کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد

 • 1397-08-24
 • ۲۸۷۸۲۰ بازدید
 • 270
علل کاهش پلاکت در خون

ترومبوسیتوپنی بیماری است که در آن تعداد پلاکت خون کم می‌شود. از علل کاهش پلاکت خون می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد.

کاهش پلاکت خون

کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد. ترومبوسیتوپنی اغلب به عنوان یک نتیجه از یک اختلال جداگانه مانند لوسمی یا یک مشکل سیستم ایمنی اتفاق می‌افتد. از علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد. ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون، ممکن است خفیف باشد و علائم یا نشانه‌های چندانی نداشته باشد. در موارد نادر، تعداد پلاکت‌ها ممکن است خیلی کم باشد که در صورت خونریزی داخلی، خطرناک خواهد بود.

مقاله‌ای درباره « پرسش و پاسخ درباره پلاکت خون » تنظیم شده است که از طریق لینک مرتبط قابل دسترس است.

ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون

خون از چند نوع سلول تشکیل شده است. این سلول‌ها در یک مایع به نام پلاسما شناور هستند. انواع سلول‌های خونی عبارتند از:

 • گلبول‌های قرمز خون
 • گلبول‌های سفید خون
 • پلاکت‌ها یا ترومبوسیت‌ها

پلاکت‌های خون سلول‌هایی هستند که در خون ما وجود دارند و زمانی که تشخیص می‌دهند جایی از رگ‌های خونی آسیب دیده است، به هم می‌پیچند تا جلوی خونریزی را بگیرند. هنگامی که پوست مجروح و یا شکافته می‌شود، پلاکت‌ها با هم مخلوط می‌شوند و لخته خون را تشکیل می‌دهند تا خونریزی را متوقف کنند.

هنگامی که در خون، پلاکت کافی وجود نداشته باشد، بدن نمی‌تواند لخته خون را تشکیل دهد. بسته به کاهش پلاکت خون، این وضعیت می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. به طور معمول، علل کاهش پلاکت‌ در خون، نتیجه یک وضعیت پزشکی، مانند لوسمی یا مصرف داروهای خاص است. هر نوع اختلال در عملکرد پلاکت‌ها می‌تواند منجر به اختلالات مزمن خون شده و البته خطر ابتلا به خونریزی قابل توجه را افزایش دهد.

علائم کاهش پلاکت خون

علائم کاهش پلاکت خون، به شدت آن بستگی دارد. در موارد خفیف مانند کاهش پلاکت خون در زمان بارداری، معمولاً علائم خاصی ایجاد نمی‌شود. موارد شدیدتر ممکن است سبب خونریزی غیرقابل کنترل شود که نیازمند توجه فوری و اورژانسی باشد. اگر تعداد کم پلاکت داشته باشید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 •  تغییر رنگ پوست به قرمز، بنفش یا کبودی
 • یک بثورات با نقاط کوچک قرمز یا بنفش
 • خونریزی بینی
 • خونریزی لثه
 • خونریزی از زخم‌هایی که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد یا متوقف نمی‌شود
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • خونریزی از رکتوم
 • وجود خون در مدفوع
 • وجود خون در ادرار

کاهش پلاکت خون

برای بررسی پلاکت خون به چه تخصصی مراجعه کنیم؟

در صورتی که نشانه‌های هشدار دهنده بالا را دارید و نگران سلامت خود هستید، با پزشک خود ملاقات کنید. وقتی خونریزی متوقف نشود، یک اورژانس پزشکی است. جهت بررسی علائم و تشخیص دقیق علل کاهش پلاکت خون، شما باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

دکتر سید علی جمالیان فوق تخصص قلب و عروق، فلوشیپ اقدامات مداخله‌ای قلب و عروق بزرگسالان است. برای دریافت نوبت از دکتر سید علی جمالیان روی دکمه دریافت نوبت در تصویر کلیک(یا لمس) کنید.

علل کاهش پلاکت خون

عوامل مختلفی می‌توان نام برد که باعث کاهش تعداد پلاکت در خون می‌شوند. از شایع‌ترین کاهش پلاکت خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات مغز استخوان

مغز استخوان، بافت اسفنجی داخل استخوان است. این مکان، جایی است که همه اجزای خون، از جمله پلاکت‌ها تولید می‌شوند. اگر مغز استخوان پلاکت‌های کافی تولید نکند، تعداد پلاکت‌ها کم می‌شود. عوامل کاهش پلاکت خون عبارت‌اند از:

 • کم خونی آپلاستیک
 • کاهش ویتامین B-12
 • کاهش فولات
 • کاهش آهن
 • عفونت‌های ویروسی، از جمله اچ آی وی، اپشتین بار و آبله مرغان گاوی
 • قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی، اشعه یا مواد شیمیایی سمی
 • مصرف الکل زیاد
 • سیروز کبدی
 • لوسمی
 • میلولد پلاسمی

کاهش پلاکت خون

تخریب پلاکت

از جمله دیگر علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به سرعت تخریب پلاکت در بدن اشاره کرد. هر پلاکت حدود 10 روز، در یک بدن سالم زنده می‌ماند. از آنجا که هر پلاکت تنها حدود 10 روز زندگی می‌کند، بدن شما به طور پیوسته پلاکت‌ها را با تولید پلاکت‌های جدید در مغز استخوان به طور مداوم تجدید می‌کند. کاهش پلاکت‌های خون، ممکن است به علت تخریب سریع‌تر پلاکت‌ها در مقابل سرعت تولید پلاکت‌ها باشد. این حالت می‌تواند به دلیل عوارض جانبی مصرف داروهای خاص باشد، شامل داروهای ضد التهاب و داروهای ضد تشنج. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 • hypersplenism یا طحال بزرگ شده است
 • اختلال خودایمنی
 • بارداری
 • یک عفونت باکتریایی در خون

بارداری

ترومبوسیتوپنی ناشی از بارداری معمولاً خفیف است و به زودی پس از زایمان بهبود می‌یابد.

کاهش پلاکت خون

ترومبوسیتوپنی ایمنی

این نوع از بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید ایجاد می‌شود. سیستم ایمنی بدن به اشتباه پلاکت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و تخریب می‌کند.

عفونت در خون

عفونت‌های باکتریایی شدید شامل خون (باکتری) ممکن است به تخریب پلاکت‌ها منجر شود.

سندروم اورلیمی همولیتیک

این اختلال نادر باعث کاهش شدید پلاکت‌ها، تخریب سلول‌های قرمز خون و اختلال عملکرد کلیه می‌شود. گاهی اوقات این می‌تواند در ارتباط با یک عفونت Escherichia coli باکتریایی (coli) اتفاق می‌افتد، مانند ممکن است از خوردن گوشت خام یا نوشابه حاصل شود.

تیم تحریریه مجله دکتردکتر کتابچه‌ای را درباره هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید تهیه کرده است. با تکمیل فرم زیر می‌توانید کتابچه را در ایمیل خود دریافت کنید:

عوارض جانبی

خونریزی داخلی خطرناک زمانی رخ می‌دهد که تعداد پلاکت‌های شما کمتر از 10،000 پلاکت در هر میکرولیتر باشد. ترومبوسیتوپنی شدید می‌تواند باعث خونریزی مغزی و حتی شود.

دکتر شما ممکن است از تست‌ها و روش‌های زیر برای تعیین کاهش پلاکت خون استفاده کند:

آزمایش خون

برای تشخیص کاهش پلاکت خون، لازم است که آزمایش کامل شمارش سلول‌های خونی (CBC) انجام شود. پزشک معالج، با توجه به نتایج آزمایش، می‌تواند تعداد سلول‌های خونی بیمار ازجمله پلاکت‌ها را بفهمد. همچنین شاید خونتان از لحاظ آنتی‌بادی‌هایی که بدن علیه پلاکت‌ها تولید می‌کند، آزمایش شود. این آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که پلاکت‌ها را از بین می‌برند و گاهی بر اثر مصرف برخی داروهای خاص و گاهی نیز به عللی نامعلوم تولید می‌شوند.

همچنین، شاید به صلاحدید پزشک، نیاز باشد که آزمایش‌های مربوط به تشکیل لخته مانند آزمایش زمان نسبی ترومبوپلاستین (PTT) و آزمایش زمان پروترومبین (PT) نیز انجام شوند. انجام این آزمایش‌ها فقط به نمونه‌گیری ساده از خون نیاز دارد. در آزمایشگاه مواد شیمیایی خاصی را به نمونه اضافه می‌کنند تا زمان لخته شدن محاسبه شود. در بزرگسالان، تعداد پلاکت طبیعی بین 150،000 تا 450،000 پلاکت در هر میکرولیتر خون است. اگر تعداد کل خون شما کمتر از 150،000 پلاکت داشته باشد، ترومبوسیتوپنی دارید.

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال علائم خونریزی زیر پوست می‌گردد. او شکم را نیز بررسی می‌کند تا ببیند که آیا طحال شما بزرگ شده است یا خیر. اگر پزشک احساس کند که طحال‌ بزرگ شده است، باید سونوگرافی انجام دهید. سونوگرافی از طریق امواج اولتراسوند کار می‌کند و براساس تصویری که از طحال‌ به دست می‌دهد، پزشک می‌تواند بفهمد که آیا طحال‌ دارای اندازه‌ی طبیعی است یا خیر. دکتر شما ممکن است پیشنهاد کند که به علت علائم و نشانه‌هایتان، دیگر آزمایش‌ها و روش‌ها را برای تعیین کاهش پلاکت خون، انجام دهید.

اگر پزشک کاهش پلاکت خون را مربوط به مغز استخوان بداند، آسپیراسیون مغز استخوان تجویز خواهد کرد. در این روش، با استفاده از یک سوزن مقدار کوچکی از مغز استخوان را برای بررسی و ارزیابی بیشتر بافت استخوانی جدا می‌کنند. بیوپسی مغز استخوان نیز ممکن است تجویز شود. در این روش به‌وسیله‌ی یک سوزن از مغز استخوان نمونه‌برداری می‌شود و نمونه هم معمولاً از استخوان لگن خاصره گرفته خواهد شد. آسپیراسیون و بیوپسی به‌عنوان دو روش بررسی مغز استخوان ممکن است هم‌زمان انجام شود. نتایج آزمایش، کارکرد مغز استخوان را نشان خواهد داد.

اگر می‌خواهید راجع به افزایش پلاکت خون نیز اطلاعاتی به دست آورید و راه‌های پیشگیری و درمان آن را بدانید می توانید با مراجعه به لینک زیر «کتابچه پلاکت خون» را دریافت نمایید:

دریافت کتابچه «پلاکت خون»: هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید

درمان ترومبوسیتوپنی

افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی خفیف ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. در موارد خفیف‌تر، پزشک معالج توصیه‌های زیر را برای وخیم‌تر نشدن، وضعیت‌ بیمار تجویز می‌کند:

 • پرهیز از ورزش‌های سنگین و خطرناک
 • پرهیز از فعالیت‌های دارای احتمال ایجاد خون‌ریزی یا کبودی
 • محدودیت مصرف الکل
 • قطع یا تغییر داروهایی که روی پلاکت‌های خون تأثیر می‌گذارند مانند آسپرین و ایبوپروفن.

بعضی افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی شدید یا طولانی مدت (مزمن) هستند. بسته به اینکه چه تعداد پلاکت خون شما کم است، معمولا راه درمانی پلاکت خون شامل موارد زیر است:

 1. اگر پزشک وضعیت یا داروهایی را که باعث ترومبوسیتوپنی شما می‌شود را شناسایی کند، درمان کاهش پلاکت در خون، آسان‌تر خواهد بود به عنوان مثال، اگر شما ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین داشته باشید، پزشک، مصرف آنرا متوقف خواهد کرد و یک داروی متفاوت را تجویز خواهد کرد.
 2.  اگر سطح پلاکت شما خیلی پایین باشد، پزشک می‌تواند، کمبود پلاکت خون را با انتقال خون جبران کند. داروها اگر وضعیت شما مربوط به یک مشکل سیستم ایمنی باشد، پزشک ممکن است داروها را برای افزایش میزان پلاکت تجویز کند.
 3. اگر سایر گزینه‌های درمان کمک نکنند، پزشک ممکن است عمل جراحی برای حذف طحال (splenectomy) را توصیه کند.
 4. گاهی کاهش پلاکت در خون به حدی است، که  می‌تواند منجر به یک اورژانس پزشکی شود که نیاز به مبادله پلاسما دارد.

برگرفته شده است از:

mayoclinic

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

270 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام بنده ۴۹ سال دارم قرص اسید فولیک/bisoprolol وasa /میخورم بعضی اوقات لکه سیاه روی بدنم هست بعد چند روز میره دستمو بالا میبرم خسته میشه وازمایش خونم این بود پایین بودن پلاکت خونم راچه کنمwbc4,3
  rbc4,33
  Hgb11,3
  Hct38,
  Mcv86,3
  Mch26,3
  Mchc 31,1
  Plt 125000
  D3. 93,6
  Tsh2,5. T47,8
  Ldl 137
  Chlost 250
  باتشکر ازشما

  • سلام
   پلاکت شما زیاد پایین نیست
   در صورت عدم وجود سابقه بیماری و مصرف دارو مشکلی وجود ندارد

 2. سلام من 25ساله مه متآهلم باردار هستم آزمایش انجام دادم گفتند پلاکت خونت مقداری کم پایین است جای نگرانی هست یا نه؟

 3. بیماری itp پلاکت خون چه نوع بیماری هست؟
  درمانشم چیه؟

  • سلام
   یک بیماری خودایمنی (حمله بدن به سلول های خون) است
   درمانش داروهای ضد التهاب و کورتون و سرکوب کننده ایمنی است.جهت درمان باید به فوق تخصص خون مراجعه کنین

 4. سلام خسته نباشید پدر من ۵۴سالشه و سابقه بیماری نداره،چند روز قبل تب و بدن درد گرفت که ازمایش داد و مشکلی نبود فقط دکتر گفت پلاکتش پایینه،برای درمان باید چکار کنیم؟

 5. سلام. ممنونم بابت مطالب مفیدتون.من بیماری پسوریازیس دارم و پلاکت خونم 92000 بدنم ضعیفه و احساس سرما میکنم.میخواستم ببینم ایا خطرناکه یا نه.

 6. سلام خانم دکتر پلاکت خون بابام 135000 هست بعد هفته دوبار اسپرین 80 استفاده میکنه ممکن ه پلاکتش به خاطر اسپرین باشه بعدشم خطرناک هست یا نه

 7. سلام یاسرم
  ۳۵ سالمه
  ۲۰ روزیه مشکل افت پلاکت گرفتم .
  بدم لک شد رفتم ازمایش دادم پلاکت خونم ۴۰۰۰بود
  ۱۰ روز بستری شدم بهم پلاکت و کورتن زدن تاثیر نداشت .بعد ۲۴ تا سرم ivig زدن ۴ روز ۶ عدد.
  رسید به ۱۹۰ هزار.
  بعد ۱۰ روز یهو باز شد ۷۰۰۰.
  ۷ روز بستری بودم الان با ۹۰هزار مرخص شدم .
  هنوز تشخیص داده نشده.
  ولی نمونه مغز و استخوان گرفتن .
  این نوسان رو درک نمیکنم.احتمال چی میشه باشه؟

  • سلام
   علل زیادی از جمله مشکلات خودایمنی میتونه مطرح باشه
   اما باید جواب مغز استخوان بیاد تا نظر قطعی مشخص شه

 8. سلام خانم دکترپلاکت خون پدرم۱۱۴۰۰۰هست وزده Lیعنی‌ کم دیابت هم داره بنظرتون خیلی پایینه؟؟

 9. سلام خسته نباشید من پلاکت خونم ۱۳۶ آیا باید داروی خاصی مصرف کتم و اینکه خطرناکه؟؟؟

  • سلام
   اگر سایر آیتم ها نرمالن
   ۴ هفته دیگه آزمایش cbc, diff, ptt ,pt ,inr , pbs تکرار کنین

 10. سلام
  وقت بخیر ،
  همسرم ۳۷ سالشونه ،
  از ۸ سالگی به تشخیص پرفسور وثوق بیماری آنمی آپلاستیک برای ایشون داده شد ،
  نمونه مغز استخوان گرفتن همون موقع و اعلام شد بیماری اکتسابی بوده ،
  تحت درمان و مراقبت بوده ،
  یک دوره پلاکت تزریقی داشته ،
  کورتون هم مصرف کردن چند سال ،
  چندسالی هم هست هر ۲۱ روز تستوسترون تزریق میکنن ،
  کم کاری تیروئد هم دارن ،
  معمولا پلاکتش زیر ۱۰۰ هزار بوده ،
  تا تقریبا دوسال پیش تو آزمایشاتش به ۱۲۶ هزار رسید ،
  امروز برای چک آپ ، آزمایش خون داد ،
  آزمایشگاه پیگیر تعداد پلاکتش شد و ما بیماریه زمینه ایش رو اطلاع دادیم ،
  آزمایشش ریچک شد ،
  نتیجه اش رو بهمون اورژانسی دادن !
  پلاکتش ۱۷ هزار رسیده ، گلبول سفیدش ۲۷۰۰ ، و hb خونش ۹ هستش .
  وضعیت ایشون آیا اورژانسیه ؟
  با این وضعیت کرونا به نظرتون نیازه در بیمارستان بستری بشن ؟
  البته حال عمومیشون خوبه
  فقط لاغر شدن و رنگ چهره اشون زرده جدیدا ،
  ممنونم از شما 🙏🏼

 11. من پلاکتم 3200
  هیچ علائمیم ندارم

 12. سلام پسرم پلاکت خونش۱۴۰۰ است دوشب تب کرده یکدفعه حالت ضعف،رنگپریدگی پیدا میکند.تازه آزمایش دا ده و هیچ دارویی مصرف نمیکنه؟ ۲۸ساله،ورزشکار،شاغل،خواهش میکنم راهنمایی کنید.

 13. سلام خسته نباشید ببخشید خانم دکتر ۴۱ سالمه پااگت خونم ۱۳۴۰۰۰وگلبول سفیدم ۳/۴هست درمان خاصی نیاز دارم؟هیچ علامتی مثل خونریزی غیر طبیعی و یا کبودی بدن ندارم فقط وسیله ای یو دی دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • سلام
   اگر سایر آیتم ها نرمالن
   ۴ هفته دیگه آزمایش cbc, diff, ptt ,pt ,Inr تکرار کنین

 14. سلام من پلاکتم ۶۰۰۰ تا هستش اندازه طحالم از نرمال هم کوچیکتره و هیچ دردی در اون قسمت ندارم می خواستم بدونم برای فهمیدن علت خیلی خیلی کم پلاکتم به انکولوژیست مراجعه کنم؟نا گفته نمونه من ده ساله این مشکل رو دارم اوایل خون دماغ میشدم ولی ۶ ساله مشکل خواصی نداشتم تا اینکه این چند روز از کلیه هام خون دفع میکنم لطفا راهنمایی کنید ممنونم

 15. سلام
  پلاکت من ۱۵۷ زده تفسیرش چیه
  میخاستم راهنماییم کنین

 16. سلام خانوم بنده پلاکت خون شدید دارن که هر ۳ماه یکبار مجبور ب عوض کردن خون و طی این ۳ ماه چند مورد خون تزریق میکنه می خواستم بدونم درمان قطعی برای پلاکت وجود دارد با تشکر

  • سلام
   بستگی به علت افت پلاکت دارد
   مشکل خودایمنی ؟بخاطر طحال؟یا مشکلات مغز استخوان
   بسته به علت درمان متفاوت است

 17. با سلام پدرم ۷۶ سال داره و به تازگی برای گرفتگی رگ به پزشک جراح قلب مراجعه کرده ولی طی آزمایش ،پلاکت خیلی پایین و احتمال سیروز کبد و تنبلی کلیه و طحال تشخیص داده شده و امروز برای آزمایش مغز و استخوان رفته ،سوالم اینجاست وگکه چند روز برای جواب آزمایش طول میکشه کادمیک از این مشکلات مهمتر از بقیه ست که اول به اون پرداخته بشه ودر آخر اینکه احتمال بهبودی وجود داره یانه

 18. سلام
  من ۱۵ روز پیش اورژانسی بستری شدم.۴هزار بود ۸واحد پلاکت زدن تاثیر نداشت وبعدش ۲۴ تا سرم ای وی ای جی بهم زدن شد ۱۸۰ هزار الان باز لک های بدنم و داخل دهانم برگشته.
  ازمایشمم ۱۵ هزاره .

 19. سلام بنده همسرم پلاکت خونش روی 50 هست . خونریزی دماغ و بالا آوردن خون رو داره همچنین گروه خونی ok نفس هستش. و دکتر گفته حالت بدخیم هست . خاستم راهنمایی کنید

 20. سلام پلاکت خون بنده 148بود
  و مشکلاتی مثل خستگی و بیحالی دارم
  راه درمانش چیست؟

  • سلام
   آزمایش های تکمیلی باید انجام شود
   دوست عزیز
   شما باید آزمایش cbc, diff ,bun, cr , Ast ,Alt, alk_p , tsh ,t4, ca, mg,, , , EsR, crp, vit d3و pt,ptt, Inr انجام دهید

 21. سلام.من برای اقدام بارداری صبح چکاپ کامل دادم که متوجه شدم پلاکتم ۱۹هزار هست ازمایشگاه گفت دوباره تکرار بشه ک بازم ۱۹هزار بود.داخل ادرارم خون و پروتیین هم بود.به متخصص خون مراجعه کردم ک مجدد ازمایش دادم پلاکتم عصر شد ۱۴هزار.LDH ۱۰۲۳ بود و crp هم ۱۹بود
  سونوگرافی لگن و شکم رفتم طحالم اوکی بود اما کلیه ام رو دید گفت باید بری پیش متخصص کلیه.
  واقعا گیج شدم. بدنم بی حال شده.۳ ۴روزم هست کبود میشم و دونه های قرمز میزنه رو پوستم.
  ۲۷سالمه
  مشکلم بنظرتون چی هست خیلی نگرانم..

 22. سلام.من كم خوني دارم و پلاكتخونم 8/4هستش.مشكلي هست؟

  • سلام
   آزمایشاتتون باید دقیق بررسی بشه تا بشه نظر داد
   از مشاوره تلفنی مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده کنید

 23. سلام من بعدزایمان یه سال بیشتره بدنم کبودمیشه خیلی هم ازمایش دادم همشوگفتن سالمه پلاکتم۱۶۲هزاربودولی بازپاهام کبودمیشه میشه راهنمایی کنیدممنون

 24. سلام
  پلاکت های خواهرم از ۱۰۵۰۰۰ شده ۷۵۰۰۰ آیا خطرناکه و باید پیگیر این مساله باشه؟

 25. سلام من ITp دارم دو دوره کورتون مصرف کردم که پلاکتم بالا اومد و بعد قطع دارو دوباره پایین اومد دکتر گفت اگر دوباره پایین اومد باید ivig کنم
  ایا با این روش درمان میشم یا باید مرتب انجامش بدم ؟و عوارص ivig لطفا بفرمایید

  • اين روش دو بار ميشه ايتفاده كرد اگه حواب نداديد به اين بايد اسپلنكتومي شويد يعني طحالتونو وردارن

 26. سلام.آیا وجود کم خونی و مصرف نوشابه و بعضا بعلت سردرد مصرف ایبوپروفن و مقدار پلاکت 141000 نیاز به درمان دارد.لطفا شرح دهید.
  تشکر

 27. سلام
  پسر۱۰ ساله من پلاکت خونش در آزمایشاتی که انجام داده حدود ۷۵۰۰۰ است . راه درمان چیست ؟ و تنها علامتی که داشته تیره ویا بنفش شدن پوست دست ویا پا بوده است.

  • سلام اگه فقط پلاكتش پايينه علتش بيماري به نام ITP هست كه ميتونه بخاطر يه ويروس ايجاد بشه يا يه دارو مثلا انتي بيوتيك هورده
   تا زير ٣٠ هزارو درمان نميكنن فقط با چك مجدد پلاكت فالو ميكنن

 28. سلام
  پلاکت خون من ۱۱۱۰۰۰ است آیا مشکل ساز است

 29. سلام من دو روزه تب ولرز دارم قرص استامینوفن و آموکسی‌سیلین خوردم آزمایش دادم پلاکت خونم روی 109000هستش ممکن بخاطر مصرف دارو باشه ممنون میشم جواب بدید.

 30. سلام خسته نباشی من پلاکت خونم ۱۱۴۰۰۰ و دیروز ازمایش دادم اومده رو ۱۴۰۰۰۰ ولی از لثه هام خون خیلی کمی میاد خیلی کم مسواک میزنم یکم بیشتر در طول روز شاید یک یا دوبار آب دهانم با مقداری کم خون همراه است یا سرطان است ایا خطرناک است برقیه ازمایشا نرماله در ضمن پدرم سرطان داشتن فوت کردن میتونه سرطان باشه آخه میگن سرطان ژنتیکیه خیلی نگرانم

  • سلام تغيير ١١٤ هزار به ١٤٠ هزار اصلا چيز خطرناكي نيست نگران نباشبد
   هردو در رنج نرمال هستند
   خونريزي از لثه بختطر التهاب لثه ، تحليل لثه يا استفاده از مسواك سخت است

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه