روش های ضدعفونی کردن خانه و محیط کار برای مقابله با کرونا

 • 1398-12-20
 • ۱۱۲۵۵۵ بازدید
 • 184
ضدعفونی کردن خانه و محیط کار برای مقابله با ویروس کرونا

چگونه محیط زندگی و کار خود را در مقابله با ویروس کرونا ضدعفونی کنیم؟ از چه موادی باید استفاده کنیم؟ اگر الکل در دسترس نبود چه کنیم؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

ویروس کرونا تا چندین ساعت و چندین روز بر روی سطوحی همچون حوله‌ها، تیغ‌های اصلاح، مبلمان و غیره باقی می‌ماند. افرادی که با سطوح آلوده در تماس هستند، امکان انتشار ویروس را فراهم می‌کنند. 

برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا چگونه باید دست شسته شود؟

شستن مرتب دست‌ها مهم‌ترین قدم برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید-۱۹  و جلوگیری از انتشار ویروس کرونا است. اگر آب و صابون در دسترس دارید از آن‌ها برای شستن دست‌های خود استفاده کنید. بعد از خیس کردن دست‌ها با آب و صابون به مدت 20 ثانیه تمام قسمت‌های دست را با دقت شستشو دهید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ژل ضدعفونی کننده‌ی دست بر پایه‌ی الکل 60 درصد به بالا برای تمیز کردن دست‌های خود استفاده کنید. 

روش صحیح شستن دست ها برای پیشگیری از کرونا

ژل ضدعفونی کننده را بر روی یک دست ریخته و سپس هر دو دست را مالش داده و سعی کنید که تمام دست و انگشتان با این مایع آغشته شود. بعد از آن از دستمال برای خشک کردن دست استفاده نکنید و اجازه دهید که دست با جریان هوا خشک شود. 

برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا چگونه باید سطوح را تمیز و ضدعفونی کرد؟

استفاده از شوینده‌ها یا مواد پاک کننده: فراورده‌هایی برای پاک کردن خاک، آلودگی، گرد و غبار، مواد آلی و میکروب‌ها (مثل باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها) از روی سطوح هستند. بعد از استفاده از این مواد باید آبکشی صورت ‌گیرد. 

 مواد ضد عفونی کننده: برای از بین بردن میکروب‌ها در محیط‌های مختلف استفاده می‌شود. معمولاً روی جعبه‌ی این محصولات مواد تشکیل کننده و لیست میکروب‌هایی که توسط آن از بین می‌رود نوشته شده است. از طرفی این محصولات برای اینکه به محیط زیست آسیب نزنند، باید شماره‌ی مخصوص کنترل کیفیت را هم داشته باشند. برخی از این مواد ضد عفونی کننده برای تمیز کردن زخم‌های عفونی استفاده می‌شود. 

شوینده های مناسب برای از بین بردن کرونا

برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا چه مواردی باید تمیز شوند؟

برای تمیز کردن و ضدعفونی خانه از کرونا باید روی وسیله‌هایی تمرکز شود که افراد به صورت مرتب با دست‌ها و یا پوست بدنشان با آن در ارتباط بوده‌اند.

میزها، صندلی‌ها، نیمکت‌ها، وسایل ورزشی، کمدها، شیرهای آب، پریزهای برق و ریموت کنترل‌ها از جمله وسایلی هستند که باید به صورت مرتب تمیز شوند. علاوه بر تمیز کردن سطوح دست‌ها هم باید مرتب شسته شوند. 

چگونه باید از مواد شوینده و ضد عفونی کننده برای مقابله با کرونا استفاده کرد؟

اطلاعات روی جعبه‌ی محصول را با دقت مطالعه کنید، هر فراورده روش مصرف خاص خود را دارد که حاوی نکات مهمی است:

 • در هنگام استفاده از این مواد باید حتماً دستکش و پیشبند به تن داشته و از تهویه‌ی مناسب محیط مطمئن شوید
 • چگونه باید محلول را روی سطوح مختلف استفاده کرد
 • راهنمای چگونگی رقیق کردن ماده‌ی شوینده‌ی غلیظ را به خوبی مطالعه کنید
 • مدت زمانی که محلول باید در تماس با سطح باشد بر روی جعبه‌ی محصول نوشته شده است. 
 • سطح مورد نظر قبل از استفاده‌ی ماده‌ی شوینده باید تمیز شود و بعد از آن آبکشی شود
 • آیا می‌توان از آن ماده‌ی شوینده‌ی خاص برای پاک کردن سطوح استفاده کرد؟

فراموش نکنید که قبل از استفاده از مواد شوینده باید حتماً نوشته‌های روی جعبه به دقت مطالعه شوند. این کار به استفاده‌ی درست و مناسب از آن فراورده کمک می‌کند. 

ضدعفونی خانه از کرونا

ضدعفونی کردن محیط کار برای مقابله با ویروس کرونا

اگر شما هم در این مدت باید به محل کار خود رفت و آمد کنید باید یک سوال مهم از خود بپرسید و آن سوال این است که چگونه برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا، باید لباس‌ها، ابزارها و سایر سطوحی که دسترسی به آن‌ها سخت است را تمیز کرد؟

در جواب باید بگوییم این موارد را فراموش نکنید

شستن لباس‌ها 

اگر احتمال آلودگی لباس‌های محل کار وجود دارد، بهتر است که به صورت جداگانه شسته شوند. بعد از شستن لباس‌ها با خشک کن آن‌ها را خشک کنید.  در خانه نیز شستشوی مرتب لباس‌ها، حوله‌ها و ملافه‌ها باعث تمیز شدن آن‌ها شده و بعد از آن به راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

صفحه کلید رایانه‌ها و سایر سطوح

امکان ضد عفونی کردن صفحه کلید رایانه‌ها و سایر وسایل الکترونیکی بسیار سخت است، چرا که در صورت خیس شدن ممکن است آسیب ببینند. در طول روز می‌تواند از کاور مخصوص صفحه کلید استفاده و در طول روز با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید و در پایان روز کاور مذکور را با آب و صابون بشویید.

حتی زمانی که سطح یک وسیله پاکیزه به نظر می‌رسد، احتمال وجود میکروب در آن وجود دارد. برای مراقبت از خود در برابر میکروب‌ها در سطوح اشتراکی می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از حوله‌ها یا لباس‌ها به شکل یک سد بین پوست بدن و سطوح مختلف استفاده کنید
 • بلافاصله بعد از تماس بدن با سطوح اشتراکی، مانند دستگاه‌های ورزشی و بدن افراد دیگر دوش بگیرید و با کمک آب و صابون خود را به دقت بشویید.
 • دست‌های خود را مرتب با آب و صابون و ژل ضدعفونی کننده‌ی دست بشویید
 • اگر زخم بازی در بدن وجود دارد، تا خوب شدن کامل آن را به دقت پانسمان کنید.
 چه شوینده هایی کرونا را از بین میبرند؟

چطور در خانه مایع ضدعفونی‌ کننده برای از بین بردن ویروس کرونا درست کنیم؟

با توجه به اینکه شاید همه دسترسی به الکل 70 درصد طبی اتانول نداشته باشند در این قسمت می‌خواهیم بگوییم که چگونه با کمک مایع سفید کننده، محلول ضدعفونی کننده بسازیم؟

باید بدانید که مایع سفید کننده‌ی بر پایه‌ی کلر، ماده‌ی ضد عفونی کننده‌ای ارزان و قابل دسترس برای همه بوده و می‌تواند به راحتی میکروب‌های خطرناک را از بین ببرد.

تمیز نگه داشتن خانه برای هر خانواده‌ای ضروری و مهم است، ولی اگر یکی از اعضای خانواده به بیماری‌های خود ایمنی یا دیگر بیماری‌ها مانند قلبی و ریوی همچون سیستیت فیبروزیس مبتلا باشند، باید با دقت بیش‌تری محیط اطراف را تمیز نگه داشت.

نحوه ساخت اسپری ضدعفونی کننده با سرکه

قبل از اینکه از مایع سفید کننده استفاده کنید، لازم است بدانید که این فرآورده دارای قابلیت خورندگی بوده و به پوست، پارچه و سطوح آسیب زده و از طرفی بخارهای سمی تولید می‌کند. بنابراین لازم است که پیش از استفاده رقیق شده و با دیگر مواد شیمیایی موجود ترکیب نشوند.

مواد لازم برای تهیه ماده ضدعفونی خانگی برای مقابله با کرونا

تهیه‌ی محلول سفید کننده یا وایتکس برای تمیزکردن و ضدعفونی کردن خانه آسان است، در آغاز به مواد زیر نیاز دارید:

 • یک اسپری آب پاش پلاستیکی یا یک ظرف شیشه‌ای در دار 
 • یک لیوان اندازه‌گیری 
 • پارچه‌ی گردگیری 
 • دستکش ظرفشویی
 • آب
 • مایع سفید کننده یا وایتکس
ضدعفونی کننده خانگی برای کرونا

چگونگی تهیه‌ی محلول سفید کننده جهت ضدعفونی محیط در برابر کرونا

در اولین قدم برای تهیه‌ی این محلول باید محیطی را انتخاب کنید که دارای تهویه‌ی مناسب بوده و امکان باز کردن پنجره‌ها وجود داشته باشد. مایع سفید کننده دارای بخار سمی است و هرگز در محیط‌های کوچک نباید از آنها استفاده کرد.

در هنگام تهیه‌ی محلول لباس و کفشی قدیمی به تن کنید، چرا که در صورت ریختن مایع سفید کننده روی آن لکه دار خواهد شد. موهای خود را جمع کرده و از دستکش استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه‌ی محلول را اندازه گیری کنید:

برای تهیه‌ی محلول ضدعفونی کننده از وایتکس به 20 سی‌سی مایع سفید کننده به ازای 980 سی‌سی آب نیاز دارید.

 • به دقت مایع سفید کننده را درون اسپری آب پاش یا ظرف شیشه‌ای در دارریخته و سپس آب اضافه کنید. مخلوط کردن محلول به این شکل مانع از پاشیده شدن آن به اطراف خواهد شد. اگر مایع روی پوست بدن پاشیده شد با یک دستمال نرم آن را به آرامی پاک کنید.

برای تهیه‌ی محلول در اندازه‌‌ی بیش‌تر، نسبت آب و مایع سفید کننده را افزایش دهید.

بعد از مخلوط شدن آب و مایع سفید کننده، ظرف حاوی محلول را در کابینت نگهداری کنید و هر بار که می‌خواهید از آن استفاده کنید کمی ظرف حاوی محلول را تکان دهید. حالا محلول آماده‌ی استفاده است.

توجه داشته باشید که آن را روی لباس‌ها استفاده نکنید چون رنگ آن می رود.

سه ماده‌ای که هرگز نباید با مایع سفید کننده مخلوط شوند

هرگز این مواد را با مایع سفید کننده ترکیب نکنید:

آمونیاک

کلر موجود در مایع سفید کننده با آمونیاک ترکیب شده و گاز كلرامين را تولید می‌کند. تنفس بخارات این گاز باعث سرفه، تنگی نفس و ذات الریه می‌شود. 

محصولات اسیدی

محصولات اسیدی مانند مایع شیشه پاک کن و سرکه زمانی که با کلر ترکیب شوند گاز کلر تولید می‌کنند. اگر فرد به مدت زیاد در معرض تنفس این گاز قرار بگیرد به درد سینه و استفراغ دچار شده و در موارد پیشرفته‌تر حتی امکان مرگ هم وجود دارد.

تاثیر سرکه بر کرونا

الکل 

الکل در صورت مخلوط شدن با مایع سفید کننده به کلروفرم تبدیل می‌شود. تنفس کلروفرم منجر به خستگی، سرگیجه و از حال رفتن فرد خواهد شد. 

مواد سفید کننده‌ی بر پایه‌ی کلر در صورت قرار گرفتن در معرض گرما، نور خورشید و بخارات سطحی به سرعت قدرت ضدعفونی کنندگی خود را از دست می‌دهند. به همین منظور محلول را در اندازه‌های کم و به اندازه‌ی مصرف یک روز خود تهیه کرده و آن را از دسترس کودکان دور نگه دارید. 

از طرفی دیگر امکان خرید محصولات شوینده‌‌ای حاوی مقدار کمی مایع سفید کننده از فروشگاه‌ها هم وجود دارد. با این کار دیگر امکان ریختن مایع سفید کننده روی سطوح و وارد شدن جراحت وجود نخواهد داشت. 

در صورتی که سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با ویروس کرونا دارید؛ در بخش پرسش و پاسخ اختصاصی کرونا با ما در میان بگذارید. کارشناسان و پزشکان دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما هستند.

منبع:

verywellhealth

cdc.gov

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «روش های ضدعفونی کردن خانه و محیط کار برای مقابله با کرونا»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

184 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام و عرض احترام خدمت شما ان شاءالله که خوب و صحتمند باشید
  سوالم این بود که تحقیقات که تازه در مورد ویروس کرونا انجام شده،برای ضد عفونی کردن سطوح و اشیا به چه مقدار از وایتکس ۳٪ برای یک لیتر آب باید استفاده کنیم؟
  قبلا ممنون تان بوده ایم دوست گرامی

  • سلام
   از وایتکس ۵ درصد استفاده کنید که ۲۰ سی سی وایتکس و ۹۸۰ سی سی آب جهت ضدعفونی سطوح استفاده شود
   اگر از ۳ درصد استفاده میکنید حدودا ۵۰ سی سی وایتکس به کار ببرید

 2. خانم دکتر اگر 20 سی سی وایتکس رو در 980 سی سی شیشه پاک کن مخلوط کنیم چی؟ همون.تاثیر رو داره؟

 3. بااین همه توضیحات طولانی اصل مطلب ک نسبت مخلوط کردن اب باوایتکس یاالکل بود،رانگفتین!!!!!

  • در مقاله به شکل واضح ذکر شده ۲۰ سی سی وایتکس و ۹۸۰ سی سی آب
   الکل بالای ۷۰ درصد باشد و با هیچ چیز مخلوط نشود

 4. سلام وایتکس ۵ درصد رو میشه بااب قاطی کرد برای ضدعفونی کردن حمام و دستشویی
  چطوری باید استفاده بشه

  • سلام
   ۲۰ سی سی از وایتکس آماده موجود در بازار در ۹۸۰ سی سی آب حل شود و ضدعفونی انجام شود

 5. با سلام
  من به وایتکس حساسیت پیدا کردم بعد یک مدت استفاده…برای همین سطح میز و صفحه کلید و بقیه وسایل محل کارم رو با شیشه پاک کن پاک میکنم که محتواش به این صورت هست:
  آب دیونیزه..الکل اتانل…یزوپروپیل الکل..سدیم لوریل اتر سولفات..سورفکتانت سیلیکونی…تری اتانل امین..پروپیل گلایکول..سورفکتانت ناتیونیک..اسانس و رنگ
  ایا برای ضدعفونی سطوح کفاف میده یا خیر…اگر مناسب نیست درصد کمی وایتکس یا الکل مخلوطش کنم ضدعفونی میکنه؟(چند درصد)

 6. با سلام و عرض ادب. لطفا بفرمایید که این محلولهایی که من در اینجا اسمشون رو نوشتم آیا برای ضدعفونی سطوح و از بین بردن ویروس کرونا کارایی دارند؟ و اگر دارند به نظرتون از بین اینهایی که اسمشون رو نوشتم بهترین محلول ضدعفونی کدوم هست؟
  1 – ضد عفونی کننده سطوح به نام پر استیک اسید 1% – مواد تشکیل دهنده پراستیک اسید.اسید استیک گلاسیال.هیدروژن پراکسید.آب مقطر و پایدار کننده
  2 – ضد عفونی کننده با مواد تشکیل دهنده ترکیبات: بنزو آلکونیوم کلراید 50%، آب دیونیزه
  3 – ضد عفونی کننده با مواد تشکیل دهنده ترکیبات : هیپوکلرو اسید، دی اکسید کلر محلول، آب اکسیژنه (هیدروژن پروکساید)، ازن محلول، آب دیونیزه
  ممنون از شما

  • سلام
   دوست گرامی درصد ترکیبات مشخص نیست
   جهت اطمینان خاطر از محلول های حاوی اتانول بالای ۷۰ درصد
   یا مخلوط ۲۰ سی سی وایتکس در ۹۸۰ سی سی آب استفاده کنید

 7. سلام
  اگه به سطوح الکل زدیم و خشک شد
  بازم پاک کردن سطوح لازمه یا نه؟
  آخه الکل وقتی به دستگیره ها میزنم زود خشک میشه

 8. سلام وقت بخیر
  کیسه نایلونهایی که از بیرون میاد دو هفته تا یک ماه نگه داریم بعد میتونیم استفاده کنیم؟ البته فشرده در هم که هوا از بینشون جریان نداره.
  اگه تو همین حالت فشرده بذاریمشون توی آفتاب چطور؟

 9. سلام برای شستشوی میوه و سبزیجات محلول آب و سرکه و جوش شیرین و نمک کارایی لازم رو داره؟؟

  • سلام
   خیر
   از محلول ۱۰ سی سی وایتکس در ۹۸۰ سی سی آب استفاده کنید

 10. باسلام و تشکر از شما ممنون از وقتی که میگذارید
  ممکنه بگین چه مدت زمان لازمه تا وایتکس با غلظتهای متفاوت روی سطوح بماند تا کرونا کشته شود

 11. سلام پودر کلر یا قرص کلر برای از بین بردن کرونا میشه استفاده کرد؟ اگه میشه چه مقدار در اب حل کنیم و تا چه مدت میشه از محلول استفاده کرد؟ ممنون

  • سلام
   در منزل تهیه نشود
   زیرا کلر سمی است و مقادیر غیر استاندارد آن سبب مسمومیت میشود
   از مواد ضدعفونی کننده آماده همچون وایتکس استفاده شود

 12. سلام،
  باتوجه به مضر بودن استفاده زیاد از مواد سفید کننده و وایتکس (حتی رقیق شده) برای ریه ها، و باتوجه به اینکه ثابت شده که استفاده از آب و صابون برای از بین بردن غشاء لیپیدی ویروس مؤثره، میشه در صورتی که دسترسی به الکل وجود نداشته باشه، سطوح رو با آب و صابون تمیز کرد و بذاریم که همینجور خشک بشه؟!

 13. سلام
  یه محلول خوب برا ضدعفونی سبزی و میوه در برابر کرونا ؟؟؟؟؟؟

 14. سلام. مایع ضدعفونی کننده صحت برای ضدعفونی میزوصندلی مدارس باید با چه نسبتی از آب حل شود تا نتیجه بدهد.ممنون.

  • سلام
   در پژوهش های مختلف اعداد مختلفی ذکر شده
   بهتر است با توجه به اهمیت محیط مدرسه ۵۰ سی سی وایتکس در ۹۵۰ سی سی آب حل شود

 15. با سلام
  از مایع ضدعفونی کننده هایی که از داروخانه تهیه کردیم و روی جلد اون نوشته مخصوص ضدعفونی کردن دست،و پایه الکلی داره میشه برای ضدعفونی کردن موبایل یا کلید استفاده کرد؟

 16. سلام
  آیا میشه از محلول جوش شیرین هم برای ضدعفونی کرونا استفاده کرد؟
  اینکه میگن وایتکس با کرونا مخلوط میشه و ویروس کشنده ایجاد میشه صحت داره؟
  برای ضدعفونی فرش و چوب و دیوار از چی استفاده کنم؟
  محلول های ضدعفونی بر پایه الکل را هم با آب میشه حل کرد؟ اثری داره؟
  برای از بین بردن بوی بد وایتکس چه کنیم؟
  ممنون میشم پاسخ دهید

  • سلام
   پاسخ سوالات شما به ترتیب
   خیر
   خیر
   از محلول ۲۰ سی سی وایتکس و ۹۸۰ سی سی آب
   خیر حل نشود
   از وایتکس بدون بو استفاده کنید

 17. درصد وایتکس و اب برای ساخت یک بلیچ مناسب چقدره و چرا در هر مقاله علمی حتیcdc این امارو ارقام متفاوته و دقیقترین درصد وایتکس و اب چقدره؟مثلا در یک لیتر چقدر وایتکس باید ریخت؟

  • سلام
   دوست عزیز با توجه به سطح و میزان آلودگی متفاوت است
   برای سطوح‌منزل و محل کار و البسه میزان ۲۰ سی سی در ۹۸۰ سی سی آب کافی است

 18. سلام اب کلر پس از ساخت چند روز اثر ماندگاری داره؟

  • سلام
   جهت گندزدایی سطوح بهتر است بعد از ۲۴ ساعت استفاده نشود

 19. سلام.ایا بتادین 1 درصد با اب ترکیل شه برای ازبین بردن ویروس کرونا مناسبه

 20. سلام و وقت بخیر چند وقتی است که محلول گندزدای کنز در بازار به فروش میرود و اکثریت با نیت پاککننده برای ویروس کرونا از آن استفاده میکنند پشت محصول نوشتده پاک کننده قارچ و باکتری و مواد تشکیل دهنده بنز الکونیم کلراید-سدیم ادت ا – آب دیونیره است آِا این محصول برای پاک کردن ویروس کرونا مناسب است ؟آیا میتوانیم با خیال راحت استفاده کنیم؟

  • سلام
   دوست عزیز بنز الکونیوم کلراید بر روی ویروس ها اثر چندان ندارد و سبب کشته شدن ویروس نمیشود

 21. سلام و خدا قوت… ببخشید جایی خوندم که نوشته بود اگر زمین رو آب وایتکس میزنید « تی » نکشید و بگذارید خودش خشک بشه و من هم همیشه همین کار رو میکنم ولی حالا تو این مقاله خوندم که باید بعد از ضدعفونی کردن آبکشی کنید!! الان من باید چیکار کنم یعنی فایده ای نداشته که گذاشتم زمین خودش خشک بشه و دیگه آبکشی نکردم ؟ ممنون میشم اگه جوابمو بدین

 22. سلام . من وقتی میز مطالعه را می خواهم ضد عفونی کنم
  فقط با آب پاش . الکل روی سطح می ریزم
  این طوری ضد عفونی میشه؟

 23. با سلام.
  ببخشید میخواستم بپرسم شیشه پاک کن هایی که ابزوپروپیل الکل دارن یا به عبارتی برپایه الکل هستند میتونن به عنوان ضدعفونی کننده محیط و سطوح استفاده بشن?

 24. سلام آیااستفاده ازظروف استیل ضررداره تواین ایام کرونا؟

 25. سلام وسایل و اشیایی ک از فروشگاه ها میخریم اگه به مدت پنج روز یا بیشتر در هوای آزاد روی تراس خونه بذاریم بدون نیاز ب ضدعفونی مجدد تمیز میشن؟؟

 26. سلام من سفید کننده هوم پلاست تهیه کرده ام که به صورت ژل و بوی کمتری دارد ایا برای ضدعفونی کننده مناسب است یا از وایتکس استفاده کنیم

  • سلام
   اگر همان وایتکس غلیظ است و روی آن ضدعفونی کننده ذکر شده میتوان استفاده کرد

 27. سلام خسته نباشید
  الکل متانول برای نظافت سطوح به منظور نابودی کرونا کاربرد داره یا حتما باید اتانول باشد؟

  • سلام
   الکلی که برای ضدعفونی کردن دست و سطوح به کار میرود اتانول می باشد
   استفاده از متانول که جذب پوستی و تنفسی دارد بسیار خطرناک می باشد

 28. سلام
  ببخشید من الان ماه پنجم بارداری هستم و انومالی هم رفتم سالم بوده ولی الان بخاطر این اوضاع نميتونم برم دکتر و الان هیچ مکملی مصرف نمیکنم ميشه بفرمایید الان چه مکمل هايي با چه دوزی باید مصرف کنم؟

 29. سلام
  ايا از محلول هاي ضد عفوني کننده دست بدون الکل براي سطوح هم ميشهاستفاده کرد يا نه
  با تشکر

 30. سلام. آیا فقط از سرکه سفید به تنهایی برای پاک کردن سطح گوشی و فلز و دستگیره در برای ضدعفونی کردن کرونا استفاده کرد؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر