلام ایا درسته میگن حداکثر تا اخر اردیبهشت داروش درست میشه؟

 9. داود عباسی قلندر گفت:

  دود کردن زیتون وحشی که درختان آن در سطح شهر وجود دارد تا حدی در جلو گیری از ویروس کرونا موثر است که در عطاری ها دود آن برای کوش درد بچه و زد عفونی کردن استفاده می شود

 10. ناصری گفت:

  با سلام ودرود
  بنظر تان چرا این نوع کرونا(کوید 19) واکسن اش زمان برشده وتلفات زیادی نسبت به نوع مرس اش داده ؟ ودیگه اینکه آیا با گرم شدن هوا در تابستان میتوان گفت در مناطق که درجه حرارت محیط شان بالای 35 درجه هست کلا این ویروس نابود خواهد شد ؟؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   ساخت واکسن اصولا حدود ۱۲تا ۱۸ ماه طول میکشد اما کرونا جدید فقط ۲ ماه است که شیوع یافته
   سوال دوم هم پاسخش خیر است و هیچ پیش بینی نمتوان کرد

 11. منصور گفت:

  سلام منصور هستم پیوند کلیه کروتون مصرف می کنم و تجویزپزشکم برای پیشگیری کرونا قرص ویتامین دی و سی و ای می باشد این صحت دارد یا خیر و پیوند هستم خونه بمانمیا خیر ممنون از شما و این ویتامینها جوابگو می باش

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   نکات پیشگیری با شدت و توجه زیاد رعایت شود
   سعی کنید مطلقا از منزل خارج نشوید و افراد منزل نیز همینطور
   داروها مصرف شود اما تاثیر اندکی دارد و جایگزین رعایت پیشگیری نیست

 12. حسین گفت:

  سلام آیا آزمایش های واکسن کرونا به مرحله آخر رسیده است؟ واکسن کرونا کی تولید و وارد بازار می شود؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   هنوز هیچ واکسنی در مرحله تولید انبوه و استفاده نیست و در حال مراحل آزمایشگاهی است.زمان مشخصی نمیتوان تعیین کرد اما پیش بینی میشود ماه ها زمان ببرد

 13. simin گفت:

  با ایجاد یک جهش در ساختار DNAو RNAویروس نمیشه اونرو به یک ویروس کم خطر تبدیل کرد؟پیوند DNA یک ویروس کم خطر میتونه ساختار ویروس رو عوض کنه

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   ویروسی که در حال انتشار است و شایع شده را نمیتوان دستکاری کرد
   تغییر ژنومی فقط در نمونه های محدود آزمایشگاهی ممکن است نه ویروسی که در تمام جامعه منتشر شده

  • Masoomeh گفت:

   سلام راه ساخت واکسن وارد کردن انتی ژن یا بخش ضعیف شده و مرده ویروس خب وقتی وارد بدن شود سیستم ایمنی در برابر آن پادتن میسازد و سلول خاطره خب وقتی ویروس واقعی وارد بدن شد پاسخ بدن سریع تر و پادتن های بیشتری تولید و با آن ویروس را خنثی و مانع اتصال آن به سلول میشه خب الان مشکل چیه که این راه جواب نمیده؟

 14. محمد گفت:

  سلام چرا تولید واکسن کافی نیست ؟ مگه دانشمندان چندتا واکسن برای ویروس کرونا تولید کرده اند؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   خیر هنوز هیچ واکسنی به مرحله تایید نرسیده و در مراحل آزمایشگاهی است

 15. محمد گفت:

  سلام چرا دانشمندان واکسن ویروس کرونا را تولید نمی کنند؟ مشکل واکسنی که تولید کردن چیه؟

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   تولید واکسن یک پروسه زمانبر و با رعایت استانداردهای خاص و مراحل خاص آزمایشگاهی است. عمر پیدایش ویروس کوتاه است و جهت تولید واکسن کافی نیست

 16. سعید گفت:

  سلام. اگه پلاسمای خون فردی که لوپوس سیستمی داره رو از طریقی که من مطلع نیستم به فرد مبتلا به کرونا وارد کنن بیماری از بین میره. چون اشخاصی که خود ایمنی دارن هیچوقت این بیماری و یا سایر انفولانزا ها سراغشون نمیاد

  • دکتر آمنه مرشدی گفت:

   با سلام
   خیر
   چه کسی گفته افراد خودایمنی مبتلا نمیشوند؟!!! درصورت مصرف داروهای کورتون و سرکوبگر ایمنی عوارض بیشتری ممکن است در آن ها رخ دهد.

  • sharare گفت:

   سلام وقتی این همه روزانه مردم جهان دارن ازبین میرن و این همه تلفات داریم..بهداشت جهانی باید بدون در نظر گرفتن عوارض جانبی واکسن به تولید انبوه برسونه و مردم در حال حاضر نجات بدن برای عوارض جانبی وقت داریم ولی برای جون مردم وقت نداریم…

 17. امیررضا گفت:

  آیا واکسن کرونا تولید و وارد بازار فروش شده است؟

 18. سعید حسینی پرور گفت:

  به حق صاحب الزمان ان شاءالله هر چه زودتر واکسن کرونا ساخته شود و دل مردم آرام گیرد یا علی

 19. ماندانا گفت:

  با توجه به وضعیت موجود این مدت زمان برای ساخت واکسن یکم طولانی به نظر میاد.کاش میشد زودتر نتیجه میگرفتند.

 20. A.m گفت:

  کاش زودتر این واکسن رو بسازند قبل از اینکه انسانها یکی یکی از بین بروند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین تورم غدد لنفاوی علل خیلی زیادی داره، ممکن از قبل بوده ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام خیر تداخل ندارد فرقی ندارد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام یعنی یمقدار خشونت کبد بررسی لازمه باید براش آنزیم کبدی و بیلی روبی...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام فیبروز ممکن نشون داده نشه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام این سونو مطرح کننده کبد چرب هست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید علل اصلی بررسی شن اگه آفت مکرر هست آزمایش لازمه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص ارتوپدی م...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ازمایش cbc,diff,esr,crp,ldh بدهید...