کرونا و اسهال شدید در کودکان؛ آنچه باید بدانید

کرونا و اسهال در کودکان؛ آنچه باید بدانید

از زمانی که بیماری کووید ۱۹ برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ گزارش شد، مطالعات مختلفی در خصوص تظاهرات بالینی این بیماری انجام شده است.

در حالی‌که کرونا بیشتر به صورت بیماری حاد تنفسی و ذات‌الریه در افراد بروز می‌کند اما گزارشاتی نیز بر تأثیر آن بر دستگاه گوارش در سراسر جهان ارائه شده است.

علائمی مانند اسهال، حالت تهوع و استفراغ و درد شکمی از مواردی هستند که با بروز آن بویژه در کودکان توجه به این‌گونه تظاهرات بالینی را در کانون توجهات محققان قرار داده است.

مطالعات جدید انجام گرفته نشان می‌دهد که از هر ۱۰ کودک مبتلا به کرونا، یک نفر علائم گوارشی شدید را تجربه می‌کنند؛ این مشاهدات بویژه در سویه امیکرون بیشتر گزارش شده است. اما تا چه اندازه اهمیت به وضعیت کودک در این شرایط ضروری است و چه باید کرد؟

نشانه‌های اسهال در کودکان

معمولاً در حالت عادی حرکات روده باعث دفع به میزان سه بار در روز می‌شود. اگر وزن مدفوع خارج شده از بدن کودک از ۳۰۰ گرم در روز بیشتر شده و بین ۶۰ تا ۸۵ وزن آن حاوی آب باشد، در این صورت می‌توان گفت که وی به اسهال دچار شده است.

این وضعیت معمولاً همراه با دل پیچه و دل درد، عوض شدن رنگ مدفوع و دفع به میزان بیش از سه بار در روز است. البته بایدتوجه داشت که اسهال به دلایل مختلفی مثل ویروس‌ها، باکتری‌ها، آلرژی به غذا یا هر نوع داروی خاص، سندروم روده تحریک پذیر و استرس نیز می‌تواند ایجاد شود که در این میان ابتلا به کرونا یکی از علائم آن است.

علائم گوارشی ابتلا به کرونا و اسهال در کودکان

موارد مشاهده شده در کودکان مبتلا به کرونا در جهان نشان می‌دهد که اغلب کودکان علائم تنفسی معمولی را که در بزرگسالان مشاهده می‌شود، بروز نمی‌دهند. عفونت کووید ۱۹ در کودکان معمولاً خفیف بوده و به ندرت نیاز به بستری شدن در بیمارستان را دارد. به عبارتی علائم گوارشی در کودکان مبتلا به کرونا می‌تواند همراه یا بدون علائم تنفسی باشد.

اما در کنار اسهال شایع‌ترین علائم گوارشی مشاهده شده در کودکان استفراغ، معده درد، اشتهای ضعیف یا تغذیه ضعیف (بویژه در کودکان زیر یکسال) است.

گاهی اوقات نیز اسهال خونی (التهاب روده ناشی از اسهال) می‌تواند تنها نشانه این بیماری باشد و باید برای کودکان قرنطینه طولانی مدت همراه با اقدامات ضدعفونی مناسب در نظر گرفته شود.

کرونا و اسهال در کودکان؛

مطلب مرتبط : اسهال در کودکان مبتلا به کرونا در آینه آمار و ارقام

مطالعات بسیاری در خصوص رابطه کرونا با اسهال در کودکان در جهان انجام شده است. شاخص‌ترین مورد که شامل ۱۸۱۰ بیمار کودک با تست مثبت کرونا است، شیوع علائم گوارشی مانند استفراغ، اسهال و درد شکم در کودکان را ۸۴/۱ درصد عنوان کرده‌اند.

اسهال با ۵۶/۸ درصد شایع‌ترین علامت و بعد از آن استفراغ (۵۰ درصد)، تهوع (۳۴/۳ درصد)، درد شکم (۲۷/۳ درصد) و مشکلات تغذیه (۲۳ درصد) از دیگر علائم در این بین هستند.

اسهال اغلب بین ۱ تا ۸ روز پس از شروع بیماری رخ می‌دهد اما در برخی از بیماران جزء اولین علامت‌ها بوده که به طور متوسط ۳ روز طول کشیده است. ضمن اینکه شدت اسهال در یک سوم بیماران کودک بسیار زیاد و به صورت آبکی ظاهر شده است. جالب توجه این است که تظاهرات گوارشی در کودکان می‌تواند از اولین علائم ابتلا به کرونا بوده و حتی قبل از علائم تنفسی ظاهر شود.

محققان دریافته‌اند که ویروس کرونا در مدفوع کودکان مبتلا نیز تا ۱۲ روز و حتی بعد از بهبودی باقی می‌ماند. البته هر چند این علامت منجر به مرگ و میر نشده است با این حال توجه به این موضوع در درمان کلی بیماری موثر است.

در صورت بروز اسهال در کودکان نگران کرونا نباشید مگر اینکه…

با وجود تحقیقات و مطالعاتی که انجام شده ممکن است برخی والدین نگران این موضوع باشند که هر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گونه علامت اسهال در کودکان خود را به کرونا ربط دهند.

همان طور که گفته شد پاسخ پزشکان متخصص این است که اسهال می‌تواند به دلایل زیاد دیگری مثل استرس، نوع غذای مصرفی و یا سایر بیماری‌ها باشد. پس تا زمانی که مشورت لازم با پزشک متخصص را انجام نداده‌اید، و سایر علائم بالینی را گزارش نکرده‌اید نباید نگران ابتلای کودک به کرونا باشید.

البته حضور در مناطق با شدت بالای ابتلا به کرونا و شدید یا آبکی بودن اسهال در کودکان نکاتی است که احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد و باید به آن توجه ویژه داشت.

از طرف دیگر اگر کودک به بیماری‌های مزمن دستگاه گوارش مثل سلیاک، بیماری‌های التهابی روده یا بیماری کبد مبتلا است، کمی در این خصوص باید بیشتر دقت کرد و مراقبت‌های لازم در خصوص پیشگیری از ابتلا به کرونا را به انجام رساند.

کرونا و اسهال در کودکان

نکات مراقبتی در صورت بروز اسهال در کودکان بر اثر کرونا

کودکان مبتلا به کرونا را می‌توان با قرنطینه شدن در خانه و مراقبت‌های حمایتی مانند استراحت مناسب، رژیم غذایی سالم، نوشیدن آب فراوان و نظارت بر دمای بدن در فواصل شش ساعته درمان کرد. اگر درجه حرارت بدن بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد، می‌توان تب را با مصرف داروهای مناسب با تجویز پزشک متخصص کودکان کنترل نمود.

کودکان مبتلا به اسهال و استفراغ هم ضروری است به‌طور مکرر محلول ORS یا مایعات دیگر را برای جلوگیری از کم‌آبی مصرف کنند. در کودکان کم سن و سال نیز شیردهی باید ادامه یابد. در صورت رعایت این موارد ۹۰ تا ۹۵ درصد می‌توان بیماری کودکان را در خانه به این روش مدیریت کرد.

درمان لازم برای کودکانی که علائم متوسطی دارند، با مشورت پزشک باید انجام پذیرد و کودکان دارای علائم شدید ضروری است بلافاصله در بیمارستان بستری شده و تحت درمان قرار گیرند.

در این میان مهم‌ترین نکته مورد توجه برای والدین، در صورت ابتلای کودک به کرونا همراه اسهال شدید، شستشوی کامل دست‌ها و استفاده از ماسک است. مشخص شده که کووید ۱۹ از طریق مدفوع می‌تواند منتقل شود بنابراین رعایت بهداشت دست به‌خصوص هنگام تعویض پوشک در اولویت باید قرار گیرد.

علاوه بر این توجه به این نکته ضروری است که اگر کودک دارای بیماری‌های مزمن دستگاه گوارش است، نباید مصرف داروهای مصرفی قبلی را متوقف کرد زیرا این موضوع باعث از کنترل خارج شدن بیماری و در نتیجه شدیدتر شدن حالات و علائم ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ منجر می‌شود.

در هر صورت بروز علائم، آغازی برای آگاهی شما از بیماری است و لازم است تا در اسرع وقت ضمن رعایت نکات اولیه مراقبتی با پزشک متخصص و امین خود در تماس باشید.

مراجع:

  • frontiersin.org
  • timesofindia.indiatimes.com
  • cidrap.umn.edu
  • fg.bmj.com
  • www1.racgp.org.au
  • uchicagomedicine.org
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...