سرطان مری چیست و چه علل و علایمی دارد؟

 • 1398-10-07
 • 0
سرطان مری از نوع اول در سلول‌های لایه‌ی داخلی مری آغاز می‌شود و سرطان نوع دوم بافتی که به شما کمک می‌کند تا غذا را قورت دهید را درگیر می‌کند.  سرطان مری چیست؟ 

مری یک راه ماهیچه‌ای است که غذا و مایعات برای رسیدن به معده از آن عبور می‌کنند. دو نوع عمده و اصلی سرطان مری شامل کارسینوم سلول‌های سنگفرشی و آدنو کارسینوم است. سرطان مری از نوع اول در سلول‌های لایه‌ی داخلی مری آغاز می‌شود و سرطان نوع دوم بافتی که به شما کمک می‌کند تا غذا را قورت دهید را درگیر می‌کند. 

سرطان مری چیست؟ 

مری لوله‌ای بلند و ماهیچه‌ای است که از گلو آغاز شده و تا معده ادامه دارد. مری از لایه‌های مختلف ماهیچه‌ای تشکیل شده، این ماهیچه‌ها به تناوب منقبض شده و کمک می‌کنند تا مواد غذایی که از راه دهان وارد شده‌اند به سمت معده حرکت کنند. یک بافت ماهیچه‌ای مخصوص تحت عنوان اسفگتر مری (esophageal sphincter) به مانند یک دریچه عمل می‌کند و کمک می‌کند تا غذا و مایعات از مری به معده وارد شوند.

سرطان مری چیست و چه علل و علائمی دارد؟

اگر سلول‌های غیر طبیعی در بافت مری به صورت خارج از کنترل رشد کنند، سرطان مری (Esophageal cancer) ایجاد می‌شود. این سلول‌ها کم‌کم تشکیل تومورهای سرطانی خواهند داد. دو نوع سرطان مری وجود دارد:

کارسینوم سلول‌های سنگفرشی (Squamous cell carcinoma) این نوع از سرطان مری از سلول‌هایی موسوم به سلول‌های بافت سنگفرشی آغاز می‌شوند، این بافت قسمت داخلی مری را پوشنده است. این نوع از سرطان مری قسمت بالایی و میانی مری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. 

 

آدنو کارسینوم (Adenocarcinoma) این نوع از سرطان در بافت‌هایی که برای راحت‌تر کردن عمل بلع موکوس تولید می‌کنند، ایجاد می‌شود. این نوع از سرطان معمولاً قسمت‌های پایینی مری را درگیر می‌کند. 

در حالی که درصد افراد مبتلا به کارسینوم سلول‌های سنگفرشی در آمریکا در حال کاهش است، تعداد بیش‌تری از افراد به سرطان مری از نوع آدنوکارسینوم مبتلا می‌شوند. 

 

سرطان مری تا چه حد شایع است؟

سرطان مری چندان سرطان شایعی نیست ولی با این همه جز ده سرطان شایع در جهان است. در آمریکا از هر صد هزار نفر ۴.۲ نفر طبق آمارهای جدید به سرطان مری مبتلا می‌شوند. در سال ۲۰۱۸ چیزی در حدود ۱۷۲۹۰ به این بیماری مبتلا شده‌اند از این میان به صورت تقریبی آمار مرگ چیزی در حدود ۱۵۸۵۰ نفر تخمین زده شده است.

نتایج یک تحقیق 5 ساله نشان می‌دهد که در فاصله‌ی سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ چیزی در حدود ۱۹.۲ درصد جمعیت به این نوع از سرطان مبتلا شده‌اند.

 

چه عواملی باعث ایجاد سرطان مری خواهد شد؟

عامل اصلی بیماری سرطان مری مشخص نیست، اما چندین عامل وجود دارند که احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش خواهند داد. این عوامل عبارتند از:

 • سن بالا: احتمال ابتلا به سرطان مری در افراد بالای ۶۰ سال بیش‌تر از افراد ۶۰ سال و جوان‌تر است.
 • جنس مذکر: مردان سه برابر بیش‌تر از زنان به سرطان مری مبتلا می‌شوند.

سرطان مری چیست و چه علل و علائمی دارد؟

 • نژاد: سرطان مری از نوع کارسینوم سلول‌های سنگفرشی در افراد آفریقایی – آمریکایی و افراد آسیایی بیش‌تر دیده می‌شود در حالی که آدنو کارسینوم بیش‌تر افراد سفیدپوست را درگیر می‌کند.
 • مصرف تنباکو: این مورد شامل مصرف انواع مواد دخانی خواهد شد.
 • مصرف الکل: مصرف بی‌رویه و زیاد الکل خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش خواهد داد.
 • مری بارت و ریفلاکس شدید اسید معده: بر اثر ریفلاکس شدید و مزمن اسید معده سلول‌های قسمت پایینی مری تغییر شکل داده و بیماری مری بارت (Barrett’s esophagus) را ایجاد خواهد کرد. حتی اگر فرد به این بیماری مبتلا نباشد هم افرادی که طولانی مدت دارای سوزش سر دل هستند هم در معرض ابتلا به سرطان مری قرار دارند.
 • ویروس پاپیلوم انسانی یا اچ‌پی‌وی (Human papilloma virus (HPV)): در مناطقی از جهان مانند آسیا و جنوب آفریقا که خطر ابتلای افراد به سرطان مری بالا است، عفونت با ویروس پاپیلوم انسانی شانس ابتلا به سرطان مری از نوع کارسینوم سلول‌های سنگفرشی را افزایش خواهد داد. ویروس پاپیلوم انسانی ویروس معمول و شایعی است که باعث تغییر بافتی در رشته‌های صوتی، دهان، دست‌ها، پاها و اندام‌های جنسی خواهد شد.
 • باقی بیماری‌ها و مشکلات: مشکلات و بیماری‌های دیگری هم هستند که با سرطان مری مرتبط هستند.

یکی از این بیماری‌ها آشالازی (achalasia) است که یک بیماری غیرمعمول مری است که در آن عمل بلع با دشواری رو به رو خواهد بود‌. یکی دیگر از این بیماری‌ها تیلوسیس (tylosis) است که در آن پوست در کف دست و کف پا ضخیم می‌شود.

 • در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن در محیط کار: افرادی که در خشکشویی‌ها به مدت زیادی با حلال‌های شیمیایی سرکار دارند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان مری قرار دارند.
 • سابقه ابتلا به سرطان: افرادی که پیش‌تر در ناحیه گردن و سر به سرطان مبتلا بودند، بیش‌تر در معرض ابتلا به سرطان مری هستند.

علائم  سرطان مری چیست؟

سرطان مری ممکن است در مراحل ابتدایی هیچ نشانه‌ی خاصی نداشته باشد. اولین نشانه و علامتی که فرد متوجه آن خواهد شد، بلع دشوار است.

هر چه قدر تومور بیش‌تر رشد کند، قسمت ابتدایی مری را تنگ‌تر کرده و باعث خواهد شد تا بلع دشوار و دردناک شود. باقی علایم و نشانه‌های سرطان مری عبارتند از:

 • درد در گلو و کمر، پشت استخوان‌های دنده، یا بین شانه
 • استفراغ و یا عطسه‌ی خونی
 • سوزش سر دل
 • خش شدن صدا یا سرفه‌ی مزمن
 • کاهش وزن ناگهانی

 

نظر شما درباره‌ی این مقاله چیست؟ آیا توانسته است به سوالات شما پاسخ دهد؟  سوالات خود را درباره‌ی سرطان مری و راهکار‌های درمانی  را در قسمت نظرات بنویسید تا سریعا پاسخگوی پرسش‌های شما عزیزان باشیم.

منبع:

clevelandclinic.org

 

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سرطان مری چیست و چه علل و علایمی دارد؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر