کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد

 • 1397-08-24
 • ۲۹۵۷۰۴ بازدید
 • 340
علل کاهش پلاکت در خون

ترومبوسیتوپنی بیماری است که در آن تعداد پلاکت خون کم می‌شود. از علل کاهش پلاکت خون می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد.

کاهش پلاکت خون

کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد. ترومبوسیتوپنی اغلب به عنوان یک نتیجه از یک اختلال جداگانه مانند لوسمی یا یک مشکل سیستم ایمنی اتفاق می‌افتد. از علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به اثر جانبی مصرف داروهای خاص اشاره کرد. ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون، ممکن است خفیف باشد و علائم یا نشانه‌های چندانی نداشته باشد. در موارد نادر، تعداد پلاکت‌ها ممکن است خیلی کم باشد که در صورت خونریزی داخلی، خطرناک خواهد بود.

مقاله‌ای درباره « پرسش و پاسخ درباره پلاکت خون » تنظیم شده است که از طریق لینک مرتبط قابل دسترس است.

ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت خون

خون از چند نوع سلول تشکیل شده است. این سلول‌ها در یک مایع به نام پلاسما شناور هستند. انواع سلول‌های خونی عبارتند از:

 • گلبول‌های قرمز خون
 • گلبول‌های سفید خون
 • پلاکت‌ها یا ترومبوسیت‌ها

پلاکت‌های خون سلول‌هایی هستند که در خون ما وجود دارند و زمانی که تشخیص می‌دهند جایی از رگ‌های خونی آسیب دیده است، به هم می‌پیچند تا جلوی خونریزی را بگیرند. هنگامی که پوست مجروح و یا شکافته می‌شود، پلاکت‌ها با هم مخلوط می‌شوند و لخته خون را تشکیل می‌دهند تا خونریزی را متوقف کنند.

هنگامی که در خون، پلاکت کافی وجود نداشته باشد، بدن نمی‌تواند لخته خون را تشکیل دهد. بسته به کاهش پلاکت خون، این وضعیت می‌تواند از خفیف تا شدید باشد. به طور معمول، علل کاهش پلاکت‌ در خون، نتیجه یک وضعیت پزشکی، مانند لوسمی یا مصرف داروهای خاص است. هر نوع اختلال در عملکرد پلاکت‌ها می‌تواند منجر به اختلالات مزمن خون شده و البته خطر ابتلا به خونریزی قابل توجه را افزایش دهد.

علائم کاهش پلاکت خون

علائم کاهش پلاکت خون، به شدت آن بستگی دارد. در موارد خفیف مانند کاهش پلاکت خون در زمان بارداری، معمولاً علائم خاصی ایجاد نمی‌شود. موارد شدیدتر ممکن است سبب خونریزی غیرقابل کنترل شود که نیازمند توجه فوری و اورژانسی باشد. اگر تعداد کم پلاکت داشته باشید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 •  تغییر رنگ پوست به قرمز، بنفش یا کبودی
 • یک بثورات با نقاط کوچک قرمز یا بنفش
 • خونریزی بینی
 • خونریزی لثه
 • خونریزی از زخم‌هایی که برای مدت طولانی ادامه می‌یابد یا متوقف نمی‌شود
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • خونریزی از رکتوم
 • وجود خون در مدفوع
 • وجود خون در ادرار

کاهش پلاکت خون

برای بررسی پلاکت خون به چه تخصصی مراجعه کنیم؟

در صورتی که نشانه‌های هشدار دهنده بالا را دارید و نگران سلامت خود هستید، با پزشک خود ملاقات کنید. وقتی خونریزی متوقف نشود، یک اورژانس پزشکی است. جهت بررسی علائم و تشخیص دقیق علل کاهش پلاکت خون، شما باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علل کاهش پلاکت خون

عوامل مختلفی می‌توان نام برد که باعث کاهش تعداد پلاکت در خون می‌شوند. از شایع‌ترین کاهش پلاکت خون می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات مغز استخوان

مغز استخوان، بافت اسفنجی داخل استخوان است. این مکان، جایی است که همه اجزای خون، از جمله پلاکت‌ها تولید می‌شوند. اگر مغز استخوان پلاکت‌های کافی تولید نکند، تعداد پلاکت‌ها کم می‌شود. عوامل کاهش پلاکت خون عبارت‌اند از:

 • کم خونی آپلاستیک
 • کاهش ویتامین B-12
 • کاهش فولات
 • کاهش آهن
 • عفونت‌های ویروسی، از جمله اچ آی وی، اپشتین بار و آبله مرغان گاوی
 • قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی، اشعه یا مواد شیمیایی سمی
 • مصرف الکل زیاد
 • سیروز کبدی
 • لوسمی
 • میلولد پلاسمی

کاهش پلاکت خون

تخریب پلاکت

از جمله دیگر علل کاهش پلاکت خون، می‌توان به سرعت تخریب پلاکت در بدن اشاره کرد. هر پلاکت حدود 10 روز، در یک بدن سالم زنده می‌ماند. از آنجا که هر پلاکت تنها حدود 10 روز زندگی می‌کند، بدن شما به طور پیوسته پلاکت‌ها را با تولید پلاکت‌های جدید در مغز استخوان به طور مداوم تجدید می‌کند. کاهش پلاکت‌های خون، ممکن است به علت تخریب سریع‌تر پلاکت‌ها در مقابل سرعت تولید پلاکت‌ها باشد. این حالت می‌تواند به دلیل عوارض جانبی مصرف داروهای خاص باشد، شامل داروهای ضد التهاب و داروهای ضد تشنج. همچنین می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

 • hypersplenism یا طحال بزرگ شده است
 • اختلال خودایمنی
 • بارداری
 • یک عفونت باکتریایی در خون

بارداری

ترومبوسیتوپنی ناشی از بارداری معمولاً خفیف است و به زودی پس از زایمان بهبود می‌یابد.

کاهش پلاکت خون

ترومبوسیتوپنی ایمنی

این نوع از بیماری‌های خود ایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید ایجاد می‌شود. سیستم ایمنی بدن به اشتباه پلاکت‌ها را مورد حمله قرار می‌دهد و تخریب می‌کند.

عفونت در خون

عفونت‌های باکتریایی شدید شامل خون (باکتری) ممکن است به تخریب پلاکت‌ها منجر شود.

سندروم اورلیمی همولیتیک

این اختلال نادر باعث کاهش شدید پلاکت‌ها، تخریب سلول‌های قرمز خون و اختلال عملکرد کلیه می‌شود. گاهی اوقات این می‌تواند در ارتباط با یک عفونت Escherichia coli باکتریایی (coli) اتفاق می‌افتد، مانند ممکن است از خوردن گوشت خام یا نوشابه حاصل شود.

تیم تحریریه مجله دکتردکتر کتابچه‌ای را درباره هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید تهیه کرده است. با تکمیل فرم زیر می‌توانید کتابچه را در ایمیل خود دریافت کنید:

عوارض جانبی

خونریزی داخلی خطرناک زمانی رخ می‌دهد که تعداد پلاکت‌های شما کمتر از 10،000 پلاکت در هر میکرولیتر باشد. ترومبوسیتوپنی شدید می‌تواند باعث خونریزی مغزی و حتی شود.

دکتر شما ممکن است از تست‌ها و روش‌های زیر برای تعیین کاهش پلاکت خون استفاده کند:

آزمایش خون

برای تشخیص کاهش پلاکت خون، لازم است که آزمایش کامل شمارش سلول‌های خونی (CBC) انجام شود. پزشک معالج، با توجه به نتایج آزمایش، می‌تواند تعداد سلول‌های خونی بیمار ازجمله پلاکت‌ها را بفهمد. همچنین شاید خونتان از لحاظ آنتی‌بادی‌هایی که بدن علیه پلاکت‌ها تولید می‌کند، آزمایش شود. این آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که پلاکت‌ها را از بین می‌برند و گاهی بر اثر مصرف برخی داروهای خاص و گاهی نیز به عللی نامعلوم تولید می‌شوند.

همچنین، شاید به صلاحدید پزشک، نیاز باشد که آزمایش‌های مربوط به تشکیل لخته مانند آزمایش زمان نسبی ترومبوپلاستین (PTT) و آزمایش زمان پروترومبین (PT) نیز انجام شوند. انجام این آزمایش‌ها فقط به نمونه‌گیری ساده از خون نیاز دارد. در آزمایشگاه مواد شیمیایی خاصی را به نمونه اضافه می‌کنند تا زمان لخته شدن محاسبه شود. در بزرگسالان، تعداد پلاکت طبیعی بین 150،000 تا 450،000 پلاکت در هر میکرولیتر خون است. اگر تعداد کل خون شما کمتر از 150،000 پلاکت داشته باشد، ترومبوسیتوپنی دارید.

معاینه فیزیکی

پزشک به دنبال علائم خونریزی زیر پوست می‌گردد. او شکم را نیز بررسی می‌کند تا ببیند که آیا طحال شما بزرگ شده است یا خیر. اگر پزشک احساس کند که طحال‌ بزرگ شده است، باید سونوگرافی انجام دهید. سونوگرافی از طریق امواج اولتراسوند کار می‌کند و براساس تصویری که از طحال‌ به دست می‌دهد، پزشک می‌تواند بفهمد که آیا طحال‌ دارای اندازه‌ی طبیعی است یا خیر. دکتر شما ممکن است پیشنهاد کند که به علت علائم و نشانه‌هایتان، دیگر آزمایش‌ها و روش‌ها را برای تعیین کاهش پلاکت خون، انجام دهید.

اگر پزشک کاهش پلاکت خون را مربوط به مغز استخوان بداند، آسپیراسیون مغز استخوان تجویز خواهد کرد. در این روش، با استفاده از یک سوزن مقدار کوچکی از مغز استخوان را برای بررسی و ارزیابی بیشتر بافت استخوانی جدا می‌کنند. بیوپسی مغز استخوان نیز ممکن است تجویز شود. در این روش به‌وسیله‌ی یک سوزن از مغز استخوان نمونه‌برداری می‌شود و نمونه هم معمولاً از استخوان لگن خاصره گرفته خواهد شد. آسپیراسیون و بیوپسی به‌عنوان دو روش بررسی مغز استخوان ممکن است هم‌زمان انجام شود. نتایج آزمایش، کارکرد مغز استخوان را نشان خواهد داد.

اگر می‌خواهید راجع به افزایش پلاکت خون نیز اطلاعاتی به دست آورید و راه‌های پیشگیری و درمان آن را بدانید می توانید با مراجعه به لینک زیر «کتابچه پلاکت خون» را دریافت نمایید:

دریافت کتابچه «پلاکت خون»: هر آنچه که باید راجع به پلاکت خون بدانید

درمان ترومبوسیتوپنی

افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی خفیف ممکن است نیاز به درمان نداشته باشند. در موارد خفیف‌تر، پزشک معالج توصیه‌های زیر را برای وخیم‌تر نشدن، وضعیت‌ بیمار تجویز می‌کند:

 • پرهیز از ورزش‌های سنگین و خطرناک
 • پرهیز از فعالیت‌های دارای احتمال ایجاد خون‌ریزی یا کبودی
 • محدودیت مصرف الکل
 • قطع یا تغییر داروهایی که روی پلاکت‌های خون تأثیر می‌گذارند مانند آسپرین و ایبوپروفن.

بعضی افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی شدید یا طولانی مدت (مزمن) هستند. بسته به اینکه چه تعداد پلاکت خون شما کم است، معمولا راه درمانی پلاکت خون شامل موارد زیر است:

 1. اگر پزشک وضعیت یا داروهایی را که باعث ترومبوسیتوپنی شما می‌شود را شناسایی کند، درمان کاهش پلاکت در خون، آسان‌تر خواهد بود به عنوان مثال، اگر شما ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین داشته باشید، پزشک، مصرف آنرا متوقف خواهد کرد و یک داروی متفاوت را تجویز خواهد کرد.
 2.  اگر سطح پلاکت شما خیلی پایین باشد، پزشک می‌تواند، کمبود پلاکت خون را با انتقال خون جبران کند. داروها اگر وضعیت شما مربوط به یک مشکل سیستم ایمنی باشد، پزشک ممکن است داروها را برای افزایش میزان پلاکت تجویز کند.
 3. اگر سایر گزینه‌های درمان کمک نکنند، پزشک ممکن است عمل جراحی برای حذف طحال (splenectomy) را توصیه کند.
 4. گاهی کاهش پلاکت در خون به حدی است، که  می‌تواند منجر به یک اورژانس پزشکی شود که نیاز به مبادله پلاسما دارد.

برگرفته شده است از:

mayoclinic

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص قلب و عروق روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص قلب و عروق دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «کاهش پلاکت خون به چه علت‌هایی اتفاق می‌افتد»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

340 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام
  من کرونا گرفتم وقتی ازمایش کرونا رو دکتر دید گفت پلاکتت اومده پایین و ۱۳۵۰۰۰ بود الان میخام اقدام ب بارداری کنم آیا خطرناکه؟؟

 2. پدرم ۵۵ساله پلاکتش روی ۸۶۰۰۰هزار هست پلاکتش پایینه …..ایا مشکلییه چ راه حلی دارید ؟؟؟چ دکتری باید ببرمش ؟؟؟؟؟؟؟

 3. سلام من مرد ۵۹ساله هستم پلاک خونم ۶ ماه پیش ۱۳۷۰۰۰ بود الان آزمایش گرفتم شده ۱۰۷۰۰۰ چکار باید بگنم

  • سلام اطلاع داشتن از بقیه اندکس های خونی نیز مهم می‌باشد به فوق تخصص خون مراجعه نمایید

  • سلام دو هفته ديگه دوباره cbc.diff esr crp pbs بديد اگه بالاي ١٠٠ هزار بود مشكلي نداره اما اگه زير ١٠٠ هزار بود لازمه كه بررسي شويد

 4. سلام خسته نباشید من شش ماه حامله هستم رفتم آزمایش دیابت حاملگی دادم پلاکتم نوشته ۱۳۰ رو به پایین بنظرتون بده باید چکار کنم

  • سلام خیر مشکلی وجود ندارد دو ماه دیگر مجددا آزمایش خون خود را تکرار کنید

 5. سلام خسته نباشید شوهرم دیابتی هست یک ماه پیش برای کنترل قندشون ازمایش داد که پزشکشون گفتند پلاکت خونشون ۱۱۴هزاره ودوبار ازمایش داد۱۲۶هزاربود سونوگرافی هم انجام داد طحال هم کمی بزرگه ۴۱ ساله هست به نظرتون خطرناکه یا نه ممنون

  • سلام خیر مشکلی وجود ندارد دو ماه دیگر آزمایش خود را مجدداً تکرار نمایند

 6. سلام.پدرم کرونا گرفتم و الان خوب شدن .بعد از چند روز بدنشون پر از لکه شد.آزمایش دادن پلاکت خونشون اومده روی ۴۳هزار .
  تا حالا هیچ وقت مشکل خونی نداشتن.
  تعداد پلاکت از عوارض کرونا میتونه باشه؟

 7. سلام پلاکت خون شوهرم ۱۲۶۰۰۰هست وسردرد شدید داره آیا خطرناک است ؟

  • سلام
   خیر مشکلی ندارد
   چند ماه دیگر ازمایش خود را مجددا تکرار کنند
   سردرد علت دیگری دارد

 8. سلام ببخشید پلاکت خون پسرم 20 هزار بوده با مصرف دارو تا 150 هم رفت الان دوباره شده 40 هزار پسرم 12 سالشه آیا خطر ناک هست یا نه ممنون میشم البته آزمایش مغز و استخوان هم داده گفتن که خوب بود

  • سلام احتمال بدنبال عفونت ويروسي دچار ITP شده
   تحت نظر متخصص خون اطفال باشه و هر دو هفته پلاكتش كنترل شه
   نبايد زير ٣٠ هزار تا بياد
   اگه ITP باشه اصلا موردي نداره و برطرف ميشه

 9. سلام آقایی هستم ۵۵ ساله پلاکت خونم ۱۴۳ است علتش چیست؟؟؟

 10. سلام خسته نباشید شوهرم آزمایس خون داده سر گیجه وبی حالی داشتن دکتر گفته پلاکت خونت پایینه گلبول های سفید خونت خیلی پایینه احتمالا عفونت تو خونتون هست میشه راهنماییم کنید چیکار باید بکنیم

  • سلام بايد تحت نظر متخصص داخلي باشن اگه عفونت در خون دارند بايد انتي بيوتيك بگيرند
   در غير اين صورت لازمه بيوپس مغز استخوان شوند.

 11. سلام من تست کرنامpcr مثبت شده و توی آزمایش خونم مونوسیت خونم بالابود فقط عدد پلاکتم که حداقلش رو توی برگه آزمایش زده ۱۴۵۰۰۰مال من۱۴۱۰۰۰بود ۹ماه پیشم آزمایش خون که داده بودم پلاکتم۱۵۸۰۰۰ بودمشکل چیه لطفا راهنماییم کنید

  • سلام نرماله نگران نباشيد

  • سلام خسته نباشید خواهرم 2ماهه سرگیجه حالت تهوع ضعف بی حالی داره ازمایش داده گلبول قرمز باسفیدش پایینه میشه راهنمایی کنید

   • سلام لازمه كه لام خون محيطيش بررسي شه
    تست ESR بده و توسط متخصص خون ويزيت شه
    احتمالا ازش نمونه مغز استخوان بگيرن.

 12. باسلام آقایی هستم مجرد پلاکتم 115 بایدچکارکنم

  • سلام فقط هر ماه چك كنيد لازم ميست دارو خاصي بخوريد

  • سلام فقط هر ماه چك كنيد لازم نيست دارو خاصي بخوريد

 13. سلام،پدر من ۶۴ ساله هستن و سالهاست بخاطر بیماری قلبی آسپرین مصرف میکنن،حالا تقریبن کل مچ پاش تا نوک انگشتهاش رگهاش و مویرگ هاش حالت کبودی داره،حتی زیر و کنار زبانش هم ب این شکل درومده،به متخصص های قلب هم گفتیم ممکنه برای اسپرین و پلاکت باشه گفتن چیزی نیست،الان تعداد زیادی نقطه قرمز رنگ روی دست ها و پاهاش هست ولی متاسفانه بخاطر شرایط کرونایی نمیتونیم ازمایش بدیم

 14. سلام ببخشید من زن ۲۳ ساله هستم پلاکت خونم ۳۰۰هزار مشکلی داره ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام دوباره پلاكتتونو چك كنيد، اگه بازم بالا بود بهتره با مشورت متخصص داخلي قرص آسپرين ٨٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد

 15. سلام خانم دکتر پلاکت بابام 27هزاره چکار باید بکنم با تشکر

  • سلام دوست عزیز اول باید علت آن مشخص شود اینکه آیا خود ایمنی است یا مشکل از مغز استخوان است
   اگر خود ایمنی باشد که با کورتون و داروهای سرکوب کننده ایمنی درمان میشود
   باید به فوق تخصص خون مراجعه کنین

 16. سلام دکتر امروز رفتم آزمایش دادم پلاکت خون ام 47 است آیاخطرناک خواهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم

  • سلام
   باید ازمایش های تکمیلی درخواست شه تا علت بررسی شود
   علل زیادی مطرح هست نمیشه بگیم خطرناکه

 17. سلام وقت بخیر مادر من 57 سال داره و پلاکتش از سال 94 بین 150 تا 100 متغیره آزمایش هفته پیش پلاکت 101 بود esr5
  Wbc3300
  Hemogolobin13
  Pcr0
  گلبول قرمز هم 4500
  البته قبل آزمایش سیپرو فلوکساسیین و نوافن و الپروزولام وداروهای مخصوص درد کمر و مفاصل مصرف کردن وهمیشه سردرد هستن و بی خوابی دارند کلا چند ساله پلاکتشون در همین محدوده هست ولی الان رسید به 101به نظرتون پلاکت شون خطرناکه

  • سلام اسمير لام خون محيطي بدهند و شمارش پلاكتو از طريق لام خون انجام بدن( به آزمايشگاه بگيد) اگه نرمال باشه مشكلي نيست
   پلاكت مادرتون مشكلي نداره من نگران گلبول هاي سفيدشونم
   بهتره با متخصص خون مشورت كنيد.

 18. باسلام خسته نباشید پلاکت خون مادرم ۷۰ و هموگلوبینش ۱۱وگلبولهای قرمز ۳.۷۲ایا خطر ناکه و چرا اینطوریه علتش چیه

  • سلام بايد اسمير لام خون محيطي و نمونه برداري از مغز استخوان انحام بدن
   بله خطرناك است بايد توسط متخصص خون ويزيت شوند

 19. درود دکتر پلاکت من 128 هزاره چیکار باید کنم

 20. سلام دکتر پلاکتم خیلی پایین 250 است آیاخیلی خطرناک لطفا راهنمایی کنید

  • سلام، ٢٥٠ هزار مشكلي نداره عزيزم
   ( عددي كه جلو پلاكت مينويسن بايد ضرب در ١٠٠٠ بشه)

 21. سلام خسته نباشی مامان من چند وقت که خارش بدن داشت وقتی که میخاروند کبود میشد دکتر گفته پلاکت خونش پایینه آیا کاهش پلاکت خطرناکه

 22. سلام خسته نباشید 31سال سن دارم تو زمان بارداری پلاکت خونم پایین اومد به 30هزار رسید با اینکه چهارسال گذشته باز هم پلاکتم پایینه و ازمایش های زیادی انجام دادم وازمایش جدیدکه انجام دادم به42هزار رسیده
  و دارو هایی که دکتر داده فولیک اسید وفروفورت دئودنال است
  بازهم باید همین دارو هارو مصرف کنم یانه؟
  چیکار باید انجام بدم؟
  برای قصد بارداری خطرناکه یانه؟

  • سلام اسم بيماريتون ITP هست
   بله بخوايد باردار شيد خطرناك هست بايد حتما تحت درمان قرار بگيريد
   بايد كورتون بخوريد
   لطفا به متخصص خون مراجعه كنيد

 23. سلام من 28سالمه پلاکتم امروز اگر پاینه فردا ازمایش بدم میره بالا نرمال میشه دیروز ک ازمایش دادم 121بود امکان اینکه فردا بالا باشه هست بنظرتون دکتر جان چرا اینجور میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام اختلاف عدد پلاک چقدر است؟
   چند بار و به فاصله آزمایش دادید و عدد آن چقدر بوده؟

 24. سلام دکتر خسته نباشید
  بنده به خاطر کمبود فریتین نزدیک دو ساله مرتبا آزمایش میدم که در طی این آزمایشات متوجه شدم که پلاکت خونم هر دفعه داره کمتر میشه در اوایل مقدار فریتین بهتر شده بود تا دفعه آخر که رفتم آزمایش فریتین ۷بودوپلاکت ۱۴۰لطفا راهنمایی کنید

  • سلام پلاكتتون مشكلي نداره اما فريتينتون خيلي كمه
   قرص آهن هر ١٢ ساعت يكي بخوريد تا ٦ ماه اگه برطرف نشد بايد توسط متخصص داخلي ويزيت شويد تا مشخص شه علت كم خوني مقاوم شما چيه

 25. سلام
  ببخشید من ۱۸سالمه پارسال پلاکتم ۲۵هزار بود
  امسال شده۴۲ هزار فقط یه بار قرص مصرف کردم
  و برای ادامه درمان نرفتم
  به نظرتون خوب شدم یا میشم؟

 26. سلام.من ۳۰سالمه. ۱۰سال پیش پلاکتم پایین بود بامصرف دارو خوب شدم الان باز از خردادماه پلاکتم۱۴۰ هست و ۲ماه اسیدفولیک مصرف کردم دکتر داد ولی باز همون ۱۴۰ هست.باید دارو بخورم؟

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر