مجله پزشکی دکتر دکتر

آزمایش کرونا چگونه انجام می‌شود؟ معرفی انواع تست‌های کرونا

17 مهر 1399

15

پیشگیری، مراقبت و درمان عفونی و گرمسیری- ویروس کرونا
آزمایش کرونا چگونه انجام می‌شود؟ معرفی انواع تست‌های کرونا

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

بیماری کووید 19 چگونه تشخیص داده می‌شود؟ از کجا می‌توانیم بفهمیم که به ویروس کرونا آلوده شده‌ایم یا خیر؟ در این مقاله درباره‌ی چگونگی تشخیص بیماری کووید 19 و انواع تست‌های آن صحبت خواهیم کرد.

مشاوره تلفنی با پزشک

در ایام کرونا ارتباط مستقیم با پزشک و رفتن به مطب کمی خطرناک شده است. شما می‌توانید با استفاده از امکان ویزیت تلفنی به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص عفونی و گرمسیری دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.


این روزها با هر گونه احساس ناراحتی و بیماری، ممکن است فکر کنید که به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اید. این بیماری تنفسی توسط نوع جدیدی از ویروس کرونا ایجاد شده و اکنون به یک همه‌گیری جهانی تبدیل شده است. اما این آزمایش‌ها هستند که نشان می‌دهند که آیا شما به این بیماری مبتلا هستید یا نه. تست‌هایی وجود دارد که نتایج آن نشان می‌دهد که آیا فرد به این بیماری مبتلا است یا خیر و تست آنتی بادی هم نشان می‌دهد که فرد پیش از این به این ویروس مبتلا شده است یا نه.


در حال حاضر این بیماری درمان ندارد و اگر علائم فرد خفیف باشد، پزشک از بیمار می‌خواهد که در خانه استراحت کرده و از دیگران دوری کند.

چه کسانی باید تست کرونا را انجام دهند؟


در مورد این مسئله که آیا نیاز به انجام آزمایش دارید یا نه، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. اگر به پزشک خود دسترسی ندارید، اطلاعات مورد نیاز در این مورد را از خانه‌های بهداشت و یا مراکز درمانی معتبر محل سکونت خود دریافت کنید.

تشخیص کرونا


در مورد افرادی که باید آزمایش دهند، سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا، یک سیستم اولویت بندی مخصوص دارد و طبق آن عمل می‌کند. در بالای لیست افرادی قرار دارند که علائم بیماری را نشان می‌دهند و بعد از آن افرادی که یک و یا چندین تن از افراد زیر را ملاقات کرده‌اند قرار دارند:

 • افرادی که در بیمارستان بستری شده‌اند.
 • افرادی که جز اعضای کادر درمان هستند.
 • افرادی که در مراکزی زندگی و کار می‌کنند که افراد زیادی سکونت دارند، مانند زندان‌ها و آسایشگاه‌ها

اولویت بعدی با افرادی است که با افراد زیر ملاقات داشته اند:

 • افرادی که علائم بیماری کووید ۱۹ را دارند.
 • افرادی که علائم ندارند ولی مقامات مسئول بهداشتی آن‌ها را در اولویت قرار داده‌اند.

آزمایش کرونا چگونه انجام می‌شود؟


با پزشک خود تماس گرفته و مراکز تشخیصی و انجام تست نزدیک خود را پیدا کنید. پیش از گرفتن آزمایش، مسئولین آزمایشگاه سوالات زیر را مطرح خواهند کرد:

 • آیا تب دارید و یا اینکه سرفه می‌کنید؟
 • آیا تنگی نفس دارید؟
 • آیا در ارتباط نزدیک (2 متری) با افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ بوده‌اید؟
 • آیا فردی مبتلا به بیماری کووید ۱۹ جلوی شما سرفه یا عطسه کرده است؟
 • آیا به تازگی سفر رفته‌اید؟

تست کرونا در چه مراکزی انجام می‌شود؟


امروزه بیش‌تر آزمایشگاه‌ها تست کرونا را انجام می‌دهند. اما به دلیل حفظ فاصله گذاری اجتماعی، پیش از مراجعه به آزمایشگاه وقت گرفته و تا زمان انجام آزمایش در حالی که در اتاق انتظار حضور دارید، ماسک زده و فاصله خود را از دیگران حفظ کنید.

چگونگی تست کرونا

انواع تست ویروس کرونا

تست‌های کرونا شامل چند نوع متفاوت هستند که در ادامه هر کدام از آنها را توضیح خواهیم داد.
تست تشخیصی (diagnostic test)
معمولاً برای تشخیص بیماری کووید ۱۹ تست سواب بینی حلقی یا نازوفارنژيال (nasopharyngeal swab) انجام می‌شود. برای انجام این آزمایش یک ابراز ۱۵ سانتی‌متری که مانند یک گوش پاک‌کن بزرگ است، درون هر دو سوراخ بینی قرار داده شده و هر بار به مدت ۱۵ ثانیه درون بینی چرخانده می‌شود‌. انجام این تست دردناک نیست ولی ممکن است باعث ایجاد حس ناخوشایندی در فرد شود‌. این سواب پنبه‌ای برای بررسی مواد درون بینی بیمار به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

دیگر تست‌هایی که برای بیماری کووید ۱۹ انجام می‌شود، شامل سوآب:

 • دهان و گلو (oropharyngeal)
 • قسمت میانی سوراخ بینی (nasal mid-turbinate)
 • قسمت جلویی سوراخ بینی (anterior nares)

اگر فرد سرفه غیر خشک و یا خلط دار داشته باشد، پزشک مقداری از مواد به دست آمده از سرفه فرد را هم مورد آزمایش قرار خواهد داد. همچنین در موارد خاص تست بزاق هم گرفته می‌شود، با تجویز پزشک از بیمار خواسته می‌شود که مقداری از بزاق خود را به درون لوله‌ای استریل منتقل کند و بعد محتویات بزاق در آزمایشگاه بررسی خواهد شد.

نمونه‌های حاصل از سواب بینی، دهان یا گلو برای انجام تست مولکولی مانند RT-PCR به منظور تشخیص ماده ژنتیکی ویروس و یا تست آنتی ژن به منظور تشخیص پروتئین‌های مخصوص موجود در سطح ویروس به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند.

تست‌های تشخیصی کرونا تا چه اندازه دقیق هستند؟


انجام تست مولکولی برای تشخیص ماده ژنتیکی ویروس کرونا برای تشخیص بیماری کووید 19 و یا عفونت فعال ویروس کرونا بسیار رایج است. اما این تست هم به مانند بسیاری از تست‌های دیگر 100 درصد دقیق نیست. و منفی بودن آن به معنی منفی بودن قطعی کرونا نیست، برخی از عواملی که دقت تست را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عبارتند از:

 • فرد ممکن است ویروس را در بدن خود داشته باشد ولی سوآب به خونی آن‌ها را از بینی و یا گلوی فرد برنداشته باشد.
 • سوآب و یا نمونه مخاط ممکن است به صورت تصادفی در طول جمع آوری ویروس و یا انجام آنالیز آلوده شده باشد.
 • سوآب بینی یا گلو، ممکن است پیش از شروع آنالیز در دمای مناسبی نگه داری نشده باشد.
 • موادی که برای استخراج ماده ژنتیکی ویروس و تهیه‌ی نسخه‌ی دیگری از DNA مورد استفاده قرار می‌گیرند، ممکن است به خوبی عمل نکنند.


از طرفی دیگر نتایج تست آنتی ژن برای تشخیص عفونت فعال ویروسی سریع‌تر از تست ملکولی مشخص می‌شود ولی در حین حال شانس خطا بالاتر است. گاهی تست آنتی ژن منفی است، یعنی که عفونت فعال ویروس کرونا در بدن وجود ندارد، اما پزشک برای تایید نتیجه آزمایش دوباره تست ملکولی انجام خواهد داد.

آزمایش آنتی بادی یا تست سرولوژیکی کرونا چیست؟


این تست جهت تشخیص کارایی کافی ندارد و موارد منفی آن رد کننده کرونا نیست، دستگاه ایمنی بدن زمان مبارزه با عفونت‌ها شروع به ساختن آنتی بادی می‌کند و تست آنتی بادی به پزشک نشان می‌دهد که آیا فرد پیش‌تر و یا در حال حاضر در حال مبارزه با بیماری است یا خیر؟

آنتی بادی‌ها گاهی روزها و یا هفته‌ها بعد از عفونت در بدن ایجاد شده و ممکن است تا هفته‌ها بعد از بهبودی در خون باقی بمانند. به همین دلیل از تست آنتی بادی نباید برای تشخیص وجود عفونت فعال ویروس کرونا استفاده شود. در حال حاضر پزشکان به درستی نمی‌دانند که وجود آنتی بادی در خون در برابر ابتلای احتمالی دوباره به بیماری در فرد مصونیت ایجاد می‌کنند یا نه.

این نوع از تست بیماری کووید ۱۹ باعث تشخیص دو نوع مختلف از آنتی بادی در بدن می‌شود.

آنتی بادی IgM
بدن ۲ هفته قبل از اینکه سطح ویروس در بدن کاهش پیدا کند، این آنتی بادی را می‌سازد.

آنتی بادی IgG
بدن با سرعت کم‌تری – در حدود ۴ هفته – این آنتی بادی را می‌سازد ولی معمولاً مدت زمان بیش‌تری باقی می‌ماند.

نتایج تست سوآب یا تست بزاق نشان می‌‌دهد که فرد در حال حاضر به بیماری کووید ۱۹ مبتلا است یا نیست، ولی آزمایش خون نشان می‌دهد که آیا فرد حتی در صورت نداشتن علائم بیماری، به ویروس مبتلا بوده است یا خیر. نتایج هر دو این آزمایش‌ها به پژوهشگران کمک می‌کند تا نحوه و شدت گسترش بیماری را بررسی کنند.


از طرفی دیگر تست‌ آنتی بادی به پژوهشگران کمک می‌کند تا پژوهش‌های خود در مورد آنتی بادی درمانی را هم کامل کنند. آنتی بادی درمانی یک درمان دارویی هدفمند است که نشان می‌دهد که ویروس چگونه به سلول‌های انسانی متصل می‌شود.

تست‌ آنتی بادی کرونا تا چه اندازه دقیق است؟


همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، این آزمایش آنتی بادی‌هایی که بدن در حال مبارزه با ویروس ساخته است را نشان می‌دهد و نتایج حاصل از آن حاوی خود ویروس نیست. از طرفی دیگر روزها و یا هفته‌ها زمان لازم است تا به اندازه‌ی کافی آنتی بادی تولید شود و در نتیجه آزمایش قابل مشاهده باشد.

نتایج تست بیماری کووید ۱۹ بعد از چه مدت مشخص می‌شود؟


مدت زمان انتظار برای مشخص شدن نتیجه آزمایش به آزمایشگاهی که آزمایش در آن انجام شده است، بستگی دارد. ولی معمولاً ۲۴ تا 72 ساعت بعد از انجام ازمایش، نتیجه آن قابل دسترس خواهد بود

بعد از انجام آزمایش کرونا چه اتفاقی خواهد افتاد؟


اگر نتیجه‌ی تست کووید ۱۹ مثبت باشد، یعنی اینکه فرد به بیماری مبتلا است و یا اینکه به تازگی به ویروس آلوده شده است. علائم خود را به دقت زیر نظر گرفته و در صورت تنگی نفس، سرگیجه و توهم و یا تغییر رنگ صورت و لب‌ها به رنگ آبی حتماً هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنید

برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا کارهای زیر را انجام دهید:

 • در خانه بمانید و به جز در مواردی که نیاز به مراجعه به مراکز درمانی وجود دارد، خانه را ترک نکنید
 • از دیگر اعضای خانواده دوری کنید.
 • زمانی که در کنار دیگر اعضای خانواده هستید، حتماً از ماسک استفاده کنید
 • برای غذا خوردن از بشقاب، قاشق و چنگال و لیوان مخصوص خود استفاده کنید.
 • در هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان خود را گرفته و مرتب دست‌های خود را با آب و صابون بشویید
 • سطوحی که بیش‌تر با آن‌ها در ارتباط هستید، مانند دستگیره‌های در، دکمه‌های تلفن و … را مرتب شسته و ضدعفونی کنید‌.
انواع تست کرونا

اگر تست کووید ۱۹ مثبت بوده و فرد علائم بیماری را داشته باشد، باید خود را از دیگران دور نگه دارد، مگر اینکه:

 • حداقل ۱۰ روز از شروع علائم گذشته باشد.
 • علائم بهبود پیدا کرده باشد.
 • بدون استفاده از هیچ‌گونه داروی تب بری فرد برای حداقل ۲۴ ساعت احساس تب نداشته باشد.

اگر نتیجه تست کووید ۱۹ مثبت بوده ولی فرد علائم خاصی نداشته باشد، تا ده روز بعد از انجام آزمایش باید خود را از دیگران دور نگه دارد.

گاهی بعد از گذشت ده روز نیاز است که دوباره آزمایش انجام شود. اما اگر فرد برای ده تا ۱۴ روز در قرنطینه مانده باشد، نیاز به انجام مجدد آزمایش وجود ندارد.

اگر تست منفی باشد، به این معنی است که فرد در حال حاضر به بیماری مبتلا نیست. اما کماکان احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد. فاصله اجتماعی را حفظ کرده و دست‌های خود را مرتب با آب و صابون بشویید تا به بیماری مبتلا نشوید.
احتمال بسیار کمی وجود دارد که نتایج تست کرونا اشتباه باشد. با این همه به این حالت تست مثبت و منفی اشتباه گفته می‌شود. در این شرایط پزشک بر اساس علائم فرد و سابقه پزشکی بیمار اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

موارد اضطراری و اورژانسی کرونا چیست؟


اگر امکان دادن تست وجود نداشته باشد، ولی فرد تب بالایی داشته و یا به سختی نفس بکشد، باید هر چه سریع‌تر اقدامات درمانی را انجام داد
دیگر علائم و نشانه‌هایی که فرد در صورت داشتن آن‌ها نیاز به اقدامات فوری درمانی خواهد داشت، شامل:

 • درد و احساس فشار در سینه
 • گیجی و سرگیجه
 • سطح هوشیاری پایین
 • لب و صورت آبی رنگ

منابع:

webmd

fda

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «آزمایش کرونا چگونه انجام می‌شود؟ معرفی انواع تست‌های کرونا»

15 پاسخ به “آزمایش کرونا چگونه انجام می‌شود؟ معرفی انواع تست‌های کرونا”

 1. میرزا گفت:

  یک ماهه شونه ام درد داره ….سینه ام میسوزه هر شبانه روز چند ثانیه تا چند دقیقه …..بی خالم ….الان تمام پشت و گردنم درد و سوزش دارم و تنگی و نقس در دفعات بیشتر ….راه میرم خسته میشم نفسم بند میاد و میسوزه فقط عطسه داشتم این 10 روز اخیر …….

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تست كرونا بديد
   در صورت منفي يودن بايد از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 2. شکیلا گفت:

  سلام من الان چند روزی هست که سرگیجه و حالت تهوع بدی دارم و مدام احساس خستگی و خواب الودگی میکنم دمای بدنم متعادل و حس بویاییم رو تا حدودی از دست دادم میخواستم بدونم این میتونه از علائم کرونا باشه؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله علایم کروناست

   • شکیلا گفت:

    تجویزتون چی هست باید به دکتر مراجعه کنم یا اینک تو خونه بمونم قرنطینه بشم؟

 3. maede گفت:

  سلام من دوروز هست که گلو درد شدید سر درد آبریزش بینی و کوفتگی بدن دارم علائم مانند سرماخوردگی هست امابصورت قطعی میخوام ببینم کرونا هست یا نه

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله علایمتون قویا به نفع کروناست

 4. سحر خانی گفت:

  سلام وقتون بخیر میخاستم بدونم معنی اون عددی ک جلوی تست پی سی آر میزنن چیه؟ یعنی بین بازه های مختلف نشون دهنده میزان ویروس تو بدنه یا مدت زمان مبتلا شدن. اون عددی ک جلوی ct هستش منظورمه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه هيچكدوم
   نشون دهنده شدت عفونت در بدن هست

 5. صابر گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من ۵ روزه که به علائم سرماخوردگی مبتلا شدم.
  آب ریزش بین عطسه روزی شاید ۳ یا ۴ بار
  گرفتگی موقتی بینی و از دست دادن حس چشایی و بویایی
  و دماغی شدن صدا. تب ندارم، تنگی نفس و عطسه درد دیگه ای در بدنم نیست، به نظر شما به کرونا مبتلا هستم؟ آیا برم تست بدم برای کرونا چون خیلی نگرانم کرده و تو این 5 روز علائم اصلی رو شامل تب، سردرد، سرفه،و.. یروز ندادم نرفتم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله علایمتون به نفع کروناس ولی خفیف
   اگه علایم خطر مثل سرفه مکرر و تنگی نفس ندارین و سابقه بیماری زمینه ای ندارین نیاز ب انجام تست نیست و قرنطینه خانگی رو رعایت کنین و زینک پلاس و ویتامین ث و مایعات فراوان بخورین

  • غلامی دشتی گفت:

   سلام من یک روز ابریزش بینی داشتم و چند روز گرفتگی بینی داشتم ۹ روز بعد از شروع علایم ازمایش خون دادم و گفتن کرونا نداری الان بعد از گذشت ۱۴ روز متوجه شدم حس بویایی م را از دست دادم نمیدونم از کی از دست دادم ولی روز ۱۴ بعد شروع علایم متوجه شدم من باید چند روز قرنطینه باشم احتمال داره من بعد از ده روز پس از شروع علایم ناقل باشم

   • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

    سلام
    از اولین روز شروع علایم ۱۴ روز بگذره کافیه
    اگه سرفه دارین از اولین روز شروع علایم ۲۱ روز

 6. احسان گفت:

  سلام
  خسته نباشید
  من دیروز رفتم تست pcr
  امروز جوابش اومد
  SARS-Cov2 ( The causative agent of COVID-19) RT-PCR: Positive ( CT>30), weak, probably low viral load
  آزمایش شما تنها در سيکل هاي آخر پي سي آر مثبت شده است. اين ميتواند بدليل ميزان بسيار کم ويروس باشد. هماهنگ کردن نتايج با يافته هاي باليني و يا تکرار تست زير نظر پزشک معالج شما بعد ازمدتي ديگر، ميتواند به حل کردن مسئله کمک کند
  میخواستم بدونم این میزان کم منظورش چیه
  میشه یه تحلیل در موردش بهم بگین
  ممنون میشم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...