کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد

 • 1397-08-24
 • ۲۹۴۱۸۳ بازدید
 • 308
علل کاهش پلاکت در خون

ترومبوسیتوپنی بیماری است که در آن تعداد پلاکت خون کم می‌شود. از علل کاهش پلاکت خون می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد.

کاهش پلاکت خون

کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد. ترومبوسیتوپنی اغلب به عنوان یک نتیجه از یک اختلال جداگانه مانند لوسمی یا یک مشکل سیستم ایمنی اتفاق می‌افتد. از علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد. ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون، ممکن است خفیف باشد و علائم یا نشانه‌های چندانی نداشته باشد. در موارد نادر، تعداد پلاکت‌ها ممکن است خیلی کم باشد که در صورت خونریزی داخلی، خطرناک خواهد بود.

مقاله‌ای درباره « پرسش و پاسخ درباره پلاکت خون » تنظیم شده است که از طریق لینک مرتبط قابل دسترس است.

ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون

خون از چند نوع سلول تشکیل شده است. این سلول‌ها در یک مایع به نام پلاسما شناور هستند. انواع سلول‌های خونی عبارتند از:

 • گلبول‌های قرمز خون
 • گلبول‌های سفید خون
 • پلاکت‌ها یا ترومبوسیت‌ها

پلاکت‌های خون سلول‌هایی هستند که در خون ما وجود دارند و زمانی که تشخیص می‌دهند جایی از رگ‌های خونی آسیب دیده است، به هم می‌پیچند تا جلوی خونریزی را بگیرند. هنگامی که پوست مجروح و یا شکافته می‌شود، پلاکت‌ها با هم مخلوط می‌شوند و لخته خون را تشکیل می‌دهند تا خونریزی را متوقف کنند.

هنگامی که در خون، پلاکت کافی وجود نداشته باشد، بدن نمی‌تواند لخته خون را تشکیل دهد. بسته به کاهش پلاکت خون، این وضعیت می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. به طور معمول، علل کاهش پلاکت‌ در خون، نتیجه یک وضعیت پزشکی، مانند لوسمی یا مصرف داروهای خاص است. هر نوع اختلال در عملکرد پلاکت‌ها می‌تواند منجر به اختلالات مزمن خون شده و البته خطر ابتلا به خونریزی قابل توجه را افزایش دهد.

علائم کاهش پلاکت خون

علائم کاهش پلاکت خون، به شدت آن بستگی دارد. در موارد خفیف مانند کاهش پلاکت خون در زمان بارداری، معمولاً علائم خاصی ایجاد نمی‌شود. موارد شدیدتر ممکن است سبب خونریزی غیرقابل کنترل شود که نیازمند توجه فوری و اورژانسی باشد. اگر تعداد کم پلاکت داشته باشید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 •  تغییر رنگ پوست به قرمز، بنفش یا کبودی
 • یک بثورات با نقاط کوچک قرمز یا بنفش
 • خونریزی بینی
 • خونریزی لثه
 • خونریزی از زخم‌هایی که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد یا متوقف نمی‌شود
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • خونریزی از رکتوم
 • وجود خون در مدفوع
 • وجود خون در ادرار

کاهش پلاکت خون

برای بررسی پلاکت خون به چه تخصصی مراجعه کنیم؟

در صورتی که نشانه‌های هشدار دهنده بالا را دارید و نگران سلامت خود هستید، با پزشک خود ملاقات کنید. وقتی خونریزی متوقف نشود، یک اورژانس پزشکی است. جهت بررسی علائم و تشخیص دقیق علل کاهش پلاکت خون، شما باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل کاهش پلاکت خون

عوامل مختلفی می‌توان نام برد که باعث کاهش تعداد پلاکت در خون می‌شوند. از شایع‌ترین کاهش پلاکت خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات مغز استخوان

مغز استخوان، بافت اسفنجی داخل استخوان است. این مکان، جایی است که همه اجزای خون، از جمله پلاکت‌ها تولید می‌شوند. اگر مغز استخوان پلاکت‌های کافی تولید نکند، تعداد پلاکت‌ها کم می‌شود. عوامل کاهش پلاکت خون عبارت‌اند از:

 • کم خونی آپلاستیک
 • کاهش ویتامین B-12
 • کاهش فولات
 • کاهش آهن
 • عفونت‌های ویروسی، از جمله اچ آی وی، اپشتین بار و آبله مرغان گاوی
 • قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی، اشعه یا مواد شیمیایی سمی
 • مصرف الکل زیاد
 • سیروز کبدی
 • لوسمی
 • میلولد پلاسمی

کاهش پلاکت خون

تخریب پلاکت

از جمله دیگر علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به سرعت تخریب پلاکت در بدن اشاره کرد. هر پلاکت حدود 10 روز، در یک بدن سالم زنده می‌ماند. از آنجا که هر پلاکت تنها حدود 10 روز زندگی می‌کند، بدن شما به طور پیوسته پلاکت‌ها را با تولید پلاکت‌های جدید در مغز استخوان به طور مداوم تجدید می‌کند. کاهش پلاکت‌های خون، ممکن است به علت تخریب سریع‌تر پلاکت‌ها در مقابل سرعت تولید پلاکت‌ها باشد. این حالت می‌تواند به دلیل عوارض جانبی مصرف داروهای خاص باشد، شامل داروهای ضد التهاب و داروهای ضد تشنج. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 • hypersplenism یا طحال بزرگ شده است
 • اختلال خودایمنی
 • بارداری
 • یک عفونت باکتریایی در خون

بارداری

ترومبوسیتوپنی ناشی از بارداری معمولاً خفیف است و به زودی پس از زایمان بهبود می‌یابد.

کاهش پلاکت خون

ترومبوسیتوپنی ایمنی

این نوع از بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید ایجاد می‌شود. سیستم ایمنی بدن به اشتباه پلاکت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و تخریب می‌کند.

عفونت در خون

عفونت‌های باکتریایی شدید شامل خون (باکتری) ممکن است به تخریب پلاکت‌ها منجر شود.

سندروم اورلیمی همولیتیک

این اختلال نادر باعث کاهش شدید پلاکت‌ها، تخریب سلول‌های قرمز خون و اختلال عملکرد کلیه می‌شود. گاهی اوقات این می‌تواند در ارتباط با یک عفونت Escherichia coli باکتریایی (coli) اتفاق می‌افتد، مانند ممکن است از خوردن گوشت خام یا نوشابه حاصل شود.

تیم تحریریه مجله دکتردکتر کتابچه‌ای را درباره هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید تهیه کرده است. با تکمیل فرم زیر می‌توانید کتابچه را در ایمیل خود دریافت کنید:

عوارض جانبی

خونریزی داخلی خطرناک زمانی رخ می‌دهد که تعداد پلاکت‌های شما کمتر از 10،000 پلاکت در هر میکرولیتر باشد. ترومبوسیتوپنی شدید می‌تواند باعث خونریزی مغزی و حتی شود.

دکتر شما ممکن است از تست‌ها و روش‌های زیر برای تعیین کاهش پلاکت خون استفاده کند:

آزمایش خون

برای تشخیص کاهش پلاکت خون، لازم است که آزمایش کامل شمارش سلول‌های خونی (CBC) انجام شود. پزشک معالج، با توجه به نتایج آزمایش، می‌تواند تعداد سلول‌های خونی بیمار ازجمله پلاکت‌ها را بفهمد. همچنین شاید خونتان از لحاظ آنتی‌بادی‌هایی که بدن علیه پلاکت‌ها تولید می‌کند، آزمایش شود. این آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که پلاکت‌ها را از بین می‌برند و گاهی بر اثر مصرف برخی داروهای خاص و گاهی نیز به عللی نامعلوم تولید می‌شوند.

همچنین، شاید به صلاحدید پزشک، نیاز باشد که آزمایش‌های مربوط به تشکیل لخته مانند آزمایش زمان نسبی ترومبوپلاستین (PTT) و آزمایش زمان پروترومبین (PT) نیز انجام شوند. انجام این آزمایش‌ها فقط به نمونه‌گیری ساده از خون نیاز دارد. در آزمایشگاه مواد شیمیایی خاصی را به نمونه اضافه می‌کنند تا زمان لخته شدن محاسبه شود. در بزرگسالان، تعداد پلاکت طبیعی بین 150،000 تا 450،000 پلاکت در هر میکرولیتر خون است. اگر تعداد کل خون شما کمتر از 150،000 پلاکت داشته باشد، ترومبوسیتوپنی دارید.

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال علائم خونریزی زیر پوست می‌گردد. او شکم را نیز بررسی می‌کند تا ببیند که آیا طحال شما بزرگ شده است یا خیر. اگر پزشک احساس کند که طحال‌ بزرگ شده است، باید سونوگرافی انجام دهید. سونوگرافی از طریق امواج اولتراسوند کار می‌کند و براساس تصویری که از طحال‌ به دست می‌دهد، پزشک می‌تواند بفهمد که آیا طحال‌ دارای اندازه‌ی طبیعی است یا خیر. دکتر شما ممکن است پیشنهاد کند که به علت علائم و نشانه‌هایتان، دیگر آزمایش‌ها و روش‌ها را برای تعیین کاهش پلاکت خون، انجام دهید.

اگر پزشک کاهش پلاکت خون را مربوط به مغز استخوان بداند، آسپیراسیون مغز استخوان تجویز خواهد کرد. در این روش، با استفاده از یک سوزن مقدار کوچکی از مغز استخوان را برای بررسی و ارزیابی بیشتر بافت استخوانی جدا می‌کنند. بیوپسی مغز استخوان نیز ممکن است تجویز شود. در این روش به‌وسیله‌ی یک سوزن از مغز استخوان نمونه‌برداری می‌شود و نمونه هم معمولاً از استخوان لگن خاصره گرفته خواهد شد. آسپیراسیون و بیوپسی به‌عنوان دو روش بررسی مغز استخوان ممکن است هم‌زمان انجام شود. نتایج آزمایش، کارکرد مغز استخوان را نشان خواهد داد.

اگر می‌خواهید راجع به افزایش پلاکت خون نیز اطلاعاتی به دست آورید و راه‌های پیشگیری و درمان آن را بدانید می توانید با مراجعه به لینک زیر «کتابچه پلاکت خون» را دریافت نمایید:

دریافت کتابچه «پلاکت خون»: هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید

درمان ترومبوسیتوپنی

افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی خفیف ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. در موارد خفیف‌تر، پزشک معالج توصیه‌های زیر را برای وخیم‌تر نشدن، وضعیت‌ بیمار تجویز می‌کند:

 • پرهیز از ورزش‌های سنگین و خطرناک
 • پرهیز از فعالیت‌های دارای احتمال ایجاد خون‌ریزی یا کبودی
 • محدودیت مصرف الکل
 • قطع یا تغییر داروهایی که روی پلاکت‌های خون تأثیر می‌گذارند مانند آسپرین و ایبوپروفن.

بعضی افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی شدید یا طولانی مدت (مزمن) هستند. بسته به اینکه چه تعداد پلاکت خون شما کم است، معمولا راه درمانی پلاکت خون شامل موارد زیر است:

 1. اگر پزشک وضعیت یا داروهایی را که باعث ترومبوسیتوپنی شما می‌شود را شناسایی کند، درمان کاهش پلاکت در خون، آسان‌تر خواهد بود به عنوان مثال، اگر شما ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین داشته باشید، پزشک، مصرف آنرا متوقف خواهد کرد و یک داروی متفاوت را تجویز خواهد کرد.
 2.  اگر سطح پلاکت شما خیلی پایین باشد، پزشک می‌تواند، کمبود پلاکت خون را با انتقال خون جبران کند. داروها اگر وضعیت شما مربوط به یک مشکل سیستم ایمنی باشد، پزشک ممکن است داروها را برای افزایش میزان پلاکت تجویز کند.
 3. اگر سایر گزینه‌های درمان کمک نکنند، پزشک ممکن است عمل جراحی برای حذف طحال (splenectomy) را توصیه کند.
 4. گاهی کاهش پلاکت در خون به حدی است، که  می‌تواند منجر به یک اورژانس پزشکی شود که نیاز به مبادله پلاسما دارد.

برگرفته شده است از:

mayoclinic

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

308 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام .۲۲سالمه..۱سال پیش ازمایش پلاکت دادم ۱۴۹بود .۶ماه پیش انجام دادم ۱۲۹ بود .الانم انجام دادم ۱۱۹ بود .لطفا راهنمایی کنید .نگرانم

  • سلام نه نگران نباشيدهمش تو رنج نرمال هست پلاكت بالاي ١٠٠ هزار نرمال محسوب ميشه
   اعداد مختلف بدليل كيت ها و استاندارد هاي مختلف آزمايشگاها هست

 2. سلام من ۴۱ ساله و سه ساله یائسه شدم پلاکت خونم در چکاپ سالیانه حدود سه ساله کم میشه الان ۱۰۵ هستش باید چکار کنم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 3. ایا مصرف مشروب و سیگار باعث افت پلاکت خون میشود؟

 4. سلام وقتتون بخیر خانوم دکتر
  من ۲۹ساله بدون داشتن هیچ علایمی رفتم ازمایش دادم و گفتن پلاکت خونت پایینه،۱۰۴هزار بود پلاکتم
  ایا خطر ناکه؟
  و واسم ویتامین b12سه تا نوشت هفته ای دونه
  گفت یک ماه دیگه مجدد بیا ازمایش بده
  و پزشک عمومی بوده
  و اینکه مشروب زیاد میخوردم یه مدتی ربطی داره؟
  ایا نگران کنندس؟

  • سلام پلاكت بالاي ١٠٠ هزار نرماله
   اما چون مشروب ميخوريد بايد از نظر آنزيم هاي كبديتون بررسي شيد و سونوگرافي كبد بديد حتما

 5. سلام
  جهت بررسی دقیق جواب آزمایش از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 6. سلام پلاکت من 89 شده. بدون بیماری زمینه ای. فقط فاویسمی هستم. افت پلاکتم یهویی بود

  • سلام دوباره چك كنيد اگر پايين بود بايد توسط متخصص خون بررسي شويد احتمالا ITP باشه كه اين عدد هم درمان نميخواد اما افت بيشترش خطرناكه لذا بايد معاينه شويد

 7. سلام
  شوهرم حدود 10 سال پیش طحالشون را در آوردن و پلاکت خون پایینی دارن ومداوم زیر نظر پزشک هستن آیا برای بارداری و نوزاد ممکنه در آینده مشکلی پیش بیاید؟؟!!

 8. باسلام.من همیشه میزان پلاکتم ۲۲۰،۰۰۰بود بخاطر کارم گفتن واکسن تب زرد بزنم بعد از بیست روز از تزریق پلاکتم به۲۰۰۰رسید باخوردن کورتن افزایش پیدامیکنه و باکاهش اون کم میشه دکتر گفت باید طحال برداری انجام بدم ولی من همچنان مقاومت کردم چطور میتونم اثر امپول رو پیگیری کنم و ایا امکان حل شدن این مشکل به غیرازطحال برداری وجود داره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید و یه راهنمایی درمورد اثرات طحال برداری من سی سال سن دارم.باتشکر

  • سلام
   برداشتن طحال اصولا مشکلی ایجاد نمیکنه
   اقدام دیگری نمیشود انجام داد فقط برداشتن طحال و کنترل افت پلاکت با داروهای سرکوب کننده ایمنی

 9. سلام
  من امسال ازمایش پلاکت دادم و عدد ۱۲۲۰۰۰را نشان داد الان داروی فولیک اسید مصرف میکنم ایا تاثیری دارد یا ن ؟

  • سلام تاثيري نداره اما كلا ميتونيد بخوريد خوبه واسه سلامتي

 10. وقت بخیر
  پدر بنده ۸۲ سال سن دارند و طبق آزمایش خونی که انجام شد چون ایشون با وجود یک نقطه مشکوک در اسکن ریه مشکوک به کرونا شدند و طبق رفرنس آزمایشگاه که پلاکت باید ۱۵۰ تا ۴۵۰ باشد پلاکت ایشون ۱۱۶ هست و آنزیم های AST وALT هم بالا هستند و هنوز جواب تست PCR نیامده ضمنا CRP هم بالا هست
  بنده واقعاااا نگران هستم
  ممنون‌میشم پاسخ بدید
  متشکرم

  • سلام فعلا در مورد آنزيم هاي كبدي نميشه نظر داد چون بدنشون تو فاز التهاب هست
   پلاكتشون نرماله اما crp مثبت با سي تي مشكوك ، به كرونا ميخوره حتي اگه pcr منفي باشه
   بعد از بهبودشون آنديم كبدي دوباره چك شه

 11. سلام تقریبا 2سال پیش دچار افت پلاکت شدید شدم که منجر به بستری شد و بعد ار ترخیص با داروی پردنیزولون 5و آزارام 50تحت درمان بودم ولی خدا رو شکر الان حدود 6ماهه که پلاکتم بالای 550هزار هست البته دچار کم خونی مینور هستم سوالم اینه که تا کی باید باید آزارام رو مصرف کنم وپردنیزولون رو هفته یک عدد تجویز کردن ولی آزارام هنوز بعد 2سال هیچ تغییری نکرده

  • سلام ممكنه بعد از قطع داروهاتون عود كنه دوباره
   بهتره در اين خصوص تحت نظر متخصص داخلي باشيد و بزون مشورت داروتونو قطع نكنيد

 12. سلام و سپاس از کرامت شما در پاسخگویی .مادرم ۷۵ سال دارد وزن ۱۰۵ کیلو قرص والسارتان و املودپین مصرف می کند شب در خواب دچار سر گیچه ناگهانی می شود .تمام فاکتورهای ازمایش خوب بوده جز ذخیره اهنش که بالاست و پلاکت ۱۲۰ هزار .لطفا راهنمایی فرمایید

 13. بسیار عالی

 14. سلام وقت بخیر.پلاکت خون من 135000 هست در آزمایش حد نرمال 150000 تا450000 نوشته شده آیا نیاز به پزشک دارم؟

 15. با سلام، ۴۱ ساله هستم، ۵ سال است که به صورت منظم سالیانه آزمایش خون میدهم، درحالی که عدد نرمال برای پلاکت بین ۱۳۵ تا ۴۱۰ درج شده که همیشه پلاکت من کمتر از حد نرمال و بین ۱۱۰ تا ۱۳۰ قرار داشته است. آیا نگران کننده است؟ چه باید کنم ؟
  ممنون از شما

 16. سلام از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم

 17. سلام .ببخشید یه سوال داشتم .من هپاتیت Bدارم .یه بار ازمایش دادم تعداد پلاکتهام 135000 هزارتا بوده وحدود یک سال بعد که امسال باشد دوباره رفتم آزمایش این دفه پلاکتهام 150000هزارتا شد .دکتر متخصص خودم هم گفت از هپاتیت نیست چون روی کبدم اثر نزاشته حالا میخواستم توصیه شما را بدانم متشکر از شما

 18. سلام
  کاهش پلاکت خون باعث سر درد و کبودی زیر چشم ها هم میشه یا خیر؟

  • سلام
   خیر بیشتر سبب خونریزی و بی حالی و ضعف و اختلال آزمایش میشود

 19. سلام خسته نباشید پلاکت من ۳۵۶ و wbc ۵.۹ هستش مشکوک به کرونا هستم یا نه فقط سرفه خفیف دارم

  • سلام
   برای کرونا درصدلنفوسیت ها و crp,ESR,LDH مهم هستند

  • سلام پلاکت کمتر از ۲۰ هزار باesrحدود صد با پارامترهای بیوشینی کاملا نرمال میتواند ناشی از چه چیز باشد

   • سلام شما بايد توسط متخصص خون بررسي شيد بقيه فاكتورهاي خونيتونم چك شه
    لام خون محيطي و نمونه مغز استخوان هم بايد بگيريد

 20. سلام دکتر بنده آزمایش خون انجام دادم پلاکت خون من 113000 بوده آیا مصرف قرص های اعصاب وآسپرین میتواند باعث کاهش پلاکت شود

  • سلام اين عدد واسه پلاكت مشكلي نداره
   داروها اگه بخوان پلاكتو بندازن خيلي بيشتر باعث افتش ميشن
   الان موردي نداريد داروهاتونو ادامه بديد

 21. سلام من پلاکت خانم ۹۲ هزاره در حال حاضر یک روز در میان یک عدد وارفارین مصرف میکنم لطف کنید راهنمایی کنید

  • سلام ايرادي نداره
   Inr تون مهمه اون بايد بين ٢-٣ باشه

 22. سلام خسته نباشید خواهرم آزمایش داده پلاکت خونش ۹هزار سردردوتب داره البته امروزبهتره ولی بیحاله ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   احتمالا تعداد پلاکت 90 هزار بوده است
   از رنج نرمال پایین تر است
   نیاز به آزمایشات تکمیلی دیگر نیز می باشد
   به فوق تخصص خون مراجعه کنید

 23. با سلام پلاکت خون ۱۲۰هزار هست و فقط ضعف شدید و تورم در مچ پا دارم والبته آهن خونم پایینه، چه توصیه ای برای من می فرمایید؟

  • سلام
   مقدار دیگر اندکس ها هم مهم می باشند
   علاوه بر تورم مچ پا درد و تورم دیگر مفصل ها مهم هستند
   به متخصص داخلی مراجعه فرمایید

 24. سلام خسته نباشید. دختر 22 ساله هستم پلاکت خونم 140 است. Hb :11/mcv:76.,,ومن ورم معده دارم تحت نظر دکتر هستم تاچند روز قبل از آزمایش 60 تا قرص سفالکسین خوردم. وبرای پلاکت خونم چه دارویی تجویز میکنید. ممنون میشم

  • سلام
   عدد پلاکت خوب است و اقدامی نیاز ندارد
   قرص هماتینک و فولیک اسید روزی یکی از هرکدام بخورین
   یک ماه دیگر تکرار شود

 25. من امروز آزمایش خون دادم پلاکتم ۱۳۵۰۰۰هزار بود سابقه هیچگونه بیماری هم ندارم فقط دکتر گفت crp بالاست من نگرانم چیکار کنم

  • سلام crp بالا بدليل التهاب يا عفونت بدن هست
   بهتره از نظر كرونا بررسي شيد و pcr براي كرونا بديد

 26. سلام ببخشید؛پلاکت برادرم 73000؛اعتیاد ب سیگار ومواد مخدر داره؛آرام بخش آلپرازالام چند ساله مصرف میکنه؛میشه بفرمایین علت پلاکت پایین از این موارد باشه؟با حذف کدومیک نرمال میشه؟ممنون از راهنماییتون

  • سلام بله ربط داره
   ممكنه به همشون باشه بهتره مصرف نكنن و يكماه بعد دوباره تست بدهند

 27. سلام،اخرین راه درمان پلاکت چیه؟
  بعد مصرف کورتون،گرفتنivig،برداشتن طحال.اینارو انجام دادم باز بعدچندماه دوباره کم شدن پلاکتام حدود۱۱ساله itpدارم بدون هیچ علایمی

 28. سلام وقتتون بخیر
  برادر من الان ۱۴ سالشه، قبلا که ۱۰ سالش بود کمبود پلاکت درحد حداقل ۴۰ هزارتا و حداکثر ۶۰ هزارتا داشت که با کلی پیگیری فهمیدیم ظاهرا بخشیش ارثی هست.
  الان داداش من ۱۴ سالش شده و پلاکتش حدودا ۱۳۰ هزار هست چون گفتن که بزرگ بشه میره بالاتر با افزایش قدرت سیستم ایمنی
  سوال اصلی من اینه ما یک ماه پیش پلاکتش رو اندازه گرفتیم و ۱۳۰هزار بود ولی دو هفته پیش دوباره زیر چشمهاش و کبودیهاش نمایان شده و امشب توی خوابش نصف شبی خیلی افتضاح داد زد و فرار کرد توی خونه و گرفتیمش ،آیا استرس و ترسهاش باعث کمبود پلاکت میشه یا اینکه کمبود پلاکتش باعث ترسهاش شده ؟
  خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  واقعا خیلی درگیر هستیم با این وجود گفتیم ببریمش پیش روان پزشک یا روانشناس😔

  • سلام
   احتمالا صحبت ها و نگرانی های خانواده سبب ایجاد اضطراب در برادر شما شده است
   در صورتی که کمبود پلاکت برادر شما زیاد نیست و ممکن است اصلا جای نگرانی نباشد
   مراجعه به روانپزشک کمک کننده می باشد

 29. با سلام حدود سه هفته است که درگیر عوارض کرونا هستم سی تی ریه و تست کووید مثبته.تپش قلب و تنگی نفس دارم.۴۲ سال سن دارم یک هفته است که علاوه بر آنتی بیوتیک .متورال و آسپرین ۸۰ هم مصرف میکنم .دو هفته پیش پلاکت ۲۴۵۰۰۰ بود ولی دیروز پلاکت ۴۸۰۰۰۰ بود .مشکل چیه و چیکار باید انجام بدم

  • سلام
   آزمایش خود را در یک آزمایشگاه معتبر دیگر تکرار کنید و به متخصص داخلی مراجعه نمایید

  • سلام خسته نباشید .من پسرن بدو تولد زردی گرفت بردیمش بیمارستان بستری شد .اونجا به هم گفتن پلاکت خون بچه ات کمه .هر هفته ازمایش دادم .بدش کم کم پلاکتش رفت بالا .تحت نظر پزشک بود م .من هم ازمایش دادم همون موقع پلاکت خون من نرمال بود .البته ازمایش های عفونت دادم همه منفی بود .الان پسرم 5سالش تموم شد .من دوباره ازمایش رو تکرار کنم .یا نه

 30. سلام خسته نباشید
  پدر بنده ۵۳ ساله هستن الان حدود ۲ ماه هست به علت سرگیجه داشتن به پزشک مراجعه کردن و گفتن کم بودن پلاکت هست ۱۱۰۰۰۰ و ریه و کبد و طحال رو بررسی کردن خداروشکر خوب بود ولی کمی کبد چرب دارن که به دارو نیاز نداره بعد دکتر فوق تخصص خون ۲۱ روز کورتون ۵۰ دادن که با خوردن اون ها عدد پلاکت به ۷۵۰۰۰ رسید و آهن ذخیره هم چند برابر حد مجاز شد همچنین آنزیم های کبدی خیلی بالا رفتن الان نمونه مغز استخوان دادن. تا جواب بیاد خیلی استرس دارم میشه بگید چه مشکلی هست؟

  • سلام بايد آزمايش خونشونو ببينم تا نظر بدم آزمايششونو با مطرح كردن مجدد سوالتون بذاريد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر